Een beetje dankbaarprima mmt Outsmarted wint award ^tiN\MLiziek Frans Kegels exposeert brons en glas in de plantenkas Provincie moet meer Europees aanbesteden kunst liÖOHT GELICHT Kamervragen over speeltoestellen Meer inspraak voor gehandicapten Delta koopt Wagenings bedrijf Fransman botst op stadskantoor Voorpremière film Gabrielle door René Schrier MIDDELBURG - De provincie Zeeland let onvoldoende op of opdrachten die ze verstrekt op ge- Europees niveau aanbesteed Ter- moeten worden. Dat schrijft het accountantskantoor Deloitte in een rapport over de provinciale „Er rekening van 2005. ?ga's: iken Deloitte noemt verschillende rder voorbeelden van projecten die vol- Europees aanbesteed hadden moeten worden. Zo is er het n nu maaien van bermen en grasvel- ven- den. Dat beschouwt de provin- hel cie als één werk. Dat werk heeft sterk het karakter van dienstver- lening, volgens het accountants- be- rapport. Voor dienstverlening ruc- gelden aanmerkelijk lagere drempelbedragen, zodat werken •zie- in die sfeer sneller Europees aan besteed moeten worden. Datzelf- J de geldt voor het aanbrengen van wegmarkeringen, van Een probleem voor de provincie van Zeeland is dat volgens Europese r de regels soortgelijke opdrachten '.elf- bij elkaar opgeteld moeten wor- sta- den en bij overschrijding van het drempelbedrag de Europese aanbestedingsrichtlijnen van kracht zijn. De provincie loopt ids- daar tegenaan, omdat de gevol- d zo gen van dergelijke clustering te- niet inzichtelijk worden ge lift. maakt. De provincie heeft name- lijk geen centrale inkooporgani- bij satie. Deloitte heeft nog meer dat voorbeelden gevonden van op- 65fl drachten die ten onrechte niet Europees zijn aanbesteed, oeii Het gaat dan om de levering van een verkeersregelinstallatie en oeg de uitvoering van het imago-on- te derzoek. In totaal is met deze twee investeringen een bedrag de in de jaarrekening van 2005 van de 1 miljoen euro opgevoei'd. Daar- ijs. mee kwam de provincie Zeeland •en- ook weer boven het drempelbe- net drag. oor In een reactie op de bevindingen van de accountant melden Gede- t de puteerde Staten dat inmiddels ;er- een projectgroep is ingesteld om deze problematiek nader te on- derzoeken. Het is de bedoeling dit probleem vanaf 2007 in de in- Z0 koopprocedure te ondervangen, uil Dan wordt meteen gekeken ge. naar opdrachten voor 'kleinere bedrijven, Rijkswaterstaat heeft langs de A58 bij Arnemuiden een bord geplaatst om automobilisten te bedanken voor hun begrip. foto Ruben Oreel door Emile Calon Hoezo begrip? De Middelburgse Ca- rolien Louwerse begrijpt niet waar om Rijkswaterstaat haar dagelijks twee maal bedankt voor haar begrip. Waar om? Waarvoor, vraagt ze telkens als ze van haar woonplaats naar haar werk in Noord-Brabant rijdt en het bord 'Be dankt voor uw begrip' ziet na de weg werkzaamheden net voorbij Arnemui den. En elke avond ziet ze die tekst we derom als ze de even verplicht zeventig kilometer per uur heeft gereden bij het passeren van de werkzaamheden ter hoogte van de Sloedam. Nimmer heeft ze dat bord kunnen passeren zonder dat het ergernis opriep. Peter de Maat uit Vlissingen kan die tekst van Rijkswaterstaat juist wel waarderen, zegt hij nadat hij zijn Audi heeft volgetankt met diesel bij de pomp langs de A58 ter hoogte van Arnemui den. Hij vindt het zeer voorkomend van Rijkswaterstaat om begrip te vragen. Verkeer Want hij als automobilist moet daar im mers flink snelheid minderen. Die werk zaamheden voor de aanleg van het nieu we Sloespoor zorgen immers voor de no dige hinder, aldus de Vlissinger. Dat is volgens. Edwin de Feijter van Rijkswaterstaat ook precies de reden om de automobilisten te bedanken voor hun begrip. „We vinden het netjes"eri ge past. Want we vragen nogal wat van de passanten", aldus de woordvoerder van Rijkswaterstaat Zeeland. Deze tak van de rijksdienst heeft enige tijd terug dan ook besloten om dat soort borden te plaatsen als wegwerkzaamhe den twee weken of langer duren. Op an dere borden worden de weggebruikers ook zo goed mogelijk geïnformeerd over die bewuste werkzaamheden, vervolgt De Feijter. „Zodat de passanten weten waaraan ze toe zijn." Hij geeft direct toe dat het idee van die bedankborden niet nieuw is. In Duits land wordt deze manier van communice ren al vele jaren toegepast. Voor Neder land gaat het echter om een primeur. Andere afdelingen van Rijkswaterstaat overwegen inmiddels ook zulke borden te plaatsen als ze voor langere tijd werk zaamheden uitvoeren aan de wegen. De automobilisten die tanken nabij Ar nemuiden reageren wisselend op die borden van Rijkswaterstaat. Theo Maas (■Middelburg) vindt het wel een aardig idee. Wel vraagt hij zich af waarom de rijksdienst niet een stuk voor de weg werkzaamheden laat weten dat er ge werkt wordt aan de weg. „Waarom staat er niet dat er begrip gevraagd wordt, voor werkzaamheden aan de weg. Nu staan er alleen maar de klassie ke waarschuwings- en gebodsborden." Inneke van Damme heeft helemaal geen begrip en vindt de tekst van Rijkswater staat helemaal nergens op slaan. „Waar voor moet ik begrip hebben. Heb ik om die wegwerkzaamheden gevraagd? Nee toch! Mij is helemaal niets gevraagd", zegt ze terwijl ze zich opwindt over de communicatiemethode van de rijks dienst. Haar moet ook van het hart dat de politie ook wel eens wat beter mag communiceren. Zo is zij geflitst toen ze enkele weken terug langs de wegwerk zaamheden reed. Ze weet zeker dat ze destijds niet hard reed. En ook weet ze zeker dat ze destijds niemands leven in gevaar bracht. „Het was toen hartstik ke rustig. Niemand reed voor mij, nie mand naast mij, niemand achter mij. En toch plotseling geflitst." Potdicht Carla van Nieuwenhuijse daarentegen vindt dat de politie daar nog veel vaker mag controleren. Ze ergert zich dood aan de automobilisten die daar te hard rijden. „Er moet maar iets gebeuren of die hele weg zit potdicht." Volgens haar wordt de snelheidslimiet nu redelijk tot goed nageleefd. „Vooral omdat in het begin van de werkzaamheden er veel be keurd is." En het tekstbord van Rijks waterstaat, daar heeft ze niets dan lof voor. „Een beetje voorkomend zijn, een beetje dankbaar. Prima toch." Ze vindt het bord wel passen bij de strijd van premier Balkenende voor het herstellen van normen en waarden, ver volgt ze. Zo denkt George de Witte er ook over. Hij reageerde verrast toen hij voor de eerste maal het bord van Rijks waterstaat zag, zegt hij nadat hij zijn volle tank benzine heeft betaald. Wel moet hem van het hart dat de grote gele borden van Rijkswaterstaat met infor matie over de wegwerkzaamheden de automobilisten teveel afleiden. Dat komt de verkeersveiligheid op de A58 niet ten goede, aldus de Vlissinger. Johan Pater is het met De Witte eens. Deze inwoner van Goes vindt dat het be- dankbord van Rijkswaterstaat overal moet staan waar gewerkt wordt aan de wegen. Dus niet alleen als er langer dan twee weken verkeershinder is. „Dat soort borden zet mensen aan tot naden ken. Dat soort borden zorgt ervoor dat mensen hun snelheid matigen. Helpt bij het handhaven van openbare orde. dinsdag 2 mei 2006 13 DEN HAAG - PvdA-Kamerlid Hamei' wil van de minis ters Hoogervorst (WD, Volksgezondheid, Welzijn en Sport) en De Geus (CDA, Sociale Zaken) weten wat zij hebben gedaan met de kritiek van de Middelburgse recht bank op de gang van zaken rond het dodelijke ongeval in peuterspeelzaal De Polderrakkertjes in Goes in maart 2004. Een tweejarig meisje overleed toen nadat ze op een glijbaan verstrikt was geraakt in het touw van een loop- klos. Naar aanleiding daarvan oordeelde de rechter vorig jaar dat het niet aanvaardbaar is dat bepaalde Europese veiligheidsregels over speeltoestellen niet zijn vertaald. Hamer wil ook weten hoe het staat met de uitvoerbaar heid van de regelgeving omtrent de veiligheid van speel toestellen en de inspectie daarvan. GOES - Het Klaverblad Zeeland, de Federatie van Ouder verenigingen (FvO) en de Chronisch zieken- en Gehandi captenraad (CG-Raad) werken samen om mensen met een beperking in hun gemeente hun zegje te laten doen. Het Klaverblad steekt daarvoor in bij het Programma Ver sterking Cliënten Positie (VCP) van CG-Raad en FvO. Doel is om belangenbehartigers in de eigen gemeente te ondex-steunen met advies en tx-ainingen. Ook komen er bij eenkomsten voor lokale belangenbehax-tigei-s en om the ma's als de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning uit te leggen. Volgens Het Klaverblad ontberen mensen met een beperking en hun naasten vaak kennis om bij een gemeente hun recht te laten gelden. MIDDELBURG - Delta N.V. heeft het Wagenings watex-- behandelingsbedrijf Triqua B.V. ingelijfd. Delta kocht 95 procent van de aaxxdelexx. Het restant blijft in handen van de directeur-oprichter L. van Dijk. Met Triqua in cle gele- dei'en, verwacht Delta een sterkere positie te bemachti gen op de markt van waterbehandeling. De directie wei gerde maandag prijs te geven hoeveel voor de overname is betaald. Volgens een woordvoei'der gaat het om 'een aan tal miljoenen'. Triqua levei't oplossingen en installaties voor waterzuivering, en is met name actief in de indus trie, de offshore, de scheepvaai't en de communale markt. Het bedrijf levert alle diensten op het gebied van waterbe handeling: van advisering en onderzoek tot en met realisa tie en nazox-g. Delta verwacht dat de behoefte aan dit soox-t diensten sterk toeneemt door Europese wetgeving. Oprichter Van Dijk blijft directeur van Triqua. Dit be drijf blijft vooxiopig onder eigen vlag opereren. Delta was al voor de helft eigenaar van Evides, dat zich als één van de grootste drinkwaterbedrijven van Nedexiand ook be zighoudt met de levering van industriewater. TERNEUZEN - Op de Binnenvaaiiweg in Temeuzen is gisterochtend een 21-jaxige Fransman aangehouden die ter hoogte van de bushalte aan het Stadhuisplein tegen een muur van het stadskantoor was gebotst. Hij raakte met zijn auto de mum- naast de trap van het kantonge recht. De man ging er daarna te voet vandoor. Ongeveer een half uux- later kon hij worden aangehouden. De muur van het gebouw is ontzet. Volgens een wooxdvoexder van de gemeente bedraagt de schade enkele duizexiden euro's. Het poptrio Outsmarted heeft gisteravond de Freedom Music Award gewonnen en mag op 13 mei een voor de gelegexxheid geschreven num mer spelen tijdens de uitreiking van de Four Freedoms Awards in Middelburg. foto Ruben Oreel door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Outsmarted heeft gisteravond de eerste Freedom Music Award gewon nen. Het poptrio mag zaterdag 13 mei aanwezig zijn bij de uit reiking van de Four Freedoms Awards in Middelburg. Popmuziek is hét domein van de vrijheid. Het ligt daarom voor de hand dat de organisatie van de Maand voor de Vx*ijheid een wedstrijd heeft uitgeschreven waarin popgroepen in woord en muziek uiting geven aan hun idee van vrijheid. De vraag kan hoogstens zijn waarom dat niet eerder is gebeurd. Voor de eex- (Advertentie) j i Den Dekker KAPELLE 01Ï3-330330 www.dendekkermuziek.com ste keer werd gistex-en in het Ar senaaltheater in Vlissingen ge streden om de Freedom Music Award. De winnaar mag het spe ciaal voor de gelegenheid ge schreven liedje uitvoex'en op de dag dat in Middelburg de vrij heidsprijzen worden uitgereikt. Of het ook gebeux-t in aanwezig heid van de koningin is nog even de vraag. Zes artiesten traden met elkaar in het stx-ijdpex-k. De Middel- bux-gse componist Douwe Eisen- ga en de uit Oost-Souburg af komstige toetsenist Jeroen Riet bergen (bandlid van Marco Bor- sato) velden het oordeel. Ze kre gen een muzikale fruitmand ter beoordeling waaruit Outsmax- ted als glanzende en xïjpste ap pel tevoox'schijn kwam. Het trio speeltje meeslepende popliedjes in de stijl van Cold- play - aldus Rietbex-gen - en Eels, waaraan ook het uiterdijk van de zanger deed denken. Het winnende liedje The major lift werd zonder drums gespeeld. Slagwerker Sjoei'd had voor de gelegenheid een gitaar omgehan gen. Het resultaat was een drei nende, maar onweerstaanbare Beatles-achtige ballad, gedeelte lijk tweestemmig gezongen. De juryleden px-ezen de lef en origi naliteit van Outsmai'ted. Ook voor de andere artiesten hadden ze lovende woorden, naast opbouwende kritiek. Ei- senga zei aangenaam verrast te zijn door het hoge niveau van de avond. Openingsact Noroque werd ge prezen om de mooie, geheimzin nige tekst, maar de harde i'ock- muziek had wat de jury betreft nog wat hechter gespeeld mogen wox'den. Filosofisch Ook de twee rapper's van Riff G kregen lof voor hun tekst en hun humorvolle presentatie, maar- de beats waren naai' het ooi'deel van Rietbex'gen saai. De meest ambitieuze act was ongetwijfeld de 'filosofische rapper' Inna- Truth met zijn naamloze band. De muzikanten switchen moeite loos van opzwepende funk en hiphop naar melodieuze jazz. Het was de fx-ontman zelf die in de ogen van de jury wat tegen viel. Ocean's Edge komt uit Oud-Vos- serneer, 'hometown of Roose velt', zoals zanger Peter Rogge band opmerkte. De groep heeft goed geluistex'd naar U2, maar de jury had moeite met de lieve px-esentatie van de zanger die te weinig liet blijken in zijn eigen tekst te geloven. Zangex-es Marsha de Nooijer deed het alleen. Met haar soul- stem kon ze makkelijk op tegen het geweld van de voorgaande groepen, haar gitaarspel was wat onzeker. Na het optreden van deze vijf ar tiesten werd noodgedwongen ge pauzeerd, omdat Outsmarted nog niet compleet was. De jury was op dat moment bepaald niet unaniem, verklapte Eisen- ga, maar met de emotionele, bal lad The major lift verloste het Zeeuwse poptrio het tweetal van een dilemma. door Anita Tournois GROEDE - Frans Kegels is gek op glas. „Hel materiaal fasci neert me mateloos. Je kunt er zo lekker doorheen kijken." Hij wordt helemaal lyrisch als hij de verschillende kanten van glas toelicht. Ook over de bijzon dere locatie waar zijn brons- en glassculpturen momenteel te be zichtigen zijn, een plantenkas van Van Hoeve Sierteelt in Groe- de, is hij zeer te spreken. „Toen ik hier vox-ig jaar in no vember was, zag ik meteen het unieke van deze locatie en de combinatie met mijn werk. Om dat mijn beelden weex-bestendig zijn, staan ze hier nu min of meer toch in een tuin en wox'dt de thuissituatie nagebootst", licht de kunstenaar toe. Langs de x-anden van het mid denpad in de kas staan veertien ï-anke sculpturen op bijpassen de piramidevox-mig'e stenen sok kels. Het doox-vallend zonlicht in de kas zorgt voortdux-end voor een spel van licht en scha duw en geeft het glas steeds een andere dimensie. „Alles gaat le ven. Kijk eens hoe kleuren ver anderen, vermeerdex-en. Je gaat steeds meer zien. In dit moedex- beeld zie je nu bijvooi'beeld bel letjes", gaat Kegels enthousiast verder. De betreffende sculptuur, 'Moe derboom', een van de mixen van brons en gekleurd glas, heeft als basis een bronzen wilgentak. Daarin hangt een geabstraheex'- de menselijke figuur, de moe der, van blauw met wit zandge- goten glas. Eronder en rondom de stam staan kinderen gegroe peerd. In beelden als Driewiel stxijd- wagen' en 'Wespenwachter' heeft Kegels gebruik gemaakt van gekleurde stukjes glasafval van de glazenier. Zijn huidige werk heeft zich ontwikkeld uit de pure bronzen uit zijn beginpe riode. Conserveren Na een opleiding tekenen, schil deren en zeefdx-ukken aan de Academie voor Schone Kunsten in Eeklo, is Kegels aandacht voor conservex-en en restaureren gegx-oeid. In 1984 heeft hij zijn eigen restaux-atieatelier voor aax- dewerk en porselein geopend. dat mateiiaal. „In mijn andere werk miste ik iets. Ik wilde er doorheen kunnen kijken. In 'Ko ninklijk' zie je bijvoorbeeld al dat ik het' bx-ons heb openge- wei'kt. Maar glas biedt toch meer mogelijkheden. Voor mij is het echt de vierde dimensie waar ik naar op zoek was. Het glasblazen trekt me echter niet zo. Ik vind dat ik zelf te weinig invloed uit kan oefenen op het proces en ik vind het ook te braaf. Bij zandgieten heeft men meer in de hand, kan men zelf de vox-m bepalen, structuur aan- brengen, ruw laten of bewei'ken en effect creëren met glaspoe der. Wat me opvalt, is dat ik steeds abstracter ga werken. Ik pas momenteel veel cirkelvor- men toe, streef naar zo puur mo gelijk. Mijn laatste beeld 'Fun gus solitaris' is zo tot stand geko men. Het heeft de vorm van een schelp, maar is eigenlijk een af druk van een berkenzwam. Natuur Beschermde groei van Frans Kegels. foto Wim Kooymah Het vrije wex'k komt door het restaureren in het gedrang, maar ideeën en gedachten wor den gevangen in schetsboekjes die hij nu nog altijd bij de hand heeft, zo deelt hij mee. In het i-estauratiewex'k ontwik kelt hij gevoel voor ruimtelijke vormen. In 1999 vormt de aan koop van een blok boetseexwas de aanleiding tot een andere, vrije vox-mgeving, hetgeen in 2001 resulteeid in een serie klei ne bronzen. Andere beelden, meestal unica, volgen en het for maat neemt toe. Zijn ï-eeds lange bewondering voor glas als materiaal mondt uit in glasblazen en -gieten. Een nieuwe beeldtaal openbaai't zich: glas in samenspi'aak met brons. Glas fascineert de kunste naar dei-mate dat hij zich voorlo pig wil richten op het vex-vaardi- gen van autonome beelden in De natuur vormt een belangrij ke ï-ode draad in zijn werk naast de ontmoeting tussen mensen, humor, ernst, kritiek en filoso fie. Titels zijn geïnspireerd op de gekste dingen, spontane asso ciaties, met iets wat bijvoor beeld in zijn gedachten schiet of ervaringen. „Toen het werk 'De zwarte ï-uiters' klaar was, zag ik onmiddellijk een gelijkenis met de smokkelaars van toentertijd uit onze buurt", aldus Kegels, geboren Rotterdammer, woon achtig in Sas van Gent en in het dagelijkse leven ook werkzaam bij de Kunstuitleen in Tex-neu- Tentoonstelling t/m 15 mei in de- kas van Van Hoeve Sierteelt. Scherbierseweg 3 in Groede. Open: ma t/m za 9 - 18 uur, zo 13 - 16 uur. VLISSINGEN - Het festival Film by the Sea verzorgt van avond in Cine City in Vlissingen de voorpremière van de Franse film Gabrielle. Het verhaal gaat over het echt paar Gabrielle (Isabelle Hupert) en Jean (Pascal Greggory). Ze zijn tien jaar getrouwd. Hun luxe leven verdoopt rimpel loos, totdat een korte brief op een dag hun leven ovei'hoop gooit. De film, die op 25 mei in Neder land gaat draaien, is geregis- seex-d door Pati'ice Chéx-eau. Volgende week is een voox-px-e- miei-e te zien van Old Gringo een week later staat The road to Guantanamo geprogrammeerd. Aanvang: 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13