Steun voor watersnoodmuseum Bal goed raken geeft een kick Krakers gered, oefening geslaagd Eigenlijk is het elke dag open dag bij de rechtbank Golf is geen ballensport Jongen mishandeld in Middelburg Gewonden bij botsing bromfietsen 320 meter lange kabel gestolen Ouders schilderen school Waarde Axelse vechtersbaas opgepakt Schilderijen in Kerkje Ellesdiek Laatste dorpen van Borsele van kunst voorzien Gemeenten Goedereede en Dirksland staan achter uitbreidingsplan maandag 24 april 2006 si I Tijdens de open dag op Grevelingenhout werden diverse golf-clinics gehouden. door Piet Kleemans BRUINISSE - Hij weet het zeker. Golf is geen ballensport. „Wat hier op Greve lingenhout komt, is echt een dwarsdoor snede van de bevolking", zegt golfer J. de Vlieger. Wat er zo mooi aan is? „De bal goed raken. Dat geeft echt een kick", aldus De Vlieger zaterdag tijdens de druk bezochte open dag van Golf club Grevelingenhout. Tja, een hole in one. Sommige golfers dromen ervan, maar het komt eigenlijk maar zelden voor. En de meeste golfers zijn er ook niet echt op uit. „Je probeert natuurlijk altijd je handicap te verbete ren, maar een hole in one, dat overkomt je of dat overkomt je niet. Als je niet goed speelt, kun je bij dit spelletje nie mand de schuld geven. Je doet het altijd zelf." De Vlieger vertelt met passie over het golfen. Eigenlijk tot zijn eigen verba zing, want wie vijftien jaar geleden te gen hem had gezegd dat hij verslingerd zou raken aan de golfsport was door hem weggehoond. „Ik weet nog dat een vriend van me zijn dat hij ging golfen en dat ik toen echt zoiets had van 'Je bent toch niet gek geworden zeker'. En niet zoveel later ben ik er zelf ook mee begonnen. En als het virus je eenmaal te pakken heeft, laat het je niet meer los." Mede-golfenthousiasten P. Buijs en E. Bruin beamen de woorden van De Vlieger. Buijs: „Vroeger was het mis schien een elitespoid, maar dat is het al lang niet meer." Bruin: „Vroeger waren het de dokter en de notaris maar nu lo pen hier bijvoorbeeld ook Bruse mossel vissers rond. Heel enthousiast. Alleen versta ik geen moer van wat ze tegen el kaar zeggen." Drempelverlagend Desalniettemin heeft de golfsport nog steeds een beetje last van het imago van 'ballensport'. Buijs: „Zo'n open dag als vandaag is ook vooral bedoeld om de drempel te verlagen. Om te laten zien dat echt iedereen hier gewoon binnen kan komen. Het leuke van golf is daar bij dat je lekker buiten bent. Het is ge zond voor lichaam en geest en je kunt het tot op hoge leeftijd spelen." De Vlie ger valt hem bij: „Ons oudste lid, me neer Van Dumpt, is geloof ik 92. En die staat bijna dagelijks op de baan." Niet zonder trots geeft De Vlieger een korte rondleiding over de Bruse golf baan. Ook een beetje zijn golfbaan, want de achttien holes wedstrijdbaan is - als een van de weinigen in Nederland - collectief eigendom van de leden. Op de putting green - het stukje baan vlak bij de hole - krijgen bezoekers les in het putten. Verderop wordt het 'chippen' geoefend. „Kijk nou, bijna in 't gaatje", roept een enthousiaste beginneling niet zonder ge voel voor drama. De bal belandt enkele meters naast de hole. „Maar niet slecht voor iemand die voor het eerst tegen foto Dirk-Jan Gjeltema een golfballetje slaat", zegt De Vlieger. Hij legt uit dat iedereen welkom is om een balletje te komen slaan op Grevelin genhout, mits in het bezit van een golf- vaardigheidsbewijs. Hetgeen wil zeg gen dat de bezoeker in ieder geval de grondbeginselen van de sport onder de knie heeft en de baan niet aan gort slaat. Handicap Wie zich verder wil bekwamen in de golfsport kan begeleiding krijgen van professionals. Echt goede spelers 'doen' 72 slagen over achttien holes. Beginnen de spelers begonnen met handicap 36 ofwel 36 slagen meer dan de 72 die cracks nodig hebben. De open dag werd door naai' schatting zestig mensen bezocht. Het merendeel van de bezoekers was volgens N. de Jong van Grevelingenhout afkomstig van het eigen eiland. „Er waren er ook wel uit West-Brabant, maar toch vooral van Schouwen-Duiveland zelf. Ik heb wel heel positieve reacties gehoord op de open dag en de clinics. Wij zijn heel tevreden." MIDDELBURG - Op de Kanaalweg in Middelburg is vrij dagmiddag rond drie uur een 17-jarige jongen mishan deld door zes andere jongens. Dat heeft de politie zater dag bekend gemaakt. Eén van de zes begon tegen zijn fiets te trappen toen het slachtoffer zijn fiets wilde pakken. De jongen werd gesla gen en geschopt. Bovendien werd zijn keel dichtgekne pen. TERNEUZEN - Bij een aanrijding tussen twee bromfiet sen op de N61 richting Sluiskil, zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag twee gewonden gevallen. Het gaat om een 19-jarige Axelaar en zijn 15-jarige passagiere uit de gemeente Temeuzen. Het meisje is overgebracht naar het ziekenhuis. De Axelse bromfietser botste tegen een andere brommer die uit de tegenovergestelde richting kwam. De bestuur der van deze brommer is na het ongeval vertrokken zon der zijn identiteit bekend te maken. De bromfiets van de Axelaar raakte geheel vernield. SPUI - Dieven hebben langs het fietspad tussen Spui en Magrette een vreemde slag geslagen. Ze zijn er tussen woensdag 13 uur en donderdag 17 uur vandoorgegaan met een 320 meter lange kabel. De kabel is bestemd voor de openbare verlichting van het pad en lag uitgerold langs het fietspad. De waarde van de kabel is niet bekend. WAARDE - Er wordt hard gewerkt op openbare basis school D'n Bogerd in Waarde. Dit keer zijn het niet de kin deren die zich in het zweet werken, maar hun enthousias te ouders. Ze geven de school vrijdag en zaterdag een fris blauw en geel kleurtje. Net als de buitenkant wordt ook de binnen kant van de school geel met blauw geschilderd. „We doen nu de hal, de gang en de keuken. De klassen ko men later aan de beurt", zegt leerkracht Elise Schrijver, die net als haar collega's ook een handje meehelpt bij het schilderen. „Het is nu allemaal zo grijs en saai. We willen het een beetje leuker maken", voegt locatieleider Kees Henderiks toe. „Tja, dan kun je wel wachten totdat je een keer aan de beurt bent voor het grote onderhoud, maar deze ouders draaien hun hand niet om voor zo'n klus." AXEL - Na diverse meldingen via 112 over een vechtpar tij nabij de Troelstralaan/Gerbrandylaan in Axel, heeft de politie zaterdagavond een 40-jarige Axelaar aangehou den in de Gerbrandylaan. Door diverse omstanders werd de man aangewezen als de gene die aan het vechten was geweest. De man is aangehouden wegens mishandeling en het ver storen van de openbare orde. Na verhoor is hij weer vrijge laten. ELLEWOUTSDIJK - In 't Kerk je van Ellesdiek in Ellewouts- ilijk zijn vanaf zondagmiddag 30 april schilderijen te zien van ie Leidse schilder Janus Nui- ten. Nuiten (1929) liet zich in zijn jaren inspireren door het Zeeuwse landschap. Hij maakte veel schetsen, die hij uitwerkt ot abstracte, impressionistische andschappen waarin het licht een centrale rol speelt. Zijn wer en uit de jaren vijftig en zestig Warden nu in Ellewoutsdijk geëxposeerd onder de titel Thuiskeer in Zeeland'. De expositie is zondag 30 april 14.30 uur te bezichtigen. De expositie loopt tot en met iini. De'kerk is open op zaterda gen en zondagen van 13.30 tot 16 uur. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Gegniffel in de rechtszaal. Een vrouw staat terecht, omdat ze potjes baby voeding heeft gestolen. Ter waarde van twee euro veertig. Bezoekers krijgen uitleg over het recht tijdens de open dag van de rechtbank in Middel burg. Eigenlijk is het elke dag open dag bij de rechtbank. Veel zittin gen zijn openbaar. Toch komt er bijna nooit iemand spontaan kij ken, zegt persrechter G. Nomes. „In Amsterdam wel. Als het daar koud wordt of een beetje waait, komen er allerlei mensen naar binnen." Tijdens de open dag is er allerlei informatie over rechtspraak te krijgen. Er zijn rondleidingen door de cellenblokken en kinde ren kunnen op de foto als ver dachte. Op de zittingen kan het publiek zien hoe het eraan toegaat bij een rechtszaak. Zoals die tegen de vrouw van de babyvoeding. „Ik was door mijn geld heen en mijn kindje moest eten", vertelt ze aan politierechter G. van Un- nik. Het is niet de eerste keer dat ze heeft gestolen. De vorige keer is ze veroordeeld tot een voorwaar delijke straf. Die wordt alsnog opgelegd als ze in haar proeftijd de fout in gaat. De vrouw heeft schulden. Haar vriend is ervandoor, ze moest nieuwe meubeltjes kopen en een wasmachine. Die heeft ze bij een postorderbedrijf besteld. Door de afbetalingen is haar uit kering erg snel op. „Zelf kan ik wel met een rammelende maag naar bed, maar mijn kindje moet eten." Spijt De zaak is 'nagespeeld, maar had zomaar echt kunnen zijn. De officier van justitie eist een straf (een week naar de gevange nis), de advocaat van de vrouw vindt die straf natuurlijk te hoog. De vrouw heeft er heel erg spijt van en zegt dat ze haar le ven zal beteren („Ik meen het echt") en uiteindelijk geeft de rechter haar een werkstraf. Bij een echte rechtszaak is het na de uitspraak klaar. Tijdens de open dag gaat het nog even door. Politierechter, officier en advocaat geven uitleg aan het publiek. Of dit zo'n beetje standaardpro cedure is, wil een man weten. De hogere eis van justitie, het te genspartelen van de advocaat en de rechter die ei'gens midden in eindigt. „Vaak wel", beaamt de officier. „Voor veel voorkomende mis drijven, zoals rijden met drank op, zijn richtlijnen." En dat is te recht, vindt Van Unnik. „Het moet ook niet zo zijn dat ie mand een zware straf krijgt als ik zitting heb en dat de straf veel milder is als een collega zit ting heeft. Vroeger las je nog wel eens over gevreesde rechters - in Haarlem zat er bijvoorbeeld ééntje- maar die tijden zijn voorbij." Schuldbesef Dat wil niet zeggen dat de straf van tevoren vaststaat, legt de po litierechter uit. Persoonlijke om standigheden wegen mee in het uiteindelijke vonnis. „Ook schuldbesef speelt een rol. Het gebeurt wel dat mensen ab soluut geen blijk geven van het besef dat ze iets verkeerd ge daan hebben." De officier: „Dan moeten wij meer indruk ma ken." De vrouw van de babyvoeding krijgt uiteindelijk geen week ge vangenisstraf, maar een werk straf van veertien uur. Of dat niet een beetje buiten proportie is, wil een vrouw op de tribune weten. Zitten lijkt erger dan werken, tenslotte. „Voor iedere dag ge vangenisstraf staat twee uur werkstraf", legt Van Unnik uit. „Dat is een bijzondere verhou ding, mag ik wel zeggen.", vindt de officier van justitie. Advertentie LEWEDORP - De beeldende kunstroute van de gemeente Bor- >ele is zaterdag 29 april com pleet. Lewedorp en Nieuwdorp krijgen dan hun dorpskunstwer ken. Een schaap dat vanaf een hoge sokkel alle kanten uitkijkt, is de creatie die zaterdagmiddag om twee uur wordt onthuld bij Le- jjedorp. Het werk van Wies de Bles uit Heinkenszand komt op een apar- leplek te staan, aan de rand van deLewedorpse uitbreidingswijk I West-Kraaijertpolder op de koek van de Postweg en de Le- wedijk. Hel. kunstwerk in Nieuwdorp ge- üteld 'De twee eilanden' - ver- 71 wijzend naar de ligging van e I Nieuwdorp op zo'n beetje de 0 scheiding van Zuid-Beveland en t, i Walcheren - komt op het Oranje plein bij de Prinses Margriet- e I straat. it De creatie van Sander Littel uit Oudelande wordt zaterdaga- J vond 29 april om half acht te- voorschijn getoverd. 1 wÊÊÊBÈSÊBÊUÊÊÈM door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De Stadsgewestelijke brandweer heeft hoog gescoord tijdens de zaterdag in Burgh-Haamstede gehouden provinciale brand weerwedstrijden. De groep Ar- nemuiden won in de klasse 112 en de groep Torenweg (Middel burg) kwam bij de tankauto spuit hoge druk (TAS-HD) als beste uit de bus. Krakers hadden de oude ge meentewerkplaats in bezit geno men en de deur gebarricadeerd om de Mobiele Eenheid van de politie buiten te houden. Dat blijkt doeltreffend, maar wordt een probleem als in het pand brand uitbreekt. Met dat scena rio werden de deelnemers aan de TAS-HD wedstrijd ge confronteerd. Aan de brand weerlieden de taak de krakers te redden, maar dan - bena drukt wedstrijdleider A.van Oos ten - wel op zo'n manier dat de eigen veiligheid niet in het ge ding komt. Lastiger dan men zou denken, want de barricade is stevig, er blijft maar één toe gang over en ondertussen ver spreid het vuur zich tot in ver borgen hoekjes. Een brandweerman probeert krakers te redden uit de voormalige gemeentewerf van Westerschouwen. foto Dirk-Jan Gjeltema De deelnemers aan de wedstrijd in de 112-klasse kregen te ma ken met een ongeluk in een hob by-garage. Een auto valt uit een strop bovenop een sleutelaar. Een vrouw met een snijbrander ziet het gebeuren en slaat alarm, maar vergeet vervolgens de snijbrander waardoor brand ontstaat. Een gevaarlijke brand, want in het pand staan ook gas flessen. Om veilig te kunnen werken, moesten die eerst veiliggesteld worden en dat ging volgens Van Oosten niet bij alle ploegen goed. „Sommigen kozen ervoor zich allereerst om het slachtof fer te bekommeren. Op zich goed, maar dat moet wel veilig kunnen gebeuren." Uiteindelijk was het zoals al aangestipt de stadsgewestelijke brandweer die in beide klassen won. De brandweer van We- meldinge werd tweede in de 112-klasse en op de derde plaats eindigde Krabbendijke. Uit deze groep gaan de nummers één en twee door naar de vol gende ronde van de gewestelijke wedstrijden. De groep Brouwers haven van de Schouwen-Dui- velandse brandweer haalde de tweede plaats bij de TAS-HD en hun collega's uit Sint Annaland legden beslag op de derde plaats. De nummers 1, 2 en 3 uit deze klassen kwalificeerden zich voor de volgende ronde. De brandweerwedstrijden wer den gehouden op het terrein van de voormalige gemeentewerf van Westerschouwen. De men sen van de brandweerpost Burgh-Haamstede tekenden voor de organisatie van de brandweer wedstrij den rinnr Piet Kleemans OUWERKERK - De gemeenten Goedereede en Dirksland steu nen de plannen voor uitbreiding van het watersnoodmuseum in Ouwcrkerk. De colleges van bur gemeester en wethouders stellen 5e raden voor een bedrag van éen euro per inwoner beschik baar te stellen. De gemeente Rot terdam heeft een bijdrage van een ton toegezegd. In totaal is drie miljoen euro nodig. De geplande uitbreiding van het museum houdt in dat alle vier - de Ouwerkerkse caissons bij het 1 ivatersnoodmuseum betrokken worden. In de tweede caisson wordt het verhaal van de 1836 bij de ramp omgekomen mensen verteld. Caisson nummer drie moet een studie- en documentatiecen trum worden en in de vierde caisson tenslotte wordt de schijnwerper gericht op de om gang met en de mogelijkheden van het water. Om de benodigde drie miljoen euro - een eenmalige investering - bij elkaar te krijgen, begon het bestuur van het watersnoodmu seum najaar vorig jaar een breed offensief. In het toenmali ge rampgebied werden 48 ge meenten aangeschreven met het verzoek een bedrag van 10.000 tot 15.000 euro te doneren. De gemeenten Dirksland en Goedereede hebben gekozen voor een bijdrage van één euro per inwoner. Goedereede do neert 11.650 euro en Dirksland 8317 euro. B en W van Dirks land: „Hoewel onze gemeente in beperkte mate getroffen is door de ramp voelen wij ons toch, me de in relatie tot de overige drie gemeenten op Goeree-Overflak- kee solidair om de nagedachte nis aan de ramp levend te hou den." Ruimhartig Nog lang niet alle gemeenten hebben op het verzoek om finan ciële steun gereageerd en de ge meenten die al wel hebben ge reageerd zijn niet allemaal zo ruimhartig als hun collega's op Goeree-Overflakkee. „Een hele boel gemeenten hebben ons ver zoek afgewezen. Meestal om twee hoofdargumenten: er is weinig geld en ze voelen zich niet verantwoordelijk voor een museum in een andere gemeen te", aldus coördinator van het uitbreidingsproject Ria Geluk. Zij blijft optimistisch maar moet wel toegeven dat ze van de gemeenten iets meer had ver wacht. Ze voegt er meteen aan toe dat een aantal gemeenten - waaronder de gemeente Schou wen-Duiveland - helemaal nog niet gereageerd heeft. „We heb ben ook geprobeerd een gemeen telijke bijdrage te krijgen via het restauratie uitvoeringspro gramma, maar dat is helaas niet gelukt." Wat Geluk vooral tegenvalt, is dat het allemaal veel meer tijd kost dan zij had gehoopt. „Ik had gehoopt dat we voor de zo mer duidelijkheid zouden heb ben over de financiering van het uitbreidingsproject, maar dat gaat dus niet lukken. Dat wordt zeker dit najaar." Digitale telefonie.. DOE MEE, maar wel via de eerste, voordeligste en Zeeuwse telecom provider DSP! http://voip.dsp-nl.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31