Sri Lanka vergeldt aanslag Bush strijdt tegen hoge olieprijs PZC LaBan Tien verdachten aanslagen Egypte aangehouden Verdachte mp3-moord in Polen Orkaan Monica spaart Darwin Bonnie Owens overleden Regeringsleger geeft antwoord op aanval Tamil Tijgers Kind (12) doodt familieleden Koirala wordt voor vijfde keer premier van Nepal Sloveense beren emigreren Hongersnood dreigt in Burundi Zeldzame tijgerwelpen geboren Ovulatie leidt tot haantjesgedrag VS zetten Deens fotomodel uit Japanner grilt lichaam moeder Al Zarqawi laat gezicht voor het eerst zien woensdag 26 april 2006 nonze redactie buitenland BRUSSEL - De 17-jarige Bel gische scholier Joe van Hols- beeck, slachtoffer van de zoge- joemde mp3-moord, is waar schijnlijk om het leven gebracht door twee Poolse jongens van 16 jaar. Aanvankelijk werd er van uitgegaan dat Van Holsbeeck was vermoord door twee jonge mannen van Noord-Afrikaanse afkomst. Eén Poolse verdachte is maan dagochtend gearresteerd in zijn woonplaats Brussel. De 'messen trekker' zelf wordt nu in Polen gezocht, maakte het Belgische parket gisteravond bekend. Joe van Holsbeeck werd vorige week woensdag neergestoken toen hij bij een overval op klaar lichte dag in het Brusselse Cen traal Station zijn mp3-speler niet snel genoeg afgaf. De moord zette België in rep en roer. De arrestatie van een van de ver dachten kwam nadat de politie doelgericht met schoolhoofden had overlegd. Directeuren van middelbare scholen kregen dit weekeinde nieuwe videobeelden te zien waarop de daders duide lijk te herkennen waren. Een van de schoolhoofden herkende een van de jongens. Deze werd maandagochtend op gepakt en bekende betrokken te* zijn geweest bij de overval. Ook zei hij wie de schuldige is van de moord. Die jongen zou naar Polen zijn gevlucht. GPD DARWIN - De orkaan Monica heeft in het noorden van Austra lië tot dusver aanmerkelijk min der schade aangericht dan voor af was verwacht. De stad Dar- bleef gespaard. De orkaan richtte echter wel schade aan in de plaats Maningrida, ten oos- ien van Darwin. De autoriteiten van de federale Northern Territory zeiden Speren tegen de nieuwszender ABC dat de energiecentrales en de de telefoonverbindingen in Maningrida zijn uitgevallen. Ook zijn gebouwen beschadigd. De Australische meteorologi sche dienst had maandag voor speld dat Monica gisteren moge- hjk windsnelheden tot 350 kilo meter per uur zou bereiken. De orkaan haalde die snelheden echter niet en was gisteravond (plaatselijke tijd) afgezwakt tot tropische storm die wind snelheden tot 75 kilometer per uur haalde. De orkaan bewoog zich gisteren voort in noordwestelijke rich- en kan vandaag in kracht loenemen. ANP BAKERSFIELD - Countryzan- geres Bonnie Owens is maandag overleden. De 76-jarige Ameri kaanse leed al jaren aan Alzhei mer. Bonnie Owens was de ex-vrouw countrylegendes Merle Hag- 1 en Buck Owens. De laatste overleed een maand geleden, op 25 maart. Buck Owens ontdekte het zangtalent van zijn toenmali ge geliefde in de jaren veertig. Ook na hun scheiding, begin ja ren vijftig, trad het tweetal nog samen op. Met haar tweede echt genoot Merle Haggard scoorde de zangeres in 1965 een hit met Just between the two of us. ANP Advertentie door Patrick Selbach en Jessica Smeenk COLOMBO - Het regeringsleger van Sri Lanka heeft gistermid dag militaire vergeldingsopera ties uitgevoerd tegen rebellen van de Tamil Tijgers (LTTE). De militaire operaties volgden op een aanslag bij het legerhoofd kwartier in Colombo in de ocht end, waardoor tien mensen om het leven kwamen. De opperbe velhebber van het leger, luite nant-generaal Sarath Fonseka, raakte zwaargewond. Volgens de buitenlandse missie die op Sri Lanka bemiddelt in het conflict tussen de LTTE en Colombo, hadden de aanvallen plaats nabij de oostelijke stad Trincomalee. Zowel de lucht macht als de marine heeft posi ties van de LTTE bestookt. Over eventuele slachtoffers is niets be kendgemaakt. Volgens de Srilankaanse autori teiten is er 'geen sprake van een hervatting van de oorlog'. Wat Colombo betreft was het een ver gelding voor de aanslag, omdat de LTTE een sinds 2002 geldend staakt-het-vuren heeft geschon den. De regering, die door de Tamil Tijgers vaak is beschuldigd het bestand te schenden, sprak de hoop uit dat de LTTE nog altijd bereid is het vredesberaad te hervatten. Een zegsman van de rebellen zei dat de LTTE niet verantwoordelijk was voor de aanslag en dat de groepering zich ook aan het bestand wenst te houden. President Rajapakse riep iedereen in het land op de kalmte te bewaren. De aanslag in Colombo werd ge pleegd door een vrouwelijke zelf moorddader die het zwaarbe waakte militaire complex bin nendrong en daar een bom tot ontploffing bracht toen het kon vooi van Fonseka langsreed. Nog niemand heeft de verant woordelijkheid voor de aanslag geclaimd. Maar de politie zei dat de daad alle kenmerken ver toonde van een LTTE-aanslag. De LTTE .eist zelden of nooit aanslagen op. Dikke buik De vrouw had volgens ooggetui gen een dikke buik waardoor ze leek zwanger te zijn. Waar schijnlijk had ze op die plaats de explosieven verborgen. Vorige week schortte de rebel lengroep het vredesberaad met de regering in Colombo voor on bepaalde tijd op. Ze kondigde aan weg te blijven bij de voorge nomen hervatting van bespre kingen in Zwitserland, die deze week zouden beginnen. Als re den voor de opschorting noem den de rebellen het recente ge weld tegen Tamil-burgers. Dat zou verder praten onmogelijk maken. De regering beticht de separatis ten, die voor een eigen staat op het eiland vechten, er juist van met aanhoudend geweld tegen regeringstroepen het vredespro ces te ondermijnen. In de afgelo pen weken vielen er bijna zeven tig doden. ANP/RTR Trefpunt der wereldmerken MIDDELBURG OTTAWA - De politie in Cana da heeft een twaalfjarig meisje gearresteerd op verdenking van drievoudige moord. wordt beschuldigd van moord op haar vader, moeder en broer. De stoffelijke resten van de slachtoffers werden zondag door een speelkameraadje van de verdachte ontdekt. Het meisje werd gearresteerd in bet bijzijn van een 23-jarige man van wie wordt vermoed dat haar handlanger is. ANP/AFP De beschadigde auto van de door de explosie zwaargewond geraakte luitenant-generaal Sarath Fonseka in Colombo. door Ans Bouwmans WASHINGTON - De Ameri kaanse president George Bush heeft een onderzoek gelast naar mogelijke manipulatie van ben zineprijzen door oliemaatschap pijen. Hij reageert daarmee op de grote onrust die in de VS is ontstaan over de hoge benzine prijzen. Die zijn in de VS in een maand tijd gestegen van onge veer 2,50 dollar naar gemiddeld 2,90 dollar (2,32 euro) voor een gallon (3,79 liter) normale benzi- Dat zijn prijzen die in vergelij king met Europa nog steeds laag zijn, maar Amerikanen zijn sinds jaar en dag gewend aan goedkope benzine. Een paar jaar geleden zat de benzineprijs nog ver onder de 2 dollar per gal lon. De mogelijkheden van de Amerikaanse regering om op korte termijn echt iets te doen aan de hoge kosten van een vol le tank zijn beperkt. Hogere olie- - prijzen, gebrek aan raffinageca- paciteit en een grotere vraag in de rest van de wereld zorgden de afgelopen jaren al voor stij gende prijzen aan de pomp. Daar komt de onrust over de po litieke situatie van olieproduce rende landen als Iran en Nigeria nog bij. Prijzig De klaagzang over de hoge ben zineprijs was ook voorgaande ja ren te horen in de VS. Het is ge bruikelijk dat de prijzen in de van onze redactie buitenland KATHMANDU - De verenigde N'epalese oppositiepartijen heb ben de 85-jarige Girija Prasad Koirala als kandidaat voor het premierschap naar voren gescho ven. Wanneer Koirala opnieuw regeringsleider wordt, is dat liefst de vijfde keer in zijn poli tieke carrière. De politieke veteraan en leider van de Nepalese Congres Partij (NCP) was in 1991 de eerste ge- bozen premier van Nepal sinds '""T De toenmalige koning Bi- rendra had onder grote druk en gewelddadige demonstraties voor het eerst in dertig jaar vrije 'erkiezingen uitgeroepen. )at gebaar is vergelijkbaar met 'at van koning Gyanendra, die ■Baandag na wekenlange demon straties toezegde dat de volks vertegenwoordiging weer bijeen wag komen. vier regeerperiodes van de ogde premier waren niet alle maal even succesvol. Koirala zich driemaal genoodzaakt tot aftreden. In 1994 kondigde de premier zijn vertrek aan na dat de coalitie uiteen was geval len en daardoor de meerderheid in het parlement had verloren. Koirala kwam in 1998 opnieuw aan de leiding van de regering, die toen door een politieke crisis maar twee ministers telde. Koi rala wist met zijn NCP toch een meerderheid in het parlement te krijgen, maar slaagde er niet in de opstanden van maoïstische re bellen in zijn land te sussen. Het voortdurende massale geweld van demonstranten dwong Koi rala al na een jaar tot aftreden. De derde keer dat Koirala af trad, had te maken met het ko ninklijke drama dat zich in juni 2001 voltrok in Kathmandu. De toenmalige kroonprins Dipen- dra schoot zijn ouders koning Bi- rendra en koningin Aishwarya en zeven andere 'royals' dood. Vervolgens pleegde hij zelf moord. De chaos rondom het ko ningshuis gaf maoïsten de gele genheid het geweld te doen op laaien. Koirala diende opnieuw zijn ontslag in. ANP MASUN - Een jager en een dierenarts onderzoe ken een gedrogeerde beer in Masun, Zuid-Slo- venië. Het drieënhalf jaar oude vrouwtje wordt uitgezet in de Zuid-Franse Pyreneeën. Uiteinde lijk worden vier vrouwtjes en een mannetje van Slovenië naar Frankrijk overgebracht. De twee landen hebben daartoe een overeenkomst geslo ten. foto Srdjan Zivulovic/RTR NAIROBI - Circa twee miljoen inwoners van het Afri kaanse Burundi, een kwart van de totale bevolking, kam pen met een groot gebrek aan voedsel. Dat heeft cle Britse hulporganisatie ActionAid gisteren gezegd. De situatie is al zo ernstig dat vooral inwoners van het platteland al leen nog maar dorre bladeren te eten hebben. ActionAid heeft net als de Verenigde Naties recent voed sel kunnen afleveren, maar er zal meer gedaan moeten worden. Burundi is een van de landen in Centraal- en Oost-Afrika die al maanden lijden onder de enorme droog te. Duizenden mensen zijn al gestorven.ANP/RTR ZEIST - Voor het eerst in ruim honderd jaar zijn weer Si berische tijgers geboren in de Russische provincie Amoerskaja in Zuidoost-Siberië. Dat berichtte het We reld Natuur Fonds gisteren. Wetenschappers reisden af naar cle regio rond de Amoerri- vier in het uiterste oosten van Rusland, omdat het ge rucht de ronde deed dat er jonge tijgers geboren waren. Tot hun grote verrassing vonden de wetenschappers in de sneeuw inderdaad sporen van welpen van ongeveer een half jaar oud. Volgens hen moeten de jongen in Amoerska ja zelf zijn geboren. ANP LONDEN - De rivaliteit onder mannen neemt toe wan neer hun vrouwen op hun vruchtbaarste moment zijn. Mannen zijn jaloerser op dominante concurrenten wan neer hun vriendin ovuleert, meldde het Britse dagblad The Guardian gisteren naar aanleiding van een onder zoek van de universiteit van Liverpool. De resultaten tonen gedrag dat vergelijkbaar is met dat van dieren. „Chimpansees kunnen vreedzaam samenle ven, tot de vrouwelijke apen vruchtbaar zijn. Dan worden de mannetjes heuse rivalen", aldus Rob Buriss, die het on derzoek leidde. ANP MIAMI - Het Deense fotomodel May Andersen heeft giste ren de Verenigde Staten moeten verlaten, waar zij vorige week werd aangehouden omdat zij zich op een Marti nair-vlucht van Amsterdam naar Miami ernstig had mis dragen en een steward had mishandeld. De 23-jarige Andersen werd op een vlucht van Miami naar Amsterdam gezet. De Deense viel het bemanningslid aan toen die haar vroeg een eind te maken aan haar luid ruchtige en agressieve gedrag, dat kennelijk veroorzaakt was door overmatig alcoholgebruik, mogelijk in combina tie met drugs. ANP/DPA TOKIO - Een 37-jarige man in de Japanse stad Osaka heeft bekend dat hij zijn moeder heeft gedood en li chaamsdelen heeft gegrild op een elektrische kookplaat. De man had zijn 57-jarige moeder gedood nadat ze tij dens een ruzie van de trap was gevallen. Hij sneed het lichaam vervolgens in stukken. Het hoofd stopte hij in ce ment, terwijl hij andere lichaamsdelen grilde om ze ver volgens in de vuilnisemmer te gooien. ANP door Benqt van Zwol zomer omhoog gaan omdat er dan meer met de auto gereden wordt. Bush erkende gisteren dat benzine de hele zomer prij zig zal blijven, maar hij zei te ho pen dat de druk wordt verlicht wanneer er iets meer olie op de markt komen. Hij wil de strate gische oliereserve van de VS tot het najaar niet aanvullen, zo zei hij. „Elk klein beetje helpt." Ver der wil Bush dat flexibel wordt omgegaan met nieuwe milieure gels in staten waar omschake ling naar benzine met een ande re samenstelling tot problemen met de toevoer leidt. Op de lange termijn zit er echter niets anders op dan te proberen minder afhankelijk te worden van olie, aldus Bush. „We zullen onze auto's moeten laten rijden op iets anders dan benzine." Tij dens zijn State of the Union be gin dit jaar riep de president de Amerikanen op een einde te ma ken aan hun 'olieverslaving', om dat het land daardoor te afhan kelijk is van ontwikkelingen in instabiele delen van de wereld, met name het Midden-Oosten. Populariteit Bush herhaalde gisteren dat al ternatieve, schone energie gesti muleerd moet worden. Ook wil hij het makkelijker maken voor oliemaatschappijen om hun raf- finagecapaciteit uit te breiden. In de VS is het een vuistregel dat gemopper aan de pomp zich vertaalt in een lagere populari teit van de president. De waardering voor de Republi keinse president bevindt zich al enige tijd op een dieptepunt. Re publikeinse politici, de meerder heidspartij in de VS, zijn bang dat kiezers in het najaar bij de Congresverkiezingen de reke ning voor hun onvrede zullen presenteren. GPD DAHAB - De jacht op de daders van de aanslagen in de Egypti sche badplaats Dahab begint op stoom te komen. De politie arres teerde gisteren zeker tien perso nen die verdacht worden van be trokkenheid bij de bomexplo sies die circa twintig mensenle vens eisten. Terrorisme-experts waarschuwen ondertussen wel voor mogelijke nieuwe aansla gen in de Sinaï. Veiligheidsfunctionarissen gre pen de verdachten toen deze pro beerden het populaire toeristen oord te verlaten. De daders heb ben volgens de autoriteiten ver moedelijk tijdbommen gebruikt voor de aanslag. Het waren waarschijnlijk geen zelfmoord acties, aldus de veiligheids dienst. Drie van de gearres teerde personen komen uit Cai ro en arriveerden een dag voor de aanslagen in Dahab. Ze pro beerden meteen na de explosies weg te komen, maar werden te gengehouden bij een wegver sperring. Ze bleken valse papie ren bij zich te dragen. Toch blijft na de drie ontploffin gen nog veel onduidelijk. Vol gens de jongste gegevens uit Egypte zouden er zes buitenlan ders onder de doden zijn. Behal ve om een Zwitserse vrouw gaat het volgens de autoriteiten om een Rus, een Libanees en een Duits kind. De identiteit van de andere twee is nog niet bekend. Het Egyptische ministerie van Volks gezondheid rept van in totaal achttien doden. Andere bronnen houden een dodental aan van bo ven de twintig. Over de exacte toedracht van de explosies lopen de lezingen ook uiteen. In tegenstelling tot de veiligheidsdienst houdt direc teur Mohammed Hussein van een ziekenhuis in Dahab wel re kening met zelfmoordacties. Hij zei dat lichamen van drie ver schillende Egyptenaren waren binnengebracht, die zo uiteen waren gereten dat artsen er reke ning mee houden dat ze bij zelf moorden waren betrokken. De resten zijn overgebracht naar de Egyptische hoofdstad Caïro voor DNA-onderzoek. Jihad De verantwoordelijkheid voor de aanslagen is nog niet opgëist. Egyptische kranten zoals Al Ah- ram wijzen in de richting van de radicale islamitische groepering Al Tawhid wal Jihad die ook achter de aanslagen zat in Taba en Sharm el Sheihk waardoor in oktober 2004 en juli 2005 respec tievelijk 34 en meer dan zestig doden vielen. ANP door Patrick Selbach DUBAI - De man die geldt als de leider van het terreurnet werk Al Qaeda in Irak, Abu Mu- sab al Zarqawi, heeft zich giste ren voor het eerst laten zien in een video. De Jordaniër, die tot dusver alleen audioboodschap- pen verspreidde, verscheen in beeld op een islamitische websi te. Al Zarqawi wordt verantwoor delijk gehouden voor talrijke aanslagen, moorden en ontvoe ringen in Irak. Recent doken ver halen op dat de Jordaniër het lei derschap zou hebben afgestaan in Irak, mogelijk omdat de Ame rikanen hem dicht op de hielen zouden zitten. In de videoboodschap zegt de terroristenleider dat de strijd te gen de 'kruisvaarders' in Irak zal blijven doorgaan. Eerder deze week verscheen een nieuwe videoboodschap van Osama bin Laden, de leider van Al Qaeda. Ook hij repte van een 'kruistocht tegen de islam' in on der meer Irak. De Amerikanen hebben 25 mil joen dollar op het hoofd gezet van Al Zarqawi. De Amerikaan se justitie heeft van de Jorda niër eerder alleen wat (pas)fo- to's gepubliceerd. Beeldmate riaal was er tot dusver niet. ANP/RTR/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5