Weidevogels worden belaagd Rechts graast de geit van Piet Andriessen PZC 't Was 't eênige schoolreisje da 'k oait mee emaèkt Nieuwe raadkaart é^EK\ dinsdag 2 mei 2006 Het gaat slecht met onze weidevogels en dat al gedurende tientallen jaren. De oorzaken zijn heel di vers, maar één van de be langrijkste is ongetwijfeld de intensivering van de landbouw. Het ontwateren van vochtig grasland, het be mesten met kunstmest, waardoor er veel intensie ver begrazing plaatsvindt en het bij verkaveling ver dwijnen van slootjes en greppels pakken allemaal slecht uit voor oemeder- landse vogels als de kievit, de grutto en de tureluur. In natuurgebieden waar deze maatregelen achterwege blij ven, doen de weidevogels het aanvankelijk stukken beter, maar daar speelt in sommige ge vallen nu het tegenovergestelde: de weilanden worden te schraal, waardoor er weinig voedsel is of ze verruigen, omdat er onvol doende begrazing plaatsvindt. En alsof het allemaal nog niet genoeg is, speelt er ook nog het probleem van de predatie. Wei devogels worden belaagd door allerlei andere dieren en in veel gebieden lijkt dat de druppel die de emmer doet overlopen. Predatie van weidevogels is on der natuurbeheerders vaak on derwerp van verhitte discussie. In de eerste plaats betreft dit de vraag of predatie wel een pro bleem is. Dat is pas het geval als de stand er nadelig door beïn vloed wordt. Veel natuurbe schermers vinden dat je nooit moet ingrijpen in het natuurlijk evenwicht. Een punt van discus sie vormt ook dikwijls de 'da der' van de predatie. Welke die ren zijn er verantwoordelijk voor dat er zo weinig weidevo gelkuikens groot worden? Vos sen, meeuwen, kraaien? Wie een naam noemt, moet naar twee kanten voorzichtig zijn. Jagers gebruiken maar al te graag het predatieargument om bepaalde soorten te bestrijden. Natuurbe schermers willen vaak geen kwaad woord horen van hun oogappels. Welles-nietes-sfeer Jarenlang bleef de discussie al tijd in de welles-nietes-sfeer, waarbij weinig feiten en veel me ningen naar voren kwamen. Voor de gezamenlijke terreinbe herende organisaties en een aan tal andere instanties was dat re den voor het opzetten van een grootschalig onderzoek naar pre datie bij weidevogels en de mo gelijke effecten op de weidevo gelstand. Het onderzoek werd uitgevoerd door SOVON vogel- onderzoek, Alterra en Land schapsbeheer Nederland. Daar bij werden systematisch waarne mingen verzameld. Nesten wer den gevolgd door temperatuur- sensoren of zelfs camera's en jonge vogels werden voorzien van zendertjes. Zo kwam er een stortvloed aan gegevens beschik- De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. baar die allemaal geanalyseerd en vergeleken werden. Dit voor jaar verscheen de eindrappor tage van het onderzoek. Hit de gróte hoeveelheid gege vens blijkt dat het verloren gaan van legsels en jonge kui kens door predatie inderdaad een groot en toenemend pro bleem is. Tegelijk wordt gesigna leerd dat het zelden het enige probleem is in weidevogelgebie- den. Door in computerbereke ningen verliesoorzaken weg te laten, konden de onderzoekers berekenen wat het compleet uit schakelen van predators (wat al leen in theorie mogelijk is) zou Kievitsnest opleveren. In veel gevallen zou de achteruitgang van weidevo gels hierdoor wel vertraagd, maar niet tot stilstand gebracht kunnen worden. De les voor de beheerder is dus dat een breed scala aan maatregelen noodzake lijk is. Geconstateerd werd-dat er in ie der geval een groot aantal ver schillende predators op weidevo gels jaagt. Minstens vijftien soor ten werden vastgesteld, varië rend van egel tot vos en van her melijn tot blauwe reiger. Ook buizerd, bunzing, hond en scholekster bleken weidevo gelnesten en/of kuikens te eten. Weliswaar is er verschil aan te wijzen tussen de afzonderlijke gebieden. In het ene gebied vor men reigers de belangrijkste na tuurlijke vijand, elders zijn bij voorbeeld vos of hermelijn de belangrijkste belagers. Het bete kent dat per gebied maatwerk vereist is als een beheerder be sluit om iets aan de predatie te doen. Landelijk vrijgeven van de jacht op vossen of kraaien, zoals recent gebeurd is, heeft dus geen zin. Het is veel zinni ger om voor ieder gebied afzon derlijk de situatie te beoordelen. Van heel grote invloed blijkt ook de aard van het landschap. foto's Chiel Jacobusse Open weidegebieden met veel sloten en greppels blijken voor predatoren veel minder aantrek kelijk dan gebieden die door bo menrijen of bosjes worden afge wisseld. In bomen en bosopstan- den leven relatief veel preda tors. Het is dus mogelijk om het land schap zo in te richten dat de kans op predatie kleiner wordt. Niet alleen moet het landschap dan zo open mogelijk blijven; het is ook van belang dat er een hoge grondwaterstand is. Die ren die ondergrondse nesten heb ben, zoals vossen, bunzingen en hermelijnen houden niet van natte gebieden. Dat biedt kan sen om hun aantal in weidevo- gelgebieden laag te houden. Blijft de vraag of het recht streeks bestrijden van predators in afzonderlijke gevallen wense lijk is. In sommige gevallen zal dat zeker een bijdrage kunnen leveren om de teloorgang van de weidevogels tot staan te bren gen. Het wel of niet toepassen van bestrijding is echter eerder een ethische dan een biologische kwestie, waarop de antwoorden wel heel verschillend zullen blij- ven. De belangrijkste aanbeveling die uit het onderzoek naar vo ren komt, wordt in het rapport in één zin samengevat: Intensief maatwerk op gebiedsniveau, en op meerdere fronten tegelijk. Chiel Jacobusse Het was 'n ongewone drukte bie oöns op 't durp. Van- daège zou vö de eêste keer, vö zövèrre ik m'n eige kon erinne- re, 'n schoolreisje plaès vinde. Ik zou d'r ok an deêlneme. 't Is 't eênige schoolreisje da 'k oait in mien leven mee emaèkt 'k We- te nie waèrom, ma d'r is naèdien noait mï 'n dagje uut' vó de lan ders van oónze schole georgani seerd waè 'k bie was, ok nie op aandere scholen. 't Was nog vroeg in de oggent toen de autobussen van Van Oeveren van Schutje 't durp bin- nenreeje. M'n moeder ao mien vö de gelegen'eid gekleed in 'n aègelwit pakje mee korte broek mee dunne blaauwe streepjes. Zélf doch ik da 'k d'r uutzag as 'n klein ijscomannetje. Verzich- tig liep ik mee 'n boge om aolle opstaèkels ene die m'n moaie pakje vuul zouwe kunnen maè- ke. Die dag ao 'k mee 'n uutge- strèkte aèrm m'n knienen d'r paèreslaè egeve. Toe 'k daè zo stieng te wachte op aolle dienge die op dien dag zouwe gebeure, wier ik op mien schoere etikt deü mien boezem- kammeraod JanMetiese. „Hoi", zei t'n. Ik liep 'n stapje achter- uut om 's te kieken oe d'n d'r uut zag. Ie was gekleed in 'n nieuwe broek, nie lang in nie kort. 't Was eigelijk 'n soart overgangsmodel naè de lange broek. Ik wier natuurlijk me- teên verschrikkelijk jaloers op mien kammeraod. Zö'n broek ao ok a zö dikkels an mien moeder evroge in dan nog 't liefs eêne van Engels leer, ma 't was t'r nog stees nie van gekomme. Jan ao ok nog 'n nieuw bloesje an. Blauw mee witte streepjes. Nie zö besmettelijk as mien spierwit te boezeroentje. „Instappe aollemaèle." 't Was de stèmme van de meêster. Ie in de juf van de eêste drie klassen liepe roönd as broese oenders mee tieken. In de bus liete Jan in ik oöns eige neervaolle op de tweê plaèsen, direct achter de chauffeur. Ik trok an de rieme waèmee je 't raèm kon laète zak- ke. Toe'k mien oad naè bute stak, zag ik mien moeder uut de deure van oöns uus stappe. Ze zag d'r sportief uut mee d'r kie- kerekie-kasje an 'n rieme over d'r schoere. „M'n moeder gaè fo to's maèke", zei ik tegen Jan. Daè zag ik ok mien tweê groate broers die gin moment van 't wè- reldgebeuren wilden misse. M'n ouste broer ao z'n nieuwe drollenvanger an. Da weet ik nog zö precies omdat, die plaètjes aomaè nog in 't aauwe femiliealbum zitte. Jaèrlijks, as m'n bie mekaore komme, kieke m'n d'r naè. Op die eêne foto is mien eige gebrilde gezicht goed zichtbaèr. Ik zag d'r aoltied uut of ik m'n aèr noait kamde. Wie mien oait 'n bril vö'eschreven eit wee'k nie, ma meêsta keek ik d'r mee m'n eêne oage overene in mee t'aore d'r oönderdeü. Dat dee mien in die tied d'r nie uut- zie as Clark Gable, ma 'k kon d'r prima mee leve. In 't oekje onder m'n aèrm loerde Jan naè bute. 'n Toenemend motorgeronk klonk toe de bussen zich in be weging zetten. Overa oarde je de ménsen roepe, 'Goeie reis, goeie reis', of m'n op z'n minst oönderwègte gienge naè China. Vee vérder dan Renisse zouwe m'n die dag nie komme. M'n waère ok nie zö vee gewend. Wil der in de bussen hieve meteên 'n vrolijk vers an. We bedienden oöns van cultureel oagstaènde liederen: Oepel de poep zat op de stoep. Kom laète m'n vrolijk weze. In dan nog over de Amster damse keukenmeid, die wou d'r 's zeêpe maèke. Omdat de meêster in de juf frouw nie bie oöns in de busse zaète, ao m'n dubbelt zö vee leut. Over aolles wa m'n oönder- m'n grap- jes. De kwienkslaègen vloge deü de busse een in weer. M'n lach ten oöns eige traènen om aolle oönderbroekeleut. Ma dan zet ten Jan in ikke saème 'n nieuw vers in. Wilder tweêën waère onuutputtelijk in 't verzinnen van liedjes. Kom mee naar bui ten allemaal. Dan hoor je daal de wielewaal... 'k Wis nie eêns wat dat was. Wielewaal, noait van g'oard. 't Za wè 'n dieng ewist mee wielen d'r oönder of zö-iets. In de vèrte zaège m'n de plompe toren op z'n eênzaème plèkke aan de zeêdiek staè. In daè was 't straand van Renisse a. 't Straand ao m'n ok nog nie zö dikkels ezie. Terwijl de meêster in de juffrouw waèrschuwingen riepe, renden m'n mee z'n aollen de trap op. Toen zaège m'n die gewéldig groate Noardzeê. As je aollebeië je oagen naè bute draoide kö je zie dat de aèrde roönd was. De meêster in de juffrouw keke zurgelijk. Je kon zie dat.de ver- aantwoordelijk'eid zwaèr op die tweê drukte, 't Minste wérk ao ze an de meisen die mee d'r jur ken in de pupen van d'r direc- toirtjes in 't waèter van 'n straandplasse stienge te bibbe- re. M'n krege aollemaèle lime- naode uut mee'ebrochte flèssen in 'n krèntebol mee butter. An't ènde van 'n prachtige dag moste m'n wïr instappe. Mee uutgestrèkte viengers stienge de juffrouw, de meêster in de chauf feurs bie de deure te tèlle. M'n vertrokke nie eêrder naèr uus, dan naèdat de rekenieng nauw keurig klopte... Joop van Zijp Op de kaart zien we de Wals- oordensestraat te Walsoor den, gelegen in de kop van Oost-Zeeuws-Vlaanderen, ten oosten van Perkpolder, meldt E. Steijns uit Kloosterzande over de raadkaart van vorige week. „De fotograaf staat met de rug naar de steiger van de bootdienst op de Westerschel- de, lijn Walsoorden-Hans- weert-Vlake. De boot voer toen vijfmaal per dag." Steijns weet nog precies de ver trektijden van de veerboot: 8 uur 26,11.45,15.00,17.58 en 20.48. „Rechts ziet men de rails van de tramlijn Hulst-Wals oorden, van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg Maat schappij, ZVTM. Deze lijn werd aangelegd in 1902 en opgehe ven in 1949. Links staat het ca fé van P. A. N. Andriessen. Op de plank aan de gevel staat Tram's Koffie Huis. Hier waar schuwt men voor boot en tram." Pe situatie is in 1965 ingrijpend veranderd, schrijft Steijns. „Doordat de zeedijk op Delta hoogte werd gebracht, is het ca fé, toen bewoond door de fami lie A. van Gemst-Andriessen en met de naam Igona (in Gods naam) afgebroken. Ook de hui zen in het links liggende Nieu we Diep werden gesloopt en ver dwenen onder de verhoogde zee dijk. Rechts onderin de hoek graast de geit van Piet Andries sen." Daar wijst ook C. F. Stevense uit Middelburg op. Hij teként erbij aan dat al in 1521 sprake is van een overzetveer vanaf het zogenoemde Oude Hoofd naar Hansweert. In 1866 nam de Pro vinciale Stoombootdiensten het traject Walsoorden-Hansweert op in de dienstregeling en in 1943 werd de vaarroute verlegd naar Perkpolder. Het reclamebord aan de zijge vel van Tram's Koffiehuis veran derde regelmatig, aldus Ste vense. „Op de foto een bord met opschrift Dordrecht, waar schijnlijk een levensverzeke ringsmaatschappij. Op andere foto's is het bord verwisseld met reclame voor de Rotterdam- sche Verzekerings Sociëteiten en Van Nelle en Niemeijer. Aan de achterzijde van het koffie huis hing een houten bak aan de muur: een hangend toilet." J. de Bruyn uit Kloosterzande vertélt dat de naam Igona voor het café werd gekozen, omdat mevrouw Van Gemst de uitdruk king in Godsnaam vaak in de mond nam. „Daarnaast staat de voormalige bloemfabriek, latei- bewoond door de familie De Bruyn. Een beetje verderop staat het café van Toon van den Bosch, helemaal achter dwars gezien, het huis van de familie Van Helsland, later P. Burm. Rechts het huis van toen schip per Hermans, later Remi en Liesbeth Verras." P. Buijsse uit Walsoorden woont nu in het huis (nummer 3) dat rechts - net buiten de kaart achter de geit - is ge bouwd in 1929. „De foto da teert van 1909, want de bloemfa briek die het jaar ervoor ge bouwd is, staat er al. Ikzelf (1966) ben hier als kind in 1970 komen wonen en heb dus slechts de laatste 35 jaar meege maakt." B. Boer uit Vlissingen en en J. Strooband uit 's-Gravenpol- der gaan in op de geschiedenis van de tram. De stoomtram voor de reizigers werd in 1935 vervangen door een bus. In 1940 kwam er een nieuw traject bij, omdat de veerhaven werd verplaatst van Walsoorden naar Perkpolder. Op kosten van het Rijk werd het traject Klooster zande (Kruisweg)-Perkpolder- haven aangelegd. Voor het bie- tenvervoer moest het hoofd spoor honderd meter verlengd worden, schrijft E. Hofman uit Terneuzen. Er waren proble men met de onteigening van een te slopen woning bij de haven. Het laatste stukje spoorlijn kwam zomer 1903 gereed en daarna kon de lijn in september feestelijk geopend worden, met vuurwerk in Hulst. Een aardige bijzonderheid komt van A. van Ooij uit Ter- neuzen, die opmerkt dat de tramlijn, net als die van de Stoomtram Breskens-Malde- gem, bij filatelisten bekendheid geniet. Dat komt door de af stempeling van poststukken, die de tram in het postrijtuig vervoerde. F. Burm uit Klooster zande is in 1949 te Walsoorden geboren in het huis helemaal achterin de straat, als zoon van de kolenboer. Hij voegt eraan toe dat beurtschipper Hermans een dienst onderhield op Dor drecht en Rotterdam. Rinus Antonisse De waardebonnen gaan naar: T. Hegers, Wemeldinge, S. Adriaansens, Kloosterzande en P. Everaert, Walsoorden. Een moeilijke kaart uit de collectie van Hans Lin- denbergh, maar wel een met een heel bepaalde be stemming. Van Walsoorden aan het water naar een plaats aan een heel ander, inmiddels getemd, water. De vraag is: om welke plaats gaat het? Na dere bijzonderheden over de afbeelding en de si tuatie nu zijn welkom. Oplossingen dienen uiterlijk zaterdag 6 mei te worden gezonden aan: Redactie PZC Buitenge bied, postbus 31, 4460 AA Goes, fax 0113-315669, e-mail redactie@pzc.nl. Onder inzenders van een goede oplossing worden drie waardebonnen verdeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 20