PZC Subsidie aan opera niet van harte DE VIN ZONDAG GEOPEND Brugman Breskens lokt bezoekers met drive-in bioscoop Kritiek op locatie en hoogte bijdrage aan Vliegende Hollander Man bestraft voor dreigen met brand Vee op visite na ongeval XXL sardientjes in Breskens deu r 1 oo Delta tast in het duister Verdachte moord op Terwoert vrij NS bieden extraatjes aan IHEROAGMWWlQPfN ZONDAG 30 APRH OPEN autoschade...? zeeuwse almanak Gaar Redactie: 0113-315649 jvww.pzc.nl E-maii:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 29 april 2006 editie Zeeuws-Vlaanderen door René van Stee TERNEUZEN - Komend najaar wordt in Terneuzen vijf keer de opera De Vliegende Hollander van Richard Wagner opgevoerd. De gemeente draagt hieraan 45.000 euro bij. Weliswaar ging gemeenteraad akkoord met die bijdrage, maar echt van har te ging het niet. Volgens J. Verdurmen (TOP/Gemeentebelangen) zit niemand te wachten op een pres tigieus evenement dat slechts voor een elitair gezelschap toe gankelijk is. Andere instanties en instellingen die afhankelijk van subsidies zijn, zouden hier van de dupe worden. Ook zette Verdurmen vraagtekens bij de promotionele waarde voor Ter- neuzen, Daarom wil hij in een evaluatie een meting van de wer kelijke waarde zien. Volgens E. Beumer (VVD) is zo'n evaluatie zinloos. Hoewel ook hij het subsidiebedrag zeer hoog vond, staat het voor hem vast dat de opera een belangrij ke bijdrage levert aan de promo tie van Terneuzen als stad van de Vliegende Hollander. van Burg (SGP) vond het vreemd dat de opvoering van de opera nu opeens een beleidsprio riteit is, terwijl de raad vorig jaar al had besloten om hier niet aan mee te werken. Hij wees ook op de onverantwoorde finan ciële risico's. W. Broekhuysen (Lijst Broek- huysen) was vooral ongelukkig met de locatiekeuze. Want de voorstellingen worden gehou den op het separatiepunt in het kanaal Gent-Terneuzen, pal ach ter de sluizen. Net als een grote groep ondernemers had hij lie- MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter A. Gaakeer veroordeelde gisteren een 57-jarige bewoner van Oost burg voor het dreigen met brandstichting tot dertig uur voorwaardelijke gevangenis straf. De Oostburger bedreigde op 19 november zijn wouw. Hij sprak de voicemail in met de woorden: „als je nu niet binnen tien minu ten terugbelt dan steek ik hier de boel van beneden tot boven in brand" Zijn zwager heeft hem van het uitvoeren van zijn plan afgehouden. Officier van justitie G. Ooster- veld eiste dertig uur werkstraf. De rechter vond de bedreiging serieus. De verdachte is voor psychische klachten onder be handeling en is niet eerder met justitie in aanraking geweest. Die omstandigheden werden meegenomen in de strafmaat. ver een plek dichter bij de bin nenstad gezien, waardoor er extra veel volk op de been zou zijn. W. ten Hoor (PvdA) vond dat in de toekomst kritischer naar der gelijke subsidieverzoeken moet worden gekeken. C. Freeke (Lijst C. Freeke) repte zelfs van chantage door het Zeeland Nazo merfestival, de organisator van het spektakel. „Want er werd ge steld: als jullie niet over de brug komen, gaat het hele verhaal niet door", aldus Freeke. Hij voegde eraan toe dat er geen en kele duidelijkheid is over de on derbouwing van de begroting van het evenement. Die be draagt naar schatting 650.000 euro. „Alleen al om die reden hadden wij subsidie moeten ont zeggen." Wethouder J. Bos (cultuur) had begrip voor de zorgen van de cri ticasters, met name ook omdat veel vrijwilligersorganisaties in Terneuzen het met veel minder gemeentelijke steun moeten doen. Maar ook hij was rotsvast overtuigd van de grote promotio nele waarde die de opera Ter- Boer, buren en brandweerlieden bevrijden de stier uit de gekantelde veewagen. door Harold de Puysseleijr HEIKANT - Boer Chris Smet uit Stekene en zijn vijf runderen zijn gisteren bij een ongeval aan het eind van de Julianastraat in Heikant wonder boven wonder met de schrik vrijgekomen. Smet week rond vier uur bij de wegversmalling uit voor een au to die uit de richting van Hei kant aan kwam rijden en plotse ling voor hem opdoemde. Bij die uitwijkpoging belandde hij met zijn tractor en veewagen in de sloot. De automobilist voor wie de boer moest uitwijken, is na het ongeval doorgereden. „Toen ik de wegversmalling wilde passe ren, dook hij plotseling voor me op. Daarvoor had ik hem niet ge zien. Mijn eerste reactie was: 'ik ga die mens nog maar wat laten leven'. Toen ben ik uitgeweken en voor ik het wist lag ik op mijn kop in de sloot." Tien brandweerlieden en enkele boeren uit de omgeving moesten er vervolgens aan te pas komen om de stier en vier koeien uit hun benarde positie in de veewa gen te bevrijden. Geluk bij het ongeluk was, dat Smet strandde pal naast de wei van boer Val- ent, waar enkele koeien nietsver moedend rondliepen. De volwassen witte stier bleef verdwaasd aan boord van de veewagen rustig wachten tot hij door zijn baas in de naastgele gen wei werd geleid. Dat duur de al bij al nog even, omdat er eerst met een laadschop enkele kuubs grond in de sloot moesten worden gegooid om het pad naar die veilige haven te effe nen. „Normaal gezien is hij zo braaf niet hoor en zit hij zo ach ter je aan", zegt Smets echtge note Bianca, die al snel na het ongeluk ook ter plaatse ver scheen. Toen na de stier ook de koeien stuk voor stuk uit de veewagen werden gehaald, meldde Paul van Houte zich, de buurman BRESKENS - De Bressiaanders wachten nog steeds op opheldering over de komst van de veel besproken rode pinguïns op een kunstwerk bij de jachthaven. Of ze er komen is niet zeker, wel arri veerde gistermorgen een lekker hapje voor deze vi seters: blauwrode reuzensardientjes. Deze vissen in XXL uitvoering werden in een aangepast blik van roestvrijstaal op een gegolfde rubberen mat geplaatst. Dit sardienenblik heeft een plaats ge kregen op het maritieme dek bij de terrassen op het Kaaiplein. Hier zal het dienst doen als kunst zinnig speelelement. Dit blik zal het komende weekeinde evenals het panoramaterras bij het strand veel bekijks trekken. Samen met het mari tieme dek zijn de twee ingeblikte vissen onderdeel van het looppad, de lijn die straks een verbinding zal vormen tussen de jachthaven en het Spuiplein van Breskens. foto Peter Nicolai door Raymond de Frel BRESKENS - Een heuse dri- ve-in bioscoop op het Veerplein in Breskens en een Romeins di ner in de Sint Baafskerk in Aar denburg moeten de komende maanden lokkertjes zijn voor in woners en toeristen in West-Zeeuws-Vlaanderen. Althans, dat is de hoop van de vorig jaar opgerichte Coöpera tie Storm, een samenwerkings verband van vier jonge West-Zeeuws-Vlaamse onderne mers. Met tal van activiteiten wil het kwartet in de gemeente Sluis de leefbaarheid bevorde ren op zowel cultureel, sportief als educatief gebied. Zo werd vorig jaar augustus op het strand bij Groede het Festi val van het Woord gehouden, waar (lokale) cabaretiers, muzi kanten en dichters de kans kre gen hun talenten te etaleren. De tweede editie van het festival wordt op 23 juli in Cadzand ge houden. Ook bij een grootscha lig diner aan zee, in juli 2005, was de coöperatie nauw betrok ken. Het is de bedoeling dit eve nement (met meer dan tweehon derd eters) ook dit jaar te hou den, maar een datum is nog niet geprikt. Eerst haakt het kwartet aan bij de Week van de Zee, die van 20 tot 28 mei wordt gehouden. Op zondag 21 mei houdt Storm een wandeltocht tussen Breskens en Cadzand met als thema 'reizen'. Deelnemers reizen van station naar station (strandpaviljoens) met verschillende middelen, zo als een kajak, paard en wagen of te voet. Starten kan bij elk ge- (Advertentie) Kom naar Zierikzee voor: Top Slaapkamers Haringvlietplein 4 Zierikzee telefoon: 0111 456161 neuzen zal opleveren. Hij wees er verder op dat rond hetzelfde tijdstip voor de eerste keer het Vliegende Hollander Evenement wordt gehouden. Dat zou na drukkelijk profiteren van de op voering van de opera van Wag ner. GRAAUW - Tussen de 500 en 1000 adresssen in Graauw, Lamswaarde en Nieuw-Namen hebben afgelopen donder dagavond enkele uren zonder elektriciteit of kabeltelevi sie gezeten. Even na tien uur viel de stroom uit als ge volg van een defect in het distributienetwerk. Volgens woordvoerder J. Nelemans van nutsbedrijf Delta ging het om een spontane storing, waarvan de oorzaak zeer waar schijnlijk niet meer te achterhalen valt. Medewerkers van Delta ondernamen daartoe gisteren niettemin nog wel po ging, door het netwerk nog een keer door te meten. De sto ring, die zich rond Graauw concentreerde met enkele uit lopers naar Lamswaarde en Nieuw-Namen, was rond half een 's nachts volledig verholpen. MIDDELBURG - Eén van de twee verdachten van de moord op oud-advocaat Marinus Terwoert is gisteren door Justitie op last van de rechter vrijgelaten. Volgens de rechtbank was er onvoldoende bewijs om de man nog langer vast te houden. Dat betekent volgens het Open baar Ministerie niet dat het onderzoek naar de betrokken heid van deze verdachte bij de moord wordt stopgezet. De andere verdachte zit nog wel vast in de gevangenis in Mid delburg. De bewijzen voor zijn betrokkenheid zijn wel vol doende hard. Terwoert werd in 1993 in zijn woning in Klein-Valkenisse vermoord. Begin april werden de twee verdachten, een 34-jarige man uit Den Bosch en een 39-ja- rige man uit Horst, in hun woningen aangehouden. Zij wa ren betrokken bij een inbrekersbende die ten tijde van de moord actief was in Zeeland en West-Brabant. Die bende maakte gebruik van een auto die ook gezien is in de buurt van Klein-Valkenisse rond het tijdstip van de moord op Terwoert. MIDDELBURG - De NS houden komende week van maandag tot en met donderdag de Week van de Service op de Zeeuwse spoorlijn. Elke dag vinden speciale activi teiten plaats. Op maandag begint dat in Roosendaal. Dins dag is Goes aan de beux*t. Daar wordt onder meer een rondleiding gegeven bij de Stoomtrein Goes-Borssele. Woensdag is het mogelijk vanaf het station in Middelburg een rondvaart te maken met de sleepboot. Donderdag kun nen mensen meerijden met de trein als die door de was- straat bij het station in Vlissingen gaat. Op de stations zijn ook een spelletjescircuit voor kinderen opgezet. De activiteiten duren elke dag van 10.00 tot 16.00 uur. (Advertentie) van 1 2.00 tot 1 8.00 uur 'uitsluitend keukenshowroom. Hulst', Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 jjLf KEUKENS BADKAMERS §M Voor meer informatie bel gratis 0800-0234560 of kijk op www.brugman.nl foto Camile Schelstraete van boer Valent. „Dat is hier in een jaar tijd al het tweede onge luk", zegt hij boos. „Voor die wegversmallingen hier lagen, is er in dertig jaar tijd geen enkel ongeval gebeurd. Zo snel moge lijk opruimen die dingen, want ze zijn levensgevaarlijk." Het verkeer tussen Koewacht en Heikant ondervond geruime tijd hinder van het ongeval, want een gedeelte van de weg werd door de politie afgesloten om de reddingsactie vlot te laten verlo pen. (Advertentie) m Industrieterrein Tol - Industrieweg 2 - 4561 GH Hulst -Tel: 0114 388388 - www.morres.com (Advertentie) wenst paviljoen. Op elk station is muziek, kunst of entertain ment. Storm sluit de Week van de Zee af met een drive-in bioscoop op het Veerplein in Breskens. Be zoekers kunnen vanuit hun auto naar twee films kijken: een kor te prent en een hoofdfilm. Oud-medewerkers van de Pro vinciale Stoomboot Diensten (PSD) zorgen dat de openluchtci nema op hun voormalige werk plek in goede banen wordt ge leid. Ook fietsers en voetgangers zijn welkom bij het schouwspel. De-films worden vertoond op een doek van veertien bij zeven meter. Via luidsprekers naast het doek en via de korte golf op de AM-frequentie in de auto is het geluid van de film te horen. In samenwerking met de ge meente Sluis en Stichting Cultu reel Aardenburg strijkt de coöperatie op zaterdag 17 juni neer in de Sint Baafskerk in Aar denburg voor een Romeinse dag. In de kerk kunnen 240 mensen - deels op uitnodiging - genieten van een Romeins diner, dat wordt aangevuld met dans, mu ziek en theater. HAARMANWEG 45 TERNEUZEN EUROGARANTBEDRIJF 0115 61 21 56 Het boterde al jaren niet meer tussen de twee echtelieden in Terneuzen. Erger nog, ze leef den volkomen langs elkaar heen. Kivam de een binnen, dan vertrok de ander schie lijk naar elders. Uiteindelijk hakte zij de knoop door. Op een kwade dag pakte ze haar koffers en vertrok. Bij thuiskomst trof hij een akelig verlaten huis. Na enig zoek werk trof hij op de keukenta fel een kort briefje aan. „Je eten staat op het fornuis", las hij. Toen hij het deksel van de pan oplichtte, trof hij tot z'n verbijstering een baksteen aan. En weer een briefje, met de tekst: „Als-ie gaar is, kom ik terug!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 63