PZC Protest Bruinisse heeft resultaat Koninginnedag is niet uit te leggen Toch tientallen haaien gered uit vissersnetten door actie Soap rond dorpshuis Nisse loopt ten einde 13 zeeuwse almanak Beddenrace Agent raakt gewond bij arrestatie Man mishandeld na aanstaren Goed resultaat spinningmarathon Dronkenlap rijdt zichzelf klem Automobilisten raken rijbewijzen kwijt na drank Plaatselijke evenementen mogen niet verloren gaan Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 1 mei 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Vandalisme is van alle tijden editie Schouwen-Duiveland In Grijpskerke stond zater dag een beddenrace op het programma. In hun fanatisme om de race te winnen vlogen de gangma kers en een piloot met hun fris-geel geverfde ijzeren bed de eerste de beste bocht uit. Ze knalden tegen een fraaie auto die nou net in de baan van het bed stond. Gevolg, een paar flinke fris-gele krassen en strepen op de grijs-paarse auto. „Wel toepasselijk", grinnikte een omstander, ,,'t Is een Ci- troën Picasso." ZIERIKZEE - In cle nacht van zaterdag op zondag is rond half drie een politieagent aan de Nieuwe Bogerdstraat in Zierikzee bij een aanhouding gewond geraakt. Twee agenten waren aanwezig bij een conflict in een cafe in deze straat waar een 25-jarige cafébezoeker uit Breda werd mishandeld. De agenten hielden in verband met de ze mishandeling een man aan. Na eerst mee te zijn gelo pen naar de politiewagen begon de man zich hevig te ver zetten. Iiij rukte zich plotseling los en haalde uit naar de agenten. Een van de agenten raakte hierdoor gewond aan zijn gezicht en moest zich bij de huisartsenpost onder be handeling laten stellen. Gistel-middag rond twaalf uur heeft politie Zeeland, in verband met de mishandeling van de 25-jarige man uit Breda en de agent, een 29-jarige man uit Zierikzee aange houden. Aan de Minderbroederstraat in Zierikzee is gis terochtend een man, die aan het signalement van de ver dachte voldeed, gecontroleerd. Hij bleek echter niets met de zaak te maken te hebben. VLISSINGEN - Een 22-jarige man uit Vlissingen is gister middag in zijn woonplaats mishandeld. De man fietste rond vier uur over het parkeerterrein van de C1000 aan de Mercuriusweg. Toen hij langs een geparkeerde auto reed, keek hij een man die aan de bestuurderskant van de auto zat in het gezicht aan. De 22-jarige fietser maakte een gebaar naar de man omdat deze bleef kijken. Hierop stapte de man uit de auto en sloeg de fietser meerdere ma len in het gezicht. De fietser hield aan de mishandeling zwellingen en schaafwonden in het gezicht over. ZIERIKZEE - De spinningmarathon in sporthal Onder dak in Zierikzee dit weekend heeft een bedrag van 4500 euro voor de Roparun opgeleverd en voor de Stichting Hart voor Schouwen-Duiveland werd 3000 bijeen ge- .trapt. Aan het evenement deden 190 mensen mee. TERNEUZEN - Een beschonken Terneuzenaar (39) reed zichzelf zaterdagmorgen vroeg klem. De man probeerde zijn auto op de Verkorting tussen twee paaltjes door te sturen, maar reed zijn voertuig vast. Hij klom via een raampje naar buiten om op een takelbedrijf te wachten. De politie die omstreeks half zeven - naar schatting twee of drie uur na het voorval - ter plaatse kwam nam de man een ademanalyse af. De automobilist bleek nog steeds drie keer zoveel alcohol in zijn bloed had als is toege staan. Hij moest zijn rijbewijs inleveren. door Harmen van der Werf NISSE - Aan de soap rond de verbouwing van het dorpshuis in Nisse komt langzamerhand een einde. Een volgende stap in de goede richting is onlangs ge zet: de foeilelijke airco-installa tie op het dak is weggewerkt achter een fraai afdakje. Het heeft wat voeten in de aarde gehad, alleen al die airco-instal latie. De gemeente Borsele zette het apparaat zonder bouwver gunning neer. Dat is nog niet zo erg, alhoewel. Een gemeente zou het goede voorbeeld moeten ge ven. De airco-installatie zag er ook nog eens foeilelijk uit. Het joeg omwonenden in de gordij nen. Zij moeten aan strenge bouwvoorschriften voldoen, om dat hartje Nisse een beschermd dorpsgezicht is. Frietpan De gemeente heeft zich de kri tiek aangetrokken en vorige week 'de frietpan' - zoals de air co in de volksmond werd ge noemd - laten inpakken. Voorzit ter W. de Smit van het dorps huis is daar 'zeer tevreden' mee. Hij is sowieso zeer te spreken is over de samenwerking met de gemeente. Zo is er nog een an der 'vuiltje' weggewerkt, het vochtprobleem in de schietkel- der. Het inpakken van 'de friet pan' en het vochtvrij maken van de schietkelder heeft de gemeen te Borsele nog eens ruim 46.000 euro gekost, waarmee de hele verbouwing op de lieve som van ruim 270.000 euro kwam. Als de voortekenen niet bedrie gen, kan Borsele opnieuw in de buidel tasten. Het Oranjefonds heeft een subsidieaanvraag van 14.000 euro afgewezen, laat De Smit weten. Wie dat financiële gat moet opvullen? De Smit ant woordt: „Dat zal me een worst zijn. Het belangrijkste is dat het doipshuis als voorziening in het dorp is gebleven." A. Zonnevijlle, voorzitter van de ouderensoos in Nisse, vindt dat ook, maar ja, die airco-installa tie, dat is niks volgens hem. „Je waait er weg. Zoveel koude trek geeft dat apparaat." De ouderen soos heeft er een klacht over in gediend bij het bestuur van net dorpshuis. „Die airco is prima", reageert De Smit, „de gebrui kers moeten er gewoon mee le ren omgaan." Hij belooft dat er nog een instructie volgt. MIDDELBURG - De politie Zee land heeft zaterdagnacht in Mid delburg van drie automobilisten het rijbewijs ingenomen. Een 19-jarige inwoner van Mid delburg, een 45-jarige plaatsge noot en een 22-jarige man uit Zwolle moesten hun rijbewijs af geven omdat zij ruim twee keer zo veel hadden gedronken dan is toegestaan. Een 26-jarige Vlissinger die in Koudekerke door agenten werd betrapt op dronken rijden en eveneens de limiet twee maal had overschreden, mocht zijn rij bewijs houden, maar kreeg be halve een boete ook een rijver bod. Hij mocht de eerste vijf uur niet meer rijden. door Ali Pankow BRUINISSE - Massaal protest zaterdag tijdens de viering van Koninginnedag in Bruinisse te gen het Evenementenbeleid van de gemeente heeft meteen resul taat opgeleverd. Volgens burge meester Asselbergs mag het nieuwe beleid nooit tot gevolg hebben dat de traditionele eve nementen in deze regio niet meer kunnen doorgaan. Al voor de roerige aubade heeft Asselbergs de kou uit de lucht genomen door zaterdagochtend- vroeg al overleg te voeren met een delegatie van Bruse jonge ren, die tot de protestactie heb ben aangezet. Bruinisse voert actie zoals het 'de republiek Bru' betaamt: ei genzinnig, ludiek, zonder ge weld, maar wel uiterst duide lijk. 'Bru is Bru, dus bluuf ter of', luidt de tekst op een van de spandoeken. De hartenkreet 'Ge meente Schouwen-Duiveland maakt meer kapot dan ons lief is', als variant op de Postbus 51-slogan tegen drankmisbruik, werd eerder vorige week al gelanceerd en op talrijke pos ters en T-shirts afgedrukt. Zater dag kwamen daar nog tal van uitroepen bij. 'Wij gebruiken geen geweld, maar Zierikzee kost wel veel geld' bijvoorbeeld, evenals de vraag op een van de gevels: 'Moet de vlag straks half stok?' Wie aan de Visserij dagen komt, komt aan Bruinisse en dat heeft de bevolking weer eens heel dui delijk gemaakt. De pijn zit in het feit dat de gemeente de amb telijke uren van de buitendienst gaat doorberekenen aan de vrij willige organisatoren van plaat selijke evenementen. Het plaat sen en weer ophalen van drang hekken, toezicht en het schoon maken na afloop kan daardoor flink in de papieren gaan lopen. Dat euvel treft niet alleen Brui nisse, maar alle organisaties van grootscheepse evenementen in deze gemeente. Zij hebben de protestuitingen dan ook gretig overgenomen. Volgens Asselbergs kan de te loorgang van de traditionele fes tiviteiten op het eiland nooit de bedoeling zijn van het gemeente lijk Evenementenbeleid. Er moet wel op veel zaken dras tisch worden bezuinigd, maar niet ten koste van bijvoorbeeld Visserijdagen, Bruniversails of Brouwse Dag. Mocht de doorbe rekening van ambtelijke inzet de kosten voor de organisaties inderdaad zo hoog opvoeren dan moet dat Evenementenbe leid nog maar eens tegen het licht worden gehouden, vindt de burgemeester. Plij nodigt de ac tievoerders in Bruinisse uit ook woensdag in de vergadering van de Commissie Samenleving en Bestuur hierover hun zegje te ko men doen. Waardigheid Bij aankomst van Asselbergs, het Oranjecomité en de Bruse raadsleden W. Jumelet en N. de Danschutter zaterdagochtend staat het plein bij de muziektent bomvol met belangstellenden en boerenkarren met jongeren en spandoeken. Er wordt luid en langdurig getoeterd. Voorzitter W. van Kooten van het Oranjeco mité roept op tot waardigheid en respect. De burgemeester krijgt de gelegenheid zijn zegje te doen en vertelt over het over leg dat hij deze ochtend al heeft gehad met een delegatie van de actievoerders. De politie houdt toezicht op af stand. „Als het uit de hand loopt, hebben ze er zichzelf mee", concludeert agent A. Ger- ards. Het loopt niet uit de hand. Eerst dat gesprek woensdag in de commissie maar eens afwach ten. De toeters zwijgen zodra het 'Wilhelmus' weerklinkt. Ook op de boerenkarren wordt uit volle borst meegezongen. Zo gaat dat in Bruinisse. door Maurits Sep VLISSINGEN - Het Wereld Na tuur Fonds heeft weer enkele tientallen haaien gered. Of ei genlijk is dat de verdienste van bezoekers van het Arsenaal in Vlissingen die zaterdag geld heb ben gegeven voor de actie Red de haai. Het was niet druk in het Arse naal. En de meeste bezoekers waren ook nog eens van Duitse afkomst. Zij hadden dan ook buiten op straat niks te vieren. Bezoekers van het Arsenaal wer den aangesproken door leden van het Wereld Natuur Fonds (WNF). Of ze geld wilden geven voor projecten over de hele we reld om haaien te redden. Niet handje-contantje, maar middels een machtiging. Drie euro is al voldoende om het leven van één haai te redden. De haaienactie maakte deel uit van het project Kies voor een le vende zee. Het gaat erom, legde B. Kromhout van der Meer uit, dat jaarlijks miljoenen haaien sterven omdat vissers hun vin nen afsnijden om soep van te ma ken, maai" de beesten levend zon der vinnen terug in zee gooien. Waar ze doodgaan. Of omdat ze onbedoeld als bijvangst in de netten van vissers belanden. „Wij willen projecten steunen, bijvoorbeeld om vissers te hel pen de bijvangst te verminde ren. Veel vissers in Afrika, Azië en Zuid-Amerika zijn te arm om zelf nieuwe materialen te ko pen", verduidelijkte hij. De actie verliep enigszins teleur stellend omd^t er maar weinig Nederlandse bezoekers waren. Er konden minder haaien wor den gered dan hij had gehoopt. De viswijzers om mensen te in formeren over het keurmerk MSC voor vissen die op verant woorde wijze zijn gevangen en dus een prima keuze zijn om te eten, waren echter wel in trek. Ook bij de buitenlandse gasten. „En dat", vond Kromhout van der Meer, „is toch ook veel waard." foto Ruben Oreel Racen op grasmaaiers, volkslied op doedelzak en heel veel handel door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het zou een moeilijke opgave in de integratietoets voor nieuwkomers in Nederland kunnen zijn: de uitleg waarom Koninginnedag 2006 op zaterdag 29 april is gevierd. De Koningin is op 31 januari jarig, haar moeder verjaarde op 30 april, maar omdat die datum dit jaar op zon dag valt, wordt er op zaterdag feest ge vierd. „We zijn soms een raar landje", con stateert burgemeester Asselbergs. Pen ningmeester Dick Fierens van het Oranjecomité Burgh-Haamstede vindt dat er volgend jaar maar eens een flyer moet komen om de buitenlandse toeristen over dit festijn te informe ren. Hij krijgt het enkele Duitsers de ze dag in elk geval niet uitgelegd. Be ter kan hij verklaren waarom hij zelf in een Schotse kilt rondloopt. „Thema van ons feest is Schotse hooglanden." Op de Beatrixweide treedt de Fleming Pipe band diverse malen op. De groep komt uit Vlaanderen, maar is speci fiek Schots. Een van de doedelzakspe lers musiceert spontaan mee met het volkslied als gemeenteraadslid Dick Mëulblok de vlag hijst. Verdere hoog tepunten hier zijn de druk bezochte Oranjemarkt met veel handelswaar en smakelijke pannenkoeken van het In terkerkelijk koor. de zeskamp onder leiding van jeugdsoos Big S en het con cert van Bad Candy met de Schotse zangeres Natalie. Roodkapje en de boze wolf zitten samen in een karretje. Ook Belle en het Beest trekken samen op in de op tocht in Oosterland. Thema is 'sprook jes' en daar is ruim gehoor aan gege ven. Zo trekken twee verschillende snoephuisjes uit Hans en Grietje voor bij, Robin Hood fietst mee, evenals Spiderman, de lamp van Aladdin en de wolf met zeven geitjes. Twee zwar te kraaien op de fiets symboliseren de volksnaam voor Oosterland 'Het Kraaiendorp'. Eensgezind In Nieuwerkerk tonen de bewoners van de Tuinstraat niet alleen eensge zind te zijn in het actievoeren tegen een bedrijf in hun straat, maar blijken ook samen te doen bij het fraai versie ren van hun woonhof. De entree wordt gemarkeerd met een imposante oranjepoort. Gevels en tuinen zijn op getuigd met erebogen, rozetten en heel veel vlaggen en banieren. Op de Ring nemen kinderen het tegen elkaar op met zaklopen, doelschieten, sjoelen en spijkerbroek hangen. Een blond jo chie kijkt leunend over zijn fiets op enige afstand toe. Nee, hij doet niet mee. „Ik wacht op de markt, dan ga ik straks al mijn knikkers verkopen." In Noordgouwe legden deelnemers aan de eerste versie van de grasmaaierrace een parcours rond kegels af. De organisatie liet ook scootmobielrijders aan de wed strijd toe. foto Marijke Folkertsma Noordgouwe lanceert een nieuw evene ment dat ongetwijfeld navolging krijgt: de grasmaaierrace. Bedenker is horeca-ondernemer Jaap van der Weij- de. Zeventien deelnemers leggen in meerdere ronden het slalom parcours op de Ring af op hun motormaaiers. Het gaat er om wie het snelst is. „En wij dan?", informeren Cora Kloet en Joop Timmermans in hun- scootmo- biels. De organisatie is soepel. Natuur lijk deze dorpsbewoners mogen ook mee doen. Behendig laveren beiden langs de pilonen onder aanmoediging van de toeschouwers. Michel van Ast heeft het moeilijk. Hij doet samen met zijn vriend Jacco Fierens mee met één motormaaier. Na hun eerste ronde is de V-snaar eraf gelopen. Michel ligt nu met rood hoofd onder het voertuig en werkt zich in het zweet om het eu vel te verhelpen. „Een schroeven draaier zou handig zijn, maar wacht....hij zit. Nu nog starten. Dat zal wel niet lukken. Hij is natuurlijk verzopen", sombert Michel. Een lach breekt door zodra de motor met veel geknetter en rook uiteindelijk aan slaat. De machinist op de locomotief van het minispoorlijntje in Zierikzee kijkt ver baasd om als hij merkt alleen op pad te zijn. Zijn aanhang staat stil op de rails. Er blijkt iets mis met de koppe ling, maar dat is snel weer geregeld en het drukbezette treintje kan vertrek ken. De vrijmarkt rond het Havenpark biedt levendige handel. „Ik heb al voor zestig euro verkocht", vertelt een meisje trots. Ze gaat er leuke dingen van kopen. Een andere jongedame heeft zeventien verschillende titels van Agatha Christie te koop. „Alle maal van m'n moeder, maar ze heeft ze al uit." Op het Havenplein treden teams van verschillende Zierikzeese kroegen te gen elkaar aan in de zeskamp. De me ningen over het 'eieren koppen' zijn verdeeld van 'hartstikke leuk' tot 'on smakelijk' en een van de deelneem sters klaagt over een zere schedel. „Want die eieren zijn toch hard hoor." Een beer en een koningin: in Oosterland was de sprookjeswereld het thema voor de optocht. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27