Bezwaar tegen sloop vlasroterij Ook patiënten tegen ziekenhuisfusie PZC PZC Zaamslag verliest echte dorpsdokter Nieuwe sporthal komt bij Den Dullaert Sluis wil panden Tibetaans rustoord niet legaliseren ■13 Fabriek in Koewacht is volgens Bond Heemschut belangrijk cultureel erfgoed Juultje open na zomervakantie Fraanje genas zonder franje Parkeerschijf Hulst kost 35 euro Grotere terrassen nog omstreden Veel mankementen aan riool Vergadering over coalitieakkoord Ontpoldering zaterdag 22 april 2006 Hoor Harold de Puysseleijr HULST - Het bestuur van ge meenschapscentrum Den Dullae- rt heeft volgende week duidelijk heid over het tijdpad voor de bouw van een nieuwe en grotere sporthal op de plaats van de ge sloopte accommodatie aan de Sportlaan in Hulst. Dat zei waarnemend voorzitter Th. Baert gisteren, de dag nadat een ruime meerderheid van de gemeenteraad het besluit nam om de nieuwe sporthal op die plek te bouwen. Alleen de frac tie van Groot Hontenisse hield vast aan het advies dat ze vorige week al uitbracht: „Wij zien veel meer perspectief in een on derzoek naar de bouw van een sportcentrum buiten de stad in combinatie met het zwembad van Reynaertland." Kanttekening Alle andere racties schaarden zich achter het voorstel van bur gemeester en wethouders om voor 850.000 euro een nieuwe sporthal te bouwen op de plaats van de hal die eind voiïg jaar be zweek onder een pak sneeuw. Progressief Hulst voegde daar aan de kanttekening toe, dat 850.000 euro het absolute maxi mum moet zijn. Het CDA tilde zwaar aan 'heel goede afspra ken met Den Dullaert met be trekking tot de toekomstige ex ploitatie van het gemeenschaps centrum'. De SP wilde van wet houder T. Maas weten of die daarover al een gesprek had ge voerd met het Dullaertbestuur. Maas antwoordde dat hij volgen de week met het bestuur om de tafel gaat. Baert liet gisteren namens Den Dullaert weten, dat hij 'er heel veel vertrouwen in heeft' dat het lukt de nieuwe sporthal voor 850.000 euro te bouwen. „Voor herbouw van de oude sporthal is een heel gedetailleer de berekening gemaakt en die kwam uit op 6,5 ton. Die overige twee ton is niet zo heel gedetail leerd berekend, maar ik geloof niet dat daar een groot verschil in zal gaan zitten." door Eugène Verstraeten KOEWACHT - De provinciale commissie Zeeland van de Bond Heemschut maakt ernstig be zwaar tegen de voorgenomen sloop van de voormalige vlasro terij St. Andries aan de Tragel bij Koewacht. Volgens de Bond, die zich inzet voor behoud van cultuurmonu menten, is de roterij een 'voor de industriële geschiedenis en het karakter van de streek uniek erfgoed'. Een projectontwikkelaar heeft bij de gemeente Temeuzen een sloopvergunning gevraagd en wil op het vrijkomende terrein vijf luxe landhuizen bouwen op kavels van vijfduizend vierkan temeter. In het bezwaar herinnert de Bond Heemschut eraan dat de in 1938 gebouwde coöperatieve vlasfabriek St. Andries de meest karakteristieke en grootste vlas fabriek in de hele vlastelende Euregio was. De fabrieksgebou wen inclusief schoorsteen wer den daarom als belangrijk ob ject in het Monumenten Inventa risatie Project (MIP) opgeno men. „De fabriek was toen nog in functie en dit heeft ertoe ge leid dat deze, vanwege het eco nomisch belang voor de vlasver werking, niet werd aangewezen als rijksmonument", weet Heem schut. „De waardering op grond van het Monumenten Selectie Project was dat dit complex van wege de cultuurhistorische waarde en de herkenbaarheid als bedrijf van bijzonder groot belang en zeldzaamheid was. HULST - Kinderopvang Juultje Hulst opent de deuren op 14 au gustus, de start van het nieuwe schooljaar. Juultje strijkt neer op het ter rein van zorgcentrum De Blaau- we Hoeve in Hulst. De opening van het kindercentrum is tot twee maal toe vertraagd. In eer ste instantie zou Juultje al in ja nuari operationeel zijn, maar door het wachten op tekeningen van de architect werd de ope ning verschoven naar april. Aan gezien de bouwvergunning nog niet binnen is, maar wel binnen kort wordt verwacht, stelt ad junct-directeur A. Lehembre dat het begin van het schooljaar haalbaar is. Juultje wordt de eer ste Prokino-vestiging in Zeeuws -Vlaanderen die zorg voor kinde ren en ouderen combineert. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Dit heeft ertoe bijgedragen dat de vlasfabriek ook is opgeno men in de Cultuurhistorische Hoofdstructuur van de provin cie Zeeland." Volgens Heemschut was Koe wacht in de Euregio één van de belangrijkste centra van de vlas teelt en is vlasfabriek St. Andries het enige cultureel erf goed dat daarvan is overgeble ven. „Het zou van visie getuigen om niet, zoals nu de bedoeling lijkt, alle opstallen te slopen en land goederen in te richten, maar al naar gelang de bouwtechnische mogelijkheden gedeelten te be houden, dan wel herbouw te ple gen, die de herinnering aan de deze industrie levend houdt", be toogt Heemschut. „Ook in dat geval kan een deel van het ter rein voor landgoederen worden bestemd." Technisch adviseurs van Heemschut willen over een en ander meedenken. Het is vol gens de bond mogelijk een groot deel van de fabriekshallen een nieuwe invulling te geven en de schoorsteen te behouden. De kosten daarvan kunnen worden gecompenseerd door aangepaste bebouwing op het omringende gebied. Heemschut oppert om de Stichting Inventarisatie van Fabrieksschoorstenen (STIF) een analyse te laten uitvoeren van de status en de restauratie mogelijkheden. Huisarts Wim Fraanje en zijn vrouw: „We hebben ons best gedaan voor de mensen in Zaamslag." door Jean-Lou de Gucht ZAAMSLAG - De tijd dat dokters alle maal op zichzelf werkten, doet denken aan de jaren zeventig. Toevallig ook de tijd dat Wim Fraanje zich in Zaamslag vestigde. Volgende week, 35 jaar later, sluit hij zijn loopbaan als huisarts af. Vrijdag is er een afscheidsreceptie in het dorpshuis en dan kan binnenkort de verhuiswagen voorrijden. Fraanje ver trekt met zijn vrouw naar Breda. „Dok ter ben je zolang je geneest. Als dat niet meer gebeurt, moet je niet willen blij ven. Dan is het over." Zorgen voor mensen. Dat sprak Fraanje wel aan in de studie geneeskunde. Na zijn opleiding aan de universiteiten in Utrecht en Rotterdam koos hij voor een eigen huisartsenpraktijk. Niet in de buurt van zijn geboorteplaats Kruinin- gen. Nee, het werd Zeeuws-Vlaanderen. „In mijn geboortestreek zitten de men sen een beetje te strak in het vel. De hu mor die ze hier hebben, ben ik daar nooit tegengekomen." De humor, het optimisme dat de men sen uitstralen en de Bourgondische ma nier van leven. Dat gaf voor Fraanje de doorslag om voor Zeeuws-Vlaanderen te kiezen. „Mensen die denken dat ze al leen in Oost-Zeeuws-Vlaanderen een Bourgondische levensstijl hebben, we ten niets van het karakter van de men sen hier. Je moet je niet blind staren op die vier kerken hier in Zaamslag." Fraanje typeert de inwoners van zijn dorp als heel aardige mensen. „Het is aan hen te danken dat ik het hier 35 jaar heb volgehouden. Mensen leven hier heel eenvoudig, 't Komt wel goed dokter, is een gevleugelde uitdrukking die ik hier vaak gehoord heb. De gezel ligheid in de wachtkamer zal ik ook niet snel vergeten. 'Ik had niet in de ga ten dat ik al aan de beurt was.'" In zijn rol als ouderwetse dorpsdokter voelde Fraanje zich het gelukkigst. Het is 1971 als hij de praktijk van dokter Elenbaas aan het Plein in Zaamslag overneemt. „In die tijd was je verant woordelijk voor alle gezondheidszorg in het dorp. Je had als huisarts een eigen apotheek en deed ook de verloskunde erbij. Verder was er niemand. Je kunt je het tegenwoordig niet meer voorstel len." De tijd van de ouderwetse dorpsdokter die dag en nacht bereikbaar is, is voor goed verleden tijd. Fraanje: „Je redt het niet meer in je eentje. Ook niet als je vrouw meewerkt, zoals bij mij is ge beurd. En ook niet meer als je met twee huisartsen werkt, zoals ik zelf de laat ste zestien jaar met collega De Keyser. Dan is de werkdruk nog te hoog. Dus heb je 's avonds en in het weekeinde een huisartsenpost nodig." Huisartsenpost Fraanje kent de kritiek op de dienstver lening door de huisartsenposten. Hij be grijpt dat het voor mensen wennen is dat ze niet altijd bij hun eigen dokter terechtkunnen, maar zegt na enig aan dringen ook: „Het wordt hoog tijd dat mensen eens leren wanneer ze een dok ter moeten bellen. Dan worden mensen die een serieuze klacht hebben veel eer foto Peter Nicolai der geholpen. Want dat is natuurlijk de keerzijde van de medaille. Je kunt maar een beperkt aantal klachten aan. Ik kan me ontzettend druk maken als een pa tiënt die al een hele week rondloopt met een verkoudheid de huisartsen in het weekeinde gaat bellen. En dan vertellen dat hij de hele week geen tijd had. Als er dan een patiënt ligt te creperen van de kanker, hoef ik u ni'et te vertellen voor wie ik kies. We gaan voor mensen die het echt nodig hebben." Kijkend naar de toekomst weet Fraanje niet of hij het huisartsenbestaan zal mis sen. „Ik het idee dat het goed geweest is. Mijn vrouw en ik hebben ons best ge daan voor de mensen in Zaamslag. We hebben op onze manier altijd de zorg ge geven die we wilden geven. Vanaf vol gende week gaat mijn opvolger dat doen. Hoe ik mijn tijd ga invullen weet ik nog niet. Het is niet de bedoeling iets te doen wat heel veel tijd gaat kosten." De toekomst van de huisartsen ziet Fraanje zonnig in. „In de jaren negentig is de verzakelijking te ver doorgescho ten. Bij de nieuwe generatie huisartsen bespeur ik steeds meer spirit. Zij wor den net als ik gedreven door idealen om te zorgen voor mensen." door Jan van Zuilen TERNEUZEN - De cliënten raad van de stichting Zorgsaam is nog stelliger in zijn afwijzing van het plan van professor Vier hout dan het Zeeuws-Vlaamse ziekenhuis zelf. Uitvoering van het plan Vier hout betekent volgens de cliën tenraad van Zorgsaam dat het ziekenhuis in Temeuzen wordt uitgekleed. Zoals gemeld wil Vierhout dat de drie Zeeuwse ziekenhuizen fuseren en samen een nieuw hightechziekenhuis oprichten. Dat kan, zo vreest de cliëntenraad van Zorgsaam, ech ter alleen maar als een aantal functies van de bestaande zie kenhuizen wordt ondergebracht in het nieuwe topziekenhuis. Zo zal onder meer de intensive care worden gecentraliseerd in dat nieuwe ziekenhuis. Ook zullen risicovolle medische handelin gen niet langer op lokaties wor den uitgevoerd maar in de nieu we hightechkliniek, denkt de cliëntenraad. De raad voorziet dat ook de spoedeisende hulp waarvoor geen intensive care nodig is, wordt uitgehold. Ernstig zieke patiënten zullen meteen per am bulance worden overgebracht naar het nieuwe ziekenhuis, meent de cliëntenraad. De raad wijst er verder op dat het ziekenhuis in Temeuzen een uitstekende reputatie heeft en dat Zeeuws-Vlaanderen ook al om die reden geen behoefte heeft aan een soort superzieken huis. En voor het relatief kleine percentage behandelingen dat het Zeeuws-Vlaamse ziekenhuis niet zelf kan doen, kan het een beroep doen op de deskundig heid van het universitair zieken huis in Gent. Vraagtekens In zijn uitgebreide reactie op het plan Vierhout zet de cliën tenraad van Zorgsaam vraagte kens bij de cijfermatige onder bouwing van de voorstellen. Zo gelooft de cliëntenraad niet dat een nieuw hightechziekenhuis echt in staat is om alle patiënten in Zeeland te houden. Er zullen altijd mensen naar ziekenhui zen buiten de provinciegrenzen blijven gaan, ook en vooral van wege het praktische gegeven van de afstand. Dat geldt niet al leen voor Zeeuws-Vlaanderen, waar Gent, Brugge en Antwer pen voor de meeste inwoners dichterbij zijn dan Goes. Dat geldt ook voor mensen op Tho- len en Sint-Philipsland die eer der in Bergen op Zoom zijn, en voor veel inwoners van Schou- wen-Duiveland voor wie het zie kenhuis in Dirksland het dicht ste bij is. Daarom is het volgens de cliën tenraad ook erg voorbarig van Vierhout om te suggereren dat een nieuw hightechziekenhuis goed is voor 500 tot 1000 extra arbeidsplaatsen in de provincie. De gemeenteraad van Hulst heeft donderdagavond een mo tie aangenomen om aan te geven HULST - De gemeente Hulst voert met ingang van 1 juli de parkeerschijf in waarmee inwoners dagelijks een uur kunnen parkeren in de betaald-parkerengebieden. De me ningen over de aanschafprijs van de kaart waren behoor lijk verdeeld in de gemeenteraad. Die besloot uiteindelijk toch mee te gaan met het voorstel van burgemeester en wethouders om de prijs voor een jaarkaart op 35 euro te stellen. Progressief Hulst kwam nog met het compromis voorstel van 30 euro; WD en PvdA lieten weten dat ze het tarief het liefst op 25 euro wilden bepalen. De SP gaf aan te kiezen voor 'de voorzichtige weg': „Vraag het eer ste jaar 35 euro en als het een succes is, kunnen we er als nog dertig euro van maken." Het enige echt afwijkende geluid kwam van de CD A-fractie. Die stelde 'een enorme promotiestunt' voor: het volledig afschaffen van het be taald parkeren. Brede steun kreeg dat idee echter niet. HULST - De uitbreiding van de terrassen van drie cafés aan de Grote Markt in Hulst is nog lang geen gelopen ra ce, ondanks het donderdagavond genomen raadsbesluit. Het gemeentebestuur poogt de uitbreiding voor de zomer gerealiseerd te hebben. Vooral bewoners van de Grote Markt, een andere horecaexploitant en de wijkraad Bin nenstad Hulst lijken zich echter niet zonder meer neer te leggen bij het besluit. De fracties van CDA en Groot Hulst stemden donderdag tegen de uitbreiding van de ter rassen, omdat er nog te veel onduidelijk is over de gevol gen voor het verkeer en omdat de gemeente niet zou luiste ren naar de bewoners. R. van Voorst-Vader maakte in de raadsvergadering duidelijk dat bewoners van de Grote Markt vrezen voor aantasting van de leefbaarheid en de veiligheid in hun woonomgeving. Hij noemde die belan gen 'zwaarwegender' dan de wens van de kroegbazen voor een groter terras, en zei dat de bewoners zich niet zo maar zullen neerleggen bij het raadsbesluit. Een raads- meerderheid stemde wel in met de uitbreiding. De ge meente zet nu de uitwerking van het plan in gang. Tegen vervolgbesluiten kan bezwaar worden gemaakt. HULST - Er rust waarlijk geen zegen op het ondergrond se buizensysteem op de kruising van de Oude Polder straat, de Janseniuslaan en de Jacob Catslaan in Hulst. Het aantal keren dat de straat opgebroken moest worden voor mankementen aan de riolering is de laatste ander half jaar bijna niet meer op één hand te tellen. De gemeen te liet er vorig jaar januari een nieuwe rioolput plaatsen en een deel van de leidingen vernieuwen. De rioolput is in middels al twee keer hersteld. De laatste klus werd giste ren afgerond, maar prompt borrelde er opnieuw water tus sen de straatstenen door naar boven. Door recente riole ringswerkzaamheden was een breuk in de waterleiding ontstaan. De leiding is gisterochtend gerepareerd. TERNEUZEN - De Terneuzense gemeenteraad praat dins dag over het door de coalitiepartijen PvdA, CDA en Top/Gemeentebelangen gesloten coalitieakkoord. De frac ties mogen hun zegje te doen over de formatie-procedure en het akkoord en kunnen moties indienen. De raadsver gadering begint om 19.30 uur in het stadhuis. door Raymond de Frel CADZAND - Het Tibetaans Nar- opa Instituut moet hoogstwaar schijnlijk op zoek naar een ande re invulling voor een deel van zijn onderkomen in Cadzand. Het gemeentebestuur van Sluis is niet van plan drie verblijfs- panden op het terrein van het voormalige asielzoekerscentrum Hedenesse te legaliseren. Dat blijkt uit een concept-voor- stel aan de gemeenteraad. Eigen lijk stond de kwestie afgelopen donderdag op de rol van de raadsvergadering, maar vanwe ge nog volgend juridisch advies over de complexe materie stelde het college de behandeling uit tot de gemeenteraadsvergade ring van 18 mei. De drie verblijven werden na de sluiting van het asielzoekerscen trum in 2003 door het instituut overgenomen van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA). De gebouwen voldoen niet aan de bebouwingsvoor schriften, maar het COA kreeg in 1998 toch vrijstelling om de pandjes vijf jaar lang te gebrui ken. Sinds 2003 staan de units dus illegaal op het terrein. Reden voor het Tibetaans Insti tuut om legalisatie aan te vra gen. De buren van het stiltecen trum, de familie Jongman-Pro voost, vrezen daardoor een doemscenario voor hun agra risch bedrijf. De familie, die He denesse lange tijd op het oog had om er een 'beleefboerderij' te stichten, is bang dat het boed dhistisch stiltecentrum in de toe komst zal klagen over stankover last. In de wet is geregeld dat tussen een stal en een nabijgelegen pand van een andere eigenaar een stankcirkel van honderd me ter moet worden aangehouden. De afstand tussen de stal van de familie en het stiltecentrum be draagt maar tien meter. Nie mand heeft daarvan ooit een punt gemaakt, omdat dit 'histo risch zo was gegroeid'. De fami lie beschikt daarom ook over een milieuvergunning voor het houden van 67 runderen, veertig stuks jongvee en tachtig scha pen. Legalisatie van de drie panden zou indirect tot sluiting van haar bedrijf kunnen leiden, denkt de familie Jongman-Pro voost. Het Tibetaans instituut zou na legalisatie immers met succes kunnen klagen over stankoverlast, waardoor de mi lieuvergunning van de familie op het spel komt te staan. Het in stituut heeft toegezegd dat dit niet zal gebeuren, maar het is ju ridisch niet mogelijk om dit vast te leggen. De familie Jong man-Provoost blijft daarom bij haar standpunt. Het Sluise college van burge meester en wethouders, dat als bemiddelaar tussen de twee par tijen optreedt, stelt daarom voor om niet over te gaan tot legalisa tie van de gebouwen. Beide par tijen mogen nog een zienswijze op het voorstel indienen. dat het ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen behouden moet blij ven. De raadsfractie van het CDA nam het voortouw voor de motie. „We moeten er alles aan doen om de zekerheid van het behoud van een volwaardig zie kenhuis in Temeuzen te garan deren", aldus de CDA'er J. van Eek. Die intentie werd door de voltallige gemeenteraad onder schreven. Advertentie Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com (Advertentie) Stichting De Levende Delta" zet zich in voor een leefbaar en vitaal Zeeland en is daarom al vanaf het begin actief tegen Steun ons werk en wordt donateur: Sekretariaat: Willem de Landgraaf tel. 0113-223473 E-mail: info@.delevendedelta.nl www.delevendedelta.nl, of bel met Huib Eversdijk 0113- 551928 Sam Duvekot 0113- 344573

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 69