Geen geld voor voetgangersbrug Krabbenvangst met de blote hand PZC 1 PZC Zelzate begrijpt vrijlating moordenares niet KORTING TILROE OPTIEK SHOP 54 -11 Onzekerheid over toekomst van spoormonument agenda Onderzoek aardappelziekte bekostigd uit aardgasbaten Dieven slaan toe Zwanger... beleef de lente maandag 8 mei Theo Sf van Doesburgcentrum 14.00 -16.30 1( dinsdag 2 mei 2006 elijl (Advertentie) door Nadia Berkelder Hof MIDDELBURG - De kans dat de monumentale voetgangers brug over het spoor nog in Mid delburg terugkomt lijkt verke ken. Er is geen geld om de brug op te knappen. Het aanpassen en plaatsen van de brug kost een half miljoen eu ro. De restauratie van de brug zou betaald kunnen worden met een monumentensubsidie van het Rijk. Het college van B en W heeft - vanwege de krappe finan ciën- besloten om voorlopig geen geld te steken in de brug. Daarmee wordt het onzeker of de brug, die gebouwd is in 1870, I I Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ooit nog in Middelburg terug komt. Om de komende jaren nog in aanmerking te komen voor de subsidie moet de gemeente voor de zomer een plan klaar hebben, compleet met een overzicht van de kosten. En daar is nu van af gezien. De voetgangersbrug werd zes jaar geleden gesloopt en opgesla gen in een loods. Hij moest ver dwijnen omdat het gebied rond het station ingrijpend werd op geknapt. Bovendien was de brug in slechte staat: het ijzer was verroest, het hout ver molmd. Toen de brug is wegge haald heeft het gemeentebe stuur beloofd dat hij terug ge plaatst zou worden. De brug terugzetten bleek al leen niet zo eenvoudig. Op de plaats waar hij eerst stond, is geen ruimte. Daar ligt nu de nieuwe fietstunnel onder het spoor. Vanwege nieuwe veilig heidseisen moest de brug boven dien worden verhoogd. Uit on derzoek bleek dat het verlengde van de Kruitmolenlaan de gun stigste lokatie was. „Over de plek en de uitstraling zijn nu twijfels ontstaan", zegt R. Kosters van de gemeente. „Ze ker als de Maisbaaibrug, die weer in het verlengde van de voetgangersbrug zou komen ook niet doorgaat. En de bouw van die brug ligt heel moeilijk." Begin dit jaar bleek dat de stich ting Stoomtrein Goes Borsele (SGB) in Goes belangstelling had voor de voetgangersbrug. Op het museumterrein van de stichting staan al twee Middel burgse spoormonumenten: het seinhuisje en de goederenloods van dansschool Janvier. „De stichting heeft nog niet defini tief gezegd of ze de brug willen hebben", zegt Kosters. Dat klopt, zegt voorzitter R. de Bart van de SGB. „Er is wel eens over gesproken, maar concreet is dat nog niet." De gemeente Middelburg over legt binnenkort met onder meel de Werkgroep Industrieel Zee land en de Stichting Vrienden van Middelburg over de toe komst van de brug. Vooral de Vrienden hebben zich altijd in gezet voor het behoud van de brug. De gemeenteraad heeft het laatste woord over de restau ratie. In januari vond nog een meerderheid van de fracties nog dat de brug teruggezet moest worden. Intussen blijft de brug in de loods liggen. I DEN HAAG - Onderzoek naar l de ontwikkeling van een aardap pel die bestand is tegen aardap- I pelziekte zal worden gefinan- I cierd uit meevallers bij de aard- I gasbaten. Ook de kosten van onderzoek naar de verbetering van terroris me- en criminaliteitsbestrijding met computertechnologie komt uit het Fonds Economische Structuurversterking. Dat heeft het Centraal Planbureau (CPB) £•3 gisteren gemeld. Voor een twintigtal kennis- en innovatieprojecten op het ge bied van iet, veiligheid, gezond- heid, landbouw en sport was subsidie gevraagd. Maar het CPB wees de meeste projecten af omdat ze niet aan de eisen voldeden en te weinig uitzicht gaven op maatschappe- 1 lijk rendement. Als verklaring voor de tegenval lende beoordeling van de inge- diende voorstellen noemt het CPB het feit dat in korte tijd :1 veel investeringsgeld uit de aard- gasbaten beschikbaar is geko- men .ANP STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - Markt, 13.00 - 16.30 SjB uur: sportevenement WhoZnext on 4 tour; ,-.•4 Wijkcentrum Palet: 13.30-16.30: Senio- renclub, met oa biljarten, kaarten, koers- bal en sjoelen; I OOST-SOUBURG - Palazzoli Huis, :-É 10.00 - 11.00 uur: Yoga; RITTHEM - Sportzaal Korfbalvereni- j ging Atlas, 19.30 - 20.30 uur: Gym en trimmen vanaf 50 jaar. VLISSINGEN - Welzijnscentrum A. Coortelaan, 13.30 -16.30 uur: Schaakso- ciëteit schaakclub Vlissingen; /Open Hof, 16.15 uur: Power yoga; Open Hof, 20.15 - 21.30 uur: Oerdansles- I SSÊ GOES - Tussen zondagmiddag vier uur en gisterochtend elf uur zijn bij een bedrijf aan de Heer Elsdorpweg in Goes zeven naai- machines weggenomen. De ge- schatte waarde van de naaima- chines loopt in de tienduizenden euro's. Erwin Heyt uit Westkapelle heeft een Noordzeekrab te pakken. door Edith Ramakers WESTKAPELLE - Met zijn rechter hand tast hij de zeebodem af in de buurt van een basaltblok. Zijn arm ver dwijnt tot zijn elleboog onder water. Er- win Heyt (30) vindt de schute ('een schild in het Westkappels') van een krab. Hij zoekt verder naar de tengels en trekt even later een Noordzeekrab boven water. Gisteren gebeurde dat zo'n vijftien keer in totaal. Nog een paar weken, dan is het krabbenseizoen voor de hobbyisten voorbij. Als het goed weer is, dan is de jutezak voor meer dan de helft gevuld met krab ben. Goed krabbenweer betekent aange name temperaturen, een gunstig getijde (een erg lage waterstand) en een zacht windje, het liefst uit het zuid-oosten of oosten. „Ik vertrek bij voorkeur in de vroege ochtend naar het water. Dan is het heerlijk rustig. Dat is voor mij het ultieme gevoel van vrijheid en rust." Hij ging als klein kind al met zijn vader mee op krabbenvangst. „Zo leer je dat. Je hoeft niet uit Westkapelle te komen om te weten wat het is om een krab te pakken, maar het helpt wel." Vanaf het begin genoot hij van de krab benvangst. Dat geldt lang niet voor ie dereen. Er zijn maar weinig leeftijdsge noten die met hem meegaan op de vangst. „Ik ben altijd de jongste van de krabbenvangers Het zijn niet alleen Westkappelaars die krabben zoeken. Krabbenvangers van buiten de provincie, maar ook Belgen en Duitsers weten Westkapelle te vin den. Sommigen pakken de krabben net als Heyt met de blote hand, maar een groepje Rotterdammers van Chinese komaf gebruikt de 'wielmethode'. Ze la ten vanaf 'de pier van Westkapelle' een fietswiel in het water zakken, waarop ze een vissenkop hebben vastgebonden. Het aas lokt de krabben, die op het wiel gaan zitten en omhoog worden gehesen. Ze zitten als in een net gevangen. Heyt heeft die méthode ook weieens ge bruikt. Maar hij houdt er niet van om af te wachten en 'af en toe een netje op te halen'. Hij wil zoeken naar de krabben, een schute voelen, de scharen vastpak ken en de krab zelf half vanonder de steen vandaan halen. Vroeger deed hij dat met blote handen, maar tegenwoor dig heeft hij rubber huishoudhandschoe- nen aan. Hij werkt bij Dominicus in de showroom en wil klanten niet ontvan gen met een hand en onderarm vol kras sen en wondjes. De krabbenvangers worden bijna nooit door een krab ver wond. Blauwe plek Maar om een krab te vangen, wroeten ze tussen de ruwe basaltblokken waar aan ze hun handen en onderarmen open- schuren. Hooguit twee keer per jaar wordt Heyt door een krab gebeten of ge knepen. „Daar hou ik dan een blauwe plek aan over. Dat is dan zo." foto Ruben Oreel En wat doet hij met al die krabben? „We koken zelf weieens een pannetje en ik geef ze weg aan familie en vrienden. Ze zijn in een klap dood, als je ze in ko kend water gooit." Het krabbenseizoen voor deze hobbyis ten duurt een dikke maand. Daarna ver trekken de krabben naar dieper gelegen plekken. „De rest van het jaar laten we ze met rust. We denken aan het nage slacht. Kleintjes zetten we terug en ook krabben met een oranje bobbel - dat zijn de volle zaadzakken - onder het ge slachtsorgaan." In januari van dit jaar klopte hij weer met het getijdeboekje bij zijn baas aan en vroeg vrijaf voor de dagen dat de om standigheden gunstig konden zijn voor de krabbenvangst. „Ik snipper er graag voor. De waterstand was afgelopen pe riode gunstig, dat wil zeggen erg laag. Maar het krabbenseizoen is later dan andere jaren op gang gekomen. Het zee water is nog aan de koude kant. We lo pen een week of twee, drie achter. Maar nog even dan hebben we natte krabben en is het seizoen weer voorbij. Die zijn niet goed meer voor de consumptie." door Wout Bareman ZELZATE - Het was het ge sprek van de dag, gisteren in Zel zate. Op de weekmarkt stonden vooral vrouwen in groepjes bij een. Ze spraken schande van de onverhoopte vrijlating van de 38-jarige vrouw, die begin april haar vierjarige zoontje in bad verdronk. De zelfmoordpoging die ze vervolgens ondernam, mis lukte. Pas twee dagen na de moord bracht ze de vader op de hoogte. De vrouw had psychische pro blemen en kon de scheiding van haar man niet verwerken. Het wrange is dat een geraadpleeg de psychiater, die de wouw een paar dagen voor haar daad on derzocht nadat ze haar ex met een mes had aangevallen, opna me overbodig vond. Ze vormde volgens hem geen gevaar voor zichzelf of de omgeving. Vrijdagavond kwam de vrouw op vrije voeten nadat de Gentse Kamer van Inbeschuldigingstel ling had vastgesteld dat er pro cedurefouten waren gemaakt. Het arrestatiebevel werd te laat uitgeschreven. Normaal moet de onderzoeksrechter de aanhou ding binnen 48 uur bevestigen, maar in deze zaak gebeurde dat later omdat de vrouw in het zie kenhuis een tijd onder narcose was. Haar advocaten reageer den verrast op de commotie, die de vrijlating van hun cliënte ver oorzaakte. Hun verklaring: „Dit gaat niet over een oppervlakkige formali teit, die vaak misplaatst is bij onbelangrijke aangelegenheden. Het gaat hier niet over kritiek op gelijk wie, maar over rechts zekerheid, ook in de procedure. Bij zo'n verregaande ingreep moeten alle vormen nauwkeurig gerespecteerd worden en een ad vocaat heeft de plicht om al die vormen na te zien. Volgens de advocaten is de vrouw zich terdege bewust van de noodzaak om zich psychia trisch te laten begeleiden. De va der reageerde geschokt op de vrijlating. In Het Nieuwsblad zei hij: „Ze heeft mijn zoontje vermoord. Hoe kan het gerecht haar dan vrijlaten alsof er niets gebeurd is? Ofwel is ze ziek en hoort in een instelling, ofwel is ze gezond en dan moet ze de ge vangenis in. Dit gaat mijn ver stand te boven. Een klap in m'n gezicht." Kleine letters Gerechtspsychiater R. Deberdt: „Dat krijg je met de kleine let ters van de wet. Als je een mi nuut te laat beslist, zwaait de ge vangenisdeur zomaar open. Ik kan alleen maar hopen dat de advocaten nu zo verstandig zijn om de vrouw psychisch te laten begeleiden, want het gerecht kan zich nu niet meer met haar bemoeien. Ze hebben de deur opengezet en ze moet nu zelf maar haar plan trekken." En boos: „Ze moeten nog veel meer Het Europaplein in Zelzate, waar de vrouw woonde. foto Wim Kooyman kleine letters en termijnen in de wet opnemen. Dan kunnen ze straks iedereen vrijlaten." Op het Europaplein, waar de vrouw in een appartementje woonde, was gisteren het onge loof nog groot. Een buurvrouw: „Ik heb het al een paar keer te gen de mensen hier gezegd: die vrouw had er beter aan gedaan zichzelf te doden en van haar zoontje af te blijven." Op de weekmarkt zijn de reac ties niet anders. Onbegrijpelijk vinden de Zelzatenaren het dat de vrouw weer op vrije voeten is gesteld, procedurefout of niet. Bij de groenteman telt een zwaargebouwde man de moor den van de afgelopen jaren na op zijn vingers. Hij komt er bijna te kort. De afgelopen vier jaar werden zeven moorden ge pleegd. „Ze zeggen dat Zelzate een 'moordstad' is. Nou, dat klopt. Dat krijg je als je alle maal armoedzaaiers binnen haalt. Het is de schuld van de ge meente." Parketwoordvoerster N. De Rouck toont begrip voor de publieke verontwaardiging. Maar het parket staat met de rug tegen de muur. Middelburg Gravenstraat 3 Tëi: 0118 64458.7 Goes Ganzëpoörtstraat 20-22 Tel: 0113 253718. OP DE COMPLETE BRIL (MONTUUR EN GLAZEN) ALLE MERKEN EN SOORTEN GLAZEN BRILCOLLECTIE 2006-2007 IWALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 www.tilroe.nl en op zoek naar leuke, betaalbare kleding? mama-ucious" Van Belle Baby bobyspeciooizooh President Rooseveltlaan 772 in Vlissingen Telefoon 0118 449098 UITNODIGING MODESHOW Inlichtingen: Shop 54 Scheldestraat 54 Vlissingen 0118-417423

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11