De olifant die wel dertig kunstjes kent Kicken op de perfecte try PZC Spelletje Tomb Raider terug naar de basis GEBOEKT Snoop Dogg gearresteerd zaterdag 29 april 2006 Hanske, de beroemdste olifant uit de 17e eeuw. Wie kent niet het reclame filmpje waarin een jonge tje een babyolifant een snoepje voor de neus houdt, maar het met een grijnslach vervolgens in zijn eigen mond steekt?! Jaren later herkent het olifantje (dan een kolos van vier meter hoog) in het publiek tijdens een para de de pestkop van toen en neemt ongenadig wraak. In 1637 - het kan ook in 1641 ge weest zijn of in 1647 - trad op de kermis in Rotterdam een oli fant op waarover veel ware, half- ware en onware verhalen de ron de deden. De olifant heette Hansken (een jongensnaam, maar een wijfje) en kende wel dertig kunstjes. Tijdens een van die optredens maakte iémand het dier lekker met een glaasje brandewijn. Maar in plaats van de olifant haar borreltje te gun nen, dronk de man het gauw zelf op. Dat had hij niet moeten doen. Een paar dagen later zag Hansken de man terug en gaf hem met haar slurf een rake klap in het gezicht. En die kwam aan, want ze kon met haar slurf wel twee of drie jon gens met gemak tegelijk optil len! Het zou best weieens kun nen dat de makers van het film pje over het babyolifantje en het jennerige jongetje dit waarge beurde verhaal kenden. Ze won nen prijzen overal op de wereld, omdat ze op zo'n geestige ma nier gebruikmaakten van de we tenschap dat olifanten een feno menaal geheugen hebben. Maar origineel? Ook in dit geval blijkt dat er niets nieuws onder de zon is. Over Hansken kun je lezen in Rembrandts olifant van Michiel Roscam Abbing. Hansken werd geboren in 1630 op Ceylon. Zo gauw het jonge dier op eigen be nen kon staan, werd het per schip naar Amsterdam ver stuurd, waar het in de zomer van 1633 aankwam. In de krant van 16 juli schreef een zekere Jan van Hilten daarover dat zich aan boord van een van de VOC-schepen die vanuit Bata via onderweg waren ook een 'le- vendighe Olyphant' bevond. Een week later stond in hetzelf de krantje een advertentie met de mededeling dat de vloot in tussen was aangekomen en dat er behalve een olifant ook een tijger en een hert waren meege komen. Duizenden grote en klei ne Amsterdammers waren nieuwsgierig genoeg om zich te gen betaling aan de bijzondere dieren te mogen vergapen. Ook Rembrandt van Rijn moet Hansken een paar keer gezien hebben. We weten immers dat 's werelds beroemdste kunstschil der (precies 400 jaar geleden ge boren) dieren die hij ging teke nen eerst met eigen ogen gezien wilde hebben. Dus ook het grap pige olifantje in een hoekje rechtsonder op een ets uit 1638 met Adam en Eva in het para dijs. Rembrandt heeft de be roemdste olifant uit de zeven tiende eeuw minstens drie keer getekend. Voor het eerst in 1637 met zwart krijt in een portret 'naar het leven'. Een paar maan den later opnieuw en ergens tus sen 1644 en 1646 in één teke ning drie keer. Dat drie op zich weinig opzien barende tekeningen zo'n aller aardigst verrassend boek kun nen opleveren! Natuurlijk dank zij de aanstekelijke toon waarop Michiel Roskam Abbing vertelt. Maar daarnaast is het vooral de manier waarop hij de schilder kunst, de literatuur, de weten schap en het dagelijkse leven van de mensen in de Gouden Eeuw een plekje geeft in het le vensverhaal van een olifant. Cadeau Hansken was een cadeautje van de keizer van Ceylon aan de Prins van Oranje. Frederik Hen drik kon er echter weinig mee en schonk haar daarom aan zijn neef. Die verkocht het dier voor achtduizend gulden aan een nieuwe eigenaar, die-het op zijn beurt voor twintigduizend gul den van de hand deed aan 'de meester van de olifant'. Met hem reisde Hansken door heel Europa, van dorp naar dorp, van stad naar stad. Overal was zé een bezienswaar digheid van jewelste. In liet boek vind je twee reclamepren ten van rond 1640 met afbeeldin gen van zestien van de zesender tig kunstjes die Hansken op markten én kermissen liet zien en waarover een beroemde ge leerde in een brief schreef: 'Hij doet met zijn slurf dingen die geen mens met zijn rechterhand beter kan doen'. Hansken is het op haar tournees slecht vergaan. Eenzijdig voed sel en weinig ruimte om te bewe gen bezorgden haar een hooi- buik, kromme poten en uitge groeide nagels. In november 1655 stierf ze krap vijfentwintig jaar oud tijdens een rondreis door Italië. Jan Smeekens Michiel Roscam Abbing: Rem brandts olifant. Leporello; 17,50. Een deel van de op brengst van het boek gaat naar het WNF en de Marjo Hoedema- ker Elephant Foundation die zich inzet voor olifanten op Sri Lanka. Tackelen, trekken, du wen. Een mierenhoop van spelers met ergens daar tussen een ovale bal. Zo zien niet-kenners een partij rugby. Voor hen is het een onbegrijpelijk fenomeen, waarbij stuivende spierbon- ken, al dan niet gehelmd, zigzaggend over het veld rennend, de bal over de ach terlijn van de tegenstander proberen te planten of met een fraaie dropkick een fieldgoal proberen te sco ren. Het geheim van het rug- byspel blijft voor hen een raadsel. Voor Bob Vervloet (16) en Joey Luitwieler (16) kent het spelle tje weinig geheimen meer. En hoe zit het dan met het imago van keiharde sport voor stoere binken? „Kom nou", lacht Bob. „Het is veiliger dan een partij voetbal. Klinkt gek, maar het aantal blessures is te verwaarlo zen. Enne, niet elke speler is een Jerommeke hoor! Beide spelers van het Middel burgse Oemoemenoe maakten zo'n drie jaar geleden de over stap van het voetbal naar de rug- bysport. Spijt hebben ze nog geen dag gehad. Bob: „Rugby is een fantastisch snel en fysiek spel. En let op hé, je speelt niet alleen met je han den en voeten, maar vooral ook met je hersens. Tel daarbij de buitengewoon goede teamsfeer, dan begrijp je dat het spélen van een partij rugby voor mij een feest is." Iedere speler heeft binnen het team zijn eigen rol. Bob: „Ik speel als flyhalfzeg maar in de rol van spelverdeler. Met een spinpass of een popup zet ik m'n quarterbacks aan het werk. Be langrijke rugbyregel: nooit de eivormige bal voorwaarts spe len. De bal moet achterwaarts gegooid worden en dan maar ho pen dat de snelle jongens, de De rugbyspelers van Oemoemenoe. Links staat Bob Vervloet, rechts Joey Luitwieler. driekwarten, de ruimte inlopen en de try-line van de tegenstan der kunnen halen." De rol van Joey is totaal anders. „Omdat ik fysiek nogal stevig in elkaar zit, sta ik na een overtre ding als scrumhalf tussen de voorwaartsen en de driekwar ten in de scrum. Lekker duwen en dan maar proberen de bal, die in de scrum gegooid wordt naar achter te werken, om zo via balbezit een aanval op te bouwen." Het duw- en trekwerk in de scrum heeft ook zo z'n 'riskanté' trekjes. Joey: „Het blijft uitkij ken voor een 'kroepoekoor'. Wat dat is? Nou dat is een gekruld oor, dat ontstaat, als je vaak in de scrum met je oren langs de benen van je medespelers schuift-. Niet zo fraai, maar als je een hoofdbeschermer draagt, voorkom je dat." Terreinwinst Twee keer per week wordt er door de ploeg getraind. Joey: „Vooral op conditie en snelheid. Ook tactisch willen we sterker worden. Je spreekt een bepaalde tactiek af. Bijvoorbeeld hoe je met je team terreinwinst wil boe ken en hoe je de driekwarten aan het werk gaat zetten. Zor gen dat ze de tegenstander hele maal gek lopen. Als alles dan volgens plan wordt uitgevoerd, dan is dat echt kicken als de try wordt gescoord." Op dit mo ment heeft het juniorenteam zich bij de laatste vier geplaatst voor de eindstrijd om het Neder lands kampioenschap. Tegen stander in de halve eindstrijd is Castricum. Bob: „Doel is het be reiken van de finale. Die wordt in op 7 mei in Amsterdam ge speeld. Wie de tegenstander is maakt niet uit. Belangrijkste is dat we er staan als team." Na de competitie wacht nog het Beach Rugbytoernooi op 14 mei in Hoek van Holland en het Ameland Beach Rugbytoernooi op 23 juni. Dat wordt dan het laatste optreden als junioren- ploeg, want volgend seizoen schuift het hele team door naar foto Ruben Oreel de colts. Joey: „Dat is de catego rie tussen junioren en senioren in. Als we de ploeg bij elkaar houden, dan kunnen we ook op dat niveau best goede prestaties neerzetten." Komend najaar staat nog een trip gepland naar het Schotse Edinburgh, het walhalla van de rugbysport. Op het heilige gras van het Murrayfieldstadion zul len de spelers van Oemoemenoe een wedstrijd spelen tegen een Schots team. Dat wordt een ab soluut hoogtepunt, denkt oud-voorzitter Hans Van Dijk. „Om daar te spelen is voor elke rugbyspeler een jongensdroom." Hans Segboer Met het zevende deel van de Tomb Raider-serie keert Lara Croft terug naar de succes sen van de eerste twee afleverin gen. De aandacht voor de ver haallijn, in latere afleveringen vaak een obstakel, is weer terug geschroefd. Het spel is losjes op gehangen aan Lara's overleden ouders, de legende van Koning Arthur en het verzamelen van een schat. Lara, 38 inmiddels, gaat niet al leen wat beleving betreft terug naar toen, maar ook letterlijk. Dat zien we terug in 'flash back- levels', waarin je als de oude Lara kimt spelen en de ver- De populariteit van Lara Croft bleek ook uit wedstrijden voor look-a-likes. foto GPD schillende scènes die de myste ries uit het verleden langzaam onthullen. De verdwijning van Lara's moeder wordt opnieuw beleefd en ook Amanda, een oude, doodgewaande vriendin, duikt weer op. Dat levert speur tochten op over de hele wereld - Bolivia, Peru, Japan, Ka- zachstan en Nepal worden aan gedaan - én voldoende klim-, spring- en klauterpartijen. Ook zijn er actiescènes waarin op het juiste moment een toetsen combinatie moet worden inge drukt. Geregeld pakt Lara haar Duca- ti-motor en af en toe moeten puzzels worden opgelost om aanwijzingen te ontvangen. De handelingen zijn niet bijster moeilijk en het is ook geen gro te uitdaging om de spellijn te volgen. Het uiterlijk is - zeker op de snelle Xbox 360 - magnifiek, zo wel Lara Croft zelf als de omge vingen waarin ze ronddoolt. Zij wordt vies als ze door het stof rent en ze kan zichzelf schoon- spoelen onder een waterval, waarbij de modder zichtbaar in stroompjes over haar gezicht en lichaam loopt. In vergelijking met de eerste versie van de serie zit er meer actie in Tomb Raider Legend - tegenstanders moeten worden neergeschoten. Jammer dat er nauwelijks fauna uitgeschakeld kan worden - voor wie zich de dinosaurus uit Tomb Raider 1 herinnert. Het aantal levels is relatief beperkt. Wie het spel af heeft, kan alle levels nogmaals doen, en dan tegen de klok spe len. Het spel komt bovendien uit voor alle denkbare computers en consoles later ook voor Nin tendo DS. GPD Herman Stil Tomb Raider Legend, voor PS2( €59,99). Xbox M A R V s LI 5. 59.99), Xbox360 (€69,99), pc (€49,99) en PSP (€49.99). IK ZIT IN EEN pip De ets Adam en Eva in het paradijs van Rembrand uit 1637. Als je goed kijkt, zie je Hanske op de achtergrond. Rapper Snoop Dogg is aange houden na een opstootje op het vliegveld Londen Heathrow. Daarbij raakten zeven agenten lichtgewond. De 34-jarige Amerikaan en vijf anderen raakten verzeild in een gevecht toen ze woensdagavond onder politie-escorte het vlieg veld verlieten. Snoop Dogg, die in het dagelijks leven Calvin Broadus heet, en zijn gevolg wa ren volgens het personeel op het vliegveld 'gewelddadig en onbe schoft' nadat hen qle toegang tot een speciale lounge was ont zegd. Toen ze door de politie werden weggeleid, brak een ge vecht uit. Snoop Dogg werd overgebracht naar een cel in West-Londen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 38