Verhuizing monument onzeker Uitbundig plezier op Koninginnedag Protest Bruinisse levert al wat op 13 Kosten verplaatsing heikel punt voor gemeente Middelburg Brandweer rukt uit voor melk Man aangehouden voor bedreiging Mishandeling in Vlissingen Vrouw met flesje geslagen Auto gestolen na woninginbraak Agent gewond bij arrestatie zeeuwse almanak Beddenrace Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 1 mei 2006 I Vandalisme is van alle tijden editie Walcheren door Maurits Sep ARNEMUIDEN - De gemeente Middelburg is nog niet enthou siast over een verhuizing van het monument op de Sloedam. Wethouder F. Streng wacht het voorstel van de Stichting Steun Bevrijders af, maar noemt de kosten op voorhand 'het heikele punt'. Half mei vindt een gesprek plaats tussen de gemeente en de stichtingen die betrokken zijn bij het oorlogsmonument. Streng heeft nog geen stand punt ingenomen over de toe komst van de huidige gedenk plaats aan de Oude Rijksweg tussen Arnemuiden en Lewe- dorp. De wethouder zegt het overleg open in te willen gaan. „Laten we eerst maar eens gaan praten over wat de stichtingen willen en hoe. Het is voor mij nu belangrijk om van de betrokke nen te horen wat de voor hen meest wenselijke oplossing is. Dat signaal zullen we zeer se rieus nemen." Streng tekent daarbij aan, dat hij goed zal onderzoeken of de plannen realiseerbaar en haal baar zijn. De kosten zijn van doorslaggevende betekenis. „Dat moeten we niet uitvlak ken." Ambtenaar H. Bleijenberg van de gemeente legt uit dat het pro bleem vooral schuilt in de om vang van de monumenten en de hoeveelheid grond die nodig is voor een nieuwe gedenkplaats. „De twee kleinere monumenten zijn eenvoudiger te verplaatsen. Maar met het grote ligt dat moei lijker. Een extra probleem is dat we een groot perceel zouden moeten kopen." De gemeente betwijfelt of Pro- Rail zal willen meebetalen aan de aankoop van grond voor een nieuwe gedenkplaats. Het be drijf legt de nieuwe goederen spoorlijn aan van het Sloege- bied naar de Zeeuwse spoorlijn. De lijn komt vlak langs het hui dige monument en daardoor gaat volgens de Stichting Steun Bevrijders de rust en waardig heid van de herdenkingen verlo ren. ProRail heeft een oplossing aan geboden door een landschapsar chitect aan het werk te zetten en de landschappelijke inpassing van het monument te verbeteren zodat de geluidsoverlast van treinen minder wordt. Bleijen berg verwacht dat als dat voor stel niet wordt geaccepteerd, ProRail niet zomaar geld zal ge ven voor een verhuizing. Vijf organisaties die betrokken zijn bij het Sloemonument vin den het voorstel van ProRail on voldoende. De gemeente wil we ten op welke punten dat plan te kortschiet. „Verplaatsen be hoort tot de mogelijkheden", zegt wethoudet Streng. „Ik nu geen nee, maar ook nog geen ja." KORTGENE - De brandweer is gisteravond uitgerukt voor wat een brand aan de Westdijk in Kortgene zou zijn. Het bleek allemaal erg mee te vallen. Een vrouw had daar melk op het vuur gezet en was naar boven gegaan. Toen het op een gegeven moment zo sterk naar brand ging mi- ken, werd de brandweer gebeld. Die heeft de boel alleen maar hoeven ventileren. MIDDELBURG - Een 24-jarige Oost-Souburger is zater dagnacht gearresteerd omdat hij de portier van een Mid delburgs café had bedreigd. De man werd door de portier gevraagd de zaak te verlaten omdat hij in het verleden voor problemen had gezorgd. Hij weigerde weg te gaan en bedreigde de 28-jarige portier. Hij werd toch buitengezet en ook daar uitte hij volgens de politie bedreigingen. De man is later in de nacht aangehouden in Middelburg. VLISSINGEN - Een 22-jarige man uit Vlissingen is gister middag in zijn woonplaats mishandeld. De man fietste rond vier uur over het parkeerterrein van de Cl 000 aan de Mercuriusweg. Toen hij lang een geparkeerde auto reed keek hij een man die aan de bestuurderskant van de auto zat in het gezicht aan. De 22-jarige fietser maakte een gebaar naar de man omdat deze bleef kijken. Hierop stapte de man uit de auto en sloeg de fietser meedere ma len in het gezicht. De fietser hield aan de mishandeling zwellingen en schaafwonden in het gezicht over. VLISSINGEN - Een 19-jarige Middelburgse is zater dagnacht gewond geraakt toen zij door een man met een flesje op haar hoofd werd geslagen. Dat gebeurde in een café aan de Nieuwendijk in Vlissingen. Volgens de politie was op de dansvloer een conflict ontstaan met een onbe kende man. Hij zou de vrouw mishandeld hebben. De Mid delburgse had een snee in haar hoofd en is daaraan op de huisartsenpost in Vlissingen behandeld. VROUWENPOLDER - In Vrouwenpolder is zater dagnacht een Duitse auto gestolen. De wagen is meegeno men nadat in een woning aan de Hopman de Rijklaan was ingebroken. Uit het huis zijn waardepapieren, kleding, mobiele telefoons en fotoapparatuur weggehaald. De waarde van de auto, een BMW 530 combi, bedraagt enke le tienduizenden euro's. Duitse gasten genieten met volle teugen van het Gallische feest in Vrouwenpolder. Nederlandse nationale feestdag macht viel spass In Vlissingen kun je over de koppen lopen. door Maurits Sep VROUWENPOLDER - Wat doen Germanen bij een Gal lisch feest voor de verjaardag van de koningin der Hollan ders? Zich verbazen over de drukte en het enthousiasme van de feestgangers en dan vro lijk meedoen. „Es macht spass", glundert Claudia Hacker uit Stolberg. Ze is met enkele plaatsgenoten in Vrouwenpolder om op uitno diging van Jan Geldof Konin ginnedag mee te maken. Geldof streeft ernaar een stedenband op te zetten tussen Veere en Stolberg; tussen het markizaat van koningin Beatrix en de ge boorteplaats van Juliana van Stolberg, de moeder van Wil lem van Oranje. Het Huis van Oranje is dus de verbindende schakel tussen de Hollandse feestvierders en de Duitse gasten. Maar waarom een Gallisch feest? Dat had de Oranjevereniging Vrouwenpol der vorig jaar al als thema geko zen. En het komt wonderwel goed uit, want de tekenaar van de stripverhalen over de Gal liërs Asterix en Obelix, Uderzo, heeft vrijdag een koninklijke onderscheiding gekregen. Het uitbundige plezier waar mee Nederland Koninginnedag viert, verrast de Duitsers. Het is dolle pret op het veld aan de Zoekweg in Vrouwenpolder, waar de Walhalla's in het strijd perk treden tegen de Romei nen. Maar wat ze via de televi sie meekrijgen van de feesten el ders in het land, en zeker in Zeewolde en Almere, waar de koningin haar verjaardag dit jaar vierde, slaat alles, vindt Claudia Hacker. Zeker, de Duit sers tonen bij gebrek aan een ei gen koningshuis altijd grote be langstellen voor de vorsten van naburige landen en zeker voor Nederland. „Maar dat is maar een fractie van wat we hier mee maken." En dan waren ze 's ochtends niet eens in Arnemuiden. Daar is om half tien op het Haven plein haast geen vierkante me ter meer vrij. Burgemeester Koos Schouwenaar is eraan ge wend geraakt, maar toont zich toch weer onder de indruk. „Vandaag laat Arnemuiden zien dat het Koninginnedag is. Zoals hier zien we dat nergens, Arnemuiden steekt er met. kop en schouders bovenuit." Mooiste Schouwenaar houdt van Arne muiden en de genegenheid is wederzijds. Nadat op het bal kon van café De Krab de prij zen zijn uitgereikt voor de mooiste straat („Weer de Oran je Nassaustraat, als het vol- Op weg naar de versierde-fietsen-stoet in Serooskerke. gend jaar weer lukt, mogen jul lie de wisselbeker houden"), het mooiste huis (Oude Haven straat 55: „Laat me raden: Van Belzen zeker weer?") en de mooiste etalage (Sjiek en Sim pel), krijgt de burgemeester bin nen ook een bloemetje. Als hart onder de riem. „Heel veel sterk te in het ziekenhuis." De muziekvereniging zet Oran je Boven in. En bij Boven vlie gen honderden ballonnen de lucht in. De stevige wind drijft ze ver weg richting het Sloege- bied. Dezelfde wind die de meisjes op het podium op het dorpsplein in Koudekerke doet rillen. Ze staan er dan ook in bi kini's, als modellen in een mo deshow van Just Kidding uit Vlissingen. Rond de Koudekerkse kerk is een rommelmarkt. En dat is niet de enige plek waar afge dankte spullen van zolder ver wisselen. De bomvolle winkel straten van Vlissingen zijn een mozaïek van dekens en kleden vol serviesgoed, speelgoed, afge dragen kleding en radio's, tv's en computers waarvan het zeer de vraag is of ze het nog doen. „Wel even je kleed opruimen hè. Het is nu zo'n rommeltje, al les ligt door elkaar", maant een ervaren winkelier het meisje dat haar spullen voor zijn zaak in de Walstraat heeft uitge stald. Een jongetje, laat zijn begerig oog vallen op een doos vol kromme stukken plastic. „Kijk mam, een racebaan." Zij loopt onverstoorbaar door. „Die heb je al." Een andere moeder strijkt eens over haar hart en laat zoon- en dochterlief een tweedehands videoband uitzoe ken. „101 dalmatiërs is heel leuk", adviseert de jonge verko per. Maar die hebben ze al. En dus wordt het toch Mickey's Kerstfeest. Meer lawaai „Zeg, wel wat harder slaan met die bekkens hè, we horen je niet." De oude man met de gro te trom spoort zijn jonge colle ge die voorop loopt in het mu ziekkorps van Serooskerke aan wat meer lawaai te maken. „An ders waait het allemaal weg." De voorganger moet ook min der achterom kijken en meer opzij, naar de muzikanten die met hem het voorste gelid vor men, zodat ze alledrie gelijk blijven lopen. De muzikanten leiden de weg door het dorp vanaf De Zand- put. Op wielen gevolgd door kinderen die hun twee- en vier wielers prachtig hebben ver sierd. De een nog mooier dan de ander, ontdekt een meisje, als ze dorpsgenote ziet aanko men. „Zo mam, die heeft veel ballonnen!" Na de vrijmarkten, optochten en zeskampen is het 's avonds tijd voor oranjefeesten. De Markt van Middelburg is volge- stx-oomd voor optredens van de Heever Band en vooral Floor- tje, de finaliste van Idols die eerder op de dag in haar woon plaats Almere koningin Bea trix nog mocht toezingen. Als opwarmertje betreedt Cristop- he („Geef mij maar een knuffel, ik geef je er twee" en natuur lijk zijn nieuwste single „Daar zijn geen woorden voor") het podium. De Duitse gasten in Vrouwen polder zijn dan al teruggekeerd naar Stolberg in de Harz, voor malig Oost-Duitsland. Daar vierden ze gisteren - op 30 april - hun eigen feest, met heksen en duivels, om de lente te be groeten. Het hele jaar vieren ze trouwens het Juliana van Stol bergjaar, omdat de gravin vijf honderd jaar geleden werd ge boren. „Juliana is voor ons nog steeds belangrijk", beaamt Reinhold Siebold. In september is het weer feest in Stolberg. Dan vindt het Europafest plaats. In aanwezig heid van de nieuwe vrienden uit Zeeland. Siebold: „Neder land en in het bijzonder Veere vormen dan het middelpunt van het feest. Misschien krijgen we wel hoog Nederlands be zoek." door Ali Pankow BRUINISSE - Massaal protest zaterdag tijdens de viering van Koninginnedag in Bruinisse te gen het Evenementenbeleid van de gemeente heeft meteen resul taat opgeleverd. Volgens burge meester Asselbergs mag het nieuwe beleid nooit tot gevolg hebben dat de traditionele eve nementen in deze regio niet meer kunnen doorgaan. Al voor de roerige aubade heeft Asselbergs de kou uit de lucht genomen door zaterdagochtend vroeg al overleg te voeren met een delegatie van Bruse jonge ren, die tot de protestactie heb ben aangezet. Bruinisse voert actie zoals het 'de republiek Bru' betaamt: ei genzinnig, ludiek, zonder ge weld, maar wel uiterst duide lijk. 'Bru is Bru, dus bluuf ter of', luidt de tekst op een van de spandoeken. De hartenkreet 'Ge meente Schouwen-Duiveland maakt meer kapot dan ons lief is', als variant op de Postbus 50 O-slogan tegen drankmis bruik, werd eerder vorige week al gelanceerd en op talrijke pos ters en T-shirts afgedrukt. De pijn zit in het feit dat de ge meente de ambtelijke uren van de buitendienst gaat doorbereke nen aan de vrijwillige organisa toren van plaatselijke evenemen ten, zoals de Bruse visserij da gen. Het plaatsen en weer opha len van dranghekken, toezicht en het schoonmaken na afloop kan daardoor flink in de papie ren gaan lopen. Dat euvel treft niet alleen Bruinisse, maar alle organisaties van grootscheepse evenementen in deze gemeente. Zij hebben de protestuitingen dan ook gretig overgenomen. Over dezelfde kwestie in ook in Vlissingen ongerustheid ont staan bij organisatoren. Het col lege van B en W wil precariobe- lasting innen bij de organisato ren van niet-commerciële evene menten. Tot nu toe moesten al leen commerciële organisaties betalen voor het plaatsen van onder meer kraampjes. Vlissin gen dreigt een aantal belangrij ke evenementen zoals Rescue Vlissingen, Small Sail en de Highland Games in Oost-Sou burg te verliezen. Volgens de Schouwse burge meester Asselbergs kan de te loorgang van de traditionele fes tiviteiten op het eiland nooit de bedoeling zijn van het gemeente lijk Evenementenbeleid. ZIERIKZEE - Een politie agent is in de nacht van zaterdag op zondag in Zierikzee bij een aan houding gewondgeraakt. Twee agenten waren rond half drie naar een café gegaan omdat daar een 25-jarige bezoeker uit Breda was mishandeld. De agen ten hielden in verband hiermee een man aan. Na eerst mee te zijn gelopen naar de politiewa gen, begon de verdachte zich he vig te verzetten. Hij rukte zich los en haalde uit naar de agen ten die hierbij gewond raakte aan zijn gezicht. Gisteren heeft de politie, in verband met de mishandelingen, een 29-jarige Zierikzeeënaar opgepakt. In Grijpskerke stond zater dag een beddenrace op het programma. In hun fanatisme om de race te winnen vlogen de gangma kers en een piloot met hun fris-geel geverfde ijzeren bed de eerste de beste bocht uit. Ze knalden tegen een fraaie auto die nou net in de baan van het bed stond. Gevolg, een paar flinke fris-gele krassen en strepen op de grijs-paarse auto. „Wel toepasselijk", grinnikte een omstander, ,,'t Is een Ci troen Picasso. Honderden oranje ballonnen gaan in Arnemuiden de lucht in. foto's Ruben Oreel In Koudekerke vermaken de kinderen zich op de hellingbaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9