Regering Israël heeft volgens Iran geen kans Delen Istanboel blijken gebouwd op een gifbelt YiX, Iraanse vrouw mag weer in sportstadion berco Australië wacht op orkaan België weet geen raad met stil protest mp3-moord LaBan President Ahmadinejad richt zich weer tot Europa Culinair op hoog niveau Koning Nepal laat herstel parlement toe Man misbruikt jeugd sinds '42 voorjaar. Dorpen dreigen te verdrinken Vrouw reed rond met lijk Zuurstofmaskers in treinen Tibet Dode door geweld chimpansees Roker redt duiker België beëindigt ophokplicht Geweld Turkije kost vier doden CLINIQUE dinsdag 25 april 2006 door Clemens Inqwersen TEHERAN - „Het regime van bedriegers in Israël kan niet overleven", verklaarde de Iraan- sc president Mahmoud Ahmadi nejad gisteren in Teheran. Hij zei in een toespraak dat 'logisch gezien dit nepregime niet kan overleven'. De Iraanse president richtte zich opnieuw tot Europa en vroeg zich hardop af: „Waarom dwong u hen (joodse Europea nen) een heenkomen in Palesti na te zoeken? Waarom dacht u dat ze daar comfortabel zouden kunnen wonen? Ze vertrokken wegens üw antisemitisme." Volgens Ahmadinejad moeten 'de deuren voor de joden in Is raël geopend worden' zodat ze terug kunnen keren naar hun land van oorsprong. Ahmadinejad herhaalde voorts dat hij de kans uiterst klein acht dat de Veiligheidsraad sancties uitvaardigt tegen Iran. Eind april loopt een ultimatum van de Veiligheidsraad aan Iran af. De raad eist van Iran dat het zijn nucleaire onderzoek met verrijking van uranium voor die tijd heeft gestaakt. Volgens Ahmadinejad was die eis slechts een manoeuvre af komstig van westerse landen om Ix-an dwars te zitten. Veel westex-se landen menen dat Iran met zijn kernenergiepro gramma mogelijk uit is op het maken van kex-nwapens. Deze verdenking wordt al meer dan tien jaar vooral naar voren ge bracht door de VS en Israël. De Israëlische Defensieminister Mo- faz zei gistex-en dat het nucleai re programma van Ix-an de groot ste dreiging voor joden is sinds de volkerenmoord door de na- Ahmadinejad beklemtoonde op nieuw dat Iran vx-eedzame keme- nergie wil en geheel handelt in de geest van internationale ver dragen en afspx-aken. Het land hoeft juridisch gezien helemaal geen onderzoek te staken. „De Veiligheidsx-aacl zou binnen het kader van de wet moeten hande len. De x-aad zou niet door een paar landen moeten worden op gezweept om te bepalen dat Iran geen nucleaire technologie mag hebben", aldus de Iraanse px-esident. Maar wanneer zijn land onver vreemdbare rechten wox-den ont zegd, dan stapt Iran volgens Ahmadinejad uit het non-proli feratieverdrag dat gericht is te gen de verspreiding van kernwa pens. Ahmadinejad rekent er echter op dat het wat VN-sanc- ties of Axnerikaanse aanvallen op zijn land betreft, niet zo'n vaart zal lopen. Ahmadinejad zei voorts geen noodzaak meer te zien voor ge sprekken met Washington over Irak. Recent waren er zowel in Washington als in Teheran teke nen dat de twee partijen schoor voetend met elkaar over Irak zouden overleggen. Maar vol gens Ahmadinejad is daar geen noodzaak meer toe, nu Ix-ak een nieuwe stabiele regering vormt. Iran en de VS verbraken de di plomatieke betrekkingen in 1979. ANP/AFP/RTR/EFE door onze redactie buitenland TEHERAN - Iraanse vrou wen krijgen voor het eerst sinds 1979 weer toestemming om sportstadions te bezoe ken. Dat maakte de Iraanse president Ahmadinejad giste ren bekend. Met de aankondiging maakte hij een einde aan het toe gangsverbod dat gold voor vrouwen sinds de islamiti sche i-evolutie in 1979. „Vrou- wen moeten uit respect de bes te plaatsen krijgen bij natio nale sportevenementen", zei de president op de Iraanse staatstelevisie. Ook zei hij dat 'kuisheid en ethiek' de boven toon zullen voeren wanneer vrouwen weer tot stadions worden toegelaten. Vrouwenrechtactivisten rea- geei*den gistex-en verheugd op de aankondiging. „Eindelijk mogen vrouwen als noi'male mensen de stadions in", zei Parastoo Dokouhaki, die ja ren streed voor de toegang tot stadions. Voorheen mochten vrouwen wel kaartjes verkopen, maar niet naar wedstiïjden. De aan kondiging kwam daags na de versoepelde regels over de kle ding van Iraanse vx-ouwen. De politie mag niet langer met ge weld afdwingen dat vrouwen in het land hun hoofd en lichaam bedekken, stelde Ahmadinejad. Steun Enkele analisten vex-moeden dat Ahmadinejad de soepeler regels opstelde om steun on der zijn bevolking te behou den. Dat zou nodig zijn dooi de internationale druk op Te- hei-an wat betreft zijn omstre den nucleaire programma. ANP/AFP/RTR KATHMANDU - Het parlement van Nepal mag weer bijeen ko men. Koning Gyanendra heeft gisteren in een tv-toespraak ge zegd bereid te zijn de volksverte genwoordiging, die hij zelf in 2002 ontbond, in ere te herstel len. De vorst deed deze concessie na bijna drie weken van demonstra ties. Het parlement mag vrijdag al opnieuw vergaderen. Een voor vandaag geplande demon stratie wordt waarschijnlijk af geblazen. ANP LONDEN - De rechtbank in het Britse Leicester heeft een ex-badmeester gisteren veroor deeld tot twaalf jaar gevangenis straf. De man bekende zestien seksuele misdrijven die hij be ging tussen 1942 en 2003. De politie had dex-tig mensen op gespoord die zeiden dat Roy Clarke hen misbruikt had. De 79-jarige gaf slechts zestien sek suele misdrijven, tegen vijf meis jes en drie jongens toe. Ze wa ren vijf tot acht jaar oud. ANP BRUSSEL - Belgische chefkoks eten bij wijze van stunt oesters aan een lange tafel, hangend aan een hijskraan op vijftig meter hoogte boven het Brusselse verkeer. foto Francois Lenoir/RTR door Fidan Ekiz ISTANBOEL - Delen van de Turkse stad Istanboel blijken op een gifbelt gebouwd. Na een tip van een oud-medewerker van een medicijnverwerkende fa briek zijn de afgelopen dagen honderden vaten met kankex-ver- wekkende afvalstoffen opgegra ven. Volgens de tipgever, die de zaak opbiechtte om 'zijn gewe ten te zuiveren', zijn de vaten met gif zes jaar geleden onder de grond gestopt. De meeste vaten zijn opgegra ven in Tuzla, aan de Aziatische kant van de stad. Daar werden 450 gifvaten en duizend zakken gevuld met kilo's giftig mate riaal ontdekt. Tijdens graaf- (Advertentie) Advertentie werkzaamheden moest een me dewerker met vergiftigingsver schijnselen in het ziekenhuis worden opgenomen. Ook andere werknemers, die geen bescher mende pakken droegen, werden onwel. Het giftige afval ligt niet onder een woonwijk, maar in de omge ving staan wel woningen van ar me boeren. Die zijn razend, om dat ze vrezen ziek te worden. In het gebied waar de vaten met gif zijn opgegraven, wox-den ook vaak spelende kinderen gesigna leerd. Ouders maken zich daar om ernstig zorgen. Een van de bewoners, Nuiï Öztopx-ak, ver telt huilend hoe zijn wouw enke le weken geleden is gestorven aan kanker. Zij was ziek gewor den nadat een paar jaar eerder kilo's afval voor hun huis was gestort. De familie had de ge meente ingeschakeld om het vuil weg te halen, maar dat was niet zorgvuldig genoeg gebeurd, meent de Tui-kse boer. „We vroe- gen waarom het afval voor ons huis wex-d gedumpt. Maar ze trokken zich niks van ons aan. Nu zit ik hier met vijf kindei-en, zonder moeder." Grondwater Andere boeren willen weten of het gif via het grondwater ook in hun groenten'velden, in de buui't van het vervuilde terrein, terecht kan komen. Uit onder zoek is gebleken dat het grond water niet is vervuild. Naast Tuzla zijn, een paar kilo meter verderop, ook in Kartal en in Gebze gifstoffen opgegra ven. In Gebze leven 48.000 bur gers tussen 120 fabrieken. Deze week werd een rapport gepresen teerd waaruit blijkt dat 32 pro cent van de sterfgevallen in Geb ze de afgelopen acht jaar te wij ten is aan kanker. De Turkse minister van Bosbe heer, Osman Pepe, beloofde in een persconferentie dat de da ders gevonden en gestraft zullen wox-den. Pepe zei dat de situatie in de bewuste gebieden onder controle is en dat alle gif uit de grond zal wox-den gehaald en verbrand. De gouverneur van Lokale vissers nemen voorraad aan boord, ter voorbereiding op de orkaan Monica. foto Craig Wood/RTR door Hans Heijt DARWIN - Het noorden van Australië is in af wachting van de orkaan Monica, die naar ver wachting hedenochtend (plaatselijke tijd) de stad Darwin bereikt. De autoriteiten hebben de inwo ners van Darwin die zich thuis niet veilig voelen, geadviseerd uit te wijken naar schuilkelders die worden opengesteld. De Austi-alische zender ABC meldde gisteren op gezag van de meteorologische dienst dat Monica mogelijk windsnelheden tot 350 kilometer per uur zal bereiken. Daax-mee bei-eikt de orkaan klasse 5, de hoogste categox-ie op de schaal van Saffir-Simp- son. Een woordvoerder van de dienst zei dat Moni ca kan uitgroeien tot de gevaarlijkste orkaan ooit die de Austi-alische kust heeft bei-eikt. Eind maart raasde de orkaan Glenda over het westen van Au stralië. Grote schade bleef uit. Op 20 maart richt te orkaan Larry grote schade aan de noox-dkust van Australië aan. Ongeveer 7000 huizen werden verwoest. ANP Istanboel, Muhammer Gtiler zei zich vooral zoi-gen te maken over het gebrek aan verbran dingsovens voor chemisch afval. „Istanboel telt 10.000 fabrieken die gevaarlijke afvalstoffen pro- duceren, maar de stad beschikt niet over één verbrandingsoven. Alles moet naar de verbran dingsoven Izaydas." Volgens Bilal Sengün, directeur- van Izaydas in de Turkse stad Iz- mit, produceert Turkije jaar lijks een miljoen ton gevaaxiijke afvalstoffen. Slechts 100.000 ton daarvan wordt naar de ver brandingsoven gebracht voor vernietiging. „Het is goedkoper voor bedrij ven om het afval onder de grond te stoppen, dus doen ze dat op grote schaal", aldus Bilal. Om de vaten met gif te kunnen ver stoppen, worden grondeigena ren omgekocht. Het ministerie van Bosbeheer heeft een onder zoek gelast naar- de samenwer king tussen bedrijven en grond eigenaren in Istanboel. GPD BOEKAREST - Zeker 2500 Roe menen hebben gisteren hun hui zen moeten verlaten wegens het hoogwater in de rivier de Do- nau. Op verscheidene plekken bi-a ken (nood)dijken door, onder meer bij het Zuid-Roemeense Bi- stret. Daardoor dreigen zeker vier dor pen onder water te lopen, aldus de autoriteiten. Waarschijnlijk zullen nog dui zenden andere Roemenen in de regio Bistret geëvacueerd moe ten worden. ANP/DPA KOBLENZ - De Duitse politie heeft een 53-jax-ige automo biliste aangehouden, die zeker 450 kilometer had gereden met het lijk van haar 90-jarige moeder op de achter-bank. De vi-ouw ondernam de tocht zondag van Bx-emerhaven, waar haar moeder was overleden, naar Daun in de Eifel omdat zij de kosten van het lijktransport wilde uitsparen, meldden Duitse media gistex-en. Op de achtei'bank lag de overleden moeder, onder een sta pel kleren. De vx*ouw krijgt een boete wegens verstoring van de i'ust van een dode en wegens overtreding van de be grafeniswetgeving. ANP LHASA - Passagiei's die gebruikmaken van de hoogste spooxiijn ter wereld, tussen Qinghai en Tibet, krijgen voor-taan extra zuurstof toegediend in de wagons. Dat ge beurt door een soort airconditioningsysteem. Wie extra zuurstof nodig heeft, kan bovendien naar een zuurstof masker grijpen onder de zitting. De maatregelen zijn bedoeld om hoogteziekte onder trein reiziger-s tegen te gaan. Het bijna 2000 kilometer lange traject tussen Xining en de Tibetaanse hoofdstad Lhasa brengt de passagier-s tot hoogtes van 4000 meter. ANP FREETOWN - Een groep chimpansees heeft een chauf feur gedood en drie toei-isten ernstig verwond. Het onge luk gebeurde in het Tacugama Chimpanseeresei-vaat vlak bij de Sierraleoonse hoofdstad Freetown, meldden lokale media gisteren. Een Canadees en twee Amerikaanse toeristen kwamen zondag in het ziekenhuis terecht. De apen vielen de auto aan onder aanvoering van de leider Bruno, die volgens een wooi-dvoerder van het park zijn baby-apen op agres sieve wijze beschermde. ANP/DPA WELLINGTON - Een zeeman uit Nieuw Zeeland heeft het leven gered van een vermiste duiker die al twaalf uur in het zeewater lag. Dat heeft radio Newstalk ZB gistex-en bericht. De zeeman van het vrachtschip Kent ging voor- het ochtendgloren naar het dek om te i*oken toen hij van uit het water hulpgeroep hoorde. Met lampen wei'd ver-vol gens de zee afgezocht en wex-d een 30-jai'ige vermiste dui ker gesignaleerd. De man wex-d sinds zondag vermist na een duikpartij. Hij was inmiddels 13 kilometer afgedreven van de plek waar- hij voor het laatst was gezien. ANP/DPA BRUSSEL - België beëindigt de ophokplicht voor kippen vanaf volgende week maandag. Reden is dat de voorjaar-s trek van vogels bijna vooi'bij is. Het risico dat wilde vo gels nog vogelgx'iep binnenbrengen is dan veel kleiner, al dus het Fedex-aal Agentschap voor de Veiligheid van de Voedselketen gisteren. In Nedeiiand is minister Veei-man (Landbouw) van plan om de afschermplicht eveneens per 1 mei te beëindigen. Duitsland, dat getroffen is door vogelgriep, heeft de maat regelen recent verlengd. ANP tig bruikbare tips opgeleverd van onder meer onderwijzers, die de moordenaars herkend meenden te hebben. Vandaag zal de politie nieuwe beelden to nen, gefilmd in een metrosta tion. Inmiddels is vx-ijwel zeker dat een mes dat eerder in een prul- lenbak was gevonden, niet het moox-dwapen is. In de Belgische politiek lijkt de moord aanleiding om de straf wet voor jeugdmisdi'ijven te her zien. Tot nu toe vielen jongeren buiten het strafrecht en konden ze alleen behandeld worden. On der meer de libex-ale regerings partij VLD roept op om een voorgestelde herziening van het jeugdsanctierecht, die echte straffen voor minderjarigen mo gelijk moet maken, snel goed te keuren. ANP door Cor de Horde BRUSSEL - Belgische media en beleidsmakers hebben grote moeite een antwoord te geven op de stille tocht voor de mp3-moord, die zondagmiddag volkomen onverwacht 80.000 be langstellenden heeft getrokken. In perscommentaren klinkt de roep om bescheidenheid van de kant van politici. Alle kranten maken de vergelij king met de 'witte mars' in 1996, na de vangst van kinder moordenaar Mare Dutroux. Dagblad De Morgen herhaalt de woorden van toenmalig premier Dehaene, die destijds zei dat 'het signaal van zo'n optocht heel moeilijk te interpreteren valt'. Politici en media wijzen niet of slechts heel voorzichtig naar de migrantenproblemen. Uit camerabeelden bleek dat de daders van de roofmoord op een 17-jarige jongen om zijn mp3-speler, een zaak die België al weken bezighoudt, Noord- Afrikanen zijn. 'De bevolking is niet in de val van cynisme en wanhoop getrapt', schrijft de krant De Standaard. De politie zoekt intussen nog al tijd naar de twee daders. Vorige week zijn de beelden van de be wakingscamera's aan het pu bliek getoond. Onlangs zijn rechercheurs ook met de beelden langs scholen ge trokken. Dat heeft ongeveer der- ISTANBOEL - Drie gewapende leden van de verboden Koerdi sche Arbeiderspartij (PKK) zijn in gevechten met het Turkse le ger gedood. Ook een Turkse militair kwam om het leven, aldus Turkse me dia gisteren. De gevechten bra ken uit in de zuidoostelijke pro vincie Sirnak aan de grens met Irak. ANP/DPA Advertentie CADEAU-TIJD +20% KORTING op alle Clinique producten PARFUMERIE- Trefpunt der wereldmerken M D D E L B U R G angeGoo'e2-l SegoersslraaHO Bij aankoop vanaf 50,- krijgt u onderstaand cadeau! Aktie loopt t/m 5 mei

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5