PZC AZ grootste slachtoffer play-offs Dirk Kuijt zit even helemaal kapot Van Gaal had zijn verlies moeten nemen 16 Adriaanse viert eerste titel met blikje cola FC Utrecht belandt in ware nachtmerrie SC Heerenveen blijft overeind tegen Roda Juventus strompelt naar Italiaanse titel Liverpool bereikt de finale van de FA Cup Alkmaarse voetballers staan na seizoen van records toch met lege handen Vitesse en NEC door in strijd om Intertotovoetbal Lord op proef bij Roeselaere Hersenschuddin] doelman Terol Bartja speelt niel door noodweer maandag 24 april 2006 door René Zwaap PORTO - Voor het eerst in zijn loopbaan als trainer heeft Co Adriaanse een hoofdprijs te pak ken. FC Porto had zaterdag ge noeg aan een 0-1-zege tegen het al gedegradeerde Penafiel om zich kampioen van de Portugese Superliga 2005-2006 te noemen. Een minuut voor tijd werd het veld bestormd door uitzinnige fans. Snel zochten Adriaanse en de spelers de kleedkamer op. Spits Adriano, maker van de eni ge goal. .ontkwam niet tijdig aan de souvenirjagers en eindigde in zijn onderbroek. Pas twintig mi nuten later kon het duel worden hervat en werd de 21e landstitel uit de geschiedenis van FC Por to alsnog officieel verzilverd. „Een terechte kampioen", zei Adriaanse voordat hij in de fees tende massa verdween. De trai ner zei dat de titel vooral te dan ken was aan de goede organisa tie van de club en aan voorzitter Pinto da Costa. Ook prees hij de technische staf, de medische ver zorgers en de spelers. Zonder na der commentaar dook Adriaan se in de spelersbus. Daar vloei de de champagne, maar de trai ner hield het bij een blikje cola. De bekerfinale tegen Vitória de Setubal is op 14 mei. Tot die tijd zwijgen trainer en spelers tegen de media. Adriaanse maakte vrijdag een uitzondering tijdens een conferentie over de toe komst van het voetbal in Maia. Hij beloofde voor komend sei zoen meer goals en meer spekta kel. „Ik hou er niet van een duel te winnen met 1-0, ik win liever met 6-0 of 6-5. In Nederland zien we voetbal als een product, een vorm van entertainment, dat je moet verkopen. Dat doe je met show en spektakel. Volgend seizoen wil ik hier uitverkochte stadions zien. We moeten min stens 60 tot 70 keer scoren." Adriaanse toonde groot vertrou wen in het potentieel van zijn spelersgroep. „De belangrijkste eigenschap van een speler is zijn persoonlijkheid, de wil om zich zelf te verbeteren. Ricardo Qua- resma vraagt me elke dag hem te helpen beter te worden want hij wil met de Portugese nationa le selectie naar het WK. Hetzelf de geldt voor Pepé, die met Bra zilië naar het WK wil." Of Porto de huidige selectie kan behouden, is de waag. Voor Pau lo Assungao, Quaresma, Pepé en Lucho Gonzalez stromen de aan biedingen binnen. Alleen het aanblijven van Adriaanse zelf staat zo goed als vast. GPD door Ruud Ramler ALKMAAR - Het seizoen van de records kreeg voor AZ een ouderwetse afloop. Ook als de nummer twee van de eredivisie staat de club uit Alkmaar uitein delijk met lege handen. Geen kans op de Champions League, maar voor de derde keer op rij in de Uefa Cup. Daar verheugde niemand zich gisteren op. AZ won met 2-1, maar dat was niet genoeg na de 3-1 nederlaag van donderdag in Groningen. AZ werd bij de introductie van de play-offs het grootste slacht offer van de nieuwe competitie- opzet. „Heel sneu", zei trainer Louis van Gaal. „Maar we moe ten het na een fantastisch sei zoen ook niet dramatiseren." Toch liet de teleurstelling zich gisteren moeilijk verdrijven uit de Hout. Tim de Cler en Danny Koevermans konden zelfs een ereronde niet opbrengen. In dit decor van deceptie was een toe gift ook misplaatst. De andere geklopten van AZ maakten met zichtbare tegenzin een laatste gang langs de tribunes in een stadion dat gaat verdwijnen. Replica Van Gaal had een 'replica van Betis Sevilla' gezien. Toen, in de Uefacup, had zijn ploeg net als tegen Groningen ook in de uit wedstrijd verzaakt. En leidde de grote beleving in eigen huis ook bijna tot volledig herstel. Maar beide keren overheerste teleur stelling. Danny Buijs dompelde ARNHEM - Vitesse en NEC strij den verder om een In tertoto- plek. Vitesse versloeg RKC met 2-0, nadat het eerste duel in 4-4 eindigde. NEC verloor voor ei gen publiek met 2-3 van Hera cles Almelo, maar won het eer ste duel in Almelo met 2-0. Voor de winnaar van de dubbele ontmoeting tussen NEC en Vites se volgen twee duels met de ver liezer uit de tweede ronde van de play-offs tussen de clubs die zesde tot en met negende zijn ge worden in de eredivisie. Bij Vitesse-RKC viel de beslis sing in de slotfase. Junker zorg de voor 1-0, Hersi maakte 2-0. NEC dacht in een zetel aan de return tegen Heracles te kunnen beginnen, maar de Almeloërs kwamen door Smit op 1-0. Worm maakte kort voor rust ge lijk. Na de 2-1 van Denneboom was NEC dik tevreden. Sluijter maakte het in de slotfase nog spannend: 2-2 en 2-3. ANP GOES - Na zijn vertrek bij For- tuna Sittard zei voetballer Lio nel Lord klaar te zijn in Neder land. De Vlissinger hield woord en is nu op proef bij de Bel gische eersteklasser Roeselaere. De spits speelde één duel met de tweede selectie en scoorde. Deze week verwacht Lord te horen of hij mag blijven bij de nummer elf in België, die gisteren met 1-0 verloor van FC Brussel. Roe selaere wordt getraind door Den nis van Wijk, die volgend sei zoen bij Willem II werkt. het feestende AZ in rouw. De goals van Danny Koevermans en Shota Arveladze, die de farce van Euroborg (3-1) leken uit te wissen, stelden na de kopbal van Buijs niets meer voor. Het gevoel van lege handen is te herkenbaar geworden in de Hout. Oók in een seizoen waarin AZ, op het kampioensjaar na, meer punten pakte, vaker scoor de en minder treffers incasseer de. Die recordregen maakte Van Gaal 'zeer tevreden en héél trots op deze ploeg.' „We moeten ac cepteren dat de play-offs op de ze oneerlijke manier eindigen. Ook dat is voetbal." Van Gaal zei het na een seizoen waarin hij zijn stempel drukte op de club, die mede daardoor wéér een plek hoger eindigde. Maar de progressie kon niet met prijzen worden onderstreept. Zo als ook de speelwijze lang niet altijd aantrekkelijker was dan onder voorganger Co Adriaanse. Van Gaal stopte zijn ploeg in een keurslijf dat met name de creatieve types niet lekker zat. Zo zal Barry van Galen zich zijn afscheidstoernee zeker niet her inneren als beste seizoen van een imposante carrière. En Ken neth Perez miste na de bekend making van zijn vertrek naar Ajax de klasse waarmee hij die transfer had afgedwongen. Van Galen en Perez waren ook de voornaamste slachtoffers van het roulatiesysteem dat Van Gaal na de winterstop frequent hanteerde. De trainer hield ook gisteren vol dat zijn vedetten baat hadden bij de rust. Maar de vele wissel beurten haalde ook het ritme uit de artistieke tandem, dat daar door grotendeels zijn glans ver loor. Van Galen bleef gisteren aan de kant. De architect moet voortaan voor zijn laatste offi ciële herinnering als profvoet baller terug naar Euroborg. Pe rez werd tegen Groningen gewis seld. Vanaf de bank zag het duo de laatste stuiptrekkingen van een seizoen dat meer bracht, maar niet beter was. De return tegen Groningen bood in ieder geval de beleving en agressie die Van Gaal in de eerste confrontatie miste. Daar door was het nu wel een boeien de botsing. „Het is een utopie te verlangen dat iedereen altijd op hetzelfde moment hetzelfde kunstje doet", zei de trainer. „Dat is mentale hardheid. En vandaag waren ze stuk voor stuk mentaal hard." Toch was de uitkomst wéér net niet. Zoals te vaak gebeurde de afgelopen jaren. Van Gaal erken de dat met zijn laatste woorden. Want de trainer stuurde zijn elf tal met een waarschuwing op va kantie: „Dit mag geen derde sei zoen op rij gebeuren." GPD Danny Buijs, de maker van het enige Groningse doelpunt, test de kwaliteit van het textiel dat AZ-verdediger Barry Opdam draagt. Feyenoord drijft al twee jaar grotendeels op de inbreng van Dirk Kuijt en Salomon Kalou. Het is de vraag of de twee aan vallers volgend seizoen in de Kuip te bewonderen zijn. door Hans Leber ROTTERDAM - De toejuichin gen na de 2-4-nederlaag tegen Ajax werden Dirk Kuijt giste ren teveel. Er vloeiden tranen, alles deed de Feyenoord-spits zeer. „Er is veel gebeurd", zei Kuijt. „Voor het derde seizoen achter een geen prijs, daarvoor kwam ik niet naar hier. Privédingen (een ernstig zieke vader) en dan de onzekerheid of ik hier vol gend jaar voetbal. Door die com binatie zit ik even helemaal ka pot. Dit doet enorm pijn." De fans brachten hem steeds weer een ode: 'Dirkie Kuijt, Dir- kie Kuijt, Dirkie Kuijt, olé, olé.' De tranen liepen over Kuijts wangen en ver na afloop stond hij de pers te woord met een somber gemoed. Kuijt beet op zijn lippen en moest verwoor den hoe het zat. Vertrekt hij of niet? Voetballen in de Cham pions League, het was toch zo belangrijk voor hem? Hij moet toch verder in zijn ontwikkeling als speler? „Ik ga niet vlak na zo'n grote teleurstelling iets over mijn toekomst zeggen. Maar dat van de Champions League klopt, zo is het." Weerhoudt het ziekbed van zijn vader hem mogelijk van een ver trek naar het buitenland? „Dat zal in die zin geen rol spelen. Ze ker nu niet, het gaat naar om standigheden goed met hem." Concurreren Voor Kuijt breken weken van af wegen aan. Feyenoord doet er al les aan hem te behouden. Finan cieel wil de club tot het uiterste gaan, maar concurreren met ka pitaalkrachtige clubs in het bui tenland kunnen ze in Rotterdam niet. „We bespreken alles met el kaar, er is veel respect. Nie mand zegt: Dirk, je mag niet weg. Zo ligt het niet. Maar als er een heel mooie club uit het bui tenland komt, wordt het moei lijk. Maar nu is er nog geen con crete belangstelling." Of wil hij de Alan Shearer van Feyenoord worden, met een soort levenslange verbintenis? Kuijt glimlachte. Hij wist het al lemaal écht nog niet. Het le gioen deed zijn werk, zoals de Rotterdamse aanhang vaker on derdeel van onderhandelingen werd door spelers een hart on der riem te steken. „Het Feye- noord-publiek zal in mijn afwe- Dirk Kuijt verlaat aangeslagen het veld na het verlies tegen Ajax. foto Cees van Hoogdalem/GPD Ik snap best dat Louis van Gaal een beetje gefrustreerd is na de uitscha keling in de play-offs, maar om dan een collega-trainer zo te kijk te zetten, kan natuurlijk niet. Ron Jans deed hele maal niet vervelend tijdens de perscon ferentie. Hij stelde zich bescheiden op, kwam met een prima verhaal en hield zich in. Daardoor werd het ook geen rel op tv. Van Gaal had het erover dat Groningen één keer voor de goal was geweest en met veel mazzel ook nog had gescoord. Nou, iemand als Van Gaal zou toch moeten weten dat het zo werkt in het topvoetbal. Van Gaal had zijn verlies moeten nemen en niet achteraf moeten zeuren. Die play-offs zijn er nu een maal en dan moet je de strijd ook aan gaan. Ik ben benieuwd of deze kwestie nog een staartje krijgt. Bij het minste of geringste staat Jan Reker, de baas van de coaches betaald voetbal, op de barricaden, dus ik neem aan dat hij zich ook nu zal roeren. Iedereen heeft het op dit moment over de play-offs, iedereen is plotseling ra zend enthousiast en heeft het over leu ke duels. En dan wijzen ze naar RKC-Vitesse, dat in 4-4 eindigt. Nou, zo'n wedstrijd kan er dan wel leuk uit zien op tv, maar als je ziet hoe de goals vallen, lijkt het net of het om een vriendschappelijk potje gaat. Die strijd om een plek in de Intertoto vind ik ook helemaal niks. En geloof me, de spelers vinden dat ook niks hoor. Ik heb zelf bij Heerenveen wel eens aan de Intertoto meegedaan, maar iedereen vond het een gedrocht. Nou ja, behalve de trainer dan. Die was in elk geval verzekerd van een aantal goede oefenwedstrijden. Zo wordt er dus naar gekeken. Het is leuk om te oefenen. Die Intertoto is niks. Als je eraan meedoet, moet je heel vroeg met de voorbereiding beginnen. En je treft onbekende tegenstanders uit de binnenlanden van Roemenië of Wit-Rusland. En je moet het wel heel goed doen wil je uiteindelijk een plaats in het Uefa Cup-toernooi bemachtigen. De mensen roepen nu dat de play-offs zo leuk zijn vanwege de spanning. Nou, volgens mij was de competitie ook rede lijk spannend. Ik denk dat het goed is als de KNVB straks na afloop van de play-offs de boel eens gaat evalueren. Alles ver dient een kans en ik wil het systeem ook niet meteen na de eerste keer af schieten. Maar er zullen wel wat nade len moeten worden weggepoetst. Een gingen ook een rol spelen. Maar ik denk dat het legioen me een grote stap gunt. Tottenham Hotspur? Een heel mooie club, dat heb ik al wel vaker gezegd." Vervolgens bluste Kuijt een bin nenbrandje namens Feyenoord. Na de 3-0 van donderdag zou- 'den de spelers tijdens een nach telijke sessie in Rotterdam heb ben aangegeven dat ze het heb ben gehad met Salomon Kalou. „Dat stuk in de krant (AD) heb ik ook gelezen, maar ik zag er weinig waarheden in terug." De oudgedienden Patrick Lode- wijks en Pierre van Hooijdonk zeiden hetzelfde. Maar de posi tie van Kalou bij Feyenoord is wankel. Na een glorieus 2004- 2005 bracht hij deze competitie weinig goeds. Het klimaat voor een vertrek van het talent is ge schapen. Feyenoord heeft de ambitie be ter te worden. Er komen verster kingen naar Rotterdam. Maar mogelijk moeten bij die operatie ook Kuijt en Kalou worden ver vangen. GPD door Leon ten Voorde ENSCHEDE - De ploeg die op drie duels voor het einde van de competitie nog droomde van de Champions League, dreigt aan het eind van het seizoen met een kater achter te blijven. Nadat FC Utrecht vorige week op schlemielige wijze de vijfde plaats verspeelde, ging het zater dag in het eerste play-offduel om een Uefa-cup-ticket mis te gen en bij FC Twente (2-0). Utrecht krijgt woensdag thuis een herkansing, maar wie het elftal in Enschede bezig zag, vreest het ergste. Ook trainer Foeke Booy heeft na alle ellende van de laatste weken geen ver trouwen in een ommekeer. „Het is op, de overtuiging is weg." Bijna het hele seizoen ontpopte FC Utrecht zich tot een brutale stuntploeg, maar van die bravou re is niets meer over. FC Utrecht werd tegen FC Twente, de num mer negen van de reguliere com petitie, met eigen wapens om de oren geslagen. Het agressieve Twente won de persoonlijke duels en kwam nooit in proble men tegen het elftal van Booy. Het is dat de thuisploeg kansen miste, anders was de$ turn een formaliteit geweeg „De score had veel hoger c- kunnen vallen", wist ook Boor.' Door de absentie van de c®. trumverdedigers Schut en Ké. Ier moest Booy een beroep do® op Van Steenes en die maakten in het hart van de defensies;, men met Broerse een puinhoq van. N'Kufo voor rust en Geni' sen erna profiteerden van chaos. GPD ENSCHEDE - FC Utrecht m het woensdag in het tweedi duel met FC Twente zond» Joost Terol doen. De doelman viel zaterdag uit na een botsiq met aanvaller Gerritsen en heek een zware hersenschudding, Terol speelt dit seizoen nic-t meer. Ook tweede keeper Frar ck Grande! is geblesseerd. Daar om verdedigt de 20-jarige Da^ Huiskamp woensdag het dod Hij viel zaterdag al in. ANP door Hans Goossen KERKRADE - Aan de voora vond van het uitduel met Roda JC pikte Heerenveen een bio- scoopje. Het was een film over een bankrover, die tot veel meer actie in staat was dan de Frie zen een dag later. Omdat Roda JC wel wilde, maar niet scoorde, stond het bij de aftiteling 0-0. Met die uitslag wreef Heeren veen zich in de handen. Trainer Gert Jan Verbeek verzekerde na afloop dat hij zijn ploeg echt niet de wei in had gestuurd met de opdracht een muur voor het eigen doel te metselen. „Maar ik moet ze toch echt een keer losla ten. Ze moeten het zelf doen en het was al snel duidelijk datr; in balbezit niets brachten. L kan alleen tevreden zijn datï- achterin de nul hielden." Want de Friese defensie wasè laatste tijd een vergiet. Datfc da desondanks niet scoorde, re- grootte de Kerkraadse grusfc tie alleen maar. Zeker in de re- ste helft combineerde het elk van Huub Stevens vlotjes, ime kwam niet verder dan eens* gens buitenspel afgekeurd dcè- punt van Sekou Cissé. Na de pauze daalde het duel® meer in amusementswaarde. R- da viel aan, maar HeerenvS bleef overeind. „Gezien hetre loop van het duel een maxima resultaat", zei Verbeek, die vol daan in de bus stapte. GPD foto Kees van de Veen/GPD van onze sportredactie TURIJN - Juventus strompelt naar de Italiaanse titel. De kop loper won zaterdag thuis tegen subtopper Lazio weer niet: 1-1. AC Milan won wel, met 3-1 bij Messina. De voorsprong van Ju- ve is nog maar drie punten. De Turijnse ploeg, die niet meer won sinds de uitschakeling door Arsenal in de Champions Lea gue, ontsnapte aan een neder laag. Trezeguet maakte in de 86e minuut gelijk. Rocchi ver zorgde na een half uur de 1-0. Voor Juventus was het de vijfde remise op rij. Milan kwam bij Messina eerst op achterstand, maar won via Jankulovski, Gat- tuso en Gilardino simpel. Er vie len vier rode kaarten, waarvan drie voor Messina. Seedoif werd in de extra tijd uit het veld ge stuurd. Milan zag drie spelers voor rust geblesseerd uitvallen: Nesta, Kaka en Ambrosini uit. Na Treviso is ook Lecce zeker van degradatie naar de Serie B. Het onderlinge duel tussen bei de degradanten eindigde in 1-1. Duitsland Bayern München heeft concur rent HSV hoop gelaten op de Duitse titel. De koploper kwam tegen FSV Mainz 05 niet verder dan 2-2. HSV verloor thuis van Leverkusen (0-2). Het verschil is met nog drie duels te gaan vijf punten. Bayern kwam met 2-0 achter door Mohamed Zidane Manuel Friedrich. De read! kwam van Roy Makaay. E scoorde twee keer, waarvan te- maal uit een strafschop. Ine onderste regionen won V; Wolfsburg bij Arminia Bielefc (1-0). Karhan scoorde. Schotland Glasgow Rangers bleef in dee per tegen kampioen Celtic a 0-0 steken. Rangers was eige- lijk alleen gebaat bij een z& De tweede plaats geeft rechts een ticket in de voorrondere de Champions League. Hete tussen Rangers en nummer te Hearts is vier punten. ANP/SË SEVILLA - Op weg naar dc liti werd Barcelona gisteren fen door een zondvloed. Drie kwartier voor aanvang re het uitduel met Sevilla zette hoosbui het veld en de cataco:; ben van het stadion blank .Dj scheidsrechter besloot na uur wachten tot afgelasting. Valencia hield hoop door 3-0 te winnen bij Athletic Bi bao. Topschutter David Vih maakte in de slotfase een hit trick in vijf minuten tijd. Hf- Madrid redde zich ter nauws nood tegen Malaga: 2-1. Sei Ramos maakte de winnende. van onze sportredactie club die in de competitie op de tweede plaats eindigt, moet gewoon de voorron de van de Champions League spelen. Vandaar ook dat ik de teleurstelling bij AZ en Feyenoord wel begrijp. Toch zit er nog wel een voordeeltje aan de vroege uitschakeling van AZ en Feyenoord. Voor het Nederlands Elftal kan het wel eens gunstig uitpakken. AZ en Feye noord zijn hofleverancier van Oranje. De spelers krijgen nu wat vroeger rust en kunnen zich prima voorbereiden op het WK. Dennis de Nooijer MANCHESTER - Liverpool heeft ten koste van Chelsea de fi nale van de FA Cup bereikt. De ploeg won in Manchester van de kampioenskandidaat (2-1), die de kans op de dubbel vergooide. Liverpool speelt de finale tegen West Ham United, dat gisteren won van Middlesbrough (1-0). Drogba miste in de eerste helft twee opgelegde kansen. Riise en Luis Garcia profiteerden vervol gens van slecht verdedigen bij Chelsea. Drogba maakte nog wel 2-1, maar de 2-2 viel niet. In de competitie leverde de Lon- dense derby tussen Arsenal Tottenham Hotspur geen «r naar op: 1-1. Daardoor bleeffë verschil tussen de nummer re en vijf van de ranglijst vier pe ten in het voordeel van Spre dat een duel meer speelde. aangeven van Davids ope® Keane de score. Die goal yen# zaakte commotie omdat Arset veronderstelde dat de bal o1- de zijlijn zou worden gespet vanwege een blessure. Dat beurde niet, waarna de goal veel emoties leidde. Zes min- ten voor tijd maakte Henry i-! Davids kreeg in de 85e min® zijn tweede gele kaart voor# onbezonnen overtreding. Mt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 16