ier scholen presteren zeer zwak Boerenhoftuin vol oude gewassen KORTING SPRINT PHOTO Telling NS is volgens staatssecretaris in orde itijging aantal verkeersdoden en opzichte van vorig jaar Nieuwe bekleding voor zeedijk 1ÖÓ foto's voor 12,00€ frije School en Korczakschool Middelburg op zwarte lijst onderwijsinspectie Beroepskeuze ■oesenaar krijgt erkstraf voor itgaansgeweld VVD: Aanpassing berm overbodig Olie in sloot Souburg afgezogen Agressie en benzinediefstal bestraft TILROE OPTIEK fcdactie: 0113-315649 w.pzc.nl iaii:redactie@pzc.nl tbus 31, 4460 AA Goes lertentie-exploitatie: ird-en Midden-Zeeland: 0113-315520; •Vlaanderen: 0114-372770; jonaal: 020-4562500. joensdag 26 april 2006 editie Walcheren jrRené Schrier en ftold Mandemaker |ES - Vier Zeeuwse scholen, frije School Zeeland en Korc- ichool in Middelburg, De ig in Goes en De Golfbreker Breskens, presteren zeer •ak. De leerlingen zijn daar- d de dupe; zij lopen kans op denvijsachterstanden die la- niet meer kunnen worden in- open. een reactie op het oordeel van inspectie voeren de Zeeuwse lolen aan dat er bij hen bijzon- e omstandigheden aan de or- waren op het moment van onderzoek, of dat hun looi niet te vergelijken is met reguliere onderwijs, jft snelle verbetering uit, dan ligt minister Van der Hoeven )A, Onderwijs) de financie- g stop te zetten, wat het ein- van de vier scholen betekent. Inspectie van het Onderwijs derzoekt elke vier jaar de aliteit van het basisscholen. jaar worden voor het eerst namen bekendgemaakt van Ischolen die zeer zwak preste- i.Dat zijn er 74 voor de perio- 2002-2006. Dat gebeurt op idringen van de Tweede Ka- r, die daarom in een motie >ft gevraagd. 74 slecht presterende scho- krijgen actieve steun van het faisterie en de inspectie om niveau te verbeteren. Slaan den deze 'helpende hand' af, n kan Van der Hoeven tijde- k het bestuur op non-actief llen en een bewindvoerder istellen. Helpt ook dat niet, is het dichtdraaien van de •'dkraan een 'uiterste sanctie', us Van der Hoeven gisteren in Den Haag bij de presentatie van het inspectierapport. Vol gens de minister spelen het schoolbestuur en het manage ment van de school een 'cruciale rol' bij de kwaliteit van het on derwijs. Zij benadrukte dat er geen 'kant en klare recepten' klaarliggen voor slecht preste rende scholen. De zeer zwakke scholen zitten vooral buiten de grote steden op het platteland en zijn vaak tot een complete klas kleiner dan gemiddeld. Het gaat altijd om een samenspel van factoren die een school 'zeer zwak' maken, zoals veel ouders met een lage vooropleiding, een traditioneel denkend schoolbestuur en wei nig doorstroming bij de docen ten. De slecht presterende scho len houden vernieuwing af uit angst het 'eigen karakter te ver liezen'. Het gaat vaak om een combinatie van factoren die de prestaties van een school nega tief beïnvloeden. Opvallend Opvallend is dat twaalf van de 74 zeer zwakke scholen, ruim een zesde, de 'vrije school-ideo- logie' aanhangen. Hoe dat pre cies zit, kon inspecteur-gene raal K. Kerzevee niet aangeven. Zij vermoedt dat het iets te ma ken heeft met het vrijblijvende karakter van het aangeboden on derwijs. Directeur R. Janse van de Korc zakschool voor speciaal (voort gezet) onderwijs geeft aan dat hij en zijn mensen veel tijd ste ken in de ondersteuning van leerlingen zodat die weer tot le ren komen. Dat wordt door de onderwijsinspectie niet meegere kend als onderwijstijd. Als onze leerlingen goed zouden preste ren konden ze naar een andere school, geeft Janse aan. „Onze leerlingen zijn meestal niet ge richt op leren. Ze zien leren niet als een noodzakelijk kwaad, maar als een kwaad." Hij gaat nu met de inspectie in de slag om de visie en de missie van de school duidelijk te maken. Voor de Korczakschool moet een an der toetsingskader gelden, vindt Janse. Filosofie C. van Oers van de Middelburg se Vrije School begrijpt wel dat zijn school het niet goed doet volgens de maatstaven van de in spectie. Een Vrije School is voor vernieuwend onderwijs en han teert nu eenmaal een bepaalde filosofie om het onderwijs op te bouwen. Docenten gaan een aan tal jaren met een klas mee en we ten daardoor precies wat hun leerlingen kunnen. Het breekt de school nu op dat dat niet is vastgelegd zoals de inspectie dat graag zou zien. Overigens wordt daar wel aan gewerkt, geeft Van Oers aan. Ook als je ziet naar wat voor onderwijs de kinderen uit groep acht naar toe gaan, blijkt dat het wel goed zit, is zijn commentaar. De basisschool De Golfbreker in Breskens zat midden in een fu sieproces toen de inspectie langs kwam. Alle energie werd daar ingestoken. Daar is inmiddels verandering in gebracht vertelt directrice M. Langeraart. Bij De Kring in Goes was niemand aan wezig die een reactie op het in spectierapport kon geven. OOK GELDIG OP DE NIEUWSTE TRANSITIONS MEEKLEURENDE BRILLENGLAZEN zeeuwse almanak De vierjarige Julius kreeg de klassieke vraag voorgelegd: wat wil je later worden. Zijn antwoord was dan ook niet minder klassiek: brandweer man. Toen hem, fijntjes, werd ver teld dat het een vak is dat niet zonder risico's is, dat fy sieke kracht en durf vergt - ei genschappen die hij tot dus verre bepaald niet overmatig heeft ontwikkeld - besloot hij bij nader inzien terug te ko men op zijn beroepskeuze. „Ik weet al wat ik later wil worden", zei hij later, na am pel beraad. „Smurf." DDELBURG - Een 29-jarige ivoner van Goes is gisteren in iddelburg voor uitgaansge- Id conform de eis veroordeeld t dertig uur werkstraf en twee iken voorwaardelijke gevange- straf. Aan een vrouw moet tweehonderd euro smarten- - ld betalen. door Ernst-Jan Rozendaal DEN HAAG - Staatssecretaris Schultz van Haegen (VVD, Ver keer en Waterstaat) vindt de tellingen van de Nederlandse Spoorwegen op de Zeeuwse stations niet onbetrouwbaar. Dat antwoordt zij op vragen van het Kamerlid Gerkens (SP) naar aanleiding van tellingen op het station Kapelle-Biezelinge. Gemeentelijke tellingen wijzen daar - maar ook in Arnemuiden en Krabbendijke - uit dat meer reizigers van het station gebruik maken dan de NS beweren. Het vervoerbedrijf wil de drie sta tions in 2008 sluiten. Schultz stelt dat de cijfers van de NS weliswaar twintig procent lager uitvallen, maar dat dit verklaar baar is. De NS gaan uit van een jaargemiddelde waarin de stille vakantieperiode is meegeno men. „Door de gemeente Kapel- Ie is geteld op drie werkdagen met guur weer in de drukste pe riode van het jaar", aldus de staatssecretaris. Verder vermoedt ze dat de publi citeit vooraf ook invloed heeft gehad op de telling van de ge meente. Schultz vindt dat dis cussie over de juiste getallen moet worden voorkomen, maar ziet voorlopig geen aanleiding een neutraal onderzoek in te stellen. Als dat echt nodig is, zal ze 'niet schromen' zelf de NS-cij- fers te laten toetsen. (Advertentie) VLISSINGEN - Overbodig en dus weggegooid geld. Dat is het oordeel van de Vlissingse WD over het aanpassen van de middenberm van de Paul Krugerstraat. Die vol deed volgens de gemeente maar nipt aan de eisen voor goe de arbeidsomstandigheden voor wegwerkers. Daarom is de middenberm versmald en is een deel van het groen op geofferd aan stenen. Zo hebben de wegwerkers meer ruim te en worden ze niet rakelings gepasseerd door auto's. De VVD vindt dat de gemeente het geld, dat in Vlissingen toch al schaars is gezien de financiële problemen, niet voor dit doel had moeten uitgeven. De fractie wil van het college van B en W weten waarom het hieraan toch geld heeft uitgegeven en waarom dat niet met de gemeente raad is overlegd. OOST-SOUBURG - De olievlek in de sloot langs de Beu kenstraat in Oost-Souburg is gisteren afgezogen. „Er kan nog wel wat olie zichtbaar zijn en omwonenden kunnen nog last hebben van stankoverlast, maar het grootste ge deelte is opgeruimd", zegt S. Minneboo van het Water schap. Het waterschap weet nog niet om wat voor soort olie het gaat. Er zijn monsters genomen waarvan de onderzoekre sultaten in de loop van volgende week bekend worden ge maakt. MIDDELBURG - Officier van justitie D. Greive tilde gis teren zwaar aan de verkeersagressie en de vermogensde licten waarvoor een 22-jarige Middelburger zich moest verantwoorden. De officier eiste 240 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. In zijn eis nam hij ook nog de verduistering van kentekenplaten mee. De Middelburgse politierechter A. Janssens-van Kampen was milder gestemd. Zij veroordeelde de ver dachte tot 240 uur werkstraf, waarvan de helft voorwaar delijk. Aan het slachtoffer van het verkeersgeweld moet hij 716 euro schadevergoeding betalen. De man ging bij de diefstal van benzine geraffineerd te werk. Zo schroef de hij de gestolen kentekenplaten op zijn auto en tankte vorig jaar in oktober bij pompstations in Grijpskerke en Arnemuiden benzine zonder te betalen. Daarna wisselde hij de kentekenplaten weer om. Het verkeersincident vond op 9 november in Aagtekerke plaats. Aanleiding was een verkeerssituatie, waarbij beide automobilisten voorrang claimden. Er ontstond een fikse ruzie, waarna de verdachte met zijn vuist naar de andere weggebruiker uithaalde. Het slachtoffer liep een gescheurde wenk brauw en een breuk in het linkeroogkas op. De Middel- burgger is kortgeleden verhuisd naar Texel, waar hij werk heeft gevonden. WALSTRAAT 81 VLISSINGEN I 0118-412370www.tilroe.nl I OP KONINGINNEDAG ZIJN WIJ DE GEHELE DAG GESLOTEN man bemoeide zich vorig 18 september op de Vlas- rkt in Goes met een woorden- iseling tussen drie mensen hij niet kende. ai de ruzie was gesust, ong plotseling de Goesenaar ussen, waarna hij klappen uit- ilde aan een vrouw en twee hnen. verdachte was in 2004 en 15 ook al veroordeeld voor ge- idelicten. door Edith Ramakers GRIJPSKERKE - De boerenhoftuin en een kweekkas bij Imkerij Poppendamme in Grijpskerke zijn open voor publiek. Medewerkers van het Gors lieten giste ren rode en groene ballonnen de lucht in gaan bij de officiële opening van de tuin. „Deze plek is een Eldorado van toeris ten, met en zonder beperking", zei J. Hul- stein, directeur van het Gors, de instel ling voor mensen met een lichamelijke en of functiebeperking. Bezoekers van de imkerij kunnen van al les te weten komen over het bijenleven. Maar daarbij blijft het allang niet meer. Ook worden er gewassen gekweekt uit vervlogen tijden en kunnen er lessen ge leerd worden over duurzame energie. Hulstein merkt op dat er inmiddels acht jonge mensen van het Gors werkgelegen heid hebben gevonden in de Engelse kweekkas en de boerenhoftuin. In de boe renhoftuin zijn kruiden en bloemen te vinden, maar ook kleine en hoogstam- fruitbomen. In de boerenhoftuin staat de zonne-ener- gie installatie. Het is een royaal collector- veld en een warmwateropslag. Daardoor kan een flink deel van de imkerij ook in de winter met de zomerzon worden ver warmd. „Dit is een schoolvoorbeeld van initiatieven die het platteland vitaal hou den", vindt Hulstein. De tuin is open van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. foto Ruben Oreel orEmile Calon [DDELBURG - Met tien ver- srsdoden tot en met gisteren ort Zeeland niet goed op het lied van verkeersveiligheid, diezelfde periode vorig jaar iren er vijf te betreuren, aldus tretaris H. Rhebergen van het [ionaal Orgaan Verkeersvei- leid Zeeland (ROVZ). -005 kwamen in totaal 23 per- Hen in het Zeeuwse verkeer het leven. Precies evenveel het jaar daarvoor. Of eind jaar wederom dat aantal ge lid kan worden, is volgens gen maar de vraag. Vorig r vielen met name in de maan den mei, juni en juli flink wat doden in het verkeer, zodat de aanvankelijke goede start van dat jaar na een paar ernstige bot singen teniet werd gedaan. De secretaris van het ROVZ durft dan ook niet vooruit te kijken omdat een flinke botsing, of het ontbreken daai*van, alle statis tieken overhoop kan gooien. Wel weet hij dat die tien doden onder veelal verschillende om standigheden zijn gevallen. Om de verkeersveiligheid echt te meten, kijkt Rhebergen dan ook liever naar het aantal ge wonden die in het ziekenhuis be landden Daar heeft hij te ma ken met veel grote aantallen en kan dan ook makkelijker de ech- Advertentie te vorderingen zien. In 2004 wa ren er 319 zogeheten ziekenhuis gewonden. De jaren daarvoor schommelde dat aantal rond de 370, zodat die daling van 15 pro cent met veel enthousiasme werd ontvangen door het ROVZ, Vorig jaar zette die daling door. Eind dat jaar waren 282 mensen één dag of langer in het zieken huis opgenomen als gevolg van een verkeersongeval. Wederom een daling, nu met 12 procent, aldus Rhebergen. Die daling is volgens hem ver oorzaakt door een combinatie van factoren. De scherpere con trole door de politie, het aanpas sen van de wegen, voorlichting en educatie. Vooral dat laatste zou volgens hem nu wel eens zijn vruchten af kunnen wer pen. „Alle middelbare scholie ren krijgen nu al jarenlang on derricht in verkeersveiligheid. Dat moet op een gegeven mo ment z'n effect hebben." In het beleidsplan Verkeersvei ligheid Zeeland staat dat in 2010 het aantal ernstige ver keersslachtoffers met twintig procent gedaald moet zijn ten opzichte van de periode 2001 - 2003. Dat betekent maximaal 321 verkeersgewonden en do den, met als extra voorwaarde maximaal 24 doden. Als naar vo rig jaar gekeken wordt, is dat streefgetal gehaald. door Edith Ramakers WESTKAPELLE - Schepen voe ren stenen aan voor het herstel van de Westkapelse Zeedijk. Het project dat begeleid wordt door het bureau Zeeweringen van Rijkswaterstaat bestrijkt bijna drie kilometer. De bekle ding van de dijk is minder sterk dan gedacht. De werkzaamheden zijn eind 2007 pas afgerond. In die perio de wordt niet gewerkt tussen ja nuari en maart om de natuur de kans te geven te herstellen. De werkzaamheden aan de zeedijk zijn waarschijnlijk eind 2007 klaar. De versterking van de zeedijk is noodzakelijk om een super- storm, die een keer in de vierdui zend jaar voor kan komen, te weerstaan. Dit werk maakt geen onderdeel uit van het project Zwakke Schakels. De kustgemeenten in Nederland bedenken daarvoor op dit moment plannen om de zwakke plekken in de dijken en duinen te versterken. Daardoor moeten duinen of dijken uit vei ligheidsoverwegingen breder of hoger worden. Een deel van de Westkapelse Zeedijk maakt on derdeel uit van de Zwakke Scha kels. „Er is een overlap van on geveer driehonderd meter van de twee projecten", zegt M. Dae- nen van het projectbureau. Dat is ongeveer halverwege de zee dijk, bij camping Moens. De dijk wordt juist op die plek zwaarbelast bij noord-westen wind. „Het werk dat bij beide projecten hoort, is noodzakelijk. foto Ruben Oreel OP DE COMPLETE BRIL (MONTUUR EN GLAZEN) alle merken en soorten glazen brilcollectie 2006-2007 9^ Ook via de website www.sprintphoto.nl Alleen geldig bij aoneengeslotea bestanden, levertijd 2 dagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9