Dertig-kilometerzones niet veilig Taïda Pasic beseft dat ze definitief verloren heeft Schol- en tongvissers vrezen weer sanering Militairen Uruzgan gaan drugs bestrijden Anderhalf miljoen op meivakantie Limburger had aapje en poema's Allochtoon kind leert trager Forse inkomens bij overheid Meer reclameschapen in Joure Afgekeurde kaas belandt vaak toch in de schappen Tip Marugg 82) overleden Wegeninrichting woonwijken schiet volgens ANWB vaak tekort Paleis Soestdijk open voor publiek Verdachte in Holloway-zaak op vrije voeten I dinsdag 25 april 2006 3 LEIDSCHENDAM - Ongeveer 1,7 miljoen Nederlanders trekken er tijdens de komende schoolvakantie (29 april tot en met 7 mei) op uit. Ongeveer de helft van hen brengt de vakantie in eigen land door. De andere helft gaat naar het buitenland, zo verwacht het Nederlands Bureau voor Toerisme Congressen (NBTC). Vorig jaar gingen in de eerste week van mei twee miljoen mensen op vakantie. Nu zijn dat er dus 300.000 minder. Toch verwacht het NBTC dat dit jaar gunstiger uitpakt voor de toeristensector. Vorig jaar viel Hemelvaartsdag in de meivakantie. Nu is die dag pas eind mei. „Per saldo is dit jaar gunstiger voor toeristisch Nederland, omdat er een extra vakantiemoment rond Hemelvaart is", aldus het NBTC. ANP KERKRADE - Op een huisadres in Noord-Limburg heb ben inspecteurs van de Algemene Inspectiedienst vorige week twee poema's en een doodshoofdaapje in beslag ge nomen. De eigenaar had de dieren illegaal in zijn bezit. De man is een oude bekende van de inspectiedienst. Twee jaar geleden confisceerden de inspecteurs bij hem thuis ook al twee lynxen en drie bavianen. ANP DEN HAAG - Allochtone leerlingen in het vooi'tgezet on derwijs doen langer over het behalen van hun diploma dan autochtone leerlingen. Gemeten naar schoolniveau scoren havisten het slechtst. Dat heeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek becijferd. Van de autochtone leerlingen liep in 2004 4,7 procent ver traging op. Voor de leerlingen van niet-westerse allochto ne herkomst was dit 6,7 procent. Vooral Turkse en Surinaamse leerlingen behalen hun di ploma niet binnen de daarvoor gestelde tijd. Antillianen en Arubanen doen het binnen deze groep het best (5,9 pro cent vertraging). In totaal deed in 2004 een op de twintig leerlingen langer over halen van het diploma. GPD VOORBURG - In 2004 verdienden 1200 topfunctionaris sen in de (semi-)publieke sector evenveel of meer dan een minister (158.000 euro). Dat zijn er vrijwel evenveel als een jaar eerder, zo heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren gemeld. Van de ruim een miljoen werknemers in de overheids sector verdienen er bijna vierhonderd een topinkomen. Bijna 70 procent is te vinden bij academische zieken huizen. De overigen werken onder meer bij universitei ten. ANP JOURE - Ondanks verzet van burgemeester Kuiper van het Friese Skarsterlan, breidt hotels.nl het aantal 'recla meschapen' uit van twaalf naar zestig. Dat maakte het be drijf gisteren bekend. De schapen dragen een gekleurd kleed met reclame. Kuiper dreigde hotels.nl met een dwangsom. In reactie daarop gaat het internetbedrijf juist extra schapen plaatsen. ANP door Hans Gertsen BRUSSEL - De Nederlandse vis serij op tong en schol wacht mo gelijk een nieuwe, keiharde sane ringsronde. Als de Europese Commissie haar zin krijgt, gaan de tong- en scholquota (de hoe veelheden die mogen worden ge vist) de komende jaren drastisch omlaag tot ongeveer de helft van de huidige quota. De gevolgen daarvan zouden vol gens een woordvoerder van het Productschap Vis ronduit dra matisch zijn voor de Nederland se platvisvisserij. De Europese ministers van Landbouw en Vis serij spreken vandaag in Luxem burg voor het eerst over het Be heersplan Schol en Tong van de Commissie. Minister Veerman (Landbouw en Visserij) wil zich krachtig verzetten tegen dat plan. Volgens Veerman gaat het veel te ver en is het te vroeg om het nu al in te voeren. Hij wil eerst een stevige politieke discussie tussen de EU-lidstaten over het onderwerp. Die staat gepland voor juni. Het Beheersplan Schol en Tong is gebaseerd op afspraken die de meeste VN-lan- den enkele jaren geleden tijdens een conferentie in Johannes burg gemaakt hebben'. Daar leg den ze zich vast op een stx'ategie om de visbestanden tegen 2015 wereldwijd fors te verhogen door x-adicale vangstbeperkin gen in te voeren. Daarna zou de visserij jaarlijks niet meer dan de natuuxiijke aanwas van de visbestanden mogen opvissen. Voor de Nederlandse tong- en scholvissers zou het beheers plan kunnen inhouden dat ze de komende drie jaar telkens 15 procent minder vis aan land mo gen brengen. Nederland heeft bijna 70 px'ocerxt van de Europe se tongquota en 30 procent van de scholquota. Het Productschap Vis verzet zich hevig tegen het beheers plan. Woordvoex'der Gerard van Balsfooi't: „Dit plan en de stra tegie om de visbestanden tegen 2015 fors te vergroten zijn ge- baseex-d op wetenschappelijke theorieën uit de jaren zeventig die inmiddels ook door veel zee biologen allang weer verlaten zijn." GPD van onze redactie binnenland SYDNEY - Drugsbestrijding is een van de speerpuxxten van de gezamenlijke militaire operatie van Nederland en Australië in de Afghaanse provincie Uruz gan. Dat hebben xniixister Kamp van Defensie en zijn Australi sche ambtgexxoot Brendan Nelson gisteren ochtend in Syd ney gezegd tijdens een perstoe- lichting. „Narcotica is een lastig onder werp in Afghanistan, omdat het moeilijk te scheiden is van terro- xïsme", aldus Nelson. „Veel he roïne in Australië en Europa komt uit Afghanistan. We zul len drugspx'oductie en -disti'ibu- tie, zeker die met een terroris tische inslag, op de juiste ma nier aanpakken." Austx'alië stuurt tweehonderd militairen naar Uruzgan, die onder toe zicht van de Nedex'landse troe pen zullen vallen. Bij de Australiërs gaat het voor namelijk om ingenieurs die aan de wederopbouw van de regio gaan werken en scholen, brug gen en wegen gaan bouwen. Overigens meldde de woordvoex' der van Kamp na de pex'sconfe- x'entie van de beide ministers dat drugsbestrijding niet de eex*- ste prioriteit is van de missie. Drugsbestx'ijding is in eerste in stantie de verantwoordelijkheid van de Afghaanse ovex*heid. De Nedex'landers en Australiëi's zul len steun vei'lenen. Belaxxgx'ijk daarbij is dat boeren die papa ver (grondstof voor morfine en heroïne) vex'bouwen een alterna tief krijgen waarmee ze in hun levensonderhoud kunnen voox-- zien. Kamp meldde verder dat Neder land samen met de Canadezen een vleugel van de gevangenis in Kandahar 'gaat ox'ganisex'en'. De Nederlanders en Canadezen zullen Afghaans gevangenisper soneel opleiden, zodat ze op een nette manier met gevangenen omgaan, aldus de minister. ANP irFemke van Loon EN HAAG - Kaas die om ver- ellende redenen is afgekeurd, (landt nog te vaak in bewerkte rm bij consumenten. it constateert de Voedsel en aren Autoriteit (VWA) na on- (rzoek. Een vijfde van de be- drijven waar de afgekeurde kaas werd gevonden, liet deze niet volgens de regels vernieti gen. Onder de naam 'Actie muizen val' lichtte de inspectiedienst de afvoer van de beschimmelde of aangevreten kaas, de zogenoem de gebrekskaas, in 2003 al eer- der door. Toen bleek dat bijna de helft van bedrijven zich niet aan de regels hield. Uit het huidige vervolgonder zoek blijkt, dat de kaasbedi'ij- ven zich inmiddels beter aan de regels houden. Maar nog altijd wordt te veel afgekeurde kaas niet volgens de vooi'schriften uit de handel genomen, maakte de VWA gisteren bekend. Waar de afgekeurde kaas precies terecht komt, is bij de inspectiedienst niet bekend. Veelal verdwijnt de gebrekskaas uit beeld ïxa vei'wer- king tot bijvoorbeeld smeltkaas, meldt een VWA-woordvoex'der. Afgekeux'de kaas moet volgens de wet vei'nietigd worden. Een aantal bedrijven in Nederland zamelt de afgedankte kaas in en haalt de nog bx'uikbare delen er uit voor verdere verwerking. Volgens de woordvoerder hante- x-en sommigen van hen andere nox'men voor kaas die nog ver werkt kan worden voor consu menten, dan de inspectiedienst. ANP fILLEMSTAD - De Antilliaan- K schrijver Silvio Alberto rugg, beter bekend als Tip lamgg, is zaterdag op 82-jari- leeftijd overleden. Vrienden li d familieleden van de auteur 18 ebben dit gisteren bekendge- AMSTERDAM - De schrijfkist van stadhouder Willem III wordt in de Herxxxitage in Amsterdam geplaatst. De Hermitage presenteert vanaf 27 april 2006 ruim honderd voorwex'pen uit de collectie filigrein. Filigrein is eexx bijzoxxdere edelsmeedtechniek waarbij zeer zuiver edelmetaal wordt opgerekt tot zeer fijne draden. Zo kan van ééix gram zilver honderden meters draad worden getrokken. Met deze draden worden middels een ingexxieus vlechtwerk bijna transparante voor werpen gemaakt. foto Olaf Kraak/ANP SOESTDIJK - Paleis Soestdijk is de komende drie jaar open voor publiek. De voormalige woonvertrekken van prinses Juliana en prins Bernhard kun nen onder begeleiding worden bezichtigd. Ook kunnen liefheb bers de tuinen rond het paleis bekijken. Naar veiwachting opent het pa leis in het najaar de deuren. Dat liet minister Dekker van Vrom gistex-en weten. Het middenge deelte en de (van voren af ge zien) linkervleugel worden open gesteld. In die 'Soester' vleugel sleet prinses Juliana haar levens avond. Er komen nu onder meer exposities over het gebouw en zijn bewoners en het publiek kan, onder begeleiding, door on der meer de appai'tementen van koningin Wilhelmina, de Leu venzaal en de Waterloozaal, een aantal werkkamers, de kluis, de keuken, de wijnkelder en de wa penkelder wandelen. ANP ORANJESTAD - De 19-jarige verdachte die anderhalve week vastgezeten heeft op Aruba in verband met de verdwijning van Natalee Holloway, de Ameri kaanse tiener die vorig jaar mei na een schoolreisje op het eiland verdween, is op vrije voeten ge steld. De 19-jarige die werkzaam is bij het beveiligingsbedrijf van zijn vader, VCB Security, werd ook vastgehouden in vex'band met drugshandel. Volgens het Openbaar Ministerie is hij geen vex'dachte meer in de zaak. Vol gens de Amerikaanse nieuwszen der ABC zou de man tijdens zijn gevangenhouding geen enkele vraag hebben willen beantwoor den. Zijn aanhouding, 15 april jl., gebeui'de na een aantal tips van kijkers van het px'ogramma Opsporing verzocht. GPD wrRudi Buis EN HAAG - De verkeersveilig- ;id in veel woonwijken is vol- Ds de ANWB de laatste jaren lidelijk verslechterd. Terwijl averkeersveiligheid in Neder- nd over de hele linie verbeter- a j, is het aantal slachtoffers in 'rtig-kilometer-gebieden en woonerven gestegen. 1994 kwamen in dei'tig-ki- aeter-gebieden 23 mensen om a ;tleven, in 2004 waren dat er i In die periode steeg het aan- I li verkeersdeelnemex-s dat na ■T- a ongeluk in zo'n gebied in ei ziekenhuis of op de eex'ste *p belandde van 1255 naar 6, blijkt uit een analyse van Adviesdienst Verkeer en ervoer. „Het aantal gebieden ar je maximaal dertig mag rij- n ;n is uitgebi'eid, maar dat chtvaardigt deze stijging Bet", zegt Ad Vonk van de TïivB. „Sterker nog, die gebie- a zijn juist bedoeld om het erkeer veiliger te maken." Dat nslukt in veel wijken omdat de richting van de gebieden te- jrtschiet. Bij voormalige vijf- Irkilometex-zones wordt dan i bord met dertig neergezet één dx'empeltje neergelegd, it is volstrekt onvoldoende en rgt voor schijnveiligheid, zegt inderen bvendien hebben veel bestuur- =rs, vaak uit de wijken zelf, Mn oog voor spelende kinde- m, De bond wil dat de gebie- sn beter worden ingericht. De olitie zou vaker in woonwijken loeten controleren. Snister Peijs van Verkeer laakt vandaag bekend hoeveel doden en gewonden in 2005 op de wegen zijn gevallen. Naar verwachting is dat aantal op nieuw gedaald. Experts stonden voi'ig jaar voor een ï'aadsel om dat in 2004 het aantal verkeers doden kelderde naar 881, een da ling van twintig procent. „We moeten oppassen voor al te veel tevredenheid over de cij fers", waarschuwt Vonk, die vindt dat in woonwijken 'nog heel wat valt te halen'. Vonk stelt dat beleidsmakers zich niet moeten blindstaren op alleen do delijke ongevallen. Het aantal geregistreerde gewonden schom melt al jai'en x'ond de 18.000. Het werkelijke aantal gewon den, en dus het aantal menselij ke drama's en de financiële scha de, ligt nog veel hoger, zegt Vonk. De ANWB wil dat politie en ziekenhuizen vexkeersslachtof- fei's beter tellen. „Op de eerste hulp van het ziekenhuis wordt lang niet altijd gevraagd of iemand van z'n fiets is gevallen of is aangex-eden." GPD !e schrijver en dichter werd >ral bekend door zijn boeken 2C 'tekendpelgrimage, In de stra- '5 n van Tepalka en De morgen lit weer aan. Zijn werken wer- IM onder meer in het Engels en 2'jfussisch vertaald. ;ens een van zijn beste vrien- ;n, schrijver Fx'ank Martinus 13 rion, is Marugg thuis op bed u «leden. 22 ij omschrijft Marugg als een ei- ^aigereid en scheppend schrij- smet een fijn gevoel voor taal- 1 arugg kampte al jaren met een ïchte gezondheid. Hij kon nau- ilijks meer lezen of schrijven tordat zijn zicht sterk achter- was gegaan. Door een infec- taan zijn benen werd het a pen jaar bovendien een been 'gezet. ANP Illegaal De ï'echtbank vindt dat Pasic in de Servische hoofdstad Belgra do had moeten afwachten of ze wel of niet een machtiging zou ki'ijgen voor een tijdelijk vei- blijf in Nederland. In plaats daarvan is ze met een Frans toe ristenvisum, aangevraagd in Bel grado, teruggekomen om het vwo in Winterswijk af te ron den. Een illegale actie, aldus Vei'donk, en daai'om moet de Ko- sovaarse het land uit. „Daar ben ik boos en verdrietig om. Niet zozeer op de rechter, die volgt de rechtsregels, maar- wel op minister Vei'donk. Ze heeft er een prestigezaak van ge maakt. Na mijn aanhouding door de vreemdelingenpolitie (18 januari, red.) zijn mijn klas genoten en medesclxolieren voor mij acties gaan voeren. Hartstik ke goed, maar door de publici- Taïda Pasic op weg naar het politiekantoor in Winterswijk. Taïda heeft besloten de eer aan zichzelf te houden. Ze wil niet uitgezet worden, maar vrijwillig vertrekken. foto Eric Brinkhorst/ANP teit is minister Vei'donk op haar strepen gaan staan. Nog steeds vi'aag ik me af of ze mijn dossier wel echt gelezen heeft. Zwart op wit Taïda's wens om rechten in Lei den te studei'en lijkt vei'der weg dan ooit. Maar ze mag haar vwo-examen toch van 19 mei tot en met 1 juni op de Nedei- landse ambassade in de Bosnisch hoofdstad Sarajevo doen? „Het is een toezegging, maar er is nog niets geregeld. Er is nog heel veel papierweik te verzetten om examen in het bui tenland te kunnen doen. Ik wil het echt goed geregeld hebben, zwart op wit, anders heb ik in Sai'ajevo geen poot om op te staan." Een dezer dagen gaat ze naar haar school, De Di'iemark, om afscheid te nemen van haar klasgenoten. Taïda heeft beslo ten de eer aan zichzelf te hou den. Ze wil niet uitgezet wor den, maar vrijwillig vertrekken. Haar gastouders, echtpaar Meu- lenkamp, willen haar heel graag met de auto naar Sarajevo bren gen. Ze betwijfelen of ze de kans daartoe krijgen. Zeer waar schijnlijk wordt Taïda onder toe zicht van de IND op het vlieg tuig naar Sai'ajevo gezet. GPD WdKDT HbT SI/-) i=M oei^LTlG- '"NIET etrNS T'Jl> HET MET H/l/K- l»T rt. WlTfcN T door Paul Bolwerk WINTERSWIJK - Diep verscho len in de bosrijke Winterswijkse buurtschap het Woold ligt de monumentale driekaps-boerde- ï'ij uit 1827. In deze stille omge ving trekt Taïda Pasic zich graag terug om tot rust te ko men. Maar in haar hoofd wil de rust niet komen. Taïda, spijkerbi'oek, zwarte ti-ui, bruine sjaal, haar in een staai'tje, oogt vermoeid. De afge lopen nachten heeft ze slecht ge slapen. „Ik heb geen rust meer. Het tolt in mijn hoofd. Waarom? Waarom moet ik weg?" Tranen wellen op, de stem trilt. De ontbijttafel is gedekt. De broodjes zijn nog onaangei'oerd. Nog één uur en dan moet de 19-jarige Kosovaarse vluchtelin ge zich melden bij de vreemde lingenpolitie in Winterswijk voor de pi'aktische afwikkeling van haar uitzetting. Uiteiiijk vrijdag moet ze, op last van mi nister Verdonk van Vreemdelin genzaken, het land uit. De bewindsvrouw voelt zich ge sterkt in haar afwijzing van een tijdelijke verblijfsvex-gunning voor Taïda door de uitspraak, af gelopen vrijdag, van de Amster damse x'echtbank. De uitwijzing van de Kosovaarse, die eei'der van 1999 tot 2005 in Nederland verbleef, is definitief. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3