Kalou kan WK nog steeds halen Tweede carrière is taboe bij topsporters Garzelli klopt Zabel in Henninger Turm Vyane bijna zeker Zeeuws topscorer Oscar Moens blij met baan als PSV-reserve 17 Raadsman hoopt dat minister Verdonk initiatief neemt bij positief besluit rechter voormaiig skister doodgeschoten Van Bommel heeft geen trek in Bayern München Blom strandt bij aanvangshoogte Huurman niet in volleybalselectie door borstkanker Selinger hoopt dat Martinus i naar CL gaat Alberda wil een i coach bij eerste training Oranje China prolongeert wereldtitel Badmintonsters halen kwartfinale Volleyballer Horstink naar Treviso Ljubicic schuift op naar de topdrie Stam loopt schouderblessure op Paauwe krijgt schikkingsvoorstel topscorer dinsdag 2 mei 2006 11 door Hans Koenekoop I ROTTERDAM - Als minister I Verdonk van Vreemdelingenza- 7 ken en Integratie het wil, kan I Feyenoorder Salomon Kalou met het Nederlands elftal naar J het wereldkampioenschap voet- BARCELONA - Mark van Bom mel heeft Bayern München la ten weten dat hij geen trek heeft in een overstap naar Duitsland. De club uit München meldde zich enkele weken geleden bij Barcelona en Van Bommel met de vraag of er viel te praten over een transfer. Van Bommel zou bij Bayern de vervanger moeten worden van Michael Ballack, die naar Chelsea schijnt te ver trekken. Van Bommel wil zijn tot de zo mer van 2008 lopende contract uitdienen. ANP/DPA I RECHBERGHAUSEN - Er is werk aan de winkel voor pols stokhoogspringer Rens Blom. De wereldkampioen bleef giste ren in het Duitse Rechberghau- sen bij zijn eerste wedstrijd van dit jaar steken op de aanvangs hoogte van 5,40 meter. De wedstrijd werd gewonnen door de Duitser Tim Lobinger met 5,70. Lobinger zag drie po gingen op 5,81 mislukken. Blom baalde van zijn optreden. Hij won de krachtmeting vorig jaar en dat was de start van een suc cesvol seizoen, met de wereldti tel als bekroning. „Ik zoek na maanden blessure- I leed succeservaringen. Daarom wilde ik goed prestateren bij mijn rentree. Maar ik mis ï-itme en vertrouwen", zei hij gisteren. ANP VINKEVEEN - Francien Huur man ontbreekt om gezondheids redenen in de nationale volley balselectie van bondscoach Avi- tal Selinger. De international is getroffen door borstkanker. „Het is zwaar, maar Francien is sterk en vastberaden. We zijn er van overtuigd dat het goed komt. Tot die tijd proberen we het gat zo goed mogelijk in te vullen", zei Selinger gisteren. Voor de vrouwen staat dit jaar het WK in Japan centraal. Dit toernooi begint eind oktober. De selectie: Kim en Chaïne Stae- lens, Janneke van Tienen, Mirjam Orsel, Elke Wijnhoven, Alice Blom, Floortje Meijners, Carlijn Jans, Susan van den Heuvel, Ma- non Flier, Riëtte Fledderus, Ingrid Visser, Debby Stam, Sanna Visser en Caroline Wensink. ANP i j VINKEVEEN - Avital Selinger wil met de volleybalsters van H Martinus de Champions League j j in. De ploeg met een groot aan- j j tal internationals verdiende met J de landstitel een plek in deze j competitie en Selinger hoopt I dat de club de deelname finan- cieel rond kan krijgen. H „Ik zie het als toegevoegde waar- de voor het team. Het zal afhan- Igen van het geld. De club is aan het uitzoeken hoe het bekostigd kan worden. Het zou geweldig voor het Nederlandse volleybal om ook Martinus in de Cham pions League te hebben." ANP VINKEVEEN - Technisch direc teur Joop Alberda van de Neder landse volleybalbond wil maan dag bij de eerste training van de nationale mannenploeg een coach voor de selectie hebben. „We hebben maandagochtend voor de eerste training een pers- 9 conferentie gepland. Het is mijn doel daar een bondscoach te presteren en de rest van de tech nische staf." Nesselande-coach Peter Blangé wordt al maanden genoemd als opvolger van de ontslagen Harry Brokking. ANP bal in Duitsland. Dat bepleitte zijn advocaat J. Kroes gisteren voor de rechtbank in Rotter dam, waar het beroep diende te gen Kalou's afwijzing van ver snelde naturalisatie. Kroes begrijpt dat het kort dag is, want op 15 mei moet bonds coach Van Basten zijn definitie ve selectie bekendmaken. „Als de bestuursrechter Kalou in het gelijk stelt, kan Verdonk alsnog een positieve voordracht doen aan de koninkrijksraad. Die komt op 10 mei bijeen. Neemt die de voordracht over, dan zou de koningin op 11 mei een hand tekening kunnen zetten. Dat kan, want ze is in het land. Het is dan wel zaak dat de minister het initiatief neemt." Lukt het zo snel niet, dan is er een maand later nog een moge lijkheid. Op 11 juni speelt het Nederlands elftal zijn eerste wedstrijd tijdens het wereld kampioenschap. „Maar Van Bas ten heeft tot die dag de mogelijk heid geblesseerde spelers te ver vangen", zei Kroes. Uit hoofd gezet Landsadvocaat G. Hoogvliet hoorde het relaas van Kalou's raadsman verbaasd aan tijdens de zitting. „Ik dacht eigenlijk dat Kalou het WK al uit zijn hoofd had gezet." Hij gaf nog maals aan waarom Verdonk het verzoek om een versneld pas poort heeft afgewezen: „De mi nister houdt vast aan twee be langrijke voorwaarden. Kalou moet de inburgeringstoets halen en aannemelijk maken dat hij van plan is langer in Nederland te blijven. Een nieuw contract met Feyenoord zou een bewijs daarvan zijn, maar op dat punt blijft het stil." Kalou, die zelf niet aanwezig was op de zitting, is nog steeds van mening dat de WD-be- winsdsvrouw hem onterecht een Nederlands paspoort heeft ge weigerd. Raadsman Kroes voer de opnieuw aan dat hij juist hartstikke zijn best doet om in te burgeren. Dat hij de vereiste toets niet heeft gehaald, zou ei genlijk niet mee moeten tellen. „Hij heeft zich bij diverse gele genheden voldoende Nederlan der getoond en heeft niet de in tentie om naar een buitenlandse club te gaan. Als daar al sprake van zou zijn, dan heeft dat niets met zijn verzoek te maken. Salo mon wil uitkomen voor het Ne derlands elftal." Dirigent Kroes vindt dat Verdonk de re gels die uitzonderingen moge lijk maken niet goed hanteert. Hij verwees naar Russische diri gent Valery Gergiev van het Rot terdams Philharmonisch Or kest, die in 1995 wegens uitzon derlijk cultureel belang een Ne derlands paspoort kreeg. „Maar hij woont 250 dagen per jaar in Sint Petersburg en bedient zich van de Engelse taal. Dan zou Ka lou toch ook in aanmerking ko men voor een paspoort, zeker ge zien het maatschappelijk belang van voetbal." Hoogvliet wees Kroes er vervol gens fijntjes op dat de regels vanaf 2003 strenger zijn gewoi- den. „De ruimte voor uitzonde ringen is kleiner. De minister vindt dat iedereen die Nederlan der wil worden, de inburge ringstoets moet halen. Ook top sporters." De uitspraak is in principe op 9 mei. ANP FRANKFURT - Stefano Garzelli won gisteren in Duitsland de klassieker Rund um den Henninger Turm. De Italiaanse wielrenner uit het team Liquigas was na ruim 190 kilometer de sterkste in de sprint. Garzelli hield de Duitse wegkampioen Gerald Ciolek (19) maar net van zich af. De derde plaats in de sprint was voor de Duitser Danilo Hondo. Erik Zabel miste zijn vierde overwinning in de Duitse koers, na 1999, 2002 en 2005. De 35-jarige sprinter van Milrain werd vierde. Garzelli (32) doorkruiste de plannen van Zabel om zijn eerste seizoenszege binnen te halen. De wed strijd verliep perfect voor de sprinter van Milram. Zijn 'grote baas' Alessandro Petacchi offerde zich in de sprint van het peloton op. De Italiaan kwam vroeg op kop en vroeg zich meterslang af waar de Duitse fa voriet bleef. Zabel, die zich in Marbella had voorbe reid, zat in slechte positie. De Duitser had een plek ge zocht aan het wiel van zijn landgenoot Danilo Hondo. Die werd echter mooi vastgezet door Garzelli, die zijn minieme voorsprong op Ciolek net kon vasthouden. foto Arne Dedert/EPA Sportkoepel NOCNSF start traject voor loopbaanbegeleiding Er rust onder topsporters een taboe op de tweede carrière. Want praten over een zinvolle invulling van het bestaan na de sportieve loopbaandoe je niet. Sportkoe pel NOCNSF wil daarin door middel van loopbaanbegeleiding via het Randstad Transitie Traject verandering brengen. „Iedere sporter is een beetje bang voor de carrière erna. door Gijs van Oosten AMSTERDAM - Erben Wennemars sprak in december een adviseur van Randstad die hem vertelde over het bege leidingsprogramma voor topsporters. De schaatser stond er niet voor open. „Ik zei: 'Mooi en aardig dat het er is, maar ik wil er absoluut niet over praten'." Wennemars heeft vijf maanden later zijn mening bijgesteld. Hij staat ten minste nog twee jaar op schaatsen, maar denkt wel alvast na over zijn toekomst na zijn sportieve carrière. „Ik vond het een zwak tebod om te praten over je carrière na de topsport. Ik vond dat je dan al bezig was met stoppen. Ik heb geleerd dat het niet erg is erover na te denken. Iedere sporter is een beetje bang voor de carrière erna." De Amerikaanse schaatser Joey Cheek, de olympisch kampioen op de 500 meter, heeft Wennemars op andere gedachten gebracht. „Joey had het allemaal al jaren geleden bedacht. Hij wist precies wat hij ging doen. Hij wilde eerst een aantal sportieve doelen halen en zich daarna maatschappelijk ontwikkelen. Joey is voor mij een bron van inspiratie. Hij was niet bang voor de carrière erna en kon daardoor optimaal van zijn sport genie ten." NOCNSF gaf gisteren in Amsterdam het startsein voor het Randstad Transitie Traject, dat onder leiding staat van oud-hockeyster Wietske de Ruiter. Het programma rust op vier pijlers - maat schappelijke, medische, mentale en finan ciële begeleiding - en neemt maximaal twee jaar in beslag. Voetballers nemen niet deel aan het project. De KNVB han teert niet de classificatie van NOCNSF voor topsporters, een voorwaarde om in aanmerking te komen voor kosteloze be geleiding. De overgang voor topsporters naar hun tweede carrière verloopt niet probleem loos. Doorgaans komen ze op latere leef tijd op de arbeidsmarkt. Als gevolg van hun monomane bestaan hebben ze boven dien geen reëel beeld van de maatschap pij. De Ruiter: „Ze vinden zichzelf heel BREMEN - De Chinese tafeltennissers hebben in Bremen de wereldtitel geprolon geerd. De ploeg versloeg gisteren in de finale van het landentoernooi Zuid-Korea met 3-0. Het was voor de Chinese mannen de vijftiende wereldtitel in de geschiedenis. Chi na schoof zondag het gastland Duitsland aan de kant. Dat was een herhaling van de eindstrijd twee jaar geleden. Duitsland, dat nu brons kreeg, was in Bremen het enige land dat China een punt afhandig maakte. Kopman Timo Bol versloeg zon dag Ma Lin (foto), maar het was niet voldoende om de hegemonie van de Chine zen te doorbreken. Zuid-Korea bereikte de eindstrijd door een zege op Hong kong. In de eindstrijd behaalden de Chinezen Wang Hao en Ma Lin eenvoudige zeges op hun tegenstanders. Wang Liqin had meer moeite met de Zuid-Koreaan Ryu Seung-Min. De olympisch kampioen van Athene pakte de Chinese individue le wereldkampioen twee games af. foto Carmen Jaspersen/EPA wat, zijn gewend dat anderen voor ze ren nen en dat iedereen in hun omgeving per fectionist is." De maatschappij heeft ook 'een verkeerd beeld van de topsporter'. Wennemars, in het bezit van het vwo-di- ploma, wordt nog steeds gevraagd wat hij 'naast het schaatsen eigenlijk doet'. De Ruiter: „De cultuur waarin bedrijven ex-topsporters in dienst nemen is nog niet zo ver. Topsport wordt nog niet ge zien als werkervaring." Schuldig Annamarie Thomas, ze heeft een havo-di ploma, stopte op 8 januari van dit jaar met schaatsen en wist de volgende dag niet wat ze met zichzelf aan moest. Ze bracht hele dagen door op de bank en voelde zich daarover schuldig. Nooit had ze ook maar een moment over haar car rière ha de sport nagedacht. „Ik dacht al tijd: 'Er komt wel iets'." Veel sporters denken zoals Thomas. Ze was meer dan tien jaar met een schaats ploeg ruim 200 dagen per jaar op reis. Sa men trainen, samen eten en samen ont spannen. Nooit werd gesproken over het leven na het schaatsen. „Er is geen spor ter die praat over stoppen. Dat leidt al leen maar af." Thomas heeft een relatie met PSV-voetballer John de Jong. Hij is langdurig geblesseerd en denkt na over het einde van zijn carrière. De tweede carrière is onder voetballers al helemaal geen gespreksonderwerp. De meeste top- voetballers zijn financieel onafhankelijk. Thomas: „Voor voetballers ligt het an ders. En John weet dat hij waarschijnlijk als jeugdtrainer bij PSV kan blijven." Thomas weet dat ze veel eerder met haar tweede carrière aan de slag had moeten gaan. Na drie verkennende gesprekken heeft ze het vertrouwen dat ze een baan vindt die bij haar past. „Bij de super markt in ons dorp vinden ze het geweldig als ik daar ga werken. Maar ik wil iets leuks doen. Het organiseren van evene menten ligt me wel, denk ik." GPD GENEVE - Voormalig skivedette Corinne Rey-Bellet en haar broer Alain zijn zondag vermoord. De Zwitserse poli tie is op zoek naar de echtgenote van Rey-Bellet. Het twee tal zou onlangs uit elkaar zijn gegaan. De voormalige top sportster was daarna bij haar ouders ingetrokken. Rey-Bellet (33) won in de periode 1999-2003 vijf wedstrij den in het wereldbekercircuit. In 2003 won ze in St. Mo- ritz tijdens het WK zilver op de afdaling. ANP SEND AI - De Nederlandse badmintonsters hebben in het Japanse Sendai de kwartfinale bij het WK landenteams bereikt. De vrouwen versloegen de Verenigde Staten: 3-0. Oranje overklaste de Amerikaansen in de eerste ronde van het hoofdtoernooi. Judith Meulendijks was met 21-9, 21-5 te sterk voor Lili Zhou. Rachel van Cutsen kwam een halve game in actie: Eva Lee gaf geblesseerd op. Kari- na de Wit klopte Jamie Subandhi met 21-15, 21-5. Neder land speelt morgen tegen gastland Japan. ANP MAASEIK - De Nederlandse volleybalinternational Ro bert Horstink verruilt de Belgische club Noliko Maaseik voor het Italiaanse Treviso, de winnaar van de Cham pions League. De Apeldoomer had nog een doorlopend contract bij de Belgische topclub. Horstink (24) speelde twee seizoenen bij Maaseik en werd door de fans twee keer tot speler van het jaar gekozen. ANP/BELGA PARIJS - Ivan Ljubicic heeft de topdrie van de tenniswe reld bereikt. De Kroaat steeg op de nieuwste tennisrang- lijst van vier naar drie. Hij passeerde de Argentijn David Nalbandian, die de omgekeerde weg maakte. Roger Fede- rer voert de wereldranglijst aan. De Zwitser wordt ge volgd door het Spaanse talent Rafael Nadal. Raemon Slui ter is op plaats 108 de eerste Nederlander. Bij de vrouwen leidt Amélie Mauresmo, voor Kim Clijsters. Plaats drie is voor de Russische Maria Sjarapova. ANP MILAAN - Jaap Stam heeft zondag in het competitieduel van AC Milan met Livomo de banden van zijn rechtex-- schouder beschadigd. Het is onzeker of de 33-jarige verde diger dit seizoen nog in actie komt. De komende dagen moet blijken of Stam nog inzetbaar is voor 14 mei, de slot dag van de Serie A in Italië. De schouder van Stam, ko mend seizoen Ajacied, is na zijn ongelukkige val in het zie kenhuis onderzocht. De Kampenaar botste in de 41e mi nuut met zijn eigen doelman Dida. ANP ZEIST - De aanklager betaald voetbal heeft een schik kingsvoorstel voorgelegd aan Patrick Paauwe van vier duels schorsing, waarvan één voorwaardelijk. De Feye noorder zou in het uitduel met Ajax op 20 april Nourdin Boukhari hebben geslagen. Paauwe moet vandaag aan de KNVB laten weten of hij het voorstel accepteert. ANP van Duiveland. De RCS-aanval- ler staat nu tweede met 22 tref fers. Le Comte derde met 21. Erik de Rechter van Hoofdplaat schaarde zich naast Alex Meijer van Spui op de vijfde plek. De aanvaller van zondag-vierdek lasser Hoofdplaat maakte één goal tegen Hulsterloo. De Rech ter bleek dit seizoen van enorme waarde voor zijn team. Hoofd plaat, dat als tiende eindigde in de vierde klasse A, maakte in to taal 28 goals. De Rechter nam er 18 voor zijn rekening, een percentage van ruim 64 procent. Ter vergelij king: het aandeel van Vyane in de totale productie (71) van kam pioen HVV'24 was een kleine 34 procent. Het topscorersklassement: 1. Jari Vyane (HVV'24) 24 doelpunten, 2. Dennis de Nooijer (RCS) 22, 3. Dennie le Comte (Duiveland) 21,4. Patrick Vinke (Axel) 19, 5. Alex Meijer (Spui) en Erik de Rechter (Hoofdplaat) beiden 18, 7. Christi- aan Boon (SSV'65), Arjen Oostdijk (Terneuzense Boys), Mathijs Hage (Zierikzee), Mervin Niemantsver- driet (Vlissingen) en Evert van de Berg (HVV'24) allen 16, 12. Veli Eryürük (AZVV), Gert-Jan Tierie (SKNWK), Dennis Buijs (Steen), Jelle de Vreeze (Aardenburg) en Bart Felius (Walcheren) allen 15. door Euqène de Kok GOES - Jari Vyane mag zich zo goed als zeker Zeeuws topscorer 2005-2006 noemen. De spits van HW'24 maakte dit seizoen 24 goals en kan alleen nog worden ingehaald door spelers van de hoofdklassers Hoek en Kloetin- ge. Maar dan moet iemand het wel erg op zijn heupen krijgen. David Destorme van Hoek zou in de laatste twee wedstrijden 14 keer moeten scoren om op ge lijke hoogte te komen met Vya ne. Daan Esser, topscorer van Kloetinge, zou er nog drie meer moeten maken. Dennis de Nooijer (RCS) was tot dit week einde de enige overgebleven con current van Vyane, die zondag één keer scoorde tegen RIA W. De twee goals die de Souburger maakte tegen Dosko waren ech ter niet genoeg om het gat van drie te overbruggen. De Nooijer passeerde wel Dennie le Comte door Arjen Vos en Wilber Hack EINDHOVEN - Niet Hans Vonk, de eerste kandidaat om Edwin Zoetebier op te volgen, maar Oscar Moens wordt de nieuwe reservedoelman van PSV. De keeper van Willem II staat op het punt een contract voor twee seizoenen te tekenen. „Het is bijna rond", zei Moens gisteren over zijn overgang naar PSV. „Vorige week heb ik mijn jawoord gegeven. De afspraken moeten nu nog op papier gezet worden. Dan kan ik mijn hand tekening zetten. Ik heb geen idee wanneer dat gebeurt. Moens (33) heeft een aflopend contract bij Willem II en kan transfervrij overstappen. Afgelo pen seizoen kwam hij slechts elf duels in actie voor de Tilbui- gers, vanwege een slepende bles sure aan zijn rechtervoet. In no vember onderging hij een opera tie. „Dan weet je dat er minder kansen komen. Toch had ik aan biedingen om eerste keeper te worden. Maar ik had voor me zelf al uitgemaakt dat ik óf bij een Nederlandse topclub óf in het buitenland wilde gaan spe len. Nee, van Feyenoord heb ik nooit iets concreet gehoord. PSV is een geweldige kans." Moens, die 369 duels speelde voor Go Ahead, Excelsior, AZ, RBC, Genua en Willem II, is blij dat hij de kans krijgt om een kijkje te nemen in de keuken van een topclub. Hij heeft er geen moeite mee dat hij in Eind hoven genoegen moet nemen met een rol als tweede keeper achter Gomes. „Ik ken mijn taak, ben blij dat ik bij zo'n club mag trainen. Daar word je alleen maar beter van." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17