PZC Gemeente houdt vast aan leges Op naar de top van de Mont Blanc tÊ Vernieuwing Historisch Museum gaat erg traag Goese Lyceum mist finale van debatwedstrijd Extra controles op loslopende honden in natuurgebied Sportvereniging DFS is teleurgesteld over gang van zaken Middelburg wil humaner beleid asielzoekers Sassenaar komt om bij ongeluk Bruinvis uit Oosterschelde gevist Auto rolt de weg op Mozartwijn in Nieuwe Kerk Politie pakt dronken bestuurder zeeuwse almanak Af maandag 24 april 2006 waarin opgenomen e Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland Hoor Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Bos wachters van Staatsbosbeheer Stichting Natuurmonumen ten gaan de komende tijd extra controleren op loslopende hon den in natuurgebieden. De natuur is - stellen beide orga- in deze tijd van het extra kwetsbaar voor ver- jaar storing. Vogels broeden hun eie ren uit, hazen werpen jongen en reekalfjes worden geboren. En honden hebben een jachtin stinct dat hen ertoe drijft een dier dat ze ruiken op te sporen. Wat in de praktijk volgens T. Visser van Natuurmonumen ten betekent dat - omdat alle dieren bang zijn voor honden - dieren opgeschrikt worden. Zelfs als de hond in kwestie niets kwaads in de zin heeft. Natuurmonumenten en Staats bosbeheer zijn op Schou wen-Duiveland verantwoorde lijk voor het behoud van de na tuur op een groot aantal terrei nen. Om die taak naar behoren te kunnen vervullen zijn, stelt boswachter D. Fluijt, regels en afspraken nodig. „En één van die regels is dat honden aan de lijn moeten. Geen leuke regel, maar hij is wel nodig. Ook als je denkt dat je hond toch niets doet of wel goed luistert." In bijna alle natuurgebieden van Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer mogen honden, mits aangelijnd, mee. Op Schou wen-Duiveland zijn enkele ge- door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De ge meente Schouwen-Duiveland er kent dat er fouten zijn gemaakt rond de legesheffing voor de sportvereniging DFS ver strekte gebruiksvergunning, maar wil wel dat DFS de reke ning betaalt. De sportvereni ging is teleurgesteld en niet van plan te betalen. De ruzie tussen de gemeente en DFS draait om de hoogte van de die de gemeente bij de sportvereniging in rekening brengt voor afgifte van de ge bruiksvergunning voor brand veilige gebouwen. De inspectie van de vorig jaar nieuw gebouw de kantine van DFS verliep vol gens DFS-secretaris K. de Feij- tervlot. „Ze zijn even binnen ge weest en ze zagen geen tekortko mingen. Maar ze sturen dan ver volgens wel een rekening van euro. Wij vinden dat ze met een bij de ingebruikname vorig van het nieuwe gebouw die gebruiksvergunning hadden moeten afgeven. Zoals het nu ge- is, is het naar mijn idee on shen verkeerd." De gemeente geeft toe dat er bij het verstrekken van de gebruiks vergunning aan DFS verschillen- door Nadia Berkelder de fouten zijn gemaakt. Tijdens het bouwproces heeft de brand weer geadviseerd en die advie zen zijn opgevolgd door DFS. Het was, zo wordt gesteld in een ambtelijk advies aan het colle ge, logischer en beter geweest di rect bij oplevering van de nieu we sportkantine de gebruiksver gunning te verlenen. Echt vlot ging het ook allemaal niet. Mei 2005 werd de sportkan tine gecontroleerd en het duur de tot eind november dat jaar eer de gebruiksvergunning werd verstrekt. DFS protesteerde in december 2005 tegen deze gang van zaken maar kreeg op die klaagbrief pas antwoord nadat de raad zich al achter het colle- gebesluit met betrekking tot cle legesheffing had geschaard. Een interne procedurefout. Al met al kan de gemeente niet anders dan toegeven dat er van alles is misgegaan. „De door het bestuur van DFS aangevoerde bezwaren met betrekking tot de gevolgde procedure zijn terecht te noemen. De door de brand weer gevolgde procedure om te komen tot een gebruiksvergun ning is niet juist verlopen." Desondanks houdt de gemeente tot groot verdriet van DFS vast aan de legesheffing. Een uitzon dering maken voor DFS zou, zo wordt geredeneerd, precedenten scheppen. „Het kan niet zo zijn dat je als gemeente gaat afwij ken van een door de raad vastge stelde leges verordening." Geen schoonheidsprijs Het verdient alles bij elkaar in de ogen van DFS-secretaris De Feijter bepaald geen schoon heidsprijs. „Het is slordig. En MIDDELBURG - Opnieuw dringt de lokale politiek in Mid delburg aan op een menselijker behandeling van asielzoekers. Alle eerdere smeekbedes in Den Haag hebben tot nu toe niets op geleverd. De Middelburgse gemeenteraad neemt vanavond met grote eens gezindheid moties aan waarin minister Verdonk wordt ge ld om een humaner beleid te voeren en een pardonregeling te treffen. „De huidige regering zit er strak in", zegt CDA-frac- tievoorzitter J. Kodde. „Die gewoon door met het be leid. Wij willen aandacht voor de groep van 26.000 mensen die onder de oude vreemdelin genwet vallen." iale aandacht wordt ge vraagd voor kinderen van asiel zoekers. De Middelburgse raad vindt dat kinderen die vijf jaar of langer in Nederland wonen, de opleiding waar ze aan bezig zijn moeten kunnen afmaken. Met een voltooide opleiding heb ben ze een betere toekomst als ze toch worden uitgezet, is de ge dachte. Kodde verwacht niet dat het kabinet het beleid in eens aanpast vanwege een boze brief uit Middelburg. Dat is in |bet verleden ook wel gebleken, want Middelburg stuurde vaker dergelijke brieven. Een klimteam - onder wie vier Schouwen-Duivelanders - werkte zaterdag aan de teambuilding tijdens een mountainbiketocht. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Right to the top. Dat is het motto van de expeditie naar de top van de Mont Blanc waar onder anderen vier Schouwen-Duivelanders aan meedoen. Een sportieve uit daging met een charitatief tint je. De klimmers laten zich spon soren. De opbrengst gaat naar de stichting Right to Play die zich inzet voor sport en spel voor de meest achtergestelde kinderen op de wereld. Ze winden er geen doekjes om: het gaat de klimmers vooral om het avontuur. Dat ze er ook nog een goed doel mee kunnen steu nen, maakt het alleen extra leuk. Organisator van de expedi tie is beroepsavonturier Wilco van Rooijen en hij wil zijn pas sie voor de bergsport overbren gen op anderen. Een groep van in totaal 14 perso nen - drie gidsen, twee begelei ders en negen teamleden - gaat in de week van 18 tot en met 25 juni naar het Franse Chamonix voor de beklimming van de Mont Blanc. „De meeste van ons zijn geen er varen klimmer", weet Bastian Mathijssen uit Zonnemaire, één van de vier Schouwen-Duivelan ders die het avontuur aangaat. Hij las over de expeditie in ma gazine Mens Health en raakte enthousiast. Hij wist vriendin Birgit van Bockxmeer (Zonnemaire) in zijn enthousiasme mee te slepen evenals Brouwenaar Martin Cla- sener en Anja Traa uit Zierik- zee. De andere groepsleden komen uit onder meer Bilthoven, Wil ms, Woerden en Amsterdam. Het betreft vogels van zeer uit eenlopende pluimage: de een werkt bij een bank, de ander zit in de computerbusiness en weer een ander verdient zijn dage lijks brood in de horeca. Onbekenden Mathijssen: „Je gaat dus eigen lijk met volslagen onbekenden op stap. Maar als je met elkaar een berg wilt beklimmen, moet je 100 procent op elkaar kunnen vertrouwen. Daarom komen we in de aanloop naar de beklim ming regelmatig bij elkaar om samen dingen te ondernemen." Daarbij hoort conditietraining in de vorm van wandelingen of - zoals afgelopen zaterdag in Burgh-Haamsted'e - mountainbi ke-tochten, maar ook wordt de groepsleden de beginselen van het bergbeklimmen bijgebracht. Mathijssen: „Je hebt om te be ginnen een uitrusting nodig. Een goede zonnebril, maar ook stevige bergschoenen en dingen als stijgijzers. En daar moet je ook mee leren lopen en klim men." De deelnemers aan de expeditie zijn stuk voor stuk sporters en dat is maar goed ook, want con ditie is, weet Mathijssen, belang rijk. „Dat zal straks in de prak tijk de grootste belemmerende factor zijn." Sponsorberg Wie de klimmers wil sponsoren, kan terecht in eetcafé Dive inn De Kabbelaar in Scharendijke waar een 'sponsorberg' staat. Wie meer wil weten over de ex peditie en right to play kan een kijkje nemen op de website www.opnaardetop.com. De klimmers hopen met hun ac tie een mooi bedrag voor Right to play binnen te kunnen halen. Matliijssen: „Het mooiste zou na tuurlijk zijn als we de hoogte van de Mont Blanc (4810 meter) in euro's halen. Advertentie Bent u I buitenlandse betrokken bij de i 'nieuwe buren' van Europa? Qncdo Subsidies voor projecten Het opzetten van een mensenrechtencentrum in de Oekraïne, het ondersteunen van een gehandicaptenvereniging in Marokko of een docentenvereniging in Servië: voor dit soort projecten bij de 'nieuwe buren' van Europa kunt u Matra/KPA-subsidie aanvragen. Meer weten? Kijk op www.ncdo.nl voor meer infor matie en de voorwaarden. Met vragen kunt u bellen naar de Subsidielijn 020 568 2000 of mailen naar info@ncdo.nl. Voor advies over uw project of subsidieaanvraag kunt u contact opnemen met het centrum voor internationale samenwerking (COS) in uw regio via www.cossen.nl. door Willem van Dam GOES - De vernieuwing van het Historische Museum De Beve- landen in Goes loopt vertraging op. Oorzaak: een te krappe per sonele bezetting. Museumdirec teur G. Heerebout schrijft dat in een korte notitie aan het alge meen bestuur. Zo is de tentoonstelling 'Sparen op de Bevelanden' nog niet ver vangen door een expositie over de stadsgeschiedenis van Goes. De ontwikkeling van educatief materiaal verloopt ook traag. Datzelfde geldt voor het tempo waarin de collectie wordt be schreven en ingevoerd in de com puter. Ook de vernieuwing van de website zou veel 'sneller moe ten verlopen. In zijn notitie meldt hij tevens dat als gevolg van tijdgebrek de voorgenomen 'ontzameling' vrijwel geheel stil is komen te liggen; de museum collectie bevat veel voorwerpen die wellicht elders beter tot hun recht komen. Er was een begin gemaakt met het 'uitdunnen' van de collectie. Dat is een ar beidsintensief karwei, omdat de voorwerpen eerst aan andere musea moeten worden aangebo den. Dat vergt veel rompslomp. Heerebout stelt vast dat het mu seum zonder de inzet van vrij willigers niet goed zöu kunnen functioneren en de achterstan- Eenakters doen het goed in Heinkenszand bieden waar de hond onder ap pél los mag lopen. Deze gebie den zijn te vinden langs de oost kreek van Ouwerkerk, in het bos van Weelwicht in Schudde- beurs, aan de oostkant van de Schelphoer en in een deel van het Gadra-bos langs de Vroon- weg in Burgh-Haamstede. De ge bieden zijn te herkennen aan een speciaal 'honden los' bordje. de gemeente geeft wel fouten toe, maar verbindt er geen conse quenties aan. Er zit geen enkele vorm van boetedoening in." De kwestie komt woensdag 2 mei aan de orde tijdens de verga dering van de adviescommissie samenleving bestuur. De vergadering wordt gehouden in de Burgerzaal van het gemeentehuis. Aanvang 19.30 SAS VAN GENT - Bij een eenzijdig ongeval aan de Poel dijk, vlak over de Belgische grens bij Sas van Gent, is in de nacht van vrijdag op zaterdag een 36-jarige automobi list uit Sas van Gent omgekomen. De Sassenaar reed te gen een boom en overleed aan zijn verwondingen. WEMELDINGE De politie te water heeft gistermiddag een gewonde bruinvis uit het Oosterscheldewater gevist. Het dier was echter dermate gewond, dat het kox*t daarna stierf. Rond twee uur gistermiddag werd de politie door opvarenden van een plezierjacht gewaarschuwd, dat in de Oosterschelde een gewonde bruinvis dobberde. Kort daarna vond de politie het ruim een meter lange dier tus sen Wemeldinge en Tholen, hees het aan boord en bracht het vervolgens aan land, waar het al snel de laatste adem uitblies. Gezien de aard van de verwondingen is het aan nemelijk dat de bruinvis in een scheepsschroef terecht is gekomen. De vangst is allang niet meer uitzonderlijk. In de Oosterschelde worden de laatste tijd steeds meer bruin vissen gesignaleerd. RENESSE - Op de Zeeanemoonweg in Renesse werd giste ren rond één uur 's nachts een dwars op de weg staande auto aangetroffen. De op drift geraakte auto stond niet in een versnelling of op de handrem en was zelfstandig van uit een parkeervak de weg op gerold. ZIERIKZEE - Ter gelegenheid van het Mozartfestival biedt de organiserende orgelcommissie een speciale Mo zartwijn aan. Op het etiket van de wijnfles is de afbeel ding van de componist te zien met op de achtergrond het vooraanzicht van de Nieuwe Kerk. De Mozartwijn - een Franse Merlot uit 2004 - is te koop tijdens concerten en le zingen en tijdens de openstelling van de Nieuwe Kerk. De opbrengst van de Mozartwijn en de éerder al geïntrodu ceerde Nieuwe Kerk-wijn komt ten goede aan de instand houding van het monumentale kerkgebouw. THOLEN - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag in de Bosstraat in Tholen een dronken automobi list aangehouden. De man, een 49-jarige inwoner van Ber gen op Zoom, had de toegestane hoeveelheid alcohol ruim drie maal overschreden. Bovendien had hij geen rijbewijs en droeg hij geen gordel. door Inge Heuff AMSTERDAM - Met een citaat van Midas Dekkers gaf Sjoerd Oberman als vertegenwoordiger van het Goese Lyceum de aftrap voor het een-op-een debat van Vara's 'Op weg naar het Lager huis'. De stelling die hij moest verdedigen ging over het instel len van een overheidssite met kinderporno om pedofielen te lokken. Het was afgelopen zaterdag een spannende debatstrijd tussen het Goese Lyceum en het Zerni- ke College uit Haren (Gronin gen) in de Rode Hoed in Amster dam. Met een bus vol supporters wa ren de elf debaters (één reserve) naar de hoofdstad gereisd. Vol goede moed en stapels papieren met argumenten en achtergrond informatie gingen de jongeren dit nieuwe avontuur aan. Maar het was een lange zit voordat de tien aan de bak mochten. Bijna drie uur moesten zij in een ka mer wachten op hun beurt. Hun meer ervaren tegenstan ders (zij deden voor het derde jaar mee) kwamen pas twee uur later fris en monter aan. Eenmaal in de groene bankjes van Het Lagerhuisdecor en met de televisiecamera's op hen ge richt, moesten de tien debaters uit Zeeland de stelling aanval len dat jongeren onder de acht tien geen drank mogen kopen. De tien Groningers moesten de ze verdedigen. Dat leek hun iets soepeler af te gaan dan de Zeeuwen, hoewel de Zeeuwse argumenten goed doordacht waren. De revanche kwam met het een-op-een debat waarbij Sjoerd goede argumen ten leverde ter ondersteuning van de overheidssite die pedofie len moet gaan lokken. Met het vrije debat werd deze halve finale afgesloten. Alle twintig deelnemers konden hun eigen standpunt verdedigen op de stelling dat hoogopgeleide vrouwen die na hun studie niet gaan werken, hun studiekosten (zo'n 20.000 euro) moeten terug betalen. Actief Nu kwam het Zeeuwse team los en reageerde actief en scoorde goed. Ook de supporters werden wakker en applaudisseerden. De jury, bestaande uit wereld kampioen debatteren Lars Duursma, minister Rita Ver donk en cabaretière en teamlid van het BNN-programma Kan nibalen Tina de Bruin, waren zeer te spreken over het debat. Levendig, adrem en creatief wa ren de lovende woorden. Helaas voor het Goese Lyceum vond de jury het Zernike College toch net even beter. Deze groep mocht door naar de finale en moest het opnemen tegen het Et- ty Hillesum College uit Deven ter. Die school wist uiteindelijk de hoofdprijs, een tripje naar het Engelse Lagerhuis, in de wacht te slepen. De Vara zendt op donderdag 4 mei om 19.00 uur een samenvat ting van beide halve finales uit. den en vertragingen nog veel groter zouden zijn. De notitie wordt 27 april behan deld door het algemeen bestuur van de gemeenschappelijke rege ling voor het Museum voor Noord- en Zuid-Beveland, waar toe het Historisch Museum in Goes en het Fruitteeltmuseum in Kapelle behoren. Advertentie WERKKLEDING De bevalling van een van de schapen van die Walcherse boer verliep zodanig stroef dat hij ?ia ampel beraad be sloot er een dierenarts bij te roepen. Het lammetje dat met diens hulp ter wereld kwam bleek slechts over drie poten te be schikken. „Ik neem het wel mee naar huis. Dan maak ik het daar' wel af", bood de dierenarts aan. Nadat hij drie weken lang l niets van de dierenarts had ge- j hoord besloot de boer de man eens op te bellen. „En", infor- J meerde hij, „is het lammetje al af?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29