Vernieuwing museum gaat traag PZC Goese Lyceum mist finale van debatwedstrijd Wichelen naar het water van een mysterieuze bron Jongen mishandeld in Middelburg Bruinvis uit Oosterschelde gevist Directeur Heerebout trekt aan de bel over krappe personeelsbezetting t £ji' Laatste dorpen Borsele van kunst voorzien 13 Politie pakt dronken bestuurder Aanhouding voor baldadigheid Auto rolt vanzelf de weg op Mozartwijn in Nieuwe Kerk Gewonden bij botsing bromfietsen zeeuwse almanak Af maandag 24 april 2006 editie Bevelanden-Tholen door Willem van Dam GOES - De vernieuwing van het Historische Museum De Beve- landen in Goes loopt vertraging op. Oorzaak: een te krappe per sonele bezetting. Museumdirec- leurG. Heerebout schrijft dat in korte notitie aan het alge meen bestuur. de tentoonstelling 'Sparen op de Bevelanden' nog altijd niet vervangen door een exposi tie over de stadsgeschiedenis Goes. De ontwikkeling van educatief materiaal verloopt eveneens traag. Datzelfde geldt voor het tempo waarin de collec tie wordt beschreven en inge voerd in de computer. Ook de vernieuwing van de website zou veel sneller moeten verlopen, rapporteert museumdirecteur Heerebout. In zijn notitie meldt hij tevens dat als gevolg van tijdgebrek de voorgenomen 'ontzameling' vrij- geheel stil is komen te lig- de museumcollectie bevat veel voorwerpen die wellicht el ders beter tot hun recht komen. Uitdunnen Er was een begin gemaakt met het 'uitdunnen' van de collectie. is een arbeidsintensief kar wei, omdat de voorwerpen eerst andere musea moeten wor den aangeboden. Dat vergt veel administratieve rompslomp. Heerebout stelt vast dat het mu seum zonder de inzet van vrij willigers niet goed zou kunnen functioneren en de achterstan den en vertragingen nog veel groter zouden zijn. notitie wordt donderdag 27 april behandeld door het alge meen bestuur van de gemeen- LEWEDORP - De beeldende kunstroute Borsele is zaterdag 29 april compleet. Lewedorp en Nieuwdorp krijgen dan hun dorpskunstwerken Een schaap dat vanaf een hoge sokkel alle kanten uitkijkt, is de creatie die zaterdagmiddag om twee uur wordt onthuld bij Le wedorp. Het werk van Wies de Bles uit Heinkenszand komt op een apar te plek te staan, aan de rand van deLewedorpse uitbreidingswijk -Kraaijertpolder op de hoek van de Postweg en cle Le- wedijk. Het kunstwerk in Nieuwdorp ge titeld De twee eilanden - verwij zend naar de ligging van Nieuw dorp op zo'n beetje de scheiding van Zuid-Beveland en Walche ren - komt op het Oranjeplein bij de Prinses Margrietstraat. De creatie van Sander Littel uit Oudelande wordt zaterdaga vond 29 april om half acht te voorschijn getoverd. schappelijke regeling voor het Museum voor Noord- en Zuid- Beveland, waartoe het Histo risch Museum in Goes en het Fruitteeltmuseum in Kapelle be horen. De collectie van het Fruit teeltmuseum is goed op orde. Tijdens de vergadering van het algemeen bestuur wordt waar schijnlijk ook een nieuwe direc teur benoemd. Huidig directeur Heerebout vertrekt binnenkort. Hij laat in Goes een museum achter dat maandelijks onge veer driehonderd bezoekers over de vloer krijgt. Er wordt op gerekend dat het er in de zomer maandelijks honderd meer zijn. De huidige wisseltentoonstel ling 'Bevelanden onder stroom' wordt half juni vervangen door de tentoonstelling 'Tussen Hon- te en Henkelinge'. Die gaat over verdronken dorpen in oost- Zuid-Beveland. Aanleiding daartoe is het vijftig jarig bestaan van de Archeologi sche Werkgemeenschap Neder land, die in oost-Zuid-Beveland veel onderzoek heeft gedaan. Na de expositie over verdron ken dorpen komt er een tentoon stelling over textiel, gevolgd door een over de publieke water voorziening op de Bevelanden, vergelijkbaar met de huidige tentoonstelling over de komst van elektriciteit. Voor het Fruit teeltmuseum staat in het najaar een tentoonstelling over boomt eelt op het programma. Daarbij wordt gebruik gemaakt van ar chiefmateriaal van VanderHa- ve, ooit begonnen als boomkwe ker. Eenakters doen het goed in Heinkenszand THOLEN - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag in de Bosstraat in Tholen een dronken automobi list aangehouden. De man, een 49-jarige inwoner van Ber gen op Zoom, had cle toegestane hoeveelheid alcohol ruim drie maal overschreden. Bovendien had hij geen rijbewijs en droeg hij geen gordel. GOES - De politie heeft zaterdagnacht in de Koepoort in Goes twee mannen aangehouden voor baldadig gedrag. De twee, een 31-jarige inwoner van de gemeente Noord-Beveland en een 19-jarige man uit Arnemuiden, waren op straat aan het vechten. Ze zijn met een bekeu ring voor baldadigheid tegen personen huiswaarts gezon den. De wichelaars van de Zeeuwse Kosmos (op de voorgrond meneer Van Velthoven) zoeken in Baarsdorp naar het Mariaputje. door Willem van Dam 's-H. ARENDSKERKE - Zal me neer Van Velthoven eens een sterk staaltje vertellen? Laatst, bij zijn schoonzoon - die had ooit in zijn tuin een paar buizen de grond in gehamerd om een volleybalnet te kunnen plaat sen. Maar hoe gaat dat? Er ging een tijdje overheen, het gras groeide gretig door en die bui zen waren op den duur niet meer te vinden. En wat denk je? Meneer Van Velthoven consul teerde zijn wichelroede en hup, jawel hoor, gevonden! Met enige regelmaat verzamelen (Advertentie) WERKKLEDING www.werkkledingtotaal.nl RENESSE - In de Zeeanemoon- weg in Renesse werd zondagoch tend rond een uur een dwars op de weg staande auto aangetrof fen. De op drift geraakte auto stond niet in een versnelling of op de handrem en was zelfstandig van uit een parkeervak de weg op ge rold. ze zich in het veld. Met z'n tie nen zijn ze meestal - allen lid van de Zeeuwse Kosmos, een 'ge- omantisch gezelschap dat wichelt naar aardstralen, leylij- nen en dergelijke'. Zo'n acht keer per jaar trekken ze er met hun wichelroede op uit. Op zoek naar - ja, op zoek naar wat eigenlijk? Naar het mysterieuze Vrouweputje of Ma riaputje bijvoorbeeld, een bron waaruit lang geleden genees krachtig water welde, ergens in Baarsdorp, lieflijk gehucht bij 's-Heer Arendskerke. Mooie ver halen doen daarover de ronde. Zo moet, willen de vertellingen, Maria zelf bij dorstig weder uit de put hebben gedronken. Daar aan zou het water zijn helende krachten ontlenen. Zondag trachtten de wichelaars van de Zeeuwse Kosmos sporen van het Vrouweputje die diep onder de graspollen verscholen moeten liggen, te traceren. De meesten dragen een allemans- wichelroede bij zich, L-vormige staafjes in een rechte hoek. Het echtpaar Van Velthoven (Henk, 70 jaar, en Ida 69 jaar) uit Geers- dijk hebben beiden een wichel roede vervaardigd van koper - dat is goed tegen de roest. Maar er zijn er ook van alledaags ijzer- draad, sommigen kunnen zelfs wichelen met een boomtakje. Waarmee ze maar gezegd willen hebben: materiaal is niet van groot belang. Wat wél van belang is: wiche laars moeten zich kunnen con centreren, ze moeten kunnen in terpreteren en visualiseren. En zodra de staafjes van de wichel roede elkaar kruisen, weten ze: hebbes! In de Middeleeuwen werd de wichelroede gezien als een in strument van satan. Tegenwoor dig wordt er wat milder tegen de wichelaars aangekeken: wat zweverige, doch volstrekt on schuldige types. Aura's Meneer en mevrouw Van Veltho ven zijn de kunst nog niet zo heel lang machtig. Zij beschou wen zichzelf als beginners. Maar er zijn er in het gezelschap je ook - die zijn zó goed, die kun nen zelfs aura's lezen. Meneer en mevrouw Van Veltho ven stuiten wel eens op enige scepsis, wanneer zij vertellen dat ze met een wichelroede op pad gaan. foto Willem Mieras Daaraan gaan zij schouderopha lend voorbij. „Als je je nergens voor openstelt, blijf je een duf konijn." En hoe zit het met het Mariaput je? De wichelroedes wijzen op water in de grond. Maar of zich daar ooit een mysterieuze bron bevond, dat durven zelfs de meest ervaren wichelaars niet te beweren. Jammer, vinden de Van Veltho- vens. Maar ach, niet getreurd. Misschien slagen ze er binnen kort wel in de sleutels te vinden die hun schoonzoon kortgeleden verloor. (Advertentie) Subsidies voor projecten Het opzetten van een mensenrechtencentrum in de Oekraïne, het ondersteunen van een gehandicaptenvereniging in Marokko of een docentenvereniging in Servië: voor dit soort projecten bij de 'nieuwe buren' van Europa kunt u Matra/KPA-subsidie aanvragen. Meer weten? Kijk op www.ncdo.nl voor meer infor matie en de voorwaarden. Met vragen kunt u bellen naar de Subsidielijn 020 568 2000 of mailen naar info@ncdo.nl. Voor advies over uw project of subsidieaanvraag kunt u contact opnemen met het centrum voor internationale samenwerking (COS) in uw regio via www.cossen.nl. WEMELDINGE - De politie te water heeft gis termiddag een gewonde bruinvis uit het Ooster- scheldewater gevist. Het dier was echter derma te gewond dat het kort daarna stierf. Rond twee uur gistermiddag werd de politie door op varenden van een plezierjacht gewaarschuwd, dat in de Oosterschelde een gewonde bruinvis dobberde. Kort daarna vond de politie het ruim een meter lange dier tussen Wemeldinge en Tho len, hees het aan boord en bracht het vervol gens aan land, waar het al snel de laatste adem uitblies. Gezien de aard van de verwondingen is het aannemelijk dat de bruinvis in een scheepsschroef terecht is gekomen. De vangst is allang niet meer heel uitzonderlijk. In de Oos terschelde worden de laatste tijd steeds meer bruinvissen gesignaleerd. foto Willem Mieras MIDDELBURG - Op de Kanaalweg in Middelburg is vrij dagmiddag rond drie uur een zeventienjarige jongen mis handeld door zes andere jongens. Dat heeft de politie za terdag bekendgemaakt. Eén van de zes begon tegen zijn fiets te trappen toen het slachtoffer die wilde pakken. De jongen werd geslagen en geschopt. Bovendien werd zijn keel dichtgeknepen. ZIERIKZEE - Ter gelegenheid van het Mozartfestival in Zierikzee biedt de organiserende orgelcommissie een spe ciale Mozart-wijn aan. Op het etiket van de wijnfles is de afbeelding van de componist te zien met op de achter grond het vooraanzicht van de Nieuwe Kerk. De Mo zartwijn - een Franse Merlot uit 2004 - is te koop tijdens concerten en lezingen en tijdens de openstelling van de nieuwe Kerk in de zomertijd. De opbrengst van de Mo zartwijn komt ten goede aan de instandhouding van het monumentale kerkgebouw. TERNEUZEN - Bij een aanrijding tussen twee bromfiet sen op de N61 richting Sluiskil zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag twee gewonden gevallen. Het betreft een negentienjarige Axelaar en zijn vijftienjarige passagiere uit de gemeente Terneuzen. Het meisje is naar het zieken huis gebracht. De Axelse bromfietsbestuurder botste te gen een andere brommer die uit de tegenovergestelde rich ting kwam. De bestuurder van deze brommer is na het on geval vertrokken zonder zijn identiteit bekend te maken. De bromfiets van de Axelaar raakte geheel vernield. door Inge Heuff AMSTERDAM - Met een citaat van Midas Dekkers gaf Sjoerd Oberman als vertegenwoordiger van het Goese Lyceum de aftrap voor het een-op-een debat van Vara's 'Op weg naar het Lager huis'. De stelling die hij moest verdedigen ging over het instel len van een overheidssite met kinderporno om pedofielen te lokken. Het was afgelopen zaterdag een spannende debatstrijd tussen het Goese Lyceum en het Zerni- ke College uit Haren (Gronin gen) in de Rode Hoed in Amster dam Met een bus vol supporters wa ren de elf debaters (één reserve) naar de hoofdstad gereisd. Vol goede moed en stapels papieren met argumenten en achtergrond informatie gingen de jongeren dit nieuwe avontuur aan. Maar het was een lange zit voordat de tien aan de bak mochten. Bijna drie uur moesten zij in een ka mer wachten op hun beurt. Hun meer ervaren tegenstan ders (zij deden voor het derde jaar mee) kwamen pas twee uur later fris en monter aan. Eenmaal in de groene bankjes van Het Lagerhuisdecor en met de televisiecamera's op hen ge richt, moesten de tien debaters uit Zeeland de stelling aanval len dat jongeren onder de acht tien geen drank mogen kopen. De tien Groningers moesten de ze verdedigen. Dat leek hen iets soepeler af te gaan dan de Zeeuwen, hoewel de Zeeuwse argumenten goed doordacht waren. De revanche kwam met het een-op-een debat waarbij Sjoerd goede argumen ten leverde ter ondersteuning van de overheidssite die pedofie len moet gaan lokken. Met het vrije debat werd deze halve finale afgesloten. Alle twintig deelnemers konden hun eigen standpunt verdedigen op de stelling dat hoogopgeleide vrouwen die na hun studie niet gaan werken, hun studiekosten (zo'n 20.000 euro) moeten terug betalen. Actief Nu kwam het Zeeuwse team los en reageerde actief en scoorde goed. Ook de supporters werden wakker en applaudisseerden- De jury, bestaande uit wereld kampioen debatteren Lars Duursma, minister Rita Ver donk en cabaretière en teamlid van het BNN-programma Kan nibalen Tina de Bruin, waren zeer te spreken over het debat. Levendig, adrem en creatief wa ren de lovende woorden. Helaas voor het Goese Lyceum vond de jury het Zernike College toch net even beter. Deze groep mocht door naar de finale en moest het opnemen tegen het Et- ty Hillesum College uit Deven ter. Die school wist uiteindelijk de hoofdprijs, een tripje naar het Engelse Lagerhuis, in de wacht te slepen. De Vara zendt op donderdag 4 mei om 19.00 uur een samenvat ting van beide halve finales uit. De bevalling van een van de schapen van die Walcherse boer verliep zodanig stroef dat hij na ampel beraad be sloot er een dierenarts bij te roepen. Het lammetje dat met diens hulp ter wereld kwam bleek slechts over drie poten te be schikken. „Ik neem het wel mee naar huis. Dan maak ik het daar wel af", bood de dierenarts aan. Nadat hij drie weken lang niets van de dierenarts had ge hoord besloot de boer de man eens op te bellen. „En", infor meerde hij, „is het lammetje al af?" Bent u betrokken bij de 'nieuwe buren' van Europa? ©ncdo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25