Besluit Borssele even uitgesteld m Rutte belooft VVD'ers knopen door te hakken Veerman predikt vrede in zaak Ierse mosselen 1 meimarkt Sas van Gent Mooi zonder dierenleed püre .verwennerij Meerderheid gunt oppositie inwinnen advies over laatste wijzigingen Boete voor dumpen huisvuil Vlissingse taxicentrale beboet Werkstraf voor verkoop vuurwerk Zip your lip lever drie ton op Graauw uren zonder stroom TOTALE UITVERKOOP vrijdag 28 april 200B z 1 MIDDELBURG - De economische politierechter G. van Unnik heeft gisteren een achttienjarige vrouw uit Vlissin- gen voor het dumpen van huishoudelijk afval veroordeeld tot 250 euro boete. De verdachte besloot op 31 juli vorig jaar in Vlissingen vijftien vuilniszakken in een sloot te storten, toen bleek dat het terrein van de vuilstortplaats dicht was. VLISSINGEN - Een taxicentrale in Vlissingen heeft een boete gekregen, omdat zij het arbeidstijdenbesluit niet na leefde. Dat bleek uit een inspectie van het ministerie van Verkeer en Waterstaat in januari van dit jaar. Direct daar op kreeg de centrale een boete van ruim 43.000 euro bin nen. De eigenaar was het daar niet mee eens en liet zich giste ren voor de rechtbank in Middelburg verdedigen in een kort geding. Volgens zijn raadsman W. van Haperen zit de centrale te krap bij kas om de boete te kunnen betalen en er zou geen boze opzet in het spel zijn. Bovendien was de overtreding zo vaak gemaakt, dat duidelijk zou moe ten zijn dat de centrale niets te verbergen had. Het ministerie geloofde daar niet in, liet raadsvrouw N. Koops blijken. „Tien keer door rood rijden is ook niet min der erg dan wanneer je het een keer doet. Wij leggen de boete per dag op. Het gaat om de veiligheid van werkne mers. Bovendien is het niet eerlijk naar concurrenten om je niet aan de arbeidstijden te houden." Rechter G. van Unnik beraadt zich over de kwestie en doet woensdag uit spraak. MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Mid delburg is gisteren voor de verkoop van gevaarlijk vuur werk veroordeeld tot zeventig uur werkstraf. De economi sche politierechter G. van Unnik nam in de strafmaat ook mee dat verdachte vorig jaar 27 december verboden vuur werk in zijn bezit had. De jonge Middelburger vertelde strijkers en nitraatklap- pei-s in Antwerpen te hebben gekocht en vervolgens door verkocht. „Wat in België mag geldt niet voor Nederland", merkte de politierechter op. Van Unnik verwees ook naar de vuurwerkramp in Enschede, want sindsdien is de regel geving strenger geworden. Vastende scholieren brengen 3 ton voor Afrika bijeen ALPHEN AAN DEN RIJN - Bijna 9000 vastende jonge ren van 150 middelbare scholen hebben de afgelopen we ken 300.000 euro voor hiv/aidsprojecten in Afrika bijeen gebracht. Minister Van Ardenne (Ontwikkelingssamen werking) maakte het resultaat van de actie Zip your Lip van World Vision Nederland donderdag in Het Groene Hart Lyceum in Alphen aan den Rijn bekend. De scholieren aten 24 uur niets om zelf te ervaren wat honger betekent en lieten zich sponsoren door vrienden en familie. World Vision, een christelijke organisatie die opkomt voor kinderen in ontwikkelingslanden, zal met de op brengst van de actie onder meer aidswezen in Somalië, Noord-Uganda en Oost-Congo de kans bieden naar school te gaan. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De strijdbijl over het uitzaaien van Ierse mosselen in de Oosterschelde is voorlopig begraven. Dit resultaat is be reikt tijdens een breed overleg dat gisteren in Den Haag is ge voerd onder leiding van minis ter Veerman van Landbouw. Een groot gezelschap uit Zee land was in Den Haag aanwe zig: provinciaal bestuurder A. Poppelaars (CDA, visserij) en vertegenwoordigers van de pro ducentenorganisatie mosselcul tuur (de mosselkwekers), van de vereniging van importeurs van schelpdieren en de Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF). Ook de di recteur van onderzoeksinstituut Imares (voorheen het Rijksinsti tuut voor Visserijonderzoek, Ri- vo) was erbij. De aanleiding voor het overleg was het verbod dat de Raad van State 22 maart uitvaardigde op het uitzaaien van Ierse mosselen in de Oosterschelde. Die zaak was aangespannen door de ZMF, Vogelbescherming Neder land- en stichting De Faunabe scherming. De uitspraak leidde tot grote on rust in de Zeeuwse mosselsec tor, omdat er een groot gebrek is aan mosselzaad. Volgens de Raad van State had eerst onderzocht moeten of het uitzaaien van Ierse mosselen geen negatieve effecten heeft op het milieu in de Oosterschelde; of er geen vreemde organismen met de mosselen meekomen. „Wij zijn tot de conclusie geko men dat het onderzoek nu snel moet plaatsvinden", aldus gede puteerde Poppelaars, „zonder dat aan de kwaliteit ervan wordt getornd." Uitzaaivergunningen Om de studie op tijd af te heb ben, begin juni, zodat er in sep tember nieuwe uitzaaivergun ningen kunnen worden ver leend, stelt de provincie 37.000 euro beschikbaar. De totale kos ten bedragen 160.000 euro, waarvan het merendeel van rijksoverheid en bedrijfsleven moet komen. Op Voorspraak van minister Veerman is ook afgesproken, meldde Poppelaars, dat alle par tijen 'de dialoog zullen zoeken in plaats van naar de Raad van State te stappen'. Volgens Poppelaars heeft even eens de ZMF daarmee inge stemd. (Advertentie) GRAAUW - Inwoners van Graauw, Lamswaarde en Nieuw-Namen hebben sinds gisteravond tien over tien geen stroom. Dat is volgens energieleve rancier Delta te wijten aan een storing in het elektrici teitsnet. Waardoor de sto ring veroorzaakt is, was gis teravond nog niet bekend. Monteurs van Delta waren bij het ter perse gaan van deze editie nog hard aan het werk om de storing te verhelpen. Gisteravond viel niet te achterhalen hoeveel men sen gedupeerd zijn. Audrey Atoon wordt opgemaakt door visagiste Ivonne Bruynes. (Advertentie) MAANDAG 1 MEI 2006 14.00 - 22.00 UIIR Ruim 200 standplaatsen terrassen standwerkers kermisattracties hclicoptcr- vluchtcn Euro Bungee door Rob Paardekam GOES - Acht meiden kwamen gisteren naar de Body Shop in Goes om zich met proefdiervrije make-up te la ten opmaken en daarna gekiekt te worden. Hun doel: het nieuwe gezicht van de stichting Proefdiervrij wor den. Als je dat wordt, staat je gezicht op onder meer de cosmeticagids, flyers en posters. Zo ver is het voor de meiden die gisteren naar Goes kwamen nog lang niet.Het betrof de eerste Zeeuwse voorronde. In juni wordt er nog één gehouden in Vlissingen. Als het aantal aanmeldingen binnen de perken blijft, gaan alle deel neemsters van de twee voorrondes sowieso door naar de Zeeuwse finale, die in augustus of september wordt ge houden. Dan moeten ze echt de catwalk op. Gisteren gingen ze alleen op de foto. De kiekjes worden op de website van Proefdiervrij geplaatst. De drie beste mei den van Zeeland plaatsen zich voor de landelijke finale. Pas daarin wordt het nieuwe gezicht gekozen. Audrey Atoon uit Brouwershaven kwam gisteren zon der illusies naar Goes. „Word ik het, dan is het leuk, maar als het een ander wordt, wens ik haar veel suc ces." Audrey doet überhaupt niet mee omdat ze nou zonodig foto Willem Mieras model wil worden, maar meer omdat ze ook tegen dier proeven is. „Het is belachelijk dat mensen make-up ko pen die op dieren is getest. Ook dom, want hij is meestal duurder." Terwijl de deelneemsters binnen werden opgemaakt, sprak Rob Ossewaarde buiten mensen aan in de hoop hen te interesseren voor de activiteiten van de stichting Proefdiervrij. Het was geen onverdeeld succes. „Het lijkt wel of de mensen zich niet meer interesseren voor het leed van dieren. Ze zijn erg onverschillig", zegt hij. „Maar ik laat me niet uit het veld slaan, want ik doe het vanuit mijn hart." door Mieke van der Jaqt GOES - „Jeeemig!" Twee dunne tjes geklede tienermeisjes lopen rond een uur of negen tegen een muur van tweed, corduroy, siga renrook, en dure parfummetjes aan. Terwijl ze in hun vaste Goe- se kroeg Pubbles gewend zijn aan leeftijdgenoten, breezers en het ritme van R&B. Nee, ze zijn geen lid van de WD en gaan dus maar een deurtje verder. Dat is maar goed ook, an ders zouden Jelleke Veenendaal en Mark Rutte zich nog moeten bezig houden met het zieltjes winnen voor de partij en ze heb ben al werk genoeg om een kroeg vol WD-leden ervan te overtuigen dat zij het zijn die de partij naar de overwinning zul len leiden. Advertentie WEGENS OVERNAME specialist SLA NU UW SLAG: HOGE KORTINGEN OP GOUDEN SIERADEN EN HORLOGES ZILVEREN SIERADEN EN HORLOGES V.A. 20% KORTING BRILMONTUREN 50% EN 70% ZONNEBRILLEN 50% www.picsscns.nl E-mail: info@piessens.nl En laten we eerlijk zijn: het de batteert wel zo comfortabel on der partijgenoten. Dat Mark Rutte naar het café van zijn Goese partijgenoot Dick van de Velden zou komen is groot aangekondigd, maar dat ook kandidaat nummer drie er zou zijn, is een verrassing. Rita Verdonk, was er ook graag bij geweest, wordt glashard be weerd, maar zij zit vast in Brus sel. Terwijl de jongens achter de bar - voor de gelegenheid in oranje polo met WD-logo gesto ken - de kopjes koffie en droge wijntjes niet kunnen aanslepen, beginnen de stemgerechtigden zich alvast zorgen te maken over hun voeten. In Pubbles zijn nauwelijks zitplaatsen en twee oudgedienden worden ook nog van hun kruk gejaard omdat de kandiaten moeten zitten. Voor dat het debat kan beginnen mag WD-statenlid I. Vogelaar zijn stokpaard berijden: de ontpolde- ring en de habitatrichtlijn. Dringend wordt hij vennaand zijn betoog te bekorten, de men sen zijn immers voor Rutte geko men, o ja, en natuurlijk ook voor Veenendaal. Ontpoldering Wat heeft Zeeland eraan als één van beide kandidaten wordt ge kozen, is de vraag. Rutte weet het antwoord wel: we moeten er van af om altijd net te doen of het in Zeeland slecht gaat. De WD met Rutte als leider zou het wel weten. Eindelijk eens knopen doorhakken met al ja ren slepende zaken en dan, hup, evoor gaan. Aan de ontpolde- ringsdiscussie wilde Rutte zijn vingers wijselijk niet branden. Hij voerde zijn collega Veerman op, die in een lastig parket zit met afspraken die nu eenmaal gemaakt zijn. Voor Veenendaal was het mak kelijker: Niet ontpolderen. De WD lijkt in de beslotenhei van de eigen kring het milieu een heel eind te hebben losgela ten. Veenendaal vindt dat MER-procedures moeten wor den aangepast om ontplooiing van het bedrijfsleven mogelijk te maken. Voor het openbaar vervoer, met name de sluiting van drie stations, had ze een ori ginele oplossing: meer spoorbe drijven op het spoor toelaten, zo dat die kunnen concurreren. In Engeland kun je immers ook kie zen uit drie verschillende trei nen. Uit een hele zaal vol Zeeuw en kwam geen enkele tegenwer ping over geluidsoverlast, tril- lingshinder, noch over de toe gankelijkheid van beide zijden van het spoor. Tot veel concreets komt het doorgaans niet als de jongens, van welk pluimage dan ook, on der elkaar zijn. Over het so ciaal-liberale wilde Rutte wei nig meer horen omdat het zou impliceren dat er ook asociaal li beralisme bestaat. Wel zei hij de portefeuilles te willen claimen die de sociaal-democratie tradi tioneel beheert: sociale zaken, zorg, maatschappelijk werk en vooral ook ontwikkelingssamen werking. Al was het maar om komaf te maken met de niet gou vernementele organisaties, die volgens hem water brengen waar ze waterputten moeten slaan. De WD kan dat allemaal beter, wisten beide kandidaten, zakelijker en doelmatiger. De hele club knikte van ja. Mark Rutte aan het woord in café Pubbles. foto Willem Mieras door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Een ruime Kamer meerderheid (CDA, VVD, D66, SGP en LPF) steunt het open houden van de kerncentrale in Borssele tot 2033. Toch is het definitieve besluit gisteren nog niet genomen, om dat op verzoek van PvdA, Groen links en SP nog juridisch ad vies wordt ingewonnen over wij zigingen die op het laatste mo ment zijn aangebracht in de overeenkomst van het Rijk met exploitant EPZ en de aandeel houders Delta en Essent. Kort voor het debat ontving de Tweede Kamer gisteren nog een brief van staatssecretaris Van Geel (CDA, Milieu) over een nieuw artikel in het convenant waarin hij met EPZ, Delta en Es- sent heeft vastgelegd dat de kerncentrale niet in 2013 dicht hoeft - zoals is afgesproken in het regeerakkoord - maar in 2033. In het artikel staat dat het Rijk meehelpt en eventueel mee betaalt als EPZ in de toekomst het kernafval - dat nu nog wordt opgewerkt in Frankrijk - in Nederland moet opslaan. Eerder deze week stuurde Van Geel ook al een aangepast conve nant naar de Kamer en een brief waarin hij aangaf dat een even tuele schadevergoeding die is af gesproken met EPZ, Delta en Es- sent wel moet voldoen aan Euro pese regels. Gepikeerd De meeste Kamerfracties rea geerden gepikeerd op de te elf der ure aangebrachte wijzigin gen. Volgens PvdA-Kamerlid Samsom leek het convenant wel een 'toverbal die elke dag van kleur wisselt'. Kamerlid Duy- vendak (GroenLinks) noemde de werkwijze van Van Geel 'rom melig', Van Velzen (SP) vond het 'niet nietjes', Hermans (LPF) hield het op 'niet chique', Van der Staaij (SGP) zei het 'jammer' te vinden en Huizin- ga-Heringa (ChristenUnie) noemde de gang van zaken 'be neden de maat'. Volgens Van Geel ging het ech ter om een 'bijna briljante strate gie'. Zoals gebruikelijk bij onderhan delingen waren op het laatste moment nog wat wensen 'door geduwd', met voordelen voor beide partijen. Verder verliep het debat zoals verwacht. CDA, WD, D66, SGP en LPF steunden het openhou den van de kerncentrale tot 2033, omdat het veilig kan, om dat er een investering van 500 miljoen euro in duurzame ener gie tegenover staat en omdat ver meden wordt dat bij sluiting in 2013 een enorme schadevergoe ding moet worden betaald. PvdA, Gx-oenLinks, SP en Chris tenUnie betwijfelden vooral of de investering in duurzame ener gie en de besparing van de uit stoot van broeikasgassen bij het langer openhouden van de kern centrale wel extra is. Dat het convenant gisteren toch niet werd afgetikt, kwam omdat iedereen de redelijkheid inzag van een verzoek van Samsom en Duyvendak om de parlemèntsad- vocaat nog een oordeel te vra gen over de laatste wijzigingen in het convenant. „Zolang we niet weten welk risi co we lopen met het toegevoeg de artikel, kunnen we het finale oordeel niet geven", aldus Samsom. Direct na het mei-reces verga dert de Kamer daarom nog een laatste keer over het convenant. CDA-Kamerlid Spies achtte het 'zeer onwaarschijnlijk' dat de fracties dan een ander stand punt zullen innemen. bas+mar de jager moesten er voor naar amsterdam, milaan en keulen. u kunt er voor naar bas+mar de jager: een proeverij voor alle zintuigen, geconcentreerd, in kapelle. de primeurs van o.a. interlübke en vitra at home staan op exclusief terrein in de winkel, uw nieuwsgierige blik is uw toegangsbewijs. daarnaast belonen wij deze nieuwsgierigheid met typerende lekkernijen uit de thuislanden van interlübke en vitra, respectievelijk duitsland en Zwitserland. welkom tijdens de voorjaarsshow van bas+mar de jager bas+mar de jager kapelle kerkplein 57 telefoon 0113 343810

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43