De koeien moesten weer op stal ijnenspel en kleur geven glaskunst extra dimensie PZC Heinkenszand beleeft finale van 2nd Influenz 17 Ministers hadden geen idee van ernst kernramp in Tsjernobyl Auto in brand op A58 bij Rilland Computers bedrijven gestolen Bedrijfsauto's opengebroken Inbraak in Middelburg Vrouw steelt voor vriendin Dierenambulance federatielid Documentaire over boer John in Schuttershof Voorpremières Film by the Sea in Vlissingen Musea wisselen schilderijen uit dinsdag 25 april 2006 Woensdag is het twintig jaar geleden dat als gevolg van een ongeluk in de kerncentrale in Tsjernobyl een radioactieve wolk over Europa dreef. In een driedelige serie besteedt de PZC aandacht aan de ramp en de gevolgen. De tweede afleve ring belicht de manier van rea geren op de ramp en de effecten daarvan op de gang van zaken op het boerenbedrijf. door Ben Jansen GOES - De lente talmt in 1986. Rond Koninginnedag pas kun nen de koeien naar buiten. Ein delijk. Koeien blij en veehou ders opgelucht. De laatsten had den de afgelopen weken met enige zorg naar hun voervoor- raad gekeken. Doordat de bees ten zo lang op stal moesten blij ven, begon die aardig op te ra de kernramp - 26 april 1986 ken. Maar gelukkig, de natuur brengt weer uitkomst. B; Aan het welbehagen van koeien en vèehouders komt za terdagmiddag 3 mei een abrupt einde. Milieuminister P. Winse- o; mius gebruikt het televisiepro gramma Tineke om de koeien terug naar binnen te verordon neren. Er dreigt radioactieve re gen. Sinds begint die week weet de Westerse wereld dat zich een ongeluk heelt voltrokken in een kerncentrale in de Oekraï ne. Ontploffing', brand, ernsti ge gezondheidsrisico's voor de omgeving en voor hulpverle ners en een wolk radioactief stof die in noordwestelijke rich ting drijft. De Sovjet-autoritei ten proberen de ramp die zich op 26 april voltrok, aanvanke lijk stil te zwijgen. Wanneer in Zweden en Duitsland verhoog de radioactiviteit wordt geme ten en satellietbeelden laten zien dat er met een van de vier kerncentrales van Tsjernobyl iets mis is, moeten ze twee da gen later wel met inf ormatie ko men. De ernstigste catastrofe bij de opwekking van energie door middel van kernsplitsing is officieel een feit. In de eerste week na de ontplof fing in Tsjernobyl blijkt hoe slecht de wereld is voorbereid op zo'n ramp. Ook de Neder landse overheid weet niet wat ze ermee aan moet. De minis ters hebben geen idee van de ernst en van de consequenties voor de Nederlandse huishou dens. De aandacht gaat vooral uit naar mogelijkheden om eventuele stealings- en besmet tingrisico's te beperken. De in formatieverstrekking aan de be volking komt maar matig uit de verf. Winsemius' verzoek aan de NOS dagelijks één a twee minuten nieuws over Tsjernobyl i-n de uitzending te mogen brengen, wordt hooghar tig geweigerd. De onzekerheid over stralings normen is groot. Voor alle vei ligheid wordt de consumptie van in de openlucht geteelde bladgroenten als spinazie, sla en andijvie ontraden. De vraag naar deze groenten zakt volle dig in. Ook bezitters van een volkstuin krijgen het advies hun groene weelde liever niet op te eten. Wanneer het KNMI voor zaterdagavond 3 mei re gen voorspelt, grijpt Winse mius in. Die regen betekent dat- vrij in de lucht zwevend radio actief stof' op de grond kan neer slaan. Ook op gras met het risi co dat melk en zuivelproducten een te grote hoeveelheid radio actieve stoffen bevatten. Dus die koeien moeten terug naar binnen. Met dank aan Tineke. Veehouder H. Steenblok uit Deze Vlissingse groenteboer wist het zeker: zijn waar had geen 'nasmaak'. Nieuwdorp herinnert zich de oproep. Twee politiemensen kwamen hem zeggen dat hij zijn net buiten gelaten koeien weer op stal moest zetten. „Het staat me nog bij, want de koeien kondén pas laat naar "buiten dat jaar, omdat het zo lang duurde voordat het gras begon te groeien. Ik heb wat grasland op een dijktalud dat op het zuiden ligt. Daar stond flink wat gras en de beesten wa- ren zich er te goed aan het doen. En toen kwamen die poli tiemannen. Ach, het liep zo'n vaart niet. Ik heb ze eerst kof fie gegeven, zodat de koeien nog even konden dooreten." Klaaglijk loeiend lieten ze zich weer terugdrijven in de stal. De grote vraag bij menig vee houder was: hoe lang gaat dat duren. De ruwvoervoorraad was zo goed als uitgeput en nieuw gras was nog niet inge kuild. Veel veehouders vonden dat Winsemius daar te luchthar tig over was: als het voer bij de een op was, dan moest een colle ga maar helpen. Gelukkig duur de de opstalplicht niet lang. Op 7 mei werd de maatregel inge trokken. Koeien blij en de vee houders opgelucht. De nucleai re vuil verwerker van Neder land, de Centrale organisatie voor radioactief afval (Covra) in Vlissingen-Oost, is in 1986 nog in staat van oprichting. „Als zo'n calamiteit zich nu zou voordoen, zouden wij onze deskundigheid op het gebied van meten van radioactiviteit en het beoordelen van risico's zeker kunnen inzetten", verze kert directeur ÉL Codée. „Het ontbreken van die deskundig heid leidde tijdens de Tsjer- nobyl-periode tot veel onzeker heid en daardoor ontstond een archieffoto Ruben Oreel voedingsbodem voor angst. Achteraf moet je op basis van de meetresultaten van toen vaststellen dat er geen aanlei-, ding was voor de maatregelen die zijn genomen. Er is voor ge kozen het zekere voor het onze kere te nemen." Inmiddels zijn er - ook in Europees verband - normen ontwikkeld op grond waarvan bij een herhaling van een ernstig nucleair incident be ter kan worden bepaald welke aanpak nodig en zinvol is. Codée: „Vergelijk het maar met de vogelgriep. Dat is zeker een les uit Tsjernobyl geweest." RILLAND - Een personenauto is gistermorgen rond half negen in brand gevlogen op Rijksweg A58 ter hoogte van Rilland. De bestuurster, een 35-jarige inwoonster van Ber gen op Zoom, kon op tijd haar wagen verlaten. De brand is geblust door de brandweergroep Rilland. KAMPERLAND - Uit bouwketen die aan cle Jacobaweg in Kamperland staan is afgelopen weekeinde computerap paratuur en gereedschap gestolen. De diefstal werd maan dagmorgen ontdekt. De waarde van de spullen is niet be kend. Ook bij een bedrijf aan cle Albert Plesmanweg in Goes zijn vier computers weggenomen. De dader(s) wist(en) het pand binnen te komen door enkele ruiten in te slaan. De waarde van de goederen is niet bekendge maakt. ARNEMUIDEN - In een bedrijfsauto die geparkeerd stond aan de Pinksterbloemlaan in Arnemuiden is tussen zondagmiddag en maandagochtend ingebroken. Uit de au to is gereedschap ter waarde van enkele honderden euro's gestolen. Aan de Noorderbaan in Vlissingen is afgelopen weekeinde de navigatieapparatuur gestolen uit een gepar keerde bedrijfsauto. Een ruitje van de auto was vernield. MIDDELBURG - In een woning aan de Ewisland in Mid delburg is in de nacht van zondag op maandag ingebro ken. De bewoners lagen te slapen toen de inbraak plaats vond. Uit de woning is geld meegenomen en twee mobiele telefoons. Het is onduidelijk hoe de inbrekers zijn binnen gekomen. VLISSINGEN - In de Aldi in Vlissingen is gistermiddag rond kwart voor twee een winkel dievegge op heterdaad betrapt. De 54-jarige vrouw werd aangehouden door win kelpersoneel. Het personeel heeft de vrouw overgedragen aan de politie. Ze verklaarde boodschappen te hebben ge daan voor haarzelf en voor een vriendin. Haar eigen bood schappen had zij wel afgerekend, maar die voor haar vriendin niet. GOES - Dierenambulance De Bevelanden en omstreken is sinds afgelopen weekeinde erkend lid van cle Federatie Dierenambulances Nederland (FDN). De dierenambulan ce van de Stichting Dierenvrienden Schouwen-Duiveland werd eind vorig jaar al FDN-lid. Beide ambulances begon nen eind 2004, begin 2005. Het lidmaatschap van de lan delijke koepel betekent dat beide organisaties aan stren ge eisen moeten voldoen. De ambulances moeten 24 uur per dag, zeven dagen per week oproepbaar zijn en elke plek in het verzorgingsgebied binnen een half uur kunnen bereiken. Ook de administratie, de inrichting van de auto en opleiding en kwaliteit van personeel dienen aan de, FDN-maatstaven te voldoen. kunst ïpressie van de expositie in galerie Eikenaar. foto Marijke Folkertsma joorEsme Soesman IURGH-HAAMSTEDE - De glazen objecten van Cees Kok Ben er stevig uit. Een robuust- leid die vooral is terug te voe- en op de eenvoud van de door le® geproduceerde vormen. Maar het glaswerk van Kok, dat 01 en met 3 juni in alerie/atelier Jan Eikenaar in urgh-Haamstede is te zien, is agder dan dat. Met lijnen- en kleurgebruik geeft hij bowls en ander werk een dimensie. op de zij gelegen klokvor- laten in één oogopslag een P van de mogelijkheden die glas als grondstof biedt. Uw/rode strepen versus rood/blauwe strepen. Mat- versus transparant. Lijnen die tegengestelde bewegingen suggereren. Uit beide - bloem kelken voorstellende - objecten priemen helderrood gekleurde, sierlijke glazen stengels bij wij ze van stampers. Haast frivole uitingen voor wie de verzameling werken van edel smid van weleer Kok bij Jan Ei kenaar beziet. Zijn glasobjecten stralen bruikbaarheid uit, zij het in een brede set van de- coren. Eenvoudig groen getint stevig glas, waarover sierlijke brede ribbels een evenwichtig patroon trekken. Een bladgou den rand geeft de bowl een antie ke uitstraling. Even verderop een bowl waarbij in het glas subtiele lijnen zijn ge trokken. Binnenin zit een twee de rode vaas gestoken, wat het geheel eerder een hedendaags ca chet geeft. Met datzelfde princi pe gaat Kok nog vrijer aan de gang in cle productie van 'zwe vende' vazen. In een tranpa- rant-glazen bowl is een rode vaas schuin weggezet. Er zijn, zo laat Kok ontegenzeggelijk zien, ontelbare variaties moge lijk. Zoals de keramisch ogende gezandstraalde pot, waarin wor mvormige butsen de stevige uit straling nog eens extra onder strepen. De binnenkant bak- steenrood. De buitenkant in kleur verlopend van zwart naar geel. Glasmakersfamilie Zo op het oog lijkt er van glas geen sprake, maar die illusie wordt snel doorbroken. De bo venrand van de pot ontbloot nauwkeurig de verschillende glaslagen waaruit het object is opgebouwd. Glasmaker Kok is van origine edelsmid van beroep. Jaren gele den ontdekte hij glas als crea tief materiaal. Niet geheel ver wonderlijk, gezien het feit dat hij - volgens zijn curriculum vi- tae - aan moeders zijde afstamt van glasmakersfamilie Pelle grini. Deze familie hield zich vanaf eind 1800 in Leerdam bezig met glasblazen. De aantrekkings kracht van het breekbare materi aal ligt voor Kok onder meer be sloten in het samenspel dat glas aangaat met licht. De glasobjecten van Kok zijn, met een serie etsen van Bregje Mole naar, te zien tot en met zaterdag 3 juni in Galerie/atelier Jan Eilcen- aar aan de Zuidstraat in Burgh-Haamstede. De galerie is ge opend donderdag tot en met zater dag van 12.00 tot 17.00 uur en iede re laatste zondag van de maand. MIDDELBURG - In filmtheater Schuttershof in Middelburg is morgenavond de documentaire The real dirt on farmer John te zien. De voorstelling begint om acht uur met een inleiding. De Engelstalige, niet ondertitel de film van Taggart Siegel was eerder te zien op het Internatio nal Documentary Festival Am sterdam en gaat over de Ameri kaanse boer John Peterson, die zelf het script voor de film schreef. Hij maakte, na een crisisperiode waarbij het familiebedrijf aan de rand van de afgrond geraak te, de overstap naar de biolo- gisch-dynamische landbouw. Zijn CSAboerderij (Community Supported Agriculture) heeft nu tientallen aandeelhouders, die ook meehelpen op het land, en verzorgt honderden groentepak ketten voor afnemers in Chicago en omgeving. Er zijn nu bijna duizend CSA-bedrijven in Ame rika. De inleiding en nabespreking van de voorstelling worden ver zorgd door Jan Diek van Mans- velt, expert op het gebied van biologische landbouw, land schap en voeding en een vriend van hoofdrolspeler John Peter son. VLISSINGEN - In het kader van 'Film by the Sea door het jaar' is vanavond de voorpremiè re van American Dreamz, een sa tirische komedie van regisseur Paul Weitz American pie, In good company). De hoofdrolspelers zijn Hugh Grant, Dennis Quaid en Willem Dafoe. De voorstelling in de Vlis singse bioscoop CineCity begint om 20.00 uur. Over twee weken, dinsdag 9 mei om 20.00 uur, wordt in samen werking met de Roosevelt Stich ting Old Gringo (1989) van Luis Puenzo vertoond, met hoofdrol len van Jane Fonda en Gregory Peck. De film is gebaseerd op het verhaal Gringo viejo van de Mexicaanse schrijver Carlos Fuentes. Hij is een van de laurea ten bij de Four Freedoms Awards, die zaterdag 13 mei in Middelburg worden uitgereikt. door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - De Sten- ge in Heinkenszand is vrijdag het toneel van de finale van ta lentenjacht 2nd Influenz. Er treden zeven bands en vier dansgroepen aan, die zijn voortgekomen uit de zes voor rondes die de afgelopen maan den werden gehouden in De Klomp in Ovezande. 2nd Influenz, een initiatief van de Jongerenraad Borsele en het project C-Culture van de provincie, heeft hetzelfde doel als Hooikoorts op Walche ren: jonge muziek- en dans groepen de kans geven zich te presenteren en podiumerva ring op te doen. De muziekwinnaar van de fina le van Hooikoorts, vorige week gehouden, staat ook in de eindronde van 2nd Influez: de britrockgroep Ocean's Ed ge uit Oud-Vossemeer. Zij ne men het op tegen indieco- re-groep Sense Forward, Grou se, BDM Entertainment (rap), cabaretrockgroep Joop, black- metalband Xtortion (ook fina list bij Hooikoorts) en DjaZaR- hoo (rock), die door het pu bliek in de finale is gestemd. De deelnemende dansgroepen zijn: Junior Dance Art, Vi- vrant Thing, Do-It en, als pu blieksfavoriet, Trouble. Vi- vrant Thing won vorige week de Hooikoorts-finale, waaraan ook Junior Dance Art deel- Aan 2nd Influenz deden dit jaar zo'n dertig bands en twaalf dansgroepen mee. De fi nale in De Stenge begint vrij dag om 20.00 uur. Tijdens het juryberaad speelt Outsmarted, vorig jaar winnaar van Hooi koorts en finalist van 2nd In fluenz. Sense Forward, een van de finalisten van 2nd Influenz. ARNEMUIDEN - Het Oudheid kundig Museum Arnemuiden leent het schilderij Gerechtig heid verhoocht een volk van de zeventiende-eeuwse schilder Dirck van Deelen uit aan het Noordbrabants Museum in Den Bosch. Het Bossche museum gebruikt het werk voor de tentoonstelling 'Spreken is zilver, kijken is goud. Spreekwoorden en gezeg den, van Bruegel de Oude tot Freek de Jonge'. Deze wordt za terdag geopend en duurt tot en met 3 september. Als tegenprestatie krijgt het mu seum tijdelijk de beschikking over het schilderij Allegorie op de deugdzaamheid van Lode- wijk Vay. Hij werd in 1630 in Bergen op Zoom geboren en trad in 1655 toe tot het Sint. Lucasgilde in Middelburg. Het werk is vanaf zaterdag, als het seizoen voor het museum be gint, te zien in Arnemuiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33