Lété stoot integratiebedrijf af PZC Huwelijken worden weer ingeluid Onderscheiding voor Ad van 't Veer Brand in gloednieuwe soos 's-Gravenpolder Werken waar je maar wilt met je laptop Klokje van Arnemuiden Verzakte Dowsteiger in reparatie Portemonnee gerold in supermarkt Oomen nieuwe museumdirecteur Auto belandt in achtertuin agenda |Dj Paul Elstak in ■Renesser Roefke Riek Bakker zet zich in voor regio ft Geen ontslagen bij overname door Maecon Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Miriam van den Broek ARNEMUIDEN - Het is een lief klokje, het klokje in het stadhuis van Arnemui den. Dertig centimeter hoog en zijn ge beier klinkt opgewekt, bijna vrolijk. De Stichting Oudheidkundig Museum Ar nemuiden vond het zonde dat het al tientallen jaren niet meer gebruikt werd. Maar het was voor de bode van het stadhuis een ondoenlijke klus ge worden. De stichting heeft het klokje nu laten automatiseren. Zaterdag wordt het voor het eerst weer in ge bruik genomen. „Ga even wat naar achteren, dan kan ik de vlizotrap laten zakken", zegt voorzit ter Jan Marteijn van de stichting. Hij klapt het aluminium trapje uit en gaat voor naar boven. Daar wacht nog een trapje. Een klein houten exemplaar. Marteijn waarschuwt alvast: „Sinds het stadhuis vier jaar geleden een museum is geworden, hebben we een klimaatbe heerssysteem. Dus er lopen nu allemaal grote buizen over de zolder." Laverend tussen balken en buizen komt Jan Marteijn bij het klokje aan. „Be grijp je nu waarom het al jaren niet meer gebruikt wordt?" Eerst moest het luik aan de voorgevel handmatig worden geopend. Daarna moest de klokkenstoel naar voren wor den gerold zodat de klok pal achter het luik hing en vervolgens moest de klok met de hand in beweging worden gezet. Toch is het klokje vroeger wel vaak ge bruikt. „Het gebeurde bij ti'ouwerijen, feestdagen en bij de installatie van nieu we burgemeesters. Wanneer ze met het luiden gestopt zijn, weten we niet pre cies. Het moet enkele tientallen jaren geleden zijn geweest. Op een film van de bruiloft van een ander bestuurslid is het klokje nog te horen." Een jaar geleden met Koninginnedag luidde de stichting zelf de klok, die waarschijnlijk sinds 1865 op de huidige plek hangt. „Toen zeiden we tegen el kaar dat het toch wel heel zonde is dat die verder nooit meer gebruikt wordt. En zo ontstond het idee om de klok via een afstandsbediening te laten wer ken." De stichting kreeg 'van het Wijk Onder- steunings Punt Arnemuiden een subsi die van duizend euro. Vier vrijwilligers hebben er vervolgens voor gezorgd dat zowel het luik als de klok op afstand worden bediend. Zaterdagochtend rond elf uur, als het carillon van Arnemuiden weer stil is, zal burgemeester K. Schouwenaar het begin van de Koninginnedagviering in luiden door het klokje voor het eerst aan te zetten. Daarna zal die voortaan weer bij elke huwelijksvoltrekking klin ken. „En dat zijn er nog best veel hoor", zegt Marteijn. „Een jaar of twee gele den, vonden hier nog ongeveer 35 trou werijen plaats. En over drie weken, op 19 mei, zijn er zelfs drie huwelijken op één dag." De klok in het stadhuis van Arnemuiden luidt voortaan automatisch. Met dank aan de Stichting Oudheidkundig Museum Arnemuiden. foto Lex de Meester door Maurits Sep VEERE - Lekker weer eens een concertje meemaken, dacht Ad van 't Veer toen hij gisteravond de Grote Kerk in Veere betrad. Het concert begon al meteen een kwar tier te laat. Omdat hij eerst een koninklijke onderschei ding in ontvangst mocht nemen. Al die bekende gezichten uit de Middelburgse burgerij verrasten hem wel met hun aanwezigheid, bekende Van 't Veer. Maar hij had nog steeds geen idee wat hem te wachten stond toen de Middelburgse locoburgemeester Hannie Kool-Blokland achter de microfoon plaatsnam. Pas toen zij zich tot hem richtte en zei dat hij van grote betekenis is geweest voor de totstandkoming en ontwik keling van nieuwe muziek in Zeeland en in Nederland, drong het tot hem door: hij werd geridderd. Meer dan 25 jaar heeft Van 't Veer een voortrekkersrol vervuld voor de hedendaagse muziek, zei Kool-Blokland. „U heeft Nieuwe Muziek tot een nationaal en internatio naal begrip gemaakt." De weg ernaartoe was niet eenvoudig, memoreerde zij. „Mensen in Zeeland waren niet gewend aan die onbe kende klanken die uit de Kloveniersdoelen in Middel burg kwamen. Het was een strijd tegen onbegrip en voordelen. En tegen het gebrek aan subsidies. Maar juist in die omstandigheden ontstaat vaak iets bijzon ders." Van 't Veers 'doorzettingsvermogen en eigenwijsheid' maar ook zijn 'passie en gedrevenheid' bezorgden hem en Nieuwe Muziek een groeiende bewondering. „Het heeft geleid tot wereldpremières van grote artiesten", constateerde Kool-Blokland. „Daarmee zijn uw activi teiten van groot belang voor Zeeland." Ómdat hij op buitengewone wijze heeft bijgedragen aan de cultuur in Zeeland heeft hij bij zijn afscheid, eerder dit jaar, al de Zeeuwse Cultuurprijs gekregen. Gisteren kwam daar dus de koninklijke erkenning bij. Ad van 't Veer is be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Wie mocht denken dat Van 't Veer zich nu stilletjes te rugtrekt, heeft het mis. „Ik ben niet te stoppen. Ik ben alweer bezig met een volgend project. Daar zeg ik nog niks over. maar wacht maar tot de komende winter. Het wordt heel bijzonder." Ad van 't Veer wordt gefeliciteerd door zijn echtgenote. foto Ruben Oreel vrijdag 28 april 2006 w 15 Advertentie TERNEUZEN - Het onderzoek naar de oorzaak van de verzakking van de steiger van Dow Benelux in de Braak manhaven wordt volgende week afgerond. Deskundigen van Dow werken inmiddels aan een herstelplan. Een woordvoerder van het chemieconcern gaat ervan uit dat de steiger na reparatie in juni weer normaal gebruikt kan worden. Plet gaat eigenlijk om drie aangesloten steigers (A, B en C). Eind maart bleek één van de pijlers zo'n 40 centimeter uit het lood te staan. De pijler was ook gedeel telijk weggezakt. Enkele weken werd al een verzakking van ruim vijftig centimeter geconstateerd. Dow stelde twee steigers buiten gebruik. Met het oog op de veiligheid werden ook direct de leidingen van en naar de steigers leeggepompt. Niet lang daarna werden ze met behulp van een ponton gestabiliseerd. Inmiddels is de verzakte pijler weer op normale hoogte gevijzeld. De aan- en afvoer van grondstoffen en producten ondervindt, volgens een woord voerder van Dow, geen enkele hinder meer van het euvel. Over de oorzaak wordt in havenkringen druk gespecu leerd. De verzakking zou veroorzaakt kunnen zijn dooi de zich verleggende stroming, veroorzaakt door de aan houdende baggerwerken. MIDDELBURG - Van een 50-jarige Middelburgse is gis termiddag in een supermarkt in haar woonplaats haar portemonnee uit weggenomen. De inhoud bestond uit pas jes en een tiental euro's. De portomonnee zat in haar tas. GOES - Conservator/beheerder Hans Oomen (46) van het Jan Heestershuis in Schijndel wordt de nieuwe directeur van Historisch Museum De Bevelanden. Hij treedt per 1 juli aan en volgt de huidige directeur Gerard Heerebout op. Oomen werkte tot 1999 in de uitvaartbranche. Als vrij williger was hij in die tijd betrokken bij het Volkenkun dig Museum Justinus van Nassau in Breda. Van 1999 tot 2000 leidde hij het speelgoedmuseum in Oosterhout en tot 2003 was hij medewerker van museum De Roos in Geertruidenberg. Sinds 2001 tot 1 juli is/was Oomen conservator/beheerder van het Museum Huis Jan Hees ters in Schijndel. Jan Heesters (1893-1982) was een Schijnsels kunstenaar schilder die op talloze schilderijen, tekeningen en etsen Noord-Brabant vereeuwigde. Vooral De Peel gold als een geliefd decor van Heesters. Na zijn dood liet hij zijn huis, koetshuis en tuin na aan de Schijn- delse gemeenschap onder de voorwaarde dat er een mu seum in zou worden gevestigd. Naar de functie van mu seumdirecteur in Goes hebben 95 mensen gesolliciteerd. De benoemingscommissie vond Oomen unaniem de ge schiktste kandidaat. SCHOONDIJKE - Een 20-jarige automobilist uit de ge meente Sluis is gistermiddag rond één uur aan' de Wil- lemsweg in Schoondijke met zijn auto in de achtertuin 'van een woning beland. Hoewel hij van rechts kwam, kreegd de man geen voorrang van een 19-jarige automobi list uit dezelfde gemeente en werd hij door de botsing die volgde weggeduwd. Met zijn auto ramde de 20-jarige een hekwerk en belandde hij in de achtertuin. De auto moest worden weggetakeld. STREEKACTIVITEITEN VLISSINGEN - Coosje Busken- straat/Scheldeplein, 8.00 - 16.00 uur: Weekmarkt; Open Hof, 9.00 uur: Hatha yoga en om 10.35 uur Power yoga; ^Bérea Gildeweg, 20.00 uur: Optreden Revolution. RENESSE - 't Roefke in Renes- se heeft dit weekeinde twee Ma- niaxx-feesten op het program ma. Vandaag staat klapper Paul Elstak op het programma. Deze bekende hardcore dj treedt op met Mc Ruffian tijdens de Ma- niaxx van deze maand. Bezoe kers van de Maniaxx vrijdag krijgen een vrijkaartje voor za terdag aangeboden. Dan treden dj Rob en mc Joe op. Beide avon den beginnen om 22.00 uur. door Harmen van der Werf 's-GRAVENPOLDER - De ko kosmatten deklaag van het dak van de gloednieuwe jeugdsoos in 's-Gravenpolder is gistermid dag tegen vijf uur in brand ge stoken en bijna volledig ver brand. De politie is op zoek naar de mogelijke daders. „De schade aan de kokosmatten dakbedekking is groot", liet voorzitter C. Innemee van de jeugdsoos weten, toen de 's-Gra- venpolderse brandweer nog aan het blussen was, „maar in het jeugdsoosgebouw is gelukkig niets verbrand. Er hangt alleen een zware brandlucht, maar die kunnen we er wel uit ventile ren." Innemee vreesde het ergste op het moment dat hij van de brand hoorde. In opdracht van de gemeente is er pas een bar in geplaatst. Vrijwilligers zijn vol op bezig de jeugdsoos verder in te richten, zodat die in de loop van volgende maand, in elk ge val voor eind mei, open kan. De opening komt aldus Innemee niet in gevaar. De brand is aangestoken. Bij de politie zijn namen bekend van de mogelijke daders, aldus een voorlichtster gisteravond. Zij had er nog geen melding van dat de verdachten waren gepakt. Het dak van de jeugdsoos in 's-Gravenpolder heeft een spe ciale constructie. Van binnen naar buiten is die opgebouwd uit beton waarop ter isolatie grond is aangebracht. Het dak loopt schuin af tot op het maai veld waardoor iedei'een er ge makkelijk op kan komen. Mobiel Internet Kaart nü gratis bij een abonnement vanaf 34,95 per maand' Altijd en overal online met je laptop Toegang tot e-mail, agenda en bedrijfsnetwerk De zekerheid van het KPN netwerk Deze actie'geldt t/m 30 juni 2006 Vraag naar de voorwaarden mobiel internet kaart kpn stuitje aan joor Frank van Cooten SLUIS - stedenbouwkundige Riek Bakker treedt op als am bassadeur van West-Zeeuws- t Vlaanderen. Zij moet vooral de -1 contacten tussen de gebiedscom missie en de verschillende depar tementen in Den Haag verstevi gen. Voorzitter T. Kramer van de ge- biedscommissie maakte haar rol gisteren bekend na de vergade ring van de gebiedscommissie. „Mevrouw Bakker wil een rol spelen in het stroomlijnen van de contacten tussen ons en het Rijk. Met haar expertise kan zij een prima ambassadeursfunctie vervullen", aldus Kramer. De ge biedscommissie is gebaat bij goe de contacten met de ministeries. Bij grote projecten als de aan pak van de Zwakke Schakels en het plan Waterdunen is steun van de rijksoverheid de komen de jaren hard nodig. Volgens Kramer is momenteel niet altijd even helder welk departement voor welk onderdeel van het pro ject verantwoordelijk is. „Met de medewerking van Riek Bak ker hoopt de gebiedscommissie daar meer duidelijkheid in te krijgen. Bakker bracht onlangs een oriënterend bezoek aan Kra mer over mogelijke ondersteu ning bij de uitvoering van het ge- biedsplan. Zij gaf aan bijzonder geïnteresseerd te zijn in de ont wikkeling van de ruimtelijke kwaliteit bij het opheffen van de zwakke schakels in de kust verdediging. Zij vindt dat kust verdediging een rijksproject moet zijn dat financieel voldoen de moet worden ondersteund door de departementen. Maurits Sep MIDDELBURG - Lété verkoopt het integratiebedrijf aan het ■i Limburgse Maecon. De vijftien 'li medewerkers van Lété behou den hun werk en gaan over naar Maecon. 'c Het bestuur van de Walcherse sociale werkvoorziening heeft ingestemd met de verkoop. Gis- ieren is de overeenkomst met Maecon ondertekend. Voorwaarde daarvoor was on der meer dat de nieuwe eige naar het personeel van Lété Inte gratie in dienst neemt. Daar staat tegenover dat Maecon ook de lopende contracten van Lété 1 Integratie overneemt. De nieu we eigenaar is dus meteen voor zien van voldoende werk voor de vijftien mensen die worden overgenomen. Volgens bestuursvoorzitter E. Walrave-Troost van Lété veran dert er voor de medewerkers per saldo daarom weinig. „De over name vindt plaats zonder ver- lies van banen en ook het werk blijft hetzelfde." De medewer kers krijgen wel een nieuwe werkplek. Maecon betrekt op Walcheren een ander pand en opent de vestiging Maecon Zuid en West. De vestiging komt onder leiding van C. Lodder, die ook Lété Integratie leidde. Lété is een samenwerking van de gemeenten Middelburg, Veere en Vlissingen. Omdat het terugleiden van mensen zonder werk naar de arbeidsmarkt geen taak meer is van gemeenten, sto- - ten zij de integratietak van Lété af. „Dat kunnen we inkopen", verklaart Walrave-Troost. Van Lété blijft alleen de sociale werkvoorziening over. Lété werkte bij de reïntegratie reeds samen met Maecon. Het Limburgse bedrijf was ook al langer geïnteresseerd in een overname. In november vorig jaar was daarvoor een intentie verklaring ondertekend. De overname had per 1 april haar beslag moeten krijgen. Dat is niet gelukt. Maecon wordt per nu per 1 mei eigenaar van het in- tegreatiebedrijf. De Maecon Groep telt na de overname van Lété Integratie 150 werknemers en 800 gedeta cheerde medewerkers. Het be drijf heeft vestigingen in Heer len, Geleen, Zutphen en nu dus ook in Middelburg. Maecon is een advies-, management- en be- geleidingsbedrijf en houdt zich bezig met het terugleiden van mensen naar de arbeidsmarkt en met werkgelegenheid, onder wijs, cultuur en sport.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15