H HQVINCIALE ZEEUWSE COURAH Drankrijders krijgen alcoholslot Peiling: over vijf jaar troonswisseling i «tr.13 raymor^o V Forse toename ziekte van Lyme in Zeeland Auto Hirsi Ali moet uit beveiligde woning PZC n m ~\^ESSjE3SMÊM bestuurder met slok op kan motor pas starten na nuchter afleggen blaastest Jit de lucht ichieten duif tost 250 boete m: ^eV.onmgin! Nederlanders onder vuur in Uruzgan Roman Wolkers als strip 25 Belgen opgelucht Besluit Borssele valt later Gehavende turnploeg in finale Veel Europese tunnels onveilig Brood en/of Banketbakker NUCLEAIR "RFENIS ochtend .1 /olkenvelden en slechts af en toe zon. Iroog maar met een toenemende loordwestenwind maximaal 11 graden. 48e jaargang no. 100 rijdag 28 april 2006 is nummer 1,25 grand café MAANDMENU 23,50 www.rayrrlondo.nl „A-.ttVJi VOORGERECHT HOOFDGERECHT NAGERECHT Vooraf een knapperige Op de huid gebakken En als afsluiting salade met dun roodbaars "Provencaals", hangop met een gesneden Ganda-ham, met een garnituur van torentje van rood pijnboompitjes en olijven, zongedroogde fruit en verse munt een honingdressing. tomaat en basilicum. kletsen proeven drinken slapen lachen eten internet: www.pzc.nl jor Claudia Sondervan OES - De ziekte van Lyme or tekenbeten neemt drama- sch toe in Zeeland. Dat stelt crobioloog L. Sabbe van het edisch en Microbiologisch La- iratorium in Goes. dat laboratorium werd vorig ar 54 keer de diagnose Lyme vestigd. Zeeland behoort gro- ndeels tot de hoogrisicogebie- den voor de ziekte van Lyme. Op Zeeuws-Vlaanderen en de ge meenten Borsele en Tholen na blijkt de besmettingskans in Zeeland hoog. In 2001 werd al leen de Kop van Schouwen zo aangemerkt. Sinds 1994 is het aantal mensen in Nederland dat de ziekte van Lyme krijgt ver drievoudigd naar 17.000 in 2005. Het het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) meet geregeld het aantal Lyme-diagnoses in huisartsen praktijken. In Zeeland is de ziekte inmid dels heel courant, zegt Sabbe. „Het is wekelijkse kost. Vijftien jaar geleden zagen we minder dan één geval per jaar." Hij heeft aanwijzingen dat het aan tal teken stijgt door de toename van reeën en knaagdieren. Maai er zijn ook meer teken besmet. Als meer dan een derde van de Zeeuwse teken drager blijkt van de bacterie die Lyme veroor zaakt, is er kans dat artsen men sen die gebeten zijn eerder moe ten behandelen met sterke anti biotica. Ongeacht of zij de eer ste tekenen van een infectie - een rode ring rond de beet en griepachtige verschijnselen - vertonen. Daartoe moet het RIVM een telling van besmette teken uitvoeren. Daar is het tijd voor, vindt Sabbe. Dat Zeeuws-Vlaanderen en ge meenten Borsele en Tholen min der te maken hebben met Lyme komt haast zeker doordat daar minder recreatie is, zegt L. van den Berghe, verpleegkundige infectieziekten van GGD Zee land. De verspreiding van Lyme is daar wel iets hoger dan vijf jaar terug, met name in het ge bied rond Temeuzen en Sluis. oor Rudi Buis EN HAAG - Bestuurders herhaaldelijk zijn be- apt op rijden met te veel rank op, krijgen vanaf 009 een alcoholslot in hun uto. Ook moeten automobi- sten die hebben gedron- en sneller op een strafcur- us. Wie een alcoholpromil- ige van 0,8 of meer blaast, loet verplicht op een drie- aagse cursus. Die grens igt nu nog bij 1,3 promille. at schrijft minister Peijs van erkeer en Waterstaat in een rief aan de Tweede Kamer. De linister wilde het slot aanvan- elijk volgend jaar invoeren, laar dat is om technische rede- en onhaalbaar. Een bestuurder iet een slot kan pas de motor •tarten als hij eerst een blaas- est nuchter heeft afgelegd. De utorijders krijgen niet alleen en slot, maar komen ook in een egeleidingsprogramma te- MDDELBURG - Officier van ustitie I. Koopmans eiste gis- eren in Middelburg tegen een 19-jarige inwoner van Bruinisse voor het doden van een duif 750 luro boete. In haar eis liet ze neewegen dat de verdachte lerder voor een soortgelijke die enmishandeling was veroor- leeld. )e Bruenaar schoot 26 decem- ler vorig jaar met zijn lucht- rnks de tortelduif neer. „Ik zat mder de stress", zei hij. )e duiven zorgden al langer 'oor overlast bij zijn woning, vaar ze zich in de bomen nestel len. De bomen zijn volgens ver lachte nu weg en ook van de in leslag genomen luchtbuks ver- elde hij afstand te hebben ge- laan. )at was aanleiding voor econo- nisch politierechter G. van Un- lik om de boete tot 250 euro te natigen. recht, zodat hun drinkgedrag kan worden veranderd. Invoering van het slot scheelt circa dertig doden per jaar, vol gens berekeningen van het mi nisterie. Het voordeel van het slot is dat automobilisten niet hun rijbewijs hoeven in te leve ren, waardoor ze hun baan kun nen behouden. In Zweden is het alcoholslot al zes jaar in ge bruik. Het kost de drankrijder daar vijfduizend euro voor het slot en een bijbehorend tweeja- rig begeleidingsprogramma. De minister wil bestuurders die heb ben gedronken ook sneller op cursus sturen. Momenteel vol gen jaarlijks ongeveer negendui zend automobilisten die tussen de 1,3 promille en 1,8 promille blazen een cursus. Dat aantal zal fors toenemen als de lat naar 0,8 promille wordt verlegd. Autorijders die een hoger pro millage blazen dan 1,8 promille krijgen een medisch en psy chiatrisch onderzoek. Daarbij Prinses Amalia verrichtte gisteren, kinderen in Derde-Wereldlanden. op haar vaders verjaardag, haar eerste officiële handeling: ze liep mee in de Run for Rio in Wassenaar, een hardloopfestijn ten bate van foto Harmen de Jong/GPD van onze redactie binnenland HILVERSUM - Koningin Bea trix moet binnen vijf jaar plaats maken voor haar zoon, prins Willem-Alexander. Dat vindt 52 procent van de deelnemers aan het TweeVandaag Opinie Panel (TOP). Begin november was het (Advertentie) 0^ Interieur Paauwe is op zaterdag 29 april 'gewoon'open. Net als elke andere zaterdag met een bolus bij de koffie, maar dan oranje! Verder: net zo gezellig, behulpzaam en inspirerend als altijd.Zuidweg 20a,Zonnemaire. 0111 401318www.interieur-paauwe.nl (Advertentie) percentage nog 44. Willem- Alexander vierde gisteren zijn 39e verjaardag. Aan het onderzoek hebben ruim 22.000 panelleden meegedaan. Ten opzichte van november is het vertrouwen in de troonopvol ger van 48 naar 53 procent geste gen, hoewel 14 procent weinig tot heel weinig vertrouwen heeft in de oudste zoon van de 68-jarige vorstin. Hoewel de pa nelleden'de tijd gekomen achten dat Beatrix aftreedt, blijft haar populariteit groot. Kreeg zij een DEN HAAG - Een verkennings patrouille van Nederlandse mili tairen is afgelopen maandag kort in gevecht geraakt met een aantal onbekende tegenstanders van de internationale vredes macht in Afghanistan ISAF. Het betekent het eerste vuurcon- tact met Nederlandse militairen in de Afghaanse provincie Uruz gan. Aan Nederlandse zijde wa ren geen gewonden, meldde het ministerie van Defensie in Den Haag gisteren. Niet uitgesloten wordt dat dat bij de aanvallers wel het geval was. Na de schotenwisseling hebben de groene baretten hun patrouil le kunnen afmaken. Zij voerden een opdracht uit als voorberei ding op de komst deze zomer van de hoofdmacht van 1400 Ne derlandse militairen naar Uruz gan. De patrouille is veilig terug gekeerd op de thuisbasis in Tarin Kowt. ANP •half jaar geleden een 7.1 voor de wijze waarop ze haar functie vervult, nu is dat 7.3. Ook de monarchie krijgt meer steun: 21 procent spreekt zich uit voor de republiek. Dat was een half jaar geleden 24 procent. Van vijfhon derd deelnemers aan een en quête van het blad Vorsten Royale vindt een derde het tijd voor de koningin om op te stap pen als de kinderen van prins Willem-Alexander en prinses Maxima naar de basisschool gaan. Voor deze groep waren de ge boorte en doop van prinses Alexia de belangrijkste konink lijke gebeurtenissen van 2005. Daarna volgde de knuffel die rapper Ali B aan koningin Bea trix gaf. Prins Maurits is nog steeds de knapste prins, vindt het vrouw volk, maar de mannen vinden Willem-Alexander het aardigst. Bij de prinsessen is Maxima de onbetwiste winnares. Bijna twee derde van zowel de mannen als de vrouwen vindt haar het meest sympathiek, het best gekleed èn het meest aan trekkelijk. Koningin Beatrix wordt het meest sympathiek ge- LEIDEN - Tekenaar Dick Matena overhandigt schrijver Jan Wolkers de stripversie van Wolkers' roman Kort Amerikaans. Eerder maakte Matena al een stripversie van De Avonden van Gerard Reve. De tekenaar maakte voor de strip gebruik van de integrale tekst van Kort Amerikaans. De roman vertelt het verhaal van Eric van Poelgeest, die tijdens de oorlog onder duikt in het gebouw van de schildersacademie in Leiden. foto Juan Vrijdag/ANP Volvo S80 mikt op dik en Duits wordt vastgesteld of de chauf feur wel geschikt is om te rij den. Zowel de cursus als het on derzoek staan los van strafrech telijke maatregelen, zoals een boete en eventueel rijontzeg ging. GPD In België is met blijdschap- gereageerd op de aanhou ding van een 17-jarige jon gen in het Poolse Suwalki. Hij wordt ervan verdacht twee weken geleden Joe Van Holsbeeck te hebben doodgestoken om zijn mp3- speler in Brussel. Eer der werd zijn broer al aange houden. Hoewel een meerderheid voor is, nam de Tweede Ka mer gisteren nog geen be sluit over het openhouden van de kerncentrale Borsse le tot 2033. Men wacht op juri- "dF disch advies. Tegen alle verwachtingen in heeft de Nederlandse vrou- wenploeg zich bij de beste acht landen geturnd op de Eu ropese kampioenschappen. Nederland werd in de kwalifi catiewedstrijd achtste, met minder dan een punt voor sprong op gastland Griekenland. Daardoor mag het morgen meedoen in de landenfinale en moet ri j Griekenland toekijken vanaf de tribune. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Gezondheid: 9; Radio Televisie: 11; Zeeland: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 21 en 23; Re dactie Reactie: 24; Auto: 25 en 27. vonden van alle Europese vor sten en vorstinnen (meer dan 50 procent). ANP DEN HAAG - Dertien Europese tunnels, waar jaarlijks honder den Nederlanders doorheen rij den, scoren een onvoldoende op het gebied van veiligheid. Dat blijkt uit onderzoek van de ANWB. De twee Nederlandse tunnels in de test krijgen een ruime vol doende: de Sijtwendetunnel in Den Haag en de Thomassentun- nel in het Rotterdamse havenge bied. Italië komt er het slechtst uit. Vier van de zes onderzochte tunnels zijn beoordeeld als 'slecht'. GPD (Advertentie) VACATURES Bent u de die The Master Bakery zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. door Ton van Lierop LUXEMBURG - VVD-Tvveede Kamerlid Ayaan Hirsi Ali moet haar beveiligde woning in Den Haag binnen vier maanden ver laten. Dat heeft het gerechtshof in Den Haag gisteren bepaald in een zaak die de buren van Hirsi Ali hadden aangespannen. Hirsi Ali is geschokt over het be sluit, zegt ze in een reactie. „Ik vind het verschi'ikkelijk, afschu welijk om weer weg te moeten. Ik woon hier met plezier en ik voel me veilig", aldus de libera le. Ze wordt al jaren beveiligd wegens ernstige bedreigingen. Minister Donner van Justitie overweegt in cassatie te gaan bij de Hoge Raad, 'omdat het an ders lastig zou worden met de beveiliging van diverse perso nen'. Eerder wees de rechtbank van Den Haag een klacht van de buren af. Ze hadden geklaagd over hun eigen veiligheidsrisico. Deze kregen gisteren echter in beroep gelijk. Volgens Donner roept de uitspraak 'grote vra gen' op. „Dit zou kunnen beteke nen dat mensen weer terug moe ten naar een vliegbasis. Dat zou zeer lastig worden. Dat was na melijk voor de betrokkenen zelf ook geen daverend succes." Overigens bestaat er nu nog geen wettelijke grondslag voor de verplichting om mensen te be schermen, meldde de woordvoer der van Donner. De minister overweegt dit volgens hem wel wettelijk te gaan regelen. Hirsi Ali zelf hoopt dat de Staat in cassatie gaat tegen het be sluit van het hof. „Ik heb altijd veel kritiek op minister Donner, maar in deze kwestie ben ik heel tevreden over hem. Hij kan er ook niets aan doen dat het zo loopt." De bewoners stellen dat het hen alleen om de veiligheid ging. „We zijn opgelucht. We voelden ons niet meer veilig in onze eigen woning." ANP (Advertentie) (post)bankrekeningnummet. i Kijk op wvM.pic.nl/abonneren, bel gratis 1 0800 0231231 of sim deie bon naar i PZCi afdeling leiersseivice i Antwoordnummer 713. 4dB0 WB Goes 8"711688ll55553011 het alfabet van Zeeland O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 proefabonnement gehad. O Noteert ti mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 20.55!" CD per kwartaal met automatische incasso 59.75)*. CD per jaar met automatische incasso 229.201". mei gratis PZC-pataplu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1