zc Wat van ver komt is niet altijd lekker Natuurmonumenten bundelt van 'aangeharkt' tot 'wild' Q] Exoten in de Oosterschelde weerwoord amen edactie bijlagen: 0113-315680 iww.pzc.nl .jnaihredactie® pzc.nl ostbus 314460 AA Goes dvertentie-exploitatie: oord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; seuws-Vlaanderen: 0114-372770; ationaal: 020-4562500. 'insdag 25 april 2006 Sint-Marcus koud, ook 't heilig Hout (is het op 25 april koud, dan evenzo tijdens de kruisdagen, drie dagen voor Hemelvaart) Q/zxtrs-i/z moEi Het was niet het mobiel tje dat in Trudy's handtas piepte. Het was haar elektrieke agenda, die waarschuwde dat ze naar Verberkmoes moest. O, o, o - wat een leven. Uit 24 fami lies Verberkmoes moet ze kiezen, bijna allemaal in Zeeuws-Vlaanderen. Een enkele Verberkmoes is bij Bresjes overgestoken. Ook landelijk halen we met Ver berkmoes de vijftig fami lies alleen met grote moei te. Vlaanderen maakt de aan tallen niet veel hoger. Wie echter een c invoegt, moet op zijn tellen passen: bijna zeshonderd Verberckmoe- zen wonen er in Vlaande ren. Verberkmoes is afgeleid van Van der Berkmoes. De naam geeft aan waarvan de oudste afkomstig is: hij woonde bij het berkmos. Een mos of most is een veen achtig gebied waar mos groeit, een plaats van mos veen met berken. Met deze familienaam is al een document van voor 1300 bekend, waarin ie mand Arend van der Berc- moest heet. De naam Van der Most komt trouwens ook voor. Anderen moeten het met berk doen: Berk hout bijvoorbeeld, waarin hout 'bos' betekent. Bomen, bossen en plaatsen met bomen zijn dikwijls ge bruikt om mensen te onder scheiden. Wat te denken van Nout Eikenhout die nogal eens mopperend door Zeeuws-Vlaanderen fietst? Of Van den Eekhout, dezelf de naam maar dan anders, uit het land van Hulst? Over Smalhout zullen we zwijgen, dan liever Van Houte. En wat te zeggen van Meiboom, Kwekke- boom, Rozenboom, Slag boom, Hogeboom, Noote- boom, Lindeboom. Trudy zag ondertussen door de bomen het bos niet meer. Al die namen, al die afspraken. Zo liep de zaak uit de hand. Misschien dat ze een BMW zou moeten ne men of een secretaresse. Ja, dat in ieder geval, of alle bei, een BMW met een se cretaresse. Lo van Driel Nog steeds worden natuur gebieden bedreigd door de aanleg van wegen, woonwijken en bedrijventerreinen. Nog al tijd zijn water, bodem en lucht vervuild. Dus is er voor de na tuurbescherming nog steeds werk aan de winkel. Inmiddels ruim honderd jaar zijn diverse organisaties, zoals Staatsbosbe heer, Natuurmonumenten en de provinciale Landschappen, be zig met het beschermen en behe ren van natuur. Niet zonder suc ces. In Het Natuurboek, waarin de gebieden van vereniging Na tuurmonumenten worden be schreven, ontvouwt zich een rijkdom aan natuur in al zijn schakeringen. De verscheiden heid aan landschappen is, on danks de bedreigingen, onge kend. Van 'aangeharkt' tot 'wild', het is er allemaal. De nieuwe uitgave is een kleurrijke aanvulling op de bestaande ca talogus (Natuurwijzer) en op de internetsite. Handig voor wie erop uit wil trekken in de na tuur. Honderd jaar geleden was Ne derland nog rijk aan natuur. De steden groeiden, 'woeste gron den' werden ontgonnen en het wegen- en spoornet dijde flink uit. De eerste natuurbescher mers maakten zich zorgen en verenigden zich. De plannen om het Naardermeer tot vuilstort van Amsterdam te maken wa ren in 1905 aanleiding voor de oprichting van Natuurmonu menten. Sindsdien is het de ver eniging voor de wind gegaan. Natuurmonumenten heeft altijd vastgehouden aan het motto 'veiligstellen door aankopen'. Inmiddels zorgt de vereniging voor circa 350 natuurgebieden, met een gezamenlijke opper vlakte van meer dan 90.000 hec tare. Waardevol natuurlijk erf goed. De vereniging begon met 35 leden en heeft er inmiddels meer dan 900.000. Er zijn onge veer 600 mensen in dienst en er kan een beroep gedaan worden op 1700 vrijwilligers. Aan natuur die je niet kan 'bele ven', heb je weinig. Natuurmo numenten vindt het belangrijk dat mensen de mogelijkheid hebben de rijkdom te ervaren. Er zijn zes bezoekerscentra en er is een uitgebreid aanbod van excursies. Kijkhutten en obser- vatieschermen bieden mogelijk heden om zonder verstoring die ren van dichtbij gade te slaan en in de meeste gebieden bevin den zich wandel- en fietspaden. In Het Natuurboek staan wij- wel alle gebieden van Natuur monumenten beschreven; aan 24 is een uitgebreide reportage gewijd. Bij elk terrein is aange geven welke activiteiten bezoe kers er kunnen doen. Het boek bevat ook tips. Hoe gebruik je een horloge als kompas, hoe kun je aan de golven zien hoe groot de windkracht is? Maar ook: hoe maak je zelf een bijen hotel? Poldergeschiedenis De Zeeuwse reportage gaat over de 'levende poldergeschie denis' in de Zak van Zuid-Beve land. Het gebied wordt een van de mooiste polderlandschappen van Nederland genoemd. Ideaal fietsgebied en eerste in de top 5 De Zwaakse Weel, volgens Het Natuurboek van Natuurmonumen ten één van de mooiste landschappen van Nederland. archieffoto Mechteld Jansen van gebieden met fietsroutes. 'Uitwaaien op de bloemdijken, met uitzicht over graslanden, welen, kreken en boomgaar den.' Parel is de Zwaakse Weel, res tant van de getijdengeul de Zwake. Natuurmonumenten werkt momenteel aan uitbrei ding van het gebied. Vlakbij be vinden zich de inlagen 1887 en 2005 en het fort Ellewoutsdijk. In het oude verdedigingswerk is informatie over de Westerschel- de te zien. En wie weet binnen kort ook gegevens over aanleg van nieuwe getij dennatuur in de omringende Zuid-, Everin- ge- en Van Hattumpolder. Niet van Natuurmonumenten maar van de Stichting Zeeuwse Schaapskudde, is de Kamerse Kooi, het informatiecentrum over de Zak van Zuid-Beve land. De schaapskooi met kud de (de schapen begrazen de dij ken van Natuurmonumenten) is een mooie cultuurhistorische aanvulling op de aanwezige na tuur en geeft het landschap een extra aankleding. Het zwaartepunt van de natuur gebieden die de vereniging in Zeeland onder haar hoede heeft, ligt in het midden van Zuid-Beveland en langs het Veerse Meer (met onder meer de Middelplaten, bijna 300 hectare ten noordwesten van Wol- phaartsdijk, die alleen vanaf de weg te overzien zijn). Natuurmo numenten rekent ook 250 hecta re van het Verdronken Land van Zuid-Beveland tot beheer- gebied, te overzien vanaf de Oes- terdam en de haven Rattekaai. Bijzonder element is het slot Haamstede. Een oud kasteel, omringd door parkachtig loof bos, met aangrenzend de Zeepe- duinen (bos, struweel, grasland en zandvlaktes). Totaal zo'n 350 hectare. Aan de zuidkust van Schouwen krijgt Natuurmo numenten er in het kader van het plan Tureluur nieuw gebied bij. Inlagen, karrenvelden en dankzij veel water een dorado voor vogels. Rinus Antonisse Het Natuurboek, Tiende over zicht van de gebieden van Na tuurmonumenten. Voor (nieu we) leden gratis. Uitgave vereni ging Natuurmonumenten, 's-Graveland. Zoals de verdieping van de Westerschelde het woord ontpolderen tot een begrip maakt, zo brengt het verbod tot uitzaaien van buitenlands mosselzaad in de Oosterschelde het woord exoten nadrukkelijk in beeld. Het gaat dan om plan ten en dieren die van oor sprong niet in de deltawate ren thuishoren. Ze vormen een probleem als ze inheem se soorten verdringen en zich tot een plaag ontwikke len. De Chinese wolhandkrab zorgt voor problemen in de Nederland se kustwateren. foto Joop Verkuil/TPS Japanse Oesters vormen een plaag in de Oosterschelde. Iets wat van ver komt, is bij zonder en daardoor ook be ter, Dat gezegde gaat niet naad loos op voor exotische planten en dieren. Integendeel, van hoe verder weg ze komen, hoe groter de kans op onaangename verras singen, stelt hoogleraar mariene biologie Wim Wolff, die zich al bijna veertig jaar bezighoudt met de komst van exoten in de Nederlandse wateren. Na zijn studie begon Wolff in 1965 als onderzoeker bij het toenmalige Delta Instituut voor Hydrobiologisch Onderzoek in Yerseke (nu Centrum voor Estuariene en Mariene Ecolo gie). In 1968 deed Wolff in het Veerse Meer de eerste vondst in Nederland van een exotische borstelworm. Daarna is hij steeds bezig geweest met het on derzoek naar uitheemse soorten. Hij geldt als deskundige bij uit stek. Nu moet worden aangetoond dat import van vreemde mosse len geen risico's oplevert voor de deltawateren - in het bijzon der de Oosterschelde - staan de exoten ineens in de schijnwer pers. Het lijkt te gaan om een niet te stuiten ontwikkeling. Stichting Anemoon (onderzoek in het zeemilieu) geeft aan dat sinds 1978 al bijna vijftig nieu we uitheemse soorten in de Oos terschelde zijn waargenomen, van druipzakpijp tot harig spookkreeftje. Hierbij gaat het om zuidelijker soorten die onder invloed van de klimaatverandering (de ge middelde watertemperatuur in de deltawateren stijgt) naar het noorden oprukken. Dit is min of meer een gewoon verschijnsel. Maar het betreft óók exoten die met name door menselijk hande len natuurlijke barrières omzei len en zo plotsklaps in Zeeland opduiken. Wolff maakt duidelijk dat de mens voor transport zorgt. Voor in zee levende soorten is onweer legbaar aangetoond dat de ver plaatsing optreedt door aan groei op scheepshuiden en in het koelsysteem van schepen, door ballastwater in schepen, door kanalen die verschillende zeegebieden met elkaar verbin den én door invoer van mossels en andere schelpdieren. Plaag Lang niet alle exoten die door de mens worden meegenomen, weten zich te handhaven in hun nieuwe omgeving. Slechts tien procent lukt dat. En daarvan doet maar tien procent het goed. Van de soorten die het goed doen, ontwikkelt weer tien pro cent zich tot een plaag met soms grote economische en ecologi sche gevolgen, aldus Wolff. Hij noemt als bekend voorbeeld van zo'n plaag de Europese ko nijnen in Australië en, meer re cent, de Amerikaanse ribkwal in de Zwarte Zee, die daar tot in eenstorting van de ansjovis-vis serij leidde. Exoten met nadeli ge effecten in Nederlandse kust wateren zijn onder meer: de paalworm, de Chinese wolhand krab, de mosselparasiet, de oes terparasiet Bonamia ostreae en de in Zeeland inmiddels beruch te Japanse oester. Wolff zegt dat niet te voorspel len is wanneer de volgende scha delijke soort binnenkomt. „Dat is grotendeels een zaak van toe valligheden. Hij kan volgende week arriveren, maar ook over twintig jaar." Hij beklemtoont dat de meeste exoten niet scha delijk zijn. „Het probleem zit hem in de onvoorspelbare scha delijke soort die binnen kan ko- Het harig spookkreeftje is een zuidelijke soort die door de klimaat verandering naar het noorden is opgerukt, foto Marco Faasse/TPS men." Als een uitheemse soort eenmaal de kustwateren heeft bereikt, is uitroeien vrijwel on mogelijk. Blijft over: voorko men dat een plant of dier over de hele wereld wordt getranspor teerd. Daar wordt op verschil lende fronten aan gewerkt. Een soort die eenmaal ergens langs de Europese kusten tussen Por tugal en Noorwegen is beland, kan zich langs natuurlijke weg in dit hele kustgebied versprei den. Doorgaans gaat dat zeer langzaam en duurt het vele ja ren voordat een ongewenste exo tische soort vanuit een ander Eu ropees land in Nederland te rechtkomt. Zo weet Wolff dat sinds om streeks 1995 aan de Franse west kust een Oostaziatische roofslak aanwezig is. die aan de kost komt door gaten in oesters te bo ren. „Vermoedelijk zal het tien tallen jaren duren voordat deze soort hier langs natuurlijke weg komt. Maar met één vrachtwa gen oesters of mossels uit dat ge bied die in de Oosterschelde worden gelost, kan deze slak vol gende week hier zijn." foto Dirk-Jan Gjeltema De Groningse hoogleraar (sinds kort met pensioen) stelt dat waarnemingen in de Ooster schelde erop wijzen dat trans porten van schelpdieren (mede-) verantwoordelijk zijn voor de introductie van exotische soor ten. De zeearm herbergt de meeste uitheemse soorten van Nederland en vrijwel jaarlijks worden nieuwe exoten gevon den. „De enige transportwijze die redelijkerwijs dat patroon kan veroorzaken is transport van schelpdieren. Dat is inclu sief schelpdieren die in bassins worden opgeslagen, waarvan het overtollige water in de Oos terschelde wordt geloosd." Buitenlandse partijen goed schoonmaken werkt niet, consta teert Wolff. Tientallen soorten planten en dieren üften toch mee. Schelpdieren halen uit 'schone' gebieden is evenmin een oplossing. „Vaak weet men wel of een bepaalde ongewenste exoot ergens wel zit, maar niet of zulke soorten er niet zitten." Vertrouwen op afstand lijkt nog de beste kansen te bieden. Wat ver weg zit, heeft lang nodig om in Nederland te komen langs na tuurlijke weg. Invoer uit nabij gelegen landen biedt een kleine re kans op onaangename verras singen. Rinus Antonisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21