Balkenende kraakt plan Bos Zeeland krijgt meer geld voor jeugdzorg 10 Bolletjes PZC Op tijd voor een goed plekje op Vlissingse vrijmarkt Topkwaliteit Tuurlijk bij: erschoore.nl Ideeën over sociale zekerheid zijn volgens premier bevoogdend Provincie negeert adviezen NAC houdt nog even stand www.maltadirect.nl Reizen i Daar moetje naar toe. ZONNEBRILLEN de kijkkamer Stemming wordt drama voor Prodi Honderd lintjes komen in Zeeland terecht Af en toe zon en vooral vanmiddag ook een enkele bui. Matige tot krachtige noordwestenwind, maxima 11 graden. 48e jaargang no. 101 :c aterdag 29 april 2006 gs nummer 1,80 DIGITAL»: KUIUlbi II i' iiiiiiiMiffirra» LINTJESREGEN IN ZEELAND door Frank Hendrickx DEN HAAG - Premier Bal kenende laat weinig heel van de plannen van Wouter Bos voor de sociale zeker heid. Hij noemt de voorstel len van de PvdA-leider 'be voogdend' en 'onverstan dig'. „Voor Bos geldt: hoe groter de overheid, hoe beter", zei Bal kenende. De CD A-premier trok gisteren na de ministerraad ruim een half uur uit om de plannen te kraken. Hij noemde het betuttelend dat Bos mensen wil verbieden om de levens loopregeling te gebruiken voor vervroegd pensioen. „Meneer Bos wil dat de overheid alles bepaalt, terwijl wij vinden dat de mensen zelf hun keuzes kun nen maken." Volgens de premier zaait de PvdA-leider onnodig onrust door de aftrek van de hypo theekrente alleen nog mogelijk te maken tegen het belastingta rief van 42 procent, en niet, zo als nu, tegen het hoogste tarief van 52 procent. Balkenende ziet ook 'helemaal niets' in het voorstel om 65-plus- sers belasting te laten betalen. „Bos presenteert zich als de gro te hei-vormer, maar hij vliegt uit de bocht." Volgens de premier kiest Bos voor een Scandina visch model, maar is het de vraag of Nederland daar iets mee opschiet. Balkenende: „Dat Scandi navisch model behelst dat bei de ouders voltijds werken en het kind de hele dag in de crèche zit. Het betekent minder keuzevrijheid, minder vrije tijd, een hoger ziekteverzuim en meer arbeidsongeschiktheid. En dat terwijl de sociale voorzie ningen lang niet altijd beter zijn." Vakbonden De vakbonden reageerden ook kritisch op de plannen, die Bos gisteren toelichtte tijdens een le zing in Den Haag. Vooral het voorstel om de levenslooprege ling in te perken stuit op onbe grip. In 2004 demonstreerde Bos nog op het Museumplein voor behoud van het prepensioen. De PvdA-leider zelf ontkent dat nu. Bos zegt dat die demonstratie een uiting was van onbehagen over het kabinetsbeleid in het al gemeen. Volgens Balkenende schaart Bos zich met zijn plannen achter het kabinetsbeleid om mensen langer te laten werken, „Zijn mening is met de snelheid van het licht veranderd." GPD pagina 4 plannen koel ontvangen Vlaams tehuis voor Chinese verschoppelingen Rust, ruimte en gemak in project Hoogendamme Festival van de zoete zonde in Brugge Lara Croft is terug op het beeldscherm Volgens de Rekenkamer Zeeland heeft het provinciaal be stuur weinig gedaan met de adviezen van haar voorgan ger, de zogeheten commissie van onderzoek. Van de 35 aanbeveling die deze commissie heeft gedaan zijn er.maar negen uitgevoerd. Volgens de Rekenkamer maakt het onderzoek duidelijk dat er beter en efficiënter gewerkt moet worden. NAC Breda blijft voorlopig nog even een eredivisieploeg. De Bredanaars wonnen gisteravond in cle play-offs om promotie en degradatie na een verlenging met 3-1 van TOP Oss. Daardoor speelt de ploeg nog twee beslissings duels tegen Volendam. De winnaar van dat tweeluik komt volgend seizoen in de eredivisie uit. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio en Televisie: 8 en 9; Zeeland: 11, 13, 14, 15, 17, 18 en 19; Sport: 20 en 21; Reportage: 23, 24, 25, 26 en 27; Wonen: W1, W2 en W3; Trends: W7 en W9; Jong: W10 en W11; Reizen: W13, W14, en W17 Er zijn in de provincie acht lint jes minder dan in recordjaar 2005 uitgereikt. Landelijk is er juist een stijging van 151 onder scheidingen tot 3514. Koploper is de gemeente Hulst met 14 be noemingen, op de voet gevolgd door Schouwen-Duiveland met 11. Als gebruikelijk staat de jkleinste gemeente Noord-Beve- lland met één lintje op de laatste plaats. Eén onderscheiding is toegekend aan een Zeeuw die thans in Moerbeke-Waas woont. Sinds de invoering van het nieu we decoratiestelsel in 1996 zijn vanwege Koninginnedag in to taal 780 onderscheidingen uitge reikt. Met 108 staat Terneuzen bovenaan en Noorcl-Beveland met 23 onderaan. In veruit de meeste gevallen betrof het een benoeming in de orde van Oran- je-Nassau: 616 leden, 160 rid ders, twee officieren en één com mandeur. Slechts eenmaal, in 1996, werd een Zeeuw ridder in de hogere orde van de Neder landse Leeuw. altijd staat een aantal dor pen 'droog': daar is sinds '96 bij Koninginnedag nog nooit een lintje gevallen. Onder meer Ka- pellebrug, Geersdijk, Waterland kerkje, Ellewoutsdijk, Kattendij- ke, Oud-Sabbinge, Ossenisse, Ei kerzee en Oosterland. Vijf gedecoreerden krijgen hun lintje door omstandigheden la ter (W. Asselman, Kloosterzan- de; A. de Bruijn, Middelburg; L. Wisse, Kortgene; L. Poppe-de Looff, Vlissingen; D. Hamelink, Zaamslag). Onder de Zeeuwen die een lintje kregen, bevinden zich verschil lende (oud-)politici, die recente lijk afscheid namen. Verder vooral mensen die zich binnen een of meerdere organisaties ver dienstelijk hebben gemaakt. De benoemingen betreffen zeventig mannen en dertig vrouwen. pagina 3 lintjes in het land pagina 13, 14 en 15 lintjesregen in Zeeland VLISSINGEN - Wie het eerst komt, het eerst maalt. Dat geldt vandaag voor de be zoekers van de vele vrijmarkten die traditioneel op Koninginnedag plaatsvinden. En dat was gisteravond het devies voor de verkopers. Om het beste plekje van de vrijmarkt in Vlissingen te bemachtigen, rolden velen hun slaapzakken uit en brach ten een koude nacht door in de Lange Zelke. Daar lagen ze in ieder geval beschut tegen eventuele regen, want de winkelstraat is overdekt. foto Ruben Oreel door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Zeeland krijgt van het Rijk 2,7 miljoen euro extra om de wachttijden in de jeugdzorg te verkorten. Volgens gedeputeerde G. van Heukelom (SGP, Welzijn) is dat genoeg om ervoor te zorgen dat aan het eind van het jaar geen enkele Advertentie PARTNERS :SCH7 5 «-AKEt-AA* 01t3 -616617 (Advertentie) SUPERSTUNTS MALTA! 8 DG/V. V.A. 279,- (incl. 4 sterren hotel vliegreis) Bel snel Malta Direct 070-3850586 Elke week in de zaterdagkrant jongere langer dan negen weken op zorg hoeft te wachten. Het kabinet heeft gisteren in to taal ruim 130 miljoen euro uitge trokken voor wat staatssecreta ris Ross (CDA, Volksgezond heid, welzijn en sport) de 'aan val op de wachttijden jeugd zorg' noemt. Ross verbond vorige maand haar politieke lot aan het weg werken van de wachtlijsten in de jeugdzorg. Ze heeft provin cies opdracht gegeven een plan van aanpak te maken. Het Zeeuwse plan, getiteld 'Wach ten: geen dag te lang' is gisteren naar Provinciale Staten ge stuurd. Voor dit plan van aanpak zijn de Zeeuwse wachtlijsten opge schoond. Uit een nieuwe telling blijkt dat 229 jongeren in Zee land langer dan negen weken op zorg wachten. Zeven daarvan wachten op plaatsing bij de lan- (Advertentie) OOK OP STERKTE! opticiens Segeersstraat 35 Middelburg delijke Hoenderloogroep. Daar voor is de provincie Zuid-Hol land verantwoordelijk, dus voor de berekening van het benodig de budget zijn ze van de lijst ge schrapt. Met het huidige budget van 22 miljoen euro zouden op 31 de cember nog 179 jeugdigen op de wachtlijst staan. Op basis van richtlijnen van het ministerie heeft de provincie berekend dat 2.750.457 euro nodig is om ook hun binnen negen weken zorg te bieden. Daarop heeft Ross dit bedrag ter beschikking gesteld. „Eigenlijk krijgen we 3,5 mil- ROME - De stemming over een nieuwe voorzitter van de senaat in Italië is gisteravond uitge mond in een klucht. Het leek er na twee rondes op dat de kandidaat van centrum linkse leider Romano Prodi had gewonnen met een verschil van een stem. Maar de tweede ronde werd ongeldig verklaard. Op twee stembiljetten stond de voornaam van de winnaar ver keerd, Francesco in plaats van Franco Marini. De senaatsvoorzitter is de op een na hoogste politieke functie in Italië. ANP/AFP/DPA joen euro", zegt Van Heukelom. „Er is namelijk ook geld uitge trokken voor de Zeeuwse cliën ten die wachten op zorg voor de Hoenderloogroep." De gedepu teerde is blij met het extra geld. „De wachtlijsten groeien maar en groeien maar. Het is goed dat nu echt wordt doorgepakt." Thuis De kern van de Zeeuwse aanpak is de intensieve pedagogische thuishulp (ipt). Dat betekent dat veel kinderen vroegtijdig en intensief worden geholpen, ter wijl ze thuis blijven wonen. „Met die werkwijze kunnen we veel problemen snel oplossen", stelt Van Heukelom. Met het schippersinternaat Koningin Juliana in Terneuzen en met thuiszorginstellingen worden ge sprekken gevoerd om de helpen de hand te bieden. Van Heukel om: „Zo denken we dat we er (Advertentie) aan het eind van het jaar uitko men." Het ministerie wordt nu nog overlegd voor een structureel budget om te voorkomen dat de wachtlijsten in januari meteen weer gaan groeien. In het plan van aanpak wordt uitgegaan van een jaarlijkse stijging van 15 procent van het aantal aan meldingen voor jeugdzorg. Met ingang van volgend jaar krijgt Zeeland er structureel één mil joen euro bij om die stijging op te vangen. Óf dat genoeg is, is nog punt van onderhandeling met het ministerie. „We moeten toe naar een systeem waarbij het aantal voor zorg geïndiceer de jongeren wordt vermenigvul digd met de prijs voor zorg", ver klaart Van Heukelom. „Dat is dan precies het bedrag dat we moeten krijgen." (Advertentie) Vier vandaag Koninginnedag in Middelburg op de Markt Met o.a. Heverband Groot Showorkest, Floortje en Edsilia Rombley (start 20.00 uur) pagina 16 katern zie ridder/lid inde Orde van Oranje-Nassau GOES - Van de landelijke lint jesregen valt dit jaar bijna drie procent in Zeeland. Honderd in woners zijn ter gelegenheid van Koninginnedag onderscheiden met een graad in de orde van Oranje-Nassau. De meesten (81) zijn benoemd tot lid (zesde graad) en 19 tot ridder (vijfde graad). wit of bruin Opkoninginnedag open vari?8:30tot 13:00 'Alleen geldig op zaterdag 29 april (Advertentie) (Advertentie) plaats- telefoon: O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daaibii éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gelrad O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 20.55)* O per kwartaal met automatische incasso 59.75)* O per jaar met automatische incasso 229.20)'. met gratis PZC-paraplu 8"711688M55554T Kijk op ivuiv pic nI/abonneren, bel gratis 0800 - 0731331 ol stuur deze bon naar: PZC. aldelmg lezersservice Antvroordnummer 713,4460 WB Goes het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1