ACTIE r •Radboud stopt hartoperaties is, krijgt boete PAKKER Lil PZC maandag Wie nog onverzekerd Koningin Beatrix in Leeuwarden Panama betrekt Nederland bij modernisering van kanaal Veerman pleit voor tong- en scholvisserij 79.00 Kraai smijt stenen op auto's Limburg heet bezoekers welkom Hoge zoemtoon tegen hangjeugd Elektrisch kous aantrekken succes Fietsmuseum viert 25-jarig bestaan Onderzoek naar dementie liekenhuis moet zorg verbeteren Rechter verdacht van wurgpoging Kamer wil geld glastuinbouw ffi 59oo LEEUWARDEN - Koningin Beatrix, Groothertog Henri (m) en Groothertogin Terese (1) van Luxemburg krijgen in het Keramiekmuseum in Leeuwarden uitleg bij het werk 'No more holidays' van kunstenaar Rob Birza tijdens hun bezoek aan de provincie Friesland. Het staatsbezoek duurt nog tot vandaag, foto Marcel Antonisse/ANP EMMEN - Een jongetje in Emmen raapt stenen die door een kraai naar beneden zijn gegooid. Auto's aan de Kraaiheide en Varenkamp in Em men worden sinds kort met stenen bekogeld door een kraai. De parkeerplaats aan de Varen kamp ligt inmiddels bezaaid met tientallen for se kiezelstenen. Diverse auto's hebben hierdoor al deuken opgelopen. Bewoners van beide stra ten zoeken een alternatieve parkeerplaats voor hun auto's. De kraai haalt de stenen van flats in de wijk en laat ze volgens ooggetuigen vervol gens op de auto's vallen.foto Staffan Meter/ANP door Peter Hattink SAN JOSÉ - President Martin Torrijos van Panama presenteer de maandagavond (plaatselijke tijd) de moderniseringsplannen van het Panamakanaal. De Pa namese autoriteiten willen de verbetering uitbesteden aan de Nederlandse maritieme indus trie en sturen in juni een missie van topambtenaren en inge nieurs naar Nederland. De belangrijkste modernisering is de bouw van een stel sluizen, die schepen met een lading van tienduizend containers moeten kunnen doorlaten. De huidige sluizen, die in 1914 in bedrijf werden gesteld, kunnen schepen doorlaten met maximaal vierdui zend containers. De kosten van de aanleg van deze sluizen zijn volgens de president 4,85 mil jard euro. Experts hadden de kosten op ruim 6,6 miljard ge schat. De financiering van de plannen komt uit de tolheffing die de schepen moeten betalen om van de Atlantische Oceaan naar de Stille Oceaan te gaan en omgekeerd. De modernisering is volgens de president nodig om te voorko men dat de route inefficiënt wordt, uit de tijd raakt en er al ternatieven ontstaan voor de doorvoer van vracht naar beide oceanen, zoals een treinverbin ding in Mexico. De plannen behelzen de aanleg van nieuwe sluizen, de verbre ding van de toegangskanalen aan beide oceanen, de construc tie van een brug aan beide ocea nen, de bouw van twee elektrici teitscentrales en de aanleg van de gehele infrastructuur zoals verbindingswegen, afvalverwer king plus maatregelen ter hand having van het milieu. Panama wil bovendien aan de Stille Oceaan een megahaven aanleggen die wat betreft over slag en distributie het Rotter dam moet worden van het Ame rikaanse continent. In de twee de helft van juni bezoekt een de legatie van topambtenaren en in genieurs onder leiding van Ru ben Arosemena, de tweede vi ce-president van het land, Ne derland. Het Panamakanaal werd begin vorige eeuw door de Verenigde Staten gebouwd. Pas op 31 de cember 1999 is het kanaal over gedragen aan Panama. De mo dernisering van het kanaal moet nog door het parlement worden goedgekeurd. GPD pagina 4 uitbreiden kost vijf miljard dollar woensdag 26 april 2006 MAASTRICHT - 'De Limburgers heten u welkom'. Met die boodschap gaat het door economische tegenslagen ge troffen Limburg iedereen verwelkomen die de provincie binnenrijdt. Voor de zomervakantie komen in Belgisch en Nederlands Limburg in totaal 51 nieuwe welkomstborden te staan ter vervanging van de huidige, vaak versleten borden met de tekst 'Welkom in Limburg'. Het enige verschil is dat in België de rode leeuw het bord siert, terwijl in Nederland de Limburgse vlag wordt gebruikt. ANP ROTTERDAM - De Rotterdams deelgemeente Charlois heeft een nieuw wapen in de strijd tegen overlastgevende hangjongeren, de Mosquito. De afgelopen maanden is een proef gehouden met een hinderlijke zoemtoon die alleen jonge oren bereikt. Dat heeft een woordvoerder van de deelgemeente gisteren bekendgemaakt. De Mosquito verspreidt hoogfrequent ge luid. Bij vol vermogen heeft dit geluid op een afstand van drie meter een sterkte van 76 decibel. Ouderen hebben er geen last van. ANP WOLVEGA - De elektrische aantrekmachine voor steun- kousen valt zo in de smaak bij Friese bejaarden, dat thuis zorgorganisatie De Friese Wouden de machine structu reel in gaat voeren. „De mensen zijn erg positief", aldus verpleegkundig specialist Paula Roorda van De Friese Wouden gisteren. Sinds december vorig jaar hebben de bejaarden proefge draaid met de steunkousenmachine. Door het succes heeft de thuiszorg 46 nieuwe machines ter waarde van 700 euro per stuk gekocht. Ongeveer 150 van de ruim vier honderd cliënten van De Friese Wouden gaan van de ma chines gebruik maken. ANP NIJMEGEN - Het Nationaal fietsmuseum Velorama in Nijmegen viert dit jaar haar 25-jarig jubileum als offici eel fietsmuseum. Om dat te vieren is de collectie met een aantal bijzondere stukken uitgebreid, aldus het museum gisteren. Onder andere de tandemfiets waarop koningin Juliana en prins Bernhard een rondje over het landgoed rond Paleis Soestdijk maakten. Het Nijmeegse fietsmuseum ontstond in 1981, toen de col lectie fietsen van museumeigenaar G. Moed groot genoeg was voor een expositie. In vijf zalen zijn loopfietsen, trap fietsen, tandems, vouwfietsen en buitenissige rijwielen te- zien. ANP AMSTERDAM - Ongeveer 3700 ouderen uit Almere doen de komende zeven jaar mee aan een onderzoek naar de mentie. Artsen en verpleegkundigen gaan de andere helft intensief controleren op bijvoorbeeld bloeddruk en choles terol. Het onderzoek is opgezet door het AMC in Amster dam en de Zorggroep Almere. De onderzoekers proberen meer aan de weet te komen over de vraag of dementie kan worden voorkomen of uitgesteld. ANP verzekering heeft afgesloten, ris keert een forse boete. Iedereen is namelijk wettelijk verplicht een zorgverzekering af te slui ten. Wie dat nog moet doen (ook als dat pas in november ge beurt), moet altijd de verschul digde premie vanaf 1 januari 2006 betalen. Het loont dus niet om te wachten met verzekeren. De verzekeraar mag tot een maximum van vijf jaar aan niet-betaalde premie in reke ning brengen. Daarboven kan de verzekeraar een boete opleg gen van 30 procent van het ver schuldigde bedrag. Wie er met op tijd bij is deze week, kan veel geld kwijt zijn. Daar komt bij dat een verzeke ring die na 1 mei wordt afgeslo ten, niet met terugwerkende kracht werkt. Hoewel je de pre mie vanaf 1 januari moet beta len, kunnen gemaakte kosten die eerder zijn gemaakt niet wor den gedeclareerd. Wie deze week zijn verzekering afsluit, kan wel nota's van eerder dit jaar indienen. GPD door Hans Gertsen LUXEMBURG - Minister Veer man (Landbouw en Visserij) ver zet zich hevig tegen een plan van de Europese Commissie om de hoeveelheid schol en tong die de komende jaren mag worden gevangen drastisch terug te drin gen. Maar vooralsnog lijkt Ne derland weinig steun te krijgen van andere EU-landen. „Ik ben bezorgd. We hebben wei nig vrienden", zei Veerman gis teren na afloop van het overleg met zijn collega's in Luxem burg. Tijdens het overleg steun de alleen België,'dat na Neder land de grootste tong- en schol quota heeft, Veerman openlijk. Desondanks hoopt de Neder landse minister nog steun van andere landen te krijgen. Als het plan in de huidige vorm doorgaat, is dat een regelrechte ramp voor de Nederlandse plat vis-visserij. De Europese Commissie wil de tong- en scholquota (de hoeveel heden die jaarlijks mogen wor den gevist) de komende jaren drastisch verlagen tot ongeveer de helft van de huidige quota. De komende drie jaar zouden de Nederlandse vissers telkens 15 procent minder tong en schol aan land mogen brengen. Bijna de helft van de Nederlandse vis serijsector is gespecialiseerd in de vangst van tong en schol. Doel van het nieuwe beheer splan is de visbestanden in 2015 wereldwijd fors te verhogen door radicale vangstbeperkin gen. Voor andere vissoorten zo als kabeljauw en haring komt Brussel later met vergelijkbare beheersplannen. Volgens minister Veerman is het plan wetenschappelijk onvol doende onderbouwd. Hij wil advies van specialisten afwachten voordat er verder ge praat wordt over zulke ingrij pende veranderingen van het be heerssysteem. Bovendien vreest hij dat de Eu ropese Commissie met zulke ra dicale maatregelen de visserij sector tegen zich in het harnas jaagt en de bereidheid van de sector om mee te denken over noodzakelijke maatregelen on dermijnt. „We zijn al bezig met het terugbrengen van de capaci teit met 20 procent en we heb ben daar al 32 miljoen euro in gestoken. Maar dit soort radica le plannen heeft psychologisch verkeerde effecten. Vissers heb ben geen zin om te investeren in nieuwe technologieën als ze het gevoel krijgen dat men ze van zee wil jagen", aldus Veerman. GPD (Advertentie) Dat heeft de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) de Raad Bestuur van het ziekenhuis gisteren opgedragen. Eventueel jan de "minister van Volksge zondheid de verbodsperiode na nog verlengen, aldus de IGZ. Het operatieverbod is het g van het maandag versche nen rapport van een externe on derzoekscommissie, die in 2005 is ingesteld nadat uit een uitge- lekte e-mail was gebleken dat in I net UMC ongebruikelijk veel pa tiënten overleden aan de gevol gen van een openhartoperatie. De commissie onderzocht 66 van het 'abnormaal hoge' aantal van 83 hartchirux-gische sterfge- I vallen in 2004. Zeker zeven van de onderzochte gevallen waren volgens de com missie te vermijden geweest, als er zorgvuldiger was gewerkt. Het hoofd van de afdeling car- diochirurgie legde begin april Izijn functie neer. Hij wordt voor lopig waargenomen door het voormalige hoofd hartchirurgie de drie Amsterdamse zieken huizen. Op de cardiologische kinderaf- deling is overigens niets mis. het UMC mogen geen opera 's plaatshebben zolang er geen garantie van verantwoorde zorg is, stelt de inspectie. Bestuurs voorzitter Van Herwaarden van het hospitaal verwacht maxi- twee weken nodig te heb ben voor de aanpassingen, mede omdat het ziekenhuis al sinds 2005 bezig was met het invoeren (van verbeteringen. Hoorde Ruyter NIJMEGEN - Het Universitair Medisch Centrum (UMC) St Rad boud in Nijmegen mag tot 2 mei ueen hartoperaties uitvoeren bij volwassenen. Het ziekenhuis moet een reeks maatregelen ne- om de kwaliteit van de zorg op de afdeling hartchirurgie te verbeteren. De inspectie gaat op voorstel van de commissie onderzoek doen naar de kwaliteit van alle hartcentra in Nederland. De in spectie gaat dit doen, maar wil daarvoor eerst overleggen met de betrokken partijen en be roepsverenigingen De prestaties van hartchirurgi- sche centra in Nederland zijn on voldoende in te zien, aldus de commissie. Het sterftecijfer in het Nijmeegse hartlongcentrum was over 2004 erg hoog. Of der gelijke ongunstige cijfers in an dere centra kunnen worden aan getroffen valt nu niet te contro leren. De Nijmeegse cijfers over 2005 zijn volgens de commissie beter, maar dat valt evenmin te vergelijken met prestaties van andere hartcentra. De commis sie concludeert dat de oorzaak van het grote aantal sterfgeval len te vinden is in 'een slecht functionerend zorgproces' Opvangplekken De stichting Hartpatiënten Ne derland liet gisteren weten dat voor hartpatiënten uit het UMC opvangplekken geregeld zijn in het Catharinaziekenhuis in Eindhoven. ANP LEEUWARDEN - Justitie ver- denkt een 48-jarige rechter van het gerechtshof in Leeuwarden CB van poging tot doodslag op zijn w vriendin. 20S De man zou in 2004 zijn Oe- 1!) kraiense vriendin hebben mis- handeld en gepoogd hebben jjj haar te wurgen. ANP n l. DEN HAAG - Een meerderheid in de Tweede Kamer wil op kor te termijn geld vrijmaken om glastuinders de helpende hand te reiken. Tijdens een hoorzit ting vond de georganiseerde glastuinbouw gisteren bij Ka merleden een willig oor voor de problemen die zijn ontstaan door de hoge gasprijzen. LTO Nederland, het product schap en de bloemenveilingen pleitten gezamenlijk voor een nieuw garantiefonds om de pro blemen op de korte termijn op te lossen. Daarnaast willen ze gedurende drie jaar elk jaar 70 miljoen eu ro om energiebesparing in de sector te stimuleren en zo de pro blemen op lange termijn te be strijden. ANP IjJ Maandag moet iedereen een (nieuioe) zorgverzekering heb- ben afgesloten. Wie dan nog on- 23j verzekerd is, riskeert een boete. 13 Bij de verzekeraars hebben ze er hun handen vol aan. door Hans van Soest DEN HAAG - „We hebben het er veel drukker mee dan ver wacht", zegt Christine Rompa van verzekeringsmaatschappij Achmea. „Deze en de afgelopen weken kregen we nog duizenden nieuwe aanmeldingen. Blijk baar zijn er veel mensen die voor 1 maart alvast hun ziek tekostenverzekering hadden opgezegd en vervolgens de tijd namen een nieuwe uit te zoe ken." Alle zorgverzekeraars hebben deze week nog de nodige aan meldingen. Toch is die drukte niet meer te vergelijken met de enorme golf aan overstappers in de eerste maanden van dit jaar: ruim een kwart van alle mensen wisselde van verzekeraar. Een enorme administratieve chaos volgde. Ingediende declaraties bleven liggen, mensen ontvin gen van zowel hun oude als hun nieuwe verzekeraars een zorg- pasje of kregen wekenlang juist helemaal niets te horen. Inmiddels is het lek boven wa ter, melden de verzekeraars. Ook patiëntenorganisatie NPCF heeft die indruk. De verzeke raars zijn met elkaar om de tafel gaan zitten om de problemen op te lossen en zeggen zo'n 95 pro cent te hebben opgelost. „Dat zou best kunnen", aldus Anita Direcks van de NPCF. „Hoewel de overige 5 procent nog steeds veel mensen betreft. We kennen nog steeds mensen die buiten hun schuld dubbel verzekerd zijn, dubbele premies betalen en waar de verzekeraars nog niets aan gedaan hebben. Dat gaat nog om tientallen personen. Dat was eind maart wel anders." Bij verzekeraar CZ 'druppelt het allemaal nog wat na', aldus woordvoerder Dirk-Jan Wester- woudt. Verplicht „We krijgen nog enkele tiental len nieuwe aanmeldingen per dag, niet te vergelijken met de drukte van begin dit jaar. Nu is de vraag: wie is op 1 mei nog niet verzekerd? Daar heeft nie mand een goed beeld van." Wie maandag geen nieuwe zorg- VAN 99.99 VAN 99.99 OOKTE BESTELLEN VIA INTERNET. Kijk voor de dichtstbijzijnde adressen op WWW.PERRYSPORT.NL Geldig van 25 april t/m 3 mei 2006. Druk- en zetfouten voorbehouden. Zolang de voorraad strekt. NIKE SKATE N-DORFIN ROLL Ook in junior.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3