PZC Bezwaren Nieuw West afgewezen Kwadendamme vereeuwigd op film MODEFAIR Haven Antwerpen zoekt over de grens naar personeel oranje label dagen Extra controles op aanhangwagens in voorjaar Goes vindt appartementencomplex juist goed in omgeving passen Prorail hogerop over Zeeuwse lijn Drankrijder moet toch betalen Werkstraf voor gewoonteheling vandereepe H9B332BS3SEEH Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 2 mei 2006 Wisse heeft zin in atletiekseizoen editie Bevelanden-Tholen door Harmen van der Werf GOES - Alle bezwaren van om wonenden tegen de bouw van een appartementencomplex in de Fluitekruidstraat in de Goese wijk Nieuw West zijn afgewe zen. Volgens de gemeente Goes is er geen sprake van aantasting van het woongenot. In een reac tie wordt de nieuwbouw 'juist een verrijking van de wijk' ge noemd. te kolossaal' wordt het nieuwe complex zeker niet, vindt de ge meente. Het bouwwerk vormt 'het sluit stuk van een lange stedelijke wand langs de Ringbaan-West en de wijk Nieuw West', heet het. Voor de gemeente is dit des te meer een reden op die plek een 'bijzonder' plan toe te staan dat enigszins afwijkt van het 'ge middelde' karakter van de wijk. De hoofdconclusie luidt kort weg: Dit wordt 'juist een verrij king van de wijk'; Nieuw West wordt er letterlijk mee 'afge rond'. Hoger De gemeente erkent overigens wel dat het gebouw hoger wordt dan eerst voorzien; ongeveer der tien meter hoog. Vandaar dat er ook een procedure over wordt gevoerd. Veel hoger word het ge heel ook weer niet, zo wordt aan gegeven. Gesproken wordt over 'een relatief bescheiden drie- laags gebouw (gelijk aan huizen aan de Fluitekruidstraat en Dui- zendbladstraat) plus een terug- gelegen optopping met een vier- Wat betreft de plek als broedge bied van de ijsvogel wijst de ge meente erop dat het aantal ijsvo gels in Nederland sinds 1997 zo sterk is gestegen, tot zo'n zeven honderd broedparen, dat zij van de rode lijst van bedreigde soor ten is gehaald. Omwonende J. Minnaar over weegt met medebezwaarmakers in beroep te gaan tegen de beslis sing van Goes. Hij heeft de zaak in handen gesteld van een juri disch adviseur. „Want als het ju ridisch geen zin heeft door te gaan, kunnen we beter direct stoppen." Minnaar geeft aan dat hij niet van zins is 'de strijd zo maar op te geven'. „Dat er op die locatie zou worden ge bouwd, was .ons bekend, maar niet op deze manier." In de reac tie van Goes ziet hij één licht puntje. De provincie moet nog beoordelen of er op die plek wo ningbouw mag komen in ver band met het spoorlawaai. GOES - Spoorwegbeheerder Prorail tekent zoals ver wacht beroep aan tegen de dwangsom die staatssecretaris Van Geel van Milieu het bedrijf heeft opgelegd. Van Geel heeft de maatregel getroffen, omdat de onderneming naar zijn mening op korte termijn te weinig doet om de over last door goederentreinen op de Zeeuwse spoorlijn te be perken. Prorail zou volgens de beslissing van Van Geel een dwangsom 10.000 euro per week tot een maximum van 2,5 miljoen euro moeten betalen, zolang de spoorweg beheerder in gebreke blijft. Het bedrijf is volop bezig met een pakket maatregelen om de hinder te beperken, maar Van Geel vindt dat Prox-ail al in overtreding is. Hij heeft onder meer geëist dat goederentreinen van de nacht en de avond naar de dag verhuizen, wat volgens de spoorwegbe heerder erg duur en praktisch onmogelijk is. Omdat Pro rail in beroep gaat, hoeft het bedrijf voorlopig niets te be talen en ook niet direct iets tegen de hinder te doen. MIDDELBURG - Een veertigjarige drankrijder uit Goes zag de boete die de Middelburgse politierechter B. Duin hof hem gisteren oplegde helemaal niet zitten. „Ik heb geen geld, zet me maar vast", was zijn eerste reactie. De Goesenaar werd conform de eis veroordeeld tot 550 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. De verdachte werd vorig jaar 17 september in Poortvliet in zijn auto betrapt met een alcoholgehalte van 520 micro gram; ruim twee keer zoveel als is toegestaan. „Het was iets te veel", zei hij. Dat werd door de politierechter be streden. Officier van justitie E. Bethlehem verwees naar een veroordeling voor een alcoholdelict in 2005. „U was gewaarschuwd", zei ze. De Goesenaar probeerde de rech ter over te halen om van de boete af te zien, maar zonder succes. „U moet een straf voelen. Het moet afgelopen zijn", gaf Duinhof de man te verstaan. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Duin hof heeft gisteren een 33-jarige inwoner van Krabbendij- ke voor heling van gestolen goederen veroordeeld tot 240 uur werkstraf. Bij een inval in zijn woning vorig jaar op 3 februari werden de dieven door de politie op heterdaad betrapt. Daar werden ook onder meer gestolen horloges, fotocamera's, tv's, een videocamera, een handycam en een computersysteemkast aangetroffen. De spullen waren buitgemaakt bij een fors aantal woninginbraken. Officier van justitie E. Bethlehem vond gewoonteheling bewezen en eiste 240 uur werkstraf plus twee weken voorwaardelij ke gevangenisstraf. De politierechter vond een voorwaar delijke gevangenisstraf niet nodig, omdat de verdachte tot gisteren een blanco strafblad had. door Wout Bareman TERNEUZEN - Het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) in Terneuzen gaat praten met het Havenbedrijf Antwerpen over de invulling van vacatures in de haven. Het havenbedrijf heeft de afgelopen maanden tever geefs gezocht naar geschikt per soneel voor de sleepboten, de sluizen en de verkeersleiding. De speurtocht op de Belgische arbeidsmarkt naar nautisch- technisch personeel leverde wei nig of niets op. Ten einde raad heeft het havenbedrijf de Vlaam se Dienst voor Arbeidsbemidde ling en Beroepsopleiding (VDAB) ingeschakeld met het verzoek over de grens, in Neder land, op zoek te gaan naar ge kwalificeerde krachten. Tegelij kertijd is contact opgenomen met het CWI. Daarnaast doet de haven een beroep op de interna tionale databank van het net werk European Employment Services (Eures). Dat beheex-t en verspreidt de vacatures van 29 landen. Eures wil de mobiliteit van de Europese werknemei's versterken met de nadruk over grensoverschrijdend woon werkverkeer. Het netwerk beschikt over ze- venhondei'd consulenten in heel Europa. Consulent F. Buter, ge stationeerd bij het CWI in Ter- neuzen, pleegt nog deze week overleg met de dienst Personeels zaken van het havenbedrijf. „Er is al contact met onze collega's in Brabant, maar wij denken dat we vanuit Zeeland eerder aan de vraag zullen kunnen vol doen, gezien de traditionele band met het water. We gaan nu eei'st de wensen van het haven bedrijf inventariseren. Want het is bijvoorbeeld nog onduidelijk hoeveel vacatures er vervuld moeten woi-den." Het is de be doeling dat VDAB en CWI struc- tuur aanbrengen in de grens- overschx-ij dende arbeidsvoorzie ning voor de haven. Nijpend Volgens een woordvoerder van het havenbedrijf gelden voor de geworven Nederlanders dezelf de arbeidsvoorwaarden als voor hun Belgische collega's. Het ha venbedrijf begeeft zich op de in ternationale arbeidsmarkt om dat er in eigen land een nijpend tekoi't ontstaat aan gekwalifi ceerd nautisch-technisch perso neel. De gemiddelde leeftijd bij het havendrijf, dat weik biedt aan een kleine 1650 mensen, is opgelopen tot 46,5 jaar. De ko mende jaren vloeit een groot aantal oudere wei'knemers af en het blijkt nagenoeg onmogelijk dat vertrek op te vangen. Het opvallende is dat voor de functie van havenarbeider in de Vlaamse havens lange wachtlijs ten bestaan met meer dan zeven duizend kandidaten. Die komen echter niet in aanmerking voor de meer specialistische werk zaamheden op de sleepboten, de sluizen en bij de scheepvaartver keersleiding. zeeuwse almanak Kaaskoppie Er is in deze -provincie een ge zin waarvan alle zes leden een grote voorliefde hebben voor kaas. Van net vier tot ruim veertig, jong en oud blieft het beleg met graagte. Daar heeft de plaatselijke kaasboer alle weet van. Moe der slaat er wekelijks in. In al le soorten en gewichten, want haar gezin wenst naast be schikbaarheid ook variatie. Kyle, de jongste, etaleerde aan tafel zijn uitgebreide ken nis van kaas. Met zijn vinger prikkend naar het gebodene op tafel somde hij op: „Geiten kaas, rookkaas, komijnekaas, mosterdkaas, jonge kaas, bele gen kaas, extra belegen kaas..." „En dat", wees hij naar de sterk riekende Deense kaas die vrienden na een vakantie hadden aangedragen - „is, ehhh, overleden kaas!" De nieuwbouw moet op een 'overhoekje' aan de Fluitekimid- straat komen, aan de rand van Nieuw West, vlakbij de Ring baan-West en de spoorlijn. Het pand wordt in een U-vorm ge bouwd en krijgt vier lagen. Op de begane grond komen elf ap partementen voor zorginstelling Het Gors. Zestien woningen zijn daarboven gepland; zes stuks op de eerste en tweede verdieping en vier penthouses op de derde etage. Ijsvogel 'Te hoog e-n te kolossaal', is het voornaamste bezwaar van 37 omwonenden die bij de gemeen te Goes aan de bel trokken. Zij vrezen verstoring van het kaï'ak- ter van de wijk, waardevermin dering van hun huizen en par keerproblemen. En een ijsvogel broedde vorig jaar in het gebied je. Die heeft sti'aks het nakij ken. De bezwaai'makers hadden hun op- en aanmerkingen kort en bondig op papier gezet, in tien punten. De gemeente Goes heeft heel wat uitvoeiiger gereageerd, in een biïef van drie velletjes, waaiïn alle bezwaren terzijde worden geschoven. 'Te hoog en (Advertentie) WERKKLEDING www.werkkledingtotaal.nl Advertentie WIE VOORUIT KIJKT KIEST VOOR HET DELTA LLOYD RENTE FONDS DELTA LLOYD RENTE FONDS: de solide basis voor uw beleggingen Bij de Rabobank kunt u in de maand mei zonder aankoopkosten in dit obligatiefonds stappen. Informeer bij uw Rabobank of kijk op www.rabobank.nl. Ga naar uw Rabobank voor meer informatie zeker delta lloyd de van uw belegging kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie wor de toekomst. Het prospectus is verkrijgbaar via mvw.rabobank.nl en de Rabobank. Delta Lloyd Rente Fonds N.V. is een beleggingsinstelling en geregistreerd bij de Autoriteit Financiële Markten op grond van de Wet toezicht beleggingsinstellingen. De Coöperatieve Centrale Raiffcisen-Boerenlcenbank B.A., iedere lokale Rabobank en bepaalde onderdelen van de Rabobank Groep zijn als effedeninstellmg aan te merken en als zodanig geregistreerd bij de Autoriteit Financiële Markten te Amsterdam. Voor dit product is een financiële bijsluiter opgesteld met informatie over het product, de kosten en de risico's. Vraag erom en lees hem voordat u het product koopt KORTING OP DIVERSE ARTIKELEN DAMESMODE In het voorjaar brengen veel mensen afval, bijvoorbeeld uit de tuin, naar de milieustraat; de politie controleert juist in deze periode extra vaak aanhangwagens. foto Dirk-Jan Gjeltema door Harmen van der Werf GOES - Wie met een aanhangwagen naar een milieustraat gaat, moet de ko mende tijd rekening houden met extra controles van de politie. Wooi'dvoerder J. van Mourick: „In het voor- en najaar letten we extra op aan hangers, als mensen veel in de tuin klus sen." Het was eind vorige week raak in Goes, vlakbij de milieustraat aan het Gel- deloozepad. Snel even wat rommel weg- bi-engen was het er niet bij. De politie voerde een intensieve centrole uit en het resultaat was verbluffend. Niet minder dan 55 bekeuringen werden uitgeschre ven. Niet allemaaf voor mankementen aan aanhangwagens, maar ook voor een niet gasdichte uitlaat. Het overgrote deel had iets te maken met de aanhangers. Zo vielen er achttien be keuringen voor het niet juist bevestigen van de hulpkoppeling, wat bijvoorbeeld bij onverhoeds remmen nare gevolgen kan hebben. Een enkele aanhangwagen was helemaal niet voorzien van een hulpkoppeling, de goede kentekenplaten, was overbeladen, had defecte ï'ichtingaanwijzer-s, geen rem lichten of speling op de wiellagers. Kort- om: een heel scala aan kleine en grotei-e overtx-edingen. Zeven aanhangwagens waren er zelfs zo slecht aan toe dat ze ter plaatse uit het verkeer zijn genomen. DONDERDAG 4 MEI VAN 10.00 TOT 18.00 UUR ATMOSFEER - BLOEMBINDERIJ DA-BEAUTÉ - DEMONSTRATIE ROC PRODUCTEN HOED GEZIEN - Hanny Mallekofe - hoeden speciaal op maat gemaakt. LANGE DELFT 16 MIDDDELBURG taat voor het eerst te zien: dé film van een feest- én een rooms- katholiek dorp. De omschrijving van Kwaden damme als 'een feest- én ï-ooms- katholiek dorp' is van Gerry Schx-auwen, secretaris van de dorpsraad. Zij heeft met een aantal getrouwen - met voorop videoproducent Kees Sorber uit Di'iewegen - maandenlang heel Kwadendamme afgesjouwd om van de dorpsfilm iets moois te maken. Van de festiviteiten met Koninginnedag voxig jaar langs het cai-naval, het bluesfestival, het jubileum van het kerkkoor, de school, de voetbal tot en met een gi-oep in Zuid-Bevelandse klederdracht, natuui'lijk op z'n rooms-katholiek. Ze zijn tot het gaatje gegaan om Kwadendamme van alle kanten vast te leggen. En dat zijn nogal wat kanten, maar centraal in de doipsfilm staan de bewoners, de mensen die Kwadendamme, de 'voorstad' Langeweegje én wij de omtrek maken tot wat het is. Zwijgend passeren zij in de film de ï'evue. Iedereen is wél bezig, aan het werk in de tuin of het gazon maaien. „Van huis tot huis zijn we wezen filmen", vertelt Ger ry. „De mensen kregen een week van tevoren bei-icht en pi-aktisch iedereen deed mee. Nu maar hopen dat iedereen er ook echt op staat..." Heks Bekenden in een film bezig zien kan al aardig zijn, maar dan krijg je toch snel een vrij saaie opeenhoping van beelden. Van daar dat er een rode draad door de Kwadendamse dorpsfilm is getrokken, een rode draad waarover 'Gërry nog niet veel wil zeggen. Een tipje van de sluier wil ze wel .oplichten. „Op de uitnodiging voor vrij dagavond staat een heks op een bezemsteel afgebeeld. Ik vroeg laatst iemand wat dat zou betekenen. 'Kwadendamme in vogelvlucht', zei ze. Ik heb het er bijgelaten. Dat doe ik nu ook. Het moet een vei-rassing blijven." Na het filmen lag er acht uur ruw materiaal te wachten voor montage. Gerry is daar ook bij betrokken geweest. „Filmen is wat, maar monteren helemaal." Vijfenvijftig minuten is alles bij alles overgebleven. „Dat is echt genoeg voor een film", vindt Gerry. „Anders gaat het gauw te lang duren." Zelf heeft zij in elk geval niet het commentaar bij de beelden ingesproken. Ger ry is een geboren Bredase en dat is nog goed te horen. „Je kunt moeilijk met een Brabants ac cent een Zeeuwse dorpsfilm in- spreken." Eelco Hofman uit Driewegen heeft dat voor zijn re kening genomen. Vrijdagavond is het zover, om acht uur. Hoeveel mensen er ko men, Gerry zou het niet weten. De nieuwsgierigheid is in elk ge val groot. „En kan niet iedereen de film om acht uur zien, dan draaien we 'm om negen uur nog een keer. Gaan ze maar wat drin ken en wat kletsen, dat is hier geen probleem." Na afloop is de film als dvd te koop. Gerry hoopt, nee, ver wacht er veel te slijten. „Veertig jaar terug is al eens een dorps film van Kwadendamme ge maakt. We waren toe aan een nieuwe." Gerry Schrauwen temidden van spullen die iets zeggen over de nog geheimzinnige rode draad in de nieuwe dorpsfilm van Kwadendam me. foto Dirk-Jan Gjeltema door Harmen van der Werf KWADENDAMME - Praktisch alle bewoners van Kwadendam- I me en directe omgeving hebben eraan meegewerkt. Ze zijn ver eeuwigd en vrijdagavond is in dorpshuis De Burcht het resul- (Advertentie) (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25