PZC Zo hou je de natuur in de hand Water zorgt voor meer leven in de tuin Rolkas helpt kweker weerwoord namen Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 2 mei 2006 Is het weer in mei te mooi, dan krijgt de schuur maar weinig hooi Toen ze wakker werd, had ze zoals gebruike lijk op haar vrije dag zin in een boswandeling. Het werd echter het strand. Gis teren had ze kennis ge maakt met Daphne Sinke. Ze moest over alles eens na denken. Ja, Sinke, vroeg of laat komt er wel een Sinke op je weg. Meer dan 320 Sinkes hebben in Zeeland tele foon. En hoevelen verschui len zich aangetrouwd zijn de? Om over een mobiel nummer maar te zwijgen. Midden-Zeeland is hun land, Walcheren en vooral Zuid-Beveland, hoewel de Zak zelf het met minder moet doen. Tja, Sinkes on der elkaar. Zeshonderd Sin- ke-families leven landelijk. Ze zijn niet weg te cijferen. Er zijn een paar varianten, want niet iedereen is Sinke. Sijnke moet in oorsprong een foutje zijn, een onjuiste verbetering door het dia lect. Wie de lange ij Zeeuws laat klinken zegt immers ook Sienke. Sijnke is Sinke. Sinke kan van het middel eeuwse woord voor 'trompet' komen, de sink of zink. Dan zou Sinke een be roepsnaam kunnen zijn van een blazer of een zinkma- ker. In Vlaanderen komt die naam voor in verschil lende vormen. Voor onze Sinkes is er mis schien een betere verkla ring: wellicht is het in oor sprong een voornaam, die op Friese invloeden wijst. Etymologisch moet de bete kenis te maken hebben met 'reizen, zenden'. Zoals de Germaanse naam Sindbald 'stoutmoedig op de reis' be tekent. Je gelooft het of niet: op paasmorgen riep een vreem de vrouw op het strand haar zoontje met de voor naam Sinke. Kijk, dacht Trudy, dat is nou mooi, dat alles in elkaar past. Mis schien moest ze Daphne vragen haar secretaresse te worden. Lo van Driel Hij wil de natuur een maand te snel af zijn. In april de bloemen van mei, in mei die van juni en ga zoomaar door. Edward Rietkerk, bloemenkweker in Tholen, heeft sinds kort de beschikking over een nieuw middel om dit stre ven te bewerkstelligen. Met zijn verrolbare kas en een uitgekiend plantplan kan hij op zijn bedrijf de meest optimale omstandigheden creëren voor zijn bloemen. Warmte op momenten waar dat nodig is, kou wanneer dat gewenst is. Het begint in april met vrou wenmantel en korenbloem en het eindigt in december met sierkool. Daartussen kweekt Rietkerk twintig andere soorten die hij als verse snijbloemen aan de handel levert. „Het gaat er ons natuurlijk om die bloemen al beschikbaar te hebben, voor dat iedereen ze zelf in de tuin heeft staan. Dat betekent aan de ene kant vervroegen en aan de andere kant verlaten, zodat je uiteindelijk lang aan de markt kunt blijven. Daarvoor moet je de natuur een handje helpen. Deze rolkas is daar ideaal voor." Neem nou populaire snijbloe men als duizendschoon en mon nikskap. De planten groeien na tuurlijk voorspoedig in de war me beschutting van een kas. Maar om ze fraai aan het bloeien te krijgen, hebben ze wat kou nodig. In dat stadium van de ontwikkeling van deze planten rolt Rietkerk zijn nieu we aanwinst een eindje verder naar een plek waar planten staan die op dat moment juist warmte nodig hebben. Zo heeft hij de natuur een beetje in de hand. Luwe omstandigheden voor de teelt van agrarische producten zijn niet nieuw. Bloemen- en groententelers leggen folie op de grond of maken er tunnels en overkappingen van om de warm te van de zon beter te benutten, de vochtigheid van de bodem te reguleren en schade door nacht vorst te voorkomen. En natuur lijk zijn er vaste kassen van glas waarbinnen het gewenste micro klimaat kan worden gehand haafd. Rietkerks rolkas - de eerste in Zeeland - heeft meer inhoud dan andere kappen en tunnels, waardoor de warmte beter kan worden vastgehouden. Belang rijkste voordeel is volgens hem evenwel de grotere flexibiliteit. „Het is natuurlijk niet de bedoe ling dat we dat ding voortdu rend aan het verplaatsen zijn. Daarom hebben we een plant plan gemaakt, waarbij we de kas steeds maar een klein stukje verder hoeven te rollen." Charme Dat plan omvat vaste planten, tweejarigen en éénjarigen. Riet kerk: „De opzet is elke drie a vier weken andere bloemen te Verrijdbare kassen op de bloemkwekerij van Edward Rietkerk in Tholen. zelf vreugdevol karwei, maar dat hij toch enigszins met ge mengde gevoelens heeft ver richt. In de planning van de bloe menkweker hadden de kassen al veel eerder klaar moeten zijn, zodat ze ook voor de vroegste bloemen al gebruikt hadden kunnen worden. Een moeizaam verlopen vergunningentraject gooide echter roet in het eten. Rietkerk: „Ik ben blij clat cle rol- kassen er nu staan, maar ze had den al veel eerder klaar kunnen zijn. Dit seizoen kan ik ze daar door niet optimaal benutten en dat kost dus geld." Ander perceel Rietkerk had het plan om ook op een ander perceel, iets verder weg van zijn woning en schuur twee rolkassen te plaatsen. De voorwaarden waaronder hij daarvoor vergunning kon krij gen waren zodanig ongunstig dat hij daar in elk geval voorlo pig van heeft afgezien. Rietkerk is teleurgesteld over de manier waarop de gemeente Tholen zijn aanvraag heeft behandeld. „Hier op het eiland is sprake van een concentratie van de zo- merbloemkweek. Je zou van de gemeente wat meer medewer king verwachten om die positie te versterken." Ben Jansen kunnen leveren. De kweek van de verschillende soorten ver toont natuurlijk grote overeen komsten, maar het is duidelijk geen eenheidsproduct. Elke soort stelt specifieke eisen. Dat is de charme van dit vak. De af wisseling houdt het leuk." Twee weken geleden zijn op het bedrijf van Rietkerk aan de Ee- weg bij Tholen twee rolkassen geplaatst: 30 meterlang, 15,5 meter breed en 3 meter hoog. Het traject waarover ze kunnen rollen is 90 meter lang. De con structie bestaat uit een metalen frame en kunststoffolie. Riet kerk verzekert dat het geheel sterk genoeg is om storm en ha gel te weerstaan. Je zou verwachten dat de kas kan worden verplaatst door mid del van aan de staanders van de constructie bevestigde wielen over rails. Er is echter gekozen De rolkassen bestaan uit een metalen frame en kunststof folie. voor de omgekeerde oplossing: de railstaven zitten aan de kas vast en de wielen staan op beton nen poeren in de grond. Het voordeel van deze manier van bouwen is dat zoveel mogelijk grond beschikbaar is om er plan ten op te zetten. De afgelopen week is Rietkerk druk bezig geweest met het be planten van het perceel waarop de rolkassen staan. Een op zich- foto's Dirk-Jan Gjeltema Een waterzuil neemt minder plaats in dan de 'ouderwetse' regenton. foto uit Water in de tuin Nederland leeft met water. Gek genoeg gaat dat niet zonder meer op voor de tuin. Een vijver, een regenton en sproeien als het droog is; dat is het wel zo'n beetje. Er is echter met water in de tuin veel meer te doen dan het zo gauw mogelijk zien kwijt te raken. Zeker nu door de klimaatverandering meer en heviger regenbuien te ver wachten zijn, is het nuttig daar wat meer aandacht aan te besteden. De gids Water in de tuin helpt daarbij een handje. In Water in de tuin staat uitvoerig beschreven wat er allemaal met wa ter méér mogelijk is. Het is het ne gende deel uit de reeks Milieuvrien delijk Tuinieren. Het is een hand zaam, op de praktijk gericht boek werkje, met veel ideeën over het op een speelse manier een plek geven aan water in de tuin. De samenstellers van de gids maken duidelijk dat er veel meer kan met water. Van een eenvoudig beekje tot een spuitend beeld, van regenzuil tot levend mini-moeras, van infil tratie onder de grond tot water buffer. Creatief gebruik van water zorgt niet voor overlast, maar juist voor sfeer en leven in de tuin. Bijvoorbeeld in plaats van het regen water meteen in het riool te laten lo pen, het opvangen en later gebrui ken. Dat kan in de (dikwijls van overheidswege verstrekte) regenton, maar wie het fraaier wil of voor een ton minder plaats heeft, kan ook een waterzuil gebruiken. Dat gratis water komt goed van pas in drogere tijden om de planten te besproeien of om de potten te bewateren. De uitgaaf verdient zich zo terug. An derzijds voorkomt aanleg van water- doorlatende bestrating of een gazon dat tuinplanten teveel water krij gen. De gids biedt in negen hoofdstuk ken praktische informatie over het gebruik van water, met inbegrip van tips voor aanleg van een vijver en de keuze van (water)planten. Veel, weinig of zelfs nooit planten water geven wordt vooral bepaald door ligging en inrichting van de tuin. Er zijn wel enkele algemene uitgangspunten: op zandgrond moet vaker water worden gegeven dan op klei; planten in een pot hebben veel wa ter nodig; geef het in de vroege och tend pf aan het eind van de dag, dan vindt nog nauwelijks verdamping plaats; planten in een border kunnen wel tegen een stootje; belangrijk is dat ze voldoencle diepe wortels maken om water op te zuigen; veel water geven maakt planten lui; door gebruik van veel bestrating wordt water niet vastgehouden; kies meer voor grind of houtsnip pers; geef planten vooral water rondom de wortels; het is niet nodig ook de bladeren uitvoerig te begieten; laat water opwarmen in een gie ter of haal het uit de regenton/zuil; planten in warme grond kunnen schrikken van te koud water; een keer flink water geven heeft meer effect dan steeds een beetje; het water dringt dan dieper de bo dem in. Bij water is ook altijd leven. Het heeft een grote aantrekkingskracht op insecten, kikkers en vogels. Om te weten te komen om welke dieren het gaat, biedt de brochure Water- beestjes in beeld uitkomst. Daarin worden negentien verschillende wa terbeestjes beschreven. Van geelge- rande waterroofkever tot de larve van een steekmug. Wisselwerking Het gaat ook over de wisselwerking tussen dieren en hun omgeving, wel ke gevaren ze tegenkomen en over de kwaliteit van het water. De bro chure is niet specifiek bedoeld voor waterdieren die in de tuin aanwezig kunnen zijn. Ook dieren daarbuiten komen aan bod. Die kunnen bijvoor beeld met een schepnetje in de sloot gevangen worden. Dagvlinders kent iedereen wel. Veel minder bekend zijn de nachtvlin ders, waarvan er toch meer dan achthonderd soorten in Nederland leven. Nog altijd zo'n honderd soor ten ervan vliegen overdag. In de bro chure Nachtvlinders in beeld wor den ze belicht en 43 soorten en 11 verschillende rupsen worden behan deld. Opmerkelijk is dat de nacht vlinders allerminst grijs of grauw zijn, maar dikwijls mooie kleuren hebben. Rinus Antonisse Water in de Tuin. Gids voor creatief gebruik van water. Deel 9 in de se rie milieuvriendelijk tuinieren. Uit gave Roodbont, Zutphen, prijs 11,50 euro. Waterbeestjes in beeld. Door Bert Higler. Uitgave KNNV, vereniging voor veldbiologie, Utrecht, prijs 4,95 euro. Nachtvlinders in beeld. Door Frank Bos. Uitgave KNNV, Utrecht, prijs 4,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19