Adelaars en bikers openen jacht m Werken zoals een vlinder fladdert Amateurkunst in etalage Meer controle op bord en vlag Zeelandbrug gaat nacht dicht Gemeenten kopen samen zorg in Waarschuwing malafide verkopers kunst Documentaire Wim Hofman op filmfestival Liedwedstrijd Zeeuws dialect door Emile Calon e winkeliers van Aalst zien de ade laars graag door hun straten rij den, weet Koen van Hamme maar al te goed. Op zijn speciale politiemoutain- bike is hij immers zó ter plaatse als er iets loos is. Heel wat sneller dan de collega's in de patrouillewagens van de gemeentepoli tie, aldus de agent van het biketeam van die Vlaamse stad. Hij heeft dan ook al heel wat winkeldieven aange houden. „Als er een melding komt, zijn wij bin nen een paar minuten ter plekke. Soms kunnen we zo'n dief al grijpen voor hij de winkel heeft verlaten." Van Hamme en een aantal andere agenten uit Aalst volgen deze dagen samen met een groep Zeeuwse agen ten een bike-cursus. Daar leren ze om gaan met hun moutainbike. Hun fiets is niet alleen hun voertuig maar ook een prima hulpmiddel bij het aanhou den van verdachten, het afscher men van collega's en het op afstand houden van wat te opdringerige men sen. De fietsen van de Zeeuwen kunnen wel wat meer hebben dan die van de Vlaamse collega's. Die zijn wat robuus ter, geeft Van Hamme direct toe. Dat is volgens hem ook het belangrijkste van de gezamenlijke cursus: het leren van elkaar, ervaringen uitwisselen. Zo zijn de Zeeuwen zeer te spreken over de rood-blauwe jasjes van de mannen en vrouwen uit Aalst, die val len meer op dan hun eigen blauw-grij- ze. De fietsschoenen van de Zeeuwen, die worden weer geroemd door Ade laars, zoals de fietsende agenten in Aalst worden genoemd. Commissaris Ludwig van der Burght van de Aalster politie is zeer te spre ken over de training die zijn man schappen in Terneuzen en omstreken kunnen volgen. Die is wat professione- Agent Koen Van Hamme uit Aalst (links) komt zijn Nederlandse collega's te hulp bij een demonstratie met f ietsen in Terneuzen. foto Camile Schelstraete Ier dan de training die de bikers thuis krijgen, aldus de Aalster politiecom- mandant. Dat is niet zo vreemd, want de Vlaamse bikers hebben het,wiel als het ware zelf moeten-Uitvinden. Die zijn op de fiets gekropen en hebben zichzelf geleerd hoe ze met zo'n twee- wieler moeten optreden. De scholing van de Zeeuwen daarentegen is geba seerd op technieken die zijn overgeno men van Amerikaanse politie-oplei- dingscholen. Instructeur Willem van den Boogaart is vol lof over de bikers van de Zeeuwse politie. Vier jaar gele den stapten de eerste agenten op de moutainbike en ze zijn tegenwoordig niet meer weg te denken uit het straat beeld van Goes, Middelburg, Terneu zen en Vlissingen. Ze zijn stil, snel, ho ren alles, kunnen op plekken komen die onbereikbaar zijn voor auto's en het is makkelijker om contact te ma ken, somt hij de voordelen op. De be langstelling onder de jongere agenten om vier jaar lang biker te worden, is volgens hem tamelijk groot. Het zijn volgens hem vooral de wat sportievere collega's die graag zo'n periode onder deel uitmaken van de groep van veer tig Zeeuwse bikers. Nadia Goose uit Middelburg heeft ge kozen voor de moutainbike. Vandaag krijgt ze haar bikerscertificaat en van af dat moment mag ze op haar fiets de orde handhaven. Ze is blij dat ze de au to kan inruilen voor de fiets. Vooral omdat ze op de moutainbike veel snel ler kan reageren, zegt ze na afloop van weer een oefening die ze samen met de andere bikers in Terneuzen moet uit voeren. De afgelopen jaren merkte ze dat dat vanuit de patrouilleauto niet altijd kan. „Eer je gedraaid ben, zijn ze al weg." Dat zal straks niet meer ge beuren, verwacht ze. Want op de fiets is snel draaien geen probleem. Dat weet inspecteur Wil Jung van de Zeeuwse politie ook. Volgens hem wor den dankzij de bikers landelijk heel wat aanhoudingen verricht. „Het gro te voordeel van bikers? Je hoort ze niet aankomen." MIDDELBURG - De provincie Zeeland let dit jaar extra op borden, vlaggen en spandoeken waarmee evenementen worden aangekondigd. Dat gebeurt in het kader van de Landschapsverordening, waarin onder meer de plaatsing van reclame-uitingen in het buitengebied wordt geregeld. Borden, vlaggen en spandoeken mogen alleen worden geplaatst, gehesen of opgehangen op plaatsen waar het evenement wordt ge houden. Hooguit twee weken voor de gebeurtenis tot maximaal een week erna kunnen ze blijven hangen. De aankondigin gen mogen niet hoger zijn dan 2,5 meter en geen bedrijfs reclame van bijvoorbeeld sponsors bevatten. De provincie kan verbaliserend optreden. ZIERIKZEE - De Zeelandbrug is in de nacht van maan dag op dinsdag voor al het wegverkeer afgesloten. Dat heeft te maken met werkzaamheden die plaatsvinden tus sen middernacht en 's ochtends vijf uur. Vanwege de vei ligheid is het niet toegestaan om op die plek dat werk te combineren met het laten passeren van gemotoriseerd ver keer. Voertuigen worden dan ook omgeleid via de stormvloed kering. In geval van nood kunnen ambulances wel passe ren. De klus omvat onder meer het schoonmaken van de voegen van het wegdek, het reinigen van de brug door middel van een veegauto, het uitvoeren van een kleine re paratie aan het wegdek en het verzetten van de rails van de laagwerker om conserveringswerkzaamheden aan de betonnen pijlers uit te kunnen voeren. MIDDELBURG - De gemeenten Middelburg, Vlissingen en Veere stellen samen de prijs vast waarvoor zorgaanbie ders huishoudelijke zorg moeten leveren aan inwoners van Walcheren. De gemeenten hebben daarvoor gisteren een intentiever klaring ondertekend. Als de prijs is vastgesteld, kunnen de aanbieders van thuiszorg alleen nog concurreren op kwaliteit. De cliënt bepaalt zelf welke van de door de ge meenten geselecteerde zorgaanbieders hij inschakelt. Door de huishoudelijke zorg samen in te kopen, voorko men de gemeenten dat cliënten in de ene woonplaats meer zorg krijgen dan in een andere. De regeling komt voort uit de Wet Maatschappelijke Ondersteuning die op 1 januari 2007 in werking treedt. Vanaf die datum worden de gemeenten verantwoordelijk voor het toewijzen en regelen van de huishoudelijke zorg die nu onder de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten valt. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen waarschuwt on dernemers voor malafide verkopers van advertentieruim- te in zowel de papieren als de digitale versie van de ge- meentegids of iets soortgelijks. De gemeentelijke vooriich- tingsafdeling adviseert met klem niet met deze personen in zee te gaan. Alleen Suurland uit Eindhoven/Amster dam is verantwoordelijk voor de g'emeentegids in Terneu zen. Het bedrijf werkt ook aan een digitale versie op de ge meentelijke website. loor Rolf Bosboom [ATS - De ruimte die Galerie Kats tot haar eschikking heeft is niet gering. Toch moe- in deze keer alle muren en wanden opti- naal worden benut om een goede indruk te [even van de vele - en ook zeer gevarieerde schilderijen, tekeningen en objecten die Harja de Lange uit Ouwerkerk de afgelo- en jaren maakte. lezondheidsproblemen mogen haar dan de ifgelopen tijd nogal hebben gehinderd, de assie voor de kunst is nog altijd onvermin- erd. „Ik heb onlangs in het ziekenhuis gele ien, maar ook daar heb ik tekeningen ge naakt. Het zijn ervaringen die je niet zo naar opzij kunt zetten. Als kind tekende ik ilalles van me af." )e wereld die Marja de Lange (Krabbendij- e, 1938) voortdurend om haar heen er- aart, zet haar aan tot tekenen en schilde- en. De verwondering over wat er gebeurt, ieeft haar nimmer verlaten. „Zonder dat ouden al die beelden wegblijven. In mijn childerijen probeer ik een soort verloren laradijs terug te vinden. Als ik die verwon dering niet meer had, zou ik pas echt in een verloren paradijs leven." Ze gunt zichzelf de vrijheid om wegen in te slaan die haar gevoel en intuïtie haar inge ven. „Iedere dag is in dat opzicht anders. Schilderen is ook een beetje vliegen. Zoals een vlinder vliegt, zo fladder ik van het een naar het ander, van bloem naar bloem, van kleur naar kleur, van idee naar idee. Mijn stijl van werken is nooit absoluut. Mis schien schilder ik over een jaar heel anders, omdat ik dan een andere laag in mezelf heb aangeboord." De beperkingen die ze momenteel in het da gelijks leven ervaart, gelden niet in haar werk. De Lange wijst op een van de schilde rijen: Imaginaire reis. „Ik kan helaas niet meer naar mijn zoon in Canada gaan, maar op deze manier maak ik mijn eigen reizen. Het is een fantasiewereld; alles kan op zo'n reis. Als ik een bootje wil, dan creëer ik een bootje en ga ik varen. Wil ik vissen zien? Kijk, daar springen de vissen uit het wa ter." Opvallend is het optimisme dat haar werk uitstraalt, zelfs op het schilderij Birdy Blues, met een vogel in een kooi. „Ik voelde me toen opgesloten, maar tegelijkertijd zie je op het schilderij een prachtige omgeving. Die kooi is er wel, maar ik zie zoveel moois om me heen, in de natuur en de mensen. Het optimisme overheerst." Tekeningen gebruikt De Lange om snel te kunnen werken, om een idee of gedachte meteen te verbeelden. „Bij schilderijen gaat het meer om het verlangen. Tekeningen vor men een heel directe beeldtaal. Ze zijn ont daan van verlangen. Er zit niets tussen het ervaren en het doen." Ze bevatten vaak humor, kleine grapjes. Zo als in Mechanic woman. „Ik heb thuis nu zo'n traplift", zegt De Lange. „Maar die gaat me eigenlijk veel te langzaam. Dan ga je fantaseren. Ik dacht: als er nu zo'n grote veer onder de stoel zou zitten, dan zou die me zo naar bijvoorbeeld Rotterdam kunnen schieten. Zo'n rare gedachte leidt clan weer tot een tekening. Ik móet dat doen. Tekenen is voor mij een vorm van ademhalen, een on ontkoombare handeling." Expositie: Schilderijen, tekeningen en objecten van Marja de Lange, t/m 21 mei in Galerie Kats, Dorpsstraat 16, Kats. Geopend: do.-zo. 13.00-17.30 uur. VLISSINGEN - De documentai re Zwarte inkt, over de Vlissing- se schrijver en beeldend kunste naar Wim Hofman, gaat zondag 17 september in première tij dens festival Film by the Sea in Vlissingen. De documentaire van ongeveer vijftig minuten, een initiatief van Omroep Zeeland, wordt ge maakt door regisseur Willemiek Kluijfhout en producer Reinette van de Stadt van Stichting True- works. Aanleiding is het feit dat Hof man dit jaar 65 is geworden. Dat wordt gevierd met een groot aantal activiteiten. Daar bij ligt het zwaartepunt in Zee land na de zomer, met onder meer een overzichtstentoonstel ling in de Zeeuwse Bibliotheek. Willemiek Kluijfhout en Reinet te van de Stadt, die in 2002 de tiendelige televisieserie Boven water voor Omroep Zeeland maakten, volgen in Zwarte inkt het ontstaan van Hofmans jong ste werk en blikken daarnaast met hem terug op zijn leven en werk tot nu toe. MIDDELBURG - De komst van dialectmuziekwedstrijd 'Zing Zeeuws!' is zeker geworden, nu de provincie een bijdrage van 4500 euro heeft toegezegd. De wedstrijd, georganiseerd door Stichting De Zeeuwse Taele, wordt op 25 november gehou den. Er zijn twee categorieën: liedtek sten en zelf uitgevoerde liederen op het gebied van Zeeuwstalige popmuziek. Met de werving van kandidaten is in februari begon nen. Enkele bandjes die een eigen nummer in het Zeeuws willen uitvoeren, hebben zich al aange meld. Ook andere artiesten kun nen zich voor deze categorie nog inschrijven tot 1 september. Tekstdichters kunnen liedtek sten inzenden. Deze worden op het festival uitgevoerd door be kende Zeeuwse artiesten. De in schrijving voor deze rubriek ein digt al op 1 mei. In beide categorieën zijn drie prijzen te winnen: een hoofd prijs van 400 euro en prijzen van 300 en 200 euro. Voor meer informatie: www.scez.nl. Toneelgroep STEC treedt tijdens het Weekeinde van de Amateurkunst op in Oost-Souburg. foto Lex de Meester door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het idee is af gekeken van Vlaanderen, geeft Willem Huijbreghs van Scoop onmiddellijk toe. Maar goede ideeën verdienen nu eenmaal na volging. En dus krijgt ook Zee land jaarlijks het Weekend van de Amateurkunst. De eerste edi tie is van vrijdag 12 tot en met zondag 14 mei. Volgens onderzoek zouden 150.000 Zeeuwen, dus bijna de helft, zich op enigerlei wijze met amateurkunst bezighouden. In veel gevallen gebeurt dat zon der veel ruchtbaarheid. „Dooi de amateurkunst een weekend lang in de etalage te zetten, kun je een indruk geven van wat er allemaal gebeurt", aldus Huij breghs. Het mes snijdt aan twee kanten: de betrokkenen kunnen zichzelf presenteren en belangstellenden krijgen een indruk van wat er al lemaal gaande is. Dat is hard no dig, vindt Huijbreghs, want het belang van amateurkunst wordt vooral door overheden nog on voldoende onderkend. „We moeten de amateurkunst goed op de agenda zien te krij gen, want die profiteert nu niet of nauwelijks van gemeentelijke budgetten. Dat is eigenlijk om te huilen." Huijbreghs sluit niet uit dat het nieuwe initiatief kan leiden tot nieuwe, onderlinge samenwer kingsverbanden, ook tussen ver schillende disciplines. „Hun ei gen passie brengt mensen bij el kaar, zodat men misschien zegt: volgend jaar kunnen we wel sa men iets doen." Het evenement wordt in fases opgebouwd. Er wordt dit jaar begonnen in drie gemeenten: Vlissingen, Borsele en Reimers- waal. In 2007 en 2008 moeten daar telkens drie gemeenten bij komen, waarna in 2009 het Weekend van de Amateurkunst in alle dertien Zeeuwse gemeen ten wordt gehouden. De organisatie gebeurt door per sonen en instanties ter plaatse, terwijl Scoop ondersteuning .biedt. De betrokken gemeenten en de provincie delen dit jaar de kosten. In Borsele zijn alle activitei ten zaterdag 13 en zondag 14 mei (12-17 uur) geconcentreerd langs het traject van de Stoomtrein Goes-Borsele, met allerlei optredens bij de vlin dertuin in Langeweegje en bij het eindpunt van de lijn en in de kerk in Hoedekenskerke. In de gemeente Vlissingen is het vooral te doen op zaterdag. Wet houder Conny Seijbel verricht om 10.00 uur de opening in het Theo van Doesburgcentrum, waar de muziekschool en Kunst educatie een open ochtend hou den. 's Middags zijn er allerlei optredens op het Scheldeplein, de Kleine Markt en het De Ruy- terplein en in de Lange Zelke en de Walstraatkerk. In Oost-Souburg dienen de kerk in de Kanaalstraat, de Kanaal straat zelf en de Paspoortstraat als locaties. Op de boot tussen Vlissingen en Breskens speelt het saxofoonensemble van de muziekschool. Bij de terminal geeft ONDA om 13.30 uur een optreden. Musicalgroep Papil- lion treedt om 20.00 uur op in De Zwaan in Oost-Souburg. Op zondag zijn er activiteiten op het De Ruyterplein en in De Zwaan. Op de veerboot speelt 's middags Accordeola met het ac cordeonensemble Chapeau! In Kruiningen sluit het Week end van de Amateurkunst de Kunstroute af die op 8 mei be gint. In het dorpshuis is vrijdag avond en zaterdag zowel over dag als 's avonds een lange reeks optredens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19