Vier Zeeuwse scholen zeer zwak 50% aad laakt drinken in caravans KORTING TILROE OPTIEK Jaar uitstel aanleg spaarbekken Rilland Gratis stadsvervoer Goes maakt nog een kansje SPRINT PHOTO Aantal doden in verkeer toegenomen ten opzichte van 2005 \vdA ziet meer in contract met jongeren dan in verbod Ixtr aatje oor minima kapelle SCHOONMAAK! 100 foto's voor 12,00€ Kinderopvang in 's-Heerenhoek Informatie Borssele komt achteraf Dijkwerken bij Hans weert zeeuwse almanak Beroepskeuze gemeenteraad van Kapelle eft dat gisteravond besloten, ontvangen het geld via een hoging van de gemeentelijke Irage in de kosten van een ectieve ziektekostenverzeke- t alle minima in de gemeen- Kapelle zullen echter van douceurtje kunnen profite- omdat een aantal van hen bij de collectieve ziekte- itenverzekering is aangeslo- De gratis transferiumbus rijdt op dinsdagen en zaterdagen van de Zeelandhallen naar het Goese centrum en terug. foto Wilem Mieras door René Schrier en Arnold Mandemaker GOES - Vier Zeeuwse scholen, de Vrije School Zeeland en Korc- (Advertentie) Advertentie OP DE COMPLETE BRIL (MONTUUR EN GLAZEN) ALLE MERKEN EN SOORTEN GLAZEN BRILCOLLECTIE 2006-2007 h WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 www.tilroe.nl ~~1 OP KONINGINNEDAG ZIJN WIJ DE GEHELE DAG GESLOTEN zakschool in Middelburg, De Kring in Goes en De Golfbreker in Breskens, presteren zeer zwak. De leerlingen zijn daar van de dupe; zij lopen kans op onderwijsachterstanden die la ter niet meer kunnen worden in gelopen. In een reactie op het oordeel van de inspectie voeren de Zeeuwse scholen aan dat er bij hen bijzon dere omstandigheden aan de or de waren op het moment van het onderzoek, of dat hun school niet te vergelijken is met het reguliere onderwijs. Blijft snelle verbetering uit, dan dreigt minister Van der Hoeven (CDA, Onderwijs) de financie ring stop te zetten, wat het ein de van de vier scholen betekent. De Inspectie van het Onderwijs onderzoekt elke vier jaar de kwaliteit van het basisscholen. Dit jaar worden voor het eerst de namen bekendgemaakt van de scholen die zeer zwak preste ren. Dat zijn er 74 voor de perio de 2002-2006. Dat gebeurt op aandringen van de Tweede Ka mer, die daarom in een motie heeft gevraagd. De 74 slecht presterende scho len krijgen actieve steun van het ministerie en de inspectie om het niveau te verbeteren. Slaan scholen deze 'helpende hand' af, dan kan Van der Hoeven tijde lijk het bestuur op non-actief stellen en een bewindvoerder aanstellen. Helpt ook dat niet, dan is het dichtdraaien van de geldkraan een 'uiterste sanctie', aldus Van der Hoeven gisteren in Den Haag bij de presentatie van het inspectierapport. Vol gens de minister spelen het schoolbestuur en het manage ment van de school een 'cruciale rol' bij de kwaliteit van het on derwijs. Zij benadrukte dat er geen 'kant en klare recepten' klaarliggen voor slecht preste rende scholen. Traditioneel De zeer zwakke scholen zitten vooral buiten de grote steden en zijn vaak tot een complete klas kleiner dan gemiddeld. Het gaat altijd om een samenspel van fac toren die een school 'zeer zwak' maken, zoals veel ouders met een lage vooropleiding, een tra ditioneel denkend schoolbe stuur en weinig doorstroming bij de docenten. De slecht preste rende scholen houden vernieu wing af uit angst het 'eigen ka rakter te verliezen'. Opvallend is dat twaalf van de 74 zeer zwakke scholen, ruim een zesde, de 'vrije school-ideo- logie' aanhangen. Hoe dat pre cies zit, kon inspecteur-gene raal K. Kerzevee niet aangeven. Zij vermoedt dat het iets te ma ken heeft met het vrijblijvende karakter van het aangeboden on derwijs. Ondersteuning Directeur R. Janse van de Korczakschool voor speciaal (voortgezet) onderwijs geeft aan dat hij en zijn mensen veel tijd steken in de ondersteuning van leerlingen zodat die weer tot leren komen. Dat wordt door de onderwijsinspectie niet meegerekend als onderwijstijd. Als onze leerlingen goed zou den presteren, konden ze naar een andere school, geeft Janse aan. „Onze leerlingen zijn meestal niet gericht op leren. Ze zien leren niet als een nood zakelijk kwaad, maar als een kwaad." Hij gaat nu met de inspectie in de slag om de visie en de missie van de school duidelijk te ma ken. Voor de Korczakschool moet een ander toetsingskader gelden, vindt Janse. C. van Oers van de Middelburg se Vrije School begrijpt wel dat zijn school het niet goed doet volgens de maatstaven van de inspectie. Een Vrije School is voor vernieuwend onderwijs en hanteert nu eenmaal een be paalde filosofie om het onder wijs op te bouwen. Docenten gaan een aantal jaren met een klas mee en weten daardoor precies wat hun leerlingen kun nen. Het breekt de school nu op dat dat niet is vastgelegd zoals de inspectie dat graag zou zien. Overigens wordt daar wel aan gewerkt, geeft Van Oers aan. Ook als je ziet naar wat voor on derwijs de kinderen uit groep acht toe gaan, blijkt dat het wel goed zit, is zijn commen taar. De basisschool De Golfbreker in Breskens zat midden in een fusieproces toen de inspectie langskwam. Alle energie werd daarin gestoken. Bij De Kring in Goes was nie mand aanwezig die een reactie op het rapport kon geven. door Rob Paardekam RILLAND - De aanleg van een spaarbekken voor zoet water in de Eerste Bathpolder bij Rilland is uitgesteld tot eind 2007. De aanleg stond eigenlijk ge pland voor het einde van dit jaar, maar technische aspecten, die nog verder moeten worden uitgezocht, zorgen voor vertra ging. Zo is nog niet precies dui delijk welk afdekfolie gebruikt moet worden om het water te be schermen tegen zonlicht. Verder moeten de dijken rond het bek ken waarschijnlijk zwaarder worden gemaakt dan gedacht. De aanleg van het bekken is een initiatief van waterbedrijf Evi- des, dat voor de helft eigendom is van Delta. De afgelopen zo mers constateerde het bedrijf dat er soms weinig water vanuit de Biesbosch naar de landbou wers in Zeeland en Brabant kon worden gevoerd. Het spaarbek ken moet daar verandering in brengen. Door daar op momen ten dat er veel water is een voor raad aan te leggen, zijn de boe ren in mindere tijden altijd ver zekerd van water. Evides stelt dat die boeren geen hinder zul len ondervinden van het uitstel. Ze krijgen de komende tijd ge woon water uit de Biesbosch om hun percelen mee te beregenen. De gemeente Reimerswaal ging onlangs schoorvoetend akkoord met de aanleg van het bekken. Ze vind de locatie - langs de snelweg - eigenlijk niet zo heel geschikt. Gronden bij het Schel- de-Rijnkanaal en achter het spanningsverdeelstation bleken echter niet te koop, terwijl een plek naast bedrijventerrein De Poort niet handig is, omdat er geen gemaal of waterpijpleiding in de buurt ligt. Het college stemde toch in met het plan. Om het spaarbekken enigszins aan het beeld te onttrekken, wordt het straks omgeven met groen. dactie: 0113-315649 Kvv.pzc.nl nail:redactie@ pzc.nl stbus 314460 AA Goes /ertentie-exploitatie: iord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; fuws-Vlaanderen: 0114-372770; ionaal: 020-4562500. loensdag 26 april 2006 editie Bevelanden-Tholen or Rob Paardekam UININGEN - De meeste par- n in de Reimerswaalse raad Hen dat de gemeente eindelijk is iets gaat doen tegen drank- iruik door jongeren in cara- uitzoeken welke mogelijkheden er zijn. Hij wilde de illusie dat er nu helemaal niets wordt ge daan wegnemen. „De politie weet waar die caravans staan en gaat ook regelmatig kijken. Ze kan mensen de toegang tot de ca ravans echter niet ontzeggen." De PvdA opperde het idee om contracten af te sluiten met de jongeren en de eigenaren van de grond waar de caravans staan. Dan kunnen duidelijk afspra ken worden gemaakt. Dat zou volgens de sociaal-democraten wel eens meer effect kunnen sor teren dan een verbod. De raad ging overigens akkoord met het voorstel om 30.000 euro uit te trekken voor het eerder ge noemde project. Er wordt nu een werkgroep gevormd met ver tegenwoordigers van onder meer de gemeente, de horeca, de kerken, sportkantines, ouders en winkeliers. Deze men sen moeten ideeën gaan beden ken om jongeren bewust te ma ken van de gevaren van overma tig alcoholgebruik. Het project wordt over twee jaar geëvalu eerd. „Maar denk nu niet dat het hele probleem dan is opge lost", gaf wethouder De Kunder nog mee. caravans, die veelal in boom- irden staan, zijn veel fracties lange tijd een doorn in het De discussie over het plan cohol en jeugd' - dat voorziet iet terugdringen van het alco- gebruik onder jongeren- was leren aanleiding om het er er eens over te hebben. Weststrate merkte op dat het unnig is om geld in het pro- t te stoppen als het drinken caravans niet aangepakt kan rden. Ook de andere partijen iden er graag iets tegen doen, ar volgens C. Schoof (PvdA) het probleem moeilijk te kelen, omdat de caravans op véterrein staan. Dat ging Jumelet (ChristenUnie) weer ite ver. „Ook al is het privé- rein, dan moeten we het toch men verbieden? Het zijn toch m campings?" P. Koeman )A): „Ja, maar je kunt het werkgever niet verbieden een schaftkeet in zijn boom- ird te zetten." Een ingewik- de kwestie dus. ithouder J. de Kunder zei te len dat het project dat bin- kort gaat lopen de jongeren hun ouders bewust maakt de gevaren van alcoholge- ik, zodat ze de caravans uit hzelf gaan mijden. Daar ge- ft echter niet iedereen in. rgemeester A. Huisman gaf i dat het met de huidige APV lig is om op te treden tegen caravans, maar hij wil best PELLE - Mensen met een mi- numinkomen in Kapelle krij - i van de gemeente een extra van honderdzeventig euro jaar. door Frank Balkenende GOES - Als Goes de gratis transferiumbus wil uitbreiden met extra ritten en haltes, dan moet de gemeenteraad de voorzet geven. Het college van burgemeester en wethouders zet voorlopig in op extra parkeer plaatsen in en rond de binnen stad. Voor een proef met gratis open baar vervoer, is na onderzoek vanwege de hoge kosten (dik acht ton) in de gemeente- raad geen meerderheid te vinden. De meeste fracties willen wel la ten onderzoeken of de transferi- rumdienst kan worden uitge breid met extra haltes en moge lijk speciale service voor oude ren en mindervaliden. Dat bleek maandagavond in de commissie grondgebied. PvdA, GroenLinks, D66 en SGP/ChristenUnie zien brood in een studie naar uitbreiding van de gratis transferiumdienst. Het CDA gaat daar waarschijn lijk wel in mee. Voor de VVD hoeft een beperkt experiment niet. Die fractie kiest voor meer parkeergelegenheid in het centrum, zoals de te bouwen parkeergarage aan de Oost- wal. De transferiumbus rijdt nu op dinsdagen en zaterdagen heen en weer tussen het parkeerter rein bij de Zeelandhallen en de binnenstad. Wellicht is het mo gelijk de route van de bus te ver lengen en zo meer op- en uitstap- plaatsen te scheppen. De vraag is wat de extra kosten daarvan zijn. De transferiumbus kost nu zo'n 60.000 euro per jaar. De bal ligt nu de bij de gemeen teraad. Eén of meer fracties zal met een voorstel moeten komen. Wethouder M. Dieleman (CDA, verkeer) liet maandagavond doorschemeren zo'n voorstel niet op voorhand te zullen afwij zen. Ook via de website www.sprintphoto.nl Alleen geldig bij aaneengesloten bestanden, levertijd 2 dagen 's-HEERENHOEK - In 's-Heerenhoek bestaat veel belang stelling voor buitenschoolse opvang (BSO) voor basisscho lieren. Tweeëntwintig verschillende ouders bezochten gis teravond een informatiebijeenkomst over de mogelijke komst van een BSO in de plaatselijke Don Bosco-school. Of deze belangstelling zich omzet in daadwerkelijke aan meldingen is volgens een medewerkster van stichting Kin deropvang De Bevelanden altijd de vraag. Zij gaat er van uit dat 'in elk geval meer dan één kind wordt aangemeld'. Kinderopvang De Bevelanden is dan ook vast van plan een BSO in 's-Heerenhoek te openen na de zomervakan tie. Bij zeven kinderen is een BSO rendabel, maar dat aan tal hoeft niet per se direct te worden gehaald. Kinderen kunnen in de BSO maandag, dinsdag en donderdag te recht vanaf einde schooltijd tot zes uur 's middags. DEN HAAG - Staatssecretaris Van Geel (CDA, Milieu) is bereid na ondertekening van het convenant over het lan ger openhouden van de kerncentrale in Borssele en na af ronding van eventuele juridische acties de Tweede Kamer feiten te verstrekken die tot dusver vertrouwelijk zijn ge bleven. Daarmee komt het kabinet een klein beetje tege moet aan de wil van de Kamer, die gisteren in een motie vroeg om inzage in de vertrouwelijke informatie. De Ka mer wilde vóór het debat over het openhouden van Borsse le tot 2033 de infonnatie inzien op basis waarvan Van Geel denkt dat bij eerder sluiten van de kerncentrale de Staat een enorme schadeclaim aan de broek krijgt. Voor af krijgt de Kamer niets. Persoonlijke beleidsopvattingen wil het kabinet helemaal niet openbaar maken, aldus Van Geel in een brief die gisteren aan de Kamer is gestuurd. De andere informatie blijft vertrouwelijk in verband met mogelijke juridische procedures die het Rijk nog moet voe ren. Zijn die van de baan, dan wordt die informatie wel aan de Kamer verstrekt. Morgen debatteert de Kamer over de sluitingsdatum van de kerncentrale. HANSWEERT - Het projectbureau Zeeweringen is begon nen met het versterken van drie kilometer dijk bij Hans- weert. De nieuwe dijkbekleding langs de voorhaven van het sluizencomplex zal straks bestaan uit betonzuilen, ter wijl op de westelijke havendijk zogeheten Haringman- blokken worden gebruikt. Dat zijn oude betonblokken, die op hun kant worden gezet. Op de oostelijke ha vendam komt breuksteen te liggen. Dat wordt ingegoten met giet- asfalt. De bovenste tien centimeter overigens niet, om aan groei te bevorderen. Er zijn maatregelen genomen om die ren als de rugstreeppad tijdens de werkzaamheden te be schermen. Omwonenden zullen de komende tijd enige overlast hebben van aan- en afrijdende vrachtauto's. door Emile Calon MIDDELBURG - Met tien verkeersdoden tot en met giste ren scoort Zeeland niet goed op het gebied van verkeersveilig heid. In diezelfde periode vorig jaar waren er vijf te betreuren, aldus secretaris H. Rhebergen van het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (RO- VZ). In 2005 kwamen in totaal 23 per sonen in het Zeeuwse verkeer om het leven. Precies evenveel als het jaar daarvoor. Of eind dit jaar wederom dat aantal gehaald kan worden, is volgens Rhebergen maar de vraag. Vorig jaar vielen met name in de maanden mei, juni en juli flink wat doden in het verkeer, zodat de aanvankelijke goede start van dat jaar na een paar ernsti ge botsingen teniet werd ge daan. De secretaris van het RO- VZ durft dan ook niet vooruit te kijken omdat een flinke botsing, of het ontbreken daarvan, alle statistieken overhoop kan gooien. Wel weet hij dat die tien doden onder veelal verschillen de omstandigheden zijn geval len. Ziekenhuis Om de verkeersveiligheid echt te meten, kijkt Rhebergen dan ook liever naar het aantal ge wonden die in het ziekenhuis be landden. Daar heeft hij te ma ken met veel grote aantallen en kan dan ook makkelijker de ech te vorderingen zien. In 2004 waren er 319 zogeheten ziekenhuisgewonden. De jaren daarvoor schommelde dat aantal rond de 370, zodat die da ling van 15 procent met veel ent housiasme werd ontvangen door het ROVZ. Vorig jaar zette die daling door. Eind dat jaar wa ren 282 mensen één dag of lan ger in het ziekenhuis opgeno men als gevolg van een verkeers ongeval. Wederom een daling, nu met 12 procent, aldus Rheber gen. Die daling is volgens hem ver oorzaakt door een combinatie van factoren. De scherpere controle door de politie, het aan passen van de wegen, voor lichting en educatie. Vooral dat laatste zou volgens hem nu wel eens zijn vruchten af kunnen werpen. „Alle middelbare scholieren krijgen nu al ja renlang onderricht in verkeers veiligheid. Dat moet op een ge geven moment z'n effect heb ben." Beleidsplan In het beleidsplan Verkeersvei ligheid Zeeland staat dat in 2010 het aantal ernstige ver keersslachtoffers met twintig procent gedaald moet zijn ten opzichte van de periode 2001 - 2003. Dat betekent maximaal 321 verkeersgewonden en do den, met als extra voorwaarde maximaal 24 doden. Als naar vorig jaar gekeken wordt, is dat streefgetal reeds gehaald. Rhebergen heeft echter nog geen cijfers van de zieken huizen over het aantal verkeers gewonden dat dit jaar is geval len. Hij weet dan ook niet of Zee land nog steeds onder dat streef cijfer zit. De vierjarige Julius kreeg de klassieke vraag voorgelegd: wat wil je later worden. Zijn antwoord was dan ook niet minder klassiek: brandweer man. Toen hem, fijntjes, werd ver teld dat het een vak is dat niet zonder risico's is, dat fy sieke kracht en durf vergt - ei genschappen die hij tot dus verre bepaald niet overmatig heeft ontwikkeld - besloot hij bij nader inzien terug te ko men op zijn beroepskeuze. „Ik weet al wat ik later wil worden", zei hij later, na am pel beraad. „Smurf."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29