Waterschap controleert scherp De zil-ver-vló-hó-hó-hoot fzc: PZC Gelukkig zitten er geen kamelen bij Krakers gered, oefening geslaagd Goese Lyceum mist finale debatwedstrijd -11 Veere geeft jongeren stem in jeugdpanels Vandalisme en illegaal recreëren op en rond Veerse Meer is afgenomen agenda Aanhouding voor baldadigheid Gewonden bij botsing bromfietsen Ouders schilderen school Waarde Axelse vechtersbaas opgepakt Steun voor watersnoodmuseum dgorEdith_Ramakers pOMBURG - Om jongeren een slem te geven in de gemeentelij ke politiek, wil Veere meedoen aan liet project jeugdpanels van je provincie. Op die manier heb ben jongeren inbreng in de Veer se jèugdnota, die in de maak is. Deelnemers aan de jeugdpanels maandag 24 april 2006 leveren een bijdrage aan de voor bereiding van een jeugddebat. Het project jeugdpanels is twee jaar geleden door de provincie opgezet met als doel om de ken nis van jongeren te benutten voor provinciale vraagstukken. De beleidsmakers krijgen in zicht in de behoeften van de jon geren. Welzijnsorganisatie Scoop begeleidde een paar groe pen jongeren. Dit project krijgt nu vervolg op gemeentelijk niveau. Door de jeugdpanels worden jongeren be trokken bij de politiek. Scoop en de provincie willen dat twee Zeeuwse gemeenten jeugdpa nels oprichten. Veere toont daar voor belangstelling. De jeugdpanels zullen zich be zighouden met actuele thema's, die onderwerp van gesprek wor den in een jeugddebat dat nog dit jaar wordt gehouden. Aan het debat doen jongeren en ge meenteraadsleden mee. De uit komsten van het debat worden verwerkt in de jèugdnota. Veere wil jongeren verantwoor delijkheid geven over de keuze van de voorzieningen in hun om geving. Daarvoor maken jeugdpanels plannen, die beloond worden. De gemeente stelt daarvoor 1750 euro beschikbaar. MIDDELBURG - Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat ook dit jaar weer scherp controleren op en rond het Veerse Meer. Dank- eij veelvuldige patrouilles met politie, gemeenten en Staatsbos beheer is het vandalisme en ille gal recreëren de afgelopen ja ren verminderd. Het waterschap is jaarlijks dui- renden euro's kwijt aan de ge- i van vandalisme en dief stal Illegale kampeerders laten bovendien rommel achter en zor gen voor schade door kampvuur tjes te stoken. „Het aantal straf bare feiten nam toe en werd echt een probleem", verklaart C Reule van Waterschap Zeeuw- Eilanden. „Maar de controles hebben effect. Daarom willen we ermee doorgaan." Dat is niet alleen nodig om schade aan ei gendommen van het waterschap te verminderen, het dient ook de belangen van de recreanten zelf, stelt Zeeuwse Eilanden. Aangenamer verblijf Door te surveilleren en overlast te pakken, wordt het ver blijf op en rond het Veerse Meer veiliger en aangenamer. De controles zijn gericht op ge bruikers van de dagrecreatieter- reinen, mensen die 's nachts op die terreinen verblijven en men sen die 's nachts illegaal kampe ren op en rond parkeerplaatsen. De controles worden vooral in de avonduren en in de weekein- uitgevoerd. Overtreders worden aangesproken en be keurd. Het waterschap doet van schade en diefstal ook aangifte bij de politie. Het waterschap gaat in juli, au- STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl gustus en september gedurende twaalf weken extra controleren. In mei en juni wordt ook gesur veilleerd tijdens Hemelvaart en Pinksteren. De surveillances worden gezamenlijk uitgevoerd met bijvoorbeeld politieagen ten. De bijzonder opsporings ambtenaren van het waterschap hebben niet alle bevoegdheden om op te treden. Bovendien is het ook voor de controleurs veili ger om in koppels te werken, om dat zij soms tegen grote groepen moeten optreden. Zeeuwse Eilanden werkt sinds 2003 samen met diverse instan ties om de overlast op en rond het Veerse Meer terug te drin gen. In het eerste jaar werden tachtig strafbare feiten gecon stateerd. Dertig mensen kregen een boete, tien anderen een waarschuwing. In 2004 werden 150 overtredingen opgemerkt en dat leidde tot 68 boetes en 65 waarschuwingen. Vorig jaar werden bij 120 overtredingen 36 boetes en 37 waarschuwingen uitgedeeld. BIGGEKERKE - Dorpshuis Biggekerke, 14.00-16.00 uur: Tafeltennis 55-plus; KOUDEKERKE - Couburg, 9.15 - 10.15 en 10.15-11.15 uur: Bewegen ouderen; VLISSINGEN - Open Hof, 9.10 uur Ha llis yoga en om 10.45 uur 55+ yoga; Yogazaal Open Hof, 19.00 - 20.00 uur: Djembélessen voor beginners en tus sen 20.00 - 21.00 uur voor gevorderden; Yogazaal, 18.00 - 19.00 uur: Kung Fu voor jongeren en volwassenen; Walk-lnn, 20.00 uur: Bingo; MELISKERKE - Zijdemuseum, 20.15 - 2230 uur: bijeenkomst communicatie. (Advertentie) Digitale telefonie.. DOE MEE, maar wel via de eerste, voordeligste en Zeeuwse telecom provider DSP! http://voip.dsp-nl.com Een proeflesje in Kapelle; nordic walkers mogen naast hun schoenen lopen door.Willem van Dam KAPELLE - Stekkeren met stokken, het dreigt een hype te worden. Nordic walking heet de sport officieel. Zo op het oog is het een beetje malle bezig heid. Het is zoiets als langlaufen, maar dan zonder sneeuw en zonder latten. Ze verschijnen steeds vaker in het straatbeeld: veelal wat oudere mevrou wen en meneren, gehuld in sportief windjack en dito pantalon, die zich, ter wijl ze met de punten van hun stokken het plaveisel teisteren, met ferme stap pen en een soepel armzwaaien voortbe wegen. Zij wekken daarmee nogal eens gedempt hoongelach op. Het deert ze niet. Want zij weten dat nordic walking goed is voor lijf en geest. Zaterdag werd in het kader van de na tionale sportweek in een bosgebiedje bij Kapelle een introductiecursus gehou den. Verslag van een proefles: „We zijn hier niet aan het marcheren!" Hype? Hoezo hype? Karen van de Velde, nordic walking-instructeur uit Vlissin- gen, schudt afkeurend het hoofd. „Een hype is iets van voorbijgaande aard. En dat is met Nordic Walking ab soluut niet het geval." De Finnen heten de uitvinders te zijn van het 'stokwandelen', en in Amerika zijn ze er ook verslingerd aan geraakt. In ons land durfden stokwandelaars zich tot een paar jaar geleden nauwe lijks in het openbaar te vertonen, uit vrees het mikpunt van spotternijen te worden. Daarom beoefenden zij hun sport doorgaans 's avonds, met de duis ternis als schild schampere blikken. Ze zijn de gêne nu voorbij. Er zijn, zegt Van de Velde, inmiddels duizenden be oefenaren van deze vorm van wandelen, waarbij gebruik gemaakt wordt van spe ciaal ontwikkelde wandelstokken (po- les). De sport is zelfs zo populair gewor den, dat in sommige provincies routes voor nordic walkers zijn uitgezet. Van de Velde wil één groot vooroordeel graag uitgewist zien. Nordic walking is niet uitsluitend een bezigheid van oude ren ('Het allereerste artikel hierover ver scheen in Nouveau, en dat kun je toch geen stoffig blad noemen'), dertigers en veertigers hebben het inmiddels ook ontdekt; 'stoklopen' is niet alleen goed ter voorkoming van slappe spieren en broze botten, het geldt tevens als een probaat preventiemiddel tegen zoiets onaangenaams als een bum-out. Klaar? De stemming in het klasje is een beetje giebelig. In het park bij het sport complex Het Groene Woud in Kapelle hebben zich ongeveer vijftien cursisten rond Karen van de Velde gegroepeerd. Voor de meesten is het de eerste keer dat ze een pole in handen hebben. Zo'n pole, had Van de Velde al eerder uitge legd, dient aan tal van eisen te voldoen. Denk niet: ik koop er wel een uit een aanbiedinkje van de Lidl of de Aldi, want wie dat doet komt vermoedelijk van een koude kermis thuis. Denk ook niet: ik doe het wel met een bergstok, want dat is als tennissen met een bad- mintonracket'. Neen, een fatsoenlijke pole, heeft een groot 'dempvermogen' teneinde trillen op te vangen om aldus de schouders te ontzien. Kwetsuren Poles moeten tevens licht zijn - ook weer niet té licht, want dan kunnen ze door een onverhoeds opstekend zijwind- je tussen de benen van de wandelaar ge raken, hetgeen tot akelige kwetsuren kan leiden. Het zal tenslotte niet de eer ste keer zijn, dat iets dergelijks voor foto Willem Mieras valt. Van de Velde: „Ik hoorde een keer bij iemand: krak. Ik dacht: laat het de stok zijn. Het was een been." Nóg belangrijker: de techniek. Eerst het benenwerk. Een goede nordic walker plaatst de punt van zijn stok naast zijn schoen. „Nordic walkers", do ceert de instructrice, „mogen naast hun schoenen lopen." •Dan de armzwaai: die moet soepel ('Als de slinger van een klok') zijn, maar mag niet worden overdreven - wie té hoog zwaait, ontvangt een reprimande: „We zijn hier niet aan het marcheren!" Vervolgens dient de kruispas te worden geoefend. Dat wil zeggen: de rechter arm wordt gelijktijdig met het linker been naar voren gebracht (en anders om), de poles liggen losjes in de hand palm, achterwaarts gaatjes prikkend in het grindpad. Zo gaat het gezelschapje door het Kapelse groen. En het moet ge zegd, het lijkt makkelijker dan het is. Een jong stel dat een bejaarde basset in het bos uitlaat, doet geen moeite een spottend lachje te onderdrukken. De blik van hun oude basset is als altijd een beetje bedroefd. Instructeur Van de Velde kijkt tevreden toe: rechts-links-rechts-links - slechts weinigen die, als een telganger, écht uit de pas lopen; „Er zitten vandaag geluk kig geen kamelen bij." door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Echt iedereen die ouder is dan een jaar of vijf tig kent ze. Het karretje dat op de zandweg reed, de grote stille heide, het groene dal waar klei ne bloempjes groeien en de blamvgeruite kiel van Michiel. Allemaal uit de bundel Kun je nog zingen, zing dan mee! Zaterdag werd in Vlissingen ge vierd dat de bundel honderd jaar bestaat. Honderdduizenden zijn ervan gedrukt, in allerlei edities. Twee onderwijzers maakten het boekje voor basis scholen, waar zingen sinds 1857 een verplicht vak was. Alle Ne derlandse kinderen leerden zo dezelfde liedjes. Liedjesgek Jaap van Belzen uit Vlissingen is liedjesgek. „Ik heb de groot ste collectie Kun je nog zingen, zing dan mee! van Nederland", vertelt hij. „Meer dan 130 boek jes, allemaal verschillend." Hij heeft de uitgever gevraagd om bij het honderdjarig bestaan stil te staan, maar dat wilden ze niet. „Ze zeiden dat het eerste boekje in 1908 is verschenen, maar ze hebben een fout ge maakt. Ik, uit Zeeland, moest in Groningen gaan uitleggen hoe het zat." Dan maar in Vlissingen, dacht hij en benaderde de Stichting in standhouding Sint Jacobskerk. Marie-Cécile Moerdijk en Wiete- ke van Dort, twee grote liefheb bers van de liedjes, zingen sa men met het Westkappels Koor, Ons Boeregoed, kinderkoor de Notenkrakers en de zeshonderd bezoekers de bekende klassie kers uit de bundel. Sommigen kennen de liedjes tot op de dag van vandaag uit het hoofd. Ook zonder tekstboekje worden de liedjes uit volle borst meegezongen. Te beginnen met het Zeeuws volkslied. Als Marie-Cécile Moerdijk en Wieteke van Dort inzetten staat iedereen op. Bij 'waar steeds d'aloude eendracht, woont' heeft In de Sint Jacobskerk in Vlissingen werd zaterdag gevierd dat de bundel Kun je nog zingen, zing dan mee! honderd jaar bestaat. foto Lex de Meester de hele kerk de smaak te pak ken. Vroeger hadden veel men sen de bundel thuis. Bij de pia no of het orgel werden de liedjes gezongen. Zo zijn ze inmiddels tot het cultureel erfgoed van Ne derland gaan horen. „Wie zou nu nog weten wie Piet Hein was als dat liedje niet in Kun je nog zingen, zing dan mee! had gestaan", zegt Moer dijk. Ze wijst erop dat die kennis wel eens snel verloren kan gaan. GOES - De politie heeft zaterdagnacht in in Goes twee mannen aangehouden voor baldadig gedrag. De twee, een 31-jarige inwoner van de gemeente Noord-Bevelancl en een 19-jarige man uit Arnemuiden, waren op straat aan het vechten. Ze zijn met een bekeuring voor baldadigheid tegen personen huiswaarts gezonden. TERNEUZEN - Bij een aanrijding tussen twee bromfiet sen op de N61 richting Sluiskil, zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag twee gewonden gevallen. Het gaat om een 19-jarige Axelaar en zijn 15-jarige passagiere uit de gemeente Terneuzen. Het meisje is overgebracht naar het ziekenhuis. De Axelse bromfietser botste tegen een ande re brommer die uit de tegenovergestelde richting kwam. De bestuurder van deze brommer is na het ongeval ver trokken zonder zijn identiteit bekend te maken. De brom fiets van de Axelaar raakte geheel vernield. WAARDE - Er wordt hard gewerkt op openbare basis school D'n Bogerd in Waarde. Dit keer zijn het niet de kin deren die zich in het zweet werken, maar hun enthousias te ouders. Ze geven de school vrijdag en zaterdag een fris blauw en geel kleurtje. Net als de buitenkant wordt ook de binnenkant van de school geel met blauw geschilderd. „We doen nu de hal, de gang en de keuken. De klassen ko men later aan de beurt", zegt leerkracht Elise Schrijver, die net als haar collega's ook een handje meehelpt bij het schilderen. „Het is nu allemaal zo grijs en saai. We willen het een beetje leuker maken", voegt locatieleider Kees Henderiks toe. „Tja, dan kun je wel wachten totdat je een keer aan de beurt bent voor het grote onderhoud, maar de ze ouders draaien hun hand niet om voor zo'n klus." AXEL - Na diverse meldingen via 112 over een vechtpar tij nabij de Troelstralaan/Gerbrandylaan in Axel, heeft de politie zaterdagavond een 40-jarige Axelaar aangehou den in de Gerbrandylaan. Door diverse omstanders werd de man aangewezen als degene die aan het vechten was geweest. De man is aangehouden wegens mishandeling en het verstoren van de openbare orde. Na verhoor is hij weer vrijgelaten. OUWERKERK - De gemeenten Goedereede en Dirksland steunen de plannen voor uitbreiding van het watersnood museum in Ouwerkerk. De colleges van burgemeester en wethouders stellen de raden voor een bedrag van één euro per inwoner beschikbaar te stellen. De gemeente Rotter dam heeft een bijdrage van een ton toegezegd. In totaal is drie miljoen euro nodig. De geplande uitbreiding van het museum houdt in dat alle vier de Ouwerkerkse caissons bij het watersnoodmuseum betrokken worden. In de twee de caisson wordt het verhaal van de 1836 bij de ramp om gekomen mensen verteld. Caisson nummer drie moet een studie- en documentatiecentrum worden en in de vierde caisson tenslotte wordt de schijnwerper gericht op de om gang met en de mogelijkheden van het water. spreid het vuur zich tot in ver borgen hoekjes. De deelnemers aan de wedstrijd in de 112-klasse kregen te ma ken met een ongeluk in een hob by-garage. Een auto valt uit een strop bovenop een sleutelaar. Een vrouw met een snijbrander ziet het gebeuren en slaat alarm, maar vergeet vervolgens de snijbrander waardoor brand ontstaat. Een gevaarlijke brand, want in het pand staan ook gas flessen. Om veilig te kunnen werken, moesten die eerst veiliggesteld worden en dat ging volgens Van Oosten niet bij alle ploegen goed. „Sommigen kozen ervoor zich allereerst om het slachtof fer te bekommeren. Op zich goed, maar dat moet wel veilig kunnen gebeuren." Uiteindelijk was het zoals al aangestipt de stadsgewestelijke brandweer die in beide klassen won. De brandweer van We- meldinge werd tweede in de 112-klasse en op de derde plaats eindigde Krabbendijke. De brandweerwedstrijden wer den gehouden op het terrein van de voormalige gemeentewerf van Westerschouwen. „De jeugd wil rappen en rocken. Jammer hè?" Het is de laatste keer dat het bestaan van de bun del uitbundig wordt gevierd, denkt ook Van Belzen. „Het gaat zijn einde naderen. Het worden oubollige liederen. Het is leuk dat we ze nu nog kunnen zingen, nu de generatie die ze kent er nog is. Over 25 jaar kan het niet meer. De zilvervloot zal wel blijven bestaan, maar ande re liedjes verdwijnen. Daar komt K3 voor in de plaats." Heel de Sint Jacobskerk kent de melodie bij een Draaiersjongen, het lied van de kiel van Michiel. Na Twee voerluidie van het karretje op de zandweg, vraagt Wieteke van Dort of de rest van de kerk dit ook zo'n zielig lied vond, vroeger in de klas. „Maar ja, we zingen het vrolijk." Na elk liedje klapt het publiek, ook een beetje voor zichzelf. Sommige liedjes zijn ingetogen, maar bij de Zilvervloot mag er lekker worden gegalmd. „Hij heeft gewonnen, gewonnen, de zil-ver-vló-hó-hó- hoot." door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De Stadsgewestelijke brandweer heeft hoog gescoord tijdens de zaterdag in Burgh-Haamstede gehouden provinciale brand weerwedstrijden. De groep Ar nemuiden won in de klasse 112 en de groep Torenweg (Middel burg) kwam bij de tankauto spuit hoge druk (TAS-HD) als beste uit de bus. Krakers hadden de oude ge meentewerkplaats in bezit geno men en de deur gebarricadeerd om de Mobiele Eenheid van de politie buiten te houden. Dat blijkt doeltreffend, maar wordt een probleem als in het pand brand uitbreekt. Met dat scena rio werden de deelnemers aan de TAS-HD wedstrijd ge confronteerd. Aan de brand weerlieden de taak de krakers te redden, maar dan - bena drukt wedstrijdleider A- van Oosten - wel op zo'n manier dat de eigen veiligheid niet in het ge ding komt. Lastiger dan men zou denken, want de barricade is stevig, er blijft maar één toe gang over en ondertussen ver- door Inge Heuff AMSTERDAM - Met een citaat van Midas Dekkers gaf Sjoerd Oberman als vertegenwoordiger van het Goese Lyceum de aftrap voor het een-op-een debat van Vara's 'Op weg naar het Lager huis'. De stelling die hij moest verdedigen ging over het instel len van een overheidssite met kinderporno om pedofielen te lokken. Het was afgelopen zaterdag een spannende debatstrijd tussen het Goese Lyceum en het Zerni- ke College uit Haren (Gronin gen) in de Rode Hoed in Amster dam. De tien debaters uit Zee land moesten de stelling aanval len dat jongeren onder de acht tien geen drank mogen kopen. De tien Groningers moesten de ze verdedigen. Dat leek hen iets soepeler af te gaan dan de Zeeuwen. De revanche kwam met het een-op-een debat waar bij Sjoerd goede argumenten le verde ter ondersteuning van de overheidssite die pedofielen moet gaan lokken. Met het vrije debat werd deze halve finale af gesloten. Alle twintig deelne mers konden hun eigen stand punt verdedigen op de stelling dat hoogopgeleide vrouwen die na hun studie niet gaan werken, hun- studiekosten (zo'n 20.000 euro) moeten terugbetalen. Het Zeeuwse team scoorde goed. De jury, bestaande uit we reldkampioen debatteren Lars Duursma, minister Rita Ver donk en cabaretière Tina de Bruin, waren zeer te spreken over het debat.Helaas voor het Goese Lyceum vond de jury het Zernike College beter. De Vara zendt op donderdag 4 mei om 19.00 uur een samenvat ting van de halve finales uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11