Provincie voor aanleg Sloepoort PZC Mensen kennen elkaar nog Straf voor Rotterdammer na oplichten Borselaar 33-jarige Bevelander misbruikte zijn zusjes jarenlang Jachten lopen vast in Bergse haven edeputeerde wil wel een betere inpassing van kruispunt Sloew eg-tunnelweg Werken op de dnderboerderij Muziekspektakel op Thoolse kunstroute Mogelijk hondenbelasting in Goes Agenten willen onderwijs steunen Heinkenszands danspaar kampioen Werkstraf voor rit zonder rijbewijs agenda Rollatortest in Randhof dinsdag 25 april 2006 b 13 nor Harmen van der Werf üEUWDORP - De komst van loepoort, het nieuwe bedrijven- errein tussen 's-Heerenhoek en [ieuwdorp, lijkt een gelopen ra- j. De gemeente Borsele hoeft in Ik geval van de provincie geen egenstand te verwachten, liet rovinciaal bestuurder H. van Caveren gisteren na afloop van en bijeenkomst in Heinkens- and weten. iui Jver het in de dorpen 's-Heeren- loek en Nieuwdorp omstreden ilan voor Sloepoort wordt deze reek bij de provincie verga- lerd. Dat gebeurt in de subcom- nissie gemeentelijke planologie. Tiet alleen de provincie zit daar- maar ook ambtenaren van ire lijkswaterstaat en de ministe- ies Vrom, Economische Zaken Landbouw. De commissie be- ijkt of gemeentelijke plannen innen het algemene ruimtelij- e ordeningsbeleid vallen. I iezwaren "rovinciaal bestuurder Van Wa- reren kent de bezwaren die in s-Heerenhoek en Nieuwdorp te- jen Sloepoort leven. De belang- ijkste bezwaren zijn: dat er een irij groot bedrijventerrein bui en de huidige strakke begren- van haven- en industriege- lied Vlissingen-Oost komt (en raar houdt dit op?) en dat aan eg van Sloepoort ertoe leidt dat ir ter plaatse minder ruimte is m een verbrede Sloeweg rich- ing Westerscheldetunnel aan te eggen. Met als gevolg dat het mispunt de hoogte in moet om ille auto's ongelijkvloers te kun- ïen laten passeren, waardoor de ffeeluidsoverlast in de buurt zal Joenemen. r,! Over de komst van Sloepoort is 0C' Van Waveren helder. De provin ce subcommissie zal het plan oetsen aan lopend of komend uimtelijk beleid. Het past daar laar zijn oordeel in. „Sloepoort i: is opgenomen in het omgevings- ilan van de provincie", merkt 'an Waveren op, „en in het ver eden zijn er al afspraken over ;emaakt vóór de aanleg van de iVesterscheldetunnel." De ge- MIDDELBURG - Kinderboerde rij de Klepperhoeve houdt op woensdag 10 mei 'werken op de boerderijvoor kinderen van zes toten met twaalf jaar. Kinderen kunnen meehelpen met het schoonmaken van hokken en het voeren van dieren. De mid- duurt van 13.30 tot 15.30 uur en kost één euro per kind. Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE 3 BEVELANDENrrHOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl meente Borsele heeft indertijd Sloepoort, de aanleg van het Sloebos bij Borssele en extra wo ningbouw in de Sloeranddorpen als wisselgeld gekregen voor me dewerking aan de tunnel. Van Waveren wil de dorpsraden van Nieuwdorp en 's-Heeren hoek op één punt tegemoetko men en dat betreft de inpassing van de verbrede Sloeweg met kruising richting Westerschelde tunnel. Hij stelt daar nog eens goed naar gekeken moet worden in het kader van Sloepoort. De PvdA Borsele heeft voor de raadsverkiezingen grote vraagte kens gezet bij de noodzaak Sloepoort nog aan te leggen en uitte kritiek op het feit dat Zee land Seaports het beheer in han den krijgt én er ruimte komt voor havengebonden bedrijven. De Borselse coalitie van CDA, SGP/ChristenUnie en WD is juist voorstander van Sloepoort, omdat de grond al is verworven, er oude afspraken over bestaan en ook lokale Borselse bedrijven er een plek kunnen krijgen. THOLEN - Zo'n tweehonderd muzikanten worden vrijdaga vond 5 mei aan de Thoolse Ha ven ingezet voor een muziek spektakel ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Kunstroute Tholen. Zowel de locatie als het repertoi re hebben alles te maken met het motto van de Kunstroute 2006: Tholen, Kunststad aan het water. De sleepboot Margje en de tjalk De Vertrouwen vormen het decor voor het evenement, samen met vletten van de scou ting. Zelfs van zingende zee meerminnen wordt een vocale bijdrage verwacht. Het muziekspektakel begint om 19.00 uur, ter hoogte van het ka non op de dijk. Aan de uitvoe ring nemen de harmonie en slag werkgroep van Concordia uit Tholen deel, alsmede het jeugd orkest van Euterpe uit Sint-Maartensdijk, popkoor You Name It en het Shantykoor De Kanaken. De eigenlijke Kunstroute is 28 en 29 april, van 11.00 tot 16.00 uur. In de straten in de binnen stad zijn dan, in vaak monumen tale panden, tientallen exposi ties te zien van beeldende kun stenaars. Verder worden inzen dingen van dichters tentoonge steld en kunstwerken van kinde ren. Op diverse locaties zijn vrij dagavond en zaterdag gratis con certen. Een aantal van de deelnemende beeldend kunstenaars heeft de afgelopen tijd gezamenlijk een kunstwerk gemaakt, gebaseerd op '1500 stappen', de lengte van de Kunstroute Tholen. De Mid delburgse stadsdichter Jan Kuij- pers declameert zaterdag 29 april van 15.30 tot 16.30 uur van af de kiosk op de markt ingezon den gedichten. Gastkunstenaars zijn dit jaar Marleen Lippeveld (glasobjecten), Eric Odinot (landschapskunst) en Elly Mes (schilderijen). Mes geeft 30 april vanaf 15.00 uur in de r.k. Kerk in Tholen een lezing over haar werk. Annemiek Vogels zorgt voor een muzikaal intermezzo. De verschillende exposities, zijn tot en met 6 mei te zien. De Kunstkring sluit de Kunstroute 6 mei af met een concert door jeugdorkest Ars Musica vanaf 16.00 uur in de Grote Kerk. Digitale telefonie.. DOE MEE, maar wel via de eerste, voordeligste en Zeeuwse telecom provider DSP! http://voip.dsp-nl.com Groep studenten sociale geografie uit Amsterdam gisteren op tournee door Borsele op de dijk bij Ellewoutsdijk. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Als katten in een vreemd pakhuis, zo voelen studenten so ciale geografie zich, als ze maandag in Heinkenszand aankomen. Van Borssele hebben ze al wel gehoord, niet zozeer van het dorp zelf, maar wel van de kern centrale. Aan het einde van de week moet dit allemaal anders zijn, als zij en kele honderden inwoners van Borsele (de gemeente met één 's') hebben gespro ken voor een uitgebreid leefbaarheids- onderzoek. Helemaal gaat het gezegde over de kat ten trouwens niet op. De meesten mo gen Borsele - en dan Borssele met twee keer een 's' - alleen van de kerncentrale kennen, er komt hen ook direct iets be kends voor. Bij de supermarkt in Hein kenszand, vlakbij het gemeentehuis waar ze maandag officieel worden ont vangen, is de drank in de aanbieding. Dat hebben ze direct gezien. „Mag toch wel", merkt één van de tweedejaars studenten bijna verontschuldigend op, „een beetje feesten." Ja, waarom niet? De onderzoekers in spe staat een behoorlijk volle week - of eigenlijk drie volle onderzoeksdagen - te wachten. Ze moeten 's ochtends om half negen op pad om bij mensen thuis in de acht uitgekozen dorpen Nieuw dorp, Ovezande, Nisse, Lewedorp, Kwa- dendamme, 's-Heerenhoek, Oudelande en Driewegen interviews af te nemen. Tot 's avonds laat gaan ze door, met in de avonduren - tot pakweg half elf - groepsgesprekken in de verschillende dorpen. Hun uitvalsbasis is 'buiten plaats' Hof van Zeeland bij Heinkens zand, waar ze in bungalows zitten met z'n vijven of zessen. Traditie Het is een traditie van de studierichting sociale geografie aan de Universiteit van Amsterdam om voor zo'n onder zoek de boer op te gaan. Ver weg uit de Randstad, het platteland op. In de jaren twintig van de vorige eeuw is dit ontstaan, vertelt universitair do cent en onderzoeksbegeleider Frans Thissen. De grondlegger is professor Henri ter Veen die in zijn tijd dit soort veldstudies deed in net ingepolderde Zuiderzee- of IJsselmeerpolders. Zijn drijfveer was dat de kolonisatie van de Haarlemmermeer na de inpolde ring in 1849-1952 tot mensonterende toestanden had geleid. Nieuwkomers in de Haarlemmermeer moesten het zelf maar uitzoeken. Ter Veen bracht in zijn proefschrift in beeld welke taferelen zich hadden afgespeeld in de Haarlem mermeer. Onder het motto 'dat niet weer' werd de kolonisatie van de Zui derzeepolders systematischer aange pakt om herhaling van de sociale ellen de te voorkomen. Vanuit die traditie wordt dus deze week het sociale leven in acht Borselse dor pen in kaart gebracht. Om te ontdekken hoe sterk de onderlinge familie- en vriendschapsbanden (nog) zijn. Of - om het mooi te zeggen - hoe groot de socia le spankracht van de dorpen is. Kunnen bijvoorbeeld ouderen die hulp nodig hebben bij familie, bekenden of vrijwil ligers terecht? Dat is aardig om te we ten. De nieuwe zorgwet, de wet maat schappelijke ondersteuning (WMO), die foto Willem Mieras 1 januari 2007 van kracht wordt, heeft immers als uitgangspunt dat mensen eerst in de eigen omgeving hulp moeten zoeken. Vrij rustig Al enkele maanden zijn de bijna zestig studenten uit Amsterdam met het Bor selse onderzoeksproject bezig. En welk idee hebben ze van Borsele gekregen? Freek Copper, oorspronkelijk uit Noord- wijk: „Een plattelandsidee, allemaal kleine dorpen waar iedereen elkaar nog kent." Benjamin Zuurendonk (Haar lem): „Vrij rustig." Bij wijze van grap voegt Anne Duynhouwer (Brussel, maar vaak in Goes geweest) toe: „We zitten hier maar een weekje." Het drietal gaat ieder met een groepje een ander dorp in. Freek gaat naar Nieuwdorp, Benjamin naar 's-Heeren hoek en Anne naar Lewedorp. Stuk voor stuk verschillende dorpen van oor sprong: 's-Heei'enhoek rooms-katho- liek, Nieuwdorp protestants en Lewe dorp gemengd, met een nadruk op rooms-katholiek. Ze weten er (nog) wei nig van. „We hebben een algemeen beeld van Borsele gekregen", verklaart Anne, „niet per dorp, maar dat komt wel goed." door Aector Dooms MIDDELBURG - Een inwoner van de gemeente Borsele is vo rig jaar zomer slachtoffer gewor den van een oplichting. Een 21-jarige inwoner van Rotter dam had met mooie praatjes kans gezien om ruim 21.000 eu ro van de Bevelander te 'lenen' voor zogenaamde investeringen in een 'goedlopend' bedrijf. De Rotterdammer werd gisteren in Middelburg hiervoor ter verant woording geroepen bij de politie rechter. De verdachte werd voor de op lichting conform de eis veroor deeld tot honderd uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. Aan het slacht offer moet hij het schadebedrag van 21.700 euro betalen, maar de terugbetaling zou weieens lang kunnen duren. Het geld is opgesoupeerd aan een woning. Hij heeft tot nu toe honderd eu- ï'o terugbetaald. Volgens de Rotterdammer had het slachtoffer nooit de media moeten inschakelen. Zo kwam de zaak via het televisieprogram ma Opgelicht van de Tros in de aandacht. „Deze publiciteit heeft me di*ie banen gekost. Ik had geen geld en kon hem daar door niet betalen", beweerde de verdachte. Het slachtoffer was vorig jaar via de chatbox in contact geko men met de gladde prater. De verdachte gebruikte een valse naam en deed voorkomen alsof hij over een goedlopend bedrijf, met seci-etaresse en een boekhou der, beschikte. Hij schermde met bekende Nederlanders, zo als televisieproducent Joop van den Ende, met wie hij goede con tacten zou onderhouden. Officier van Justitie R. Ramme- loo vroeg zich af waarom men sen zo gek kunnen zijn om zo'n fors bedrag te lenen. De officier vond dat het slachtoffer wel erg naïef was geweest. Dat beeld had ook politierechter M. Meeu- wisse. De Rotterdammer was al eens eerder veroordeeld voor verduistering en oplichting. Er loopt ook nog een Amsterdamse strafzaak tegen hem. De verdachte vertelde een nieu- door Laurent Heere BERGEN OP ZOOM - Dieper stekende jachten lopen nu al vast in de Bergse jachthaven. En als het aan het zittende colle ge van B en W ligt, wordt er pas eind volgend jaar begonnen met baggeren. Want nu is er nog te weinig geld in kas. Volgens M. Veldhoen, bestuurs lid van watersportvereniging De Schelde is de diepte van de haven in toenemende mate een probleem. „Onze technische commissie is al bezig met een plan om de haven anders in te delen omdat boten steeds vaker vastlopen", zegt Veldhoen. Het probleem is dat er in delen van de jachthaven nog maar een diepte van ongeveer 1,50 meter is. „De haven hoort minimaal drie meter diep te zijn", zegt Veldhoen. Dieper stekende schepen zou den in dat geval een ligplaats moeten krijgen op een plek waar geen probleem is. De jach ten met een plattere bodem zou den dan moeten doorschuiven naar de 'probleemplekken'. Veldhoen: „Het beste zou na- GOES - Goes voert mogelijk weer de fiondenbelasting in. PvdA'er W. Brouwer bracht wethouder J. Adriaanse giste ren in de commissie grondgebied op dat idee om de op sta pel staande aanpak van hondenpoep te bekostigen. „Ik had geen rekening gehouden met die mogelijkheid, maar u brengt me op een gedachte", liet Adriaanse weten. Goes schafte de hondenbelasting in de jaren negentig af. De gemeente opent de jacht op de hondendrol. Ze trekt eenmalig 28.000 euro en jaarlijks 13.000 euro uit om 51 hondenhaltes te plaatsen en te onderhouden. Die verrij zen op plaatsen die door een werkgroep met vertegen woordigers uit vei'schillende dorpen en wijken zijn be paald. Daarnaast wordt algemene plaatselijke verordening aan gepast. Alle speelplaatsen, speelweide en zandbakken worden verboden gebied voor honden. Verder is het niet meer toegestaan honden te laten poepen zonder de pro ductie op te ruimen. Het is bedoeling dat tot integraal toe zichthouders om te scholen stadswachten controles gaan uitvoeren. Wethouder Adriaanse laat nog uitzoeken hoe de nieuwe regels kunnen worden gehandhaafd. SLUIS - De politie maakt serieus werk van criminaliteit en onveilige situaties op Zeeuwse scholen. Gedacht wordt over de aanstelling van schoolagenten of het afsluiten van overeenkomsten met scholen om onveiligheid te bestrij den.. Om dit voor elkaar te krijgen werkt de politie aan het visiedocument 'Politie en School veiligheid'. In dit do cument komt te staan welke rol de politie samen met het onderwijs gaat spelen om onveiligheid en criminaliteit op scholen tegen te gaan. Het is bedoeling dat het project ko mend schooljaar van start gaat. Het project leert kinderen een verantwoorde keuze te ma ken met betrekking tot genotmiddelen, zoals tabak. Het driejai'ig project kost 55.000 euro. Dit bedrag wordt be taald door de gemeente Sluis. Alle scholen zijn volgens Wille enthousiast over dit project waarbij leerlingen als het ware drie jaar worden 'gevolgd'. Inmiddels wil ook de gemeente Terneuzen deze werkwijze toepassen. HEINKENSZAND - Het danspaar Remco (27) en Kim (23) van Sabben, broer en zus, uit Heinkenszand is zon dag in Veldhoven bij de Nederlandse Kampioenschappen Ballroom nationaal kampioen geworden in de discipline basis slow foxtrot. In de categorie ballroom hoogste ama teurklasse behaalde het duo een vierde plaats. Het ging om de kampioenschappen van de Nederlandse Danssport Organisatie (NDO). Een jury met leden uit zes verschillende landen beoordeelde de dansparen. De Van Sabbens trainen bij danscentrum Oosterpark in Ridder kerk. MIDDELBURG - Een 24-jarige Zierikzeeënaar is giste ren door de Middelburgse politierechter M. Meeuwisse veroordeeld tot 28 uur werkstraf wegens het rijden zon der rijbewijs. De man reed 7 oktober vorig jaar in Zierik- zee in een bestelauto terwijl zijn rijbewijs was ingeno men. Van het doorrijden na een botsing met een scooter werd de Zierikzeeënaar vrijgesproken. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 33-jarige inwoner van 's-Gravenpolder heeft jarenlang zijn twee jonge re zusjes seksueel misbruikt. Volgens officier van justitie G. Oosterveld is de psychische schade bij de slachtoffers zo groot dat hun leven is verwoest. „Zij zijn op jonge leeftijd zes jaar lang misbruikt door hun grote broer. De seksuele hande lingen begonnen al toen hijzelf nog minderjarig was." De offi cier vond gisteren bij de recht bank in Middelburg ook de ver krachting van een van de meis jes bewezen. „Dit rechtvaardigt een langdurige gevangenisstraf, maar ik moet ook rekening hou den met uw gezin en uw wei*k", zei ze. De officier hechtte veel waarde aan het toekennen van de schadeclaims: een voorschot op het smartengeld en de mate riële schade. Als het aan de offi cier ligt betaalt de verdachte 13.000 euro schadevergoeding aan de slachtoffers. Daarnaast eiste de officier 240 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelijke gevangenis straf met reclasseringstoezicht. De incest vond tussen eind jaren tachtig en medio jaren negentig plaats. De verdachte paste als we baan te hebben. De politie rechter ging er toch maar vanuit dat de inwoner van Borsele nog lang op zijn centen zal moeten wachten. tuurlijk zijn als er snel gebag gerd wordt." Maar volgens het huidige colle ge van B en W zit dat er niet in. De kosten worden geraamd op ruim vier miljoen. En er is maar drie miljoen in kas. Dus is er een gat van één miljoen. De beoogde nieuwe wethouder van havenzaken, T. Linssen, is kwaad. „Het oude college zadelt het nieuwe met een enorm gat op. "Wat Linssen betreft wordt er op het scherpst van de snede onderhandeld. „Lukt het niet met Nederlandse baggeraars, dan maar met buitenlandse." STREEKACTIVITEITEN GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24. 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop kleding en meubelen tbv maat schappelijke dienstverlening; Het Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur; Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur; bewegen voor Astma en CODP-patiënten; KAPELLE - De Vroone, 09.15 uur: Yo ga; 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.00 uur: Welfarewerk; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30-16.30 uur vrouwenclub senioren; Zwembad Den Inkel. 13.00-13.30 uur: Aquajogging; 13.30-14.00 uur: Aquaro- bics; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. oudste van het gezin 's zondags op de meisjes als de ouders naar de, kerk waren. Hij gaf toe de borsten en vagina van zijn jonge- re zusjes te hebben betast, maar ontkende de verkrachting. „Ik zag het als seksuele spelletjes. Ik heb nooit geweten dat het te gen hun zin gebeurde. De meis jes overdrijven alles." De zusters, die nu 24 en 27 jaar zijn, maakten gisteren als slacht offer gebruik van het spreek recht. Ze reageerden geëmotio neerd. Ze zeiden dat het moei lijk was geweest om een relatie met een man aan te gaan, „Ik heb ook angst dat mijn dochter tje seksueel misbruikt zal wor den. Heel mijn leven draag ik dit mee. Dit is geen geschiedenis voor mij", zei de oudste. „Het is onbeschrijfelijk. Ik weet dat ik verkracht ben. Ik moet ermee le i-en leven, maar het is afschuwe lijk. Ik heb hei-belevingen ge had. Het is te lang in de doofpot gestopt", sprak het jongste slachtoffer. Zij moest in psycho therapie. „Het is hard maar ik kan het niet meer terug draaien", reageerde hij. Raadsman J. Wilgers kon zich voorstellen dat er binnen de fa milie veel kapot is gemaakt en onherstelbaar veel leed is aange daan. Hij vroeg zijn cliënt vrij te spreken van de verkrachting en pleitte ervoor het smartengeld tot de helft aan de slachtoffers toe te wijzen. De zedenzaak te gen een andere broer, die ook verdacht werd van ontucht met zijn zusjes, werd geseponeerd. De rechtbank doet 8 mei uit spraak. GOES - Ouderen uit Goes-Oost en Kloetinge kunnen maandag 1 mei hun rollator laten testen in het Goese Zorgcentrum Rand hof. Een gespecialiseerd bedrijf con troleert rollators tussen 10.30 en 15 uur. Tevens worden hulpmid delen getoond voor mensen die minder mobiel zijn. De rollator- keuring is een onderdeel van het Halt! U Valt-project, van SM- WO Ouderenwerk. Jaarlijks ma ken zo'n duizend ouderen brok ken met hun rollator.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27