PZC Cateringkar blokkeert de kür van Van Lieren Eerste mental coach van Oranje Zweistra na 2003 weer de sterkste in dressuurstrijd vitrine Van Grunsven mijdt CHIO Aken ™~j CQJ weo^eLFT) Zevende in finale wereldbeker na rinkelend glaswerk 24 Keepersleed RUGNUMMER Stoeltjes Pupil van het jaar maandag 24 april 2006 door Koen de Vries AMSTERDAM - Een enorm ka baal maakte zaterdagmiddag een eind aan de aspiraties van dressuurruiter Laurens van Lie ren tijdens de wereldbekerfina le in Amsterdam. Een knal en het daaropvolgende glasgerin kel verstoorden de concentratie van de ruiter van Stal Hexagon en zijn paard Ollright zodanig dat een kans op een topklasse- ring meteen verkeken was. „We waren extreem goed in vorm. Ik was van plan voor een ongelooflijke verrassing te zor gen", verzuchtte de aangeslagen Van Lieren in de catacomben van de RAI. Uiteindelijk was de zevende plaats zijn deel. Een flink deel van de dressuur- wereld was zaterdag even van slag na het opmerkelijke inci dent tijdens de kür op muziek van Laurens van Lieren. Tijdens de persconferentie na afloop was de aandacht niet meteen ge vestigd op winnares Anky van Grunsven, die met een straat lengte voorsprong voor de acht ste keer in elf jaar de wereldbe ker voor zich opeiste. Ook de verrassend sterke num mer twee in Amsterdam, de Duitse Isabell Werth, en de num mer drie Jan Brink uit Zweden verdwenen voor even naar de achtergrond. Als eerste werd door de perschef excuus ge maakt aan Laurens van Lieren en daarna verontschuldigde ook de Italiaan Vicenzo Truppa, hoofd van de jury, zich voor het incident. Vlak nadat Laurens van Lieren aan zijn kür begon en de 7400 toeschouwers ademloos toeke ken, werd de muziek van Queen overstemd door het lawaai van een omvallende cateringkar. Vlak achter de loge waarin ko ningin Beatrix zojuist had plaatsgenomen vielen tientallen bprden en glazen in duizenden stukjes dankzij een onhandige manoeuvre van een restaurant- medewerker. Het verstoorde het wankele evenwicht tussen ruiter en paard. Hexagons Ollright sprong van schrik een gaatje in de lucht en Laurens van Lieren gaf even de indruk de hal te wil len verlaten. Paard en ruiter wa ren even helemaal de kluts kwijt. Beoordeling Stadioncommentator Eddy de Wolff van Westerode meldde het publiek meteen na de kür dat de schade beperkt zou blij ven: „Als er iets duidelijk van buitenaf gebeurt, zullen de ju ryleden het amper meenemen in hun beoordeling. Iedereen heeft gelijke kansen." Truppa probeerde tijdens de persconferentie dezelfde indruk te wekken. Het was natuurlijk maar de halve waarheid. Wel licht zagen de vijf juryleden de bokkesprongen van Ollright he lemaal door de vingers, maar al datgene dat erna gebeurde moest natuurlijk wel becijferd worden. En daarin kon Laurens van Lie ren op geen enkele coulantie re kenen. „Er ging opeens zoveel door me heen. Ik zat te shaken van onze sportredactie AMSTERDAM - Na de wereld- bekerfinale dressuur in Am sterdam zorgde winnares An ky van Grunsven onverwacht voor opwinding. Nadat haar gevraagd was naar haar plan nen voor de naaste toekomst, vertelde de Brabantse dat ze dit jaar met opzet het CHIO van Aken in mei mijdt. „Ik heb er op dit moment geen zin in om daar te rijden." In het afgelopen jaar zijn Van Grunsven en haar trainer/ partner Sjef Janssen vanuit Duitse hoek diverse malen be schuldigd van onoirbare trai ningspraktijken. Hoewel ze door verschillende instanties in het gelijk zijn gesteld, kwam geen einde aan die ver halen. Ook afgelopen week werd in Duitsland weer een artikel ge publiceerd en dat was voor Van Grunsven de aanleiding om te reageren. „Ik heb er geen bezwaar tegen als we op een normale manier over die zaken praten, maar in Duits land is dat kennelijk niet mo gelijk." Van Grunsven kreeg bijval van haar concurrente Isabell Werth en Mariëtte Withages, de voorzitter van de interna tionale dressuurcommissie. Werth: „Een aantal mensen be nadert de zaken niet positief en ik vind het jammer dat dat Duitsers zijn. Maar het is ze ker niet zo dat er sprake is van een strijd tussen twee landen, want niet iedereen denkt er bij ons zo over." Van Grunsvens actie blijft be perkt tot het OHIO van Aken. In augustus, als op hetzelfde terrein het WK is, zal ze er ze ker bij zijn, zo liet ze weten. GPD op mijn paard, had geen enkel gevoel meer. Eigenlijk was er even sprake van pure paniek. Het duurde lang voordat ik weer een beetje hersteld was. En dat was natuurlijk in de rest van de kür terug te zien." Van Lieren had gehoopt in Am sterdam een nieuwe stap te ma ken in zijn toch al snelle op mars. Vorig jaar werd hij der tiende in de dressuur van Jum ping Amsterdam, die toen min der sterk bezet was. Zaterdag dacht hij de vijfde plaats die hij donderdag in het eerste deel van de wereldbekerfi nale behaalde te kunnen verbete ren. „Ollright was zo verschrik kelijk goed, ik had gehoopt dat hij een pr zou neerzetten, ,een score van boven de tachtig pro cent dus." Verontschuldigingen Zover kwam het dus lang niet. Met 75.300 procent werd Van Lieren zevende. Winnares Anky van Grunsven scoorde liefst 87.750. Aan het eind van de mid dag kwam ook het hoofd van de organisatie Chris van Dam zijn verontschuldigingen aanbieden. „Zoiets is natuurlijk verschrik kelijk, maar een ongelukje is snel gebeurd als je met 350 me dewerkers ergens mee bezig bent." Daarbij bleef het. Over het verlies aan prijzengeld, dat om een bedrag van 5000 euro zou kunnen gaan, werd bijvoor beeld niet gesproken. Laurens van Lieren nam het voor kennisgeving aan. Hij pro beerde het positieve te halen uit de bedorven middag. „Ik moet in de toekomst beter reageren op dit soort gebeurtenissen", was de les die hij trok. „Een paard kun je daarop niet trai nen, een mens wel. En die re cordscore haal ik wel ergens an ders. Desondanks is het wel even behoorlijk balen. Ik ben een ervaring rijker, maar een il lusie armer. Dressuurruiter Laurens van Lieren is zichtbaar van slag nadat zijn kür op muziek met Hexagons Ollright is verknald door het gerinkel van sneuvelende glazen. foto Robin Utrecht/ANP door Lucien Roelandt NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Thamar Zweistra won zater dag in Nieuw en Sint Joosland de Rabo Top Indoor Dressuur- competitie. Het was de tweede keer dat de voormalig kampioen Europese Young Riders zich in deze indoorreeks de beste toon de. In 2003 zegevierde de amazone uit Schore met Hexagons Rou- manda, nu in de piste van Stal de Kroo met Hexagons Truppa. De finale werd ontsierd door het enorme verschil in waarde ring door beide juryleden in de klassieke proeven. De beoorde lingen van het Brabantse jurylid Ravensteyn riepen bij de toe schouwers veel vragen op. Naar hun oordeel had de man uit Hal steren meer oog voor het exteri eur van de paarden dan voor de proeven. Daardoor kon menig combinatie al na het eerste op treden een hoge eindklassering vergeten. Het voert echter te ver Zwei stra's zege toe te schrijven aan de warrige jurybeoordeling. Het stond immers bij voorbaat vast dat ze met Hexagons Truppa ho ge ogen zou gooien in de finale. Maar dat Zeeuwse kampioens combinatie de overwinning in de afsluitende kür op muziek aan Chantal de Rooy met Nairo bi moest laten, was een verras sing. Door haar zege in de twee de wedstrijd van de cyclus greep Zweistra echter alsnog de winst in het overallklassement. Ze bleef De Rooy een punt voor. De klassieke Z2-proef werd ge wonnen door Zweistra met Trup pa. Zij reed de Rubiquilzoon naar een totaal van ruim 67 pro cent. Vincent Bol won 's och tends met Jumper K de klassie ke proef. Daardoor moest Zweis tra de eerste plaats in het voorlo pig klassement delen met de rui ter uit Nieuw en Sint Joosland. Ook De Rooy mengde zich in de strijd. De amazone reed Nairobi in de klasse Z2 naar de tweede stek en begon met een punt ach terstand op de koplopers aan df beslissende kür. Met Chantal Nijpjes met Hexagons Tweety en Linda Wille met Keban als combinaties! die in de kür ij staat werden geacht te stunten, leek alles nog mogelijk. Het mocht niet zo zijn. Bol kon het thuisvoordeel niet uitbuiten. Zijn ruin was gespannen en Bol bleek niet iry staat hem tot de or de te roepen, Hij werd zesde, en daardoor derde in de eindstand, Met een goede kür voerde Wille met Keban de spanning op. De 67.20 was voor de Axelse combi natie goed voor de vierde plek. Zweistra stuurde Truppa vervol gens met veel schwung door de piste. Maar bij de wissels slopen er foutjes in de proef. Daardoor staakte de teller bij 70.75. Het antwoord van De Rooy en Nairo bi liet niet lang op zich wach ten. De combinatie werd eerste Als Nijpjes tweede in de kür zou worden, was de eindzege ook voor De Rooy. Maar de amazone uit Middelburg werd derde. Toch was De Rooy tevreden. „Mijn paard gaf mij in beide proeven hetzelfde gevoel. Ik zou niet kunnen vertellen wat er fout ging in de klassieke proef Maar ik heb vrede met de uit slag. Ik wist dat het moeilijk zou worden Thamar te verslaan. De zege in de kür en de tweede plaats in het eindklassement zie ik als een leuk afscheid met Nai robi van de basissport. Ik ben met hem al drie keer gestart in het ZZ-licht en heb al vier winst punten. Nairobi heeft geen enke le moeite met de proeven." Zweistra zag haar zege als een bevestiging van de grote ver wachtingen die ze met Truppa koestert. „Truppa is een heel fijn paard, heeft enorm veel ca paciteiten. Je kunt hem vergelij ken met zijn oudste broer Oll right, waar Laurens van Lieren nu internationaal op het hoog ste niveau mee rijdt. Hij doet al les wat ik van hem vraag. Al laat hij, zoals vandaag, in de wis sels en de galop soms steken val len. Dat komt allemaal wel goed, maar vraagt enig geduld." ..j. of-sL door Jan Dagevos De opstelling van ARC liet zater dag in Kloetinge lang op zich wachten. „We weten niet hoe onze keeper van vandaag heet", meldde een bestuurslid voor het begin van de voetbalwedstrijd. Raar maar waar. Het was allemaal terug te voeren tot het keepersleed waarmee ARC afgelopen week werd geconfronteerd. In de aanloop naar het duel met Kloetinge raakte eerste doelman Remco Tuinenburg aan zijn knie geblesseerd. ARC zat met de handen in het haar, omdat ook tweede keeper Sander Pieterse van wege een kwetsuur niet beschikbaar was. De technische staf moest uiteinde lijk beroep doen op de 37-jarige keeper van ARC 10(1). Voor de mee gereisde bestuursleden en suppor ters was hij zaterdag de grote onbe kende. „Hij heet Mike van vqren", riep een supporter vlak voor het be gin van de wedstrijd, „maar dat is dan ook alles wat ik weet." Navraag bij de technische staf leer de dat het ging om de 37-jarige Mi ke Mulckhuyse. De debutant kweet zich overigens goed van zijn taak en hield zijn doel schoon. Het zorgde Voetbalclub SSV65 is de negende Zeeuwse zater dagclub die doordringt tot het hoogste amateurniveau. De voorgangers van de Goese club, die die mijlpaal zater dag bereikte door een 1-1-ge- lijkspel bij WGZ, zijn AZW, De Meeuwen, Amemuiden, Oostkapelle, Serooskerke, Hoek, Kloetinge en Veere. zelfs voor juichkreten bij de gelegen heidskeeper. Die nogal vreemd aan deden omdat ARC ondanks het 0-0-gelijkspel degradeerde naar de eerste klasse. „Ach, gun die jongen zijn feestje", zei een geldschieter van ARC. De supporters van eerstedivisie- club GA Eagles uit Deventer krijgen komend seizoen nieuwe stoe len in hun stadion. Tweedehands, dat wel. Uit de Alkmaarderhout. Want AZ houdt opruiming. Maar de Deventer club moet de stoelen wel zelf komen ophalen en demonteren. Dus zal er, waarschijnlijk op zater dag 13 mei, een bus vol supporters van Go Ahead Eagles naar de Alk maarder Hout reizen. Vijftig fans met een rood-geel hart die per per soon zo'n kleine driehonderd schroe ven los gaan draaien. In totaal gaat het om 14.400 schroeven voor 3600 stoeltjes. Vrachtwagens voor het ver voer van de stoeltjes zijn inmiddels ook al geregeld. foto Willem Mieras door Rudy Booqert De eerste keer dat het Neder lands voetbalelftal aan een WK deelnam, was in 1934. 'We gaan naar Rome toe' luidde de ambitieu ze leus, maar de finale in de Italiaan se hoofdstad werd niet bereikt. Na de eerste wedstrijd in Milaan was het WK-avontuur al voorbij. Nederland verloor met 3-2 van Zwit serland. Kick Smit en Leen Vente waren in die eerste WK- wedstrijd de Nederlandse doelpuntenmakers. Dat was niet zo bijzonder, want het duo was in die jaren buitengewoon productief voor Oranje. Smit scoor de in 29 duels 26 keer, Ven té in 21 duels 19 keer. Maar wat wil je ook met een heuse mental coach in de be geleiding van het Nederlands elftal. Deze mental coach werd met name beroemd door zijn preken in de Won- dertent van de Haagse voetbalclub VUC. Eén keer per week kwamen op het terrein van VUC de interna tionals bij elkaar voor een gezamen lijke training en in een tent kregen de Oranje-mannen technische en tactische lessen van de keuzeheren. Plus een lesje vaderlandsliefde van de mental coach. „Er kwam een andere geest onder de spelers", merkte de nationale voetbalprofessor Ad van Emmenes. „Ze werden bereid eensgezind en als goede vrienden tot het uiterste te strijden voor de eer van de Voetbal bond, voor de eer ook van Neder land." De spelers werden geïndoctri neerd met Oranje-gevoel. Ze moes ten strijden voor volk en vaderland! De mental coach van Oranje schreef ook regelmatig stimulerende brie ven naar de internationals. In de WK-vitrine ligt een brief aan Leen Vente, uit 1934. Daarin krijgt Vente advies hoe om te gaan met een bles sure, hij wordt bedankt voor 'de uit- muntende wijze' waarop hij de Ne derlandse kleuren heeft hooggehou den en hij moet de groeten overbren gen aan zijn vader en zijn meisje. De tweede vraag in deze rubriek luidt: Wie was deze eerste mental coach van het Nederlands elftal? De antwoorden dienen uiterlijk op vrijdag 28 april op de redactie te zijn. U kunt uw antwoord e-mailen naar het volgende adres: wkvitrine@pzc.nl. De antwoorden kunnen ook per post worden inge bracht. Het adres daarvoor luidt: sportredactie PZC, Stationspark 31, 4460 AA Goes, onder vermelding van WK-vitrine. De winnaar ontvangt een replica van het shirt dat de Nederlandse in ternationals een halve eeuw geleden droegen en wordt volgende week maandag in deze rubriek bekendge maakt, tegelijkertijd met de nieuwe opgave. De winnaar van vorige week is Wil van Boven uit Kapelle, die het goede antwoord gaf op de vraag op welk toernooi het konijn de mascotte van het Nederlands elf tal was: het WK van 1974. VEERE - Een pupil van de week is doorgaans twaalf jaar of jonger. Maar bij Veere was het zaterdag de beurt aan een volwassene. Ria van Maldegem werd door de Walcherse club in het zonnetje gezet. Ze vervulde 23 jaar lang diverse functies binnen de vereniging, waaron der de begeleiding van de pupillen van de week. Daarom mocht ze het voor één keer zelf zijn. Of liever, ze werd uitgeroepen tot pupil van het jaar. Van Maldegem gaf on langs te kennen te stoppen als bestuurslid en jeugdcom- missielid bij Veere. Ze blijft nog wel actief als speaker bij de thuisduels van het eerste elftal en als begeleidster van de pupil van de week. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 24