In therapie voor een spinnetje Belg is menselijke dolfijn PZC PZC Oude rituelen helpen bij een onrustig kind Veel astmapatiënten onnodig in isolement Bij een angststoornis is hulp geboden Fobieën Kamelenmelk helpt tegen ziekten Hooikoortsplaag is losgebarsten Vitamine B helpt niet iedereen UMC zorgt voor Duitse patiënten Vergruizen vergroot kans diabetes 24 april 1956 maandag 24 april 2006 door John van Oppen DEN HAAG - Panische angst voor spinnen, onweer, donker, tunnels, zweten, blozen of rei zen in trein of bus. Buitenstaan ders brandmerken het als be spottelijke aanstellerij. Doe er wat aan als jouw angst zo be klemmend is dat hij je normale leven afremt, wordt er dan ge roepen. Hoogtevrees, dwanggedachten, hartritmeangst, ontlastingsver- liesangst, angst voor flauwval len. rattenfobie, schaamte, smet vrees, stikangst, spreekangst, verlatingsangst, faalangst, zweetangst - er valt een encyclo pedie te vullen met alle soorten van chronische angst. Als de paniek zo intens is dat de controle over het denkvermogen verloren gaat. liggen onbegrip, isolement en vereenzaming op de loer. Zover hoeft het echter niet te komen. Er bestaan thera- Een aantal voorbeelden van chronische angst zijn: Astrofobie: ziekelijke angst voor onweer. Necrofobie: ziekelijke vrees voor de dood. Symbolofobie: angst voor de symbolische betekenis van een gebeurtenis. Carnifobie: extreme angst voor vlees. Ereuthofobie: bloosangst. Xenofobie: angst voor .vreemdelingen, Scotofobie: vrees voor duis ternis. Zoöfobie: angst voor die ren. Claustrofobie: vrees om in een smalle ruimte te vertoe ven. pieën om te leren omgaan met bang zijn. Angst, wees, schrik, afschuw, paniek, ontzetting, benauwd heid, ontsteltenis, gierende zenu wen. Op zich zijn het nuttige waarschuwingssignalen voor dreigend gevaar. Wie in de rats zit voor het bezoek aan de tand arts. lijdt niet meteen aan odontofobie. Maar je hebt een probleem als de vrees in geen verhouding staat tot de realiteit, en zeker als je daarbij in blinde paniek raakt. In medische termen heb je dan een angststoornis en is hulp geboden. Anders is de kans groot dat de stoornis chronisch wordt. Angstgevoelens hebben de vervelende neiging steeds gro ter te worden als je ze niet beteu gelt of de kop indrukt. Boek Als de stap naar professionele hulp (nog) te groot is, kan het boek 1001 angsten en wat je er aan kunt doen van nut zijn. Het is geschreven met een Vlaamse bril, maar verwijst uitvoerig naar Nederlandse instellingen. Het aardige ervan is dat het de vele soorten angst opsomt, in categorieën rangschikt en be schrijft hoe je ervan afkomt. Soms via zelfhulp, soms via huisarts, psycholoog of therapie bij een gekwalificeerde angstpo li. Het boek zit vol ervaringsverha len. Zo vertelt een jonge Turkse vrouw hoe ze gevangen zat in haar arachnafobie. Telkens als ze een spin zag, veranderde ze als bij toverslag in een zwakke, bibberende moeder. Spinnen verdrijven werd een obsessie, ze poetste en poetste, spoot alle ga ten en kieren dicht met silicon- enkit. Gek genoeg bagatelliseerde ze haar probleem zodra iemand haar erop wees. „Ik ga toch niet in therapie voor een spinnetje", door Marieke van Schie Mark is bijna twee jaar. Hij zit met zijn moeder in de wachtkamer. Terwijl ik een voorgaande patiënt aan het helpen ben, hoor ik een oorverdovende herrie. De rust keert terug, maar even later komt er lawaai uit de tuinkamer. Als Jenny, de moeder van Mark, binnen komt blijkt ze ten einde raad. Mark rent naar binnen en begint direct met de garage in mijn spreek kamer te spelen. „Nu is hij rustig, maar ik weet het ook niet meer", zegt ze. „De hele nacht is hij aan het klieren." Ik informeer of Mark hoest, koorts heeft, last heeft van zijn oren. Niets van dat alles, hij huilt als hij naar bed moet en komt niet tot rust. Terwijl ze haar verhaal houdt trekt hij de aandacht van zijn moe der en zet het weer op een brullen als ze niet direct rea geert. Geïrriteerd staat ze op en pakt hem beet bij zijn arm en trekt hem omhoog. „En nu zal je luisteren!zegt ze zon der veel overtuigingskracht. Hij luistert niet en ontglipt haar opnieuw. Het gezin is al gemeld bij het meldpunt kindermishande ling. Vader heeft zijn handen al eens gebruikt in zijn wan hoop, en daar is actie op on dernomen. Ik bel de kinder arts van het naburige zieken huis en vraag of hij mee wil denken. Is er een spoedcon- sult mogelijk? Hij zwicht als hij het verhaal hoor. ,,Ik kijk of ik een time-out kan aanbie den en het kind een paar da gen in observatie kan opne men", stelt hij voor. Liefde Wat is er met dit kind aan de hand? Zijn ouders zijn te moe en te weinig in gesprek om sa men afspraken te maken over de opvoeding van hun kinde ren. Geen orde en rust in het gezin. Vaak start alles zo opti mistisch en liefdevol, maar worden er te weinig regels ge steld. De ouders voegen zich naar het kind, en op een gege ven ogenblik is de mogelijk heid om nog grenzen te kun nen steïlen voorbij. En komt de machteloosheid en het ver driet. Het kind is nauwelijks in staat op een sociale manier contact te leggen, en probeert door dwingend gedrag toch zijn zin te krijgen. Andere leeftijdsgenootjes, die wel ge leerd hebben om te geven en te nemen ontwijken zo'n kind, waardoor het eenzaam wordt en boos. Daar begint de vicieuze cirkel. De ouders gaan nog meer hun best doen het kind te troosten, en isole ren het verder. Later in de middag belt de kinderarts. „Ik heb hem weer naar huis moeten laten gaan. hij ontsnapte steeds van de afdeling af. We hebben af spraken gemaakt om met de moeder rond de tafel te gaan zitten om een oplossing te zoeken. Misschien een spe ciaal kinderdagverblijf, dat hen kan coachen kan bij de opvoeding van Mark." Diezelfde week kom ik een moeder uit Afrika tegen. Ze heeft een kindje bij zich van een jaar, dat ook huilt. Eerst geeft ze het een flesje drin ken, dan legt ze het even apart, om te kijken of het gaat slapen. Niets helpt. Dan gaat ze even weg en komt te rug, de baby op de rug, geba kerd in een grote Afrikaanse omslagdoek. Alleen het kopje steekt erboven uit, de baby slaapt. Terwijl ze zit te wachten schommelt ze heen en weer, de handen vrij. Wat een toon beeld van rust. Bakeren blijkt bij huilbaby's goed te werken, ze worden er rustig van. Deze moeder heeft dat nog niet verleerd. We kunnen veel opsteken van oude wijze rituelen. GPD Marieke van Schie is huisarts blufte ze dan. Totdat ze zichzelf terugvond op een krukje, gil lend en krijsend, terwijl de kin deren met grote schrik naar haar opkeken en meegesleurd werden in een door haar geregis seerde horrorfilm. Interesse Het eerste gesprek op de angst poli klikte. Ze kreeg huiswerk en moest lezen over het leven van spinnen. „Ik had nooit inte resse in die beestjes, dus wist er niks van." Daarna kreeg ze fotoboekjes mee. Toen ze die niet langer eng vond, kon ze een video zien over spinnen. Zo kwam ze, in tweewe kelijkse terugkomsessies, staps gewijs van haar fobie af. Ze liet haar dochtertje een hooi wagen vangen en nam die in een jampotje mee naar therapie. ,.Na anderhalf uur durfde ik dat spinnetje over mijn nagels te la ten lopen terwijl de therapeute de rest van mijn hand bedekte." Weer een maand later had ze haar fobie overwonnen. „Als ik er nu thuis een zie, vang ik hem in een potje om hem buiten los te laten." Andere bangeriken vertellen hoe ze hun smetvrees, planken koorts, vliegangst en aanverwan te kwelgeesten eronder kregen. Een behandelaar vat het raak sa men: „Mensen die angstig zijn, gaan door een hel. Ze sterven duizend doden terwijl er thera pieën bestaan. Als angst je nor male leven remt, moet je er wat aan doen. Klaar!" GPD Dorine Esser1001 angsten en wat je eraan kunt doen - Het Spectrum, 173 blz., €14,95. ISBN 907120684. De een vindt een spin een prach tig beestje, de ander raakt er vol ledig van in paniek. foto Evert Elzinga/GPD door Dirk Hendrikx BRUSSEL - Patrick Musimu uit Brussel kan 7,5 minuten onder water blijven en tot 209 meter diep duiken zonder flessen, wat meteen ook het wereldrecord is. Vorige week probeerden weten schappers in het Brusselse over dekte duikersbad Nemo-33 uit te vissen wat het geheim is van deze menselijke dolfijn. Musimu onder water bezig zien door een duikersbrilletje is een belevenis op zich. Hij duikt non chalant naar een diepte van tien meter alsof hij zich in een kin derbadje bevindt, gaat rustig een minuutje liggen op de bo dem, voert vervolgens geduren de een paar minuten wat slome zwembewegingen uit, gaat even staan, zwemt wat cirkeltjes, hangt nog even volkomen roer loos en komt na een vijftal minu ten doodgemoedereerd weer bo ven water, zonder dat hij echt naar lucht moet happen. In die tijd hebben wij vergeefs diverse pogingen gedaan om tot vijf me ter diep te zwemmen en zijn we een stuk of zes keer proestend en naar adem happend boven moeten komen. Als Musimu zich echt inspant, kan hij meer dan zeven minuten de adem inhouden. „Als kind kon ik dat vanzelf al twee minu ten, ontdekte ik tijdens spelle tjes met vriendjes", vertelt de uit een Congolese vader en Leu vense moeder geboren Brusse laar. De 35-jarige student fysiothera pie is werkzaam in een marke tingbedrijf en vader van een dochtertje van 13 maanden. „Toen ik 28 jaar was, las ik een artikel over duiken zonder ge perste lucht en had ik mijn roe ping gevonden. Na drie maan den oefenen kon ik mijn adem zes minuten inhouden." Op 20 juni 2005 verpulverde Musimu in Urghada, Egypte, het wereld record duiken zonder fles. Hij bracht het van 171 naar 209 me ter. „Je voelt je lichaam dan niet meer, het is of je alle honderd miljard cellen apart ervaart, je voelt letterlijk je bloed stromen. De pijn is amper te harden. Toch is het magisch", zegt hij. Bokser Patrick Musimu is buitenge woon atletisch gebouwd - hij was vroeger bokser en karateka - maar dat verklaart natuurlijk zijn prestaties nog niet. „Op 200 meter diepte heb je per cm2 van je lichaam 21 kg druk. Je longen worden samengedrukt tot 1/2 0ste van hun normale om vang", zegt dokter Peter Ger- monpré van het militair hospi taal Koningin Astrid, zelf een fa- natiek duiker. „Een normaal mens is al lang overleden voor hij zo diep komt. Door bloedingen van de longen of aders in de hals die springen. Wat Musimu zo bijzonder maakt, begrijpen we maar voor een klein deel." De man heeft een ongelooflijke mentale kracht. Zo slaagt hij er in door pure concentratie de hol- hoeft niet of nauwelijks belem meringen van astma te ondervin den. Van der Molen meent dat patiënten minder goed worden behandeld dan ze zelf en hun arts vaak denken. Bij klachten grijpen ze snel naar een lucht- wegverwijder, maar die be strijdt alleen de symptomen. Vol gens Van der Molen moet de ver wijder alleen worden gegeven in combinatie met een ontstekings remmer, die het gezwollen slijm vlies aan de binnenkant van de luchtwegen aanpakt. Huisart sen schrijven die combinatie vaak juist niet voor. ANP door Guus Mater DEN HAAG - Meer dan 300.000 astmapatiënten in Nederland hebben hun ziekte niet goed on der controle. Zij stoppen met sporten, melden zich op hun werk ziek en vermij den intimiteit met hun partner. Dat blijkt uit de Astma Bele- vingsMonitor Nederland. Vol gens hoogleraar huisartsgenees kunde Th. van der Molen, die de monitor samenstelde, zijn die be perkingen onnodig. Wie medicij nen in de juiste dosis krijgt, NEW YORK - Kamelenmelk kan het nieuwste middelW men in de strijd tegen ernstige ziektes zoals kanker, aft en hepatitis C. Dat maakte de VN-organisatie voor Voei sel en Landbouw (FAO) vorige week bekend. Kamelenmelk is zouter dan melk van koeien en rijkat, vitamine B, C en ijzer. De FAO wil dat bedrijven in Arak sche landen, waar de melk een normaal consumptiea*. kei is, gaan exporteren naar westerse landen. Een mogf lijk probleem is het steriliseren, bij kamelenmelk weit dat niet hetzelfde als bij koeienmelk. Ook het nomaden!* staan van kamelen is een dilemma. ANP RIJSWIJK - Volgens schattingen heeft ongeveer 5 pp, cent van de Nederlanders last van hooikoortsklachtg Dat zijn ongeveer 800.000 mensen. Voor mensen die alle gisch zijn voor bomen, is het hooikoortssëizoen weerlij gebarsten. Patiënten die allergisch zijn voor bloeiend gras krijgend jeukende ogen, neuzen en oren pas in mei. De mees:-; zijn allergisch voor gras, dat bloeit tussen mei en auga tus. ANP DEN HAAG - Het dagelijks slikken van een vitaS v ne-B-preparaat (foliumzuur, vitamine B-6 en vitami; B-12) vermindert bij mensen met diabetes of bestaari hart- en vaataandoeningen niet de kans op een beroaj of (een tweede) hartaanval. Dit blijkt uit twee grote studies onder respectieve!) n 5522 en 3749 personen, gepubliceerd in het mediscBÜ schrift New England Journal of Medicine. Wel verng dert het innemen van de vitamine-B-preparaten het gek te aan homocysteine in het bloed. Een hoog gehalte a homocysteine gaat gepaard met een verhoogde kansi n een hartaanval of beroerte, heeft eerder onderzoek uiig wezen. Het verlagen van het homocysteine gehalte alles is bij deze groep mensen blijkbaar onvoldoende om sico te verminderen. GPD NIJMEGEN - Het Universitair Medisch Centrum St Rs: boud (UMC) in Nijmegen gaat zorg leveren aan borstke kerpatiënten aan de Duitse zijde van de grens. Het ziekenhuis heeft daarvoor samen met het Ki helm-Anton-hospital in Goch en het Krankenhaus. Moers een borstkankercentrum opgericht. Duitse vm wen uit de grensregio Arnhem/Nijmegen, zijn 80 tot 1 kilometer verwijderd van de dichtstbijzijnde acade sche ziekenhuizen in htm eigen land. ANP ROCHESTER - Het vergruizen van nierstenen vergu de kans op het krijgen van diabetes. Dit schrijft A. Kis beck van het Mayo Clinic College of Medicine in Rocht ter in het vakblad Journal of Urology. Krambeck onè zocht 340 personen bij wie begin jaren tachtig een nis 1 steen was vergruisd. Twintig jaar later kwam onder 1 diabetes drie maal meer voor dan bij mensen, wier niers r nen op een andere manier waren verwijderd. GPD BOTSING - Het Duitse motor schip Josepha is zaterdagmid dag omstreeks twee uur in de monding van de Wemeldingse buitenhaven gezonken. De drie opvarenden en de Ant werpse loods konden zich in veiligheid brengen. Oorzaak was de botsing van de 717 ton zware Josepha met het met grind geladen schip de Rofra. Die boot liep alleen lichte scha de op. JUNGSCHLAGER - Het stof felijk overschot van Leon Jung- schlager zal naar Nederland worden gebracht om daar te worden begraven. Dat is door weduwe Jungschlager ten. Tegen de ex-militair in Jakarta de doorstraf gee wegens staatsondermijnenl activiteiten. BUITENHAVEN - De accw modatie van het bunkerstati in de Vlissingse buitenhaf! wordt uitgebreid. Naast de bestaande drie bra gen met in totaal vijf olieleidii gen worden nog twee brugge zogenaamde uithouders, u elk drie leidingen bijgebouï De uitbreiding is nodig om elke maand ongeveer 125 gre schepen binnenkomen oma de bruggen te bunkeren. Artsen snappen maar voor een klein deel hoe het mogelijk is, maar Patrick Musimu (foto) kan ruim ze ven minuten zijn adem inhouden. foto Dick Demey/GPD tes in zijn hoofd, zoals de sinus sen, vol te laten lopen met water tijdens het duiken zonder daar doodziek van te worden. „Je kunt het voor een stuk verge lijken met wat yogameesters doen: ze kunnen lichaamsfunc ties sturen waarvan normale stervelingen amper het bestaan beseffen, zoals ademhaling en bloedsomloop", zegt orthope disch chirurg, sportarts en duik- fanaat Stefaan Deneweth. Om hier een wat preciezere kijk op te krijgen, ontwikkelden de Vlaamse artsen, die allebei lid zijn van het Europese duikers netwerk DAN, in samenwerking met Italiaanse duikers-weten- schappers een onderwater-echo grafietoestel. Het ding lijkt ont worpen door een professor in een stripverhaal en het stelt de onderzoekers in staat onder wa ter verschillende hartfuncties te meten. Dat deden ze bij een tien tal duikers, met en zonder fles sen, onder wie Patrick Musimu. Het zal een paar weken duren voor de cijfers zijn geanaly seerd. „We zijn erg benieuwd, want dit onderzoek is nooit eer der gedaan", aldus Peter Ger- monpré. GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20.55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorin einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevK overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en vol^ de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Business to Business/Onroerendg» Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: v Ai.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wogener-concern. Ded» aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor# (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten enk ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geseW de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk 07 zersservice, Postbus 31,4460 AA Goes. n bij: P® Behoort tot rü* WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4