Bevolking Zeeland zal afnemen Regionale krant blijft onmisbaar >ZC Provincie gaat omgevingsplan soepeler toepassen Opnieuw negen jaar geëist voor moord op Zwarte John 13 Debat over ideale gezinsprovincie Iconoom weerspreekt groeiscenario provinciebestuur )66 blijft D66 lij verkiezingen oor provincie Subsidie voor Zeeuwse pleegouders Nieuwe site over evenementen Leerstraf na slaan echtgenote Biblioservicebus het land in Excursies door broedkolonie Meeuwenduinen door Claudia Sondervan woensdag 26 april 2006 MIDDELBURG - Hoe stem men we Zeeland af op de be hoeften van gezinnen? Die vraag staat maandag 15 oei centraal in het debat Naar een Zeeuws Gezinsbe- leid; het gezin als onderne ming', in de Scoopera in Mid delburg. Het provinciebestuur wil Zeeland vormen tot de opti male plaats voor een kind om op te groeien. Het debat inven tariseert wat er nodig is aan so ciale en economische omstan digheden en welke eisen het op timale gezinsleven stelt aan de ruimtelijke inrichting van de provincie. Het is de aanzet tot nog drie openbare praatbijeenkomsten waarin dieper ingegaan wordt op de aspecten van een gunstig vestigingsklimaat voor gezin- Pedagoog Peter Cuyvers geeft een inleiding. Cuyvers is auteur van een aantal beleidsge- schriften over gezinsbeleid, ondermeer voor de Natio nale Gezinsraad, de Europese Unie, Partij van de Arbeid en CDA. Daarna debatteren drie gezin nen met het publiek over het ge wenste economische, sociale en ruimtelijke gezicht van de 'groenblauwe oase in het cen trum van Europa'. Het debat begint om 20.000 uur. orEmile Calon DDELBURG - Nog enkele ja- en dan neemt de Zeeuwse be- [j, Iking af. In Zeeuws-Vlaande- o i is dat al het geval, de rest n Zeeland krijgt daar ook ie te maken, aldus de eco- oni W. Derks van de Universi- van Maastricht. Desondanks is een ander beleid zeer noodzakelijk." De daling in Zeeuws-Vlaande- ren is drie jaar geleden ingezet. Over zo'n vier jaar neemt de be volking van Zeeland af. De da ling van de beroepsbevolking, de mensen tussen 15 en 64 jaar, zet in 2007 of het jaar daarop in, aldus Derks. ,,En zeker niet pas in 2014 zoals GS stellen in hun omgevingsplan Een krimp van de bevolking be tekent niet dat er niet meer ge bouwd moet worden, aldus de econoom. Hij merkte op dat er waarschijnlijk juist veel ge bouwd moet worden om te kun nen voldoen aan de vraag van een vergrijzende bevolking. Ook moet er rekening worden gehou den met een afname van het woon-werkverkeer en komt er ruimte voor andere economi sche activiteiten. Want de wel vaart zal volgens hem niet afne men, maar juist toenemen. Derks voorziet ook een fikse con currentieslag tussen de verschil lende regio's. Elke streek zal proberen bewoners te trekken en vast te houden. Of Zeeland daarin slaagt, weet hij niet. Wel voorspelde hij een blijvende krapte op der ar beidsmarkt en zullen de ge meenten bij het opzetten van nieuwe wijken steeds meer rekening moeten gaan houden met kwaliteit. Wie kwaliteit biedt op alle terreinen, zowel werk als vrije tijd, heeft volgens hem de meeste kans om bewo ners vast te houden en nieuwe te trekken. tgaan van een groei van de be- ipsbevolking voor de komen- tien jaar, zoals Gedeputeerde aten doen, mist volgens hem ce wetenschappelijke onder- uwing. irks was gisteren de hoofd- reker tijdens een debat van oop over het nieuwe omge- igsplan van Gedeputeerde - aten. hield de aanwezigen voor na de bevolkingsexplosie n de vorige eeuw Zeeland nu kening moet houden met een leidelijke afname. Een krimp n de bevolking is volgens hem et iets om dramatisch over te Ij, ien, hoewel veel bestuurders jgens de wetenschapper nog ?eds moeite hebben om zo'n ge ven te accepteren. Dat bleek k tijdens het debat want zo el gedeputeerde H. van Wave als wethouder A.de Vries lie- 1 n weten dat ze blijven uitgaan in een groei van de bevolking i, m Zeeland respectievelijk Mid- elburg. louwproces *1 ilgens de econoom moeten be- uurders een soort rouwproces lormaken eer ze durven erken- en dat een krimp van de bevol- ng een voldongen feit is. ,,Ze ibben altijd geleefd met een oei. Omschakelen is moeilijk. oorRené Schrier 0ES - D66 Zeeland doet ge- oon onder die naam als van- uds mee aan de volgende Pro- nciale Statenverkiezingen, at is een unaniem genomen be- issing van de ongeveer twintig iden op de algemene regio ver- adering die gisteravond in loes werd gehouden. is voorzitter J. Jorritsma het van belang dat het links li- irale gedachtegoed in Zeeland lijft bestaan. Ze voegde er aan ie dat er in Zeeland duidelijk limte is voor een sociaal libera- partij die dat gedachten goed ivulling geeft. eeuwse D66'ers zijn over de lekomst van hun afdeling na aan denken na de voor hen dra- latisch verlopen gemeente- ladsverkiezingen. In Zeeland nog maar één raadslid dat on er de noemer van D66 uit mag omen, R. de Koster in Goes, tatenlid J. van der Giessen teelde met de gedachte om on er een andere naam verder te aan. ok op landelijk niveau is D66 beroering. Zo kwam vanuit e afdeling Amsterdam de mo- e om de partij maar op te hef- en. Die motie heeft het overi- ens binnen de eigen afdeling iet gehaald. anitsma gaf dinsdag na de ver- adering aan dat de Zeeuwse af ding de landelijke ontwikke- nauwgezet in de gaten zal ouden. Op 13 mei houdt D66 en eerste landelijk congres. Ver- olgens is het op dit moment de tedoeling op 24 juni een lijst rekker te kiezen. foto Willem Mieras Peter Jansen: „Zeeland is een gebied waar je makkelijk van kunt gaan houden." Nieuwe hoofdredacteur Peter Jansen optimistisch over toekomst PZC door Rolf Bosboom GOES - De sombere scenario's die de ron de doen over de toekomst van kranten, zijn voor Peter Jansen allerminst reden tot somberheid over de toekomst van de PZC. De krant blijft wat hem betreft een 'onmisbare nieuwsbrenger. „Over hon derd jaar willen mensen nog steeds we ten wat er bij hen in de straat en op de hoek gebeurt. Als we de kansen die er zijn niet verprutsen, ben ik ervan over tuigd dat we een prachtige toekomst voor ons hebben." Jansen (47), nu nog chef redactie van het Dagblad van het Noorden, werd gisteren benoemd tot hoofdredacteur van de PZC. Op 15 juni gaat hij aan de slag in Zeeland, een provincie waar hij tot dus verre geen enkele binding mee had. Op grond van zijn eerste verkenningen ver wacht hij er, samen met zijn echtgenote en dochters van twee en zeven jaar, snel te kunnen aarden. „Het is een gebied waar je makkelijk van kunt gaan hou den." De liefde voor de journalistiek is bij hem pas later opgebloeid. „Ik was wel altijd geïnteresseerd in het geschi-even woord, las als jongetje veel kranten, boeken en later opiniebladen." Dat hij na de havo in Hengelo naar de School voor de Journalistiek in Utrecht ging, noemt hij achteraf 'een onbewuste keuze'. „Het leek me wel spannend, maar ik had nog niet zo'n goed beeld van wat het behels de." Hij verliet de opleiding na drie jaar zon der diploma, omdat hij een baan kreeg bij een vaktijdschrift voor sociaal-cultu reel werk. Niet veel later rolde hij de dag bladjournalistiek in. „De echte liefde voor de journalistiek heb ik opgevat bij de Tielse Courant. Daar werkte ik in een kleine club, met een enthousiasmerende chef. Het mooie is dat je op zo'n regiore dactie met heel veel verschillende zaken te maken krijgt. Ik was vooral geïnteres seerd in mensen, bedacht allerlei series om maar met mensen te kunnen praten." Ondanks die geestdrift werkte Jansen vanaf eind jaren tachtig meer achter de schermen, in coördinerende functies op centrale redacties, aanvankelijk bij de Apeldoornse Courant, later bij Drentse Courant Groninger Dagblad en - na de 'fusie in 2002 - het Dagblad van het Noor den. Hij was onder meer nauw betrokken bij de vormgeving van de fusiekrant. „Een prachtige opdracht." Het zijn klussen die hem liggen. „Ik vind het leuk om nieuwe concepten te beden ken, om mensen te enthousiasmeren en te motiveren. Dat kan in coördinerende functies, waarin allerlei facetten van het maken van een krant samenkomen. Daar voel ik me het meest in thuis." De naweeën van de fusie hebben hem er mede toe bewogen zijn kansen in Zee land te wagen. „Ik zie hier mogelijkhe den die ik in het noorden niet meer zag. De situatie bij de krant daar is wat verpo litiekt. De oude kranten vormen nog steeds kampen. Dat is niet verstikkend, maar het is op de achtergrond wel aanwe zig. Ik heb het gevoel dat ik in Zeeland onbevangen aan de slag kan." Een zinsnede in de advertentie van de va cature bij de PZC trof hem: 'de onmisba re nieuwsbrenger'. „Die rol hebben we nu en we moeten ervoor waken dat we die rol blijven spelen. Dat kan hier nie mand anders dan de PZC. De enige die een beetje in de buurt komt, is Omroep Zeeland. Dat is best een aardige organisa tie, maar die heeft bij benadering niet zo'n uitgebreid redactienetwerk. Die zit lang niet zo diep met haar tentakels in de samenleving." Kamerplant De ontwikkelingen in dagbladland zijn momenteel ingrijpend. „De lijst met ver dwenen titels is inmiddels verschrikke lijk lang, maar er zijn ook regionale kran ten die floreren. Het kan dus wel, maar je moet op tijd je bakens verzetten en oog houden voor de informatiebehoefte van je lezers. Bij dagbladen is niets vanzelf sprekend meer, terwijl vroeger er jaren lang niets veranderde op redacties. Er kwam af en toe een nieuwe kamerplant en daar bleef het dan bij." In inhoudelijk opzicht is hij te spreken over wat de PZC doet. „De krant heeft oog voor alle ontwikkelingen, zoals nu met de ontpoldering. Daar wordt ade quaat verslag van gedaan. Wat dat be treft is de zaak goed op orde." Wat wel beter kan is de Zeeuwse fotogra fie. Ook zou de krant veel meer gebruik kunnen maken van infografieken. Daar naast bespeurt hij behoefte aan meer in formatie over praktische, consumentge- richte zaken. „De krant moet ook een gidsfunctie hebben. Op dat terrein valt nog winst te boeken." De overgang op het kleinere tabloidfor maat, begin volgend jaar, ziet hij als een belangrijke kans. „Een duidelijke meer derheid van de lezers is daar positief over. De twijfelaars moeten we heel na drukkelijk wijzen op de voordelen. Er gaat heel weinig verloren, terwijl het for maat aanzienlijk handiger is, zowel aan de ontbijttafel als in de trein. Een ta bloidpagina is bovendien makkelijker te 'scannen' door de lezer. Die weet snel: dat is het belangrijkste nieuws." Op termijn groeit het dagblad vrijwel ze ker uit tot een multimediaal bedrijf, ver wacht Jansen. „Bij het uitventen van het nieuws zullen we steeds meer voor ande re kanalen kiezen. Ik denk dat het bij voorbeeld mogelijk is met beeld het een en ander te doen. Dat ligt nog wat verder weg in de tijd, maar het is goed daar over na te denken. Ik vind dat onze lezers er recht op hebben dat we verkennen hoe we hun zo goed mogelijk informatie kun nen bieden. Ze betalen een stevige prijs voor de krant, dus daar moeten we ook een stevige prestatie voor neerzetten." door Henk Postma ÖDDELBURG - Het Omge vingsplan Zeeland biedt bedrij ven en gemeenten wat meer ont wikkelingsmogelijkheden dan «anvankelijk was aangegeven. Het dagelijks provinciebestuur tornt niet aan de hoofdlijnen van hel plan, maar stelt zich wat soepeler op tegenover het lc- Jcrvan meer dan 120 belangheb- enden die vinden dat ze te veel hun bewegingsvrijheid wor sen beperkt. He aanpak van het Grevelingen- gebied kan model staan voor de richting die het provinciebe stuur met het omgevingsplan wil inslaan. Ondanks de beper kingen die de Vogel- en Habitat richtlijn opleggen aan de ge bruiksmogelijkheden van het ge bied, wil het provinciebestuur er toch mogelijkheden scheppen voor nieuwe economische ont wikkelingen. Daarbij kan gedacht worden aan als de realisering of uitbrei ding van jachthavens, verb lijfs recreatie en woningbouw. Voor waarde is dat gelijktijdig wordt gewerkt aan een betere kwali teit van landschap en water. Daarbij wordt niet worden ge wacht op meer duidelijkheid over de Vogel- en Habitatrich- tijn. Gedeputeerde T. Kramer (PvdA, natuur en water) zei gisteren dat het Rijk bereid is mee te wer ken aan dergelijk beleid. Meer armslag Het wordt de vier grote gemeen ten wat minder moeilijk ge maakt woningbouwplannen uit te voeren. Zo krijgt Middelburg meer armslag om te bouwen in het 'nationaal landschap', dan aanvankelijk de bedoeling was. Het ministerie van VROM heeft beloofd zich daarbij wat soepe ler op te stellen. Het wordt de gemeenten Vlissin- gen en Terneuzen op sommige plaatsen langs de kust wat mak kelijker gemaakt hoger te bou wen dan 25 meter. Voor alle vier de grote gemeenten geldt dat in een ruimer gebied hoogbouw mag plaatsvinden tot een maxi mum van 25 meter. Alle Zeeuw se gemeenten mogen rekenen op meer 'maatwerk' bij de beoorde ling van bouwplannen. Oude cir culaires, die tot in detail regels voorschrijven, worden afge schaft. Dat geldt onder meer voor burgerwoningen in het bui tengebied, veehouderij- en mest verwerking en archeologie. Ver der mag wat ruimer worden ge bouwd op landgoederen. Kwaliteitsteam In Sluis gaat de provincie bij voorrang een 'kwaliteitsteam' in zetten om samen met de gemeen te nieuwe mogelijkheden te rea liseren voor economische activi teiten in het kustgebied. Het omgevingsplan blijft bij het uitgangspunt dat nieuwe econo mische activiteiten die ruimte opslorpen, een bijdrage moeten leveren aan verbetering van de milieu- en omgevingskwaliteit! Maar in het geval van nieuwe be drijfsterreinen vervalt de eis van een betere omgevingkwali teit. Er hoeft alleen milieu-scha de te worden gecompenseerd. Het provinciebestuur is van plan een regeling te treffen met de waterschappen: als die zich nadrukkelijk gaan inspannen om aan de eisen van het omge vingsplan te voldoen, zal de pro vincie hen minder vaak lastig vallen met allerlei details. MIDDELBURG - Stichting Pleegoudersupport Zeeland krijgt dit jaar 24.000 euro van de provincie om de pleeg ouders in Zeeland te ondersteunen. De stichting werd in maart dit jaar opgericht uit onvrede met de Nederlandse Vereniging voor Pleegouders. De NVP zou te weinig aan dacht hebben voor Zeeland en trok na een herorganisatie de vaste functionaris voor de provincie in. Dat was voor het provinciebestuur aanleiding om de subsidie aan de NVP stop te zetten omdat die daar te weinig diensten te genoverstelde. De nieuwe stichting wordt deels bemand door de leden van de oude regiocommissie van de NVP. MIDDELBURG - Gedeputeerde T. Poppelaars lanceert vandaag in Middelburg de website wwiv.tijdvoorgezonde- actie.nl. De site moet hét platform worden voor uitwisse ling van informatie over alle evenementen, activiteiten en projecten in Zeeland die in het teken staan van fietsen en veiligheid. De site is een initiatief van het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) en het Zeeuws Coördinatiepunt Fiets (ZCF). Samen willen ze meer jonge ren en ouderen op de fiets zonder dat dit leidt tot meer verkeersongelukken. Veilige en comfortabele routes en weggebruikers die zich veilig gedragen zorgen volgens de beide organisaties voor een aangenaam fietsklimaat. On der de paraplu van Tijd voor Gezonde Actie hopen ze alle organisaties en bedrijven, die zich in Zeeland bezighou den met het stimuleren van veilig fietsgebruik uitnodigen deel te nemen. Voor 2006 staan de 55-plussers centraal. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen veroordeelde gisteren een 63-jarige in woner van Goes voor mishandeling van zijn echtgenote tot twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en 26 uur leerstraf agressietraining. De man wilde 29 mei vorig jaar zijn vrouw, die ontslagen was uit een psychiatrisch ziekenhuis, verwennen met een etentje en overnachting in een Goes hotel. Toen ze op hun kamer kwamen kregen de echtelieden, die in beschonken toestand verkeerden, ru zie. Het conflict escaleerde vervolgens in een handge meen. De vrouw werd behoorlijk toegetakeld. Officier van justitie D. Greive vond wel de mishandeling bewezen, maar niet het ernstige letsel. „Jullie zijn door de alcohol tot elkaar veroordeeld." De officier eiste de straf die de politierechter de verdachte oplegde. DEN HAAG - De biblioservicebus wil in heel Nederland gaan rijden. Nu rijdt zo'n bus alleen in Zeeland. Daarom rijdt de bus vandaag naar de Tweede Kamer in Den Haag. Daar zullen de initiatiefnemers Kamerleden een petitie aanbieden, waarin ze vragen om ervoor te zorgen dat er meer van dit soort bussen gaan rijden. De kamercommis sie voor Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit verga- dert over plannen om het platteland levend te houden. De biblioservicebus rijdt langs twintig Zeeuwse dorpen. Be- zoekers kunnen er niet alleen boeken lenen, maar ook pin nen, chippen en internetten. Daarnaast kunnen ze er post zegels en strippenkaarten kopen. Verder is er een informa tiezuil met informatie van de gemeente en andere over heidsinstellingen. door Katja Loqtenberq DEN HAAG- Tegen een 36-jari- ge man uit Terneuzen heeft het Openbaar Ministerie (OM) giste ren in hoger beroep bij het Haag se gerechtshof opnieuw een cel straf van negen jaar geëist om dat hij de 56-jarige John Andro Wijngaarde, alias Zwarte John, op gewelddadige wijze om het le ven zou hebben gebracht. Het OM eiste ook een celstraf van een kleine vier maanden te gen een 21-jarige Terneuzenaar voor zijn hulp bij het uitwissen van de sporen. Volgens het OM sprak de rechtbank in Middel- burg de mannen in eerste instan tie ten onrechte vrij. Het slachtoffer werd op 16 mei 2003 dood gevonden in de loods aan de Stationsweg die in het daklozen- en verslaafdencircuit ook wel De Bunker wordt ge noemd. Zijn in veiTegaande staat van ontbinding verkeren de lichaam lag verborgen onder een vloerkleed en planken. De jongste verdachte verklaar de bij de politie dat hij op 12 maait met zijn oudere maat naar de loods was gegaan. Daar zouden de 35-jarige man en Zwarte John ruzie hebben gekre gen over coke ter waarde van tien euro. De oudere verdachte zou toen met een baksteen meer malen op het hoofd van het slachtoffer hebben geslagen. De oudste verdachte ontkende steeds dat hij iets met de geweld dadige moord van doen had ge had. Hij zou zelfs nooit in de loods zijn geweest. De man die destijds in de bun ker woonde, verklaarde gisteren onder ede dat deze verdachte in- derdaad niet in de bunker was geweest. Hofaanklager mr. J. van Klie ken vond deze getuige ongeloof waardig omdat hij bij de politie anders had verklaard. Boven dien achtte de aanklager het van belang dat hij onlangs in de zelfde gevangenis had gezeten als de hoofdverdachte. „Ik vond meneer nogal nerveus overko men", aldus de aanklager. De rechtbank sprak beide man nen vrij van de moord omdat het slachtoffer volgens de recht bank pas ruim een maand na de ruzie was overleden. Dat zou zijn gebleken uit de verklaring van een forensisch insectenkun- dige die de bromvliegen en an der gedierte op het lichaam had onderzocht. Tijdens een hofzit- ting op 24 november zei deze deskundige echter dat het wel degelijk mogelijk was dat de moord al op 12 maart was ge pleegd. Ongeloofwaardig Het OM geloofde dan ook het verhaal van de jongste verdach te. Hij verklaarde dat hij de be bloede jas van de hoofdverdach te achteraf had verbrand. Op zijn aanwijzingen vond de re cherche ook inderdaad resten van die jas. De raadsman van de hoofdverdachte mr. W. Suijker- buijk pleitte wederom voor vrij spraak. Hij achtte het ongeloof waardig dat twee politieman nen die de loods weken na de moord doorzochten -op zoek naar een verdachte in een drugs- zaak- geen lijkenlucht hadden geroken. Bovendien bevestigde de getuige het verhaal van zijn cliënt. Het hof doet uitspraak over twee weken. WESTENSCHOUWEN - De Na tuur- en Vogelwacht Schou- wen-Duiveland verzorgt tot en met 27 juni wekelijks excursies naar de broedkolonie in de Meeuwenduinen. De eerste excursie is op 2 mei. Vanaf dan kan elke dinsdaga vond onder leiding van een gids een tocht door de broedkolonie gemaakt worden. De wandeling duurt een uur of twee. Het eer ste stuk gaat door Boswachterij Westerschouwen. Aansluitend wordt door de broedkolonie in de Meeuwenduinen gelopen. Met het oog op de daar broeden de meeuwen, is dit gebied geslo ten voor publiek. Vertrokken wordt vanaf het waterleiding pompstation aan de Adriaan van der Weydeweg tussen Burgh en Westerschouwen. De wandelingen beginnen om 19.00 uur. Kaarten verkrijgbaar bij het VW-kantoor in Haamstede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13