terke punten huidige zorg blijven v W\ PZC PZC Schouwen-Duiveland is groter geworden D66 Zeeland sluit helemaal niets uit CDA zoekt oplossing voor groenfrustratie ringdorp Dreischor Werken, waar je maar wilt met je laptop 15 Schouwen-Duiveland concentreert zich bij invoeren WMO eerst op huishouden /Uzheimercafé Themamiddag rond schepping Riek Bakker zet zich in voor regio Frontale botsing in Vlissingen Oomen nieuwe museumdirecteur Portemonnee gerold in supermarkt Speciale scouts agenda vrijdag 28 april 2006 [oor Ali Pankow ÜERIKZEE - Zorgverlening lie nu goed geregeld is op ichouvven-Duiveland, moet zo- ;el mogelijk gehandhaafd blij- en. Wethouder G. Houtekamer de lenadrukt dat met het oog op de S'et Maatschappelijke Onder- teuning (WMO) die met ingang ran 1 januari 2007 van kracht vordt. 'Vle; ,Wij zijn niet van plan allerlei aken op zijn kop te gaan zet- en, maar willen juist zoveel mo- ;ei lelijk behouden van de dingen im lie nu goed gaan. In het overleg net de cliëntenplatformen voor jociale Zaken en voor mensen net een functiebeperking heb- ien we deze week bepaald dat lit ons uitgangspunt zal zijn bij ie verdere voorbereiding van de VMO", zegt de wethouder. Vaar mogelijk wil hij voorko nen dat mensen die zorg behoe den onnodig met drastische ver- mderingen worden geconfron- eerd. Hij zegt begrip voor het ielang daarvan vooral te putten lit zijn eigen ervaringen. „Ik leb zelf een moeder van 88. Zij leeft verzorging nodig wegens een open been en ze heeft daar- oor uiteraard het liefst een ver- vou wd persoon over de vloer." Met de WMO, die een deel van Ie Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ), de Wel- ijnswet en de Wet Voorzienin- jen Gehandicapten (WVG) moet fervangen, legt het Rijk een be- angrijke regierol bij de gemeen ten. Die krijgen als taak te zor- voor de zelfredzaamheid :an burgers. Dat betreft zaken Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-maïl: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl als hulp in de huishouding, be vorderen van leefbaarheid, on dersteuning van mantelzorgers en verslavingszorg. Gefaseerd Schouwen-Duiveland wil begin nen met het regelen van de huis houdelijke zorg. De overige ta ken worden gefaseerd inge voerd. Volgens de huidige vraag is er in deze gemeente per jaar circa drieënhalf miljoen euro no dig om aan de behoefte aan huis houdelijke zorg te kunnen vol doen. Volgens Houtekamer ziet het er naar uit dat de gemeente daar binnen enkele jaren ruim een half miljoen euro op moet bezuinigen. Dat baart hem zor gen, temeer daar hij verwacht dat de hulpvraag op dit gebied de komende jaren alleen maar zal toenemen. „In feite draait het bij het Rijk immers om dras tische besparingen. Dat zie je ook bij het decentraliseren van de Wet Werk en Bijstand (WWB). De gemeenten krijgen het opgelegd, moeten de bestaan de taken voor minder geld uit voeren en de Minister van Finan ciën is de lachende dei-de", al dus Houtekamer. Hij erkent dat door scherp inkopen van huis houdelijke zorg de gemeente wellicht iets goedkoper uit kan zijn dan het Rijk, maar daar wordt nog niet het gat van 550.000 euro mee overbrugd. Om de huishoudelijke verzor ging per 1 januari 2007 daadwer kelijk te kunnen verstrekken, wil Schouwen-Duiveland een aanbestedingstraject opstarten. Besloten is als Zeeuwse gemeen ten gezamenlijk te kiezen voor één inkoopmodel huishoudelij ke zorg. Voor de inhuur van ex terne deskundigheid hiervoor moet de gemeente Schouwen- Duiveland 2300 euro op tafel leggen. Dat bedrag kan betaald worden uit het budget dat het Rijk beschikbaar stelt voor de invoering van de WMO. Ook bij de instelling van de ge meentelijke Adviesraad WMO hoopt Houtekamer zoveel moge lijk gebruik te maken van de des kundigheid die nu reeds aanwe zig is binnen de Seniorenraad en de platformen voor Sociale Zaken en voor mensen met een functiebeperking. BURGH-HAAMSTEDE - Men- :'°sen met dementie en naasten l1, zijn 15 mei welkom in zorgcen- rum Duinoord in Burgh-Haam- stede. Tussen 14.00 en 16.30 uur wordt daar een Alzheimercafé gehouden. R. Botterham (maat- - schappelijk werker) gaat in op de emotionele kant van het ziek teproces en er is gelegenheid om iet lotgenoten te praten. )j Paul Elstak in Renesser Roefke RENESSE - 't Roefke in Renes- se heeft dit weekeinde twee Ma- niaxx-feesten op het program ma. Vandaag staat klapper Paul .Istak op het programma. leze bekende hardcore dj •eedt op met Mc Ruffian tij lens de Maniaxx van deze ,aand. Elke laatste vrijdag van de maand wordt onder die noe- [mer een bijzonder feest in 't Roefke gehouden. Dit keer r compleet met robots en danse- ressen. Bezoekers van de Ma- 2 niaxx vrijdag krijgen een vrij kaartje voor zaterdag aange boden. Die avond wordt onder de noemer 'Maniaxx invites...' verder gefeest. Nu met dj Rob en me Joe. Beide avonden beginnen om 22.00 uur. Mevrouw Van de Klooster toont ondernemer J. Uitdewilligen een gebreide sok in de 'woning' uit 1850. door Esme Soesman BRUINISSE - Ze hebben een complete toer langs de Schouwen-Duivelandse musea uitgezet, maar blijven op de eer ste de beste locatie al veel te lang plak ken. In de Brusea ervaren de Scharen- dijkse ondernemers J. van der Schelde en J. Uitdewilligen wat de kracht van de open dag van het eilandelijke mu seumplatform is. „Schouwen-Duive land is ineens veel groter en interessan ter geworden", constateert de laatste tot zijn verbazing. Het suppoostenechtpaar J. en A. van de Klooster trekt het tweetal door Visserij museum en de naastgelegen Oudheidka mer - tezamen als Brusea aangeduid - heen. De sfeervolle binnentuin, waar wekelijks mossels danwel bolussen wor den genuttigd, ontlokt een kreet van ver bazing. De met 'oud spul' ingerichte wo ning uit 1850, compleet met bedsteden en kelder, roept herinneringen op. Bij de bezoekers én bij de museummedewer kers, die door hun enthousiasme be paald niet aansporen tot doorlopen. J. Jumelet, één van de oprichters van de musea in Bruinisse, sluit zich spontaan bij het druk kakelende groepje aan. Bru- se klederdracht, kinderspelletjes van vroeger, bedsteden, kruisloze onder broeken en boterzachte poters passeren de revue. Schepen en mossels voeren de boventoon in de gesprekken in het naastgelegen Visserijmuseum. De tijd vliegt, maar die is wat de bezoe kers betreft nuttig besteed. „Erg interes sant. Ik herken heel wat. Dat kun je toch weer overbrengen op je gasten", geeft Van der Schelde - eigenaar van mi- nicamping de Bout en een vakantiehuis in Scharendijke - aan. „Absorberen wat er allemaal is, om dat vervolgens aan je gasten door te geven. Voor een 'face-to-faceverhaal', maar ook om mijn website mee te vullen", vult Uitde willigen, verhuur van vakantiewonin gen, zijn collega en dorpsgenoot aan. De open dag is een initiatief van het Platform Musea Schouwen-Duiveland. Alle acht aangesloten musea openen aan het begin van het seizoen hun deuren voor recreatie- en horecaon dernemers, gemeentebestuurders en collegasuppoosten. Met als doel elkaar de kans te geven de verschillende loca ties, collecties en elkaar te leren ken nen. Dat brengt bepaald geen stormloop te weeg, is de constatering aan de Duive- landse kant van het eiland. Vorig jaar werden er tijdens de open dag zes kop pen in de Brusea geteld. Dit jaar lijkt het er niet beter op te zijn geworden. „Kwalijk", vindt Uitdewilligen. Want wil je een goede indruk geven, dan moet je wel weten waar je het over hebt - vindt hij. Museummedewerker Van de Klooster hecht er eveneens aan als mu- foto Marijke Folkertsma seum bekend te zijn bij recreatieonder nemers. „Dat kan helpen om meer men sen binnen te krijgen", geeft hij aan. Is het bijvoorbeeld slecht weer, dan ver wijzen ondernemers sneller naar een hun bekende plek door. Kruisbestuiving De VW Schouwen-Duiveland stuurt al langer aan op samenwerking tussen di verse ondernemers uit de verschillende branches, onder meer om tot leuke ar rangementen te kunnen komen. „Kruis bestuiving, daar moeten we het van heb ben", stelt Uitdewilligen vanuit de prak tijk vast. Met collega-ondernemer Van der Schelde brengt hij dat samenwer- kingsprincipe al wel een jaar of tien in de praktijk. De één brengt het vakantie huis van de ander via internet aan de man, de ander verwijst grote groepen op zijn beurt door naar de beter passen de huisjes van zijn collega. „Je moet door kunnen schuiven", geeft Uitdewil ligen uit volle overtuiging aan. „Anders gaan mensen naar Texel of Turkije. En dan ben je ze kwijt." ZIERIKZEE - De Schou- wend-Duivelandse afdeling van ouderenbond PCOB houdt dins dag 2 mei een middag met als thema de 'Schepping in vier jaargetijden'. W. Stuij uit Halsteren verzorgt een dia-klanken presentatie met natuurbeelden, afgewisseld an dere afbeeldingen zoals fraaie boerderijen. De serie begint met het scheppingsverhaal en gaat over de vier jaargetijden en over wat de mens doet met de schep ping. De bijeenkomst begint om 14.15 uur in het Hervormd kerk centrum in Zierikzee. door René Schrier GOES - „De leden van D66 Zee land zitten vol met ongeluksge- voelens. De partij kan het op lan delijk niveau in de komende we ken nog goed maken, maar dan moet er wel heel wat gebeuren." Zo kijkt D66-regiovoorzitter J. Jorritsma terug op de vergade ring die ze dinsdagavond in Goes leidde. De ongeveer twintig aanwezi gen hadden het tot bijna midder nacht over de toekomst van D66 en hun eigen regio. Dat Zeeland kritisch staat tegenover datgene wat de partij landelijk voor staat, was al eerder bekend. En ook dinsdagavond kwamen er twee moties aan te pas die Statenlid J. van der Giessen mee zal nemen naar het landelij ke congres op zaterdag 13 mei. De eerste motie stelt dat de lan delijke lijsttrekkersverkiezing niet verschoven moet worden van 9 september naar 24 juni. Op die manier krijgen de lijst trekkerskandidaten voldoende gelegenheid om zich aan de le den te presenteren. In de tweede motie pleit D66 Zeeland ervoor om de lijsttrekkerskandidaten niet alleen uit het Haagse cir cuit te laten komen. Iedereen moet de gelegenheid hebben zich kandidaat te stellen en te profileren. Weggesaneerd Volgens Jorritsma wordt de de mocratische discussie steeds ver der uit de partij weggesaneerd. Een voorbeeld daarvan noemde ze het geschuif met de datum SLUIS - Stedenbouwkundige Riek Bakker treedt op als ambassadeur van West-Zeeuws-Vlaanderen. Zij moet vooral de contacten tussen de gebiedscommissie en de ver schillende departementen in Den Haag verstevigen. Voor zitter T. Kramer van de gebiedscommissie maakte haar aanstaande rol gisteren bekend na afloop van de vergade ring. „Mevrouw Bakker wil graag een rol spelen in het stroomlijnen van de contacten tussen ons en het Rijk. Met haar expertise kan zij een prima ambassadeursfunctie ver vullen", aldus Kramer. De gebiedscommissie is gebaat bij goede contacten met de ministeries. Bij grote projecten als de aanpak van de Zwakke Schakels en het plan Water- dunen is steun van de rijksoverheid de komende jaren hard nodig. Volgens Kramer is momenteel niet altijd even helder welk departement voor welk onderdeel van het pro ject verantwoordelijk is. „Met de medewerking van Riek Bakker hoopt de gebiedscommissie daar meer duidelijk heid in te krijgen. Bakker bracht onlangs een oriënterend bezoek aan Kramer over mogelijke ondersteuning bij de uitvoering van het gebiedsplan. Zij gaf aan bijzonder geïn teresseerd te zijn in de ontwikkeling van de ruimtelijke kwaliteit bij het opheffen van de zwakke schakels in de kustverdediging. Zij vindt dat kustverdediging een rijks project moet zijn dat financieel voldoende moet worden ondersteund door- de departementen. VLISSINGEN- Een 29-jarige automobilist en een 20-jari- ge Vlissingse passagiere zijn gisteren naar het ziekenhuis gebracht met hoofd- en nekletsel na een frontale aanrij ding. De botsing vond rond half drie plaats op de kruising Bonedijkstraat/President Rooseveltlaan. De 29-jarige Vlissinger verleende bij het afslaan geen voorrang aan een 20-jarige bestuurder, eveneens uit Vlissingen, die hem tegemoet kwam rijden. GOES - Conservator/beheerder H. Oomen (46) van het Jan Heestershuis in Schijndel wordt de nieuwe directeur van Historisch Museum De Bevelanden. Hij treedt per 1 juli aan en volgt de huidige directeur G. Heerebout op. Oomen werkte tot 1999 in de uitvaartbranche. Als vrijwil liger was hij in die tijd betrokken bij het Volkenkundig Museum Justinus van Nassau in Breda. Van 1999 tot 2000 leidde hij het speelgoedmuseum in Oosterhout en tot 2003 was hij medewerker van museum De Roos in Geertruiden- berg. Sinds 2001 tot 1 juli is/was Oomen conservator/ be heerder van het Museum Huis Jan Heesters in Schijndel. Jan Heesters (1893-1982) was een Schijnsels kunstenaar schilder die op talloze schilderijen, tekeningen en etsen Noord-Brabant vereeuwigde. Na zijn dood liet hij zijn huis, koetshuis en tuin na aan de Schijndelse gemeen schap op voorwaarde dat er een museum in zou komen. Naar de functie van museumdirecteur in Goes hebben 95 mensen gesolliciteerd. De benoemingscommissie vond Oomen unaniem de geschiktste kandidaat. MIDDELBURG - Van een 50-jarige Middelburgse is gis termiddag in een supermarkt in haar woonplaats haar portemonnee uit weggenomen. De inhoud bestond uit pas jes en een tiental euro's. De portomonnee zat in haar tas. voor de lijsttrekkersverkiezing. Ook over het manifest Denken durven doen dat de partij lande lijk publiceerde, heeft Zeeland geen goed woord over. Jorrits ma: „Het is een vriendelijk stuk, maar daar win je geen veldslag mee. Het is tijd dat er weer nieuw elan in de partij komt." Ze geeft aan dat haar regio nog niet overtuigd is en dat het van de landelijke ontwikkelingen af hangt hoe Zeeland verder gaat. Dat kan zijn onder de naam D66, maar het kan evengoed zijn dat Zeeland onder een ande re naam de verkiezingen voor Provinciale Staten ingaat, want Zeeuwen moeten volgens haar de gelegenheid hebben om links liberaal te stemmen. door Melita Lanting DREISCHOR - De CDA-fractie zoekt naar een oplossing voor de frustraties over het openbaar groen in Dreischor. A. Schouw van de fractie heeft hierover vra gen aan het college van burge meester en wethouders gesteld. In 2001 werd Dreischor uitgeroe pen tot Groenste dorp van Euro pa. Het dorp lag er mede dank zij de inzet van de inwoners prachtig bij maar dat onder- houdsniveau is volgens veront ruste dorpsbewoners inmiddels ver te zoeken. De ergernis hierover is eerder deze maand tijdens een dorps- HULST - Voor de Jitsers, scouts met een lichamelijke of verstan delijke beperking, van de scou ting Hulst verzorgt de leiding za terdag 20 mei een hele speciale scoutingdag. De dag duurt van 10.00 tot 16.00 uur en de Jitsers mogen een introducé meene men. Ook de Blauwe Vogels, scouts met een lichamelijke of verstandelijke beperking van scouting Goes, zijn uitgenodigd. STREEKACTIVITEITEN RENESSE - De Stulp, 20.00 uur: Festi val Local Garage. raadvergadering voorgelegd aan verantwoordelijk wethouder W. Renden. Die reageerde daar op met de mededeling dat 'de ge meenteraad heeft bepaald hoe het groen eruit mag zien in het ringdorp en alle andere kernen, en daar zult u het mee moeten doen.' Dat is volgens raadslid Schouw (die daarbij aanwezig was) 'een wat formele reactie'. „Als het kwaliteitsplan groen betekent dat er nooit meer wat extra's kan gebeuren, is het gewoon een slecht plan." Schouw denkt dat het huidige groenplan wel dege lijk mogelijkheden biedt om dif ferentiatie aan te brengen in het kwaliteitsniveau van onder houd. „Sterker nog, voor het kwaliteitsplan groen was het juist overal gelijk en de bedoe ling van het nieuwe plan was om nuanceringen aan te kunnen brengen." Extra geld Hij denkt dat - met de hulp van inwoners - het onderhoudsni- veau stukken beter kan worden zonder dat het heel veel extra geld gaat kosten. Stichting Entente Florale (die de prijsvraag 'Groenste dorp' heeft uitgeschreven) heeft inmid dels ook aangegeven ongelukkig te zijn met de gang van zaken in Dreischor. De stichting is mo menteel bezig met het ontwikke len van een soort nazorgproject en Schouw wil van het college weten of de gemeente daar sa men met de dorpsraad aan mee wil werken. (Advertentie) Mobiel Internet Kaart: nü gratis bij een abonnement vanaf €34,95 per maand* Altijd en overal online met je laptop Toegang tot e-mail, agenda en bedrijfsnetwerk De zekerheid van het KPN netwerk Deze actie geldt t/m 30 juni 2006 Vraag naar de voorwaarden mobiel internet kaart kpn stuitje aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35