Steekspel rond kiezen Burger Veilig fietsen Vooral tevreden bewoners in Heinkenszand Goese verzekeraar lichtte klanten op Initiatief zorgboerderij aan Zwaakse Weel Kwadendamme hoeft niet te fluiten naar nieuwbouw College gemeente Kapelle weer rond Telling NS zou wel goed zijn door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - In Hein kenszand is het goed wonen. Al leen de Dorpsstraat, ja, die moet snel worden verbeterd, zo blijkt uit een enquête onder bewoners die in opdracht van de dorps raad Heinkenszand is gehouden en waarvan de resultaten gister avond werden gepresenteerd. Ook de verkeerssituatie op één van de drukste toegangswegen van Heinkenszand, Clara's Pad, laat te wensen over. Dat het goed wonen is in Hein kenszand, komt in de enquête heel duidelijk naar voren in de beantwoording van vragen over 'of mensen zich veilig voelen in het dorp'. Bijna 85 procent van de ondervraagden vindt dat er geen sociaal onveilige plekken in Heinkenszand zijn. Opval lend is dat 55-plussers vaker aangeven geen sociaal onveilige plekken te kennen dan 20- tot 54-jarigen. Ook over overlast van anderen hebben inwoners van Heinkens zand weinig te klagen. Twee der de van de geënquêteerden geeft aan nooit overlast te ondervin den. Wie dat anders ervaart, noemt jongeren als de grootste veroorzakers van overlast. Een mogelijke oorzaak is ook uit de bus gekomen. Voor jongeren tus sen 17 en 25 jaar zijn weinig ac tiviteiten. Wellicht dat de komst van een goede jeugdsoos bij De Stenge daarin op korte termijn verandering kan brengen. Tevredenheid alom dus en dat gevoel willen inwoners van Heinkenszand met meer mensen delen. Bijna tachtig procent van de ondervraagden vindt het geen bezwaar dat het dorp nog doorgroeit. Klaar-overs Maar dan moet er wel iets veran deren aan de verkeerssituatie in de Dorpsstraat. Niet minder dan negen van de tien mensen vindt dat die straat niet goed is ingericht. Als oplossingen wor den aangedragen: éénrichtings verkeer (ruim zestig procent), aanleg van trottoirs (ruim dertig procent) en meer parkeergele genheid (ruim twintig procent). Winkeliers gaven gisteravond di rect aan weinig te voelen voor éénrichtingsverkeer, omdat dit klanten kan kosten. De dorps raad wil een clubje van alle be langhebbenden vormen om voor de Dorpsstraat breed gedragen oplossingen te zoeken. Eén daar van kan de terugkeer van klaar-overs bij het in- en uit gaan van de scholen zijn. Jaren geleden waren er te weinig vrij willigers om kinderen veilig de Dorpsstraat over te helpen. Een ander knelpunt waaraan de dorpsraad aandacht gaat beste den, is de verkeersdrukte en -si tuatie op dé toegangsweg tot Heinkenszand, Clara's Pad. Be woners willen dat, omdat het er steeds drukker wordt. Het is een prijs die Heinkenszand betaalt voor de groei die veel bewoners toejuichen. KRABBENDIJKE - Fietsers kunnen sinds deze week met een ge rust hart over de Westelijke Parallelweg bij Krabbendijke rijden. Het waterschap heeft de weg de afgelopen weken onder handen genomen om de verkeersveiligheid te vergroten. Het is nu een zo geheten fiets weg. Over een lengte van 1,3 kilometer ligt nu een bollende rug van een meter breed en zes centimeter hoog in het midden van de weg. Die moet er voor zorgen dat automobilisten inhouden op het moment dat ze een fietser willen inhalen. Verder is de weg een stuk breder gemaakt. De Westelijke Parallelweg maakt deel uit van de fietsroute tussen Krabbendijke en Yerseke. De nodige scholieren maken daar dagelijks gebruik van. Het wa terschap legde eerder al fietswegen aan bij Heinkenszand, Dis hoek en Kamperland. Daar zou een duidelijke verbetering van de verkeersveiligheid te zien zijn. foto Willem Mieras NIERSTICHTING woensdag 26 april 2006 door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 56-jarige verzekeraar uit Goes heeft zes van zijn klanten voor ruim twee ton opgelicht. De Middelburgse politierechter A. Janssens- van Kampen zag het gisteren som ber in voor de slachtoffers, die tot de kennissenkring en zaken relaties van de Goesenaar be hoorden. „Het is nog maar de vraag of ze de helft van hun spaargeld terugzien. U heeft het vertrouwen van deze mensen ontzettend beschaamd." De ver dachte werd veroordeeld tot 240 uur werkstraf. Officier van justitie R. Greive sprak van 'schurkenstreken'. Hij eiste 360 uur werkstraf. Gedupeerden dienden gisteren schadeclaims in van 14.000 tot 64.000 euro. Een van de slachtoffers stapt naar de civiele rechter om zijn spaargeld (46.000 euro) terug te vorderen van de assuradeur, De slachtoffers hadden tussen 201), en 2005 hun spaargeld toever. trouwd aan de Goesenaar, dn een verzekeringsbedrijf had. Di assuradeur beloofde het geld te gen een hogere rente weg te zet ten op een deposititorekeniw van de AS)(t-bank, maar zovtt kwam het riiet. De gedupeerde stortten te goeder trouw hui spaargeld op zijn rekening. Dj tienduizenden euro's stopte 4 li verzekeraar in zijn eigen be drijf. „Ik gleed steeds verde af", zei hijTOok pleegde de ver- dachte valsheid in geschrifte Toen er op een gegeven momec om een bewijsstuk van de spaar- storting werd gevraagd, mot teerde hij met de computer ee briefhoofd van ASR op een be vestiging van de spaardeposit zodat het leek alsof die van i bank afkomstig was. Volgens raadsman G. Veen n het tegen bij zijn cliënt, heeft een gemakkelijke stap ge- zet en wilde het ene gat met andere gat dichten." door Harmen van der Werf KWADENDAMME - Wellicht zal Kwadendamme iets langer op de aanleg van de nieuwbouw wijk Oude Vreeland II moeten wachten, maar gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimtelij ke ordening) gaat er vanuit dat de wijk er gewoon komt. Vorige week maakte de gemeen te Borsele bekend dat van de provincie een extra onderzoek moet worden uitgevoerd voor de realisatie van Oude Vreeland II. Kwadendamme ligt in het te be schermen Nationaal Landschap Zak van Zuid-Beveland. In prin cipe mag in zulke gebieden al leen nieuw gebouwd worden als er sprake is van een voldoende natuurlijke aanwas van de be volking. „Het is iets nieuws", erkent pro vinciaal bestuurder Van Wave- ren, maar volgens hem hoeft er niet al te schrikachtig op te wor den gereageerd. „Het is ook nifl voor niets dat dergelijke eise- worden gesteld. De Zak voo: Zuid-Beveland is wel een Nath naai Landschap, omdat d[ streek tot de mooiste van Neder land behoort. Dat er extra eisen worden ge steld aan bouwprojecten, wille gemeenten en bouwers wellicfci y nog voor lief nemen. Al duit' het nu al jaren voordat na ee uitvoerige voorbereiding de eer ste spa de grond in kan. Ze hit ken meer tegen de kosten aai „Afgezet tegen de totale koste: van een bouwproject", reageert Van Waveren, „zijn de voorbe- reidingskosten erg beperkt. Ee: wijk als Oude Vreeland II word! ook niet zomaar voor eventjes gebouwd, die moet jaren en ja ren mee." Het was de bedoeling 1 2007 met de aanleg van Oude Vreeland II ten oosten van Kwa- dendamme te beginnen. Er zijn tot 2016 31 huizen gepland. door Willem van Dam KAPELLE - Het had - opnieuw - enige voeten in de aarde, maar CDA-er G. Burger is dan toch herkozen als wethouder van de gemeente Kapelle. Gisteravond werden zijn geloofsbrieven als nog in orde bevonden. Daarmee is het dagelijks bestuur van Ka pelle weer compleet. Het college wordt de komende vier jaar ge vormd door CDA, VVD en SGP. In een vorige raadsvergadering werd de benoeming van Burger geblokkeerd door een raadscom missie, belast met onderzoek naar geloofsbrieven. Burger had die geloofsbrieven niet geheel correct ingevuld; hij had ver zuimd er zijn activiteiten in het onderwijs in te vermelden. Een slordigheidje, gaf ook Burger la ter toe. Maar de geloofsbrieven- commissie tilde er zo zwaar aan, dat zij de herbenoeming verhin derde. Geheel probleemloos verliep de DEN HAAG - Staatssecretaris Schultz van Haegen (VVD, Ver keer en Waterstaat) vindt de tel lingen van de Nederlandse Spoorwegen op de Zeeuwse sta tions niet onbetrouwbaar. Dat antwoordt zij op vragen van het Kamerlid Gerkens (SP) naar aanleiding van tellingen op het station Kapelle-Biezelinge. Schultz stelt dat de cijfers van de NS weliswaar 20 procent la ger uitvallen, maar de NS gaan uit van een jaargemiddelde. „Door de gemeente Kapelle is geteld op drie werkdagen met guur weer in de drukste periode van het jaar", aldus de staatsse cretaris. Verder vermoedt ze dat de publiciteit vooraf ook in vloed heeft gehad op de telling. Schultz vindt dat discussie over de juiste getallen moet worden voorkomen, maar ziet voorlopig geen aanleiding een neutraal on derzoek in te stellen. benoeming van Burger gister avond evenmin. De bedoeling was dat ook dit keer de geloofs- brievencommissie gevormd zou worden door drie leden van de oppositiepartijen (PvdA, Ge meentebelang en ChristenUnie). WD, CDA en SGP echter hecht ten er aan dat één van de com missieleden uit de coalitiegelede ren zou komen. Met name Pv- dA-fractievoorzitter R. Lam- beck toonde zich daarover ver ontwaardigd. De PvdA be schouwde de houding van de coalitiepartijen als een blijk van wantrouwen jegens de integri teit van de commissie en trok zich daaruit vervolgens zich te rug. Geen brede steun Dat politieke steekspel stond een herbenoeming van Burger niet in de weg. De CDA-wethou der kan niet op een heel brede steun van de gemeenteraad reke nen. Acht van de dertien raadsle den stemden voor zijn terugkeer in het college, drie stemden te gen en er werden twee blanco stemmen genoteerd. In welk kamp de tegenstemmers zich bevinden, was gisteravond niet zo heel moeilijk te raden. Met name Gemeentebelang en PvdA hebben moeite met Bur ger. Zij twijfelen aan zijn daad kracht. Bovendien vinden ze het onjuist, dat hij opnieuw wordt belast met (onder meer) de porte feuille ruimtelijke ordening. Ge meentebelang (dat een zelf on langs een wethouder zag sneuve len onder meer vanwege ver meende belangenverstrenge ling) en PvdA vrezen dat de wet houder verstrikt raakt in privé- en gemeentelijke belangen; Bur ger houdt zich op zeer beschei den schaal bezig met de verhuur van zomerbungalows en heeft fa miliebanden met een plaatselij ke projectontwikkelaar (Indek Vastgoed BV). De naam van Indek dook gister avond weer op bij de behande ling van een voorstel om op het terrein van het grootkeukenbe drijf Moeleker B.V. aan De Klin ker in Kapelle een aantal wonin gen te bouwen. Moeleker verhuist binnenkort naar het bedrijventerrein Smok- kelhoek en op de vrijkomende grond is ruimte voor ongeveer 25 woningen. Het project wordt gerealiseerd door Minnaard pro jecten B.V. en Indek. De Pv- dA-fractie greep dat gretig aan als bewijs om aan te tonen dat Burger niet geschikt is om zich met ruimtelijke ordening bezig te houden. Burgemeester S. Kra mer nam de wethouder nadruk kelijk in bescherming. Kramer ontkende dat sprake is van be langenverstrengeling; Burger heeft het betreffende dossier on middellijk overgedragen op het moment dat Indek ten tonele verscheen. door Harmen van der Werf KWADENDAMME - De lood sen zijn gesloopt. Alleen de gier putten moeten nog weg. En dan herinnert er praktisch niks meer aan het grote koeienbedrijf dat tot juni 2005 aan het natuurge bied Zwaakse Weel bij Kwaden damme zat. Vereniging Natuurmonumenten die het bedrijf na veel vijven en zessen overnam, heeft er geen gras over laten groeien. Oud-ei genaar J. van Iwaarden heeft de stalen loodsen grotendeels zelf nog verwijderd, waarna de aan nemer voor Natuurmonumenten aan de slag kon. Het terrein is bijna helemaal opgeschoond. Wat resteert is het monumenta le gedeelte van de boerderij dat bestaat uit een bijna volledig in gestorte schuur en een verwaar loosde boerenwoning. A. Boon, beheerder van Natuur monumenten, ziet redding meer voor de schuur. Afbreken is het enige dat erop zit en zo netjes mogelijk in stijl terugbouwen in overleg met Monumentenzorg. De woning is een ander verhaal, die valt naar het idee van Boon nog te redden. Een kandidaat heeft zich ook al gemeld, een ge gadigde die Natuurmonumen ten wel ziet zitten: een instelling die er een zorgboerderij wil op zetten. Vers Om welke instelling het gaat, wil Boon niet vertellen. Het ini tiatief is nog vers. Boon: „We we ten begin juni meer." Natuurmo numenten gaat op zoek naar een particuliere liefhebber, als de zorgboerderij misloopt. Het koeienbedrijf aan de Zwaak se Weel stond erom bekend dat er veel ongedierte zou rondlo pen, vooral ratten. Boon heeft daar weinig van gemerkt. Voor de sloopwerken zijn er volgens hem door de gemeentelijke onge- diertebestrijder 'een stuk of tien' ratten weggehaald en daar na zijn er vrijwel geen meer ge zien. foto Willem Mieras Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 32