Tunnel Tolvrij wil actievoeren PZC Nieuw leven in aloud Cau-weitje Bevelander voor rechter wegens misbruik zusjes Beste Zeeuwse aspergerecept komt uit Vlissingen 13 Actiegroep roept sympathisanten op stukje oeververbinding te adopteren Rondje Kunst Inloopavond vereniging fibromyalgie Dominee Visser houdt dienst over Rembrandt Spullen uit container gestolen Museumbunkers weer open De Vlaswiek krijgt verkeerslabei Taakstraf voor oplichting Bijeenkomst HCC Zeeland agenda dinsdag 25 april 2006 HnorRené van Stee TERNEUZEN - Als het aan het actiecomité Tunnel Tolvrij ligt, herleven komend najaar de tij den van Honoré Colsen. Samen raet vijftienhonderd Zeeuws- Vlamingen trok de roemruchte veekoopman en actievoerder uit Sluiskil op 13 juli 1958 naar het Binnenhof in Den Haag om de voor tolvrije veren over de ffesterschelde kracht bij te zet- Het actiecomité Tunnel Tolvrij Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl zet net zo hoog in als de actie voerders in 1958. Een 'mars' op Den Haag moet hieraan een bij drage leveren. Want de SP-afde ling in Terneuzen, mede-oprich ter van het actiecomité, vindt het niet meer dan normaal dat een rit door de Westerschelde- tunnel - in feite niets anders dan een openbare weg - voor ie dereen gratis is. Met name Zeeuws-Vlamingen worden volgens de Terneuzense SP-voorzitter F. van Limpt zwaar gedupeerd. Want niet al leen zijn er geen alternatieve routes om de rest van Neder land te bereiken, ook leidt de tunnel tot ongewenste sociaal- economische effecten in de streek. Verhogen Verder verzet de actiegroep zich tegen het plan van minister Zalm van Financiën de tunnel te verkopen. „Want een private eigenaar zal zoveel mogelijk winst willen maken en de tarie ven maximaal verhogen. Boven dien staat helemaal niet vast of met de extra verkoopopbrengst een tunnel bij Sluiskil wordt ge financierd", aldus van Limpt. De actiegroep ontvouwde gister avond haar plannen tijdens een informatiebijeenkomst in Ter- neuzen. Daar werden sympathi santen ook opgeroepen een stuk je tunnel te adopteren. Verder komen er bumperstickers die de actie voor een tolvrije tunnel kracht moeten bijzetten. Daar naast is het de bedoeling dat een aandeelbewijs, inclusief de tekst 'ik verkoop niet', in poster- vorm voor alle ramen in Zeeuws-Vlaanderen verschijnt. Daarmee wordt de boodschap af gegeven dat de met belasting geld betaalde tunnel van ieder een is. Het actiecomité, dat hoopt en re kent op massale steun, heeft in ieder geval de sympathie v SP-Tweede Kamerlid A. Ger- kens. Zij diende vorig jaar een (niet aangenomen) motie tegen de verhoging van de tunneltarie ven in. Gerkens vindt niet al leen dat alle infrastructuur in publieke handen moet blijven, ook veroordeelde zij het opzetje van Zalm om de tunnel bij Sluis kil te financieren door de ver koop van de Westerscheldetun- nel. Een dergelijk besluit mag volgens haar alleen worden ge nomen op basis van politieke af wegingen. Burgemeester J. Lonink van Terneuzen sloot zich van harte bij die woorden aan. Ook zette hij vraagtekens bij rende mentseisen die het Rijk aan in frastructurele werken in de re gio stelt, omdat dit voor de aan leg van wegen, tunnels of spoor lijnen in de Randstad nooit ge beurt. BURGH-HAAMSTEDE - De ga leries en ateliers in Burgh- Haamstede zetten zondag de deuren open voor Rondje Kunst. Kees van de Wetering exposeert een paar nieuwe acrylschilde- rijen met als thema 'Tulipa'. Bij galerie Borsboom exposeren Rijnhard Schregardus en Digna Blauw. De locaties van Marian van Puyvelde en Cees van Oost- malle zijn deze maand gesloten. Wel zijn zij aanwezig in het Cen- Irum Beeldende Kunst Burgh- Haamstede aan de Noordstraat 13. Meer informatie is te verkrij gen via de website www.rond- je-kunst.nl. ZIERIKZEE - De Fibromyalgie- vereniging houdt donderdag een inloopbijeenkomst in Zierikzee. Tijdens deze bijeenkomst kun nen mensen zich laten informe ren over wat fibromyalgie, een vorm van weke-delenreuma, pre cies inhoudt en wat er verder mee is te doen. Ook kan er met elkaar - als lotgenoten - of met derden over dit onderwerp wor den gesproken. De inloop wordt gehouden in het MFC in Zierikzee en duurt van 19.00 tot 21.00 uur. ZIERIKZEE - Dominee H. Vis servan de Pauluskerk in Rotter dam gaat zondag voor in de dienst in de Gasthuiskerk in Zie rikzee. Visser, die vooral bekend is door zijn werk voor drugsver slaafden, preekt tijdens een dienst van de Vrijzinnige Ge meente Zierikzee, die in het te- staat van Rembrandt. Wat was de betekenis van het geloof voor Rembrandt en wat was zijn manier van geloven, zijn enkele vragen die de revue passeren. ook: wat betekent Rem brandt zelf voor het geloof? De dienst van de Gasthuiskerk be- om 11.00 uur. Na afloop is er gelegenheid om na te praten. Hindes Saartje en Annemie moeten nog wennen aan hun nieuwe leefomgeving, door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Met sierlijke sprongen verkennen hindes Saartje en Annemie hun nieuwe stek. Zij zijn de nieuwe be woners van het Cau-weitje, een klein hertenkamp op de hoek van de Drieko ningenlaan en de Touwbaan in Zierik zee. Nieuw leven in een oud weitje. 'Wanneer komen de hertjes weer terug?' was de afgelopen maanden een veelge hoorde vraag in de omgeving van Touw baan en Driekoningenlaan. Het had wei nig gescheeld of het weitje was leeg ge bleven. Onbezoldigd beheerder/dieren verzorger R. Roctus wil het wat rustiger aan gaan doen en uiteindelijk stoppen, en een opvolger was niet zo snel te vin den Uiteindelijk was het beursagent Ma- raan Schilling die zich opwierp als nieu we verzorgster. „Gewoon omdat ik het zonde had gevonden als dit verloren was gegaan. Het hertenkampje heeft een sociale functie. Je ziet hier bijna el ke dag mensen die wat eten brengen naar de hindes. Het hertenkampje is gewoon onderdeel van het leven hier in de buurt." Hoe oud het Cau-weitje - vernoemd naar een van de vroegere bur gemeesters van Zierikzee, J. P. Cau - precies is, weten Schilling en Roctus niet met zekerheid te zeggen. Roctus: „Ik denk dat het toch zeker 30, 35 jaar oud is. Het is destijds uit particulier ini tiatief in de buurt ontstaan. Voor die tijd was wat nu weitje is, een tennis baan." Groepsproject De oprichting en inrichting van het her tenkampje was destijds wat nu betiteld zou worden als een 'groepsproject'. De een zorgde voor een stal, een ander voor een omheining en zo droeg iedereen een steentje bij. Roctus: „Er was ook een be herende vereniging waar de leden con tributie moesten betalen. Eens in de zo veel tijd werd een bok bij de hindes ge zet en de kleintjes die daaruit voortkwa men, werden dan verkocht. Zo kon er een aardig centje opgebouwd worden. Daar teren we nu nog steeds op." Roctus heeft in de ruim 25 jaar dat hij het hertenkampje verzorgde van alles meegemaakt, variërend van ontsnappin gen van hindes tot geboortes. „Je leert letten op hun gedrag. Als dat afwijkt van het normale, weet je dat er iets aan de hand is. Als ze hun kop laten han gen, zijn ze niet in orde. Het verzorgen van het hertenkamp en de bewoners ervan vergt de nodige tijd. Roctus: „Het moet schoongehouden wor- foto Dirk-Jan Gjeltema den en in de winter moeten de hindes nu en dan bijgevoerd worden. En ver der moet je opletten dat er geen rare din gen over de omheining gegooid worden die schadelijk kunnen zijn voor de die ren." Schelling valt Roctus bij: „Sommi ge mensen denken kennelijk dat het kampje een veredelde gft-bak is ofzo. Er worden echt allerlei voedselresten over het hek gegooid. Tot nasi en frites met mayonaise aan toe. Ik heb zelfs een keer vissenkoppen gevonden. Nou, dat eten hindes echt niet, want het zijn plan- teneters. Ze eten groenten, fruit en gras." Nieuwe bewoners van het hertenkamp- je Saartje en Annemie moeten nog wen nen aan hun nieuwe stek. Ze lopen nog wat onrustig heen en weer van het grote weitje (600 vierkante meter) naai' het kleinere (300 vierkante meter) weitje waar hun nachthok staat. Roctus: „Dat is ook nog stress van de reis hier naar toe. Na een tijdje zijn ze aan je gewend en reageren ze ook op je stem." door Melita Lanting ZIERIKZEE - Een amuse van gepocheerde asperges met licht gerookte kreeft en huisgemaak- te truffelkaviaar is uitgeroepen tot het beste Zeeuwse aspergere cept. Maker is sous-chef Sander de Jonge van restaurant De Bourgondiër in Vlissingen. De Jonge liet daarmee acht andere (geselecteerde) deelnemers ach ter zich tijdens de tweede asper- ge-amusewedstrijd van Zee land. De hectiek is groot in de keuken van restaurant De Zeelandbrug, waar de wedstrijd wordt ge houden. Koks lopen af en aan met kratten vol ingrediënten en serviesgoed. Ze moeten werken volgens een strak schema. Elk kwartier moet een nieuw gerecht naar de eetzaal, waar zestig kenners en liefhebbers gelijktijdig met de jury de inzen dingen keuren en proeven. Dat betekent voor de deelnemers aanpoten. De ene serie is nog niet uitgeserveerd of de vol gende deelnemer zet zijn bord jes al weer klaar om te vullen met weer een bijzonder gerecht je. Annika Hollebek en haar part ner Dimitri Valckx van res taurant De Deining in Groede bekijken het werk van hun colle- De koks van 't Waepen van Veer wacht slepen. ga's met enige spanning. Ze staan als een-na-laatste op het programma en hebben dus alle tijd om het werk van de concur renten te bekijken. Dimitri observeert de eerste amuse die ;rken aan hun amuse. Uiteindelijk zouden ze de derde prijs in de foto Dirk-Jan Gjeltema wordt geserveerd met belang stelling. Het is het werk van winnaar Sander de Jonge, zoals later blijkt. Valckx wil niet proe ven. „Dan word ik alleen maar zenuwachtiger." Het is voor hem de eerste keer dat hij mee doet aan een wedstrijd en met succes, want hij eindigt op de tweede plaats met zijn amuse: een soort torentje van asperges gevuld met hammousse en gelei van groene appel en mousseline- schuim. „Geweldig", zegt hij. „Een hele opsteker voor ons res taurant." Winnaar Sander de Jonge is ook zichtbaar trots op zijn prijs. In een hoekje van de zaal staat hij de vele felicitaties in ontvangst te nemen. „Het is voor de eerste keer dat ik alleen heb meege daan", vertelt hij. „Dit is toch heel leuk." Varkens wang De jury noteerde een derde plaats voor restaurant 't Wae pen van Veere met een gegrilde asperge met varkenswang en gort. De jury heeft de gerechten be oordeeld op inhoud: of de asper ge tot zijn recht komt, of het ge recht past bij de 'aspergewijn' van dit jaar (een Franse char- donnay uit de Bourgogne) en als derde beoordelingspunt het ui terlijk, want het oog wil ook wat. Algemeen commentaar van de jury was dat bij veel deelnemers het accent niet altijd op de as perge lag. „En dat was toch het uitgangspunt van deze wed strijd." De koks hadden grote moeite met de wijnkeuze, omdat die lastig combineerde met de asperge, een mening die door verschillende gasten werd ge deeld. SEROOSKERKE - Op een bouwterrein aan de Seroos- kerkseweg in Serooskerke zijn afgelopen weekeinde spul len weggenomen uit drie containers. Er zijn onder meer gereedschappen gestolen en kabels met koper. De waarde van de spullen is nog niet bekend. De containers zijn open gebroken. VLISSINGEN- De bunkei'S in Vlissingen en Zoutelande gaan volgende week weer open voor publiek. In het bun kermuseum in de duinen van Zoutelande is dit jaar een tentoonstelling te zien met het thema gasbescherming. Er zijn verschillende soorten gasmaskers te zien, maar ook ontsmettingsmiddelen, gasdetectieapparatuur en een gas masker voor een paard. In de bunker bij de Oranjemolen in Vlissingen is een expositie over de Willem Ruys, het schip dat tijdens de Tweede Wereldoorlog bij de Schelde lag. De hele levensloop van het schip wordt gevolgd, van af de kiellegging tot de ondergang in 1994, toen het de Achille Lauro heette. Beide bunkers zijn op woensdag 3 en vrijdag 5 mei vanaf één uur 's middags geopend. Het museum in Zoutelande is vanaf dat moment elke woensdag en zondag van één tot vijf uur 's middags te bezichtigen. De bunker in Vlissin gen is elke zondagmiddag van één tot vier geopend. De toegang is gratis. KOEWACHT - Katholieke basisschool De Vlaswiek in Koewacht krijgt morgen het verkeersveiligheidslabel. Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland reikt het label voor de 35e keer uit aan een school in Zeeland. Vandaag zijn er op De Vlaswiek ook de nodige verkeers- educatieve activiteiten. Er wordt verteld over de dode hoekspiegel, er komt een brandweerauto op school en er is een fietsvaardigheidsparkoers. De Vlaswiek dankt de eretitel aan het feit dat de school de leerlingen voorbe reidt op zelfstandige deelname in het verkeer met theo rie- en praktijklessen. MIDDELBURG - Een inwoner van de gemeente Borsele is vorig jaar zomer slachtoffer geworden van een oplich ting. Een 21-jarige inwoner van Rotterdam, had met mooie praatjes kans gezien om ruim 21.000 euro van de' Bevelander te 'lenen' voor zogenaamde investeringen in een 'goedlopend' bedrijf. De Rotterdammer werd gisteren in Middelburg hiervoor ter verantwoording geroepen bij de politierechter. De verdachte werd voor de oplichting conform de eis ver oordeeld tot honderd uur werkstraf en een maand voor waardelijke gevangenisstraf. Aan het slachtoffer moet hij het schadebedrag van 21.700 euro betalen, maar de terug betaling zou weieens lang kunnen duren. Het geld is opge soupeerd aan een woning. Hij heeft tot nu toe honderd eu ro terugbetaald. Volgens de Rotterdammer had het slacht offer nooit de media moeten inschakelen. Zo kwam de zaak via het tv-programma Opgelicht van de Tros in de aandacht. „Deze publiciteit heeft me drie banen gekost. Ik had geen geld en kon hem daardoor niet betalen", zei de verdachte. Het slachtoffer was via de chatbox in con tact gekomen met de gladde prater. lijk was geweest om een relatie met een man aan te gaan, „Ik heb ook angst dat mijn dochter tje seksueel misbruikt zal wor den. Heel mijn leven draag ik dit mee. Dit is geen geschiedenis voor mij", zei de oudste. „Het is onbeschrijfelijk. Ik weet dat ik verkracht ben. Ik moet ermee le ren leVen, maar het is afschuwe lijk. Ik heb herbelevingen ge had. Het is te lang in de doofpot gestopt", sprak het jongste slachtoffer. Zij moest in psycho therapie. „Het is hard maar ik kan het niet meer terug draaien", reageerde hij. Raadsman J. Wilgers kon zich voorstellen dat er binnen de fa milie veel kapot is gemaakt en onherstelbaar veel leed is aange daan. Hij vroeg zijn cliënt vrij te spreken van de verkrachting en pleitte ervoor het smartengeld tot de helft aan de slachtoffers toe te wijzen. De zedenzaak te gen een andere broer, die ook verdacht werd van ontucht met zijn zusjes, werd geseponeerd. De rechtbank doet 8 mei uit spraak. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 33-jarige inwoner van 's-Gravenpolder heeft jarenlang zijn twee jonge re zusjes seksueel misbruikt. Volgens officier van justitie G. Oosterveld is de psychische schade bij de slachtoffers zo groot dat hun leven is verwoest. „Zij zijn op jonge leeftijd zes jaar lang misbruikt door hun grote broer. De seksuele hande lingen begonnen al toen hijzelf nog minderjarig was." De offi cier vond gisteren bij de recht bank in Middelburg ook de ver krachting van een van de meis jes bewezen. „Dit rechtvaardigt een langdurige gevangenisstraf, maar ik moet ook rekening hou den met uw gezin en uw werk", zei ze. De officier hechtte veel waarde aan het toekennen van de schadeclaims: een voorschot op het smartengeld en de mate riële schade. Als het aan de offi cier ligt betaalt de verdachte 13.000 euro schadevergoeding aan de slachtoffers. Daarnaast eiste de officier 240 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelijke gevangenis straf met reclasseringstoezicht. De incest vond tussen eind jaren tachtig en medio jaren negentig plaats. De verdachte paste als oudste van het gezin 's zondags op de meisjes als de ouders naar de kerk waren. Hij gaf toe de borsten en vagina van zijn jonge re zusjes te hebben betast, maar ontkende de verkrachting. „Ik zag het als seksuele spelletjes. Ik heb nooit geweten dat het te gen hun zin gebeurde. De meis jes overdrijven alles." De zusters, die nu 24 en 27 jaar zijn, maakten gisteren als slacht offer gebruik van het spreek recht. Ze reageerden geëmotio neerd. Ze zeiden dat het moei- (Advertentie) Digitale telefonie.. DOE MEE, maar wel via de eerste, voordeligste en Zeeuwse telecom provider DSP! http://voip.dsp-nl.com ZIERIKZEE - De Zeeuwse afde ling van HCC (de landelijke ver eniging van computergebrui kers) houdt vandaag een bijeen komst in het mfc in Zierikzee. Tijdens dit treffen wordt een presentatie gehouden over Mo- zilla Firefox/Thunderbird. Ma- rijn van Wijngaarden verzorgt deze presentatie. Ook is er een leesmap present met computer tijdschriften en er is een draad loze internetverbinding aanwe zig. De bijeenkomst begint om acht uur. De zaal gaat een half uur eerder open. Zowel leden als niet-leden zijn welkom. STREEKACTIVITEITEN zierikzee - MFC, De Huijbertstraat, 20.00 uur: Presentatie Hobby Computer club Zeeland over Mozilla Firefox en Thunderbird.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31