Twente faalt op cruciaal moment Kalou pakt eerste prijs met PSG I I PZC Duitse beker voor Bayern München NAC leeft altijd op een vulkaan Barcelona heeft titel bijna binnen Rooney mist gehele WK-voorbereiding Zege voor Juventus dankzij drie goals binnen acht minuten Tottenham Hotspur nog steeds op koers 161 Europees voetbal is ver weg na thuisnederlaag tegen Heerenveen Anderlecht moet geduld hebben Bordeaux is verzekerd van tweede plaats G E R n V maandag 1 mei 2006 van onze sportredactie BARCELONA - Barcelona kan de Spaanse landstitel bijna niet meer ontgaan. De ploeg van Frank Rijkaard en Henk ten Ca- te won zaterdagavond moei zaam van degradatiekandidaat Cadiz: 1-0. Ronaldinho maakte in de negende minuut op fraaie wijze het doelpunt. Een zege woensdag op Celta de Vigo vol staat voor de titel. Barcelona had gisteren zonder te spelen al kampioen kunnen worden. Nummer twee Valencia maakte in de thuiswedstrijd te gen Alaves echter geen fout en won met 3-0. Kluivert maakte na lang blessureleed in de 79e minuut als invaller zijn rentree in de hoofdmacht. Barcelona, met Van Bommel in het basisteam en Van Bronck- horst op de bank, kwam in het eigen Camp Nou eigenlijk nog goed weg, want Cadiz miste een paar uitstekende kansen. Doel man Valdes hield de koploper overeind met spectaculaire red dingen. Het lankmoedige Barcelona ver zuimde zelf ook de voorsprong uit te bouwen. Topscorer Eto'o (24 treffers) miste zelfs een straf schop, nadat Van Bommel was gevloerd. In de slotfase maakte publieks lieveling Xavi zijn langverwach te rentree. De Spaanse interna tional was door een knieblessu re bijna vijf maanden uitge schakeld. De 26-jarige midden velder is net op tijd fit voor een paar prachtige voetbalmaan den: eerst met Barcelona de landstitel en de finale van de Champions League tegen Ar senal (17 mei), daarna het WK met Spanje in Duitsland. ANP door Leon ten Voorde ENSCHEDE - Wie iets wil ha len, moet sterk en scherp zijn op de beslissende momenten. FC Twente was gistermiddag ner gens in de eerste finalewedstrijd tegen Heerenveen (0-1). Geen kansen, geen overtuiging. Het was helemaal niets in Enschede. Het is een gouden regel in het zo genaamde Europa Cupsysteem. Als het niet loopt en er is geen uitzicht op een treffer, dan moet je in ieder geval achterin de nul bewaken. Gezien het beeld van de wed strijd had FC Twente gisteren ook gewoon tevreden moeten zijn met een 0-0 tegen Heeren veen. Dan had de finale woens dag opnieuw kunnen beginnen. Dan had Heerenveen moeten ko men, was er ruimte ontstaan en had Twente lekker kunnen coun teren, het spelletje dat de ploeg als geen ander beheerst. Zo ging het gistermiddag dus niet. Twee minuten voor tijd trapte het naïeve Twente voor de derde keer dit seizoen in de val van de Friese sluipmoorde naars. Wat begon met een vrije trap voor Twente, eindigde een paar tellen later aan de andere kant met een doelpunt van Poul- sen. Dat was dom en onnodig en het bracht Twente ook meteen in een akelig lastige positie. Het gaat te ver om de Europese aspi raties nu meteen te begraven, maar de ploeg zal woensdag een krachttoer moeten verrichten om het Europese ticket alsnog in zijn bezit te krijgen. Scoren is opeens niet voldoende meer, Twente dient in Heerenveen te winnen. En dat maakt de si- BRUSSEL - Anderlecht kan aanstaande vrijdag pas op de laatste speelronde van de compe titie kampioen van België wor den. De koploper profiteerde giste ren niet van het doelpuntloze ge lijkspel van concurrent Stan dard Luik bij Roeselare. Ander lecht kwam bij AA Gent ook niet verder dan 0-0. Anderlecht, dat bij een zege al kampioen was geweest, stuit in de laatste speelronde op num mer zes Zulte Waregem. Stan dard Luik, dat nog steeds twee punten minder dan de koploper heeft, besluit de competitie met een wedstrijd tegen nummer vier AA Gent. ANP BORDEAUX - Bordeaux vierde gisteren na het gelijkspel tegen Le Mans (2-2) dat het volgend seizoen aan de Champions Lea gue mag deelnemen. De Franse club kan de tweede plaats in de eindklassering achter kampioen Olympique Lyon niet meer ont- Twee speelronden voor het ein de van de competitie heeft Bor deaux zeven punten meer dan nummer drie Lille. Nummer vier Stade Rennes volgt op ne gen punten, maar komt nog wel drie keer in actie. Bordeaux heeft echter een veel beter doel saldo dan Rennes. Strasbourg, Ajaccio en Metz ac teren volgend seizoen op een la ger niveau. ANP tuatie toch een stuk complexer. Die anti-climax paste wel bij een wedstrijd, die een aanflui ting was voor de play-offs. Wie aan een finale denkt, verwacht passie, emotie, strijd en een fel meelevende aanhang op de tribu nes. Maar gistermiddag niets van dat alles. Het eerste duel tussen Twente en Heerenveen was een flauwe bedoening, die meer weg had van een voorbereidingspotje dan van een heuse eindstrijd. Het fonkelde en brandde geen moment en het ergste' was nog dat beiden ploegen er aan de bal ook niets van bakten. De eerste finale tussen Twente en Heeren veen wekte niets op. Behalve een hoop ergernis dan. Tempo Omdat Heerenveen alleen maar aan tegenhouden dacht en voort durend acht man achter de bal hield, lag het initiatief bij Twente. Maar het grootste pro bleem was dat Twente geen vaart in de wedstrijd kreeg. Het tempo dat Twente hanteerde was precies het tempo dat Hee renveen wilde hebben. Dat lag voor een deel aan het zwakke positiespel van de thuis ploeg, maar het had ook te ma ken met het spel bij balverlies. Wie druk wil ontwikkelen, moet vooral 'de tweede bal' winpen, maar juist op dat onderdeel schoot Twente ernstig tekort. Bijna alle ballen die door de de fensie van Heerenveen werden weggewerkt, belandden vervol gens weer in Friese voeten. Er was op het middenveld en van achteruit niemand die doordek te. Met onwil had dat overigens niets te maken, het was eerder een kwestie van onmacht. Twente had wel voortdurend een veldoverwicht, maar dat zegt niets als de tegenstander dat best vindt en jezelf geen enkele kans afdwingt. Twente miste de power, de agressie en overtuiging.Wat Twente ook ontbeerde was de klasse van de spelers die in dit soort wedstrijden hun verant woordelijkheid moeten nemen. Maar Blaise N'Kufo, Sharbel Tourna en Kennedy Bakircioglü faalden opzichtig op het meest cruciale moment van het sei zoen. Geen enkele uitgespeelde mogelijkheid en slechts twee schoten: het was de mislukte oogst op een ontluisterende voet balmiddag. GPD Bayern München-spits Claudio Pizarro (links) viert zijn treffer in de bekerfinale met de Braziliaan Lucio en Roy Makaay. foto Thomas Bohlen/RTR van onze sportredactie BERLIJN - Bayern München was zaterdag in de finale van de Duitse beker net te sterk voor Eintracht Frankfurt. Het duel in Berlijn eindigde in 1-0. Clau dio Pizarro maakte een half uur voor tijd met een kopbal het eni ge doelpunt. Woensdag kan Bayern even tueel al de tweede prijs van het seizoen pakken. Als Hamburger SV morgen punten laat liggen in de uitwedstrijd bij FC Köln en Bayern wint een dag later zelf in eigen stadion van VfB Stutt gart, is de club twee speelron den voor het einde kampioen. Eintracht Frankfurt hield zater dag in de bekerfinale lange tijd gelijke tred met Bayern Mün chen. In de saaie eindstrijd ge beurde er vooral voor rust wei nig. Na de pauze nam Bayern steeds meer het initiatief. De Ne derlander Roy Makaay schoot de bal hard op de lat. Even later was het wel raak. Pizarro kopte een hoekschop van Zé Roberto bij de tweede paal binnen. Bayern bleef daarna de betere ploeg, maar verzuimde om de score verder op te voeren. Ein tracht Frankfurt was daardoor in de slotfase nog dichtbij de ge lijkmaker. Een knappe reactie van Kahn op een schot van Ama- natidis voorkwam een verlen ging. Het was voor Kahn zijn vijfde bekerwinst. Daarmee is de doelman recordhouder in Duitsland. „Het is elke keer weer een hoog tepunt om in Berlijn de finale te mogen spelen", reageerde de re servekeeper van het Duitse na tionale team na afloop. „Het schot van Amanatidis in de slot fase heb ik amper gezien. Op puur gevoel stak ik mijn hand uit. Dat de bal er niet in ging, had voor een groot deel met ge luk te maken. Het zou mooi zijn als we met Bayern, net als vorig seizoen, zowel de beker als de landstitel pakken. Dat is nog nooit een ploeg in Duitsland ge lukt." ANP door Wilko Voordouw PARIJS - Bonaventure Kalou heeft zaterdagavond met Paris Saint-Germain zijn eerste prijs gewonnen. De oud-Feyenoorder veroverde in een bomvol Stade de France de Franse beker in een finale tegen de aartsrivaal Olympique Marseille (2-1). Ka lou scoorde al na zes minuten. De winst in de bekerfinale maakt een verloren seizoen toch nog enigszins goed voor de Parij- zenaars, zei Kalou na afloop van de wedstrijd. PSG was aan het voetbalseizoen begonnen om prijzen te pakken. Veel pretenties, veel goede voet ballers (Kalou en de middenvel ders Rothen en Dhorasoo waren onder meer aangetrokken) en de vaste intentie om het Olympi que Lyon, al vier keer op rij kampioen, echt moeilijk te gaan maken. Maar het viel allemaal tegen. Jéröme Rothen, bij Mona co een van de smaakmakers, zak te in Parijs genadeloos door het ijs. Dhorasoo bracht ook niet he lemaal wat van hem was ver wacht. Alleen Kalou, overgeko men van Auxerre, deed het goed. Vanaf dag één pikte hij zijn doelpuntjfis mee. Hij was een van de beste spelers van de ploeg uit het Pare des Princes. Op het moment dat de bekerfina le van start ging, stonden de Pa- rijzenaars op een uiterst teleur stellende achtste plaats en had Lyon zijn vijfde kampioenschap op rij binnen. Sportief gezien ging het in Parijs niet best en de supporters - of wat daarvoor door moet gaan - van PSG had den zich dit seizoen meerdere ke ren in negatieve zin onderschei den. Terug van een uitwedstrijd in Nantes had een groep een tankstation langs de snelweg tot puin gereduceerd, twee groepen 'fans' raakten met grote regel- Modeste M'Bami (voorgrond) is in een fel duel verwikkeld met Mi- kael Pagis van Olympique Marseille. foto Oliver Weiken/EPA maat onderling slaags en de wedstrijden tegen 'erfvijand' Marseille waren ook al evenzove- le redenen voor stevig suppor- tersgeweld. Aan de vooravond van de finale kwamen spelers en de leiding van beide ploegen dan ook op de Franse televisie, om tegen de fanatieke dove mansoren te zeggen dat voetbal toch echt een spelletje was. En niet alles een aanleiding hoefde te zijn voor een orgie van ge weld. De spanning die op het duel van zaterdag stond, vertaalde zich ook in de politieinzet. Meer dan 2000 agenten waren opgeroe pen. Rond het stadion ontston den enkele tientallen handge- menen. Ruim dertig mensen wer den opgepakt, één persoon raak te gewond. Maar in de voetbal tempel ten noorden van Parijs gedroegen de spelers zich voor beeldig. Nauwelijks smerige overtredingen, geen overdreven simulaties, wel een prima pot voetbal. Bij Parijs scoorde naast Bonaventure Kalou de zo verguisde Vikash Dhorasoo. Met twee afstandsschoten ver schalkten ze keeper Barthez. Toifilou Maoulida scoorde na 67 minuten tegen. GPD Voor het Nederlandse voetbal is het te hopen dat NAC behouden blijft voor de eredivisie. Die club hoort ge woon op het hoogste niveau thuis. Het stadion zit bijna altijd vol, de club heeft een trouwe aanhang, alleen bele ven die supporters wel een rampzalig seizoen. En dat is vooral het gevolg van het hapsnapbeleid dat is gevoerd. Je valt bij NAC van de ene verbazing in de andere en eigenlijk is de club wel een beetje te vergelijken met Real Ma drid. Je praat dan over een ander ni veau, maar beide clubs hebben wel be wezen dat je niet zo maar even een suc cesvol elftal bij elkaar kunt kopen. In Breda waren de verwachtingen voor dit seizoen ook torenhoog, omdat de club spelers als Van Hooijdonk, El- schot, Van Gessel, Zwaanswijk, Sikora en Vonlanthen had vastgelegd. Een plek bij de eerste acht, waar NAC elk seizoen om mee zou moeten doen, heeft er echter nooit in gezeten. Na de drie moeizame duels met TOP Oss moet nu Volendam worden verslagen om in de eredivisie te blijven. En dat zal weer geen eenvoudige opgave worden, om dat ik Volendam hoger inschat dan TOP. Zulke ploegen kunnen onbevan gen spelen, omdat ze helemaal niets te verliezen hebben. Als NAC erin slaagt om erin te blijven zal John Karelse even de gevierde man zijn. Hij is al de derde trainer van dit seizoen bij NAC en dat zegt genoeg. Zijn twee voorgangers Lokhoff en Lok hebben gefaald, omdat zij er geen ploeg van konden maken. Alleen heeft de be slissing om Lokhoff te ontslaan geen en kel effect gehad. Zijn opvolger Lok heeft zelfs nog minder punten gepakt. Ik vond de keuze voor Lok sowieso al vreemd. Hij stapte zonder uitleg op bij NEC en werd twee weken later al door NAC binnengehaald als de man die alle problemen zou oplossen. Daar is niets van terecht gekomen. En dan ging hij ook nog de strijd aan met een paar rou tiniers. Dat heeft hem uiteindelijk de kop gekost, omdat er meer spelers wa ren die problemen hadden met zijn werkwijze. Als NAC erin slaagt zich te handhaven, is daarna de directie aan zet. Het wordt tijd dat mensen met verstand van za ken én van voetbal het voor het zeggen krijgen. De directie heeft nu vooral bij de aanhang veel krediet verspeeld. Zo werkt het nu eenmaal in het voetbal: het ene moment ben je de hero, het an dere moment een zero. Ik ben wel benieuwd welke weg de club na dit seizoen inslaat. Het vinden van een trainer zal niet zo veel moeite kosten, omdat er genoeg vrij zijn. En het is ook het juiste moment om erin te stappen. Veel slechter kun je het als trainer niet doen, maar het is wel be langrijk dat de stromingen van buiten af eens goed in kaart worden gebracht. NAC leeft altijd op een vulkaan. In dat opzicht is de club wel een beetje te ver gelijken met Hoek. Het is er nooit rus tig en er gebeurt altijd wel wat. Dat is mooi, maar het kan ook in je nadeel werken. Maar dat zullen ze zich nu wel beseffen bij NAC. Gérard de Nooijer van onze sportredactie MANCHESTER - Wayne Roo ney moet vrijwel de gehele voorbereiding van Engeland op het wereldkampioenschap voetbal in Duitsland missen. De speler van Manchester United is ongeveer zes weken uitgeschakeld door een voet breuk. Het WK begint op 9 juni en Engeland speelt een dag latei- de eerste wedstrijd tegen Pa raguay in Frankfurt. De kans is klein dat Rooney in dat duel zijn opwachting kan ma ken. De onfortuinlijke Engelsman WK ZS 2006 voetbal w Duitsland raakte zaterdag in de kam pioenswedstrijd van Chelsea, dat ManUnited met 3-0 ver sloeg, zwaar geblesseerd na een duel met tegenstander Ferreira. Per brancard ging hij van het veld. Lange tijd was onduidelijk wat de krach tige aanvaller precies man keerde. Uiteindelijk maakte Manchester United via een kort bericht op de eigen web site het slechte nieuws be kend. De ernstige blessure van Rooney is een grote klap voor de Engelse bondscoach Eriksson. De spits van Man chester United is van cruciaal belang voor het nationale team. Een andere topaanvaller, Mi chael Owen, is evenmin top- fit. Hij maakte zaterdag bij Newcastle als invaller wel zijn rentree in het duel met Birmingham (0-0), na een ab sentie van vier maanden we gens eveneens een voetbreuk. Owen liet na de wedstrijd we ten dat hij komende week op nieuw een scan van zijn voet laat maken, omdat „het nog niet goed aanvoelt". Italië zal het deze zomer op het wereldkampioenschap moeten doen zonder Christi an Vieri. De 32-jarige aanval ler is geblesseerd aan zijn lin kerknie. Vieri liep de kwet suur vorige week op in de wedstrijd van zijn club AS Monaco tegen Paris Saint- Germain. Hij moet minimaal vier weken rust houden. Eerder dit seizoen was hij ook al geblesseerd aan zijn knie. Op 15 mei moet bondscoach Lippi zijn selectie bekend maken. Hij heeft in de voor hoede met meer problemen te maken. Het is bijvoorbeeld nog onduidelijk of Francesco Totti op tijd fit is. De ster speler van AS Roma is her stellende van een kuitbeen breuk. Rafael van der Vaart gaat er van uit dat hij ruim voor het trainingskamp van Oranje voor het wereldkampioen schap voetbal weer fit is. „Ik hoop zelfs de laatste wed strijd van Hamburger SV nog mee te kunnen maken", aldus de international op zijn fan dag in Beverwijk. Van der Vaart herstelt van een opera tie aan zijn linkerenkel. Daar uit werd deze week een schroef verwijderd. „Dat was echt nodig", zei de middenvelder zaterdag. „Ik kon op het laatst niet eens meer fatsoenlijk joggen. Ei genlijk was het de bedoeling dat die schroef pas na zes tot acht maanden zou worden verwijderd. Maar ik had er zo veel last van dat we hebben besloten het nu alvast te doen. Het risico was ook niet zo groot." ANP/SID pagina 22 Van der Vaart wil als vader naar WK KU nin Lui le spr 32- Jes: de Ide Ehi der mei in Kü |len 'Sle loo f bin De kw I dar dec Mi< |Chi sch Scl tev de de we' ten hij „M vot O] LA laii iij< I rer wo De vit kil Da ov< Co - hel van onze sportredactie SIENA - Na een serie van zeven duels zonder zege zette Juven tus gisteren eindelijk weer eens een goede stap richting de lands titel. De koploper uit Turijn won de uitwedstrijd bij Siena (0-3) en verdedigt de laatste twee speelronden een voor sprong van drie punten op num mer twee AC Milan, dat Livorno versloeg: 2-0. Juventus, dat in de Serie A voor het laatst op 18 maart won, maakte in de uitwedstrijd bij Siena snel duidelijk dat het niet van plan is om de landstitel nog te verspelen. Dankzij treffers van Vieira, Trezeguet en Mutu leidde de club uit Turijn binnen acht minuten met 0-3. Juventus besluit de competitie met wedstrijden tegen Palermo en Reggina. In afwachting van een misstap van de koploper stuit AC Milan dit seizoen nog op Parma en AS Roma. De num mer twee van de Serie A, afgelo pen woensdag nog door Barcelo na uitgeschakeld in de Cham pions Leauge, beleefde weinig problemen met Livorno. Spits Inzaghi maakte beide treffers. Seedorf ontbrak wegens een schorsing. Stam maakte wel deel uit van de basisformatie. De verdediger viel echter op nieuw uit. Hij raakte na een bot sing met doelman Dida gebles seerd aan zijn schouder. De nummers drie, vier en vijf kwamen niet tot een overwin ning. Intemazionale verloor de uitwedstrijd bij Empoli: 1-0. Ma- terazzi passeerde in blessuretijd zijn eigen doelman. Fiorentina verloor van Palermo: 1-0. Num mer vijf AS Roma hield slechts een punt over aan het doelpun- tenfestijn met Chievo Verona: 4-4. Het verschil tussen de num mer vier en vijf is nog tweè pun ten. De nummer vier van de eindklasssering kwalificeert zich voor de voorronde van de Champions League. ANP G( tes Aa ke: hei 24 da van onze sportredactie LONDEN - Tottenham Hotspur is in de Premier League nog één zege verwijderd van de vierde plaats in de eindklassering. Trai ner Martin Jol keek gisteren te vreden toe hoe zijn ploeg voor ei gen publiek Bolton Wanderers (1-0) de baas bleef. Tottenham Hotspur dankte de zege aan een doelpunt van Len- non in de 61e minuut. De ploeg uit Londen had geluk dat de scheidsrechter even later niet zag hoe verdediger Dawson in zijn eigen strafschopgebied Ste- lios vloerde. De Spurs kwalificeert zich bij een vierde eindklassering niet automatisch voor de voorronde van de Champions League. De club is afhankelijk van het resul taat van de finale in de Cham pions League tussen Barcelona en Arsenal. Tottenham Hotspur is bij een Spaanse zege gebaat. In dat geval acteert het volgend seizoen voor het eerst sinds 44 jaar op het allerhoogste Europe se podium. De strijd om de tweede plaats is ook nog niet beslist. Door een 3-1-overwinning op Aston Villa kwam Liverpool zaterdag in punten gelijk met Manchester United. Manchester moet nog twee competitiewedstrijden spe len, Liverpool nog één. In Enge land wordt de nummer twee in de eindstand ook direct toegela ten tot de Champions League. Onderin de Premier League is al le spanning na zaterdag weg. Door een doelpuntloos gelijk spel tegen Newcastle United de gradeerde Birmingham City' naar de eerste divisie. Concur rent Portsmouth won bij Wigan Athletic met 2-1 en handhaafde zich. Naast Birmingham City, de ploeg van Mario Melchiot, zakte ook West Bromwich Albion za terdag af naar de First Division. Sunderland was al langer zeker van degradatie. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 16