President Iran lapt ultimatum aan laars PZC Rechter stopt eigen code in uitspraak Zaventem ontruimd Europarlement in de linch met Straatsburg Leger Sri Lanka beëindigt luchtacties België opgelucht na arrestatie van dader van mp3-moord ïnancieel brein naffia opgepakt )ppositieleider IVit-Rusland vast ia demonstratie Massabetoging in Nepal Ahmadinejad: verrijken uranium gaat door New York start bouw van Vrijheidstoren Gsm-garderobe in Metropolis Centrale oproep tot gebed Egypte Australië krijgt verkeerde lichaam Berenklauwen in beslaggenomen Minder zelfmoorden Hongkong iprHans Gertsen IUSSEL - Het Europees Parie ent (EP) ligt flink overhoop et het stadsbestuur van raatsburg, de plaats waar het P twaalf maal per jaar een ntal dagen vergadert. Aan- iding is de ontdekking dat de ad 29 miljoen euro wilde rdienen aan de verkoop van ikele gebouwen aan het parie ent. ivendien lijkt de stad jaren- ng minstens een miljoen euro er jaar te hebben verdiend aan verhuur van gebouwen aan t'EP. iridisch gezien valt Straats- arg waarschijnlijk niets te ver- ijten, maar de kwestie houdt 'gemoederen in het parlement sondanks goed bezig. Verte- nwoordigers van diverse frac- s repten gisteren van 'een ern- ige vertrouwenscrisis'. [rant e kwestie kwam vorige maand m het licht door een publicatie an een lokale krant in Straats- nrg. Die meldde dat de stad 29 1ADRID - Een belangrijk finan- ieel brein van de Siciliaanse laffia, Marco Rodolfo del Ven- is in Palma de Mallorca gear- esteerd. Dit deelde de Spaanse olitie gisteren mee. Ie aanhouding van Del Vento, ijgenaamd 'II Dottore' leidde eivolgens tot dertien arresta- ies in Italië, huiszoekingen en i ibeslagnames van goederen ter 'aarde van meer dan acht mil- jen euro. De politie verwacht ler arrestaties. Dit onderzoek idt mogelijk naar 'miljarden uro' van de maffia, aldus een egsman. lel Vento is 54 jaar en komt uit lilaan. Hij geldt als een sleutel- iguur van de Siciliaanse maffia i het noorden van Italië. Hij ordt verdacht van lidmaat- chap van een criminele organi- atie en het witwassen van cri- lineel geld. ANP/EFE ®NSK - De belangrijkste oppo- itieleider in Wit-Rusland is gis- eren gearresteerd en veroor- leeld tot een gevangenisstraf an vijftien dagen, len rechtbank oordeelde dat ileksandr Milinkevitsj schuldig s aan het bijwonen van een ille- |ale demonstratie. Milinkevitsj [aat tegen de beslissing in be- oep. Hij noemt zichzelf een 'po- iliek gevangene'. .Dit is een politieke actie, een lolitiek vonnis", zei Milinke- itsj na de uitspraak. )e politie arresteerde de afgelo- en dagen tenminste drie ande- e belangrijke oppositieleiders. Inatoli Lebedko van de Verenig- ie Burgerpartij zei dat hij was [eslagen in het gebouw van de lationale veiligheidsdienst, die log altijd KGB heet, voordat hij verd vrijgelaten. Europese poli- ici reageerden woedend op de irrestaties. De Europees com- nissaris van buitenlandse be- rekkingen, Benita Fex-rero- i'aldner, toonde zich 'onthutst'. DA-Europarlementariër Ca- niel Eurlings vindt dat de Euro- iese Unie meer druk moet uitoe- enen op Wit-Rusland en harde- e sancties moet nemen tegen iet regime van Aleksandr Loe- iasjenko. De Wit-Russische pre sent staat te boek als de laat- fe dictator van Europa. Woensdagavond grepen duizen- ien betogers traditioneel de her- ienking van de kernramp in Fsjernobyl aan om opnieuw te iemonstreren. De oppositie ver bijt president Loekasjenko de consequenties van het grootste ïucleaire ongeluk in de geschie denis te verbloemen. De politie was massaal uitgerukt. De auto riteiten hadden de betogers ver boden gebruik te maken van het Dktoberplein in Minsk. GPD door Max Steenberqhe BRUSSEL - Een deel van het Brusselse internationale vlieg veld Zaventem is gisterochtend in alle vroegte enige tijd ont ruimd geweest. Alle passagiers moesten terminal A verlaten, na dat daar een man op de vlucht was geslagen. Zo'n drie uur la ter mocht het publick weer naar binnen. Rond zeven uur gisterochtend miljoen euro zou opstrijken bij de verkoop van twee gebouwen door de eigenaar, het Nederland se pensioenfonds Erasmus, aan het parlement. Met de koop was 136 miljoen euro gemoeid. Het parlement huurde de gebou wen al sinds 1980 onder van de stad Straatsburg. Daarna werd ook duidelijk dat de stad sinds 1980 minstens 10 procent van de jaarlijkse huur had opgestre ken. Die bedraagt momenteel 10,5 miljoen euro per jaar. Gereis De kwestie is pikant omdat het parlement al sinds jaren een haat-liefde-verhouding heeft met de Franse stad. Een forse minderheid van het parlement wil liever vandaag dan morgen af van het tijd- en geldverslindende maandelijkse gereis tussen Brussel en Straats burg. Dat kost de Europese belasting betaler jaarlijks ruim 200 mil joen euro aan reis- en verblijf kosten. Het parlement heeft de betaling van de huur stopgezet zolang de kwestie niet is opgelost. GPD door Aly Knol LONDEN - Dankzij rechter Peter Smith, de man die onlangs De Da Vinci Code van Dan Brown géén plagiaat vond, heb ben duizenden mensen zich gis teren aan een nieuw spel gezet: 'Decodeer de code van de Co de-rechter'. Een Londense advocaat ontdek te deze week dat er in de eerste zeven pagina's van het uiteinde lijke oordeel op allerlei onver wachte plekken vet-cursieve let ters in woorden opduiken. Die eerste cursieve letters vormen het woord 'Smithy Code'. In de rest van de tekst staan ook her en der vet-cursieve letters, maar hün betekenis is iets minder ge makkelijk te ontrafelen. De ge heimzinnige letters lijken abrupt op te houden na pagina twaalf. Sinds de Daily Mail gisteroch tend onthulde dat Smith een ei gen code had verwerkt in zijn uitspraak in de Code-zaak, sloeg een man op de vlucht na een routine-controle door de luchtvaartpolitie. Hij rende het publiek in en verdween in de me nigte. De luchthavenleiding be sloot daarop de hele terminal te ontruimen. Even na tienen werd het pu bliek weer binnengelaten. De ge vluchte man kon niet worden achterhaald. Vijftien vluchten werden afge last, zo'n twintig anderen uitge steld tot in de middag. De vertra- door Robert Bloemen TEHERAN - De Iraanse presi dent Ahmadinejad heeft giste ren gezegd dat zijn land niet zal stoppen met het verrijken van uranium. De harde taal komt kort voordat een internationaal ultimatum afloopt dat Iran op roept een einde te maken aan de uraniumverrijking. De atoomwaakhond van de Ver enigde Naties, het Internatio naal Atoomenergie Agentschap (IAEA), gaat de Veiligheidsraad van de VN vandaag formeel in formeren over de houding van het islamitische regime in Tehe ran. De raad moet zich vervol gens buigen óver eventuele sanc ties. Ahmadinejad maakte duidelijk niet te zullen voldoen aan eisen sprongen tal van Britse media op het nieuwtje. Want een ver borgen boodschap in een uit spraak van het High Court is niet bepaald een dagelijks ge beuren. Het commentaar van rechter Smith: „Ik kan niets zeg gen over de uitspraak, maar ik zie niet in waarom een uit spraak niet ook plezier mag ver schaffen." Hij zei het verbergen van een code eventueel te zullen bevestigen, als iemand hem heeft 'gekraakt'. Om er aan toe te voegen: ..Dat is niet zo moei lijk." Vondsten In zijn uitspraak verwees Smith naar een paar leuke vondsten in De Da Vinei Code, onder meer dat Dan Brown voor één perso nage de naam Sir Leigh Teabing had verzonnen. Dat is een ana gram van de namen Michael Bai- gent en Richard Leigh, uitgere kend twee van de drie auteurs van het boek The Holy Blood and The Holy Grail, die hem la ter wegens plagiaat - tevergeefs gingen van het luchtverkeer duurden tot laat in de avond voort. Terminal A is de nieuw ste van de pieren op Zaventem en bestemd voor alle vluchten van en naar de Europese 'Schen- gen-landen', lidstaten van de Eu ropese Unie. Bewoners van die landen hoe ven geen paspoorten te laten zien, mensen uit andere landen hebben slechts een visum voor een van de lidstaten nodig om vrij te reizen. GPD van de VN-Veiligheidsraad. „We hebben de technologie ver worven voor de productie van kembrandstof en niemand kan die ons land afnemen", bena drukte de president. Westerse landen verdenken Te heran ervan kernwapens te wil len maken. Iran zegt alleen laag- verrijkt uranium te produceren ten behoeve van kernenergie. Ahmadinejad stelde 'vrede en veiligheid' te willen nastreven en 'geen bedreiging te willen vormen voor wie dan ook'. De president verklaarde dat zijn land gereed is voor een 'dialoog over ontwapening van de groot machten'. Diplomatie Rusland en China, die beide gro te handelsbelangen in Iran heb ben, onderstreepten dat de rap- - voor de rechter zouden slepen. De complete uitspraak is te vin den op www.hmcourts-servi- ce.gov.uk. Volgens de Daily Mail moet men, voor de ontcijfe ring van de code op de verdere pagina's, gebruik maken van de zelfde methode die Robert Lang- portage van de IAEA aan de Vei ligheidsraad niet betekent dat daarmee het diplomatieke pro ces voorbij is. De Amerikanen daarentegen hameren er al we ken op dat Iran nu maar eens moet boeten voor het negeren van eisen van de internationale gemeenschap. De Russische president Poetin en de Duitse bondskanselier Merkel spraken gisteren tijdens een ontmoeting de hoop uit op een diplomatieke oplossing voor de crisis over het Iraanse kern programma. De internationale gemeenschap moet Iran met diplomatieke mid delen tonen dat het zich aan in ternationale afspraken moet houden, zei Merkel tijdens haar bezoek aan Rusland. Poetin vindt dat het IAEA een leidende rol moet houden: „We geloven don en Sophie Neveu, de hoofd personen uit De Da Vinei Code, gebruiken bij het vinden van de Heilige Graal. Tijdens het drie weken durende plagiaat-proces betoonde rech ter Peter Smith zich meermalen een kleurrijk man, die vinnige dat het IAEA een centrale rol moet spelen en niet van zijn taak moet worden verlost door de Veiligheidsraad." Kernlading Het Israëlische dagblad Haaretz berichtte dat Iran aan projec tielen werkt die in staat zijn een kernlading te vervoeren. Het land wil ook raketten maken die verder komen dan 2500 kilome ter. Volgens de Israëlische gehei me dienst beschikt Iran inmid dels over zogenoemde BM25-ra- ketten met een bereik van 2500 kilometer. Met de projectielen uit Noord-Korea kan de Europe se Unie worden getroffen. De Duitse inlichtingendienst was in december al tot de conclusie gekomen dat Iran over lange- afstandsraketten beschikte. ANP/RTR wagen kon stellen en rake obser vaties deed. Smith (54) houdt er ook niet alledaagse hobby's op na: hij is lid van de Titanic His torical Society en leest alles over Jackie Fisher, een admiraal die de Britse marine wilde her vormen. GPD doorCorde Horde BRUSSEL - België kan opge lucht ademhalen, nu de Poolse politie gistermiddag de vermoe delijke moordenaar van de Bel gische jongen Joe Van Hols- beeck heeft opgepakt. Premier Verhofstadt kwam per soonlijk het parlement op de hoogte stellen van de arrestatie. „Ik ben blij dat er een ontkno ping is in het zoekwerk van de politie", sprak de premier giste ren, direct nadat de Poolse auto riteiten hem het heuglijke feit hadden meegedeeld. De roofmoord op de 17-jarige jongen om zijn mp3-speler, in de Belgische pers al snel afge kort tot mp3-moord, heeft de sa menleving geschokt. Het inci dent gebeurde in de hal van het Centraal Station in Brussel. Twee weken lang waren de ver wikkelingen rond de zaak voor paginanieuws voor alle kranten. Een stille mars voor het slacht- van onze redactie buitenland COLOMBO - Het leger van Sri Lanka heeft gisteren de luchtaanvallen op doelen van de rebellengroep Tamil Tijgers (LTTE) beëindigd. Dat heeft een militaire woordvoerder laten we ten. De strijdkrachten begonnen dinsdag met een serie 'beperkte vergeldingsaanvallen' op doelen van de Tamil Tijgers in het noor den en oosten van het eiland. Daardoor zouden zeker twaalf mensen zijn gedood. Bijna der tig mensen raakten gewond. De luchtaanvallen waren een vergelding voor een aanval van de Tamil Tijgers dinsdag op de bevelhebber van het Srilankaan- se leger in de hoofdstad Colom bo. Hierdoor kwamen zeker ne gen mensen om het leven. De op perbevelhebber van het leger raakte zwaargewond. Volgens de VN-vluchtelingenorganisatie Unhcr en de Srilankaanse me- offer trok afgelopen zondag 80.000 belangstellenden. Aanvankelijk dacht de politie dat het om twee Noord-Afrika nen ging, maar scherpere came rabeelden, die later opdoken, toonden aan dat de daders min derjarige Polen waren. De 16-ja rige mededader werd maandag gearresteerd na een tip van zijn schooldirecteur. De eigenlijke moordenaar van 17 jaar is met een naar Polen gevlucht. De aanhouding van diens broer woensdagavond bracht de zaak in een stroomversnelling. Die hield telefonisch contact met de dader. Via gsm-sporen kwam de Poolse politie uit in Suwalki, een stad van 40.000 inwoners in het noordoosten van het land vlak bij de grens met Litouwen. Volgens het VRT-journaal heeft de politie enkele uren gewacht met de arrestatie, omdat de jon gen zich schuilhield in een zigeu nerkamp. Hij heeft in België vastgezeten voor diefstallen. ANP/BELGA dia zijn vele duizenden mensen voor het geweld op de vlucht ge slagen. Tamil-bronnen zeggen dat zeker 40.000 Tamils hun hui zen hebben verlaten in het noor den en oosten. De Unhcr kon dat aantal gisterochtend niet be vestigen, omdat de organisatie momenteel geen toegang heeft tot de betrokken gebieden. Volgens Srilankaanse media zijn woensdag en gisterochtend in totaal bijna honderd Tamils gearresteerd in en rond de hoofdstad Colombo. De politie doorzocht ook talrijke panden van Tamils, op zoek naar hand langers van de vrouw die dins dag de zelfmoordaanslag pleeg de. Buitenlandse bemiddelaars, onder aanvoering van Noorwe gen, pogen contact te leggen met de leiders van de LTTE in een poging de sinds 2002 gelden de wapenstilstand te redden. Zo wel de rebellengroep als Colom bo heeft gezegd dat het geweld zal aanhouden als er meer 'pro vocaties' komen. ANP KATHMANDU - Twee Nepalese vrouwen dan sen boven de menigte uit tijdens een massade monstratie tegen de dictatuur in Nepal. Giste ren kondigden de Maoïstische rebellen in de bergstaat een wapenstilstand van drie maan den af om de politieke groeperingen in het land de kans te geven een nieuwe regering te vor men, die vervolgens met de Maoïsten vredesbe sprekingen aan zou moeten gaan. foto Ad rees Latif/RTR vrijdag 28 april 2006 NEW YORK - Een grijpkraan rijdt het Ground Zero-terrein op voor het ceremonië le begin van de bouw van de Vrijheidstoren in New York. De bouw van de toren liep ernstige vertraging op na meningsverschillen tussen de projectontwikkelaar Larry Silverstein, de havenautoriteiten en de staat New Jer sey over de constructie van de fundering van de 541 meter hoge toren. Die verschillen zijn nu bijgelegd. Verwacht wordt dat de toren die gebouwd wordt op de plaats waar tot 11 september 2001 de Twin Towers stonden, in 2010 in ge bruik kan worden genomen. De 82 verdiepingen hoge gigant is ontworpen door de architecten Daniël Li- beskind en David Childs. foto Justine Lane/EPA ANTWERPEN - In het Belgische bioscopencomplex Me tropolis wordt nu eens geen premièi-e getoond maar het heeft wel een primeur: de allereerste garderobe voor mo bieltjes. De voorstellingen in de bioscoopzalen blijven na melijk verstoord worden door ringtones, sms-piepjes en al dan niet gefluisterde gesprekken, ondanks verzoeken op het scherm om gsm's uit te zetten. Om telefoonhinder voox-goed uit te bannen kan de theaterbezoeker er nu zijn mobieltje afgeven in een speciale gardei-obe. De bioscoop geeft zelfs een extx-a sex-vice: een 'telefoniste (m/v)'. Bij een binnenkomend telefoontje behandelt deze Ixet gesprek en noteert eventueel de boodschap. GPD CAIRO - De Egyptische x-egering gaat de oproepen tot het gebed, die vijfmaal per dag van de minaretten in de hoofd stad Caïx'o schallen, vooxdaan centx-aal x-egelen. De maatx-e- gel moet een einde maken aan de gekmakende brij van ge luid, soms wel een kwax-tier lang, die de islamitische tem peldienaren pi'oduceren, zo berichtte het staatspersbu- reau Mena gistex-en. Binnenkox-t zal nog maar een muezzin, die speciaal wox-dt geselecteerd op zijn stemgeluid, de opx-oep inspreken op een centrale locatie. ANP/RTR SYDNEY - De Australische autoriteiten hebben het ver keerde stoffelijk overschot van een ovexieden militair van uit Ix-ak overgebracht naar de Austx-alische stad Melboux- ne. Dat meldde de Australische nieuwszender ABC giste ren. De lijkkist van de eerste gevallen Australische mili tair in Irak, Jake Kovco, is woensdagavond in het mox-tua- rium op het vliegveld van Koeweit achtergebleven. Een kist met het lichaam van een nog onbekend pex-soon werd het vliegtuig ingeladen. De weduwe van Kovco was geschokt en kwaad, zei de Austi-alische minister van De fensie tegen ABC. ANP PEKING - De Chinese politie heeft hondei'clen berenklau wen en dode Chinese schubdiex-en in beslag genomen. De schubdiex-en waren geïnjecteerd met kalmerende midde len, meldde de Chinese krant Yunnan Daily gistex-en. De politie nam 278 bex-enpoten en 416 schubdiex-en in be slag, die per vrachtwagen waren vex-voerd. De daclex-s had den de beesten ingespoten met medicijnen om ze rustig te houden tijdens hun vervoer, maar dat hadden de dieren niet ovexieefd. ANP/RTR HONGKONG - Het beruchte hoge aantal zelfmoorden in de Chinese metropool Hongkong is fox-s gedaald. Uit de jongste gegevens (2004) is gisteren gebleken dat het aan tal met 18 procent is afgenomen tot 1053, het laagste aan tal in twee decennia. Hongkong kende medio jax-en negentig een gemiddeld aan tal zelfmoox-den van 18,6 per 100.000 inwoners. Door de economische malaise en de hoge werkloosheid bleken veel burgers niet meer bestand tegen de dx-uk van het snel le leven in de 'booming' stad. ANP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5