>zc )ruk op Iran wordt opgevoerd TiTT] Nepal wacht nog lange weg na eerste vergadering parlement bsrco Treinrover Biggs vraagt vrijlating In ganzenmars de zee in srüi*, ferste jazzfeest sinds torm in New Orleans 10% EXTRA Veteraan uit '14-'18 Nuestro Himno kan niet iedereen bekoren eden Veiligheidsraad bereiden stappen voor na negeren ultimatum atoombeleid WSHKÊÊÊÈÊmm»w*MÊti voorjaar. Eigenaar panden Europarlement zegt niets te weten van extra huur Schadevergoeding na medicijntest Rechter geeft zelf oplossing raadsel Schip Cousteau naar vereniging Britse pubs scannen vingerafdruk Krokodil steelt kettingzaag Justitie België verdenkt nu ook broer hoofdverdachte Paus wijt laag kindertal aan liefdeloosheid or Gijs van Wetten Liesbeth Buitink zaterdag 29 april 2006 IBLIN - De roemruchte trein- er Ronnie Biggs heeft ver egde vrijlating aangevraagd. 78-jarige vindt dat hij veel ider een bedreiging vormt ir de Britse samenleving dan ruim duizend buitenlandse angenen die per ongeluk zijn gelaten, zoals eerder deze «k bleek. Het Britse ministerie van Bin nenlandse Zaken erkende dinsdag dat 1023 buitenlandse gevangenen, onder wie moor denaars, verkrachters en pe dofielen, na hun gevange nisstraf waren vrijgelaten zonder in aanmerking te komen voor deportatie, zoals het Britse beleid voorschrijft. Biggs' ad vocaat haastte zich de vervroeg de invrijheidstelling van de notoire treinrover te vragen. „Het is niet te verdedigen dat Biggs in de gevangenis moet blijven. Die ruim duizend buitenlanders hebben veel recenter en gevaarlijker misda den gepleegd dan een 78-jarige man, die bedlegerig is en die niet kan lopen, praten of bewe gen." Biggs was in 1963 betrok ken bij de roemruchte overval op de posttrein van Glasgow naar Londen. De overvallers maakten 2,6 miljoen pond buit, een bedrag dat naar huidige maatstaven 60 miljoen euro waard zou zijn. De spectaculai re overval werd bekend als 'De Grote Treinroof'. Ontsnapt Biggs werd kort na de overval opgepakt. Hij kreeg dertig jaar celstraf maar ontsnapte al na twee jaar. Vervolgens' was hij ja renlang op de vlucht in Europa, Australië en Brazilië. In 2001 gaf hij zich eindelijk over. Hij zit nu de rest van zijn straf uit. Gezien de gevorderde leeftijd en slechte gezondheid van Biggs zal hij bijna zeker in de gevange nis sterven, tenzij hem gratie wordt verleend. Zijn raadsman heeft al eerder tevergeefs een verzoek om amnestie ingediend ANP/RTR or Robert Bloemen ;W YORK - Iran heeft giste- een internationaal ultima- d zonder reactie laten verstrij- Het land legde de eis van Veiligheidsraad van de Vere- [de Naties naast zich neer om verrijken van uranium te sta- i. Iran vergrootte de afgelo- i weken juist zijn nucleaire [iviteiten. it stelt de atoomwaakhond de VN, het Internationaal oomenergie Agentschap EA), in een rapport aan de id. De Veilgheidsraad had Te- ran dertig dagen de tijd gege- Drie Europese landen wer- inmiddels aan een resolutie Iran verder onder druk te ten. Igens het IAEA-rapport werk- Iran ook niet voldoende mee it inspecteurs. De controleurs n het IAEA zochten uit of het istreden kernprogramma van in alleen vreedzame doelen int of ook bedoeld is om kern- ipens te maken. Teheran bena- ukt steeds uitsluitend naar rnenergie te streven. amenwerking in maakte deze week al her- aldelijk duidelijk zich niets n te trekken van de eisen van Veiligheidsraad. President imadinejad herhaalde na de isentatie van het rapport dat n land zich het recht voorbe- udt om atoomenergie op te ikken. Hij dreigde ook op- iuw de samenwerking met het EA op te zeggen, ii'der gooide Ahmadinejad al Advertentie olie op het vuur door te stellen dat zijn land snel een super macht zal zijn. „De bullebakken van de wereld moeten weten dat kernenergie een nationale eis is en dat Allah zij geprezen ons land tegenwoordig een kern macht is." De Veiligheidsraad beraad slaagt de komende dagen over het rapport. De Europese leden Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitsland willen de komende week in nauw overleg met Was hington een ontwerpresolutie presenteren. Deze wordt geba seerd op hoofdstuk VII van het VN-handvest, wat de weg opent naar sancties en gewapend in grijpen. De permanente leden Rusland en China willen niet te hard van stapel lopen. Beide naties heb ben grote zakelijke en financiële belangen in Iran. De Amerikaanse president Bush, de grootste voorvechter van internationale isolatie van Teheran, zei gisteren dat hij nog steeds streeft naar een diploma tieke en vreedzame oplossing van het conflict. Volgens de Nederlandse minis ter Bot van Buitenlandse Zaken zijn de Verenigde Staten niet van plan Iran aan te vallen van wege het omstreden nucleaire programma. Hij baseerde die mening op het overleg dat giste ren in de Bulgaarse hoofdstad Sofia is gevoerd tussen de minis ters van Buitenlandse Zaken van de Navo en de Europese Unie. Zij spraken achter geslo ten deuren over de kwes- tie-Iran. Bot verklaarde tegenover de We reldomroep dat zijn Amerikaan se ambtgenoot Rice pleitte voor een gezamenlijk optreden met inbegrip van Rusland en China. Volgens Rice zien die ook het be lang in van het in bedwang hou den van de situatie, aldus de be windsman. ANP/AFP/DPA lor Rennie Rijpma SYDNEY - Na de vrijheid te hebben herkregen wandelen vier kleine pinguïns in Sydney achter elkaar linea recta het strand af richting zee. Ze werden gisteren ontslagen uit een dierenkliniek. De pinguïns waren daar behandeld nadat ze enkele maanden geleden door een hond waren gebeten. foto David Gray/RTR EW ORLEANS - Met optre- ns van Fats Domino en Elvis ostello barst dit weekeinde het ew Orleans Jazz Festival los. et is de eerste keer dat het eve- iment wordt gehouden sinds orkaan Katrina in augustus Amerikaanse stad verwoest- its Domino werd na de orkaan irmist. Fans schilderden in die agen 'Rust in vrede' op het bal- van zijn huis, maar na enke- dagen dook de 78-jai'ige zan- ir-pianist weer op. In oktober eerde hij terug naar zijn huis, et drie van zijn 21 gouden pla- n. De orkaan kostte 1300 men- in het leven. (Advertentie) VOORDELIG TASSEN VULLEN! Amsterdam: zat 29 april 10.00-17.00 uui (R'dam gesloten) Rotterdam: zon 30 april 10.00-17.00 uur (A'dam gesloten) IW /O KASSAKORTING! Op alle aankopen in de kampeer- supermarkt en op alle kampeertenten. Ook prijsacties caravans, vouwwagens en caravanvoortenten. VERVAT ROTTERDAM, Stadionweg 31/33 3077 AP Rotterdam. Tel. 010 - 497 08 22 VERVAT AMSTERDAM, Abcouderslraalweg 130 1105 AA Amsterdam-Z.O., Tel. 0294 28 33 43 hVAVAVA'i^:r/i\fl:iW Ook optredens van Bob Dylan en Bruce Springsteen staan tij dens het festival op het program ma. In het eerste weekeinde treedt Herbie Hancock op met Paul Si mon. Fats Domino komt vol gend weekeinde aan bod, even als Lionel Richie. Normaal gesproken trok het fes tival 400.000 bezoekers naar New Orleans en bracht het circa 240 miljoen euro op voor de stad. „Het is een economische impuls, het is een emotionele im puls en het is een viering van on ze cultuur", aldus de festival woordvoerder. ANP BRUSSEL - De Nederlandse ei genaar van de twee gebouwen van hel Europees Parlement in Straatsburg waarover deze week ruzie ontstond, zegt niets te weten van de extra huur die de stad jarenlang vroeg aan het parlement. „Dat hebben wij nooit geweten", zei gisteren alge meen directeur A. Bodzinga van BPF Bouwinvest, onderdeel van het pensioenfonds voor de bouw nijverheid. Het pensioenfonds verhuurt de panden aan de gemeente Straats burg, die ze doorverhuurt aan het Europees Parlement. On langs bleek dat Straatsburg cir ca 2,5 miljoen euro per jaar meer aan het parlement vraagt dan wordt afgedragen aan het fonds. Bodzinga zei dat BPF Bouwinvest daar buiten staat. „Wij hebben een contract met de stad Straatsburg en wij zijn nooit té kort gekomen. "AiVP door Joost Bosman KATHMANDU - Voor het eerst in vier jaar heeft het lagerhuis van het Nepalese parlement gis teren weer vergaderd. De bijeen komst was belegd nadat de auto cratisch regerende koning Gya- nendra afgelopen week door de knieën ging en de volksvertegen woordiging in ere herstelde. De vergadering, die slechts een half uurtje duurde, bracht overigens weinig schokkends voort. Dat had mede te maken met het feit dat de nieuwe premier Gi- rija Pasad Koirala niet kon wor den beëdigd. De 84-jarige pol- tiek veteraan, die al drie keer eerder het ambt van eerste mi- ninster bekleedde, lag met een longontsteking in het zieken huis. Vanaf zijn ziekbed riep hij de circa tweehonderd parle mentsleden wel op dat ze voort moeten met hun plannen voor een constitutionele assemblee, die de nieuwe grondwet moet schrijven. Wanneer voor de as semblee verkiezingen zullen worden gehouden, is nog niet be kend. De bijeenkomst van het parlement werd voorafgegaan door twee minuten stilte voor de circa vijftien slachtoffers die vie len bij de volksopstand van de afgelopen drie weken. Buiten het parlementsgebouw betoogen opnieuw grote groepen mensen. Dit keer in een ontspannener sfeer dan tijdens de revolte te gen de koning, maar niet min der serieus. Ze riepen de politici op niet opnieuw in onderling ge kibbel te vervallen en hun belof ten voor een vreedzaam Nepal eindelijk waar te maken. Buiten de volksvertegenwoordiging werd het beeld van de befaamde achttiende eeuwse Gurkha-heer- ser Prithvi Narayan Shah, die in 1768 Kathmandu veroverde en daarmee de basis legde voor het Himalaya-koninkrijk, door de menigte symbolisch met Nepa lese vlaggen behangen. Het 'nieuwe' parlement ziet zich ge steld voor twee opdrachten: het moet de dialoog aangaan met de maoïstische rebellen om hen bij TOSNY - De 107-jarige René Riffaud uit de Noord-Franse plaats Tosny toont zijn veteranenkaart, die hij gisteren ont ving als een van de weinige nog levende Fransen die in de Eer ste Wereldoorlog hebben gevochten. Riffaud kreeg de kaart uit handen van de Franse minister van Veteranenzaken. foto Boris Maslard/RTR LONDEN - Vier Britse vrijwilligers die in maart ernstig ziek in het ziekenhuis belandden door het testen van een nieuw medicijn, hebben als voorlopige schadevergoeding 10.000 pond (14.400 euro) gekregen. De mannen testten in Londen medicijnen van het Duitse bedrijf TeGenero en moesten wegens uitval van meerdere organen in het ziekenhuis worden opgenomen. ANP LONDEN - Puzzelaars hoeven niet meer het brein te bre ken over de code van de Da Vinei Code-rechter Peter Smith. De magistraat heeft namelijk zelf de code bekend gemaakt, nadat twee kranten hadden geclaimd dat ze het raadsel hadden opgelost. Rechter Smith, die auteur Dan Brown onlangs vrijsprak van plagiaat, had in zijn vonnis een geheime code ge plaatst. De boodschap luidt: 'Smithy Code Jackie Fisher who are you Dreadnought.' Jackie Fisher was in 1906 ad miraal van het oorlogsschip Dreadnought en wordt be wonderd door Smith. Hij had de code in zijn oordeel ver stopt om het jubileum van het schip te vieren. GPD PARIJS - In hoger beroep is gisteren in Parijs bepaald dat het schip de Calypso, erfenis van de Franse onderzoe ker en oceanoloog Jacques Cousteau, eigendom is van een vereniging. Cousteau's weduwe Francine is voorzitter van deze vereniging die l'Equipe Cousteau heet. Het eigendom van het laboratorium en schip was onder werp van een bittere juridische strijd. Jean-Michel Cous teau, de oudste zoon uit een eerder huwelijk van de in 1997 overleden oceanoloog, eiste het schip op namens de stichting Campagnes océanographiques frangaises (COF). In de COF zijn verscheidene voormalige medewerkers van Jacques Cousteau actief. ANP/AFP LONDEN - Kroegen in de Britse stad Yeovil zijn gisteren begonnen met tests om meer controle te krijgen over klan ten die wel een biertje lusten. De kroegbazen installeerden scanapparaten voor vinger afdrukken. Bezoekers van zes cafés in de Zuid-Engelse stad kunnen vrijwillig hun vingerafdruk laten registre ren. Door het systeem kunnen onruststokers worden opge spoord. „Het is ook prettig voor klanten, omdat ze geen identiteitsbewijs meer mee hoeven te nemen", zei een poli tiewoordvoerder. ANP SYDNEY - Een 4,4 meter lange krokodil is in het Australi sche Darwin met een kettingzaag aan de haal gegaan, na dat hij de tuinman een boom in had gejaagd. Peter Shappert houdt krokodil Brutus als huisdier. Tuin man Freddy zaagde een boom aan stukken, die in de vij ver van Brutus was gevallen. „Brutus raakte geïrriteerd door het geluid van de zaag en schoot daax'om de vijver uit", aldus Shappei-t. Freddy wist aan de krokodil te ont snappen door in een boom te klimmen. Brutus ontfermde zich over de kettingzaag en zwom er geruime tijd mee rond. Dat kostte hem wel enkele tanden. ANP het politieke proces te betrek ken en het moet zich richten op de verkiezingen van de constitu tionele assemblee. Wat er met de monarchie zal ge beuren is nog onbekend en dat wordt mogelijk het grootste breekpunt tussen de pai'tijen. Waar de alliantie van zeven op positiepartijen (SPA) en het volk wellicht genoegen zullen nemen met een koning in cere moniële functie, lijken de maoïs ten te blijven vasthouden aan het volledig afschaffen van het koningschap. Wel hebben de re bellen afgelopen donderdag een eenzijdige wapenstilstand van drie maanden afgekondigd. Gammele coalitie Ondanks de relatief ontspannen sfeer gisteren tijdens parle- mentsbijeenkomst en in de stra ten van Kathmandu, lijken wer kelijke democratie en politieke stabiliteit in Nepal nog altijd ver weg. Als de Maoïsten volhar den in hun streven naar een x-e- publiek, dan lijkt het slechts een kwestie van tijd tot ze de wa pens weer opnemen. En ook de SPA is een gammele coalitie die slechts wex'd bijeengehouden door de gezamenlijke vijand. Ook de fysieke toestand van px~e- mier Koirala is reden tot zorg. Niet alleen voor hemzelf maar voor het hele land. Want hoewel de eerste minister ervaren is, ge liefd en alom gx-ote autoriteit ge niet, heeft Nepal nu een energie ke en doortastende leider nodig om de problemen op te lossen. Daar komt bij dat Koirala, hoe gerespecteerd ook, hoort tot de oude garde politici. En het heeft er alle schijn van dat Nepal de laatste weken zodanig is veran derd, dat het volk op hen niet echt meer zit te wachten. GPD door Max Steenberqhe BRUSSEL - De Belgische justi tie verdenkt nu ook de oudere broer van de hoofdverdachte van de zogenoemde mp3-moord in Brussel van medeplichtig heid, mogelijk van de moord zelf. De moord op de 17-jarige scho lier Joe Van Holsbeeck werd vo rige week in het Centraal Sta tion gepleegd door twee jonge Polen. Een is maandag in België gearresteerd, de ander - de hoofdverdachte - dondex-dag in een stadje in het noorden van Po len. Diens broer werd eerder op gepakt in Brussel op verdenking van medeplichtigheid, omdat hij zijn jongere broer voor en na de moord onderdak zou hebben verleend. Justitie verdenkt hem nu van meer betrokkenheid, om dat hij nog geen uur na de moord al met de andere verdach te heeft gebeld.. Het parket wil nu opnieuw alle videobeelden van bewakingscamera's van het Centraal Station bekijken. Het wil zien of ook de oudere broer in het station was ten tijde van de moord. Het parket zegt uit- dx-ukkelijk niet uit te sluiten dat hij degene is die de dodelijke ste ken heeft toegebx-acht. Het raadsel waarom aanvanke lijk naar Noord-Afrikaanse da ders werd gezocht is opgelost door het feit dat de gearres teerde jongens Roma-zigeuners zijn, met een donker uiterlijk. GPD door Ans Bouwmans WASHINGTON - Het Ameri kaanse volkslied in het Spaans? Nuestro Himnooftewel 'ons volkslied', is de nieuwste twi stappel in het immigratiedebat in de VS. Wat muziekproducent Adam Kidron beschouwt als een bijdrage aan de integratie van Latino's, is in de ogen van criti ci een aantasting van een natio naal symbool. Wie moet hier ei genlijk assimileren? zo wordt er gemopperd. „Het volkslied moet in het Engels worden gezon gen", droeg president George Bush gisteren zijn steentje bij. De Latino-vex-sie van de 'Stax- Spangled Banner' is een samen zang van artiesten, vergelijk baar met het nummer We Are The World (tegen honger in Afri ka) uit 1985. Artiesten als Olga Tanon, Gloi'ia Trevi en Wyclef Jean werkten er aan mee. De op name is gistei'en bij Amerikaan se radiozenders aangekomen, maar het initiatief zoi'gde daar vóór al voor giftige commenta ren op weblogs. Van wie is het volkslied, de vlag, dit land eigen lijk, klaagde columniste Michel le Malkin, die Nuestro Himno 'het illegale vreemdelingen volks lied' noemt. Het is uitgebracht als steunbe tuiging aan illegale Latijns- Amerikaanse immigranten, waarvan er circa twaalf miljoen zijn in de VS. „We zijn allemaal Amerikanen en het volkslied ver tegenwoordigt ons allemaal", zei Adam Kidi*on, baas van Ur ban Box Office, die het nummer uitbracht. In conseivatieve krin gen wordt daar heel anders over geacht. De Spaanse vertaling roert een thema aan dat gevoe lig ligt: hoe Engels is en blijft Amerika met steeds meer Lati no's? De VS tellen nu ongeveer 44 miljoen Latino's. GPD VATICAANSTAD - Dat de ge boortecijfers in de westerse we reld drastisch dalen, komt door de vele liefdeloze relaties, meent Paus Benedictus XVI. De paus sprak gisteren voor een gehoor van de Academie voor Sociale Wetenschappen van het Vaticaan. Volgens de kei'kvorst is het feit dat veel stellen tegenwoordig niet tx-ouwen, dat veel huwelij ken vi-oegtijdig stranden en dat de geboortecijfex-s almaar blij ven dalen, mogelijk toe te schrij ven aan een gebrek aan 'cx-eatie- ve en op de toekomst gerichte liefde' van veel jongeren in het Westen. GPD/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5