Prodi krijgt controle over Senaat en Huis Pramoedya was nestor Indonesische letteren Broer van verdachte mp3-moord vrijgelaten Invloedrijke econoom Galbraith overleden 1925 -2006 1908 -2006 Vier EU-landen zetten deur open voor Polen Trio rebelleert tegen VS riA, Positie beoogd Italiaans premier uiterst wankel Nederland trekt meer Peru boos over bemoeienis Chavez Servië negeert EU-ultimatum uitleveren Mladic Aardverschuiving Italië eist levens Paul Spiegel (68) overleden Britten jagen op aanslagpleger Strijd op Sri Lanka eist levens Iran belooft J atoombureau medewerking door Aad Luymes RIJSWIJK - Pramoedya Ananta Toer geldt als de grootste schrij ver van het naoorlogse Indone sië. Zijn werk is in ruim 24 talen vertaald en hij gold jarenlang als een goede kanshebber voor de Nobelprijs voor de literatuur. De nestor van de Indonesische letteren stierf gisteren op 81-ja- rige leeftijd. Behalve zijn jeugd op Java speelt de onafhankelijksstrijd een belangrijke rol in het werk van Pramoedya. Zijn politieke k standpunten wekten geregeld de toorn van de autoriteiten. Eerst van het Nederlands gezag in Nederlands-Indië en na de on afhankelijkheid ook van de Indo- nesische regering. Pramoedya werd op 20 februari 1925 gebo- ren als zoon van een onderwij- zer in Blora op Java. Het was een arm milieu, waarin hij al jong sigaretten rookte om de r honger te verdrijven. Als tiener trok hij naar Jakarta, waar hij tijdens de Japanse bezetting als typist werkte. In 1945 sloot hij NEW YORK - In een ziekenhuis in Cambridge, in de Amerikaan se staat Massachusetts, is zater dag John Kenneth Galbraith (97) overleden. Dat maakte de zoon van een van de invloedrijk ste economen van de twintigste eeuw bekend, meldde de BBC gisteren. De Canadees van geboorte schreef meer dan dertig boeken, waaronder het beroemde The Af fluent Society, dat in 1958 werd gepubliceerd. De progressieve Galbraith trad op als adviseur van verscheidene Democrati sche Amerikaanse presidenten. Ook diende hij onder John F. Kennedy als Amerikaans ambas sadeur in India. Generaties studenten aan de prestigieuze Harvard universi teit kregen ondenicht van de rij zige professor. Hij werd volgens The New York Times bewon derd, benijd en soms beschimpt vanwege zijn welsprekendheid, zijn gevatheid en zijn vermogen ingewikkelde zaken begrijpelijk te maken. Hij was gesteld op zijn internationale faam als slo per van heilige huisjes en als non-conformistisch econoom met zijn uitspraken die bekend werden als 'klassieke Galbraith ketterij'. Galbraith was geen econoom die met ingewikkelde formules en berekeningen zijn gelijk wil de halen. Hij was volgens vakge- BRUSSEL - Vier West-Europe- se landen openden in de afgelo pen nacht hun grenzen voor werknemers uit Polen en andere Oost-Europese lidstaten. Griekenland, Spanje, Finland en Portugal sluiten zich aan bij Groot-Brittannië, Ierland en Zweden, die twee jaar geleden de beperkingen ophieven. Bij de toetreding van de Oost-Europe se landen is afgesproken dat werkers uit die landen tot 2011 geweerd mogen worden. ANP foto Claudia Daut/RTR i mei zuuu John Kenneth Galbraith noten veeleer een economisch so cioloog met zijn nadruk op histo rische ontwikkelingen en politie ke veranderingen en hun in vloed op economische wetmatig heden. Ook zijn niet-technische schrijfstijl, die door vijanden wel als oppervlakkig wordt be schreven, was een teken van zijn sociologische belangstel ling, zeggen vakgenoten. ANP BRUSSEL - Servië heeft niet voldaan aan de EU-eis om oor- logsverdachte Mladic uiterlijk zondag (gisteren) te overhandi gen aan het Joegoslavië-Tribu- naal in Den Haag. De Europese Unie (EU) had ge steld in dat geval de onderhan delingen te staken over een sa menwerkingsovereenkomst met Servië. Europees Commissaris Olli Rehn (Uitbreiding EU) over legt woensdag met aanklager Carla Del Ponte van het Joego- slavië-Tribunaal. Rehn zal dan vrijwel zeker besluiten de ge sprekken stil te leggen. Ratko Mladic is onder meer beschul digd van de moord op achtdui zend moslims in Srebrenica elf jaar geleden. De EU-coördina- tor voor samenwerkingsovereen komsten met Zuidoost-Europa, Oostenrijker Erhard Busek, zei zaterdag dat Servië 10 mei voor ziet als datum voor overdracht van Mladic. ANP HAVANA - De Cubaanse presi dent Fidel Castro (links) en zijn Venezolaanse ambtgenoot Chavez tijdens de onderteke ning van een handelsovereen komst. Ook de Boliviaanse president Morales was daarbij zaterdag aanwezig. De overeenkomst is bedoeld om de invloed van de Verenig de Staten in Zuid- en Mid- den-Amerika in te perken. Het „Bolivaans Alternatief voor Amerika" zou een socialis tisch alternatief moeten zijn voor de plannen van de Vere nigde Staten voor een vrijhan delszone in het gebied. LIMA - Peru heeft zijn ambassadeur uit Venezuela terug getrokken uit woede over uitspraken van de Venezolaan se president Chavez. Die sprak vorige week zijn voorkeur uit voor een kandi daat in de tweede ronde van de presidentsverkiezingen in Peru die in mei worden gehouden. Chavez wil dat de nationalist Ollanta Humala wint van de sociaaldemocraat Alan Garcia. Volgens Peru is dat een 'schandelijke inmenging' in binnenlandse aangelegenhe den. ANP/RTR ROME - Een aardverschuiving op het Italiaanse eiland Ischia voor de kust bij Napels heeft gisteren vier mensen levens geëist. De slachtoffers werden in hun huis verrast door de mod derstroom. Twee mensen konden door reddingswerkers tijdig uit het puin gehaald worden. De modderlawine, ver oorzaakt door overvloedige neerslag, trof slechts een huis op het onder toeristen populaire eiland. ANP/RTR BERLIJN - President Paul Spiegel (68) van de Centrale Raad van de Joden in Duitsland is gisteren na een lang ziekbed overleden in een ziekenhuis in Düsseldorf. Begin februari kreeg Spiegel een hartinfarct, gevolgd door een longontsteking. De artsen hielden hem sindsdien in een kunstmatig instandgehouden coma. Spiegel nam als president van de Centrale Raad van de Joden in janua ri 2000 het roer over van de in 1999 overleden Ignatz Bu- bis. In december 2002 werd hij voor een periode van vier jaar herkozen. ANP LONDEN - De Britse politie jaagt op een zwarte man die de afgelopen maand drie aanslagen pleegde op Aziaten. Politiewoordvoerder Heselden zei gisteren dat de verdach te vermoedelijk uit racistische overwegingen handelde. Heselden gaf meer informatie over een aanslag donder dag op een winkel in het district Kennington in het zui den van Londen. Een zwarte man gooide een brandbom naar binnen. Het pand vloog in brand en een uit Kashmir afkomstige werknemer kwam om. Op 14 april raakte een Srilankaanse klant van een kiosk in de wijk Brixton aan zijn benen gewond nadat een brandbom naar binnen was gegooid. Op 20 april moest een Srilankaanse eigenaar uit zijn winkel in de Londense wijk South Norwood vluchten nadat er brand was gesticht. ANP COLOMBO - Gevechten tussen opstandelingen en parami litairen op Sri Lanka hebben gisteren enkele tientallen le vens geëist. Aanhangers van de separatistische Tamil Tij gers (LTTE) overvielen in het oosten van het land een kampement van de Karuna-groep, een afscheiding van de opstandelingengroepering. Volgens de LTTE vielen er aan de kant van de door het le ger gesteunde paramilitairen twintig doden. Bronnen bin nen het Srilankaanse leger stelden dat tien Tamil Tijgers de gevechten niet hebben overleefd. ANP/RTR/AFP door Hans Heyt ROME - Nog voordat leider Ro mano Prodi van de centrumlink se coalitie De Unie een Italiaan se regering heeft kunnen vor men, is bij de verkiezingen van de voorzitters van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden de politieke zwakte van zijn cen trumlinkse coalitie blootgelegd. Prodi's kandidaat Franco Mari- ni werd zaterdag pas na drie stemrondes en met de hakken over de sloot tot voorzitter van de Senaat gekozen. Ook de verkiezing van een proté gé van Prodi tot voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden verliep moeizaam. Pas in de vier de ronde koos de Kamer de 66-jarigè communist Fausto Ber- tinotti tot voorzitter. In tegen stelling tot de eerste drie rondes had Bex-tinotti in die vierde vakbondsleider Marini al na twee rondes het voorzitterschap van de Senaat in de wacht had gesleept. De tweede ronde werd echter ongeldig verklaard, omdat op twee stembiljetten de voornaam van Marini verkeerd was geschreven. Er stond Francesco in plaats van Franco. De ongeldigverklaring leidde tot tumult in de Senaat. Slechts weinigen gingen ervan uit dat de verkeerde schrijfwijze van de naam per ongeluk tot stand kwam. Ingewijden zeiden dat het mogelijk ging om verhulde waarschuwingen dat niet alle se natoren achter Marini staan. De stemming over de voorzitter was van cruciaal belang voor Prodi, wiens centrumlinkse coa litie met een flinterdunne meer derheid de parlementsverkiezin gen van 9 en 10 april won. Het centrumlinkse kamp van Prodi won de meerderheid in het Huis van Afgevaardigden met 24.755 stemmen voor sprong. Dat was de kleinste zege in de moderne Italiaanse geschiedenis, blijkt uit de offi ciële uitslag. In de verkiezingen voor de Senaat was de marge groter in het voordeel van De Unie. De Italiaanse krant La Repub- blica schreef zaterdag dat Prodi in plaats van een hoopvol nieuw begin de ondergang voor zich ziet opdoemen. Prominenten binnen het blok van Berlusconi zinspeelden za terdag al op nieuwe verkiezin gen na de zomer en stelden dat Prodi hooguit een 'seizoensrege ring' zal vormen. Ontslag Vertrekkend premier Berlusco ni zelf heeft zijn verhes nog steeds niet echt willen accepte ren. Desondanks maakte hij zater dag bekend dat hij morgen zijn ontslag als premier zal indienen bij president Carlo Azeglio Ciampi. ANP/AFP/DP A door John Hermse DEN HAAG - Nederland trekt 10 miljoen euro extra uit voor hulp aan de door geweld getrof fen regio Darfoer in Soedan. Dat maakte minister Van Arden- ne (Ontwikkelingssamenwer king) zaterdag bekend. Het geld is bestemd voor noodhulp aan mensen die in het gebied op de vlucht zijn geslagen. De minister heeft de Verenigde Naties opheldering gevraagd over de halvering van de dage lijkse voedselrantsoenen voor Darfoer die het wereldvoedsel programma van de VN vrijdag bekendmaakte. Nederland was hier niet van op de hoogte. Van Ardenne vindt dat de voedsel hulp op peil moet blijven. Voor de NOS-radio zei ze zaterdag dat het in ieder geval niet als drukmiddel mag worden ge bruikt bij vredesonderhandelin gen in Soedan. Overigens staat het extra geld dat Nederland nu voor noodhulp uittrekt hier los van. Nederland was al langer van plan met dit bedrag over de brug te komen voor een hulp fonds van de VN. Eerder stopte Van Ardenne hier al 20 miljoen dollar in. Bijna drie miljoen mensen in Darfoer zijn afhankelijk van voedsel hulp. Achterblijver In heel Soedan zijn dat er onge veer zes miljoen. Voor deze ope ratie is volgens de VN zeker 746 miljoen dollar nodig. De VS heb ben 188 miljoen vrijgemaakt, maar vooral de Europese Unie blijft als cruciale donor achter. De unie heeft voor geheel Soe dan maar 60 miljoen op de plank liggen. Groot-Brittannië komt daarbo venop zelf met nog eens 88 mil joen. ANP TEHERAN - Iran is bereid 'maximaal' mee te werken aan een onderzoek naar zijn nu cleaire programma als het Iran-dossier door het Internatio nale Atoomenergie Agentschap (IAEA) wordt behandeld en niet door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Dat verklaar- I de gisteren een woordvoerder te- van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken. „We hebben gezegd dat we be reid zijn de vraagstukken op te lossen door dialoog. Als het IAEA en de Veiligheidsraad be- f reid zijn de zaak in handen van het LAEA te laten, zijn we be reid tot maximale medewer king", aldus de zegsman. „Maar als ze radicale stappen nemen, nemen wij maatrege len", voegde hij daar aan toe. ANP/AFP De ouders van Joe Van Holsbeeck (links) woonden de Poolse herdenkingsdienst bij. door Ton van Lierop en Hans Heyt BRUSSEL - Justitie in Brussel heeft za terdagavond de 23-jarige broer van de 17-jarige Poolse verdachte van de Bel gische mp3-moord weer vrijgelaten. Vol gens de onderzoeksrechter was zijn aan houding niet langer noodzakelijk. Dat heeft justitie in de nacht van zaterdag op zondag bevestigd. Een studie van videobeelden, die kort voor de moord zijn opgenomen, heeft uit gewezen dat de in Polen aangehouden ze ventienjarige wel degelijk de dader moet zijn van de moord op de even oude Joe Van Holsbeeck, twee weken geleden. Diens 23-jarige broer is niet te zien op de beelden die van de roofmoord zijn ge maakt. Deze is daarom zaterdag door de onder zoeksrechter vrijgelaten, aldus de woord voerder van het Brusselse parket giste ren. Joe werd vermoord in het Brusselse Cen traal Station, omdat hij zijn mp3-speler niet af wilde geven. Dat leidde vorige week tot een stille mars door Brussel te gen zinloos geweld, die 80.000 deelne mers trok. De hoofdverdachte vluchtte na de daad naar Polen, waar hij donderdag is opge pakt. Een in Brussel aangehouden Poolse medeverdachte heeft hem ook aangewe zen als de dader. De in Polen aangehou den jongen ontkent echter de vijf fatale messteken te hebben toegebracht. Hij wees zijn 23-jarige broer aan als dader. Die zaterdag wij gelaten broer zat vast wegens hulp bij de vlucht van de hoofd verdachte. De hoofdverdachte zal vol gens de laatste berichten pas eind volgen de maand worden uitgeleverd aan Bel gië. Daar moet hij mogelijk voor een jury rechtbank verschijnen. De ouders van het slachtoffer willen dat de verdachte na een veroordeling zijn straf uitzit in Po len. In tegenstelling tot België komen ge vangenen daar in de regel niet wij nadat zij eenderde van hun straf hebben uitge zeten. Een Poolse rechtbank heeft de voorlopige hechtenis van de verdachte van de moord op Joe verlengd. Recht bankpresident Barbara Piwnik verklaar- foto Jacques Collet/EPA de zaterdag dat de zeventienjarige twee maanden blijft vastzitten. Óp 31 mei doet de rechter uitspraak of de jongen uitgeleverd mag worden aan België, meldde het Poolse persbureau PAP. In de Kapellekerk in Brussel heeft de Poolse gemeenschap van België gister middag een herdenkingsmis gehouden voor Joe Van Holsbeeck. De ouders van de vermoorde jongen zaten op de eerste rij tijdens de dienst. Ongeveer duizend Belgische Polen woonden de dienst bij. De priester had het in zijn preek over de schok die de Polen in België voelden toen het nieuws over de moord en de daders bekend raakte. „Wij voélen mee met de familie van Joe en delen hun pijn", aldus de priester. ANP/BELGA zich aan bij de Nationalisten te gen de terugkeer van het Neder landse bewind. Tijdens zijn ver blijf in een Nederlandse gevan genis schreef hij zijn eerste ro man, De Vluchtelingover een anti-Japanse rebel. Zijn eerst volgende werken, zoals De Guer rillafamilie (1950), spelen zich af tijdens de onafhankelijkheids oorlog. Pramoedya schreef ook over de sociale spanningen in de Indone sische Republiek. Eind jaren vijftig sloot hij zich aan bij de communistische partij, en ver ruilde hij de literatuur voor link se essays en kritieken. Als voorman van de linkse cultu rele beweging werd hij in 1965 opgepakt tijdens de machts greep van generaal Soeharto. Tot 1980 zat hij gevangen zon der te zijn berecht, de laatste tien jaar op het onherbergzame Molukse eiland Buru. Tijdens zijn gevangenschap werkte Pramoedya aan een serie van vier boeken die tussen 1980 en 1988 verscheen en ook een Nederlandse versie kent: Aarde der mensen, Kind van alle vol ken, Voetstappen en Het glazen huis. Hierin beschrijft hij wan toestanden onder de Nederland se overheersing en het ontluiken de Indonesisch nationalisme. De twee eerste delen van de serie oogstten veel succes in Indone sië, totdat ze door de autoritei ten werden verboden. De laatste twee delen konden alleen in het buitenland verschijnen. Naar aanleiding van deel vier, Het Glazen Huis, kreeg hij in 1988 een publicatieverbod. In hetzelf de jaar werd ook een ander werk, Meisje van het Strand, verboden. Het vierluik is geba seerd op het leven van Tirto Ad- hi Soerjo, een pionier van de In donesische pers en de nationalis tische beweging. Pramoedya be schrijft het rijpingsproces van de jonge Javaan onder het Ne derlandse koloniale bewind, die zich ontwikkelt tot een zelfbe wuste Indonesiër. ANP k stemming geen tweederde meer- I derheid van de stemmen meer I nodig, maar slechts een absolu- fr te meerderheid. Bertinotti kreeg 337 van de 630 te vergeven stem- men in de Kamer van Afgevaar digden. Zijn zege was overtui- gender dan die van Marini in de strijd om het voorzitterschap van de Senaat. Hij kreeg in de derde ronde 165 stemmen. Om te winnen had hij er 162 nodig. (t De vertrekkende premier Silvio Berlusconi van het centrum rechtse blok Huis van de Vrijhe- K den had de 87-jarige oud-pre mier Giulio Andreotti naar vo- 'jje- ren geschoven als kandidaat voor het voorzitterschap van de Senaat. Hij kreeg 156 stemmen. Er was één blanco stembiljet in- geleverd. De Senaat telt 315 ze- I tels. Klucht De verkiezing van het voorzit- terschap van de Senaat was vrij- I dag nog op een klucht uitge- L lopen. Aanvankelijk leek het er- op dat de 73-jarige voormalige door Bengt van Zwol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5