De ramp wordt liever vergeten Zeeuws Archief opent zijn schatkamers Perfecte Nirvana-imitatie Op praten over Tsjernobyl rust in Wit-Rusland een taboe 15 D66 roept Brinkhorst te hulp PvdA: Eén tunnelbuis altijd open Bootjesvouwers niet op televisie Klachten over hardrijders Kapelle Twee nieuwe delen Slibreeks Bl0f geeft twee extra concerten in Rotterdam Wonderkamer toont expositie Rome in Zeeland woensdag 26 april 2006 Kinderen uit Wit-Rusland op vakantie in Vrouwenpolder, vlnr: Wika, Sasja, Olia, Dasja en Yura met juf Halina en tolk Katja. foto Lex de Meester DEN HAAG - De afdeling D66 Zeéuwsch-Vlaanderen vraagt minister Brinkhorst (D66, Economische Zaken) zijn collega Zalm (WD, Financiën) te overreden de aande len van de Westerscheldetunnel niet te verkopen. Ook wordt de Kamerfractie van D66 gevraagd bij een eventue le stemming over dit onderwerp tegen te stemmen. Volgens O Jansen van D66 Zeeuwsch-Vlaanderen past verkoop van de tunnelaandelen niet in het gedachtegoed van de partij, omdat een commerciële onderneming het al leenrecht zou krijgen over de tolheffing. Uit het oogpunt van veiligheid zou infrastructuur in handen moeten zijn van de overheid. De verwachting is dat na verkoop het toltarief zal stijgen, wat ongunstig is voor Zeeuws-Vlaanderen. Ook de Staten fractie van D66 is fel tegen verkoop van de tunnelaande len. MIDDELBURG - Met uitzondering van grote rampen moet altijd één buis van de Westerscheldetunnel open zijn voor het verkeer, zo vindt de Statenfractie van de Pv dA. Via schriftelijke vragen dringt die fractie bij Gedeputeer de Staten aan op het bevorderen van zo'n maatregel. Daarnaast pleit die fractie voor goede informatie voor het verkeer in het geval van een stremming in de tunnel of bij een van de bruggen over het Kanaal van Gent naar Ter- neuzen. Bij vertragingen moeten verkeersdeelnemers juist en op tijd worden geïnfomeerd, aldus de fractie. Volgens die groepering komt het de laatste tijd regelmatig voor dat de beide tunnelbuizen gelijktijdig worden afgesloten voor het verkeer. Dit leidt volgens de Statenleden tot lange fi les, grote vertragingen en heel veel ergerais bij wachten de automobilisten. MIDDELBURG - De vier jongens die met hun recordpo ging bootjes vouwen op het Jeugdjournaal wilden komen hebben niet gewonnen. De Middelburgse jongens hadden zich aangemeld om voor de camera bij het Jeugdjournaal te vertellen over de recordpoging. Ze hebben inmiddels ruim negenhonderd bootjes gevouwen en hopen daarmee in het Guinness Book of Records terecht te komen. De vier vrienden willen de recordpoging koppelen aan een goed doel, maar ze zijn nog op zoek naar een sponsor. KAPELLE - Bewoners van de nieuwbouwwijk Overtierin- ge in Kapelle maken zich zorgen over de snelheid waar mee automobilisten door hun buurt rijden. De problemen doen zich vooral voor op de Klaproos, een geasfalteerde doorgaande weg. Dat blijkt uit een brief die een van de bewoners aan wet houder J. Herselman van Kapelle heeft geschreven. In de brief wordt de gemeente Kapelle gevraagd op korte ter mijn maatregelen te treffen om de automobilisten te dwin gen snelheid te minderen. Ook wordt aangekondigd dat bewoners van de Klaproos op korte termijn een lijst met handtekeningen zullen indienen om hun eisen kracht bij te zetten. Vandaag is het twintig jaar ge- f leden dat als gevolg van een on- K geluk in de kerncentrale in i Tsjernobyl een radioactieve wolk over Europa dreef. In een driedelige serie besteedt de PZC aandacht aan de ramp en de gevolgen. Vandaag in de der- ■q de aflevering kinderen uit n Wit-Rusland. Bij gastgezinnen in Vrouwenpolder en omgeving x komen ze twee maanden bij ii van het leven in een gebied waar veel mensen kampen met 'i gezondheidsproblemen. doorSelma Osman VROUWENPOLDER - Ze ko men uit Mosjoel, Vilemiche en Tolmachavo. Dorpjes aan de grens met de Oekraïne, waar 3 het leven twintig jaar na de wolk radioactief stof zijn gange tje gaat. Bewoners durven anno 2006 weer appels te eten zon- de kernramp - 26 april 1986 der ze te wassen, maar onder de oppervlakte wordt hun le ven beheerst door angst. Gezon de kinderen zijn er niet, zegt juf Halina Babaryka somber. „Ze hebben allemaal wat. Ook de kleintjes." Tsjernobyl is een beladen on derwerp voor de dertig kinde ren die door de Stichting Tsjer- nobylkinderen Vrouwenpolder naar Nederland zijn gehaald. Ze zijn zelf pas ver na de ramp geboren. Thuis in Wit-Rusland, in de regio Stolin op ongeveer. 150 kilometer van de ontplofte centrale, wordt er niet over ge kunst door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Wie topstuk ken bezit, moet ze ook als schat ten tonen. Het Zeeuws Archief heeft dat uitgangspunt bijna let terlijk genomen. Van de middel eeuwse kelders van het Van de Perrehuis in Middelburg zijn tij delijk ware schatkamers ge maakt, 'waarin bijzondere stuk ken en voorwerpen uit de collec tie ook op een bijzondere ma nier worden gepresenteerd. De expositie beslaat slechts een beperkt aantal vierkante me ters, maar daarop is desondanks buitengewoon veel - misschien wel té veel - te zien. De bezoe ker kan er moeiteloos een uurtje ronddwalen, zonder het gevoel te hebben uitgekeken te zijn. De spanning wordt subtiel opge bouwd, dankzij de mooie vorm geving van de tentoonstelling door Ramon de Nennie. De eer ste ruimte is helemaal ingericht als restauratieatelier, waarin te zien is hoe oude boeken en ar chiefstukken worden geconser veerd en indien nodig gerestau reerd, zodat ze ook in de toe komst door belangstellenden blijven te raadplegen. De middelste ruimte, 'het de pot', wordt bereikt via een (nage maakte) kluisdeur. Daar be vindt zich al veel moois, zoals bouw- en waterbouwkundige studieaantekeningen die Adri- aan Bommenee, stadsopzichter van Veere, rond 1730 maakte. Of een oorkonde uit 1297 van de burgemeester en schepenen van Middelburg, met 'uithangende' zegel. Het gaat om het oudst be kende stadszegel. Even verder op ligt het privilege uit 1574 waarbij Willem van Oranje stadsrecht verleent aan Arne- muiden, met onder meer de be praat. „Te eng", antwoordt de negenjarige Sasja. Hij denkt dat dat komt omdat de (groot)ouders niet meer aan de gebeurtenissen herinnerd wil len worden. Zelf beginnen de kinderen er ook niet over. Ver halen over straling en mensen die zijn doodgegaan, horen ze liever niet. Sasja schaart het onderwerp on der geheimen, die hij deelt met een vriendje. Yura (8) moet bij Tsjernobyl denken aan 'oorlog'. Dat komt omdat er bij een oor log ook veel mensen doodgaan. Olia van negen vertelt dat ze bang is om ziek te worden. En de even oude Dasja wordt ver drietig als ze het woord hoort, omdat destijds ook veel kinde ren ziek geworden zijn. Olia vreest bovendien voor de ge zondheid van haar familiele den. Die angst is volgens de 45-jari- ge onderwijzeres Halina niet ongegrond. „In de dorpen wo nen veel mensen met kanker. Zelfs jonge mensen van 25 jaar." Zelf verloor ze tien jaar geleden haar zus van 37. En ook haar tante lijdt aan kan ker. Haar zoon kon op driejari ge leeftijd plots een tijd lang niet meer lopen. Halina's fami lie is echt geen uitzondering, be nadrukt ze. „Dit overkomt veel families." Ze herkent het niet-willen-we ten, waar de kinderen over spre ken. Met haar eigen (volwas sen) kinderen spreekt Halina ook niet over Tsjernobyl. „Het is gewoon een angstaanjagend onderwerp." Aan de andere kant geeft ze aan dat de bevol king onwetend of niet, blijft zit ten met de gevolgen. „Die kun je niet. laten verdwijnen." Ze vergelijkt het leven in de getrof-— fen regio met het wonen in een huis, waarvan je weet dat het op instorten staat. „Je woont er, maar je wilt er niet dage lijks aan denken." De 21-jarige Katja. Vinnikova - vertaalt de woorden van de kin deren en hun juf. Ze legt uit paling 'dat de burcht van Arne- muiden voortaan zal wezen een stad, geheel en al bevrijd van de oude voorgaande keuren, ordon nantiën en jurisdictie van de stad Middelburch'. Een vitrine bevat allerlei curio sa, zoals negentiende-eeuwse stereofoto's van Goes en Middel burg, maar ook het dikste boek uit het Zeeuws Archief: resolu- dat de meeste kinderen in het begin niet eens wisten waarom ze in Vrouwenpolder waren. „Ze verbinden hun eigen leven niet aan wat er in Tsjernobyl is gebeurd." De kinderen uit Stolin kennen het verhaal van de ramp met de kerncentrale wel. Ze vertellen over een soort benzineregen die groénte, fruit en later alle ande re producten zoals vlees en melk besmette. „Niemand wist ervan", weet Dasja. „Op de dag van de explosie werd aan de mensen niets verteld. Een aan tal kinderen heeft gehoord over mensen die vanuit helikopters zakken met kleding en cement ties van de Staten van Zeeland in een perkamenten band (1784). Het is tientallen centime ters dik, waardoor het nauwe lijks nog kan worden opengesla gen. Ernaast ligt uiteraard het kleinste boekje uit de collectie, een roodleren met goud bestem peld boekbandje uit 1790, zo groot als een duimnagel. Op een scherm is de film Bezoek aan Middelburg te zien, door J. Jacobs uit Ridderkerk in 1935 gemaakt. Hij filmde vanaf de Lange Jan, tijdens de week markt en gedurende de kermis. Op de film zijn veel gebouwen te zien die tijdens het bombarde ment op Middelburg in mei 1940 werden verwoest. Achter een rood gordijn is de laatste ruimte, afsluitbaar met een metalen hekwerk. Op de vloer ligt een rood tapijt en er heerst een bijna gewijde sfeer, om duidelijk te maken: dit is het heilige der heiligen, op Zeeuws archiefgebied tenminste. Het is de feitelijke Schatkamer. Terwijl de andere twee ruimtes veel materiaal bevatten, telt de op de reactor gooiden om te voorkomen dat de straling zich zou uitbreiden. De juf bevestigt dat verhaal. Zelf herinnert ze zich nog goed hoe het volk in Wit-Rusland dagen na de ramp nog van niets wist. „Op 1 mei, de nationale dag van de arbeid, genoten de mensen op straat van de regen als een welkome afwisseling op het warme voor jaarsweer." Vaak ziek Twintig jaar later ziet de onder wijzeres met lede ogen de gevol gen van de ramp bij de genera tie die acht tot tien jaar gele den pas werd geboren. „De kin Schatkamer slechts enkele stuk ken en voorwerpen, om te onder strepen dat het om ware topstuk ken gaat. De mooiste plaats is voor het oudste stuk uit het ar chief: een akte op parkement waarbij bisschop Baldwinus van Utrecht de parochianen van Hoogelande toestemming geeft een eigen kerk te bouwen, om dat zij tijdens hun kerkgang naar Middelburg regelmatig werden overvallen. De akte is in middels 817 jaar oud en ver keert, zo te zien, nog steeds in goede staat. Wijnkoper Het mooiste topstuk is niette min het prachtig geïllustreerde familieboek van de Middelburg se wijnkoper Hendrik Brouwer (1769-1837), met een veelheid aan genealogische beschrijvin gen en dagboekaantekeningen. Op 24 januari 1793 noteert hij bijvoorbeeld dat hij de donder dag ervoor '(Juist op mijn 24e Verjaardag), voor de Edele Acht bare Heeren Bewindhebberen van de Oost-Indise Comp. ka deren zijn vaak ziek. Hun im muunsysteem is erg zwak. Ze hebben chronische buikklach ten, schildklierproblemen, zere kelen en gezwollen lymfklie- ren." Alsof het de gewoonste zaak van de wereld is, vertellen Dasja, Olia en Yura dat ze thuis soms om de dag hoofd pijn hebben. „Hier niet." De kinderen hebben een gezonde rode blos gekregen. Ze genieten van de schone lucht én de Hol landse appels. Sasja eet er wel vijf per dag. Ze smaken beter dan thuis, waar de kinderen zich omringd weten door radio activiteit. Ze krijgen er voor lichting over op school. Olia mer Zeeland, (is) aangesteld tot kassier voornoemt'. Het derde topstuk heeft vooral historische waarde. Het is de ak te op perkament (1551) waarbij Maximiliaan van Bourgondië, markies van Veere en Vlissin- gen, aan de stad Veere een ver guld zilveren drinkbeker schenkt. De regerend vorst, te vens de huidige markies of mar kiezin van Veere, is de enige die uit de beker mag drinken. Vorig jaar juni gebeurde dat bij het be zoek van koningin Beatrix aan Zeeland. De Schatkamer bevat verder te keningen in kleur van J. Arends, een aquarel van J.F. Schütz en een tekening in kleur van L.F. van Nieuwland. Ook wordt een film van de watersnoodramp in 1953 getoond. Bijzonder daar aan is dat het een van de weini ge is met kleuropnames. Expositie: 'Schatten uit het Zeeuws Archief', tot 11 november in het Zeeuws Archief, Hofplein 16, Middelburg. Geopend: ma.-vr. en elke eerste zaterdag van de maand, 9-17 uur. denkt in de toekomst gezond te kunnen blijven door het eten van een heleboel appels en vita mines. Sasja heeft een andere oplossing: „We moeten vaker naar het buitenland." De president van Wit-Rusland wil echter dat er een eind komt aan de kindervakanties naar Europa. Dat stemt Katja som ber. „Ik denk dat deze kinde ren zo'n vakantie hard nodig hebben. Er bestaat een grote kans dat hun ouders ouder wor den dan zij. Misschien worden ze maar vijftig of zestig jaar. We weten dat het met de vol gende generaties slechter gaat." MIDDELBURG - In de Slib reeks zijn twee nieuwe delen ver schenen: Oppervlakte(s) van Eric Suchère (nummer 115) en Zwerfmotief van Hester Knibbe (116). Suchère is de Franse dichter die vorig jaar enkele maanden in kunstcentrum deWillem3 in Vlis- singen verbleef. Oppervlakte(s) is de neerslag van zijn ervarin gen. De sterk beeldende tekst, waarin hij de oppervlaktes van schilderijen minutieus be schrijft, is vertaald door Kim door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Na Wishbone Ash haalt Stichting Survivors- land opnieuw een opvallende naam naar Middelburg. Zondag speelt de band Australian Nirva na in café 't Schuttershof. Aan vang: 15.30 uur. Survivorsland organiseert evene menten op kunst- en cultureel gebied om geld in te zamelen voor de kankerbestrijding. Vo rig jaar zomer werd een groot festival in Vlissingen gehouden. In februari speelde de Britse classicrockband Wishbone Ash, opnieuw, in Zeeland op uitnodi ging van Survivorsland. Dat le verde een uitverkochte zaal op. Australian Nirvana begon tien jaar geleden 'als een grap, maar is in de loop der jaren uitge groeid tot een serieuze onderne ming. Het doel is de legendari sche band Nirvana, waaraan in 1994 een einde kwam na de zelf gekozen dood van zanger Kurt Cobain, zó goed mogelijk te imi teren. Dat lukt ze aardig, want in En geland werd Australian Nirva na uitgeroepen tot 'the best tri bute band on earth'. Frontman 'Bint Cokain' lijkt niet alleen als twee druppels water op zijn voorbeeld, maar ook zijn zang en bewegingen zijn vrijwel iden- MIDDELBURG - Rome in Zee land is de titel van de expositie die vanaf vandaag is te zien in de Wonderkamer, de dependan ce van het Zeeuws Museum in de Bogardstraat in Middelburg. De tentoonstelling omvat twee Nehalenniastenen, zegelringen van (half)edelstenen of glaspas ta met afbeeldingen die verwij zen naar familie of een godheid, Andringa. De omslag is ge maakt door de Franse schilder Philippe Richard. Het is de be doeling om in het kader van de Slibreeks elk jaar iemand uit te nodigen wat langere tijd aan de Schelde te verblijven en daar over een deeltje te maken. Dit jaar is dat de Nederlandse dich teres Astrid Lampe. Nummer 116 uit de Slibreeks is een ge dichtenbundel van Hester Knib- tiek. De optredens van de groep roepen hetzelfde gevoel op als Nirvana destijds deed. De volgende activiteit van Survi vorsland is alweer in aantocht. Zondag 28 mei geeft de Canade- versierd aardewerk, schalen en restanten van Romeinse sanda len. Bezoekers mogen raden hoe veel de Nehalenniasteen weegt. De tentoonstelling duurt tot en met zondag 30 april en is dage lijks geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Rome in Zeeland is de vierde in de reeks van kortlopende exposi ties die tot de zomer in de Won derkamer worden gehouden. be. Zij heeft onder meer een aan tal werken bijeengebracht die de sfeer van de Zuid-Hollandse eilanden hebben. Enkele andere gedichten gaan over beelden uit de beeldende kunst. In de Slib reeks worden dit jaar ook nog uitgaven van Wim Hofman en Teja van Hoften verwacht. De reeks wordt uitgegeven door CBK Zeeland, het Centrum voor Beeldende Kunsten, Vormge ving en Architectuur in Middel burg. Daar zijn de nieuwe delen ook verkrijgbaar. Zie www.cbk- zeeland.nl. se band Last Supper een con cert in 't Schuttershof. De mu ziek van de groep, die vorig jaar verraste op het festival Bospop, wordt omschreven als een mix van Pearl Jam, Live en Creed. Hierna volgen: Wapens (3-7 mei), Bot en been (10-14 mei), Boeken (17-21 mei), Zwarte Mo de (24-28 mei), Landschappen (31 mei-5 juni), Erotiek (7-11 juni), Schoenen (14-18 juni), Smaak (21-25 juni) en Porselein (28 juni-2 juli). Elke tentoonstelling wordt vormgegeven door beeldend kunstenaar Piet Dieleman uit Middelburg. ROTTERDAM - De belangstelling voor de Umoja-concerten van Blof in Rotterdam is zo groot, dat er twee extra optredens komen: op donderdag 8 juni en donderdag 24 augustus. Het gaat dan om )-out concerten. Aan de optredens, in het Nieuwe Luxor, nemen veel buitenlandse artiesten deel die ook hebben meegewerkt aan Blofs album Umoja. De eerder aangekondigde en inmiddels uitverkochte concerten zijn °P 9 en 10 juni en 25 en 26 augustus. De aanvang is telkens om 20.00 uur, behalve op 10 juni, als al om 18.00 uur wordt begonnen. De kaartverkoop voor de extra optredens begint vandaag om 11.00 uur, uitsluitend via het Nieuwe Luxor. Dan komt ook nog een be perkt aantal extra zitplaatsen beschikbaar voor de overige concer ten. Het familieboek van de Middelburgse wijnkoper Hendrik Brouwer (1769-1837). foto Ramon de Nennie Frontman 'Burt Cokain' van de band Australian Nirvana.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15