Vechten tegen de kankercellen Reuma lokaal bestrijden Boter bij de vis of gebonden aan de budgetten? Mogelijk medicijn tegen Marburg-virus Verwendag voor vrouwen met kanker )armkankerpatiënte schrijft boek over haar chemokuren en operaties Diagnose Cursus over leven met blijvende ziekte Laptop helpt bij keelkanker Eiwit stimuleert botherstel School tegen aderverkalking Alzheimer beperkt door contacten Statine veroorzaakt nachtmerries j2.5 jaar vecht de 33-jarige Na- icha Slijpen uit Liessel tegen I i! soortgelijke darmkanker iuraan actrice Frédérique uydts onlangs is overleden. 11 gevecht verschijnt binnen st rt in boekvorm. 1 iprRia Saanen lachtig wil ze worden, zegt zij. Maar zij is pas 33 en de tnsen van de Natascha Slijpen het Brabantse Liessel om zo i id te worden, zijn minder oot dan die van de gemiddel- mens. Sinds zij twee jaar ge- den is geopereerd werd aan irmkanker, is zij haar leven et meer zeker geweest. irioden van 'gezond zijn' en eer aan de chemo moeten' dgden elkaar op en nu - april 106 - staat zij voor weer een I euwe chemo-kuur, omdat er euwe kankercellen gevonden jn in haar buik, zo heeft zij fa il ilie en vrienden in haar laat- e mailtje laten weten, jj )us... weer een andere chemo. lij deng, die zware klap kan er ik nog wel bij. Laten we eer- 'i lc zijn en elkaar geen mietje imen, maar iedere gek weet ïtje dat geen tien jaar achter kaar volhoudt. En in mijn ge- il vijftig jaaromdat ik nog ilgraag voor de tachtig ga!' (3 j iril 2006). iie mailtjes vormen de basis oor liet boek dat Natascha Slij- en binnenkort uitbrengt. „De lailtjes gaan naar 150 mensen imijn adressenboek. En al een ar lang roepen vrienden en fa- lilieleden: maak' er toch een oek van. Iedereen zegt dat het lekker leest, ondanks de shit. iheb dat steeds vooruitgescho- m. Maar naarmate mijn ziekte mger duurde, ben ik er steeds 1 leer over na gaan denken. i 'Asteren ben ik thuisgekomen it het ziekenhuis na mijn hefti- e darmoperatie. Maar ik ben der! Er is éénderde darm weg- èaald, daar zat een kwaadaar- ';i ige tumor, bleek achteraf. laar ze hebben veel wegge- aald, zodat ze ook alles te pak- en hadden. Dus ondanks het door Jacqueline van den Hil Lange wachtlijsten is een continue onderwerp van gesprek op de röntgenafde- ling. Hoe lang de wachtlijst is voor verschillende onder zoeken heeft te maken met de zorgvraag. Voor het ene on derzoek worden eenmaal meer aanvragen gedaan dan voor het andere. Daarnaast is het zo dat per onderzoek, on geacht de vraag, de wachttijd kan verschillen. Het verschil zit in de com plexiteit van het onderzoek en de tijd die nodig is voor het onderzoek, maar het heeft ook te maken met de productie-afspraken die ge maakt zijn met zorgverzeke raars. De productie-afspraken leg gen een grote druk op de wachtlijst. De afspraken wor den gemaakt met het zieken huis én de maatschap radiolo gie. Het ziekenhuis moet de productie aan kunnen en de radiologen hebben voldoende bezetting nodig om het onder zoek te voorzien van een des kundig verslag. De radioloog stelt als het ware de diagnose voor de aanvragend specia list. Hebben we het over een MRI-onderzoek dan kost dit aan laboranten, en dus zie- kenhuistijd, ongeveer een half uur. Pas daarna kan de radioloog aan de slag om een diagnose te stellen en een verslag te maken. Er worden gemiddeld per MRI-onderzoek zo'n vijf series foto's gemaakt, die ie der weer opgedeeld zijn in on geveer twintig plaatjes. Zo ziet de radioloog heel wat plaatjes aan zich voorbij gaan, waarbij soms ook nog vergelijk met voorgaande on derzoeken noodzakelijk is. Verlengen Zou het zo zijn dat de vergoe ding, net zoals in ons buur land België, per onderzoek plaatsvindt voor zowel zie kenhuis als radioloog, het principe van 'boter bij de vis', dan is het mogelijk om de openingstijden te verlen- enge, want je hebt toch darm kanker gehad, is het wel goed nieuws.' (21 januari 2004) „Ik heb vanaf het begin ieder een via de mail op de hoogte ge houden. Anders zit je uren aan de telefoon", legt Natascha uit waarom ze voor deze manier ge kozen heeft. „Bovendien, ons dochtertje van drie loopt hier de hele dag rond. En kleine pot jes hebben grote oren." Wie al die mailtjes gelezen en herlezen heeft, kan tot geen andere con clusie komen dan dat Natascha Slijpen een sterke vrouw is, een bikkel eigenlijk, die 'niet kapot gen en meer onderzoeken te verrichten. In Nederland is dit echter niet het geval. Ge bonden aan budgetten, kan een maximum aantal onder zoeken worden verricht. Na tuurlijk kunnen we als zie kenhuizen méér onderzoeken doen, maar de kosten worden dan niet meer vergoed. Is de productie-afspraak vijftien honderd onderzoeken per jaar, die bijvoorbeeld in sep tember al verricht zijn, dan wordt voor alle verdere on derzoeken geen budget meer verstrekt. Dat betekent dus dat na die vijftienhonderd onderzoeken een verlies wordt gedraaid, omdat salarissen en variabe le kosten wel gewoon door gaan. Wij zeggen geen 'nee' tegen een patiënt die een le vensbedreigende aandoening heeft, dus wordt ook onder zoek nummer 1501 verricht. Dat kost geld. Het is een spanningsveld in de huidige gezondheidszorg in Nederland. Nu ook nog een nieuw vergoedingsys teem ingevoerd is en, er meer concurrentie is zal dit pro bleem van de wachtlijsten ze ker niet eenvoudiger worden. Nee, een wachtlijst is voor niemand goed. Dupe Bovenal is de patiënt de du pe, maar ik heb ook te doen met de medewerker aan de te lefoon die steeds moet uitleg gen dat er niet eerder plek is! In deze dagen voor koningin nedag blijft er bij mij één vraag door mijn hoofd spe len: hoe lang zou koningin Beatrix op de wachtlijst ge staan hebben voor haar knie operatie? Jacqueline van den Hil is werkplekmanager Beeldvorm ende Technieken bij de Oos ters cheldeziekenhuizen te krijgen is', om de uitdruk king maar eens letterlijk te ge bruiken. „Dat is ook zo'V erkent ze. „Ik heb ook'nog helemaal geen tijd om dood te gaan, ik wil nog zo veel doen. Toen ik voor de eer ste keer te horen kreeg dat. ik kanker had, dacht ik: hallo, ik? Ik, die altijd zo gezond leeft, die niet rookt, die geen alcohol drinkt. Kom nou gauw, dacht ik ook, het hele bejaardenhuis zit vol en net mij moeten ze heb ben." AI wordt ze geregeld op de proef gesteld. Begin deze maand kreeg ze te horen dat on Wie op de Dam in Amster dam een uit de hand gelo pen demonstratie in de kiem wil smoren, hoeft niet de hele stad uit te kammen op zoek naar relzoekers. Daarmee ver groot je bovendien het risico dat ook onschuldige mensen klappen krijgen. Toch wordt bij het toedienen van medicij nen deze strategie nog volop toegepast. Met wat water inge nomen of via een spier ingespo ten, moet een medicijn eerst het lichaam door om uiteinde lijk bij de zieke plek te belan den. Dat geldt ook voor de behande ling van reumatoïde artritis. Bij deze gewrichtsaandoening is vooral het weefsel aan de binnenkant van het gewricht aangetast. De ontstekingsziek te is met medicijnen aardig on der de knie te krijgen. Maar de ze hebben vaak aanzienlijke bijwerkingen. Op plaatsen in het lichaam waar zij eigenlijk helemaal niet hoeven.te zijn. Reden om naar wegen te zoe ken om deze medicijnen lokaal toe te dienen. Alleen in door reumatoïde artritis ontstoken gewrichten. In Nederland wordt daar op verschillende plaatsen onderzoek naar ge daan. In het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam proberen onderzoekers van de afdeling Reumatologie dat te bereiken via gentherapie. Met behulp van een onschuldig vi rus is het dr. Sander Tas ge lukt om een stukje van het erfe lijk materiaal DNA in cellen van alleen gewrichten binnen te smokkelen. Dat DNA maakt ter plekke in het gewricht een eiwit aan, dat de ontstekings reactie blokkeert. In zijn onderzoek waarop hij medio deze maand is gepromo veerd, heeft Tas laten zien dat danks de laatste serie van acht chemokuren de zogeheten CEA-waarde in haar bloed weer was gestegen, hetgeen duidde op meer kankercellen. Het was niet de eerste keer dat ze slecht nieuws kreeg. „Na mijn eerste operatie in januari 2004 dacht ik dat ik beter was. Alles was immers weggehaald. Maar acht maanden later had ik vaak buikpijn en bleek ik nieuwe uitzaaiingen in mijn buik te hebben. Ik woog inmid dels weer 59 kilogram, was dus weer aangekomen. Ik had een mooie bos haar, ik voelde me deze vorm van gentherapie de in ratten opgewekte gewrichts ontsteking duidelijk vermin derde. „Ook in ontstoken weef sel van reuma-patiënten dat we via een kijkoperatie had den verkregen, zagen we met deze gentherapie een duidelij ke remming van de ontste kingsreactie", aldus Tas. Volgens hem is waarschijnlijk een enkele injectie voldoende om op deze manier de ontste king maanden tot wellicht een jaar onder controle te houden. Hij denkt dat deze experimen tele therapie over een jaar of twee in patiënten zal kunnen worden getest. „Wel zullen er nog aanvullende veiligheids studies moeten worden uitge voerd." Eiwitje Tas heeft ook een andere ma nier beproefd om de plaatselij ke ontstekingsreactie te dwars bomen. Hij gebruikte daar voor een eiwitje dat, ingespo ten in het gewricht, dezelfde ontstekingsreactie blokkeert als bij gentherapie. „Toedie ning van dit mini-eiwit gaf niet alleen eën vermindering van de gewrichtsontsteking, maar leidde ook tot minder weer goed, ik was weer Na tascha. „Je hebt nog een paar jaar", zeiden ze toen in het zie kenhuis. „Kom nou, dacht ik, ik heb er hier nog eentje rondlo pen, dat kan dus niet." De Lies- selse onderging vervolgens ge durende acht maanden chemo kuren. „Dat is zwaar ellende, dat gun ik niemand", zegt ze over die periode. Maar de kan ker bleef en ze onderging een operatie in Amsterdam, gevolgd door nog een serie chemo-ku- ren. En daarmee hoopte Na tascha klaar te zijn. „Tot ik afgelopen december botschade in het gewricht. Op röntgenfoto's is dat goed te zien." Een nadeel van deze be nadering is echter dat het eiwi tje elke één tot twee weken moet worden toegediend, al dus Tas. In Utrecht heeft de onder zoeksgroep van prof. Gert Storm, van de afdeling Biofar- macie en Farmaceutische Tech nologie. voor een andere strate gie gekozen. Daarbij wordt een bestaand anti-reuma medi cijn bij wijze van spreken eerst in busjes vervoerd en pas uitgeladen op de plaats des on- heils. Die busjes hebben de vorm van heel kleine, speciaal ontworpen vetbolletjes (liposo- men), niet groter dan één tien duizendste millimeter. In die bolletjes stoppen ze de ontste kingsremmer prednison, die bij langdurig gebruik onder meer botontkalking veroor zaakt en de afweer tegen infec ties verzwakt. Toediening van deze bolletjes gebeurt niet ter plekke, maar via de bloedbaan. Door aan de buitenkant van die vetbolle tjes speciale stoffen te plak ken, worden ze alleen vastge houden op heel speciale plaat sen. Ze hechten zich vrijwel weer buikklachten kreeg. Ik ben helemaal onder de loep ge nomen en het zag er goed uit. Al leen mijn bloedwaarden waren en zijn niet goed en op de plek waar mijn eierstokken zaten, zien ze een soort cystes. Of die kwaadaardig zijn, weten ze niet. Nu sta ik dus weer voor de keuze: nog een chemokuur of maar even wachten." „Ik wil mijn dochter Annabelle groot zien worden. Maar als dat niet lukt? Meestal weet ik die ge dachten wel redelijk naar de achtergrond te drukken, maar soms zijn ze heel nadrukkelijk aanwezig. Moet ik nu alvast der tig verjaardagskaarten schrij ven, zodat Annabelle toch elk jaar een kaart van me krijgt?" Oppasoma „Nu is het niet zo dat ik mijn he le ziel en zaligheid bloot wil leg gen of zielig wil doen. Ze mogen alles van me hebben, maar laat me alsjeblieft mijn meisje zien opgroeien en opvoeden. Ik wil nog lang schilderen met Anna belle, gewoon, de dagelijkse nor male dingen doen. Ik wil met haar winkelen, haar vriendjes kennen, bij haar huwelijk zijn en oppasoma worden van mijn enige kleinkind. Ja, want Anna belle wil maar één kindje, want ze heeft maar één bruidsmeisjes jurk..." Natascha is er nog niet uit, of ze meteen weer aan een nieuwe chemo-kuur zal begin nen. „Ik ben nu zo fit, ik krijg meer energie. Mijn haar groeit weer aan, ik kan weer twee piep kleine staartjes maken. En het boek, daar ben ik nu zo druk mee bezig, dat moet eerst af." Het wordt een boek van 160 pa gina's, met foto's. Het is be doeld om de lezer ook de positie ve kant van het leven van een kankerpatiënt te laten zien. „Want ik geniet volop van aller lei kleine en dagelijkse dingen", zegt Natascha. „Het is echt niet alleen kommer enkwei." GPD Het boek is te bestellen via haar website die sinds deze week in de lucht is: www.mailenzonne- schijn.tk. De opbrengst gaat naar KWF Kankerbestrijding. uitsluitend aan cellen in ont stoken bloedvaten, zoals in door reumatoïde artritis aange taste gewrichten. „En alleen daar laten die bolletjes het me dicijn vrij." Deze methode is heel effectief, aldus Storm. „Eén hoge dosis 'vrij' prednison bleek in ratten met een gewrichtsontsteking geen effect te hebben. Verpakt in liposomen bleek dit medi cijn de ontsteking heel snel en wekenlang te onderdrukken." Pijn Deze behandeling is vooral be doeld voor reuma-patiënten die veel last en pijn van him aandoening hebben. „Die krij gen nu bij ernstige klachten in het ziekenhuis in enkele dagen meerdere intraveneuze injec ties met een hoge dosis pred nison. Verpakt in liposomen zou een éénmalige injectie we kenlang verlichting kunnen ge ven." Onlangs is een klinisch veiligheidonderzoek begonnen in samenwerking met de afde ling Reumatologie van het Uni versitair Medisch Centrum Nij megen. „De eerste resultaten met een relatief nog lage dosis prednison in de liposomen zijn hoopgevend." GPD door Gijs van Wetten WASHINGTON - Een vaccin dat apen beschermt tegen het ook voor mensen dodelijke Mar burg-virus, kan mogelijk ook worden gebruikt als geneesmid del tegen de ziekte. Wetenschap pers verbonden aan het Ameri kaanse leger hebben dat ont dekt. Zij hopen in de toekomst met dezelfde methode ook be smettingen met het gevreesde Ebola-virus te kunnen behande len. Marburg en Ebola zijn verwante virussen. Beide ziektes hebben door de jaren heen zeldzame maar bijzonder dodelijke epide mieën veroorzaakt in Afrika. Marburg eiste vorig jaar in An gola driehonderd mensenlevens. 90 procent van de mensen die be smet raakten, overleed. Ebola heeft tussen 2001 en 2005 ruim 250 slachtoffers gemaakt in de Democratische Republiek Con go en Gabon. De onderzoekers besmetten een groep apen met Marburg en dienden pas daarna het vaccin toe. De behandelde dieren ble ven in leven, de apen die niet werden gevaccineerd, overleden binnen tien tot twaalf dagen. Het vaccin werd gemaakt door een gen van een onschuldig vi rus te vervangen door een essen tieel gen van het Marburg-virus. De wetenschappers, die hun be vindingen deze week publiceren in het Britse medische vakblad door Claudia Sondervan GOES - De Haagse kankerpa tiënte Corinne de Haas is initia tiefneemster van de eerste Natio nale Verwendag voor Vrouwen met Kanker. Vrouwen met kan ker kunnen maandag 29 mei een gratis behandeling krijgen in schoonheidssalons. In Zeeland doen vijf salons mee. De medeoprichtster van de actie stichting voor borstkanker Pink Ribbon doopte de maandag 29 mei tot Viva la Donna Day. Ze wil er medepatiënten wat extra moed mee geven. The Lancet, zeiden verrast te zijn door de uitkomst van het on derzoek. Ze stellen dat het nog te vroeg is om de behandelme thode voor Marburg en Ebola op mensen te testen. ANP/RTR TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse thuiszorg en ziekenhuizen beginnen donder dag 18 mei met een cursus Le ren leven met een chronische ziekte. De cursus geeft mensen met een langdurige of blijvende ziekte of aandoening handvaten om hun stemming en levenshouding te verbeteren. De dominantie van hun ziekte in het dagelijks leven, de beper kingen en afhankelijkheid van anderen krijgen bij veel patiën ten de overhand. Paul Mangnus, klinisch psycholoog en Bi'am Ha melink, transmuraal verpleeg kundige zetten daar in de cur sus acht thema's tegenover die in acht bijeenkomsten worden uitgewerkt. De cursus kost 37,50 euro. De cursus beslaat de donderda gochtenden, 10.30 tot 12.30 uur, van 18 mei tot en met 29 juli. Cursusplaats is ziekenhuis De Honte in Temeuzen. Volgens De Haas is aandacht voor het uiterlijk na de slopende behandelingen een grote oppep per. In Zeeland doen de volgende sa lons mee: Kuur- en Beautycen trum de Parel, Domburg, Schoonheids- en Pedicuresalon Sigrid Dorleijn, Heinkenszand, Stern Beautyfarm Zeeland, Noordgouwe, Schoonheidssalon Marianne Adriaanse, Sas van Gent, Schoonheidssalon Edith Begthel, Tholen. De salons kunnen rechtstreeks benaderd worden voor afspra ken. Nadere informatie geeft website www.vivaladonna.nl. vrijdag 28 april 2006 ROTTERDAM - Patiënten die geopereerd zijn wegens keelkanker, zijn beter af als zij na de operatie enkele we ken via een computerverbinding contact houden met het ziekenhuis. Dit concludeert J. van den Brink (Erasmus MC, Rotterdam) in het proefschrift waarop hij op 17 april promoveerde. De patiënten vullen regelmatig vragenlijsten in over hoe het met hen gaat en of er bepaalde klachten zijn. Is dit laatste het geval, dan geeft het computersysteem onmid dellijk een waarschuwing aan artsen en verpleegkundi gen die dan contact opnemen met de patiënt. De patiën ten voelen zich hierdoor minder angstig en hebben meer vertrouwen in het kunnen eten, drinken en slikken. GPD LEUVEN - Het eiwit P1GF (Placental Growth Factor) is van essentieel belang bij het herstel van gebroken botten. Het eiwit stimuleert niet alleen de aanmaak van nieuw botweefsel, maar tevens de aanmaak van nieuwe bloedva ten die het bot moeten voorzien van zuurstof en voedings stoffen. Dit constateert C. Maes (KU Leuven) in het vak blad Journal of Clinical Investigation op grond van proe ven bij muizen. Deze kennis kan van pas komen bij het vinden van oplos singen voor moeilijk genezende botbreuken. GPD CHICAGO - School is goed voor hart- en bloedvaten! Hoe meer schooljaren (en dus hoe hoger de opleiding), des te trager verloopt het proces van aderverkalking, schrijft L. Yan (University of Chicago) in het medisch tijdschrift op grond van een onderzoek onder drieduizen mensen. Het verschil in kalkafzetting in bloedvaten van het hart bedroeg tussen mensen met een hoge en een lage oplei ding ruim een factor vier. Waarschijnlijk gaat een hogere opleiding gepaard met een gezondere levensstijl. GPD CHICAGO - Een uitgebreid sociaal netwerk beschermt ouderen enigszins tegen de desastreuze gevolgen die de ziekte van Alzheimer heeft op de werking van de herse nen. Dit meldt A. Bennet (Rush University Medical Cen ter, Chicago) in het vakblad Lancet Neurology op grond van onderzoek bij 89 ouderen. Hoe uitgebreider het contact met familie en vrienden, des te beter scoorden de deelnemers op tests die de werking van de hersenen in kaart brengen. GPD DORDRECHT - Een curieuze bijwerking van het choleste rolverlagende middel atorvastatine (merknaam Lipitor): dagelijks nachtmerries. P. Smak Gregoor (Albert Zweitzer Ziekenhuis, Dord recht) beschrijft in het British Medical Journal het geval van een 72-jarige vrouw die vanaf vijf dagen na het begin met atorvastatine-medicatie dagelijks in haar slaap ge plaagd werd door hevige nachtmerries. Stoppen met het middel maakte hieraan een einde. Opnieuw slikken van atorvastatine bracht ook de nachtmerries terug, waarna de vrouw definitief met het middel stopte. GPD Reumatoïde artritis is een ernstige, op den duur invaliderende aandoening van de gewrichten. Medi cijnen zijn vaak effectief, maar ze kunnen pittige bijwerkingen hebben. foto Do Visser/GPD Medicijnen tegen reumatoïde artritis zijn vaak effectief, maar ze kunnen pittige bijwer kingen hebben. Vandaar dat naar een lokale bestrijding van de gewrichtsontsteking wordt gezocht. In Amsterdam ge beurt dat via gentherapie; in Utrecht door geneesmiddelen in vetbolletjes te verpakken. Beide methoden geven in proef dieren goede resultaten. door Henk Hellema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9