»zc olitie werkt aan eiliger school Tunnel Tolvrij wil actievoeren Vlasmuseum heeft website De natuur lijkt wel ontploft JTerneuzenaren klagen vaker ver geluid en stankoverlast Terneuzen bekijkt of er behoefte is aan opvanghuis jeugd ■■EBBSSS^l Hypotheken Verzekeringen Pensioenen ^genten willen onderwijs steunen Vrouw neemt in beslag genomen spullen mee TUNNEL TOLVRIJ De Vlaswiek krijgt verkeerslabei Asperges met kreeft en truffel Museumbunkers weer open van de reepe zeeuwse almanak Op je brood factie: 0113-315649 ww.pzc.nl .mail:redactie@pzc.nl ostbus 314460 AA Goes dvertentie-exploitatie: oord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; ieuws-Vlaanderen: 0114-372770; ationaal: 020-4562500. insdag 25 april 2006 Thuis in... RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 433 l JB Middelburg, Tel 01 l 8 - 615151 editie Zeeuws-Vlaanderen oor Frank van Cooten JLUIS - De politie maakt se- i: rieus werk van criminaliteit en B iveilige situaties op Zeeuwse scholen. Gedacht wordt over de lanstelling van schoolagenten t,fhet afsluiten van overeenkom- - (ten met scholen om onveilig heid te bestrijden. i.i (Ve zijn natuurlijk geen beveili- te ingsbedrijfmaar we willen t! cholen ondersteunen om op te [reden tegen onveiligheid", zegt alitiewoordvoerder A. Don. lm dit voor elkaar te krijgen erkt de politie aan het visie- bcument 'Politie en Schoolvei- igheid'. In dit document komt e staan welke rol de politie sa- iö men met het onderwijs gaat spe kt itn om onveiligheid en criminali op scholen tegen te gaan. [iet is bedoeling dat het project omend schooljaar van start ut. !i lerntaak '0® ie politie was tot en met vorig jaar op scholen actief met het chooladoptieplan. Scholieren l;H regen voorlichting over onder neer verkeersveiligheid en de 2t nvaren van alcohol en drugs. !B lit project stopte vorig jaar. i.s: Het geven van voorlichting Ri oort niet meer tot onze kern- j! aak: opsporen en handhaven. ,JWI iet nieuwe project 'Politie en choolveiligheid' valt daar wel ider. We willen met de school- liligheid op een andere manier ■61 an de slag gaan", zegt Don. Hij reageert hiermee ook op schrifte lijke vragen van de raadsfractie van de PvdA in de gemeente Sluis over het schooladoptie plan. In het bestuursakkoord van het nieuwe Sluise college staat dat wordt overgegaan tot herinvoe ring van dit schooladoptieplan om scholieren te wijzen op de ge varen van alcohol en drugs. MIDDELBURG - Een 33-jarige vrouw uit Oostburg moet 28 uur werkstraf verrichten wegens 'onttrekking van beslag van een inboedel'. Dat heeft de Middel burgse politierechter M. Meeu- wisse gisteren bepaald. De verdachte had op 23 juni vo rig jaar in Eede bij de ontrui ming van een huurwoning ook de goederen meegenomen waar op door de gerechtsdeurwaar der beslag was gelegd. De-wo-' ning zou volgens haar via een openbare verkoop worden ver kocht, maar dat ging niet meer door. De verhuurder diende een scha declaim in van 407000 euro, maar die werd niet ontvankelijk verklaard. De politierechter vonniste con form de eis van de officier van justitie. PvdA-fractievoorzitter L. Wille is ook voorstander van een pre ventief beleid maar vraagt of het college kan bevestigen dat de politie niet wil overgaan tot herinvoering van het project. Nu dat inderdaad aan de orde is, wil Wille weten hoeveel geld het schooladoptiëplan de ge meente Sluis kost. Nu het openbaar onderwijs in een vergaand proces van verzelf standiging zit, wil Wille ook we ten wie uiteindelijk beslist over een herinvoering en welke proce dure het college gaat volgen om tot een definitief besluit te ko men over herinvoering van het schooladoptieplan. De fractievoorzitter van de PvdA wijst het college ook op een al lopend soortgelijk project in de gemeente Sluis van de Stichting Welzijn West- Zeeuws-Vlaanderen, de GGD en de afdeling verslavingszorg van Emergis. Alle basisscholen en het Zwincollege zijn hierbij betrokken. Wille wil weten of het college daarvan op de hoog te is. Het.project leertkinderen een "verantwoorde keuze te maken met betrekking tot genotmidde len, zoals tabak. Het driejarig project kost 55.000 euro. Dit be drag wordt betaald door de ge meente Sluis. Alle scholen zijn volgens Wille enthousiast over dit project waarbij leerlingen als het ware drie jaar worden 'gevolgd'. Inmiddels wil ook de gemeente Terneuzen deze werk wijze toepassen. iter indi die lorRené van Stee ERNEUZEN - Het aantal mi- ieuklachten in de gemeente Ter- izen is vorig jaar flink toege- raen. Dat blijkt uit het ge- 'dji leentelijk milieujaarverslag 22jrer2005. _qM oorzaken van cle klachten li jn nog niet geanalyseerd. Op asis daarvan is het mogelijk !rji it het aantal terechte klachten 15 neemt, omdat de gevallen larin geen voorschriften zijn ,20 ertreden dan niet als mi- 6. V iu-overtreding gelden. et aantal klachten ging van iniri 25 in 2004 naar 198 vorig jaar. d:i 12003 kwamen er 218 meldin- m binnen. luidsoverlast is net als in de /Vat lorgaande jaren de meest voor- imende klacht. Het aantal ichten over 2005 (91) neemt met 27 ten opzichte van 04. in aanzien van stank is de stij- ng bijna explosief. Dit aantal lemttoe van 25 tot 67. fval et aantal klachten over afval aide van tien naar zeven en ^eldmgen over bodemvervui- ig daalden van zes naar drie. >t als in 2004 waren er geen eldingen over stofhinder. j hoeveelheid ingezameld j\ '-afval is gedaald van 6702 a naar 6529 ton. Toch conclu- mj lert de gemeente dat er sprake iat van een stijgende tendens om- iter 6057 ton in 2003 werd op- [ïaald. De oorzaak van de stij- 'g wordt vooral toegeschre- aan de invoering van grote- ft-containers in 2004. inzameling van oud papier ?t nog steeds. In 2005 ging om 4320 ton, een toename ruim elf procent. oelstelling Kh haalt de gemeente niet de J mistellingen uit het Landelijk 'val Plan. Daarom voert de af- ling afvalinzameling dit jaar •n inventarisatie uit die op 7e ijkniveau moet uitwijzen waar de doelstellingen achterblij- jj i hoeveelheid aangeboden rest- [al is in 2005 gedaald naar ""'2 ton, dik acht, procent min- r dan het jaar daarvoor. De rklaring hiervoor is waar- hijnlijk de stijging van de inza- del ding van oud papier, waar- °r dit niet meer bij het restaf val wordt aangeboden. De tota le hoeveelheid glas is dit jaar met 3,6 procent gfestegen naar 1036 ton. De dalende tendens van de afgelopen jaren is daar mee tot staan gebracht. Het is volgens de samensteller-s van het milieujaarverslag echter te vroeg om te stellen dat dit een trend is. 's-GRAVENPOLDER - Zo mooi en kleurig heeft D. Wouterse uit 's-Gravenpolder zijn eigen 'klei ne Keukenhof' nog maar zelden gezien. „Het lijkt wel alsof de natuur na alle koude dagen is ont ploft." Zestigduizend bolgewassen van meer dan 120 ver schillende soorten heeft Wouterse in zijn grote tuin aan de Schoorkenszandweg staan. „Magno lia's, narcissen, prunussen, lenteklokjes en voor jaarsstruiken, ze zijn nu op z'n best", zegt Wouter se, die al vijftien jaar bezig is zijn eigen paradijs te scheppen. Met op de achtergrond de stichting Flora en Fauna, want wat Wouterse vooral wil, is dat hij zijn tuin met andere mensen kan delen. Het kleine Keukenhof bij 's-Gravenpolder is tot eind september elke zaterdag en zondag te bezich tigen van één tot vijf uur 's middags. foto Willem Mieras door René van Stee TERNEUZEN - Als het aan het actiecomité Tunnel Tolvrij ligt, herleven komend najaar de tij den van Honoré Colsen. Samen met vijftienhonderd Zeeuws- Vlamingen trok de roemruchte veekoopman en actievoerder uit Sluiskil op 13 juli 1958 naar het Binnenhof in Den Haag om de eis voor tolvrije veren over de Westerschelde kracht bij te zet ten. Het actiecomité Tunnel Tolvrij zet net zo hoog in als de actie voerders in 1958. Een 'mars' op Den Haag moet hieraan een bij drage leveren. Want de SP-afde- ling in Terneuzen, mede-oprich ter van het actiecomité, vindt het niet meer dan normaal dat een rit door de Westerschelde- tunnel -in feite niets anders dan een openbare weg- voor ieder een gratis is. Met name Zeeuws-Vlamingen worden volgens de Terneuzense SP-voorzitter F. van Limpt zwaar gedupeerd. Want niet al leen zijn er geen alternatieve routes om de rest van Neder land te bereiken, ook leidt de tunnel tot ongewenste sociaal- economische effecten in de streek. Verder verzet de actiegroep zich tegen het plan van minister Zalm van financiën om de tun- SP-Tweede Kamerlid Arda Gerkens (links) veroordeelde het plan van minister Zalm om de tunnel bij Sluiskil te financieren door verkoop van de Westerscheldetunnel. foto Camile Schelstraete nel te verkopen. „Want een pri vate eigenaar zal zo veel moge lijk winst willen maken en de ta rieven maximaal verhogen. Bo vendien staat helemaal niet vast of met de extra verkoop opbrengst een tunnel bij Sluis kil wordt gefinancierd", aldus van Limpt. De actiegroep ontvouwde gister avond haar plannen tijdens een informatiebijeenkomst in Ter- neuzen. Daar werden sympathi santen ook opgeroepen een stuk je tunnel te adopteren. Verder komen er bumperstickers die de actie voor een tolvrije tunnel kracht moeten bijzetten. Daar naast is het de bedoeling dat een aandeelbewijs, inclusief de tekst 'ik verkoop niet', in poster- vorm voor alle ramen in Zeeuws-Vlaanderen verschijnt. Daarmee wordt de boodschap af gegeven dat de met belasting geld betaalde tunnel van ieder een is. Het actiecomité, dat hoopt en re kent op massale steun, heeft in ieder geval de sympathie van Roeland Colsen, de kleinzoon van Honoré Colsen. Ook SP-Tweede Kamerlid Arda Ger kens, net als Roeland Colsen gis teravond aanwezig in Terneu zen, sprak haar waardering voor de actie uit. Zij diende vo rig jaar een (niet aangenomen) motie tegen de verhoging van de tunneltarieven in. Gerkens vindt niet alleen dat al le infrastructuur in publieke handen moet blijven, ook veroor deelde zij het opzetje van minis ter Zalm van Financiën om de tunnel bij Sluiskil te financie ren door de verkoop van de Wes terscheldetunnel. Een dergelijk besluit mag volgens haar alleen worden genomen op basis van politieke afwegingen. Burgemeester J. Lonink van Terneuzen sloot zich van harte1 bij die woorden aan. Ook zette hij vraagtekens bij rende mentseisen die het Rijk aan in frastructurele werken in de re gio stelt, omdat dit voor de aan leg van wegen, tunnels of spoor lijnen in de Randstad nooit ge beurt. door Jan van Zuilen KOEWACHT - Ietsje later dan de meeste andere streekmusea in Zeeuws-Vlaanderen gaat za terdag 6 mei vlasmuseum 't Vlasschuurken in Koewacht weer open. Wie zo lang niet kan wachten, kan alvast een virtueel kijkje nemen in het museum van fami lie De Letter. Want inderdaad: 't Vlasschuurken heeft nu ook een eigen website: www.vlas- museum.nl. De website is al een tijdje in de lucht en vol gens Ingrid en Theo de Letter wordt er druk gebruik van ge maakt. Vooral door scholieren, die de website gebruiken bij het maken van een werkstuk over de vlasteelt en vlasindus trie. De website biedt aan de hand van teksten en foto's - er staan meer dan honderd foto's op de site - een gedetailleerd en com pleet overzicht van wat er in het museum te zien is. Zo kun nen internetbezoekers het pro ces van het telen van vlas tot het verwerken tot linnen op de voet volgen. Verder is op de si te veel praktische informatie te vinden over het museum zelf. Toch is de website nog niet af. Familie De Letter beschikt nog over een schat aan archiefma teriaal en ook dat wordt zoveel mogelijk op het internet gezet. De website moet volgens de fa milie De Letter een voor ieder een toegankelijk naslagwerk worden óver alles wat te ma ken heeft met vlas, de vlascul tuur en de geschiedenis van de vlassers en de vlasindustrie. Ondertussen blijft het echte vlasmuseum gewoon bestaan. Dat is vanaf de de eerste zater dag van mei tot oktober elke za terdagmiddag vanaf twee uur geopend voor het publiek. Daarnaast is het museum van maandag tot en met zaterdag op aanvraag open voor groeps- arrangementen. KOEWACHT - Katholieke basisschool De Vlaswiek in Koewacht krijgt morgen het verkeersveiligheidslabel. Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland reikt het label voor de vijfendertigste keer uit aan een school in Zeeland. Vandaag zijn er op De Vlaswiek ook de nodige verkeerseducatieve activiteiten. Er wordt verteld over de dodehoekspiegel, er komt een brandweerauto op school en er is een fietsvaardigheidsparkoers. De Vlaswiek dankt de eretitel aan het feit dat de school de leerlingen voorbereidt op zelfstandige deelname in het verkeer met theorie- en praktijklessen. Ook de verkeersouders zijn nauw betrokken bij verkeersveiligheid. Zij hebben een groep die het verkeer regelt rondom het zebrapad bij de uitgang van de school. De maximumsnelheid van passe rende auto's is teruggebracht naar dertig kilometer per uur. Verder zijn er onder meer borden met de tekst 'Min der hard in onze straat' geplaatst. ZIERIKZEE - Een amuse van gepocheerde asperges met licht gerookte kreeft en huisgemaakte truffelkaviaar is uitgeroepen tot het beste Zeeuwse aspergerecept. Maker is sous-chef Sander de Jonge van restaurant de Bourgon diër in Vlissingen. De Jonge liet daarmee acht andere (ge selecteerde) deelnemers achter zich tijdens de tweede as- perge-amusewedstrijd van Zeeland. De wedstrijd werd ge houden in restaurant De Zeelandbrug. Annika Hollebek en Dimitri Valckx van restaurant De Deining in Groede deden voor het eerst mee aan een wedstrijd en met succes, want ze eindigen op de tweede plaats met hun amuse: een soort torentje van asperges gevuld met hammousse en ge lei van groene appel en mousselineschuim. De jury noteer de een derde plaats voor restaurant 't Waepen van Veere met een gegrilde asperge met varkenswang en gort. VLISSINGEN- De bunkers in Vlissingen en Zoutelande gaan volgende week weer open voor publiek. In het bun kermuseum in de duinen van Zoutelande is een tentoon stelling te zien met het thema gasbescherming. Er zijn ver schillende soorten gasmaskers te zien, maar ook ontsmet tingsmiddelen, gasdetectieapparatuur en een gasmasker voor een paard. In de bunker bij de Oranjemolen in Vlis singen is een expositie over de Willem Ruys, het schip dat tijdens de Tweede Wereldoorlog bij de Schelde lag. De he le levensloop van het schip wordt gevolgd, vanaf de kiel legging tot de ondergang in 1994, toen het de Achille Lau- ro heette. Beide bunkers zijn op woensdag' 3 en vrijdag 5 mei vanaf één uur 's middags geopend. Het museum in Zoutelande is daarna elke woensdag en zondag van één tot vijf uur 's middags te bezichtigen. De bunker in Vlis singen is elke zondagmiddag van één tot vier open. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen onderzoekt of er be hoefte is aan een opvanghuis voor jongeren tot 23 jaar, die eni ge begeleiding nodig hebben voor ze zelfstandig kunnen wo nen. Door de jongeren te helpen met sociaal-maatschappelijke problemen en bij (huis)werk en studie, leren ze op eigen benen te staan. De gemeente Vlissingen heeft goede ervaring opgedaan met een 'Foyer de Jeunesse'. In een goedkoop jeugdhostel vinden jonge ex-gedetineerden, asiel zoekers, studenten en weglopers onderdak. Ze huren voor rond de tweehonderd euro per maand een 'kamer met kansen'. De kan sen krijgen ze van specialisti sche hulpverleners die onder meer helpen bij het leren van Ne derlands, het schrijven van (sol- licitatie)brieven, het maken van huiswerk en het invullen van formulieren en paperassen. De Foyer de Jeunesse aan de Vlissingse Walstraat heeft in drie jaar tijd zijn nut bewezen, reden waarom ook in de andere grotere Zeeuwse gemeenten wordt gekeken of een jeugdhulp- huis moet worden opgericht. In Terneuzen inventariseert een ambtelijke werkgroep momen teel of er een doelgroep is voor zo'n foyer. Ambtenaren die zich bezighouden met jeugdbeleid, wijkbeheer, sociale zaken en maatschappelijke opvang bekij ken of er in de gemeente jonge ren wonen die in aanmerking ko men voor een kamer in een spe ciaal opvanghuis. De werkgroep verwacht tegen de zomer een advies te kunnen uitbrengen aan wethouder C. Liefting. Mochten er genoeg kandidaten zijn om een speciaal jeugdhulphuis in het leven te roepen, dan volgt in het najaar overleg met instanties als het AZZ en Woonstichting Clavis. „Maar het is veel te vroeg om te voorspellen of het daadwerke lijk zo ver komt. De werkgroep om de behoefte te inventarise ren, is net opgericht", laat een woordvoerster van de gemeente weten. (Advertentie) gabor Tommy Hilfiger Paul Green 5chqenn0de i Het is vaste prik aan oma's ta fel in Terneuzen. Haar achttal kleinkinderen krijgt daar een 'versierboterham'met zoveel mogelijk verschillende soor ten beleg op ieder stukje van het sneetje. Oma doet altijd haar best om het aanbod in zoet zo breed mogelijk te maken. Dit week einde had ze voor de lunch met kleinzoon Robin van drie wel zes soorten hagelslag in de aanbieding. Waaronder een hele spannende, met groe ne korreltjes. Of het ook lekker was, vroeg oma nieuwsgierig aan Robin. „Weet ik niet," schokschou derde het ventje met uitgestre ken snuit. „Er zat zoveel brood onder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35