Britse jeugd leeft onder juk asbo llfilölUE ZEEUWSE OOURAN Belangengroepen laken reparatie koopkracht Goed dat ik weer eens gecrasht ben Inbrekers blijven uit de kinderkamer HHn legeringsadviseur uit zware kritiek op Blairs aanpak van asociaal gedrag m Verjaardag op politiebureau Kleine luchtvaart tegen het licht Borssele is geen Tsjernobyl SSV promoveert naar hoofdklasse Kür Van Lieren wreed verstoord 7/ \mm üj www.hetoranjeplein.nl Oppositie Nepal blijft betogen 248e jaargang no. 96 1 maandag 24 april 2006 los nummer 1,25 itonr Esther Gotink LONDEN - De manier waarop premier Blair asoci aal gedrag in Groot-Brittan- aanpakt, heeft op de lan de duur een negatief effect óp jongeren. Dat zegt profes- i» jor R. Morgan, hoofdadvi- leur van de Britse regering op het gebied van jeugdcri minaliteit. middag Z0\3 Wolken en zon, vanmiddag meest droog. Matige zuidoostelijke wind en maxima tussen 13 en 17 graden. Ajax schittert ook in de Kuip intern et: www.pzc.n I werd opgelost", aldus Morgan, die beweert dat kinderen al voor de rechter verschijnen als zij vloeken op het schoolplein. Hij vindt dat ouders en onder wijzers een grotere verantwoor delijkheid moeten tonen en een kind in een vroeg stadium moe ten leren waar het de fout in Volgens de krant de Indepen dent zullen Morgans woorden al le ministers die asbo's toejui chen wakker schudden. Het La- bour-kabinet gaat er prat op dat asociale jongeren worden aangepakt via korte maar ont nuchterende gevangenisstraffen en zeggen dat in veel stadswij ken de rust is teruggekeerd. De wet tegen antisociaal gedrag werd in april 1999 door de rege ring aangenomen. Sinds die tijd zijn meer dan tweeduizend as bo's uitgedeeld aan minderjari gen. In sommige gevallen krij gen kinderen een asbo voor de duur van tien jaar opgelegd, wat betekent dat zij hun hele jeugd onder het juk van een poli- tiebevel leven. Cijfers tonen aan dat een record aantal kinderen in Groot-Brittannië voor de rechtbank is verschenen, terwijl het aantal misdragingen onder jongeren stabiel is gebleven. Jeugdorganisatie YMCA sluit zich aan bij de zorgen van Mor gan. Directeur C. Davies zei: „De huidige gevangenisstraffen voor jonge mensen zijn lichte lijk overdreven. Veel incidenten die vroeger werden bestempeld als normaal kattekwaad onder 15- tot 20-jarigen heten nu cri minele activiteiten." Davies zegt dat een duidelijker schei ding moet komen tussen gang baar adolescent gedrag en crimi naliteit. GPD 'Agenda Respect' demo- siseert kinderen die betrekke- i onschuldige misdragingen begaan. Blair kwam in 1999 met asbo's', bijzondere politiebeve- fen die wangedrag bestraffen. Wie een asbo schendt, kan voor ine tot vijf jaar in de gevange lis belanden. Volgens Morgan kinderen die eigenlijk kuip en begeleiding nodig heb ben, een stempel opgedrukt nar zij onmogelijk meer vanaf komen. Wie een asbo krijgt opge ld legd, wordt gedemoniseercl en loopt grote kans op het crimine- lepad te belanden. Morgan, wiens uitspraken giste ren de voorpagina van de Inde pendent on Sunday domineer den, wil dat er een andere aan pak voor onhandelbare jonge ren komt. Hij vindt dat discre- ler moet worden omgegaan met kinderen die voor de rechtbank verschijnen voor misdragingen «aar zij vroeger hooguit een tik op de vingers voor kregen. Wij gebruiken het justitiële ap paraat om gedrag te corrigeren dat vroeger op informele en :i)a aiet-criminaliserende wijze 'AALWIJK - Een 35-jarige moeder en haar 12-jarige doch ter uit Oosterhout hebben zater- in een speelgoedwinkel in Waalwijk cadeaus gestolen voor de verjaardag van het meisje. Zij liepen zonder te betalen buiten met een cd-speler, skeelers, een spelletje en een schrijfset. Dat liet de politie gis teren weten. Moeder en dochter zijn opge pakt. Het meisje heeft haar ver jaardag doorgebracht op het po litiebureau. ANP IMOLA - Een salto-mortale! Vijf keer over de kop, onderdelen die alle kanten op vliegen, kijkers die van schrik de handen voor hun ogen slaan en een coureur die vervolgens - alsof hij over een dorpel is gestruikeld - de duim opsteekt als hij uit zijn wrak kruipt. Een normaal mens zou een paar weken niet meer in een auto stap pen. De psyche van een Formule 1-coureur is anders. Christijan Albers, die het avon tuur kort na de start op Imola beleefde, gaf er zelfs een positieve wending aan. „Best goed voor me om weer eens zo'n crash te maken", zei hij, waarmee hij de toe hoorders nog eens verbaasde. „Kijk, ik ben niet bang in de auto, maar soms ga je zo hard door een bocht dat je wel eens denkt: 'shit, als het hier fout gaat doe ik me zeer.' Nu is het me gebeurd en weet ik weer hoe veilig de Formule 1 is, want ik heb helemaal nergens last van. Dit brengt me dichter bij de limiet en maakt me harder. Mijn laatste goede crash was bijna een jaar geleden op Magny-Cours, dus ik was dat gevoel een beetje kwijt." Laurent Charniaux/WFA Pagina 17 Schumacher breekt de ban De Inspectie Verkeer en Waterstaat heeft besloten de con trole op de 'kleine luchtvaart' te intensiveren. De aanlei ding is een ongeval dit weekeinde met een ultra- light-toestel in Stadskanaal, waarbij de piloot van het vliegtuigje om het leven kwam. Een ongeval zoals zich dat in de kerncentrale van Tsjer nobyl voordeed, zou in Borssele nooit kunnen gebeuren. Dat zegt directeur A. Versteegh van de Nuclear Research and Consultancy Group. Woensdag is de ramp in Tsjernobyl twintig jaar geleden. SSV'65 is volgend seizoen hoofdklasser. De Goese voetbalclub speelde gelijk bij WGZ en dat was ge noeg voor de titel in de eer ste klasse. Terneuzense Boys werd kampioen in de tweede klasse door een nip te overwinning tegen Tholense JS Boys. De kür op muziek van Lau rens van Lieren tijdens de wereldbekerfinale dres suur in Amsterdam werd zaterdag wreed vei'stoord. De ruiter uit Schore en zijn paard Hexagons Ollright schrokken zo van kapotval- lend glas dat de zevende plaats vervol gens het hoogst haalbare bleek. éL* '-li Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9,11,12 en 13; Sport: 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 en 24 foor Eric de Bie DEM HAAG - Anja van de Brug «eigert de 52 euro die het kabi- ]'3 Kt dit jaar alle Nederlanders anbiedt als koopkrachtrepara tie. De voorzitter van de Belan- Oi pmvereniging voor Uitkerings- terechtigden (BWU) vindt de fi- Bnciële tegemoetkoming 'een bchertje'. „Dit is wederom iolksverlakkerij." 'rijdag werd bekend dat het ka- Met de komende twee jaar hon den miljoenen euro's uittrekt foor de koopkrachtreparatie. Zo wordt dit jaar de zorgtoeslag niet verlaagd en gaat de huur minder omhoog. Tevens vervalt de energieheffing van 52 euro per gezin. Bij de maatregelen valt op dat de reparatie breed is aangepakt. Het kabinet wil zo de indruk wekken dat alle Nederlanders erop vooruit gaan, en dat niet al leen degenen worden gesteund die nadeel ondervinden van het nieuwe zorgstelsel. Bij vertegen woordigers van die laatste groe pen, is dat in het verkeerde keeL gat geschoten. Van de Brug: „Die 52 euro zijn (Advertentie) uitkeringsgerechtigden al kwijt aan de verhoging van de premie voor de basiszorgverzekering. Want die komt er vast en zeker. Bij de veranderingen van de Zorgwet hebben de verzeke ringsmaatschappijen miljoenen aan reclame uitgegeven. Die moeten zij terugverdienen." Koopkrachtcijfers van het Cen traal Planbureau (CPB) die al KATHMANDU - De Nepalese oppositie heeft haar aanhangers opgeroepen morgen deel te ne men aan een grootschalige de monstratie, die moet leiden tot het paleis waarin koning Gya- nendra zich heeft verschanst. Bij demonstraties raakten giste ren 27 mensen gewond, toen de politie rubber kogels afvuurde op demonstranten die het cen trum van de hoofdstad Kath- mandu wilden binnendringen. Daar goldt gisteren opnieuw een uitgaansverbod. Oppositie leiders voorspelden gisteren dat Gyanendra binnen enkele dagen ten val wordt gebracht. De com munisten willen van Nepal een maoïstische staat maken. Zaterdag raakten 150 betogers gewond toen de politie het vuur opende. De politie zette ook traangas in tegen de tweehon derdduizend betogers, die het uitgaansverbod hadden gene geerd. ANP/AFP/DPA uitlekten, laten inderdaad zien dat sommige groepen erop ach teruit gaan. Terwijl de koop kracht van de Nederlandse huis houdens dit jaar met gemiddeld 1,5 procent verbetert. Alleenstaanden Volgens het CPB gaat 80 pro cent van de huishoudens er in 2006 in koopkracht op vooruit en 20 procent erop achteruit. Vooral huishoudens zonder kin deren en alleenstaande 65-plus- sersleveren in. Van der Brug had het logischer gevonden als groepen die het zwaarst zijn getroffen door het zorgstelsel, meer compensatie hadden gekregen. Daarin krijgt zij bijval van onder anderen L. -de Zwaan, voorzitter van de stichting Cisa. Zij zet zich in voor de belangen van vrijgezel len. „Dit is discriminatie van het zuiverste water", meent De Zwaan. „Van alle kanten hoor je dat vooral alleenstaanden en tweeverdieners zonder kinderen erop achteruit zijn gegaan door het zorgstelsel. Het is onbegrij pelijk dat die groep niet wordt gecompenseerd." GPD door Jessica Smeenk LONDEN - Wie de kans zo klein mogelijk wil maken dat in brekers er met zijn of haar juwe len vandoor gaan, moet die in de kinderkamer verstoppen. Daar kijken inbrekers nooit, zo blijkt uit een Brits onderzoek onder vijftig ervaren inbrekers. De ondervraagde inbrekers had den allemaal minimaal twintig inbraken gepleegd in de afgelo pen drie jaar. Zij verklapten hun trucs aan onderzoekers die in de gevangenis op bezoek kwa men. Uit het onderzoek blijkt dat een ervaren inbreker een huis in een minuut of twintig kan doorzoe ken en dat hij daarna kan ver trekken met een buit ter waarde van ongeveer 1200 euro. Favo riet zijn gemakkelijk mee te ne men dingen als flatscreentelevi- sies en digitale camera's. De inbrekers hebben gemerkt dat de meeste mensen waarde volle artikelen op zeer voorspel bare plaatsen opbergen, zoals in laden in de slaapkamer. Dat be tekent dat zij de meeste wonin gen volgens een vast schema kunnen doorzoeken. De opvattingen van de inbre kers over alarminstallaties zul len de mensen verontrusten, den ken de onderzoekers. Van de vijftig ondervraagden zeiden slechts zeventien dat zij huizen met alarminstallaties vermij den, 22 van hen verklaarden dat zij nooit zouden inbreken in een huis waar een hond is. Veiligheidsoverwegingen spelen overigens maar een onderge schikte rol bij inbreken. De be langrijkste afweging is de waag of er voldoende buit te halen valt. Daarom hebben de inbre kers een voorkeur voor goed on derhouden woningen met een mooie auto op de oprit. ANP Advertentie geel daarbij éénmalig toeslemming vow il bedrag van mijn rekeningnummer Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: LD pet maand met automatische incasso 20,551*. CD pet kwartaal met automatische incasso 59.75)" O per [aar met automatische in met gratis PZC-paraplu (€229.20)*. Een Nepalese politieman rent weg van anti-monarchie betogers in Kathmandu die net zijn beschoten met traangasgranaten. foto Ad rees Latif/RTR mm mm mm mm PZC bv gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens. Kiik op wuw.ptc.nl/abonnereri. bel gratis 0B00 - 0231231 ol stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713. 4460 WB Goes 8"711688"555530" het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1