Het kan nog wreder PZC Janie en die Tannie is herkenbaar z26 Eigenbelang is drijfveer van veel handelen woensdag 26 april 2006 Omwille van de smeer likt de kat de kandeleer. Het is een oud Nederlands spreek woord, De betekenis: eigenbe lang is de drijfveer van veel han delingen. Het jonge cabaretduo Droog Brood baseert er zijn der de avondvullende voorstelling op. Van theaterhervormings- groep naar lachformatie be schrijven ze hun ontwikkeling. Bulderen is er maar zelden bij. Daarvoor is de humor te fijnzin nig en is elke dialoog een afge rond verhaal dat zich wel leent voor stoplappen, maar niet voor publieksinteractie en zijpaden. In een aaneenschakeling van kortere en langere sketches wor den mannen op het toneel gezet die in met clichés doorspekte huis-tuin-en-keuken-gesprek- ken vanuit hun eigen belang si tuaties in de gewenste richting manipuleren. Een prachtig voor beeld is het pathetische liefdes drama rond de emotioneel veel voudig uitgemolken zin 'Ik wil geen oorbel'. De oorbelloze wringt zich in al lerlei bochten - het past niet bij mannen - om zijn geliefde te overtuigen. De scène eindigt in een huilebalkachtige uitbars ting van de geliefde, die daarna prompt meedeelt de relatie niet meer. te zien zitten. Gespeelde tranen. Absurd Cabaretiers Peter van de Witte en Bgs Hoeflaak raken. Vanaf hun opkomst. De alledaagse ge sprekken krijgen door vervreem dende gespreksontwikkelingen absurde trekken. Direct dringt zich de vergelijking met de ooit succesvolle VPRO-reeks Heren leed op. Van de Witte en Hoef laak acteren hun voorstelling. Met een voorbeeldig stuk under acting en mimiek, voortreffelijk gedoseerd stemgebruik en voor al sterk getimede stiltes. De Blind Date sketch is een puur theatraal genot. De heren acteren op naturel en weten het eigenbelang in deze bijna eenak ter goed te maskeren. Om uitein delijk met een verrassende clou naar een voor beiden bevredi gende hoogtepunt toe te wer ken. Loek van voorst Omwille van de smeer door Droog Brood is vandaag te zien in de Stads schouwburg van Middelburg. De voorstelling begint om 20.00 uur. Cabaretduo Droog Brood met Peter van de Witte en Bas Hoef laak. ls je hun theaterpro gramma Tja Tja Tja zonder korreltje zout neemt, dan kun je den ken dat Anne van Rijn (28) en Hanneke Drenth (24) een niet al te hoge pet op hebben van de menselijke soort. Het is een kille wereld die ze ons voorschotelen in hun debuut programma. Vrijdag staan ze als Dames voor na Vieren in theater De Mythe in Goes. Anne van Rijn en Hanneke Drenth maken er op het to neel een wereld van waarom je ook erg kunt lachen. Ondanks het ongemakkelijke gevoel dat je krijgt bij veel van hun scènes. Hoe zwart de draad ook is die van begin tot eind door hun voorstelling loopt, hoe schrij nend de sketch van de gevoello ze egoïstische moeder en haar hysterisch huilen ook overkomt en hoe wreed ze zijn voor onder meer bejaarden en gehandicap ten, hun spel is te aanstekelijk en hun mimiek te komisch om er een depressie van te krijgen. „En 't is gelukkig maar theater, hè", zeggen ze. De Dames voor na Vieren gaan als een speer met dit program ma. Het duo, samengebracht aan de Koningstheaterakademie in Den Bosch en in 2004 win naar van het Amsterdams Klein kunst Festival, kan er intens van genieten. Tevreden achterover leunen lukt ze niet. Succes stemt bij de twee tot nadenken. „Eigenlijk vind ik dat het nog veel wreder kan. Het is me nog veel te braaf," vindt Anne. Hanneke: „Vind ik ook, maar ik zeg de laatste dagen steeds te- gen haar: 'Anne, het is nu even Cabaretduo Dames voor na Vieren, Hanneke Drenth (I) en Anne van Rijn. goed zo'. Zij is zo in haar hoofd bezig. Zo perfectionistisch dat ze dat niet meer ziet. Ik word er helemaal gek van af en toe." Anne: „Ik zit soms tijdens een scène te bedenken hoe die veel beter gemaakt kan worden. En dat kan helemaal niet want ik speel een gevoelloze popster die haar grote fan ontmoet. Leeg heid is de essentie van die scène. Maar dan moet ik zélf ook leeg zijn om-de tragiek optimaal tot uiting te brengen. Dan moet ik niet nadenken." Anne van Rijn vindt Tja Tja Tja eigenlijk een gevaarlijk pro gramma. „Voor onszélf. Als je zo 'over de top' speelt en zo hef tig karikaturen maakt van perso nen, komen er momenten dat je alleen maar spéélt. Het is te ge makkelijk. Je zet uiterst pijnlij ke situaties neer, die niet alleen om te lachen zijn. Maar het is on mogelijk elke avond het gevoel te hebben dat je had toen je de scène bedacht en schreef. Daar baal ik dan een beetje van. Ik wil dicht bij mezelf blijven." Hanneke: „Ik heb dat veel min der. Ik kan het nog telkens op nieuw beleven. Ik vind het nog altijd vreselijk, die scène waarin een vrouw in een rolstoel piano speelt met haar neus, tot bloe dens toe. Je moet niet alleen je publiek bereiken, maar ook je zelf om een topavond, te heb ben." Dit is wat ze wilden toen ze zich aanmeldden voor de opleiding in Den Bosch. Een uitlaatklep voor alles wat ze in het dage lijks leven meemaken en zien. Hanneke: „Iedereen is theater, foto Maartje Ble alles is een toneelstuk. Loop maar op straat en je ziet drie sketches in een uur. Alles ziet er leuk uit, maar achter elk gezicht en achter elke deur zit een verle den, een donkere kant waar nie mand het graag over heeft. Wij wel." Anne: „Als ik iemand vreselijk op zijn bek zie gaan, lig ik in een stuip van het lachen. Hanne ke vindt zoiets zielig. Ik ben de wantrouwige, de denker van ons twee, zij is de goedgelovige. Ik wil altijd direct bij iemand ont dekken wat voor groots er aan schort en daar theater van ma ken." Ruud Buurman Dames voor na Vieren presenteren Tja,Tja, tja, vrijdag in Theater De Mythe in Goes. De voorstelling be gint om 20.00 uur Anders en toch voor ieder een te volgen. Zo kun je het kleinkunstprogramma van Jannie du Toit en Christa Steyn wel noemen. Het tweetal praat en zingt in het Zuid-Afrikaans. Geen taal die je elke dag hoort, maar, vooral voor Zeeuwen, toch prima verstaanbaar. Mor gen staat het duo in Porgy Bess in Terneuzen. Een flink aantal van de Zeeuw se zeelui die in de zestiende en zeventiende eeuw aanmonster den op koopvaardijschepen rich ting het zuiden en oosten, kwam in Zuid-Afrika terecht. Hun dialect had veel invloed op het nieuwe Zuid-Afrikaans: een mengelmoes van talen en dialec ten uit allerlei windstreken, met de nadruk op het Neder lands. Vandaar dat het heden daagse Zuid-Afrikaans meer op het Zeeuws lijkt dan op welk an der Nederlands dialect dan oök. Zeeuwse bezoekers van het kleinkunstduo Jannie du Toit en Christa Steyn kunnen er hun voordeel mee doen. Hun caba retprogramma Jannie en die Tannie (Jannie en de oude da me) is de nieuwste van een reeks samenwerkingen van het duo. Het tweetal toerde vorig jaar door Canada en de Verenigde Staten. Hun bezoek aan Terneu zen is onderdeel van een twee- weekse tournee door de Bene lux. Voor de pauze zingen ze een mix van eigen nummers en kleinkunstklassiekers. Daarna is er plaats voor cabaret. Du Toit en Steyn houden het luch tig: er is plaats voor een lach en een traan, met de liefde als rode draad. Jannie du Toit staat al ja ren bekend als promotor van de Afrikaanse kleinkunst. Hij maakte in 1979 zijn entree in die wereld, toen hij betrokken raakte bij de luistertiedjiebewe- ging. Die zorgde voor een herop leving van de Afrikaanse klein kunst. Du Toit is van vele markten thuis: hij treedt zelf op, maar schrijft ook muziek, teksten en blijspelen. In de jaren negentig richtte hij een muziekmaat schappij op, JNS musiek. Doel: de minder commerciële Zuid-Afrikaanse muziek 'voor een wyer gehoor aanvaarbaar te maak', zoals hij op zijn websi te vermeldt. Tijdens een trip naar Amster dam ontmoette Du Toit Herman van Veen. Die introduceerde hem in de Nederlandse klein- kunst- en cabaretwereld. In 1986 kreeg de Zuid-Afrikaan de opdracht het programma te ma ken voor de viering van hon derd jaar Johannesburg. Dat deed hij samen met pianiste Christa Steyn. Die had bekend heid opgebouwd door haar ei gen composities en begeleiding van diverse artiesten, waarvoor ze de hele wereld bereisde. Hun programma Blik en snaar kwam niet alleen in hun eigen land, maar ook in Europa op po dia en tv. Meer samenwerking volgde, lei dend tot het huidige program ma van het duo. Martijn de Koning Jannie du Toit en Christa Steyn, morgen om 20.15 in Porgy Bess in Terneuzen. ANTWERPEN Creatie Lente 2006. Nieuw theater project van collectief TG Stan met de grote vier: De Keersmaecker, De Roo, De Schrijver en Vercruyssen. wo. t/m za. première Monty 20.30 uur II Combattimento. Muziektheaterpro ductie in de vorm van een theatermo noloog over de kruistochten met een gezongen interpretatie in de muziek van Claudio Monteverdi en een cho reografie van Roberto Olivan, door muziektheatercollectief Walpurgis. vr. en za. Zuidpool 20.00 uur Morgen misschien. Theatervoorstel ling naar Gesprekken met Leuco van Cesar Pavese, een bundel verhalen over leven en dood, bewerkt door Tom Jansen door Toneelhuis. do. vr. za. en zo. Bourla 20.00 uur Dat is 't leven. Komedie van Gordon Steel, vol humor en emotie over Con nie en Albert en de kleine kantjes van het huwelijkgeluk. do. vr. en za. E.W.T. 20.30 uur, zo. 15.00 uur Proof (2001). Theaterstuk naar David Auburn over wetenschapers waarin de grote vragen van het leven behan delt worden op menselijke schaal en met veel gevoel voor humor. wo. t/m za. Raamtheater op 't Zuid 20.00 uur Voorstellingen in de Arenberg: Krauwelenhof Hoveberg: show- en toneelvoorstelling, do. 20.15 uur; La bour Day, voorstelling met diverse bands als Sioen, Lalalover, Pornora- ma, Goo Darking, Asimov en Sweet Coffee Live, za. 19.00 uur - Feestival II, 23.00 uur Voorstellingen in het Zuiderpershuis: Xhosa-Toeareg: Ngqoko Women's En semble Ikewan Ensemble, concert do. 20.30 uur; De Culturele Eeuw, boekvoorstelling door Rik Pinxten Life is a Cabaret. Biografische schets, doorspekt met liedjes van Judy Gar land en dochter Liza Minelli, van de Nederlandse musicalauteur Lars Boom, door theater De Speling, vr. en za. Fakkeltheater/Keldertheater 20.30 uur Mamma Mia. Musical met de grootste hits van Abba, in de hoofdrol Vera Mann. wo. do. en vr. Stadsschouw burg 20.00 uur, za. 14.00 en 20.00 uur, zo. 14.00 en 19.00 uur Die Lustige Witwe. Operette van Franz Lehar door de Vlaamse Opera, za. zo. en di. De Roma 20.00 uur In 't Witte Paard. Operette naar de operetteklassieker lm Weisen Rössl. wo. t/m za. Zuiderkroon 20.15 uur, za. 15.00 uur Voorstellingen in De Singel: Le Concert Spirituel Hervé Niquet, concert met werk van Campra en Charpentier, wo. blauwe zaal 20.00 uur; De Donderdagen #10, presenta tie en ontmoeting met hedendaagse kunstdo. hele gebouw 20.00 uur; Go ran Bregovic Orkest voor Bruiloften en Begrafenissen met het stuk Karmen in semi-scenische uitvoe ring: concert met bewerking van tra ditionele zigeunermuziek door 13- koppig ensemble, za. blauwe zaal 20.00 uur; Dualisme, concert met werk van Brahms en Schumann, door het Symfonie Orkest Vlaanderen o.l.v. Etienne Siebens m.m.v. vier hoornsolisten, zo. 15.00 uur Voorstellingen in het Sportpaleis: Apassionata - Ovations, paardengala en show za. 15.00 en 20.30 uur, zo. 14.00 uur; Celtic Tiger starring Mi chael Flatley, dansspektakel, waarin een beeld geschetst wordt van een on derdrukt volk, ma. 20.00 uur GENT Opening Night, gezamenlijke theater productie van NTGent en Toneel groep Amsterdam o.l.v. Ivo Van Ho ve, naar John Cassevetes over de ge vierde actrice Myrtle Gordon, wo. tm za. en di. NTGent schouwburg 20.00 uur; Go East: China is Happening - Go east man, go east, theater over het afscheid van arbeid op wereldniveau en focus op de fabriek van de wereld, China, door Residentie De Queeste, wo. en do. NT Gent Area 20.30 uur; A Volonté, Thea terstuk naar tekst van Pieter Debuys- ser over koeriersbedrijf Condor Unli mited, door De Queeste, vr. en za. NT Gent Area 20.30 uur; Animal Farm, eenmansproductie in de open lucht, ma. op locatie (verzamelen aan schouwburg) 20.30 uur; Chemisch In sect De aankomst van de treinen: on derdeel van Utopia GmbH van Peter Verhelst, di. NTGent Minnemeers Voorstellingen in het Capitole: Caveman, voorstelling over verschil len tussen mannen en vrouwen, vr. 20.00 uur; Jummoo, voorstelling met mix van pop en klassiek, zo. 15.00 uur Voorstellingen in de Tinnenpot: My Man Jaques Brei, concert met de vertaling van Brel's bekendste chan sons in Klinkend Afrikaans door stu denten en docenten van de Universi teit van de Vrijstaat Bloemfontein in Zuid-Afrika, wo. t/m za. 20.00 uur; Gili: Geboeid! Voorstelling met stand-up comedy en visuele illustra ties met het thema 'ontsnappen', di. 20.00 uur Lalma. Concert door vijf Brusselse zangeressen met traditionele liederen uit de streek Galicië (Spanje), wo. De Centrale I. C. 20.00 uur Concerten in de Handelsbeurs: Ludo Vandeau Bodixel (B), concert met Franse en Spaanse muziek, Latin uur; II Gardellino, klassiek concert met Bach, Telemann en Fasch en 'Oblivion' van Piazolla, za. 20.15 uur; Mercelis (B) en Lalalover(B), dubbel concert song en rock, di. 20.15 uur Concerten in de Bijloke: Prazak Quartet - Marie Hallynck, cel lo, concert met Haydn, Schönberg en Schubert, wo. 20.15 uur; Al Ayre Es- pagnol, concert met Zuid-Amerikaan se barokcantates, door La Cantada Espanola en America m.m.v. alt Car los Mena o.l.v. dirigent Eduardo Lo pez Banzo, do. 20.00 uur; Le baiser de la fée, concert door het Vlaams Radio Orkest o.l.v. David Atherton met werk van Stravinsky en Tsjaikovski, m.m.v. Tasmin Little, viool, za. 20.00 Concerten in de Rode Pomp: Jonge Virtuozen - Prijs De Rodepomp Jean Francais Concours, pianocon cert Endo Kanae, wo. 20.30 uur; The perfect gentlemen, concert met Engel se, Ierse en Schotse volks- en dans liedjes van Handel, Purcell, Matteis, Shore, van Eyck en Locke, do. 20.30 uur; Simoens Trio, concert met klas siek programma met Belgisch werk, vr. 20.30 uur; pianorecital door Oli vier De Spiegheleire met werk van Haydn, Leduc en Beethoven, za. 20.30 uur Concerten in Vooruit: Nada Surf (US) en supports A Brand (B) en The Sedan Vault (B/Br), con cert met Indie rock, wo. 21.00 uur; Think of One (B/BR) - Triafico, pop concert, vr. 21.00 uur; Vooruit Pop: Van Fan Fahre, zo. 21.00 uur; Maden- suyu, postrockconcert, di. 21.00 uur BRUGGE Beats. Theaterstuk over beats-poets van Mare Didden Josse De Pauw met een jamsessie met wisselende ac teurs en gasten van het Toneelhuis. Voorstellingen Stadsschouwburg: Paris, Texas, theaterversie van de be roemde film Paris, Texas, over een destructieve liefde tussen een man en een vrouw, door De paardenkathe draal, wo. 20.00 uur; De zoete smaak der zonde, concert door Guido Belcan to, za. 20.00 uur; De Idioot, heden daagse bewerking voor jongeren van de theaterklassieker van Dostojevski, door Laika HetPaleis, ma. 20.00 Voorstellingen in De Werf: VVG Trio Featuring Magic Malik Josef Dumolin, jazzconcert, vr. 20.30 uur; Play with Repeats, theaterstuk met schrijnend portret van een onte vreden man, die telkens zijn kansen verknoeit: over angst en frustratie van de mens in deze tijd, waarin alles mogelijk lijkt en iedereen alles kan worden, door Tristero, za. 20.30 uur Voorstellingen in C.C. De Valkaart: Après-ski, komedie door Gino Sanc- ti, za. 20.15 uur; Energieconcert door Yo Lana, voorstelling waarin muziek en dans heel dicht bij elkaar worden gebracht, di. 20.00 uur Concerten in het Concertgebouw: Dualisme, concert met Brahms en Schumann, door het Symfonie Orkest Vlaanderen o.l.v. Etienne Siebens m.m.v. vier hoornsolisten, do. 20.00 uur; Eine Kammersymphonie, een Weense Clash, pianoconcert door Jan Michiels, vr. 20.00 uur; Orkest van de Achttiende Eeuw Nederlands Ka merkoor Frans Brüggen, klassiek re ligieus concert met De Mis in do klein van Mozart, zo. 20.00 uur Die Mutter. Concert door het Vlaams Radio Koor. do. O.-L.-Vrouwe ter Pot - terei 20.00 uur Sahmadi. Concertproductie van Mar tin Vansteenkiste i.s.m. vier Tibetaan se monniken, vr. Magdalenakerk The Opposites treden op. Met het verplichte schrijven van een rap als strafwerk op de middelbare school begon de muzikale loopbaan van Willem de Bruin en zijn vriend Twan van Steenhoven (Big2). Zij he ten The Opposites, omdat Twan lang en blank is en Willy klein en donker. Rapper Typhoon (Glenn de Randamie) ver zorgt het voorprogramma. Voor tussen en na de optredens verzorgt lokale hiphop-dj Bonanza de muziek. Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur Openluchtspektakel Het openluchtspektakel Baselius beleeft zijn première, Het verhaal gaat over Jacob Baselius, predikant in Brugge in 1580. De pest breekt uit, Jacob verliest zijn vrouw en krijgt drie kinderen onder zijn hoede van een bevriend echt paar, dat ook sterft. Op haar sterfbed vertelt moeder over een waardevol legaat, waar cle kinderen recht op hebben. De jacht op dit geld verloopt als een thriller. Als alles goed lijkt te komen, staan de Spanjaarden voor de poorten van Brug ge. De Calvinistische familie vlucht naar het tolerante Ber gen op Zoom. Daar wordt hun leven niet direct rustiger. Grote Markt, Bergen op Zoom, 21.45 uur Pop Pillars treedt op. De Zeeuwse formatie brengt melodieuze poprock. Kafé Domburg, Domburg, 22.00 uur Albertina Ter gelegenheid van Koninginnenacht zingt Albertina. Tussen 22.00 en 02.00 uur. De toegang is gratis. Café de Concurrent, Vlissingen, 22.00 uur ZATERDAG Kroegenganzenbord Tien Vlissingse cafés organiseren op Koninginnedag een kroegenganzenbord. De inschrijving is in café de Concurrent op het Bellamypark. Negen andere cafés uit de Walstraat, Nieuwendijk en het Bellamypark doen mee. Een team bestaat uit vier personen. Deelname is gratis. Originaliteit in kleding wordt beloond met een prijs. Café de Concurrent, Vlissingen, 13.00 uur Toneel Theatergroep Het Arsenaal speelt De Koers. Een familievoorstelling over de wielrennerij gemaakt en ge regisseerd door Ted Keijser. Over de schoonheid van afzien, de passie voor en de heroïek van de koers. Gespeeld door Jos Geens, Theo Hijnzen, Luc Springuel en Hilde Van Haesen- donck. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Ambras Dance Macabre geeft een aanzet tot het twaalfde Terra Got- ha Festival. Met medewerking van dj's Azael en dj Wiscel en dance-act Neurotoxsine wordt een gothic, darkwave en industrial tro danceparty verzorgd. De Piek, Vlissingen, 21.00 uur De Zeeuwse dialectmuziekgroep Ambras treedt op. Naast oude streekliedjes zijn in de loop van hun 25 jarig be staan diverse eigen liedjes op het repertoire gekomen. Vorig jaar kwam de vijfde cd 'Tot Botskes' uit. De bezetting: Piet Scheerders (zang, gitaar, teksten), Hans van Bellen (gitaar, zang), Rob van Bellen (viool) en Jos Neve (accordeon, bas, zang). Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur Liedjes Ernst van dei- Pasch is te zien in zijn Prachtige Vermoedens Tour 2006. De liedjes uit de theatertour en van de cd Prachtige vermoe dens zijn afkomstig uit zijn derde cabaretprogramma Weg, plus liedjes voor zijn nieuwe voorstelling Scheip Blijven. De Amateurs zijn: Jean Kooien (gitaar), Kees van Velthooven (contrabas), Edwin Helwerda (drums), Rinco Knoop (sax). Theater De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland, 20.30 Lost Key Twee bands staan op het podium tijdens de Lost Key avond. Loss of words speelt metalcore en Massa Crista brengt sto- nerrock. Midgard, Middelburg, 21.00 uur Gothic

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 52