Bevrijding in noten PZC Terra Gotha maakt eerste dozijn vol 25 Twee mannen vertolken ieder een Baselius woensdag 26 april 2006 Peter Hermans en Rob Boas praten over baarden. Hoe verschillend de hoofdrolspelers ook zijn, dit hebben ze gemeen. Voor Baselius hebben zij exact dezelfde baard gekweekt. Vrijdag is de premiere van deze openluchtvoorstelling, dat t/m 6 mei dagelijks is te zien op de Grote Markt in Bergen op Zoom. Baselius wordt omschreven als een historische thriller. Er is veel onderzoek gedaan om het stuk in de juiste historische con text te plaatsen. Ook de beide ac teurs hebben op internet rondge- surft om zich te verdiepen in de achtergronden van het verhaal. „Wat ik op een pagina over Cal- vijn allemaal tegenkwam, daar lusten de honden geen brood van", zegt Hermans lachend. Hij kruipt in de huid van Base lius door zich te verplaatsen in de situatie. „Hij heeft net zijn vrouw verloren, draagt de pasto rale zorg voor zijn gemeenschap en is een sociaal betrokken per soon." Boas: „Baselius wordt vervolgd, is leider van een groep en zo so ciaal betrokken dat hij zich over drie weeskinderen ontfermt." Tegen de gewoonten van die tijd in troost hij een jongetje op het moment dat zijn moeder over lijdt. Hermans: „Kinderen wer den in die tijd pas interessant wanneer ze konden gaan verdie nen. Toch heeft hij in Bergen op Zoom de hele wezenopvang nieuw leven ingeblazen.." Beiden proberen niet om de si tuatie van toen strikt na te spe len. „Wij creëren een illusie. Het gaat erom het publiek bij het stuk te betrekken. Emotie is daarvoor het allerbelangrijkste middel." Hermans en Boas, in het dage lijkse leven leraar en advocaat, zijn beiden benaderd voor de rol van predikant Baselius. Her mans was bij Schande van San ne een van de drie regisseurs. „Ik kan nu ervaren wat ik van mijn acteurs verlang als ze op de planken staan. Als acteur weet je echter minder van het stuk dan de regisseur. Ik heb het nu niet meer voor het zeggen en dat valt niet altijd mee." „Peter is dé Baselius", zegt Boas. Als ik hem zie spelen, zie ik Baselius en geen Peter Her mans. Het script is ook op hem geschreven." Desondanks was Boas verguld toen ze hem benaderden voor de dubbelrol. „Ik denk dat ze mij hebben gevraagd omdat ik een mooie stem heb voor declama tie. In Schande van Sanne had ik slechts een paar zinnetjes tekst, dus ik vind het nog steeds onwerkelijk dat ik nu een hoofd rol heb." Beide mannen geven op hun ei gen manier invulling aan de rol. „We geven elkaar tips en maken ook wel afspraken, maar we zijn twee heel verschillende persoon lijkheden en dus ook twee heel verschillende Baseliussen. Dat kan ook, het publiek ziet ons nooit samen." Bregje Suurland Baselius, van vrijdag t/m 6 mei dage lijks vanaf 21.45 uur te zien op de Grote Markt in Bergen op Zoom. e première van de compositie Bevrij ding van de compo nist Christian Blaha heeft lang op zich laten wachten. Vrijdagavond is het dan zo ver. Het Zeeuws Philharmo- nisch Koor onder leiding van Jan Hut brengt het stuk dat de Middelburger schreef ter gelegenheid van de zestigjari ge herdenking van de bevrij ding van Zeeland. Christian Blaha moppert een beetje: „Het had al vier keer moeten worden uitgevoerd, maar iedere keer werd het uitge steld. Ik heb me er niet zo mee bemoeid." De toon kenschets de compo nist. Blaha houdt zich graag en veel met muziek bezig, maar blijft het liefst afzijdig van al te veel organisatorische perikelen. Blaha studeerde compositie, koordirectie en piano aan het conservatorium in Tilburg en volgt momenteel nog lessen or kestdirectie bij Ed Spanjaard. In 2003 gaf het Zeeuws Philhar- monisch Koor een opdracht voor het schrijven van een werk voor koor en klein ensemble. Het resulteerde in een composi tie van een kleine dertig minu ten. Ook al vormde de herdenking van de bevrijding van Zeeland in de Tweede Wereldoorlog de aanleiding, het thema moest be vrijding in bredere zin zijn. Blaha vroeg de dichter Peter van den Ouden een-tekst'te schij ven. Blaha; „Ik heb al vaker met hem gewerkt, zoals in het jubi leumstuk Muziek uit de kelen voor het Middelburgs Kamer koor. De teksten van Van den Ouden-zijn heel geschikt om op noten te zetten. Ik kan me er al tijd veel bij voorstellen, krijg er direct beelden bij." Bij het componeren gaat Blaha volledig uit van de tekst. „Het componeren gaat bij mij vrij or ganisch. Ik ontwerp bijna nooit Christian Blaha: „Het componeren gaat bij mij vrij organisch." Strofe uit Bevrijding Waar eens de pijn van oorlog, van verdrukking en gesloten deuren daar zingt bevrijding nu een taal in duizend kleuren. Bevrijding is de vogel die weer terug ze is de nu weer neergelaten brug Dat je van elke dag zelf de choreografie durft schrijven je zo bij 't diepste van jezelf kunt blijven Dat vrijheid weer als vroegste vogel mag nooit ingesneeuwd de hoop meer, niet een enkele dag. Peter van den Ouden (2003) van te voren een complete struc tuur. De tekst is de basis, ik be gin met melodielijnen voor de zangers en daar bouw ik de rest om heen." De rest bestaat in dit geval uit vijf strijkers, een hoornist, een fluitist en een slagwerker, gere kruteerd uit het Zeeuws Orkest. „Het is een bezetting die goed bij me past. Ik schrijf graag voor strijkers, de hoorn heeft foto Ruben Oreel een groot bereik en gaat. mooi samen met de pauken en de fluit dubbelt de strijkers goed in de hogere registers." De aanlooptijd heeft lang ge duurd, over de voorbereiding van dit concert is Blaha wel te vreden. „Het koor is vanaf het najaar aan het repeteren en er zijn nu twee repetities geweest met het ensemble erbij. Alles be gint nu onder elkaar te komen. Een eerste keer met ensemble repeteren is voor een koor altijd even schrikken. Sommige stuk jes moet je dan even tien keer doen en dan gaat het goed." Douwe Eisenga Het Zeeuws Philharmonisch Koor brengt vrijdag de première van de compositie Bevrijding van Christian Blaha in de St.Jacobskerlc in Vlissin- gen, vanaf 20.00 uur Koninginnedag kleurt zwart in De Piek in Vlissingen, want daar wordt zaterdag de twaalfde editie van Terra Got ha gehouden, hét gothic muziek festijn voor Zuidwest-Neder land. Op het affiche staan deze keer drie aansprekende namen: Malaise uit Zweden en Franken stein en Shadow Reichenstein uit Amerika. Terra Gotha begon in juni 2001 op initatief van Wim de Nooyer uit Vlissingen en heeft sinds dien snel naam gemaakt in de gothic wereld. Het festival wordt doorgaans in De Piek ge houden, maar af en toe wordt uitgeweken naar het Arsenaal theater voor een grootschalige versie, zoals vorig jaar oktober met Terra Gotha XI. Komend weekeinde gaat het om de gebruikelijke, kleinere va riant. De namen van de optre dende bands zijn niettemin groot, zoals die van het Zweed se electrorockkwartet Malaise. Dat trad al eens eerder op, tij dens Terra Gotha VI (oktober 2003), en liet toen een uitsteken de indruk achter. Sindsdien heeft de band zich hoorbaar ver der ontwikkeld, wat wel ge paard ging met diverse wijzigin gen in de bezetting. Recent ver scheen een nieuwe cd: Hypnoti zed by fallen lies. Veel mag ook worden verwacht van de Amerikaanse groep Fran kenstein, die momenteel bezig is met haar tweede Europese tournee. De bandleden waren eerder actief in bands zoals Christian Death en Faith And The Muse. Plet vijftal speelt een mix van onder meer gothic rock, deathrock en gothabilly, maar is vooral ook bekend om haar energieke liveshow, dank zij zanger en bekkentrekker Da ve Grave. Drummer Stevyn Grey is geen onbekende in Vlis singen. Hij speelde eerder met de bands The Last Dance (mei 2004) en Diva Destruction (april 2003) op Terra Gotha. Als opener van het festival dient Shadow Reichenstein, een horrormetalband uit Amerika, die momenteel samen met Fran kenstein toert. Zeker dankzij haar tweede album Werewolf or der, dat bijna een jaar geleden uitkwam, heeft Shadow Reichenstein vooral in Europa een nog steeds groeiende aan hang opgebouwd. Tussen de optredens door ver zorgt DJ Azael, een vaste waar de op Terra Gotha, de muziek. Als opwarmer voor het festival is vrijdagvond in De Piek de(gratis) party Dance Maca bre, met - opnieuw - DJ Azael, DJ Wiscel en dance-act Neuro- toxine. Rolf Bosboom Dance Macabre, vrijdag in De Piek, 21.00 uur. Terra Gotha XII, zaterdag 29 april in De Piek, 21.00 uur. Het schilderij Allegorie op de deugd zaamheid van Lodewijk Vay is vanaf zaterdag t/m 3 september te zien in het Oudheidkundig Museum Arne- miiiden. Het werk is van het Noord-Brabants Museum te 's-Herto- genbosch en in kader van een uitwis seling in bruikleen gegeven. Lode wijk Vay, in 1630 geboren in Bergen op Zoom, werd in 1655 lid van het St. Lucasgilde te Middelburg. Het is voor het eerst dat het schilderij in de gemeente Middelburg te zien is. Te be zichtigen: wo en za 13.30-16.30 uur. De Leidse schilder Janus Nui- ten(1929) exposeert werk uit de jaren '50 en '60 onder de titel Thuiskeer in Zeeland in 't Kerkje van Ellesdiek te Ellewoutsdijk. De officiële opening is zondag om 16.00 uur. Martine Rooze - Stouthamer zal het werk toelichten, er worden passende gedichten gele zen en het duo Dacapo, bestaande uit Renske Breeman (harp) en Cisca Zuurveld (dwarsfluit) verzorgt muzi kale bijdragen. Te bezichtingen tij dens de open dagen op zaterdag en zondag 13.30-16.00 uur. Schatten uit het Zeeuws Archief is een expositie met topstukken uit de collecties van het Zeeuws Archief, t/m 11 november te zien in de middel eeuwse kelders van het Van de Perre- huis in Middelburg. Openingstijden: ma t/m vrij en elke eerste zaterdag van de maand 9-17 uur. Titi Zaadnoordijk exposeert een selec tie van haar werk in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. Het betreft lino's en tekeningen van ondermeer vrouwen, honden en voertuigen, kleu rige houten beesten en kleine bron zen dieren en recente tekeningen waarin potlood en naaiwerk wordt ge combineerd. De opening is morgen (donderdag) om 16.00 uur. Te bezich tigen t/m 3 juni ma 17.30-21.00, di t/m vrij 10-21 en za 10-13 uur. Luctor et emergo is de eerste solo ex positie van Jan Melis op Zeeuwse bo dem, van 1 t/m 26 mei te zien bij het CBK in Middelburg. De ontwerper toont onder meer een groeibank met schakelbare modules van schuim en groeiende decoraties die verschillen de toepassingen hebben. De officiële opening is zondag 7 mei om 15.00 uur. Openingstijden: ma t/m vrij 9-17 uur en de eerste zondag van de maand. Joop Henneveld exposeert schilde rijen onder de titel De Koninklijke Marine en andere schepen, in het no tariskantoor Sauer Oonk in Vlissin gen. Henneveld toont olieverven van onder meer fregatten, een mijnenve ger, veerboten, een vliegkampschip en sleepboten. Te zien t/m 22 juni op- ma. t/m vr. van 9.00 -12.30 en van 13.45 - 17 uur. De vitrinekast in de bibliotheek Hulst is ingericht met zelfgemaakte kralen van Vera Schleibach. Ze smelt glasstaafjes, vormt deze en maakt er zo kralen van in allerlei kleuren en vormen. Hiervan maakt ze kettingen en broches. Te bezichtigen t/m 18 mei tijdens de openingsuren van de bibliotheek. In galerie De Praktijk in Wissenkerke is een expositie ingericht met werk van de Zeeuwsvlaamse kunstenaars Narda Wilken en Anneke Verdon- schot. Te zien t/m 14 mei op don., vri.en zat van 14 tot 17 uur en op af spraak. Marian Aerssens (gemengde technie ken) en Lia Koenen (keramiek) expo seren vanaf vandaag 26 april t/m 20 mei 2006 in galerie 't Kunstuus te Heinkenszand. Openingstijden: wo en do 13-18 uur, vrij 13-18 en 19-21 uur en za 10-12 en 13-16 uur. Galeries en ateliers in Burgh-Haam- stede zijn zondag (30 april) van 12-17 uur te bezoeken tijdens Rondje Kunst. Galerie/atelier Kees van de Wetering toont acrylschilderijen met het thema Tulipa. Rijnhard Schregar- dus en Digna Blauw exposeren in ga lerie Borsboom. ROTTERDAM Museum Het Schielandshuis: t/m 31 december: Stad van Rotterdammers Museaal theater met foto's, films en geluidsfragmenten; t/m 28 mei: Win kelen - 75 jaar de Bijenkorf. Kunsthal Rotterdam: t/m 5 juni Hen ri de Toulouse-Lautrec. Overzicht van de Franse kunstschilder en grafi cus. t/m 18 juni Chinese sieraden - Collectie Van der Star. t/m 7 mei, Art Deco: zwier en melodie, t/m 28 mei, Russische fotografie 1917-1945; t/m 11 juni Camille Bombois (1883-1970), Een primitief modern. Wereldmuseum Rotterdam t/m 28 december Beeldvorming. Wes terse voorwerpen uit negentiende en twintigste eeuw; t/m 31 december: De Schatkamers. Stukken uit de eigen eeuwenoude collectie, t/m 8 oktober; Wilde haren: kleding van veren, huid en bont. Museum Boijmans Van Beuningen t/m 31 december; De hoogtepunten uit de verzameling oude kunst, t/m 30 april, Roland Schimmel. Een grote ruimtelijke schildering, t/m 7 mei Eu ropese velden, Landschap van het amateurvoetbal, foto's van Hans van der Meer. t/m 21 mei, Urs Fischer: Een ruimtelijke installatie met bal lons op bezemstelen, brandende kaar sen op langzaam ronddraaiende tak ken, psychedelische tekeningen en schilderijen. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 december: WereldHaven - Havenwe reld; t/m 31 december: Binnenvaart. Leven, werken en wonen van de bin nenschipper vroeger en nu. ANTWERPEN K.M.S.K.: tot 30 april - Een schets boek van de jonge Ensor, Don Qui- chot en andere caballero's. Zilvermuseum Sterckshof: tot 1 mei - Wedstrijd 'Win een zilveren juweel'. Fotomuseum: tot 28 mei - Roger Ballen/Shadow Chamber; Ed van der Elsken/Leve ik! Hessenhuis: tot 31 mei - Antwer- pen-Frankfurt. Migratie en Innovatie rond 1600. MOMU: tot 13 augustus - Dream Shop: retrospectief(80 silhouetten) van Yohji Yamamoto. GENT S.M.A.K.: tot 7 mei - Dona Garcia; tot 1 oktober - Kunst Nu/Ensor tot Magritte, moderne meesterwerken uit de verzameling. Museum Dr. Guislain: tot 30 april: Pijn en Fotografie: 15 geselecteerde werken rond psychisch lijden. Kunstplatform/Zebrastraat: tot 8 juni - Update - De oorsprong: collec tie van 30 installaties uit alle hoeken van de wereld. KMSK: tot 23 juli - L'Art Nouveau - 1-Iet Iiuis Bing. Design Museum Gent: tot oktober 2006 - De Collectie Alonso: van Art Nouveau tot Studio Glass Mouve ment. BRUGGE Belfort/Jan Garemijnzaal: tot 1 mei - Artmeeting - Groepstentoonstelling met werk van schilders en beeldhou wers. Hoofdbibliotheek Biekorf: tot 13 mei - Bruggeling van de eeuw - Achiel Van Acker. Bogardenkapel: tot 14 mei - Butz Fouque: fototentoonstelling van Frans, jong vrouwelijk kunstenaars collectief. Hallen Belfort: tot 29 mei - New Terri tories: een focus op kunst uit Israël en omgeving. Concertgebouw: tot 3 juni - Mozart Romantisch en De vrouwen van Mo zart, beeld en literatuur. Gezellemuseum en Museumbiblio theek: tot 4 juni - project kunst- en museumbibliotheken West-Vlaande ren: kunstboeken en collectiestuk ken. De Bond: tot 25 juni - Pieter Ver- meersch: Installaties en Schilder kunst. KNOKKE Scharpoord: SEAS: tot 29 april - Julie Goetgebuer - Mes Dix Demoisel les, fotografie. Scharpoordgalerij: Lien Pajarito. Lagunahal Duinbergen en Schar poord: tot 28 mei - Internationaal Fo tofestival Knokke-Heist 'natuurlijk' Zwart Huis: tot 5 juni - Carl De Keyzer - Extra Libros - fotografie. Langs de Vlaamse Kust: tot 1 oktober - 2006 Beaufort /Hedendaagse kunst aan zee- Beaufort Outside; Beaufort Inside in het PMMK Oostende, alle deelnemende kunstenaars in dialoog met René Magritte. 26 april t/m 2 mei WOENSDAG Poppentheater Sim Bolus speelt voor de laatste keer Naar Dromenland. De voorstelling is een bewerking van Martin Waddell en Bar bara Firth naar het prentenboek Weltrusten Kleine Beer. Theater Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Koor Het koor A58 treedt op. A cappella, met pianobegeleiding en met orkestband wordt licht reperetoire uitgevoerd, van herkenbare musical tot in getogen pop, van Henk Westbroek en Doe Maar tot Abba en Billy Joel. Het koor staat vanaf de oprichting in 1999 onder leiding van Rob van der Meule en wordt sinds de lente van 2001 begeleid op piano door Bart Orye. •'t Klooster van Rilland, Rilland, 20.00 uur Cabaret Het cabaretduo Droog brood presenteert Omwille van de smeer. Bas Hoeflaak en Peter van de Witte brengen hun derde pro gramma in een glitterjasje of vergezeld van danspasje, om een breder publiek aan te spreken. Regie: Ruut Weissman. Stadsschouwburg Middelburg, 20.00 uur Rock 'n roll-show De vier muzikanten van Rockin' on Heaven's Door brengen vier popidolen tot leven. Richard Atkins kruipt in de huid van Elvis Presley, Johnny Curtiss wordt Roy Orbison, Marc Robinson is Buddy Holly en Rebel Dean vertolkt Eddie Cochran. Stadsschouwburg, De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur DONDERDAG De Reageerbuys Toneelgroep De reageerbuys speelt het toneelstuk Romeo en Julia. In de stad Verona staan de families Capuletti en Montecchi tegenover elkaar. Julia wordt uitgehuwelijkt aan Paris, maar ze heeft meer oog voor Romeo. Veertig leerlingen wer ken hieraan mee.. Buys Ballot College, Goes, 19.30 uur Indiase muziek Kala Ramnath (viool) en ensemble verzorgen een concert klassieke Indiase muziek. De westerse viool speelt een prominente rol bij de vertolking van raga's. Het instrument leent zich bij uitstek voor vloeiend en virtuoos spel, waarin de voor India zo kenmer kende microtonaliteit alle recht wordt aangedaan. Grote Kerk, Veere, 20.00 uur Concert Het Zeeuws Byzantijns Koor Srétenje geeft een concert met koor en solisten van het Lyceum voor de Kunst uit Sint-Fe- tersburg. Het programma vermeldt koorzang door Srétenje (Rus- sisch-orthodoxe kerkmuziek en volksliederen) en door het jeugdkoor. Na de pauze brengen solisten liederen van Pucci ni, Rimsky en Korsakov met pianobegeleiding. Verder zijn op piano werken te horen van Rachmaninov, Debussy en Tsjaikovsky. Gasthuiskerk, Middelburg, 20.00 uur. Cabaret Cabarestafette brengt een progi*amma met een presentator en drie optredens. Iedere avond is een andere bezetting. Deelnemers kunnen zo wennen aan de grote zalen en het publiek kan kennis maken met nieuw cabai'ettalent. De voorstelling is uitverkocht. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Kleinkunst Christa Steyn en Jannie du Toit staan op het podium met Zuid-Afrkaans cabaret. Jannie du Toit, Zuid-Afrikaan uit Transvaal,begon zijn mu zikale loopbaan als basgitarist bij een popgroep aan de uni versiteit. Tijdens een bezoek aan Amsterdam als solist sa men met het Ad Libitum-koor ontdekt hij via Herman Van Veen de Nederlandse kleinkunst- en cabaretmuziek. Momen teel werken Jannie en Christa Steyn (piano) aan een nieuw Nederlandstalig cabaret 'De kleine man spoorloos' en een programma met geestelijke muziek 'Geloof, Hoop en Liefde'. Porgy en Bess, Terneuzen, 20.15 uur VRIJDAG Jesus Revolution Jesus Revolution presenteert de theatershow The End of The Ages. Het gezelschap uit Noorwegen brengt een programma met zang, dans, muziek, licht en een multimediashow voor jonge ren tussen de 13 en 30 jaar. 0 Beréa, Gildeweg 29, Vlissingen, 20.00 uur Concert Het Zeeuws Philharmonisch Koor brengt de compositie Be vrijding. Uitgevoerd wordt de première van het werk Bevrijding, van de Middelburgse componist Christian Blaha, met een libret to van de dichter Peter van den Ouden. Aansluitend brengt een Zuid-Amerikaans ensemble folkloristische liederen en samen met het koor de composities Navidad Nuestra en MI- sa Criolla van Ariel Ramirez. 0 Sint Jacobskerk, Vlissingen 20.00 uur Cabaret Dames voor na Vieren presenteren het programma Tja, tja, tja. Hanneke Drenth en Anne van Rijn wonnen in 2004 op het Amsterdams Kleinkunstfestival de Wim Sonneveldprijs én de Publieksprijs. Vorig seizoen was een deel van hun pro gramma te zien, nu avondvullend. 0 Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur 2ndInfluenZ In de finale van 2ndlnfluenz staan zeven bands en vier dans groepen. In totaal hebben dit seizoen ca. 30 bands aan 2ndInfluenZ meegedaan. Op het podium verschijnen de punkrock en in- diebands Sense Forward en Grouse, de britrockgroep Ocean's Edge, de rappers van BDMentertainment, de caba retrockgroep JOOP, de blackmetalband Xtortion en (door het publiek in de finale estemd) DjaZaRhoo met een mix van diverse rockstijlen. Van de twaalf dansacts zijn Junior Dan ce Art, Vivrant Thing, Do-It en Trouble op punten en met pu- blieksstemmen in de finale gekomen. 0 De Stenge Heinkenszand, 20.00 uur Kamermuziek Lars Wouters (klarinet) en Gwyneth Wentink (harp) concer teren. De uitvoering vindt plaats in het kader van de Baudeloo Ka- mermuziekcyclus. Het duo speelt werk van Tschaikovsky, Debussy, Renië, Glick, Simaku en Bartók. 0 Baudeloogebouw, Hulst, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 51