Twijfels over voetbalmuseum Vierhout waarschuwt voor wij-zij gevoel Eerder opstaan of later varen Plan kernziekenhuis zorgt voor onrust in Zeeuws-Vlaanderen 15 Garantiefonds voor Zeeuwse veerpontjes GS willen antwoorden voordat ze instemmen met bijdrage van half miljoen Groei en Bloei viert jubileum met lentefeest Motorrijder zwaargewond Waarschuwing bij hoog water Inbreker moet smartengeld betalen Ton voor waterproject in Afrika Academisch café in de Drukkerij Cd-presentatie Walchers koor dinsdag 25 april 2006 ir Henk Postma MIDDELBURG - Er komt een provinciaal garantiefonds voor do veerpontjes in Zeeland. Pro- rinciale Staten hopen daarmee [jets- en voetpontjes in de vaart ie kunnen houden, mochten die door weersinvloeden tijdelijk niet rendabel blijken. Het voorstel daartoe kwam van Groenlinks. Behalve de SGP gingen alle Statenfracties ermee akkoord, zij het dat exploitan ten van veerpontjes pas op geld kunnen rekenen, wanneer ze een serieus plan of tafel leggen waaruit blijkt dat het hen ernst is te blijven varen. Directe aan leiding tot de instelling van het garantiefonds is de plotselinge opheffing van het veer Temeu- zen-Hoedekenskerke. Gedepu teerde M. Ie Roy gaat nu probe ren dit pontje nog voor het ko mend zomerseizoen weer in de vaart te krijgen, eventueel dooi de exploitant van het veer Perk- polder-Hansweert. daarvoor te interesseren. Het is de bedoeling dat niet al leen de provincie, maar ook be langhebbende gemeenten een bijdrage storten in het fonds. SGP-Statenlid G. Polderman was de enige die geen brood zag in een garantiefonds. De Statencommissie hielp de plannen in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren voor heropening van een officiële openbaar vervoer veer- verbincling Kruiningen-Perkpol- der naar het rijk der fabelen. SP'er A. Luijben hield nog wel een hartstochtelijk pleidooi voor het plan, maar de rest van de commissieleden veegden het als onrealistisch van tafel. feorHenk Postma MIDDELBURG - De Zeeuwse Staten twijfelen aan de haal baarheid van het nationaal voet balmuseum in Middelburg. Ge deputeerde M. Ie Roy moet met sterke argumenten komen, wil len de Staten akkoord gaan met de provinciale bijdrage van een half miljoen euro, die ze heeft toegezegd. Dat bleek gistermid dag tijdens een vergadering van de Statencommissie voor econo mie en mobiliteit. De Christen unie is sowieso tegen. .Zeeland heeft niet eens een be- •aald voetbal club", zegt woord voerder D. Visser van de Chris- tenUnie. Toeristisch-recreatief gezien, is zo'n museum volgens tem een oneigenlijk iets. Hij ver wacht dat de exploitatie op den duur verliesgevend zal blijken. De PvdA twijfelt of de komst van een voetbalmuseum dei-ma te belangrijk is, dat dit 'zo'n ho ge bijdrage' van de provincie rechtvaardigt. Plet CDA moet de kwestie nog bespreken. Andere partijen spraken zich gisteren nog niet uit. Alleen de WD toon de zich onverdeeld positief. Volgens gedeputeerde Le Roy is de bijdrage van vijf ton niet al leen bedoeld voor het voetbal museum, maar voor het totaal toeristisch-recreatieve voor zieningen dat Middelburg bij het voetbalmuseum van de grond probeert te tillen. Het is de bedoeling dat het museum on derdeel wordt van een Zeeuws Evenementen Podium, waar een projectontwikkelaar voor in de markt is. Ook Miniatuur Walche ren zou daar dan naartoe moe ten verhuizen. De eigenaars van Miniatuur Walcheren worden TERNEUZEN - De Groei Bloei- afdeling Zeeuws-Vlaande- ren en Noord-België viert haar veertigjarig bestaan op zaterdag 13 mei met een lentefeest op de kinderboerderij in Terneuzen. Zeeuws-Vlaamse en Noord-Belgische tak van Groei Bloei is één van de grootste af delingen van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde, die de interesse in bloemen, planten en tuinieren wil vergroten. de kinderboerderij aan de Evertsenlaan is 's ochtends van tien tol twaalf uur een stekjes- markt. Op het programma staan ook demonstraties buxussen snoeien en bonsaibomen onder houden, workshops bloemschik ken en tuin- en groendecoratie. Van tien tot vijf uur laten am bachtslieden hun vaardigheden zien: mandenmaken, stoelenmat- ten, strovlechten, bijenteelt en wolbewerking. Een hoefsmid geeft een demon stratie, de schapen van de boer derij worden van hun winterjas ontdaan encliënten van de Stich- Tragel verkopen zelfge maakte kaarsen en zeep. Paarden- en ponyliefhebbers kunnen hun hart ophalen bij een paardenstand en een rit ma- xenmet een huifkar. genoemd als mogelijke exploi tanten van het voetbalmuseum. De gedeputeerde moest de Sta tencommissie gisteren beloven een helder stuk op tafel te leg gen, waarin alle nu nog levende wagen over het project worden beantwoord. Ze kondigde aan daarmee in juni voor de dag te komen. Afhankelijk van de in houd van dat document zullen de Staten een beslissing nemen. De discussie binnen de commis sie ging gisteren vooral ook over de vraag in hoeverre de gedepu teerde gerechtigd is zo'n hoge bijdrage toe te zeggen, zonder de Staten daarin te kennen. Dui delijke criteria daarvoor bleken te ontbreken. Afgesproken werd dat toezeggin gen van grote bedragen voor toe ristisch-recreatieve voorzienin gen voortaan aan nader op te stellen voorwaarden zullen moe ten voldoen. De Staten willen ook nog van de gedeputeerde horen waar ze de toegezegde 500.000 euro precies vandaan wil halen. Want als het bedrag ten laste wordt gebracht van het budget voor toeris tisch-recreatief beleid, zou dat ten koste kunnen gaan van ande re plannen in die sector. Beleid Met name Pvda-statenlid M. de Koster hamerde erop dat de Staten een afweging moeten kunnen maken. „Ik vraag me af" zei ze. „of de toekenning van zo'n hoog bedrag aan een voet balmuseum wel past in het ge heel van het beleid." Ze gaf aan dat daar in haar partij momen teel verschillend over wordt ge dacht. Voor de ChristenUnie is het niet eens meer een vraag. Woordvoer der D. Visser: „Het provinciaal beleid richt zich op het creëren van gunstige voorwaarden voor toeristisch-recreatieve ontwik kelingen. Ondernemers zullen zelf voor de financiering van hun plannen moeten zorgen." Hij heeft er een hard hoofd in dat de exploitatie rendabel kan worden gemaakt. „Zeeland is geen betaald-voetbalprovincie. En het is de vraag of mensen voor zo'n museum in groten ge tale naar Middelburg komen." Het eerste jaar zal het een groot succes zijn. Maar als alle Zeeuw en er eenmaal een keertje zijn wezen kijken, dan verwacht ik dat de exploitatie een moeilijk verhaal zal worden." GOES - Een 34-jarige motorrijder uit Goes is gistermid dag rond half vijf zwaargewond geraakt bij een aam-ij- ding op de kruising Nieuwe Rijks weg/Vel uweweg/Weste- weg in 's-Heer Hendrikskinderen. Een 36-jarige automo bilist uit de gemeente Goes wilde op de kruising linksaf slaan en zag de motorrijder over het hoofd. Beide voertui gen kwamen met elkaar in aanrijding. De motorrijder viel en kwam tegen een tweede auto tot stilstand. Hij is met di verse botbreuken in zorgwekkende toestand overge bracht naar het ziekenhuis. MIDDELBURG - Een studente uit Bangladesh, de 36-jari- ge N. N. Naz heeft gistermiddag in Middelburg haar on derzoek naar een waarschuwingssysteem bij stormvloe den in Bangladesh gepresenteerd. Ze heeft onderzocht hoe de (stedelijke) bevolking snel en zo vroeg mogelijk ge waarschuwd kan worden bij kans op overstromingen in en rond de hoofdstad Dhaka. Hierdoor kunnen dodelijke slachtoffers worden voorkomen en kunnen tijdig maatre gelen tegen schade worden getroffen. In het onderzoek van Naz zijn de volgende aspecten on derzocht: de bouw van een hoogwatermodel van de rivie ren voor voorspellingen op basis van de neerslag; het voor spellen en bepalen van de omvang en locatie van de over stromingen; het genereren van een automatische melding van hoogwatervoorspellingen, met behulp van neerslag metingen en bovenstroomse waterstandmetingen. Verder is gekeken naar methodes om de bevolking te waarschu wen via sms, met een gerichte melding naar mensen in de gebieden die worden. Naz heeft gedurende 18 maanden een universitaire opleiding op het gebied van watermana gement in Nederland gevolgd. Daarvoor had ze al een aan tal jaren werkervaring in Bangladesh. De studie heeft ze gedaan met steun van het waterschap Zeeuwse Eilanden en de provincie Zeeland, die samen de stichting Bangla desh Zeeland hebben opgericht. MIDDELBURG - Een 29-jarige inwoner van Axel had geen geld, maar wilde zijn vrouw en kinderen iets geven voor het Suikerfeest. Dat was aanleiding voor de man om geld te stelen uit een naburige woning. De verdachte zag kans om tien euro weg te nemen, terwijl de bewoners thuis waren. Tijdens de insluiping, op 27 oktober vorig jaar, werd hij betrapt door het zoontje, dat hem herken de. De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse veroor deelde gisteren de verdachte voor de diefstal tot veertig uur werkstraf. Aan het gezin moet hij tweehonderd euro smartengeld betalen. Het gestolen geld had hij teruggege ven. Ook was de man bereid om de schadevergoeding van 200 euro te betalen. MIDDELBURG - Milieuinformatie- Milieueducatie Cen trum Walcheren (MICMEC) organiseert een verkoopactie voor regentonnen. Er zijn kunststof en houten regenton nen verkrijgbaar, maar ook een waterbesparende tuingie- ter. Van elke verkochte ton gaat, via het centrum voor in ternationale samenwerking Zeeland, vijf euro naar een waterproject in Afrika; van elke verkochte gieter twee eu ro. De leverancier draagt ook 4,25 euro per ton bij. Deze week vertrekt het fiets-voetveer tussen Vlissingen en Breskens voor het laatst om 6.20 uur. Reizigers moeten daarna eerder, of later met de boot. door Emile Calon BRESKENS - De acht passagiers aan boord van de Prinses Maxima doezelen nog wat of bladeren nauwelijks geïnteres seerd door de Spits. Een enkeling staart uit het raam en kijkt naar de bijna rim pelloze Westerschelde. Over een week moeten ze óf een boot eerder nemen óf een boot later, want de afvaart van 6.20 uur vanuit Vlissingen wordt door ver voerder BBA geschrapt wegens de gerin ge belangstelling. Antonie Potappel maalt daar niet om. Hij ziet persoonlijk wel het voordeel in van dat schrappen. Kan hij lekker een half uur langer in bed blijven liggen, zegt hij tevreden. Zijn maat Martin Verhage is om diezelf de reden voorstander van het veranderen van het vaarschema. De beide bouwvak kers uit Oost-Souburg weten uit erva ring dat de afvaart van 6.20 uur een zeer rustige is. Nauwelijks belangstelling, zeg gen ze eensgezind. Het komt geregeld voor dat zij de enige passagiers zijn. En over een aantal weken zit hun werk er in Breskens op. Dan hoeven ze niet meer naar de overkant. Wie dan nog die op een na vroegste afvaart neemt? Zij weten het niet. John Beeke, eveneens bouwvakker, in ieder geval niet. Ook deze Vlissinger werkt immers maar tijdelijk aan de over kant. Serge Neuten uit Breskens zal het schrap pen van de afvaart van 6.20 uur wel be treuren, zegt hij. Hij brengt de zon dagnacht altijd door bij zijn vriendin in Amemuiden. Daar vertrekt hij vroeg om tijdig op zijn werk in Terneuzen te zijn. Hij vreest dat hij vanaf volgende week aangewezen is op de vroegste afvaart, die van 5.50 uur. Ondanks wat verzet vanuit Provinciale Staten ziet het dagelijks provinciebe stuur geen reden de BBA te dwingen de afvaarten van 6.20 uur vanuit Vlissingen en 6.50 uur (Breskens) alsnog op te ne men in de nieuwe dienstregeling voor het fietsvoetveer. In een brief aan de Staten lieten GS eind vorige week weten dat die beide afvaarten per 1 mei worden ge schrapt. GS wezen onder andere op het geringe aantal passagiers: gemiddeld één voor de overtocht naar Breskens en ze ven de andere kant op. Robert Meijboom uit Breskens is een re gelmatige gebruiker van de afvaart van 6.50 uur vanuit zijn woonplaats. De stu dent neemt 's maandags die boot om tij dig in Breda te zijn. Vanaf volgende week, zo vreest hij, moet hij een half uur eerder op. Dat vindt hij persoonlijk niet leuk, 'maar is te doen'. Een inwoner van Schoondijke vreest wel het schrappen van de op een na vroegste afvaart vanuit Breskens. Hij werkt in Vlissingen en is straks of drie kwartier te vroeg op zijn werk of een kwartier te laat. Geen van beide opties bevalt hem, zegt hij terwijl hij uitkijkt over de zeer rustige Westerschelde. Robert Meij aard en John Joosse uit Bres kens en Schoondijke zien ook veel liever dat die afvaart blijft. Het zijn voor hen ideale vaarten. Vroeger van huis of later doen ze liever niet. Desondanks beseffen de beide ambtenaren dat ze straks of eer der of later moeten vertrekken om het fietsvoetveer te halen. Robert kijkt rond en telt acht passagiers. Dat is volgens hem zo'n beetje het gemiddelde voor een maandag, de drukste dag van de week. Ook weet hij uit ervaring dat het aantal passagiers dat de boot van 6.20 uur van uit Vlissingen neemt, nog geringer is. Re gelmatig ziet hij namelijk niemand van de boot afkomen als hij 's morgens voor het hek in Breskens wacht tot hij de Prin ses Maxima of Prins Willem-Alexander mag betreden. Het personeel legt zich ook bij het schrap pen neer, zo blijkt bij een rondgang langs een paar van de mannen van de BBA. De oud-PSD'ers willen niet met hun naam in de krant, maar geven stuk voor stuk toe dat de belangstelling voor de afvaar ten van 6.20 uur (Vlissingen) en een half uur later vanuit Breskens zeer beperkt is. Soms varen ze inderdaad leeg naar Breskens. Maar soms gebeurt het ook dat er ineens een grote groep in Breskens staat te wachten. Zoals laatst honderden Belgische scouts. Het duurde uren voor die allemaal aan de overkant waren om dat die jongens allemaal met hun fiets wilden oversteken. foto Peter Nicolai door Claudia Sondervan TERNEUZEN - Het plan van professor P. Vierhout voor een Zeeuws kernziekenhuis naast de drie bestaande basiszieken huizen, krijgt veel kritiek uit Zeeuws-Vlaanderen. Vierhout negeert de medische hulp die over de Zeeuwse grens te vinden valt, stellen de Partij voor Zee land (PVZ) en de PvdA in Ter neuzen. door Claudia Sondervan TERNEUZEN - Als Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen niet aan haakt bij een ander Zeeuws Zie kenhuis, is zijn toekomst wan kel. Prof. P. Vierhout, die voor de provincie een toekomstplan J'oor de ziekenhuiszorg uitzet, is ■azijn nieuwe rapport zeer som ber over de koers van ZorgSaam. brede samenwerking tussen ziekenhuis, ouderenzorg, thuis zorg en het Universiteitszieken huis Gent is in het verleden vol gens Vierhout een verstandige keuze geweest, omdat er geen rechtstreekse vaste verbinding raet overig Zeeland was. De Wes- 'erscheldetunnel blijkt echter roor ZorgSaam geen reden om zich naar het noorden te rich- len. Vierhout waarschuwt voor de 'zekere animositeit' tussen de beide zijden van de Westerschel de. Het wij-zijgevoel speelt op meerdere terreinen en kan een verlammende werking hebben op de verdere ontwikkeling van Zeeland, tekent hij aan. Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen verliest steeds meer zorgklanten aan Vlaanderen, met name in de gebieden buiten de Kanaalzone. „Tenzij je de locaties Hulst en Oostburg flink optuigt en aan trekkelijk maakt", stelt hij. Het gebied met honderdduizend potentiële patiënten is te klein om meer dan een basale intensi ve care te betalen. Zeeuws- Vlaanderen zal door strengere kwaliteitseisen steeds vaker op andere ziekenhuizen moeten te rugvallen, voorspelt de zorgre- gisseur. De Zeeuws-Vlaamse specialis ten zijn verdeeld. Volgens enke len valt de trek naar Vlaanderen wel mee. Cijfers van zorgverze keraars geven aan dat Zeeuws-Vlaanderen enkel aan opnamen al de helft van zijn om zet aan Vlaanderen verliest. An deren denken dat met goede po liklinische zorg en verpleegbed den in de west- en oostkantflan- ken de patiënt liever een Neder landse behandeling heeft. De microbiologen wijzen op de geldverslindende stroom resis- (Advertentie) Inlijstwerk? Lijstenmakerij Gijzel Voor bedrijf en particulier Biezelingsestraai 102A. 4421 BV Kapel le Tel. 0113-342383. fax 0113-340044 tente ziekenhuisbacteriën die patiënten meenemen van over de grens. Een kernziekenhuis helpt MRSA buiten de Zeeuwse deur te houden. De Zeeuws-Vlaamse gynaecolo gen staan erop dat bevallen in het ziekenhuis in Zeeuws-Vlaan deren mogelijk blijft, omdat an ders alle Zeeuws-Vlaamse klini sche bevalling naar Vlaanderen vertrekken. Nu al wordt in West-Zeeuws-Vlaanderen een groot deel van de baby's in Knokke geboren. De grensover gang wordt nog verleidelijker als vlak over de grens, in Vlaams Westkapelle, het nieuwe ziekenhuis voor WZV Gezond heidszorg Oostkust staat. Zeeuws-Vlaanderen dreigt veel werkgelegenheid in de zorgsec tor te verliezen aan Vlaamse con currentie en Zeeuwse concurren tie, waarschuwt Vierhout. Hij acht het niet ondenkbaar dat Zeeuws-Vlaamse specialisten de tunnel pakken als de ziekenhui zen boven de Westerschelde het goed doen. Vierhout vindt het onjuist dat Nederlands zorggeld verdwijnt naar Vlaamse ziekenhuizen. Dat geld moet de Zeeuwse zieken huiszorg betalen en niet de Bel gische zorgsector. „Het is uitein delijk toch een ander land." Remgeld Bovendien concurreert de Bel gische zorg op oneerlijke wijze. Voor Belgen is de Zeeuws- Vlaamse ziekenhuiszorg duur. In eigen land betalen zij tien procent 'remgeld', een eigen bijdrage. Voor zorg in Neder land is dat 'remgeld' dertig pro cent. Als ziekenhuizen binnenkort volledig verantwoordelijk wor den voor hun eigen behuizing, krijgt ZorgSaam het moeilijker om drie ziekenhuizelocatiesover- eind te houden, voorspelt Vier hout. Temeer omdat ziekenhui zen toenemend naar prestatie be taald krijgen. Ziekenhuizen moeten de grote werkgevers in hun omgeving zo ver krijgen dat zij investeren in nabije ziekenhuiszorg voor hun werknemers. Als aandeelhou der, bijvoorbeeld, „en niet zon der winst," zegt de zorgregis- seur. Hij wijst op de opkomst van privéklinieken. „In de Verenigde Staten steunen bedrijven zulke klinieken en ook ziekenhuizen. Het wordt echter niet makkelijk om buiten landse moederbedrijven te inte resseren voor een ziekenhuis bij een dochterbedrijf. Met een kernziekenhuis kan je hen de noodzaak laten zien." Ook op het forum van de websi te van de PZC reageren veel Zeeuws-Vlamingen negatief. Vierhout pleit voor een bunde ling van de drie Zeeuwse zieken huizen, zodat zij samen een apart centrum voor de zorg aan ernstig zieken kunnen bouwen. Zeeland is onterecht de enige re gio in Nederland zonder medi sche topvoorziening, stelt hij. Eenvoudiger zorg en onderzoe ken, artsraadpleging en herstel- verpleging kan in de bestaande ziekenhuizen blijven. Voor acu te zorg kunnen de ziekenhuizen samen een betere voorziening neerzetten dan de basale hulp die de provincie nu biedt. Onder zoek van het Rijk wijst uit dat voor de hele provincie trauma zorg niet binnen de maximale grens van een uur bereikbaar is. De nieuwe Zeeuwse opzet hoeft de samenwerking van Zorg Saam met de ziekenhuizen in Gent en Brugge niet te schaden, stelt Vierhout. Vierhouts presentatie, vorig week in Goes, heeft volgens de PvZ 'een overmaat aan onrust te weeg gebracht'. De specialisten die pleiten voor een kernzieken huis preken te veel voor eigen parochie en houden te weinig re kening met het belang van de Zeeuwse bevolking, stelt de par tij. In vragen aan Gedeputeerde Sta ten, opdrachtgever van Vier hout, wil de partij weten of het dagelijks bestuur dat met hen eens is. De PvZ noemt het plan voor een centraal ziekenhuis met 'uitrustfilialen' een dwaas verzinsel. Laat de ziekenhuizen in Vlissingen en Goes samenwer ken met Zuid-Holland of West-Brabant, suggereert de partij die oproept om de mening van de Zeeuwen de doorslag te laten geven. De PvdA in Terneuzen vreest dat een topklinisch centrum te veel mensen en middelen uit de drie bestaande ziekenhuizen zuigt om op elke locatie 24-uurs- zorg vol te houden. Vierhout ziet de zorg te veel in een Zeeuws perspectief. De Zeeuwse patiëntenstroom naar betere zorg elders heenstu- ren, is voor de Terneuzense PvdA niet bezwaarlijk, maar me disch juist. De partij afdeling noemt het opvallend dat veel pa tiënten boven de Westerschelde ook voor gewone zorg naar el ders gaan. Dat moeten de bestaande zieken huizen met een eigen kwaliteits slag oplossen. Die oplossing bui ten de eigen organisaties zoeken is wel heel gemakkelijk, vindt de PvdA in Terneuzen. MIDDELBURG - Drie promo vendi presenteren donderdaga vond hun onderzoek bij de Druk kerij in Middelburg. De universiteit Utrecht is initia tiefnemer van de activiteit, die academisch café is genoemd. Dirk-Jan Verdonk vertelt over zijn onderzoek naar de geschie denis van het vegetarisme in Ne derland. Carolien Klein-Haar- huis houdt een betoog over het bevorderen van anti-corruptie- beleid en Jur van de Berg vertelt over zijn onderzoek naar mot ion-planning voor robots. De drie onderzoekers spreken van af de zeepkist. Het publiek be paalt wie de meest inspirerende spreker is. De bijeenkomst duurt van half acht tot tien uur. THOLEN - Het Walchers Man nenkoor presenteert zaterdag 6 mei een cd in de Grote Kerk in Tholen, waar het schijfje ook is opgenomen. Het koor zingt een aantal liede ren. van de cd. Tevens is er plaats voor samenzang. De bij eenkomst wordt op touw gezet door Stichting De Ondergrond se Kerk. De presentatie begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15