?zc 50% luipverkeer eer op agenda Vier Zeeuwse scholen zeer zwak KORTING mm SPRINT PHOTO Eerste paal verwenbios geslagen in Bond-stijl Aantal doden in verkeer toegenomen TILROE OPTIEK Eenhoornkrant wordt streekblad Vlissinger steekt Brit neer in café Dijkwerken bij Hansweert zeeuwse almanak Beroepskeuze 100 foto's voor 12,00€ lodelijk ongeval met vrachtwagen Inspecteurs welkom op De Golfbreker dactie: 0113-315649 iw.pzc.nl nail:redactie@pzc.nl stbus 314460 A A Goes i/ertentie-exploitatie: ord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ■uws-Vlaanderen: 0114-372770; tionaal: 020-4562500. oensdag 26 april 2006 editie Zeeuws-Vlaanderen OOSTBURG - De Eenhoornkrant verschijnt voortaan in de hele gemeente Sluis en de kern Biervliet. De krant gaat bovendien vanaf nu door het leven als Rondje West. De Vereniging Ondernemend Oostburg gaf het blad drie jaar geleden voor het eerst uit als maandblad in Oostburg en omstreken. Begin vorig jaar kreeg Drukkerij Durenkamp de formule in handen. Vanaf dat moment kreeg de Een hoornkrant steeds meer een regionaal in plaats van lokaal karakter. Mede daarom ging de uitgever over op de titel Rondje West, een naam die is verzonnen door Jaap Boek hout uit Breskens. Ook de frequentie en oplage zijn veran derd. Rondje West verschijnt elke veertien dagen in een oplage van vijftienduizend exemplaren huis-aan-huis in de gemeente Sluis en de kern Biervliet. VLISSINGEN - In een café aan de Walstraat in Vlissin- gen heeft maandagavond even na 22.00 uur een steekpar tij plaatsgevonden. Na een woordenwisseling stak een 33-jarige Vlissinger een 37-jarige Brit met een scherp voorwerp in zijn been. De wond bleek al met al mee te val len, maar toch moest die in het ziekenhuis worden ge hecht. De dader heeft zich vrijwillig op het politiebureau aangegeven. Daar zit hij nog steeds vast voor nader onder zoek. HANSWEERT - Het projectbureau Zeeweringen is begon nen met het versterken van drie kilometer dijk bij Hans- weert. De nieuwe dijkbekleding langs de voorhaven van het sluizencomplex zal straks bestaan uit betonzuilen, ter wijl op de westelijke havendijk zogeheten Haringman- blokken worden gebruikt. Dat zijn oude betonblokken, die op hun kant worden gezet. Op de oostelijke havendam komt breuksteen te liggen. Er zijn maatregelen genomen om dieren als de rugstreeppad tijdens de werkzaamheden te beschermen. door Emile Calon MIDDELBURG - Met tien ver keersdoden tot en met gisteren scoort Zeeland in 2006 niet goed op het gebied van verkeersveilig heid. In diezelfde periode vorig jaar waren er vijf te betreuren, aldus secretaris H. Rhebergen van het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (RO- VZ). In 2005 kwamen 23 personen in het Zeeuwse verkeer om het le ven. Precies evenveel als het jaar daarvoor. Of eind dit jaar wederom dat aantal gehaald kan worden, is volgens Rheber gen maar de vraag. Vorig jaar vielen met name in de maanden mei, juni en juli flink wat doden in het verkeer, zodat de aanvan kelijke goede start van dat jaar na een paar ernstige botsingen teniet werd gedaan. De secreta ris durft dan ook niet vooruit te kijken, omdat een flinke botsing alle statistieken overhoop kan gooien. Om de verkeersveiligheid echt te meten, kijkt Rhebergen liever naar het aantal gewonden dat in het ziekenhuis belandde. Daar heeft hij te maken met veel gro te aantallen en kan dan ook makkelijker de echte vorderin gen zien. In 2004 waren er 319 ziekenhuisgewonden. De jaren daarvoor schommelde dat aan tal rond de 370, zodat die daling van 15 procent met veel enthou siasme werd ontvangen door het ROVZ. Vorig jaar zette die da ling door. Eind dat jaar waren 282 mensen één dag of langer in het ziekenhuis opgenomen, na een verkeersongeval. Wederom een daling, nu met 12 procent, aldus Rhebergen. Die daling is volgens hem ver oorzaakt door de scherpere con trole door de politie, het aanpas sen van de wegen, voorlichting en educatie. In het beleidsplan Verkeersvei ligheid Zeeland staat dat in 2010 het aantal ernstige ver keersslachtoffers met twintig procent gedaald moet zijn ten opzichte van de periode 2001 - 2003. Dat betekent maximaal 321 verkeersgewonden en do den, met als extra voorwaarde maximaal 24 doden. Als naar vorig jaar gekeken wordt, is dat streefgetal reeds gehaald. Rhebergen heeft echter nog geen cijfers van de zieken huizen over het aantal verkeers gewonden dat dit jaar is geval len. Hij weet dan ook niet of Zee land nog steeds onder dat streef cijfer zit. Advertentie OP DE COMPLETE BRIL (MONTUUR EN GLAZEN) alle merken en soorten glazen brilcollectie 2006-2007 uri i»i«i or i»r Niriiw-ur iuan^iiu»n--; Mrmi rm-TNiu nmi i fnui a.tn WALSTRAAT 81 VLISSINGEN H 0118-412370 www.tilroe.nl OP KONINGINNEDAG ZIJN WIJ DE GEHELE DAG GESLOTEN De vierjarige Julius kreeg de klassieke vraag voorgelegd: wat ivil je later worden. Zijn antwoord was dan ook niet minder klassiek: brandweer man. Toen hem, fijntjes, werd ver teld dat het een vak is dat niet zonder risico's is, dat fy sieke kracht en durf vergt - ei genschappen die hij tot dus verre bepaald niet overmatig heeft ontivikkeld - besloot hij bij nader inzien terug te ko men op zijn beroepskeuze. „Ik weet al wat ik later wil worden", zei hij later, na am pel beraad. „Smurf. Ook via de website www.sprintphoto.nl Alleen geldig bij aaneengesloten bestonden, levertijd 2 dagen 0» T BRESKENS - Directeur R. Langeraert, van basis school De Golfbreker in Breskens, levert de onder wijsinspectie in juni het be wijs dat het een stuk beter gaat met de prestaties van de school. Ze reageert hiermee op het gisteren gepresenteerde rapport over zeer zwakke scholen in Nederland. In dit rapport staat dat De Golfbreker zeer zwak pres teert. Voor directeur Lange raert komt dit niet als een verrassing. „De inspecteur is in november al langsge- weest. Dit zagen we daar om aankomen." De inspecteur heeft De Golfbreker volgens Lange raert te vroeg geïnspec teerd. De Golfbreker komt voort uit een fusie tussen de christelijke school Op de Bres en de katholieke school De Schelphoek. De fusie was op 1 augustus 2004 een feit. „We hebben veel energie ge stopt in het fusieproces. We hebben een nieuwe on derwijsvisie ontwikkeld en alle afspraken en regels van de twee vorige scholen moesten opnieuw worden getoetst. Dat heeft veel tijd gekost. Maar we zijn nu vol op bezig met onze onder wijsvisie. De resultaten zijn al te zien." De directeur wijst onder meer op de jongste resulta ten van de Cito-toets. „Die zijn hoger dan vorig jaar. Ook is bijvoorbeeld de lees- woordenschat van de leer lingen van groep 7 al sterk verbeterd." Ook de ouders worden met weekberichten volgens Lan geraert constant geïnfor meerd over de vorderingen van de school. Dat de kwalificatie 'zeer zwakke school' een grote impact heeft, is volgens directeur Langeraert hel der. „We krijgen de volledi ge medewerking van het be stuur om de noodzakelijke stappen te zetten voor kwa liteitsverbetering. De twee onderwijsinspecteurs ko men in juni langs. Laat ze maar komen. Wij zijn er klaar voor. ior Jan van Zuilen IS VAN GENT - Het ongeluk bf; de Westkade, waarbij een -jarige vrouw om het leven ram, heeft gisteren de discus- over het sluipverkeer door is van Gent in alle hevigheid en losbarsten. ït ongeluk gebeurde zo onge- er voor de deur van de winkel n het PvdA-gemeenteraadslid ten Hoor, die gistermiddag iteen zijn collega-raadsleden ailde met het verzoek om tot n gezamenlijke actie te komen n een einde te maken aan het lipverkeer door Sas van Gent. e kon erop wachten. Wat cy- sch genoeg al vaak werd voor leid, is nu gebeurd", aldus Ten nor, refererend aan het feit it in Sas van Gent al heel lang ordt geklaagd over de vele achtwagens die dagelijks over iWestkade rijden, in Hoor: „Het zijn er gemid- tld ruim 450 per etmaal en die neven lang niet allemaal in Sas in Gent zelf te laden of te los- n. Er zit veel doorgaand aehtverkeer bij dat alleen aar door Sas van Gent rijdt ndat het korter is dan via de actaatweg en omdat de chauf- urs dan niet het risico lopen lor een open brug te hoeven achten." oor zover Ten Hoor zich kan mnneren, is de aanrijding van slieren de eerste op de West- ide met dodelijke afloop. Maar ik zie vanuit mijn winkel Wethouder F. van Hulle met strikje) gooit champagne tegen de eerste paal voor de nieuwe bioscoop. foto Camile Schelstraete door Jan van Zuilen TERNEUZEN - De wethouders A. van Waes en F. van Hulle hebben gisteren de eerste paal geslagen voor de bouw van de nieuwe bioscoop op het terrein achter het ABC-complex in Terneuzen. In de zandbak die het nu nog is, moet op 23 no vember de eerste film te zien zijn. Dat zal de nieuwe James Bondfilm Casi no Royale zijn, die dan in première gaat. Het slaan van de eerste paal gebeurde al een beetje in de stijl van een filmpremiè re. Van Waes en Van Hulle werden aange voerd in een spierwitte, verlengde Ameri kaanse limousine met verduisterde ra men en twee gangsterachtige types als bo dyguards. De wethouders zelf waren in de rol van James Bond. Van Hulle met zijn strikje en smoking wat meer dan Van Waes, die gewoon een pak met das droeg. Maar dat paste ook een beetje bij hun taakverdeling: Van Waes die het ech te werk deed, in de cabine van de heistel ling klauterde om de eerste paal te slaan. Of beter gezegd, te boren, want dan heb ben de omwonenden er nauwelijks la- waai- en al helemaal geen trillingsover- last van. En Van Hulle die, toen Van Waes klaar was, een fles champagne te gen de heipaal stuk mocht gooien. Een karweitje dat hij in twee keer klaarde. „Logisch dat het niet meteen raak is. Ik drink het liever op", aldus Van Hulle, voor wie het zijn eerste officiële represen tatieve optreden als wethouder was. Directeur R. van Steen van Merral Thea ters, die de nieuwe bioscoop gaat exploi teren, zei er het volste vertrouwen in te hebben dat het filmtheater op tijd klaar is, dus dat de geplande opening op 23 no vember gehaald wordt. „De aannemer heeft me beloofd dat hij desnoods tijdens de vakantie doorwerkt, maar normaal ge sproken is dat niet eens nodig." Van Steen maakte de genodigden voor het slaan van de eerste paal lekker voor een bezoek aan de nieuwe bioscoop. Vol gens het concept van Merral Theaters wordt de nieuwe bios een echte vei~wen- bioscoop, met, volgens Van Steen, 'grote stoelen, veel beenruimte, een tafeltje en een bel waarmee je een leuk meisje kunt roepen bij wie je een lekker drankje kunt bestellen'. vaak genoeg situaties waarbij het maar net goed afloopt." Ten Hoor hacl zijn mail nog niet verstuurd, of hij kreeg al bijval van andere raadsleden die net als hijzelf vinden dat er nu echt actie moet worden ondernomen. De vraag is echter welke mo gelijkheden de gemeente Ter- neuzen heeft om doorgaand vrachtverkeer uit Sas van Gent te weren. Wethouder C. van Schaik (verkeer): „We hebben met de politie de mogelijkheid van een verbod besproken, maar dat is heel moeilijk te handha ven. Als een chauffeur zegt dat hij door Sas van Gent is gereden om een pakje sigaretten te ko pen is hij al niet meer strafbaar. Dan is hij al bestemmingsver keer." De gemeente Terneuzen is vol gens Van Schaik bovendien af hankelijk van de Belgische ge meente Zelzate. „Die moet eerst maatregelen nemen om door gaand vrachtverkeer te verbie den. Daar moeten verkeerssitua ties voor worden aangepast. Daar wordt ook aan gewerkt. Als dat werk klaar is, mogen vrachtwagens alleen nog met ontheffing door Zelzate en dat is wel goed controleerbaar." Het vrachtverkeer helemaal we ren uit Sas van Gent is volgens Van Schaik sowieso niet moge lijk, omdat bedrijven als Zuid- chemie en Cerestar bereikbaar Op de Westkade in Sas van Gent is gisteren een 55-jarige vrouw onder een vrachtwagen terechtgeko men, waarna ze overleed. foto Camile Schelstraete moeten blijven. In afwachting van de maatregelen die Zelzate neemt, heeft de gemeente Ter neuzen al wel met bedrijven en transporteurs gesproken over het probleem en hen gevraagd hun chauffeurs op het hart te drukken niet nodeloos door Sas van Gent te rijden, maar de Tractaatweg te nemen. „Alle be drijven waarmee wij hebben ge sproken, hebben beloofd dat te doen en ik neem aan dat ze dat ook gedaan hebben", aldus Van Schaik. door René Schrier en Arnold Mandemaker GOES - Vier Zeeuwse scholen, de Vrije School Zeeland en Korc- zakschool in Middelburg, De Kring in Goes en De Golfbreker in Breskens, presteren zeer zwak. De leerlingen zijn daar van de dupe; zij lopen kans op onderwijsachterstanden die la ter niet meer kunnen worden in gelopen. In een reactie op het oordeel van de inspectie voeren de Zeeuwse scholen aan dat er bij hen bijzon dere omstandigheden aan de or de waren op het moment van het onderzoek, of dat hun school niet te vergelijken is met het reguliere onderwijs. Blijft snelle verbetering uit, dan dreigt minister Van der Hoeven (CDA, Onderwijs) de financie ring stop te zetten, wat het ein de van de vier scholen betekent. De Inspectie van het Onderwijs onderzoekt elke vier jaar de kwaliteit van het basisscholen. Dit jaar worden voor het eerst de namen bekendgemaakt van de scholen die zeer zwak preste ren. Dat zijn er 74 voor de perio de 2002-2006. Dat gebeurt op aandringen van de Tweede Ka mer, die daarom in een motie heeft gevraagd. De 74 slecht presterende scho len krijgen actieve steun van het ministerie en de inspectie om het niveau te verbeteren. Slaan scholen deze 'helpende hand' af, dan kan Van der Hoeven tijde lijk het bestuur op non-actief stellen en een bewindvoerder aanstellen. Helpt ook dat niet, dan is het dichtdraaien van de geldkraan een 'uiterste sanctie', aldus Van der Hoeven gisteren in Den Haag bij de presentatie van het inspectierapport. Vol gens de minister spelen het schoolbestuur en het manage ment van de school een 'cruciale rol' bij de kwaliteit van het on derwijs. Zij benadrukte dat er geen 'kant en klare recepten' klaarliggen voor slecht preste rende scholen. De zeer zwakke scholen zitten vooral buiten de grote steden en zijn vaak tot een complete klas kleiner dan gemiddeld. Het gaat altijd om een samenspel van fac toren die een school 'zeer zwak' maken, zoals veel ouders met (Advertentie) een lage vooropleiding, een tra ditioneel denkend schoolbe stuur en weinig doorstroming bij de docenten. De slecht preste rende scholen houden vernieu wing af uit angst het 'eigen ka rakter te verliezen'. Opvallend is dat twaalf van de 74 zeer zwakke scholen, ruim een zesde, de 'vrije school-ideo- logie' aanhangen. Hoe dat pre cies zit, kon inspecteur-gene raal K. Kerzevee niet aangeven. Zij vermoedt dat het iets te ma ken heeft met het vrijblijvende karakter van het aangeboden on derwijs. Ondersteuning Directeur R. Janse van de Korc- zakschool voor speciaal (voort gezet) onderwijs geeft aan dat hij en zijn mensen veel tijd ste ken in de ondersteuning van leerlingen zodat die weer tot le ren komen. Dat wordt door de onderwijsinspectie niet meegere kend als onderwijstijd. Als onze leerlingen goed zouden preste ren, konden ze naar een andere school, geeft Janse aan. „Onze leerlingen zijn meestal niet ge richt op leren. Ze zien leren niet als een noodzakelijk kwaad, maar als een kwaad." Hij gaat nu met de inspectie in de slag om de visie en de missie van de school duidelijk te ma ken. Voor de Korczakschool moet een ander toetsingskader gelden, vindt Janse. C- van Oers van de Middelburg se Vrije School begrijpt wel dat zijn school het niet goed doet volgens de maatstaven van de in spectie. Een Vrije School is voor vernieuwend onderwijs en han teert nu eenmaal een bepaalde filosofie om het onderwijs op te bouwen. Docenten gaan een aan tal jaren met een klas mee en we ten daardoor precies wat hun leerlingen kunnen. Het breekt de school nu op dat dat niet is vastgelegd zoals de inspectie dat graag zou zien. Overigens wordt daar wel aan gewerkt, geeft Van Oers aan. Ook als je ziet naar wat voor onderwijs de kinderen uit groep acht toe gaan, blijkt dat het wel goed zit, is zijn commentaar. De basisschool De Golfbreker in Breskens zat midden in een fu sieproces toen de inspectie langs kwam. Alle energie werd daarin gestoken. Bij De Kring in Goes was nie mand aanwezig die een reactie op het rapport kon geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43