PZC Kermissen moeten de kernen uit Regels zijn regels Nieuw banennetwerk voor Zeeuwse overheidsinstellingen Schoonen benoemd tot adjunct-directeur van Omroep Zeeland Evenement duurt dagje langer in Renesse ondanks bezwaar omwonenden Herdenkingen en het leggen van kransen deurloo zeeuwse almanak Gaar Raad wijst ontpoldering af Verdachte moord Terwoert vrij Steun voor mosselsector zaterdag 29 april 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland door Ali Pankow ZIERIKZEE - Alle kermissen op Schouwen-Duiveland moe ten in de nabije toekomst buiten de dorpskernen worden opge bouwd. Binnen drie jaar moet daar een plan voor op tafel lig gen. Die opdracht krijgt wethou der A. Verseput van de gemeen teraad. Hij zegt daar beslist kans voor te zien. Verder doet de wethouder de toezegging dat er deze zomer streng wordt toegezien op het handhaven van de sluitingstijd en de geluidsnormen. Vooral in Renesse blijkt daar volgens om wonenden vaak de hand mee te worden gelicht. „Dat zal niet meer gebeuren. We zijn echt van plan dit jaar streng te handha ven en de exploitanten die zich niet aan de regels houden, wor den niet meer uitgenodigd voor een volgende kermis", aldus Ver seput. Hij benadrukt ook nog eens dat de kermis in Renesse op zondag gesloten zal blijven, hoewel een enquête heeft uitge wezen dat 52 procent van de on dervraagde bewoners geen moei te zou hebben met openstelling op zondag. Nipte meerderheid Voor een nipte meerderheid van de raad - Pvda, WD en LSD - zijn de toezeggingen van de wet houder voldoende om in te stem men met het voorstel de kermis in Renesse één dag eerder, dus op vrijdag al, te laten beginnen. SGP, CU, CDA en Alert! willen dat niet en zouden het liefste zien dat de Renesser kermis net als vroeger wordt beperkt tot maandag, dinsdag en woensdag. J. van Fèlius (Alert!) vindt dat door Melita Lanting ZIERIKZEE - De Nationa le Herdenking op donder dag 4 mei van diegenen die sinds het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog door oorlogsgeweld zijn omgeko men of die bij het uitoefe nen van een vredesmissie of door terreur om het le ven zijn gekomen, gebeurt op Schouwen-Duiveland met een centrale herden king in Renesse. Daarnaast worden ook in Bruinisse en Zierikzee kransen gelegd. In Renesse wordt vanaf 19.00 uur in het dorpshuis een samenkomst gehouden met toespraken van direc teur P. Stal van openbare basisschool 't Staepel'of en door burgemeester J. Assel- bergs. Ook houden enkele leerlingen uit de hoogste groepen van de school een voordracht. Rond 19.40 uur vertrekt het gezelschap naar het ver- zetsmonument aan de Oude Moolweg. Dit monu ment is geadopteerd dooi de Renesser basisschool. Er worden kransen gelegd door het gemeentebestuur, leden van het Voormalig Verzet en leden van de Vo- mi-Zeeland. Leden van Luctor et Emergo spelen koraalmuziek. In Zierikzee staat de kranslegging bij het joods monument aan de Gracht- weg. Dit gedenkteken is geadopteerd door christe lijke basisschool J. L. de Jonge. De stoet met leerlin gen, ouders en belangstel lenden vertrekt om 18.30 uur vanaf het schoolge bouw in 't Vrije naar de Grachtweg. Leden van Kunst en Eer spelen daar koraalmuziek. In Bruinisse kunnen be langstellenden zich om 19.20 uur verzamelen in de hal van 't Durpsuus. Van daaruit vertrekt de stoet naar de begraafplaats, waar namens de gemeente een krans wordt gelegd. Leerlingen van openbare basisschool De Meerpaal leggen daar een graftak en dragen enkele gedichten voor. meer rekening moet worden ge houden met de omwonenden, die als insprekers bepleitten het kermisgeweld niet al op vrijdag te laten losbarsten. Kassa „De attracties staan toch al op gesteld en dan moeten de exploi tanten tot zaterdag wachten Het burgerinitiatief van Nieu- werkerk is afgewezen. Het plan van een klein groepje inwoners om in het dorp maximaal twaalf startershuizen te bouwen kon niet rekenen op steun van de ge meenteraad en daarmee is het over en uit voor de initiatiefne mers. door Melita Lantinq Het leek vooraf een eitje voor de Nieuwerkerkse initiatiefne mers. Het plan was kant en klaar aangeleverd, de grond is in eigendom, de omwonenden hebben geen bezwaar en het pro ject wordt zeer breed gesteund in het dorp. De gemeenteraadsle den reageerden dan ook laaiend enthousiast toen het voorstel in januari op hun bureau beland de. Prima plan en goed initia- voordat ze de kassa kunnen la ten draaien", zegt Verseput. Van Felius vindt dat geen sterk argument. Volgens hem wordt op grond daarvan straks wel licht de donderdag er ook nog bij betrokken, maar de wethou der benadrukt dat dit beslist niet de bedoeling is. K. van den Berge (SGP) kan tief. De steun van de politieke partijen kon ook eigenlijk niet uitblijven, want vrijwel alle par tijen hebben in him verkiezings programma staan dat starters- woningen zo broodnodig zijn op dit eiland. De jeugd moet een kans krijgen om hier te wonen. Woningbouwvereniging Zeeuw- land laat het afweten (daar zijn wachttijden van drie jaar en lan ger heel gebruikelijk) en in de koopsector zijn goedkope wonin gen nauwelijks te vinden. Dus schreeuwden de politici het in verkiezingstijd van de daken: burgers, kom met goede initiatie ven en u bent bij ons van harte welkom. Van dat welkom-gevoel is bij de Nieuwerkerkse initiatiefnemers na donderdagavond niets meer over. Totaal ontgoocheld heb ben ze moeten vaststellen dat best begrijpen dat de kennis tij dens het toeristisch hoogseizoen in Renesse lucratief is voor de exploitanten. „In Burgh-Haam- stede zou je geen verzoek voor uitbreiding van de openingstij den krijgen. Daar staat maar an- derhalve draaimolen en een hob belpaard." R. Lievense (LSD) is ervan over turn voorstel donderdagavond zonder nadere toelichting van ta fel is geveegd. Het lijkt er dus op dat de raad instemt met de argumenten van de wethouder. Die stelt dat het plan te laat is binnengekomen en regels zijn nu eenmaal regels. Maar de wethouder wist al een half jaar dat dit plan (infor meel) in het gemeentehuis lag. analyse Bovendien hebben initiatiefne mers en wethouder vroegtijdig met elkaar gesproken over het plan. Als de wethouder dan stelt dat het plan te laat is binnenge komen en dat het daarom wordt afgewezen, doet dat heel erg pijn. tuigd dat de overlast voor de om wonenden heel goed te beper ken is. Hij verwijst naar de erva ringen in Zierikzee. „Sinds daar goed wordt gecontroleerd, komt er geen klacht over geluidsover last meer binnen. Alleen over het gebruik van het grasveld wordt nog wel geklaagd, maar dat hou je toch. De kermis blijft De gemeenteraad - het hoogste orgaan - had nog kunnen ingrij pen en de wethouder kunnen dwingen een wat minder starre houding aan te nemen. Immers, initiatieven van burgers moeten gekoesterd worden, zo hoorden we de afgelopen maanden tel kens maar weer. Ook de partijen leken daar don derdag op af te stevenen. Onder aanvoering van de ChristenUnie (de partij van initiatiefnemer W. Dorst) werd hoog van de to ren geblazen. De ChristenUnie diende twee moties in 'om het plan in elk geval op tafel te hou den' en kreeg daarbij steun van het CDA. B. Flach zei donder dagavond zelfs: 'We moeten niet kijken naar wat niet kan, maar we moeten kijken hoe het wél kan'. Welnu, de houdbaarheid van die een heikel punt." De raadsleden zijn het erover eens dat de over last voor de bewoners groten deels wordt opgelost met het ver- plaatsen van de kermissen naar buiten de kernen. „Nu is de druk op Renesse tijdens de ker mis eind juli onbeschrijfelijk groot", zegt B. Flach-de Geus (CDA). stoere taal was slechts een half uur. De PvdA wilde koste wat het kost eigen wethouder Ren den steunen en na een kleine schorsing had fractievoorzitter B. Troost al haar opstandige coa litiegenoten weer onder de vleu gels. Het voorstel is unaniem afgewe zen en in plaats daarvan is een motie aangenomen waarmee de wethouder alle kanten uit kan. Hem is verzocht de mogelijkhe den te onderzoeken om in Nieu- werkerk starterswoningen te bouwen. Dat dit niet de lastig ste opdracht is die hij in zijn car rière heeft gekregen, zal duide lijk zijn. Want als de wethouder na een kort onderzoekje zegt dat hij geen locatie kan vinden, is er niets aan de hand. Het is im mers een verzoek tot onderzoek. En verder niets. door Rolf Bosboom OOST-SOUBURG - M. Schoo- nen (44) uit Vlissingen is be noemd tot adjunct-directeur van Omroep Zeeland. Zij gaat daar op 1 augustus aan de slag. Schoonen, van huis uit juriste, is sinds 2003 loco-gemeentese cretaris en directeur bestuur bij de gemeente Groningen. Daar voor was zij hoofd van de afde ling kabinet, juridische zaken en bestuursondersteuning bij de provincie Zeeland, waar ze ook als kabinetschef en waarne mend directeur voor de stafafde lingen functioneerde. Schoonen was verder tot 2002 gemeente raadslid in Vlissingen namens D66. Omroep Zeeland wordt al sinds de oprichting in 1989 geleid door directeur-hoofdredacteur F. Feij. De top wordt uitgebreid tot drie mensen, want over niet al te lange tijd wordt ook de be noeming van een adjunct-hoofd redacteur verwacht. De procedu re daarvoor, waarbij Schoonen nauw wordt betrokken, kan nu in gang worden gezet. Het management zal slechts tij delijk bestaan uit drie mensen. Na het vertrek op termijn van Feij blijft er een tweehoofdige leiding over, waarbij meteen de functie van directeur en hoofdre dacteur is gescheiden. De wense lijkheid daarvan wordt al lange re tijd onderkend. De uitbreiding van de omroep- top is onder meer nodig om een reorganisatie te kunnen uitvoe ren. Die voorziet vooral in het el kaar schuiven van radio- en tele visieafdelingen. Dat vergt een in grijpende verandering van de in terne organisatie, overigens zon der banenverlies. Ook op andere fronten gaat de komende tijd veel veranderen. De radioprogrammering wordt herzien en uitgebreid naar 24 uur per dag, waarvan een deel geautomatiseerd. Ook de televi sieprogrammering wordt op een andere leest geschoeid. Een van de plannen is het rechtstreeks uitzenden van de statenvergade ringen, zoals nu al via internet gebeurt. Het nieuwe management gaat daarnaast plannen uitwerken voor samenwerking met andere organisaties, zoals Hogeschool Zeeland, het ROC, de Roosevelt Academy en de Zeeuwse Biblio theek. Het moet zich verder bui gen over nieuwe huisvesting van de omroep. Advertentie Kom naar Zierikzee voor: Top Slaapkamers Haringvlietplein 4 Zierikzee telefoon: 0111 456161 Het boterde al jaren niet meer tussen de twee echtelieden in Terneuzen. Erger nog, ze leef den volkomen langs elkaar heen. Kwam de een binnen, dan vertrok de ander schie lijk naar elders. Uiteindelijk hakte zij de knoop door. Op een kivade dag pakte ze haar koffers en vertrok. Bij thuiskomst trof hij een akelig verlaten huis. Na enig zoekwerk trof hij op de keukentafel een kort brief je aan. „Je eten staat op het fornuis", las hij. Toen hij het deksel van de pan oplichtte, trof hij tot z'n verbijstering een baksteen aan. En weer een briefje: „Als-ie gaar is, kom ik terug! OUWERKERK - Chipz bestaat voor één keer uit vier meiden en Bief is voor deze gelegenheid gereduceerd tot twee artiesten: een zanger en een gitarist. Pascal en Peter zou je dan verwachten, maar Dion en Justin zijn heel wat maatjes kleiner. Toch zingen ook zij vol overgave het bekende lied Aan de kust. Er worden kinder disco en een playbackwedstrijd gehouden in het dorpshuis in Ouwerkerk aan de vooravond van Koninginnedag. „Nu we het feest op zaterdag vieren, is dat een mooie gelegenheid maar alvast op de vooravond te beginnen", zegt bestuurslid C. Kuin van de plaatselijke Oranjevereniging. De kleinste dorpsbewoners blijken er veel zin in te hebben. Terwijl enkele jochies van drie turven hoog vanaf het podium 'cool' de zaal in kijken, gooien de evenoude jongedames alle remmen los door vrolijk met elkaar in polonaise te hossen. Als ie dereen goed is opgewarmd, stellen de eerste artiesten zich op: de meiden van Chipz, die nog wat ongecontroleerd maar wel erg enthousiast dansen en zingen op het lied Cowboy. Naast Blof treden verder nog K3, Queen, Bo en Monica en Treble voor het voetlicht. „Wij zijn de meiden die naar het Songfestival gaan", leggen Em ma, Evelien en Maartje even snel uit om aan te geven hoe belangrijk Treble wel is. Ze hebben onder regie van de moeder van Maartje stevig geoefend en treden vol glitters in hun haar en vol goede moed aan op het podium. De aanblik in Ouwerkerk biedt een voorproefje. Vandaag wordt er tijdens Konin ginnedag veelvuldig geplaybacked. Onder meer op de Markt in Brouwershaven en in het dorpshuis in Ellemeet. Op veel plaatsen op Schouwen-Duiveland werd gisteravond ook Koninnenach ge vierd met het goede voornemen van velen vanochtend weer fris en monter bij het vlaghijsen aan te treden. foto Marijke Folkertsma door Ben Jansen GOES - Veertig Zeeuwse (semi-)over- heidsinstellingen bundelen bundelen sinds gisteren vraag en aanbod op het ge bied van werk in een nieuw loopbaannet werk. Onder de naam ZeelandWerkt.nl melden ze op een gelijknamige internetsi te vacatures en kunnen medewerkers die toe zijn aan een nieuwe baan zich presen teren. Door de koppeling van vraag en aanbod ontstaat een omvangrijke interne arbeids markt. Dat levert betere carrièremoge lijkheden op voor medewerkers en de aangesloten instellingen kunnen zich ver- zekeren van nieuwe personeelsleden die elders bij de (semi-)overheid in Zeeland ervaring hebben opgedaan. Aan Zeeland- Werkt.nl doen naast de dertien gemeen ten, de provincie en de twee waterschap pen onder andere ook, de Kamer van Koophandel, de regionale brandweer, de politie, Rijkswaterstaat, het Kadaster, so ciale werkvoorzieningsschappen en ha venschap Zeeland Seaports mee. Ook ge gadigden voor een nieuwe baan die niet bij een van de deelnemers aan Zeeland- Werkt.nl in dienst zijn, kunnen gebruik maken van het mobiliteitscentrum. In zijn hoedanigheid van voorzitter van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten luid de de Goese burgemeester D. van der Zaag gistermorgen het loopbaannetwerk in. Van der Zaag: „Het kan buitenge woon zinvol zijn wanneer een vacature bij een gemeente wordt vervuld door een ambtenaar die van de provincie komt of wanneer een een medewerker van een ge- ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Schouwen-Duive land wijst, met uitzondering van de PvdA-fractie, plan nen 'voor ontpoldering op de Bevelanden en in Zeeuws-Vlaanderen van de hand. De meerderheid van de raad verzoekt het college van B en W via een motie deze afwijzing onder de aandacht te brengen van Provinciale en Gedeputeerde Staten, de Tweede Kamer en minister Veerman. De raad beschouwt het als een morele plicht de buurge meenten steun te betuigen in de strijd tegen ontpoldering. In de motie wordt benadrukt dat door ontpolderen de pri maire zeewering onnodig met veel kilometers wordt ver lengd, waarmee de veiligheid van Zeeland niet is gebaat. De motie is met steun van Leefbaar Schouwen-Duiveland ingediend door de fractie van Alert! MIDDELBURG - Eén van de twee verdachten van de moord op oud-advocaat Marinus Terwoert is gisteren op last van de rechter vrijgelaten. Volgens de rechtbank was er onvoldoende bewijs om de man nog langer vast te houden. Dat betekent volgens het Openbaar Ministerie niet dat het onderzoek naar de betrokkenheid van deze verdachte bij de moord wordt stopgezet. De andere ver dachte zit nog wel vast in de gevangenis in Middelburg. De bewijzen voor zijn betrokkenheid zijn wel voldoende hard. Terwoert werd in 1993 in zijn woning in Klein-Valkenisse vermoord. Begin april werden de twee verdachten, een 34-jarige man uit Den Bosch en een 39-jarige man uit Horst, aangehouden. Zij waren betrokken bij een inbre kersbende die ten tijde van de moord actief was in Zee land en West-Brabant. Die bende maakte gebruik van een auto die ook gezien is in de buurt van Klein-Valkenisse rond het tijdstip van de moord op Terwoert. ZIERIKZEE - De Schouwen-Duivelandse gemeenteraad verzoekt het college van burgemeester en wethouders in de vorm van een motie al het mogelijke te doen en al haar contacten regionaal en nationaal te benutten om de be- staans- en ontwikkelingsmogelijkheden voor de mossel sector te ondersteunen. Directe aanleiding voor de motie is de recente uitspraak van de Raad van State waardoor de vergunningen voor het uitzaaien van Ierse mosselen en mosselzaad in de Zeeuwse wateren zijn vernietigd. De raad betreurt de blij vende druk die op de mosselsector wordt uitgeoefend en benadrukt het economisch belang van deze innovatieve en economisch vitale bedrijfstak. De motie is ingediend door de SGP-fra'ctie en krijgt steun van de voltallige gemeenteraad. meente een overstap maakt naar een wa- terschap. Zo kunnen kennis en ervaring goed worden benut." ZeelandWerkt.nl wordt uitgevoerd door uitzendorganisa tie Randstad/Tempo-Team die er het Loopbaancentrum Zeeland voor hebben opgericht. De aangemelde vacatures wor den naar de lokale uitzendbureaus van Randstad/Tempo- Team doorgestuurd. Daar wordt gezorgd voor werving en se lectie van de juiste kandidaten. ZeelandWerkt.nl is een voortzetting van het banenbureau Wissels Zeeland, dat de afgelopen tien jaar door uitzendorganisa tie Vedior is beheerd. Volgens Van der Zaag is daarmee aangetoond dat zo'n mo biliteitscentrum zijn nut heeft. Enkele honderden vacatures zijn via Wissels Zee land vervuld, goeddeels met medewer kers van de aangesloten organisaties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 57