Grondruil nodig voor rotonde Nieuw mysterie in Het Heilig Land Op slag verliefd op Anna Geboren op dezelfde dag Cadzand-Bad mag geen rommeltje zijn 10 Gemeente Hulst moet geld bijleggen voor sanering bodemvervuiling Kralen en oude boeken in vitrine Open middag op Vrije School Olie in sloot Oost-Souburg Jeugdbrandweer ronde verder Heinkenszands danspaar kampioen Werkstraf voor rit zonder rijbewijs Informatie over borstvoeding agenda dinsdag 25 april 2006 Hnor Harold de Puysseleijr HULST - Door een grondruil met de Woonstichting Hulst wil de gemeente Hulst de toekomsti ge aanleg van een rotonde op de kruising Zoutestraat/Koolstraat /IJzerenhandstraat veilig stel len. Het college van burgemeester en wethouders noemt de aanleg van het verkeersplein 'harde noodzaak' voor de afwikkeling het verkeer van en naar de binnenstad van Hulst. De plan voor de rotonde liggen al een hele tijd klaar, maar lange tijd bleef de aankoop van een woning met schuur op de hoek van de IJzerenhandstraat en de Zoutestraat een struikelblok. Later kwam daar ook bij, dat de gemeentefinanciën de investe- nng niet toestaan, een factor die nog steeds een probleem vormt. Toch is er eind vorig jaar schot de zaak gekomen, omdat de Woonstichting erin geslaagd is de bewuste woning- met schuur aan te kopen. De panden zijn in middels al gesloopt en dat heeft erin elk geval toe geleid dat het kruispunt een stuk overzichtelij ker is. De gemeente heeft een deel van de grond nodig voor aanleg van de rotonde en wil in ruil daarvoor een deel van het gemeentelijk terrein in die omge ving waar vroeger een kleuter school stond aan de Woonstich ting geven. Daarmee zijn nog lang niet alle problemen de wereld uit, aldus het college. De bouwkavel voor de Woonstichting is qua vormge ving lastig. Bovendien zijn er 'belemmerende en kostenverho gende factoren' aan de orde in de vorm van het naastgelegen horecabedrijf 't Zoutvatje en het kapelletje, dat in verband met de reconstructie van de weg en de aanleg van de rotonde een andere plaats moet krijgen. Hoewel de grondruil plaats vindt met gesloten beurzen, kost het mogelijk maken van de toe komstige ontwikkelingen de ge meente wel geld. Een gedeelte van de grond die nu nog eigen dom is van de gemeente, is name lijk vervuild door een chemische wasserij die in het verleden op een aangrenzend perceel werd geëxploiteerd. De vervuiling be tekent volgens het college geen belemmering voor het afgeven van een bouwvergunning aan de Woonstichting, maar wel zal de gemeente 30.000 euro moeten in vesteren in de aanleg van een zo geheten monitoringsnet. Dat is bedoeld om de mate van de ver vuiling blijvend in kaart te bren gen. De monitoring moet maxi maal dertig jaar plaatsvinden. De adviescommissie Ruimte uit de gemeenteraad kan vandaag haar zegje doen over de voorge nomen grondruil. De commissie komt om 19.30 uur bijeen in het stadhuis. HULST - De vitrinekasten in de bibliotheken van Hulst en Kloos- terzande zijn weer gevuld met nieuwe collecties. De vitrine in de bibliotheek Hulst is ingericht met zelfge maakte kralen van keramiste Vera Schleibach. Schleibach smelt glasstaafjes in een bran der en maakt er zo kralen van in [allerlei ldeuren en vormen. Haar kralen, kettingen en bro che zijn tot 19 mei te bezichti gen. Tot eind april kunnen belang stellenden tijdens de openingsu- van de bibliotheek van jKloosterzande een tentoonstel ling bewonderen van oude kin derboeken. Deze collectie is van |E, de Kever-Groosman uit Kloosterzande. (Advertentie) Digitale telefonie.. DOE MEE, maar wel via de eerste, voordeligste en Zeeuwse telecom provider DSP! http://voip.dsp-nl.com TERNEUZEN - De Zonne- school (vrije school) in Terneu- zen houdt morgen van 14.30 tot 16.00 uur een 'opendeurmid- dag'. De middag is bedoeld voor ouders van peuters, kleuters en basischoolleerlingen. Die kun nen een kijkje nemen in de loka len en een proefles bijwonen. Er is ook een workshop primitieve expressie. De Zonneschool is te vinden aan de Handellaan 5. Bestuurders van de parochie, provincie en gemeenten brengen een toast uit op de start van de restauratie van de Corneliuskerk. door Harold de Puysseleijr LAMSWAARDE - De anonieme particu lier die honderdduizend euro beschik baar stelde voor de restauratie van de Heilige Corneliuskerk heeft het Heilig Land, zoals de streek rond Lamswaarde in de volksmond heet, een nieuw myste rie geschonken. Dat zei wethouder P. Weemaes gister middag in een onderhoudende toe spraak bij de officiële start van de res tauratie van de Corneliuskerk. De spec taculaire schenking is goed voor vele speculaties in Lamswaarde en omge ving. De gift heeft het parochiebestuur een heel eind op de goede weg gehol pen, want de restauratiebegroting ken de een tekort van twee ton. Door de schenking, giften uit het bedrijfsleven en diverse acties is daarvan nu al 135.000 euro bij elkaar gebracht. Weemaes vertelde de genodigden in de kerk dat hij wel een manier wist om de identiteit van de gulle gever te achterha len. „Zoals het verhaal ging werd Lams waarde in vroeger jaren eens geteisterd door allerlei vreemde en niet echt plezie rige voorvallen. Om dat een halt toe te roepen, deed pastoor De Kerf op Palm zondag een oproep, maar het mocht niet baten. Erger nog, kort daarna werd de rentmeester dood in zijn bed aangetrof fen. Toen nam koster Van Braband het heft in handen. Hij plukte een nagel uit de Paaskaars en legde die op de drem pel bij de kerkdeur. En bij de volgende kerkdienst bleven zij die achter alle el lende zaten, vastgenageld aan hun kerk bank zitten. Aan die legende moest ik denken toen ik van de anonieme schen king vernam", aldus Weemaes. „Heeft u ook stiekem zitten denken: wie zou het zijn? We zouden natuurlijk kunnen pro beren om een nagel op de drempel bij de kerkdeur te leggen. En dan maar af wachten wie er vastgenageld in de ban ken blijft zitten na de dienst. Maar toen ik me bedacht hoe het de koster ver ging, vreesde ik dat we geen vrijwilliger zouden vinden. Want die vond uiteinde lijk de dood, tengevolge van een luizen plaag in zijn bed. Dus we zullen moeten leven met een nieuw mysterie: dat van de ton van 't Heilig Land. God weet, wat vloeit hier voor mooie legende uit voort." De restauratie van de Corneliuskerk is het eerste Zeeuwse Restauratie Oplei- dings Project (ROP). Doel daarvan is niet alleen de monumenten in de provin cie te behouden, maar ook ervoor te zor gen dat er voldoende gekwalificeerde vaklieden blijven die dergelijk werk kunnen uitvoeren. In samenwerking met andere onder meer de Regionale Op leidingen Centrums (ROC's) in Terneu- zen en Vlissingen wordt ervoor gezorgd dat metselaars- en timmerlieden-in-op- leiding het ambachtelijke handwerk in foto Camile Schelstraete de praktijk onder de knie kunnen krij gen. Gedeputeerde H. van Waveren (cultuur) mocht het bouwbord voor de kerk ont hullen. Hij laakte het rijksbeleid waar door er nauwelijks meer subsidies voor de restauratie van rijksmonumenten worden uitgekeerd. Hij zei dat de pro vincie in ieder geval bekijkt of ze meer geld kan uittrekken voor de instandhou ding van monumenten. „We moeten schitterende gebouwen zoals deze kerk zien te behouden", aldus Van Waveren. „Die gebouwen bepalen in belangrijke mate het aanzien van onze provincie en zijn belangrijk voor de identiteit van de dorpen." De bestuurders brachten na afloop een toast uit op het voorspoedige verloop van de restauratie. Die moet over ander half jaar gereed zijn. „Het zou maar wat mooi zijn als we de kerk tijdens het Kerstfeest van volgend jaar opnieuw kunnen inwijden", aldus wethouder Weemaes. „Dan staan we hier in een vernieuwde kerk en met jonge mensen met een pak ervaring op zak." door Jeanette Vergouwen VP8K door Jeanette Vergouwen I g/ÉÉjÉ^- HULST - Toen Wies Seij eens thuiskwam bij zijn vriend Jan Schuren, op het Vogelfort in Boschkapelle, werd hij op slag verliefd op Anna Schuren. Giste ren vierden de twee hun diaman ten bruiloft. Het was als donderslag bij hel- 2 hemel. Ik wist meteen dat de vrouw van mijn leven as. Het was 1939 en het werd rlog, een moeilijke tijd, hard i'ken en wachten tot de oor- voorbij was", vertelt Wies, die in 1914 geboren werd in Groenendijk. Het paar trouwde op 24 april 1946. „Het miezerde toen een beetje, vandaag is er meer zon", stelt Anna (1920). Zij was het oudste meisje in het boerenge zin. Met een zieke moeder, een strenge vader en vier oudere broers was het aanpoten gebla zen. „Ik heb altijd hard ge werkt, eerst thuis en daarna voor mijn man en vier kinderen, naar daar blijf je gezond bij." Het echtpaar kreeg vier kinde ren, acht kleinkinderen en twee achterkleinkinderen. Het feest 'hebben ze zaterdag samen ge werd in centrum Korenmarkt in jHulst, met een receptie en een buffet voor genodigden, ij Wies vertelt graag. Hij heeft ge- Diamanten bruidspaar Anna Schuren en Wies Seij. foto Camile Schelstraete werkt als steenzetter bij het wa terschap Walsoorden en later bij het herstel van de dijken en bruggen. „Na de watersnood was er veel werk aan de winkel voor ons. Maar ik heb ook gehol pen bij het terug ophangen van de kerkklokken en de laatste ja ren voor mijn pensioen was ik kantonnier. Ik moest toezicht houden langs de grens en de rijksweg N 60." Het paar woonde tot 1957 in Groenendijk en kwam daarna naar Hulst. „Vierenveertig jaar op de Steensedijk, de Tragel noe men ze dat, en sinds vijf jaar hier in de Lange Bellingstraat. Anna had niet veel tijd voor hobby's, maar handwerken deed ze graag; de kleren voor de kinderen maakte ze allemaal zelf. Wies speelde veel accordeon en op latere leeftijd schreef hij ge dichten en rijmen. „Kijk dit is een bundel met 75 van zijn ge dichten." Dat boekje Gevoelens kreeg hij van zijn kinderen, toen hij 75 jaar werd. CLINGE - Edgar van der Heij den en Sien Goossens uit Clinge vierden gisteren hun diamanten huwelijksfeest. Dat is al bijzon der. Maar dit paar is ook nog ge boren op dezelfde dag: 1 januari 1920. Zij kenden elkaar al lang. Hij werkte bij de loonadministratie van de Clitex in Clinge en zij op de afdeling stopperij. Toen hij op een avond op de bus naar Nieuw-Namen stond te wach ten, kwam Sien voorbij om een brief te posten. Ze verloor een brief. „Het had gesneeuwd en ik heb haar helpen zoeken. De vol gende dag kwam ze weer een brief posten en hebben we wat gepraat en toen is bij mij de vonk gaan smeulen. Begin april 1940 maakten we ons eerste af spraakje, maar in mei brak de oorlog uit. Daarom hebben we zes jaar verkering gehad." Op 24 april 1946 zijn ze ge trouwd. Daarna woonde het stel vijf jaar op De Klinge. „Hier in Clinge was geen huis te krij gen." Een jaar na de geboorte van zoon Paul (in 1950) verhuis den ze naar Clinge. Het echt paar kreeg nog een zoon, maar die overleed na een noodlottig ongeval in 1986. „Maar we zijn tevreden, we heb ben een goed leven gehad en on ze Paul woont nog altijd bij ons. Hij doet hier thuis alles, de wo ning, het huishouden en de tuin. We zouden hem niet kunnen mis sen." Sien is niet meer zo mobiel, maar ze praat met plezier over haar hobby's. „Ik heb veel hand werk gedaan, vooral haken deed ik graag. We hebben ook jaren veel gefietst in de omgeving. En reizen gemaakt door heel Euro pa." Edgar heeft altijd gewerkt bij Clitex en was ook bekend als goalgetter bij VV Clinge. „Voet ballen was mijn lust en mijn le ven. Toen ik niet meer kon voet ballen ben ik actief gebleven als penningmeester. De biljartclub in Malpertuus heb ik in 1983 me de helpen oprichten. Ik ben nu een dagje ouder dus zit niet meer in het bestuur, maar een partijtje biljarten doe ik nog re gelmatig. Puzzelen is ook iets wat ik vaak doe." Het paar viert het feest zaterdag 29 april in Malpertuus in Clin ge. Die dag viert zoon Paul ook zijn 56ste verjaardag. OOST-SOUBURG - In de sloot langs de Beukenstraat in Oost-Souburg drijft sinds gistermiddag een olieachtige substantie. Zeshonderd meter sloot is ermee bevuild, van af het stuwtje tot aan de andere zijde van de A58 langs de Landbouwweg. Een landbouwer, die vlakbij bezig was, zag de vlek drijven en rook het ook. Hij alarmeerde de po litie. Die heeft gistermiddag een buitengewoon op sporingsambtenaar van het waterschap op de vervuiling afgestuurd. De sloot is vervolgens afgezet met oliebooms, vertelt C. Reule van het waterschap. „Dat zijn ronde sta ven die de vlek in het gareel moeten houden. De olie kan zich niet verspreiden. Voorlopig kunnen we even niets doen." Vandaag kijkt het waterschap of de olievlek groter is geworden. „Plet zal vast een eenmalige lozing zijn ge weest. Dan groeit de vlek niet. In dat geval ruimen we het morgen nog op." Om wat voor olie het gaat, weet het wa terschap nog niet. Reule: „Het heeft een vreemde gele kleur. We moeten nog nagaan wat het precies is. Dat het slecht is voor het milieu, is duidelijk. Dat is olie altijd." GOES - De junioren van de jeugdbrandweer Borse- le-Goes hebben zich afgelopen weekeinde in Oudewater geplaatst voor de gewestelijke wedstrijd, die zaterdag 10 juni op Texel plaatsvindt. Als ze daar hoog eindigen, sto men ze door naar de landelijke finale. De aspiranten (de ouderen jeugdbrandweerlieden) behaalden een vierde plaats in de klasse lagedruk. Op zich geeft dat resultaat geen toegang tot de gewestelijke wedstrijd, maar twee we ken geleden wisten de aspiranten van Borsele-Goes zich wel te plaatsen in de klasse hogedruk. Zij mogen dus ook mee naar Texel. De aspiranten van de groep Zierikzee van de brandweer Schouwen-Duiveland wisten in de klas se lagedruk niet tot de gewestelijke wedstrijd door te drin gen. De Schouwse jongeren behaalden een elfde plaats. HEENKENSZAND- Het danspaar Remco (27) en Kim (23) van Sabben, broer en zus, uit Heinkenszand is zon dag in Veldhoven bij de Nederlandse Kampioenschappen Ballroom nationaal kampioen geworden in de discipline basis slow foxtrot. In de categorie ballroom hoogste ama teurklasse behaalde het duo een vierde plaats. Het ging om de kampioenschappen van de Nederlandse Danssport Organisatie (NDO). Een jury met leden uit zes verschillen de landen beoordeelde de dansparen. De Van Sabbens trainen bij danscentrum Oosterpark in Ridderkerk. Evex-t Hemelaar en zijn danspartner Marieke van Jole uit Sas van Gent werden op het NK Ballroom zesde. Vooraf had het paar op meer gehoopt. Toch zijn ze tevreden met het feit dat ze de finale mochten dansen en bij de beste zes paren van Nederland horen. Het was volgens het paar een prachtige afsluiting van hun danscarrière. MIDDELBURG - Een 24-jarige Zierikzeeënaar is giste- ren door de Middelburgse politierechter M. Meeuwisse veroordeeld tot 28 uur werkstraf wegens het rijden zon der rijbewijs. De man reed 7 oktober vorig jaar in Zierik zee in een bestelauto terwijl zijn rijbewijs was ingeno men. Van het doorrijden na een botsing met een scooter werd de Zierikzeeënaar vrijgesproken. Diamanten bruidspaar Sien Goossens en Edgar van der Heijden. foto Camile Schelstraete door Frank van Cooten CADZAND-BAD - Cadzand- Bad mag met de ontwikkelings visie Natuurlijk Stijlvol geen ko pie worden van Belgische bad plaatsen waar de eenheid in be bouwing vaak ver te zoeken is. Om een rommeltje te voorko men maakt de gemeente Sluis voor Cadzand-Bad een beeld kwaliteitsplan. In dit plan staan onder meer de spelregels waar aan bijvoorbeeld appartemen ten en winkels moeten voldoen. Het beeldkwaliteitsplan is te vens bedoeld om de verschillen de deelprojecten en de initiatie ven van particulieren goed op el kaar te laten aansluiten. Onder nemers en projectontwikkelaars weten dan bijvoorbeeld hoe hoog ze mogen bouwen en aan welke stedenbouwkundige eisen de bouwwerken moeten vol doen. Een eerste aanzet wordt van avond gegeven tijdens een infor matieve raadsvergadering over de ontwikkelingsvisie voor Cad zand-Bad. Tijdens een eerdere soortgelijke bijeenkomst, twee weken geleden, stond de finan ciële constructie centraal. Van avond wordt informatie gege ven over de stedenbouwkundige en planologische uitgangspun ten van deze visie. Ook de in- spreekreacties per deelproject komen aan bod. Cadzand-Bad is in Natuurlijk Stijlvol in vier delen geknipt. Bij binnenkomst van de bad plaats vanaf de Ringdijk Noord komt het Duinhof, een groen in gericht plein met bankjes, hore ca en winkeltjes. In de nabijheid daarvan komt een grote land- HULST - Namens de Vereni ging Borstvoeding Natuurlijk houdt Petra Hofman in mei een informatieavond in Hulst over borstvoeding. Naast deze avond voor zwange re vrouwen zijn er ook contact avonden voor al voedende moe ders, waarin eigen ervaringen en probleemkwesties aan bod komen. De data voor de informa tie- en contactavonden worden vastgesteld bij voldoende be langstelling. Voor informatie: Petra Hofman 0114-320627. schapsparking met capaciteit voor tweeduizend auto's. Via de Groene Wielingen, waar- het groen overheerst, komt de bezoeker op het Duinplein, 'het bruisende hart van Cad zand-Bad' met winkels, horeca en appartementen. Vanaf het Duinplein loopt de bezoeker de Rode Wielingen op, een winkel en flaneerboulevard. Bouwfonds, de ontwikkelaar- van plan Cavelot in Cadzand, is bereid een deel van de op brengst van Cavelot te stoppen in onrendabele projecten. Bouwfonds is gebaat bij de ont wikkelingsvisie. Cavelot en Na tuurlijk Stijlvol versterken im mers elkaar. Cavelot behelst de bouw van een groot aantal va kantiewoningen. De raadsvergadering in het Slui- se Belfort begint vanavond om 19.30 uur. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur; Kaarten, biljarten; 13.30 uur: Jokeren; 14.00 uur; Party dansen; De Halle, 13.30 uur; Kaarten, biljarten, aerobics; 14.45 uur: Koersbal; Trefpunt, 13.00 uur; Kaar ten, biljarten, sjoelen; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Troubadour, 13.30 uur: Kaarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis. 13.15 uur: KBO jokeren; HEIKANT - 't Heike, 14.00 uur: Oude ren zangkoor; 19.00 uur: Zangkoor; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten, gymnastiek; 13.30 uur; Kaarten bie den en jokeren; Dorpshuis, 19.30 en 20.45 uur: Line dance; HULST - De Lieve, 9.00 uur; Vrij biljar ten, computeren; 10.30 uur; Volksdan sen; 13.00 uur: Biljarten, computeren; 13.30 uur: Kaarten; 19.30 uur: Stijldan sen; De Blaauwe Hoeve, 14.00 uur: Film club; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek; 15.00 uur: Senioren koor; Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeenkomst; NIEUW-NAMEN - Café St.Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; SAS VAN GENT - De Regenboog, 13.00 uur: Biljarten; SINT - JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Bloemschikken; 13,00 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Ouderenkoor; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gymnastiek; 13.30 uur: Handwerken, bil jarten; 19.30 uur; Dansen; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljar ten; 't Schelpenhoekje, 14.00 uur: Vrou wen hobby club; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; WESTDORPE - Zaal Concordia,13.30 uur: KBO koersbal; IJZENDIJKE - Café Hofzicht, 19.30 uur: Bijeenkomst videoclub Zeeuws-Vlaan- deren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37